Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
avatar Re: Obuté pneu...??
01. 04. 2022 12:43
Asi to taky bude zavyset dost od toho, jestli auto jde rovne nebo naopak prave projizdi zatackou, pak ktere kolo v te zatacce prdne, jestli vnitrni nebo vnejsi, jestli je teda na nem vaha a autu pomaha udavat smer, nebo je odlehcene a jen se tak veze.

Kazdopadne teda snad to niho z nas nepotka. To je urcite hodne neprijemne zkusenost.
avatar Re: Obuté pneu...??
03. 04. 2022 11:09
Btw: vloni jsem koupil nové pneu, měl jsem tam Hankooky, ty byly super, krásně drželi stopu, skvělé jízdní vlasnosti, ale už byly staré a trochu hlučné. Na autě mám 18" z výroby, vypadá to dobře jsou skvělé při vyšších rychlostech, ale na naších cestách... No ale měnit kola se mi nechtělo, tak si říkám, že koupím trochu komfortnější pneu. Důležité pro mně bylo i to aby se chovali dobře na mokru. Něhctěl jsem platil za prémiovky, tak jsem koupil levné Sava Intensa UHP XL (225 45 18). V testech nedopadli nijak špatně (cca 7místo), tak jsem si řekl, že co tam budu řešit, taková pneumatika co tam toho je... No, musím říct, že jsou dost tiché (ale to je možná jen proto, že jsou nové) a také komforntí. Ale co mně strašně sklamalo, že mají strašně měkou bočnici, co se projevuje tak, že auto na cestě dost plave. Toto chování mi přijde hrozné (auto je relativně nové, náprava je 100% v pořádku). Příjde mi jakobych tam měl 16" kola a jel na parníku, krásně to tlumí nerovnosti, ale takovou plavbu jsem nečekal. Nakonec se mi podařilo přerazit o obrubník ten tenkej bok pneumatiky, proto jsem řešil opravu toho bočního průrazu.... Tuto sezonu to s nima nějak ještě vydržím a pak kopím něco pořádného. Čím jsem starší, tak zjištuji, že se v určitých věcech neoplatí vrtat a je lepší zvolit kvalitu. Už se mi to potvrilo víckrát.
Tak to jen tak pro zajímavost na tému pneumatik ;-).
Re: Obuté pneu...??
03. 04. 2022 11:49
Měkké bočnice jsem měl u těch "spořivých" Michelinů. Než jsem si na to zvykl, furt jsem kontroloval, jestli jsou dost nafouknuté. Běhoun byl zase naopak strašně tvrdý. Nějaké plavání jsem nezaznamenal, pohodlí...no..auto bylo celkově uskákaná koza.
avatar Re: Obuté pneu...??
04. 04. 2022 13:27
Som rád, že som ešte neprezul, keď aj u nás v BA v sobotu večer snežilo smiling smiley Ale pravda je, že musím už kúpiť nové letné pneu, po 8 sezónach by sa už patrilo, a nejako sa mi do toho nechcelo smiling smiley Inak mám vyhliadnuté práve spomínané Hankooky Ventus Prime3, mal Hankooky aj doteraz, tak nechcem špekulovať, keďže som bol s nimi spokojný. Uvidíme...
Re: Obuté pneu...??
05. 04. 2022 12:04
Trochu o rozdílech mezi eko a "normální" gumou [autobible.euro.cz]
avatar Re: Obuté pneu...??
06. 04. 2022 19:59
Tak mi ta opravovaná pneumatika nedala, volal jsem do dvou pneuservisů kam obvykle jezdím a chtěl jsem se u nich stavit, ať dají pneu dolů a podívají se jestli ta oprava je v pořádku. V jednom servisu mi říkali, že by se nízkoprofilové pneumatiky (mám 225/45/15) takto opravovat ani neměli, v druhém, že když mi to opravili a drží to (jezdil jsem na tom celé léto), že se nemám ničeho bát. Pro jistotu jsem teda radši koupil novou pneuamatiku a nechal ji přezout. Záplata vevnitř vypadala dobře, ale člověk nikdy neví, jsem rád, že jsem tam dal novou.

Jako bonus jsem se v pneuservisu dozvědel, že v Chorvatsku je draho a je lepší jít na dovolenou do Španělska :-).Upraveno 2krát. Naposledy upravil patrikHR (06. 04. 2022 20:19).
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 08:14
... Patriku ... když jsi koupil pouze jednu pneumatiku, není tam rozdíl výšky dezénu proti těm "starším" pneu ... ?

smileys with beer
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 09:25
Je, ale jenom 0,6mm :-). Celou sadu jsem kupoval na začátku léta minulého roku, hned na to se mi podařilo jednu prorazit o obrubník (nakloněný směrem ke kolu a ještě s ostrou hranou). Ty nové SAVy (už bych je nekupoval) mají strašně měkou bočnici. Byl jsem mimo domova, a nechal to opravit tam kde jsme právě byli - tj. nebyl jsem si ani moc jistý opravou, ale ten co mi to opravoval, říkal, že to bude spolehllivé...
Jinak nové pneu mají 7.6mm, ty dvě ze zadní nápravy mají dnes 7mm, přední 6,4. Takže tu novou dám napředek spolu s tou druhou 7mm. Při tomto měření jsem si udělal i statistiku opotřebení pneu - vychází mi to 0,83mm na 10t km :-).
Odteď si budu vést statistiku, vždy při přezouvání si změřím i opotřebení a zapíšu km :-).
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 12:31
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 13:47
no joooo. Kabinete, a máš s nima zkušenost? Zajímala by mně reálná zkušenost. Hlavně jak se to chová v létě na rozpáleném asfaltu při 35C. Myslím, že tam se ta brzdná dráha dost prodlouží. Test celoroček na rozpáleném asfaltu jsem zatím nikde neviděl. Taky by mně zajímalo, jak se ta samá pneumatika, která absolvovala takové teplotní trápení dvě sezony, bude chovat v zimě.

Podle mně, kdo ma nové auto, moc toho nenajezdí a nemá už pořízené 2 sady disků, tak tomu se oplatí zvážit. Ale, podle mně teda, aby se na ty celoročky dalo spolehnout, tak by to měli být prémiovky a teda zas úplně málo nestojí. Kdo už má 2 sady disků, pro toho je podle mně lepší, jít do samostatních letních/zimních pnematik.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 14:18
Já mám zimní a letní disky s pneumatikami. Zatím si kola zvládám přeměnit sám. Trvá mi to asi jako nezaškoleným mechanikům od Forda. A hlavně ušetřím na benzin do Chorvatska.
Letní pneu mám originál na KIU pátý rok a při mém nájezdu kilometrů ještě tuto sezonu vydrží.Příští rok na jaře (možná v zimě v předsezónní slevě) koupím nové.
Zimní pneumatiky mám 3 zimy a vypadá to podle hloubky dezénu, že ještě minimálně další 3 zimy vydrží. Uvidíme.
V létě mám nájezd kilometrů malý (nákup po městě,zahrada, chata, Chorvatsko) a v zimě ještě menší ( jen ty nákupy).Když napadne to bílé svinstvo (škoda že ho u nás bylo letos tak málo, kvůli vláze),počkám den a silnice ve městě jsou holé, takže nějaká "tvrdost gumy" (bavím se o pneumatice) a podobné "zimní" starosti mi nehrozí.
Rozhodující pro zimní pneu je spíše cena a pak hloubka dezénu.. Pro letní snad jen taky "trvanlivost", možná spotřeba (to kvůli tomu Chorvatsku). Jinak celoroční, neceloroční, je mi úplně jedno. Dřív se taky jezdilo na jedněch a zvládali jsme to. Bez různých "vědeckých" pojednání a úvah, co by bylo kdyby. Dokonce se jezdilo i na protektorech. A dojeli jsme kamkoliv. I na ty hory.
Ale v dnešní době specializace je specializace.Na něčem musí firmy bohatnout.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 14:48
Já si kola taky měním sám. Mám to hotové do hodiny, udělám si to pečlivě, včetně očištění dosedacích ploch a utažení momentovým klíčem.
Kdybych chtěl do servisu, musím se objednat, počkat si na vhodný terminýn, jít tam, počkat si, cesta zpátky, takto mi to trvá míň. Každé 2 roky naložím v mimo sezoně kola do auta a nechám si je na počkání převážit cestou do práce.

Když jezdíš tak málo, tak asi pro tebe by byli ideální ty celoročky, ale když už máš dvě sady disků, tak nevím no.
Podlě mně vývoj v pneumatikách je velký, podlě mně je dobré, že máme možnost si pořídít kvalitnější pneu. Každý má možnost rozhodnout jestli si je koupí nebo ne.

Btw: zajímave video na tému (nejonom) hlouba dezénu:
[www.youtube.com]

říkali tam, že ty ekopneumatiky, mají častokrát nižší hloubku sezénu už od výroby (asi kvůli hmotnosti). Zajímavé.
Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 16:16
Celoročky na autě mám, prémiovou českou značku vyrobenou v Číněsmiling smiley Znalcí ví, o jakou značku se jedná. Koupil jsem je s autem. Až bude jejich sláva u konce, budou celoročky opět. Jen ne tyhle, ale něco značkovějšího. Určitě ne ty ve výše uvedeném článku, protože ta guma v mém rozměru vyjde na 4tis.kus.
Zkušennosti s celoročkou - vyjel jsem všude, kde jsem potřeboval, voda no problema, i těch 40 ve stínu si vyzkoušely a v pohodě. Komfort jízdy stejný, jako jakákoliv jiná guma. Do našich středoevropských podmínek je celoročka ideální guma.
V diskuzích o pneu se zapomíná na jednu věc. Sebelepší guma tě nezachrání před ničím. Když začne lejt, nejedu po dálnici 130, ale uberu. Když napadne sníh, nejedu také v maximu limitu, ať už je to kdekoliv. Doržuji rozestupy, raději více než je potřeba. Sleduji provoz. Tohle za mě žádná guma neudělá. Lidiček, co jezdí na sněhu jak v létě na suchu jenom proto, že mají zimní gumy a pak se válí s autem ve škarpě, pár znám. Strašně se pak diví, proč v tý škarpě jsou.
Takže resumé, jen o pneu to není, ale hlavně o tom, co má řidič v palici.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 16:46
Zahajskej, plně souhlasím s tím přístupem k samotné jízdě (bez ohledu na pneu) a přeju hodně kilometrů bez nehody.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 19:13
Fyzika platí pro všechny thumbs up
Ještě si k těm sáhodlouhým teoriím o gumách dovolím jednu technickou... Na kterou dost jedinců zapomíná...
Pružiny a tlumiče, soudruzi... hlavně tlumiče... grinning smiley
Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:11
Ty mě čekají příští týden na A6. Cenu ani radši nepíši. A to si výměnu uděláme sami.angry smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:26
Jj, to je ta "rovnice" o opičce a banánech grinning smiley
... takové rozvody na A6 2,7 či 3.0 TDI... Také moc fajn... a vytahovat bych to doma nechtěl thumbs up smiley
Prostě je to auto vyšší třídy s odpovídajícím servisem... i u jetého.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:40
@ajax, no schvalne, kolik stoji (adaptivni?)? Aftermarket?
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:45
To nechceš slyšet...

... ale pořád je to levnější, než např. keramické brzdy na Q7 thumbs up smiley Ty jsou "za Fábii"... grinning smiley
Re: Obuté pneu...??
08. 04. 2022 07:10
To Slavkov. Zatím na ty banány je. A jelikož auto zustane v baráku dost dlouho a nové nechci tak to budu muset zafinancovat.Holt obsah ničím nenahradíš.thumbs up smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
11. 04. 2022 08:30
Tak, že se do toho vmísím .. adaptivní se dají sehnat asi jako na můj Passat za 20 tKč sada, bavím se jen o materiálu ... co se týče pneu, asi záleží na stylu jízdy každého soudruha. Já bydlím v oblasti, kde je v zimě, světe div se sníh, takže sada zimních je u mě nutnost a sada letních, vzhledem k tomu, jak s autem lítám, je taky povinnosti, na celoročky bych se nespoléhal ... určitě ne v létě. Ale jak říkám, záleží na stylu každého soudruha.
Na opici i banány je, ale vzhledem k současné cenové politice vlády a paní MPA asi budu muset zůstat u současné opice, protože "to musíme zvládnout" ...
Re: Obuté pneu...??
10. 05. 2022 21:16
Pánové pardon, jako dítě pamatuji jedny gumy na trabantu / ti lepší žigulu. A lopatku s pískem v kufru. Třeba na Pustevny. Ale u těch celoroček, jako celkem poctivý řidič a čtenář všech testů a měl jsem možnost i zkoušet na vypůjčených autech. Proti mým vlastním zkušenostem, protože, když jsem jezdil 100tis za rok, těch gum padlo...

Ale nesouhlasím s tím, že celoročka je dobrá guma na déšť, zimu a cestu do chorvatska. To je jako když někdo chce lyži aby byla i slalomka i obřačka dohromady. To prostě nejde.

K zimě patří Nokian - originál nokian, k zimní dálnici třeba continental, na letní dálniční déšt bridgestone. Ty limity se pak dají dodržovat, když má člověk mozek, oči, tlumiče a dezén.

Já jsem na gumách naopak nikdy šetřit nemohl a nechtěl a to nemám prémiová auta.

Mrkněte na severské státy a technickou. Zhnilé? nevadí... teče? nevadí. Ale musí to brzdit, musí to svíti a mít to gumy.

Asi jste si všimli, že chorvati jezdí hodně na zimních gumách. Má to horší spotřebu, líp to lepí. Ale za mě celoroční guma tak možná z podzemní garáže do tesca. Naprší - problém, nasněží katastrofa. A je to jen tím, že výrobci už ty směsi dělají jinak. Je to také všechno marketing-technologie.

Ale chápu, když někdo jezdí jen jednu sadu. Ono živit se to na dvou autech, v rozměrech 16 - 18 a z toho jedny "Céčka" nedá... sad smileyUpraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (10. 05. 2022 21:38).
avatar Re: Obuté pneu...??
11. 05. 2022 21:51
Tento měsíc dolítám Bridgestone Blizzak zimní a nasadím komplet kola Goodyear Efficient. Na volné disky potom na zimu Nokiany. Napřed si ale s těmi disky trochu pohraji. Musím opravit drobné kosmetické vady a PP trochu více, neb mě jeden neumětel s dodávkou u Antrophosu natlačil na pankejt. Najednou si rozmyslel, že nepojede na N. Lískovec, ale do Kohoutek. Tak to tam natlačil, že jsem málem skončil na zastávce. Opravná sada již doma.
avatar Re: Obuté pneu...??
16. 05. 2022 20:01
No já jen k těm celoročkám, není to špatná guma kolem komína úplně ideál ale na Chorvatsko rozhodně ne protože tato guma je víc nakloněna k zimě a ty široké odvodňovací drážky tam chybí a spotřeba je další kapitola. Ale každý strůjcem svého štěstí...Pracuju v Continentalu tak gumy moc neřeším...thumbs up smiley
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 08:14
Když jsem koupil stávající auto, byly na něm celoroční gumy. Odjezdil jsem s nima jak zimu na hory, tak léto do Chorvatska. Pak jsem přece jen na zimu koupil plecháče disky a zimní gumy a na tyto ozdobné letní gumy. Na léto mám rozměr 225/45 R18 a na zimu 205/60 R16.
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 17:31
Mám 205/55/16, letní, Goodyear, loni nové. Minulý týden mně k vůli kol vyhodili z STK, se jim nelíbilo ET 48, protože v TP je ET 50.. Tak to hodím na zimní s plecháčema, pneu stejný rozměr, jen ET 50, a půjdu se jim příští týden pochlubit... Jsem si vůbec neuvědomil, že mně k vůli 2mm na ET můžou vylejt.. Co už..Upraveno 1krát. Naposledy upravil radek24 (17. 05. 2022 17:34).
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 18:00
Ona ti kvůli těm dvoum milimetrům taky nemusí vyplatit škodu pojišťovna, pokud dojde k dopravní nehodě.
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 20:10
Tam by pojišťovna asi dost těžko prokazovala, že rozchod kol širší o celé 4mm byl příčinou vzniku nehody.
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 22:11
V době důkzaů v servise máš mít na voze kola zapsaná v TP. Nic dalšího nad tím nejde laborovat. ET je v třeba u kol v COC listu.
Navíc, pokud kola nemáš origo, se zančkou nebo jiným glejdem, je oprávnění pojišťovny Ti říct, že máš smůlu. To teď řeší borci na T5 fóru, kdy většina si myslí, jak se super si na "krabičky" dát 18 - 20 kola . Většinou něž o rozměr jde o homologoavanou zátěž kola...
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 22:58
Asi za 3000,- , dela Dekra test a zapis i "nestandardnich" rozmeru disku a pneu do TP. Pisu, kdyby to nekoho zajimalo.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 68
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.