Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

elektromobil

Autor m-i- 
Re: elektromobil
25. 02. 2024 22:16
Do Caddyho je tankování pomalé jak nabíjení. Půl nádrže nafta a půl pěna. Lezu kolem toho deset minut, než tam nacpu alespoň třičtvrtě nádrže. Asi mne VW trénuje na tu elektriku.
Re: elektromobil
26. 02. 2024 05:35
Zkus jinou čerpačku, resp.dodavatele. Velké pěnění nafty není autem, ale naftou. Tohle se mi stalo jednou v HR u Tifonu. Do téměř prázdné nádrže jsem nenacpal ani 40 litrů. Ručička od palivoměru mě pak padala před očima. Natankoval jsem spoustu pěny.
Re: elektromobil
26. 02. 2024 07:43
Máme vlastní čerpací stanici. Jinde nesmíme.
avatar Re: elektromobil
26. 02. 2024 10:35
No hlavně že je jasno v tom, že za pěnění při tankování může to auto. thumbs down
Re: elektromobil
26. 02. 2024 21:02
Padl zde názor, že my fosilové nemusíme vybírat kde tankujeme s ohledem na rychlost proudění paliva do nádrže. Já jsem uvedl případ, kdy mi tankování služebního chrochtáka trvá skoro tak dlouho jako nabíjení. Do půl nádrže fofr a pak to přemlouvám, aby tam ještě něco vlezlo. Najednou se v rozporu s prvotní připomínkou dozvídám, že mám zkusit tankovat jinde. Tak je to místem, palivem, autem, nebo rukama? Tankují tam ještěrky, kamiony ... a nikdo nic neříká.
Caddy má evidentně nějaký špatný nabíjecí, pardon tankovací průběh.

PS: jasně že tuším, že je to naftou smiling smiley
Re: elektromobil
26. 02. 2024 21:17
Zpět k EV. Jako služební auto bych to bral. Máme auta společná, jezdí s tím kdo má v zadku díru a nikomu se moc nechce tankovat. Někomu proto, že je to na automat, musíte mít kartu vozidla, kartu řidiče, namačkat tam PIN, potom trochu papírování. Mě i proto že pak smrdím naftou (nesnáším smrad nafty).
EV bych sebral z nabíječky, po návratu to tam zase vrazil a to zní o mnoho lépe. Elektriku by z nabíječky nikdo do kanystru nenatankoval, tak by se to nemuselo tak křečovitě hlídat.
avatar Re: elektromobil
26. 02. 2024 23:00
Zajímavej článek, kterej přesně potvrzuje to co si myslím. Tedy že největší problém budou nabíječky. Existuje spousta článků i videí na YT, kde EV je dokonalý auto, dokud není třeba nabíjet.
Před asi 2 lety otevřeli na místní benzínce pár nabíjecích stojanů od Innogy. Zastavil jsem u nich, přečetl jsem si návod k použítí a myslel jsem že to je nějakej vtip. Musel jsem si to ofotit... bez mobilu, datovýho tarifu a emailu prostě nedobíjete

Re: elektromobil
27. 02. 2024 07:06
To Valeri. To by bylo na moje nervy. angry smiley. Budu si muset ještě pár let hýčkat moje auti R.v. 2007 bez Filtru pevných částic nebo jak se ten bazmek jmenuje. A to má na hrbě 493000km.thumbs up smiley
Re: elektromobil
27. 02. 2024 07:38
Valeri, o tomhle je snad zmínka v každém článku o cestování s EV někam dál. Před výjezdem zjistit, kde se dá nabít a komu stojan patří. Poté udělat několik registrací, abych u nich mohl dobíjet. Pak přijet k nabîječce, přehrabat karabici karet, nebo obrátit founa naruby, abych našel správnou apku a mohl nabít. Nedej bože, že nebudou zrovna data, nebo vybitý telefon. A pak se stane, že přijedeš ke stojanu, on mezitím změnil majitele a ty nic z toho nemáš, jen prázdnou baterii v autě.
Koukal jsem takhle loni ze zvědavosti na stojan v HR. Taky tam byl návod. Na rozdíl od našich nabíječek tam byl i ceník. Při nejnižší sazbě by s EV vyšel km tak na dvojnásobek toho, co s fosilem. A to se vyplatí....
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 08:38
Pokud máš garáž nebo domek tak většinou nabíjí na tomto místě nebo v práci. Pro ty co mají byt bych řekl, že to ještě dlouho pro ně nebude zajímavé.

.
.

_________________________Jirka_________________________
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 08:54
Tak jenom to přečtení těch sedmnácti bodů trvá cca tak dlouho, jak natankovat plnou. thumbs up smiley
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 11:19
Jiri.velmez napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pokud máš garáž nebo domek tak většinou nabíjí na
> tomto místě nebo v práci.

I tak je to při dnešních cenách "terno"... thumbs up smiley


Mimochodem, vyslechl jsem si debatu dvou EV-fans a tak nějak z toho vyplynulo, že si ČEZ na svých veřejných stanicích účtuje po nabití na plnou kapacitu 2CZK za každou minutu obsazení stojanu...
Dokonce to prý nastane po nějakých daných minutách i při ještě ne plně nabité baterii. Nějak se ty časy lišily, podle rychlosti / výkonu nabíječky. Opravdu jsem tomu nevěnoval takovou pozornost abych si násobil nabíjecí výkon časem, zda mají EV takové kapacity akumulátorů, aby to nastalo apod. Ono by to vlastně asi bylo stejně podstatně individuálnější a složitější, neboť se EV třeba napojí k 150kW, ale na začátku dobíjení to pojede třeba pouze 25kW, až se to dostane na provozní parametry, tak to pustí 150kW strop a pak na 80% to zase klesne. Nicméně, určitě si pamatuji, že u těch nejrychlejších nabíječek tam nebyla ani hodina na oběd, kdyby člověk chtěl ten čas dobíjení využít na oběd. Zatím jsou to drobné, ale to se časem jistě také změní...

K tomu si přidám ten "klasický postup", co sem dal fotku výše valeri:

To už se normálnímu člověku musí rozskočit palice, všechno toto mít v hlavě, nedejbože si průběžně hlídat změny podmínek u poskytovatelů. Bůh ví kolik dalších nainstalovaných aplikací v mobilu, nedejbože trnout strachy, zda to bude fungovat i po nějakých aktualizacích hot smiley

Kde všude číhají nějaké smluvní nástrahy (o těch neplánovaných, že něco nefunguje nemluvě vůbec). To vše pouze kvůli tak jednoduché věci, jako je "tankování"...


Peťas thumbs upgrinning smiley
Re: elektromobil
27. 02. 2024 18:31
Pokud máš domek, můžeš nabíjet doma. Ano, ale z běžné 16A zásuvky toho moc nenabiješ. Walbox či jak se to jmenuje, zadarmo nepořídíš, pár desítek tisíc stojí. K tomu stavební úpravy, dostatečná přípojka elektřiny, revize atd. Než to projezdíš, bude auto stát v muzeu. Smysl, či spíše nesmysl nabíjení z FVE, to tu již bylo.
V práci....ano, pokud tam charger je. A pokud je volný. Ale asi taky nebude zadarmo, pokud to zaměstnavatel neposkytne v rámci benefitu. Pochybuji, až bude jezdit třeba 1/4 lidí s EV, že bude na parkovišti odpovídající počet chargerů, že by se chtělo zaměstnavateli investovat. Ale hlavně, bude možné jich tam vůbec tolik postavit? Všude určitě vedou kabely v dostatečném průměru/kapacity, aby byly schopny dodat tolik elektřiny. Vždyť jenom do každého stojanu, co postavili vedle mé práce, vede 6 kabelů o průměru minimálně palce, postavili kvůli tomu trafačku a táhli kabely cca půl km daleko. A to tam stojí jen dva 150kW.
Už vidím u nás na vsi, jak tam postaví naíječku. Když dělali před pár lety nové rozvody po vsi, ptal jsem se, zda si budeme moci všichni pořídit el.kotle. Prý jestli jsem se nezbláznil, ještě přidat tak dva a máme tmu všichni. Musely by se udělat nové přívody do vsi, několik km, pak výměna trafačky, posílit rozvody po vsi. Kvůli třiceti barákům? Nemyslitelné, kdo by to zaplatil?
Takže až budu muset jezdit s EV, doufám že se toho nedožiju, tak jedině pořádná elektrocentrála na dvůr, nejlépe naftová, aby tolik nežrala...
Re: elektromobil
27. 02. 2024 18:58
Na wallbox je dotace 50 procent až 35 000Kč. Zadotují ti dokonce dva. Pořídíš ho za 16 tisíc, ale asi bude podmínkou odbornoá instalace. Já jsem to měl s instalací fotovoltaiky a cena za práci nebyla rozdělená.

Mám tohle. 11kW na domácí nabíjení musí stačit.
https://ecoprodukt.cz/p/87793-trojfazovy-wallbox-solax-x3-evc11k-pxh-kabel-6m-16a-wifi-40826?gad_source=1
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 19:06
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Takže až budu muset jezdit s EV, doufám že se toho
> nedožiju, tak jedině pořádná elektrocentrála na
> dvůr, nejlépe naftová, aby tolik nežrala...


Můžeš si taky pořídit vlastní bioplynovou stanici. grinning smileygrinning smileygrinning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Peťas (27. 02. 2024 19:06).
Re: elektromobil
27. 02. 2024 19:21
Tu bych nemusel pořizovat, nafofruji se česnekem, fazolí, hrachem....
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 19:56
Jenom pro představu, co zde Michal nastínil s trafostanicemi VN/NN (22kV/400V v DS EON/EGD, 35kV/400V v DS ČEZ), tak to co běžně máte na vesnicích na sloupech (jednoduchých betonových) bývají obvykle transformátory o výkonech 160, 250, 400 kVA (cca kW), na dvousloupové se osazují ještě 630kVA a výjimečně 1000kVA. Si to porovnejte s rychlonabíječkami 150kW.
Vše se v DS (distribučních sítích) NN projektuje na takzvanou soudobost 0,1 (10%), to znamená, že kabely DS, pojistky v TS, transformátory atd. odpovídají 1/10 proudů součtu rezervovaných proudů přípojek. Tzn. máte-li sto přípojek s pojistkami 3x 40A, tak ten kabel a pojistky od TS do tohoto kabelu nebudou 100 x 40A, ale 100 x 40 x 0,1, tzn. 400A. Teď neřešme, že v reálu jsou to třeba tři tenčí kabely (např. NAYY-J 4x95) po 150A do různých "ulic"
Pokud by dejme tomu 30% (což je více, než soudobost 10%) využilo svůj maximální možný odběr, tak bude na nejbližší TS blackout smoking smiley

Kolik lidí by mohlo mít EV domácí WallBox (třeba z Alzy) 22kW na nějaké vesnici?
Mimochodem WB 22kW sám pro sebe potřebuje jistič 3x32A, tudíž pokud máte na RD 3x25A, tak je to málo a bude potřeba jistič alespoň 3x 40A, aby vám něco zbylo i na barák grinning smiley
A to už máte problém, protože velmi pravděpodobně budete mít na přípojce 40A pojistky a nebude to selektivní, tzn. by se první nevyhodil váš hl. domovní jistič, ale pojistky na vaší přípojce na ulici, na sloupu? thumbs up smiley
Mimochodem, zvýšení hodnoty jističe znamená zvýšení stálé platby atd. Že by ideál byl jistič 3x 50A a přípojkové pojistky 63A (a to si stejně nejsem jist selektivitou).
Celé je to i o tom, že když máte tzv. rezervovaný příkon těch 3x25A, že vám správce DS NN nemusí tento příkon navýšit (jednorázově zaplatíte 500 za každou ampéru). Ono to někde ani nevychází - není technicky možné.
Pak vám nezbyde nic jiného, než nabíjet pomalu z obyčejné zásuvky (což přes noc nenabijete) nebo WallBox 7,5 či 11kW (potřebuje 3x16A). Pokud bude hlavní jistič 3x 25A, WallBox si bude sosat 3x 16A, tak to už na nějaké činnosti zároveň moc není (vaření, kombinaci pračka, sušička nebo rychlovarná konvice či mikrovlnka apod.)

To jenom takové malé nastínění, co to znamená i přímo u RD.
smileys with beer
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 20:06
Sice El autí nemám a zatím ani neplánuji, ale co vím většinou se nabíjí jen tak dvakrát do týdne.
Domácí nabíječky jsou většinou s hlídáním maximálního proudu na hlavním jističi Tj. pokud zapneš něco s vyšší spotřebou tak o to se v tu chvíli méně nabijí El a naopak.

.
.

_________________________Jirka_________________________
avatar Re: elektromobil
27. 02. 2024 23:09
Mě dneska pobavilo tohle
Vím, je to Autoforum, ale pokud je to pravda, tak jestliže při 4.5% elektromobilitě se začínají bát o síť, je to mazec. Ale elektrofandové jsou ovce, oni si nepřipustí, že je to nesmysl ani když ráno přijdou k nenabitýmu autu. Stejně jako ten týpek, kterej byl s Teslou za 2 roky 27x v servisu a další auto si zas koupí Teslu grinning smiley
Re: elektromobil
28. 02. 2024 06:33
valeri napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Stejně jako ten týpek,
> kterej byl s Teslou za 2 roky 27x v servisu a
> další auto si zas koupí Teslu grinning smiley

tak asi už v tom servisu má spoustu známejch a bez tesly by tam za nimi nemohl jezdit...
Re: elektromobil
28. 02. 2024 08:57
Dobíjeni EV v Chorvatsku nebude problém? Dva zážitky z Igrane sice už tak 10 let staré, ale změnilo se něco?
Prvně to bylo po ranním příjezdu, kdy zmrzlináři rozdávali zmrzlinu zadarmo, protože nešla elektřina. Důvod nevím, ale trvalo to do odpoledne.
Podruhé nešla elektrika důsledku požáru nad Splitem. Aby to mohli bezpečně hasit, tak to kompet vypnuli někde od Trogiru. Podle domácích se to stává často, takže měli v záloze plynový vařič (i pro hosty). Údajně se stává dost často a problém je v tom, že vedení je přísně liniové a jakýkoliv průšvih je totální. To požářiště jsme si pak při zpáteční cestě prohlédli z dálnice. A nebylo to nic moc. Ale asi mají své zkušenosti.
U nás je snad každá vesnice napojená alespoň ze dvou stran.
avatar Re: elektromobil
28. 02. 2024 11:59
atnafarte - taky mám FVE , a 2 walboxy zdarma (myslím 2x 11 kW), počítám, že letos budu mít přetoky taky cca 4 MW , ale asi to trochu snížím tepelným čerpadlem, za přetoky nic nedostanu ... a pro Slavkova - já snižoval jističe z 3 x 43 na 3 x 40 kW yawning smiley , elektroauto nemám, a už to asi bez něj vydržím, ale pokud nedostanou ekoteroristi rozum, tak syn se tomu asi nevyhne ... tak pokud by jel někdo zdejší v létě okolo Žďáru nad Sázavou - stavte se na kafe a vyzkoušíme ty walboxy yawning smileysmiling smiley

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
Re: elektromobil
28. 02. 2024 20:17
U nás není každá vesnice napojená alespoň ze dvou stran. Zářným příkladem jsou větrné kalamity. Jedno stržené vedení a půl republiky v pr...bez elektřiny.
avatar
mdr
Re: elektromobil
29. 02. 2024 18:15
Re: elektromobil
29. 02. 2024 18:48
A nekouří se náhodou té lodi, co přivezla EV, z komína? A jakou zanechala uhlíkovou stopu cestou z Číny?
Na druhou stranu je dobře, že Evropské automobilky dostaly ťafku. Můžou si ty své předražené výrobky, a to nejen na elektřinu, jezdit samy. Vinu v tom mají velkou. Nechají si toho hodně v Číně vyrobit, šikmouši kde co okopčí, tím ušetří mnoho peněz na vývojí, přidají něco svého, levná pracovní sila, oproštěni od nějakých emisních povolenek či flotilových emisí a je vymalováno. Pokud s tím rychle něco evropské automobilky neudělají, jsou ohroženy miliony pracovních míst.
avatar
mdr
Re: elektromobil
02. 03. 2024 12:02
avatar
mdr
Re: elektromobil
04. 03. 2024 16:27
Prvý požiar elektromobilu na Slovensku: Vo vode je už tri dni, podpálený bol zrejme úmyselne

Ako hasiči hasia horiaci elektromobil, čo majú robiť ľudia pri požiari takéhoto auta (video v článku)
Re: elektromobil
09. 03. 2024 15:22
Že by vycházelo slunce?
[medium.seznam.cz]
Re: elektromobil
09. 03. 2024 21:35
Takže už jedině osel, mula či kůň, podle sociálního postavení. Jo pardon, býložravci produkují metan.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil atnarfus (10. 03. 2024 15:06).
Re: elektromobil
10. 03. 2024 07:19
Takže aj vegani škodí planetě. thumbs up smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 172
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.