Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:11
Ty mě čekají příští týden na A6. Cenu ani radši nepíši. A to si výměnu uděláme sami.angry smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:26
Jj, to je ta "rovnice" o opičce a banánech grinning smiley
... takové rozvody na A6 2,7 či 3.0 TDI... Také moc fajn... a vytahovat bych to doma nechtěl thumbs up smiley
Prostě je to auto vyšší třídy s odpovídajícím servisem... i u jetého.
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:40
@ajax, no schvalne, kolik stoji (adaptivni?)? Aftermarket?
avatar Re: Obuté pneu...??
07. 04. 2022 20:45
To nechceš slyšet...

... ale pořád je to levnější, než např. keramické brzdy na Q7 thumbs up smiley Ty jsou "za Fábii"... grinning smiley
Re: Obuté pneu...??
08. 04. 2022 07:10
To Slavkov. Zatím na ty banány je. A jelikož auto zustane v baráku dost dlouho a nové nechci tak to budu muset zafinancovat.Holt obsah ničím nenahradíš.thumbs up smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
11. 04. 2022 08:30
Tak, že se do toho vmísím .. adaptivní se dají sehnat asi jako na můj Passat za 20 tKč sada, bavím se jen o materiálu ... co se týče pneu, asi záleží na stylu jízdy každého soudruha. Já bydlím v oblasti, kde je v zimě, světe div se sníh, takže sada zimních je u mě nutnost a sada letních, vzhledem k tomu, jak s autem lítám, je taky povinnosti, na celoročky bych se nespoléhal ... určitě ne v létě. Ale jak říkám, záleží na stylu každého soudruha.
Na opici i banány je, ale vzhledem k současné cenové politice vlády a paní MPA asi budu muset zůstat u současné opice, protože "to musíme zvládnout" ...
Re: Obuté pneu...??
10. 05. 2022 21:16
Pánové pardon, jako dítě pamatuji jedny gumy na trabantu / ti lepší žigulu. A lopatku s pískem v kufru. Třeba na Pustevny. Ale u těch celoroček, jako celkem poctivý řidič a čtenář všech testů a měl jsem možnost i zkoušet na vypůjčených autech. Proti mým vlastním zkušenostem, protože, když jsem jezdil 100tis za rok, těch gum padlo...

Ale nesouhlasím s tím, že celoročka je dobrá guma na déšť, zimu a cestu do chorvatska. To je jako když někdo chce lyži aby byla i slalomka i obřačka dohromady. To prostě nejde.

K zimě patří Nokian - originál nokian, k zimní dálnici třeba continental, na letní dálniční déšt bridgestone. Ty limity se pak dají dodržovat, když má člověk mozek, oči, tlumiče a dezén.

Já jsem na gumách naopak nikdy šetřit nemohl a nechtěl a to nemám prémiová auta.

Mrkněte na severské státy a technickou. Zhnilé? nevadí... teče? nevadí. Ale musí to brzdit, musí to svíti a mít to gumy.

Asi jste si všimli, že chorvati jezdí hodně na zimních gumách. Má to horší spotřebu, líp to lepí. Ale za mě celoroční guma tak možná z podzemní garáže do tesca. Naprší - problém, nasněží katastrofa. A je to jen tím, že výrobci už ty směsi dělají jinak. Je to také všechno marketing-technologie.

Ale chápu, když někdo jezdí jen jednu sadu. Ono živit se to na dvou autech, v rozměrech 16 - 18 a z toho jedny "Céčka" nedá... sad smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (10. 05. 2022 21:38).
avatar Re: Obuté pneu...??
11. 05. 2022 21:51
Tento měsíc dolítám Bridgestone Blizzak zimní a nasadím komplet kola Goodyear Efficient. Na volné disky potom na zimu Nokiany. Napřed si ale s těmi disky trochu pohraji. Musím opravit drobné kosmetické vady a PP trochu více, neb mě jeden neumětel s dodávkou u Antrophosu natlačil na pankejt. Najednou si rozmyslel, že nepojede na N. Lískovec, ale do Kohoutek. Tak to tam natlačil, že jsem málem skončil na zastávce. Opravná sada již doma.
avatar Re: Obuté pneu...??
16. 05. 2022 20:01
No já jen k těm celoročkám, není to špatná guma kolem komína úplně ideál ale na Chorvatsko rozhodně ne protože tato guma je víc nakloněna k zimě a ty široké odvodňovací drážky tam chybí a spotřeba je další kapitola. Ale každý strůjcem svého štěstí...Pracuju v Continentalu tak gumy moc neřeším...thumbs up smiley
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 08:14
Když jsem koupil stávající auto, byly na něm celoroční gumy. Odjezdil jsem s nima jak zimu na hory, tak léto do Chorvatska. Pak jsem přece jen na zimu koupil plecháče disky a zimní gumy a na tyto ozdobné letní gumy. Na léto mám rozměr 225/45 R18 a na zimu 205/60 R16.
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 17:31
Mám 205/55/16, letní, Goodyear, loni nové. Minulý týden mně k vůli kol vyhodili z STK, se jim nelíbilo ET 48, protože v TP je ET 50.. Tak to hodím na zimní s plecháčema, pneu stejný rozměr, jen ET 50, a půjdu se jim příští týden pochlubit... Jsem si vůbec neuvědomil, že mně k vůli 2mm na ET můžou vylejt.. Co už..



Upraveno 1krát. Naposledy upravil radek24 (17. 05. 2022 17:34).
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 18:00
Ona ti kvůli těm dvoum milimetrům taky nemusí vyplatit škodu pojišťovna, pokud dojde k dopravní nehodě.
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 20:10
Tam by pojišťovna asi dost těžko prokazovala, že rozchod kol širší o celé 4mm byl příčinou vzniku nehody.
Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 22:11
V době důkzaů v servise máš mít na voze kola zapsaná v TP. Nic dalšího nad tím nejde laborovat. ET je v třeba u kol v COC listu.
Navíc, pokud kola nemáš origo, se zančkou nebo jiným glejdem, je oprávnění pojišťovny Ti říct, že máš smůlu. To teď řeší borci na T5 fóru, kdy většina si myslí, jak se super si na "krabičky" dát 18 - 20 kola . Většinou něž o rozměr jde o homologoavanou zátěž kola...
avatar Re: Obuté pneu...??
17. 05. 2022 22:58
Asi za 3000,- , dela Dekra test a zapis i "nestandardnich" rozmeru disku a pneu do TP. Pisu, kdyby to nekoho zajimalo.
avatar Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 00:24
couddy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> V době důkzaů v servise máš mít na voze kola zapsaná v TP. Nic dalšího nad tím nejde laborovat......

Přesně tak. Loni jsem si kupoval komplet nová kola a právě na ET jsem si dával velký pozor, aby to souhlasilo s údaji ve velkém TP.

Jenom taková perlička, v sobotu jsem chytil řádný kamínek do čelního skla, přímo v zorném úhlu řidiče. Odloupl se kousek skla do hloubky a vytvořil se pavouček. Celou nedeli jsem měl zkaženou, protože zítra, t.j. ve středu odjíždím na Pelješac. V pondělí ráno tedy hned do Autosklo servisu, čelní sklo objednali, odpoledne přišlo a dnes mě ho vyměnili. Ale proč to píšu: sklo mám pojištěné, no a když se mnou v servisu sepisovali hlášení škody pro pojišťovnu, tak kromě ostatních dokladů potřebovali pro pojišťovnu okopírovat také moje potvrzení od lékaře! Loni jsem totiž dovršil 65 let věku a tak jsem si musel poprvé v životě nechat vystavit od lékaře papír, že mohu řídit. No a ten papír pojišťovna chce vidět, stejně jako řidičák atd...

Takže nějakou logiku a jiné důvody bych v konání pojišťovny nikdy nehledal. Odlétnutý kamínek od vozidla přede mnou, který mě rozbije čelní sklo, nemá logicky s nějakým lékařským potvrzením k mému řidičáku nic společného. Pojišťovna ale zkrátka v případě plnění pojistné události vždy prověřuje úplně vše, aby vše splňovalo dokonale veškeré předpisy a pravidla. A to bez ohledu na to, zda je člověk viník či nikoliv. Je to pochopitelná snaha najít alespoň něco, kvůli čemu by plnění mohla pokrátit nebo vůbec neplnit.

** Petr **
avatar Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 07:06
Aby si to někdo nevysvětloval špatně, že systém je nahovno atď. Podle mně jde o to, že když auto / řidič splňuje všechno co má, není důvod aby pojištovna něco spochybňovala. Ale když tam něco nesedí, nevíte na jakého úředníka narazíte, je to prostě prostor pro pochybnosti. To nutně samozřejmě neznamená, že by vám pojišťovna kvůli 2mm širším diskům neproplatila škodu, když to nijak nesouvysí s nehodou, ale JE TO PROSTOR pro dohadování se, dokazování atď, co znamená čas, nervy, možná právníka a tedy i peníze. Ta šířka disků asi není úplně ideální příklad, ale jde protstě o to, nevytvářet zbytečně pro takové dohadování se s pojišťovnou/policií prostor. Můj názor.

Petře, štastnou cestu, hned bych jel taky!
PS: mně vloni, den před cestou svině kuna prokousala nějaký kabel v motoru, svítila kontrolka motora, naštěstí to bylo na dobře dostupném místě, tak jsem to opravil.
Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 07:38
Pojištovny mají jediný zájem, vlastně dva: hodně inkasovat a málo plnit. A můj názor na přední okno a potvrzení od lékaře je fakt hovadina.
Já teď měním pojišťovny, proces ještě není hotov a už mne to nebaví. Například, že až jim vypovíte smlouvu, začnou vám navolávat a slibovat hory-doly.
avatar Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 08:35
couddy napsal(a):
-------------------------------------------------------
>... Například, že až jim vypovíte
> smlouvu, začnou vám navolávat a slibovat
> hory-doly.

Toto přece funguje všude... I mobilní operátoři, banky, (donedávna) dodavatelé energií atd.
Kdo nic nedělá, neřeší, tak z jejich pohledu vypadá spokojený... a oni tak vesele "dojí své ovečky" thumbs up smiley

Hlavně pozor na to, co vám občas navykládá "pojišťovací poradce" (jeho zájmem je především maximalizovat své provize) vs. co je opravdu ve smluvních podmínkách smoking smiley Tito "odborníci" jsou občas opravdu "materiál" (bývalá prodavačka, řidič kamiónu, voják...).

Ať se držím tématu, tak např. dobrý test z reálného života je klasické rodinné cestovní pojištění... No jo, ale třeba nejsou sezdáni, třeba každý mají nějaké to dítě z předchozího vztahu (třeba navíc ne trvale v péči, třeba ani není biologický rodič)... Třeba všichni nemají stejné trvalé bydliště... Třeba je problém je brát i jako společnou domácnost... Třeba se to celé ještě domotá skutečností, že jedou pouze prarodiče s vnoučaty z takto "poskládané" rodiny...
Člověk si řekne, jedeme na rodinnou dovolenou, tak logicky rodiné pojištění (třeba si ho platí u debetní karty)... Je pravda, že v posledních letech to pojišťovny dost přizpůsobily současné životní realitě (již se objevuje druh, družka, jeden biologický rodič, dokonce i pouze žijící ve společné domácnosti, registrovaní partneři apod.)...
Prostě, pokud tu rodinu máte "nějak komplikovanější", tak si raději ty smluvní podmínky dobře přečtěte...
smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 08:48
Již jsem to psal kdysi jinde, ale správné pneu s disky je základní předpoklad při jednání s pojišťovnou o škodní události. Pokud na voze není to, co je zapsáno v TP, neprošlo by STK, tím pádem není způsobilé k provozu na pozemní komunikaci. A jelikož by z toho důvodu na pozemní komunikaci nemohlo být, nedošlo by ke škodní události. To je definice pojišťoven.
avatar Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 12:50
couddy napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Navíc, pokud kola nemáš origo, se zančkou nebo
> jiným glejdem, je oprávnění pojišťovny Ti říct, že
> máš smůlu.

Napíšu to znova. Pojišťovna to udělat může, ale MUSÍ prokázat, že právě ten rozdíl, který je proti údajům uvedeným v TP způsobil vznik nehody.

Tím ale neříkám, že souhlasím s tím, abych si na auto dal cokoliv mě napadne.
Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 18:34
Abych upřesnil- auto jsem koupil na zimních, hliníky s letními byly v kufru. Loni jsem je přezul, nahodil a jezdil. Ani chvíli mně nenapadlo kontrolovat ET. A protože jste tady ve mně trochu vzbudili neklid, tak jsem se trochu poptal. Při dopravní nehodě se standardně dokumentuje pouze obutí a rozměr pneu, což musí sedět se záznamy v TP. Pojišťovna je háklivá jen na sjeté gumy, nebo ráfky, které už od pohledu trčí z blatníků ven. Samozřejmě všude fungují hnidopichové a může se stát, že některý bude vrtat i do ET, nicméně pojišťováci prý mají celkem jasný manuál, dle kterého se řídí a o kontrole ET tam nic není. Kdo by taky lezl pod auto, a hledal na ráfku ET, aby si ho vyfotil, že.. Toto platí u běžné nehody s pokrčenými plechy. Pokud však jako viník bouráte hodně vážně, podají si vás jak od pojišťovny, tak i právní servis poškozeného. A tam to ET asi zajímat bude. Takže konec spekulacím, koupím nové disky podle TP..
Re: Obuté pneu...??
18. 05. 2022 20:39
Slavkove, Ty tygře smiling smiley Ty víš o těch pojišťovnách víc něž my, že? smiling smiley Uděláš mi nabídku? smiling smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
19. 05. 2022 13:03
Tak koukám "jako blázen", ale já tedy například na všech 3 autech mám ET napsané na ráfku zevnitř... Zvenku ho nezjistím.... Musím sundat kolo.... Máte to někdo jinak?
Edit: nejsou to plecháče ale liťáky.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil santy (19. 05. 2022 13:03).
Re: Obuté pneu...??
19. 05. 2022 13:52
Přesně tak santy,
aby mohli vyfotit ET na disku, museli by ho sundat. Ale jak zmiňují i ostatní, taky raději volím přesné rozměry, co jsou v techničáku,než si žádat o certifikát a pak následně ještě jít na úřad, aby mi to tam dopsali. smiling smiley
avatar Re: Obuté pneu...??
19. 05. 2022 13:56
... kolega mi říkal, že mu po přehození pneu ze zimních na letní nějak divně táhlo řízení, tak se šel podívat co s tím je ...
nutno podotknout, že do servisu dovezl dvě pneu s dostatečným vzorkem od jedné firmy, a další dvě od jiné firmy ... dělali to v nejmenovaném pneuservisu, kousek od Brna ... po prohlídce zjistil, že vždy přední a zadní je od jedné firmy (to samý na druhé straně) ...
... pojede to tam nechat přeházet ... ale s nimi, přátelé ... s nimi už finito ...

smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
19. 05. 2022 17:15
Ono je to s tím ET celé takové zvláštní. Na 16" musím mít dle TP ET 50, na 15"musím mít dle TP ET 50, nebo ET 47.. Přitom jsem zjistil, že ty moje 16" s tím ET 48 jsou standardní koncernové disky z Octavie 2 a 3. By mohl koncern VW udělat tabulku, ve které by byly všechny přípustné rozměry pro daný model a to by pak bylo směrodatné i pro STK.. I kohokoliv jiného. Ale to by zase bylo moc jednoduché, že..
avatar Re: Obuté pneu...??
19. 05. 2022 19:32
santy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tak koukám "jako blázen", ale já tedy například na
> všech 3 autech mám ET napsané na ráfku zevnitř...
> Zvenku ho nezjistím.... Musím sundat kolo.... Máte
> to někdo jinak?
> Edit: nejsou to plecháče ale liťáky.

Většina AL disků má údaje uvedené na vnitřní straně kola. AL disky, které mají větší středové pokličky (které zakrývají i šrouby) mívají většinou ty údaje pod tou pokličkou. Ale existují i AL disky, kde jsou ůdaje uvedené zvenku (tak jako plechové disky) - např. tyto: [www.oponeo.cz]
avatar Re: Obuté pneu...??
20. 05. 2022 12:19
Re: Obuté pneu...??
23. 05. 2022 17:10
Zdravím. Na svém voze značky Citroén Xantia mám pneumatiky rozměru 175-70R14. Sehnal jsem skoro nové o rozměru 185-65 R14. Mužu tyto pneu nasadit na vuz značky Citroen Xantia aniž by byli zapsány ve velkém techničáku? Ve velkém techničáku mám pouze zapsaný ten menší rozměr.Za smysluplné odpovědi Vám všem děkuji.yawning smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 51
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.