Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Jak dlouho vám trvá cesta

Re: Jak dlouho vám trvá cesta
30. 06. 2009 22:02
můj člověk..hot smiley
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
30. 06. 2009 22:35
hrvate, vždyť jsi tuhle psal, že táta jezdí nejraději po dálnicích?
někde jsem četl, že člověk může lhát, ale musí si potom hodně pamatovat... smiling smiley
jo
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 09:06
Páni, tady se to hemží "šoférskou latinou"! 1000km za 10 hodin, není-liž to lež? Ti lidi snad nezastaví ani na hranicích? Nevěděl jsem, že i při cestování na jih platí časový posun.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 10:02
To: Jo. Sorry za OT. Jazdím často služobne do Mníchova. Mám to z domu presne 630 km a raz sa mi to podarilo za 5:30. Samozrejme to som šiel sám a 600 km je z toho po dialnici (+ samozrejme obchvat BA a Wien), na hraniciach sa len spomalý a cestou som nechytil žiadnu zápchu. Čo mi vychádza na priemernú rýchlosť 114 km/h. Stál som raz na natankovanie. Samozrejme je to takmer polovičná trasa, čiže únava nie je taká ako pri 1000km,ale teoreticky sa to dá, teoreticky. Ale iné je pracovná cesta a cesta za oddychom na dovolenku. Každopádne bezpečne sa snažím jazdiť tak či tak.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 14:51
Nevím co je na 1000km za 10hodin divného.

Jezdíme na Vir,kam je to 950km. Já když jedu jako jediný řidič celou cestu sama,tak to dám za 11hod i s přestávkama - vrátila jsme se před pár hodinama.
Ale když jede manžel,jezdíme to tam za 10 a zpět za 9,5hod i s přestávkama.Pravidelně odjíždíme kolem 19hod večer,není žádný provoz a jede se úžasně.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 16:22
TO SSLUNICKO:
Není na to vůbec nic divného, jezdím do Chorvatska vždy na noc v pondělí, tzn. cca ve 20:00 hodin z Brna, v loni jsem jel Pisak přes HU 10,5 hodiny / 970km, nemám potřebu nikde zastavovat vyjma tankování , které je až na Goričanu a potom před sjezdem z HR dálnice. Jízda mě nikdy neunavovala tak abych opravdu musel zastavit a udělat si pauzu. Myslím že každý určitě zná svoje meze a podle toho jede.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Aleš1 (01. 07. 2009 19:44).
jo
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 19:35
Samozřejmě, že všechny ty zázračné časy, které zde uvádíte jsou pravdivé. Těžko dokazovat nezúčastněnému pozorovateli opak...
Ale statistika a výpočet průměru potřebují ještě jeden údaj: jakou maximální rychlostí jezdíte a jak dlouho tento interval trvá. Podle počítadla v autě mi vychází průměr na dálnici kolem 100km/h. Přičemž často překročím oněch "úředních" povolených 130km/h. Z toho vyvozuji, že vaše maximální rychlost musí být (velmi) vysoko nad povoleným limitem. Na mysli mám skutečnou rychlost (měřenou GPS), ne tu kterou ukazuje rychloměr v autě (obvykle +10%).
Anonymní uživatel
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 20:11
.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil in0x (15. 03. 2018 00:06).
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 22:12
Reknu to takhle. Na zpatecni secte jsem mel pri prijezdu domu prumernou rychlost na palubnim pocitaci 89Km/h. To znamena, ze tech necelejch 1000Km jesu skutecne 11 hodin cisteho casu a ta hodina je na 2 zastavky. Po dalnici v Rakouskou a Chorvatsku jsem jel tachometrovych 140Km/h coz je nekde okolo 130. Ve Slovinsku a po stare chorvatske ceste jsem jel mimo obec okolo 100Km/h tachometrovych, obce jsem dodrzoval. Ale jak rikam, jezdim mimo sezonu a spicku. Ale je pravda ze mi jeden clovek v Omisi rikal, ze to jezdi z Decina pres Madarsko za 9 - 10 hodin. To uz se mi ale zda dost pritazene nebo jel skutecne jak hovadko bozi.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 22:13
taky nevím co je divného na tom, že někdo ujede 1000km za 10 hodin. Snažím se o rychlost 135 km/hod podle GPS ( i do dálníčního kopce moje obyčejné starší auto tuto rychlost zvládá, Opel Omega B 2.0i koupeno v ČR najeto 147 000 km) Pokud je volná dálnice, jako byla 20.6. přes den, tak není problém pro řidiče středního věku jet v kuse 2-3 hodiny, pak si dát přestávku 15-30 minut (prostatik ještě nejsem, čurání i s cestou na WC mi zabere míň času, ale dávám rezervu pro štouraly - na dámských toaletách mají větší frontu, než manželka došla dal jsem si kafe a prošel jsem se) .Na hranicích kontrola do Chorvatska 20.6.2009 bez čekaní, přede mnou 2 auta, 1-2 minuty max. Při výpočtu jsem snížil rychlostní průměr pro výpočet ze 135km/hod na 115km/hod pro rejpaly pro případ, že mi tady bude někdo oponovat, že se tato rychlost nedá držet trvale (budou mít pravdu, rozjezdy, tunely atd.)
2hod 10 min x 115 km/h + 20 minut WC
+2hod 10 min x 115 km/h + 20 minut WC
+2hod 10 min x 115 km/h + 20 minut WC
+2hod 10 min x 115 km/h + 20 minut WC = 10 hod cca 996 km
a teď mě sežerte, ale já opravdu na cestě do Chorvatska nevysedávám na odpočívadlech, nesprchuji se na benzínách, nemám pernamentní průjem. A pokud jsem posnídal v 06.30 hod doma půl hodiny před odjezdem a vím, že povečeřím v 17.00 v Chorvatsku, tak jsem zase nevydal tolik energie během řízení, abych musel během cesty pozřít něco vydatnějšího než housku během jedné výměny,co se manželka nabídla, že to za mne na chvíly vezme.
V této zemi pracuje spousta lidí, kteří během své pracovní doby nemají tolik přestávek jako já na cestě do Chorvatska a přesto se musí taky po celou dobu výkonu své práce plně soustředit na svoji činnost jako já při řízéní. Komu to dělá problémy, ať raději jede vlakem, busem nebo letadlem.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
01. 07. 2009 22:25
Hlavně, aby člověk dovezl k moři a zpět sebe a svou rodinu v pořádku. To je důležité. Čas, ten není důležitý. Alespoň pro mě ne.
Už jsem to tady někdy psal, že dovolená začíná odjezdem z domova a člověk by si měl i tu cestu vychutnat a né sledovat stopky a dokazovat si, jakej je to mistr světa, když dojede k moři o půl hodiny dříve, než druhý.
Díky takovým pirátům umírají nevinní lidé.
Tím na nikoho tady neútočím, jen jsem napsal můj názor na cestu k moři.yawning smiley
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 09:58
Jak už tu bylo napsáno. Jestli se musí každou chvilku stavět,popíjet kafíčka a hulit cigarety,tak je jasné,že se to v uvedených časech zvláudnout nedá.

JO,nevidím důvod,proč by si tu někdo vymýšlel.
Když jsem to včera psala,měla jsem těch 950km právě za sebou. Vezla jsem tchány a svoji malou dceru. Zastávka byla jedna 20minut a pak asi 2 tak 10minut. Víc není třeba,malá celou cestu spinká.

Rychlost mám na tachometru 140 v Chorvatsku a Rakousku,ten 60km úsek ve Slovinsku mě moc nespomalí a zbytek je po dálnici. Po sjezdu z dálnice u Straubingu to máme domů cca 110km,kdy se dá jet až na hranice 110.

Prostě nikde nepřekračuji,jen v Německu na dálncici jedu cca kolem 160.
Anonymní uživatel
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 10:49
Nehodlám nikomu sahat do svědomí a do jeho bytostného práva na dovolenou prostě letět po dálnici. Ostratně o pár stránek výš jsem svůj postoj popsal. Přesto jednu obsáhlejší glosu, kterou uvedu zdánlivě OT příkladem: Mám známého řidiče autobusu, který pravidelně vozí zájezdy od nás z historickýách Sudet do oblast Lužice, Spreewaldu. Onehdá jsem s ním seděl u piva a padla na to řeč. A on mi povídá, že ve volnu sedl ke kolegovi a svou pravidelnou trasu si projel jako cestující v první lajně sedadel. Rozplýval se nad tí, kolik nádhernejch chalup, kolik krásné přírody vlastně teprvě jako spoluezdec vnímal.
Ale podstatě samé: Pokud z jakýchkoliv důvodů cestu k Jadranu jen přežít a proletět ji oníám tempem nad 100 km/h cestovní rychlosti, pak to znamená nic nevidět, nic nevnímat.A ono cestou je co vidět. Jezdím jako menšina z nás přes Linz, Salzburg. Jen těch krásných jezer po cestě. Jen pro zajímavost- kdo z Vás se koupal v Mondsee či některém jezeře Solné komory?
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 11:26
milý Tomme, dávám Ti body a palec jednoznačně nahoru!!!hot smileyhot smileyhot smileyhot smiley
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 13:05
Metodika výpočtu času cesty


To sslunicko , nevím, nevím, asi bych nesouhlasil že Slovinsko moc nezpomalí. Jezdím ze čtvrtka na pátek nebo brzo ráno a cestu přes Slovinsko nebo Maďarsko dělám za 14-16 hodin podle toho kam to je .Hned při vjetí na Slovinsko následuje výběr na mýtnici < no dnes už ne,ale zase musíš koupit známku > a to je taky zdržení. Motat se přes Maribor -průjezd městem, tak byl průměr něco kolem 30km/ hod. Rychlost je maximálně do 50 km, a navíc ty semafory dost sráží průměr. Vyjedeš-li na ptujskou cestu, trvalá kolona už od pátku ráno po celé délce. Vzhledem k tomu , že je šnůra kontinuelní od Mariboru ,až k hranicím a protínala vesnice , celá kolona měla maximální rychlost 50km/h občas někdo odbočoval někam a celá kolona se zpomalovala. Navíc minulý rok, je tam byla na konci před hranicemi objížďka přes pole vyložené nějakými panely a rychlostní omezení . Byl to děs.Je to nejhorší úsek na celé cestě. Cestu přes Lenart jsem ještě nezkoušel, tak nevím. Udělat celý úsek za 10 hodin, neříkám , že to nejde, ale kvůli tomuto zdržení ve Slovinsku , pak dotyčný musí to zbytek cesty kalit nějakých 180 km/hod. Je pravdou ,že jezdím 130-140 ,a jsou stam střihouni , který mě předjíždějí mnohem vyšší rychlostí. Takže to nepopírám , že udělat to za oněch 10 hodin ,že to není možný. Navíc pokud to jedou třeba z Cikvenice a konečná je Jihlava, nebo Brno.Já to mám až za Prahu asi 30km. Takže o 10 hodinách si můžu nechat zdát.
Možná je to totiž o metodice výpočtu, protože mě průměr na palubovce hlásil něco kolem 100km /h, a kilometráž byla asi 1080 od Splitu, takže při odečtení přestávek by to vycházelo na 11 hodin a 3 hodiny na přestávky. Zpět jsem to jel přes Maďarsko a to bylo časově delší. Tam byla přestávka 6 hodin v termálech a další 1 hodina v Tesco v Csorna. Odjezd Krk 6 hodin ráno v pátek a příjezd Mělník 2 hodina ráno. Ještě bych dodal minimální provoz. Cesta po odečtení přestávek 13 hodin
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 13:51
tady se asi konce nedobereme, když vyberu čas a trasu tak to pojedu 500 km třeba dvacet hodin.Já jezdím po dálnici právě proto, abych nejezdil v kolonách, jako řidič sleduji cestu a né krásu přírody. A nevidím rozdíl v tom jestli vidím při rychlosti 100 km/hod víc než při 130km/hod. Koupal jsem se v Kongu , na Filipínách USA i v Brazílii (byl jsem zaměstnám u námořní plavby než to Kožený prodal a než jsem se oženil ) a pochopil jsem už dávno , že všechna místa ke koupání stejně nenaštívím, takže Mondsee či některé jezero v Solných komorách asi budu muset oželet
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 13:55
Ostrov Vir - Česká Lípa 1111 km s téměř přesným dodržováním rychlostí a s 3 přestávkami na kávu a s 1 přestávkou na koupi sýra a s občerstvením 14 hodin. V klidu, v pohodě s tím, že hodina sem tam nás nezabije, ale spěch a riskování by mohlo.
Cesta tam se ani spočítat nedá, protože se "kocháme" a na čase nám nezáleží yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rosmarine (02. 07. 2009 14:49).
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 14:47
Z naší osádky řídím jen já sama, a cestu Brno-Mala Duba jsem nikdy - ani v optimálním případě - za ty roky nejela za míň než 12-13 hodin (a to nejsem, myslím, žádná uprděná baba za volantem). Myslím ale, že při dodržování předpisů se to ani rychleji ujet nedá. Vždyť jen do Vídně jedete skoro pořád obcemi... A to nemluvím o tom, když je pak v Chorvatsku bura a leje. Jednou jsme to přes Plitvice jeli skoro 18 hodin. A tolik havárek najednou jsem v životě neviděla.
Zkrátka - jedu tak, abych se cítila pohodlně a v pohodě. Aby si osádka mohla protáhnout nohy (co si budem povídat, ve fabii je vzadu málo místa) a aby i cesta byla zážitek. A když si chce někdo honit triko na rekordy - jeho věc. Já potřebuju rodinu dovézt v bezpečí. A přitom doufat, že mě někde takový, co přecenil síly, po cestě nesejme.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 15:39
Nevídím tady neréálné 1000 km za 10 hodin,když já dal 1050 km za 9 hodin jen jedna pauza asi 10 min (vyčůrat,natankovat). Nejsem tady žádný super hrdina,který jezdí sprinty na dovolenou a výrazně překračuje rychlosti a bezpečnost všech ostatních,ale měl jsem k tomu osobní důvody,proč jsem jel jak hovado směrem domů.
Jinak přes Maďary jsem jel vždy déle a cesta mi přišla neuvěřitelné dlouhá ,pomalá a únavná. Raději přes Slovinsko vždy jsem měl čas tak o 2 hodiny lepší než přes Maďary,těma lesama jezdit stopade je fakt o hubu. Navíc mě to ježdění dlouhé nebaví a nechce se mi to zbytečně protahovat nějakýma dlouhýma zastávkama,jezdím hodně,tak jsem na to zvyklý.
Ale každopádně je lepší dojet o hodinu později než vůbec.
Přeji všem šťastnou cestu bez nehod a ve zdraví dojeďte domů ať už jedete 9 nebo 20 hodin.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 17:20
Tak aby jste neřekli, dám také jednu pravdivou historku do pácu.
Můj známy, vlastní Peugeot 607 s motorem okolo 3l, ani sám nevím má každý rok pravidelně dceru v Podgoře, on sám bydlí u Prahy. Jednoho dne mu dcera volala, že má závažný problém( nebudu jej popisovat) a ať co nejrychleji přijede.
Zvládl tuto cestu za 7 hod cca 30 min.
Samozřejmě při nedodržování předpisů.

A to zase bude červených, ale předám je dotyčnému známému.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 18:27
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil JirkaD (25. 02. 2013 18:50).
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 19:11
To s těmi procenty se mi líbí,ale nevím to jako nereálné zajet to za tento čas. jinak motor který si popisoval je 3.0 V6 24V výkon 157 kW,ale PSA už ho nedělá nahradil ho 2,7 V6 HDi
Tak to nereálné nevidím,ale je to hazard jako prase. Já fičel taky přes 200.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 19:33
JirkaD napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Prosím, mám dotaz. Proč píšeš, že dáš pravdivou
> historku, když je to z doslechu? Moje zkušenosti s
> pravdou jsou takové, že věřit mohu známým asi z
> 30%, svým dětem 50%, své manželce 80% a ani já
> nejsem stoprocentní, jen tak asi 95%.
> Vzdálenost Praha - Podgora je přibližně 1000 km.
> Takže jeho průměr je 133 km/hod. A připočítáme-li,
> úseky mimo dálnici (Slovinsko cca 60 km,
> Šestanovač - Podgora cca 50 km), průjezd Vídní,
> byť po obchvatu, mýtnice, tankování, tak je to
> někde v říši snů.
> Takže ty 3 litry nejsou obsah motoru, ale množství
> vypité kořalky, když Ti sděloval tu pravdivou
> historku, že?


Nevidím nikde v mém textu, že se jedná o historku z doslechu!!! Jedná se o člověka, který je u mě na návštěvě 3 x do měsíce, je mu 52 let a není to žádný kecal, je to silně věřící člověk, který dbá na pravdomluvnost.
Jinak jel směrem Č.B.-Linz-Graz-Maribor atd.

Kdo nevěří, ať tam běží.
Jinak mimo protokol uvádím, že jsem letos stihnul trasu Trenčín - Praha(okraj-Chodov) za 2.50 min, což si určitě spočítáte je rychl. průměr přes 125 km/h, což není z doslechu, ale uháněl jsem k těhotné ségře.

a červeňte si mě...angry smileyangry smileyangry smiley
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 20:04
Nechápu vůbec smysl tohoto tématu, ale budiž. Každý prostě jede po svém. Já na dálnici nejedu rychlejš jak 120 tachometrových hlavně kvůli spotřebě, mám benziňák a dalších 10km/hod je na spotřebě docela znát. Ač podnikající, tak student obracím každou korunu. Akce jako Brno-Olomouc pod 30 minut mám už za sebou, ale nijak zvlášť dobře mě to nedělalo. Je mě 20, za volantem sedím od doby co jsem dostal papíry, za ty dva roky mám nalítaných cca 50 000 km bez nehody. Nevím jestli je to málo, nebo moc. Zkušenosti sbírám nové a nové každým ujetým kilometrem. Ale za tu dobu jsem také dvakrát zastavoval u vážné nehody předemnou a nechtěl bych být nikdy zachraňovaným. Jezdím prostě podle svého, rychlejší se snažím pouštět pokud mi zrovna nejedou metr za prdelí a netroubí na silnici široké sotva na vyhnutí plnou zatáček. Jednou jsem také absolvoval cestu Brno-Maribor se švagrem (Chrysler 300M 3,5l, 190kW) za 3 hodiny s jednou zastávkou od rakouské policie. V podstatě celá cesta v levém pruhu na dálnici a mezi Mikulovem a Vídní po prostředku. Nikomu nezávidím že jede s oktávkou za 4 litry, nebo že je za 7 hodin na makarské, prostě každý jak umí. Tečka.
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 20:53
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil JirkaD (25. 02. 2013 18:48).
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 21:00
TO LEITER:
Trenčín - Praha je cca 330 km jsi kamikadze jestli jsi to dal za 2:50 hod. protože celá trasa není po dálnici, Mám vyzkoušeno Lovosice - Brno cca 270 km po dálnici za 2:30 hod. a to si myslím že jsem jel jak hovádko boží, spíš se za to stydím než chlubím



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Aleš1 (02. 07. 2009 21:02).
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 21:06
klucí, já dočůrám 3 metry daleko. A co vy? smoking smiley
Zdraví Pako, co je pako
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 21:28
už jsem si řekl,že budu mlčet. Ale červená na příspěvcích mě zarazila. Dálnice jsou stavěné na 130km/hod, auta navíc. Teda aspoň takové auta, se kterým bych vezl rodinu 2 x 1000 KM . Proboha, dělá vám některým opravdu problém, pokud to dálnice dovolí, jed touto rychlostí po dobu 2-3 hodin ? Pak si dát buřta, WC, limo a jed dál? Já osobně si myslím, že nejvíce nehod je započato řidiči, kteří neovládají svůj vůz, nemají odpovídající schopnosti a nejsou vyježděni. Jedou pak na dálnici nebo okresce na spotřebu, kochají se za jízdy krajinkou ano a dokonce jsem viděl i takového co měl v ruce kameru a točil si most za jízdy( protože se "kocháme" ), následně jsou předjížděni kamióny a cyklisty a pak ve zpětném zrcátku sledují lítajíci plechy nedočkavců , kteří po půlhodině jízdy 60-70 km/hod na okresce nebo 90-100km/hod na dálnici to nevydrželi s nervama ( není každý takový, že když narazí na pomalu jedoucí auto, tak prostě pojede pomalu taky ), začali předjíždět a nezadařilo se jim to a pak jim bylo těmto nedočkavcům co chtěli jed jen svojich 90 nebo 130 následně policií řečeno, že nesprávně předjížděli, nebo nepříspusobili rychlost stavu vozovky. Načeš si řidiř krajinkář pomyslí zase něco o hazardérech co spěchají. Prostě si nemyslím, že jeden řidič na dálnici, co rád jezdí pomalu, pojede 100 a mi ostatní co se mu nepřispůsobíme a pojedeme s autama 130 budeme nazýváni hazardéry a lidmi co přeceňují síly. Prostě někdo udělá 50 kliků a někdo 10 a ještě se mu u toho třepou ruky.
P.S. Řídím si takhle jeden pěkný den kamión v Německu, na dálnici byl zrovna úsek, který jsem znal, 70 km zákaz předjíždění pro kamióny. (pokuta býva dóóóst vysoká) Dojel jsem osobní auto z 80 km jsem zvolnil na 60 km a jedu 10 km za ním. Pak jsem ho za jeho stáleho troubení předjel. Během předjíždění jsem určitě někoho za mnou omezil, ale za námi byla koloná kamiónu, kterou zase omezil on. Pak jsem jenom sledoval, jak tohoto šetřičepohonných hmot, krajinkáře a nehazardéra začali předjždět i ostatní zlí a proklínáni kamióňáci. Už nejsem řidičem MKD, byla to jen epizoda.
avatar Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 21:36
ablemenn napsal(a):
-------------------------------------------------------
dokonce jsem viděl i
> takového co měl v ruce kameru a točil si most za
> jízdy( protože se "kocháme" )

a jmenoval se Bessy, co? smoking smiley
Zdraví Pako, co je pako
Re: Jak dlouho vám trvá cesta
02. 07. 2009 21:40
Kdy to skončí ta sebechvála a vytahování.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 194
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.