Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

auto

Autor kenad 
Re: auto
10. 01. 2009 21:04
To: KURE žádnej zázrak není Akuma a co vím tak taky Banner, Bosch. Až budeš kupovat baterku zkus Vartu řadu SILVER opravdu se vyplatí zjisti jak silnou můžeš do auta dát a kup ji. Já měl třeba v autě 80Ah člověk by řekl 80Ah paráda ale pozor druhý údaj -proud pouze 380A a to tam dal přímo výrobceangry smiley, koupil jsem tam 100Ah právě Vartu davá startovací proud až 830A ! A to je rozdíl dost podstatný, ne že bych to využil pri studených startech stojím ve vytápěný garáži ale je lepší mít rezervu grinning smiley a jelikož mám v autě více spotřebičů tak jsem volil 100Ah. Vono u toho mojeho auta jde dát ještě druhá baterie právě pod sedadlo řidiče a přepínat je, tak uvažuju i o tom. Potom kupovat jedině ve specializovaných prodejnách kde se baterky rychle otáčí a neleží v regálech !!!



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ttom (10. 01. 2009 21:09).
Re: auto
10. 01. 2009 21:30
TO.atnarfus není to tak úplně pravda dam ti konkretní příklad baterie PERION 56Ah proud 400A a k tomu OPTIMA 50Ah proud 815A !! Optima má menší kapacitu ale větší startovací proud a to skutečně je to dáno jejím tvarem jakoby jednotlivých válců protože desky jsou uvnitř ve tvaru svitku a mají tím pádem větší plochu.
Re: auto
10. 01. 2009 21:50
Tak Optima je kategorie sama o sobě. Tu nemá cenu porovnávat s běžnýma baterkama. Taky má kapánek jinou cenu.
Re: auto
10. 01. 2009 22:42
No vždyť ja jí dal jako příklad schvalně menší kapacita a větší proud a její cena je větší asi právě pro tu její schopnost dodat obrovský proud startéru,ale i tak vezmi si třeba od bannera baterie jedna co sem ted našel je nějakej Running bull 12V/95Ah/ startovací proud 850A oprtoti te samé značce power bull12V/100Ah/ startovací proud 720Ah a nejsou to zrovna levný baterky!.Samozřejmě že s kapacitou baterie se zvyšuje i startovací proud ale neplatí to vždy.Prostě při výběru opravdu nekoukat jen na Ah ale i na startovací proudy obzvlášť pokud je auto v mrazu venku von se potom každěj ampér navíc hodí.... smiling smiley
Re: auto
18. 02. 2009 19:04
Ahoj Franto.
Mohl bys mi prosím poslat tel.na
vaše domácí?Sháním ubytování.Nás 2rodiny.Já mám 2 dobrý typy na
bratuš a
dubrovnik.Vím že je to dálka ale stojí to za to.Ahoj Martin Cerman CV.martincermandoprava@centrum.cz
Re: auto
25. 03. 2009 21:47
Auto a cesta do HR - opravdu musím dát za pravdu těm, kteří tvrdí, že je lepší třeba starší auto v dobrém stavu, než novější neudržované. Ale na druhou stranu nikdo dopředu neodhadne, kdy se co pos... Takže auto, které má zkontrolovaný stav motoru, brzdy, provozní kapaliny, pneu, klínové řemeny a podobně má asi větší šanci dojet bez poruchy. Samozřejmě se stářím auta se riziko poruch zvyšuje. Nicméně jsem zažil, kdy u zánovního Fordu 150 (v USA, najeto asi 20 tis. mil) i při opatrné jízdě u kulového kloubu na tyči řízení vyskočila koule z misky (poněkud neobvyklé). Jen pro zajímavost - do 24 hod. ji letecky dopravili bez nějakého navýšení ceny někde z Kalifornie do servisu západně od Seattle (pod Kanadou). Zrovna tak totálně zastávkoval rovněž poměrně zánovní Chevrolet Astro (osobní dodávka) - odtah a výměna vozidla (z půjčovny). Nicméně se může stát i taková banalita, jako je problém s hřídelí rozdělovače u Favorita (pak cesta do HR trvala navíc díky víkendovým zácpám ještě před stavbou dálnice 36 hod.) nebo upálený palec v rozdělovači Feldy (naštěstí 6 km od domu). Skutečně se může stát ledacos, jen ta laická opravitelnost je u nových aut prakticky nulová.

Do HR jsem vozil rovněž kanystr na 10 litrů, ale zásadně prázdný. Cesta za intenzivního provozu sama o sobě přináší vyšší riziko, vozit navíc další hořlaviny nehodlám. Kanystr jsem vozil na benzín do lodního motoru, co jsem nespotřeboval, nalil jsem do auta před cestou zpět.
Tankuji doma nebo před opuštěním ČR, pak v Mariboru a pak Zadar. Zpět opět Maribor a pak ČR. Na těch asi 1700 km potřebuji (Felicie Combi 1,3, asi 6 l/100 km, Jihlava - Zadar a zpět) zhruba 100 litrů benzínu a při ceně kolem 26 Kč/litr je to asi 2700 Kč. Zíral jsem o pár stránek zpět, že někoho stojí cesta kolem 4600 Kč. Pak mi nějak uniká, proč si lámat hlavu se známkou ve Slovinsku, když někdo jen za PHM dá pomalu o 2000 Kč víc, než při cestě normálním autem. Samozřejmě chápu, že karavan asi nepotáhnu onou Felicií 1,3.

Chlazení motoru - opravdu je velmi vhodné vyzkoušet, jestli nám spíná motor ventilátoru. Samotný ventilátor není problém, stačí sundat a spojit kontakty termospínače. Ale termospínač je třeba vyzkoušet také (třeba ponecháním běžícího motoru na místě se zavřeným topením). Ty kolony na různých místech jsou realitou a nic s tím nenaděláme. Zmiňované víčko vyrovnávací nádobky chladícího okruhu je nutnost, pokud si nejsme jisti, u staršího auta se vyplatí koupit nové. O teplotě, tlaku a bodu varu není třeba víc diskutovat.

Pavel.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Pavel63 (27. 03. 2009 09:12).
Re: auto
26. 03. 2009 21:44
Do Podgory najedu asi 1080km. Při spotřebě 6.5 litru je to 140 litrů. Při ceně benzínu 30 korun to vychází na 4200Kč. Benzín za 26 jsem za ta léta ještě nezažil. Za 33 už ale jo.
S poplatkama je to šest tisíc jako nic.
Re: auto
26. 03. 2009 22:11
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil JirkaD (25. 02. 2013 14:36).
Re: auto
27. 03. 2009 09:25
JirkaD napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pro Pavla63:
> Můžeš mi vysvětlit smysl této věty z Tvého
> příspěvku?
>
> Pak mi nějak uniká, proč si lámat hlavu se známkou
> ve Slovinsku, když někdo jen za PHM dá pomalu o
> 2000 Kč víc jen za PHM.
>
Omlouvám se, asi jsem to upravoval a pak jsem si to pořádně nepřečetl. Příspěvek je již opraven. Skutečně mi uniká, jak někdo může za PHM do HR a zpět utratit oněch zmíněných asi 4600 Kč, pokud samozřejmě netáhne nějakým čtyřlitrem velký karavan nebo solidní jachtu. Možná to není tak úplně dobře napsané, ale my normální smrtelníci se samozřejmě ošíváme dát cca 800 Kč za pár km dálnice ve SLO, tohle bylo spíš rýpnutí do těch, co mají "poněkud větší auta".

> A ještě jedna otázka. Cituji: "Na těch asi 1700
> km....." Těch 1700 km, to najedeš kam? Tam, nebo
> tam i zpět? Ani jedna možnost není reálná.

Paměť mi slábne, tak jsem se znovu díval na Mapy.cz a ověřil si, že Jihlava - Zadar vychází klasickou trasou (po dálnici Brno - Vídeň - Gratz - Maribor - Zagreb - Karlovac - Zadar) něco přes 800 km. Jezdím po staré, samozřejmě musím ještě v HR před vyplutím na týden něco nakoupit atd. a tak počítám 850 km jednu cestu. To je těch 1700 km. To se ti zdá moc, nebo málo?

Ještě k té známce ve SLO - jednoznačně na to nadávám taky. Platit kolem 800 Kč za pár km z kruháče do Mariboru je nehorázné. Na druhou stranu si nebudu kazit dovolenou kvůli 200 Kč/osobu (při 4 v jednom autě) , takže pokud to pomocí navigace a návodů na fóru bude bez problémů, pojedu mimo dálnici. Pokud bych se měl zamotat, raději dám těch 35 Euro.

Pavel
Re: auto
27. 03. 2009 10:27
Pavel63 napsal: takže pokud to pomocí navigace a návodů na fóru bude bez problémů, pojedu mimo dálnici. Pokud bych se měl zamotat, raději dám těch 35 Euro.

Pavle, loni jsem to objížděl koncem září v noci (Mureck......),žádný provoz (nebylo se za koho zavěsit, ale nebylo ani potřeba),navigaci jsem neměl (nic proti ní nemám) a bylo to úplně v pohodě, není potřeba mít obavy, jsou tady na foru super mapky, fota i popisy.
Při neplacení vinjety (35 euro) si spočítej, kolik za tuto částku natankuješ PHM a jakou trasu ujedeš gratis. Mně to vychází u nafty (cena v loňské sezoně) a při spotřebě 5,2 lit. přibližně na 550 km.Pokud bych bral cenu PHM v SLO teď (vím, že v sezoně bude možná jiná), ujedu 700 km.
Takže to malé zdržení se opravdu vyplatí.
Re: auto
27. 03. 2009 19:24
Mě už připadají poplatky dost drahé.
Rakousko cca 250Kč
Slovinsko 980Kč
Chorvatsko 1500Kč
Re: auto
27. 03. 2009 21:02
To Mirus:

Máš pravdu, že za tu cenu známky natankuješ spoustu benzínu (teď v Jihl. při 22,90 Kč/litr skoro plnou), z tohoto pohledu mne to nenapadlo. Je fakt, že cestou na dovolenou nezávodím, takže jet jinudy a poznat jiná místa je taky přínosem. Asi před dovolenou budu studovat ty objížďky.

Pavel.
Re: auto
27. 03. 2009 21:15
Už jsem to tu psal. Než dát Slovincům tisícovku za známku, to si raději koupím GPS přijímač k notebooku za tu samou sumu.
Ten kousek přes Slovinsko to spolujezdec s notebookem na kolenech vydrží.
Jenom nevím, jestli AdriaRoute funguje s GPS přijímačem.
avatar Re: auto
27. 03. 2009 22:39
Pavel63 napsal(a):

> ...........Skutečně mi uniká, jak někdo může za PHM do HR a zpět utratit oněch zmíněných asi 4600 Kč, pokud
> samozřejmě netáhne nějakým čtyřlitrem velký karavan nebo solidní jachtu........................

To přece není Pavle žádný problém, záleží taky jestli jedu k Zadaru nebo někam k Dubrovníku apod. Já to mám do Žuljany z domova nějakých 1350km a to samé zpět,t.j. celkem 2700km. Loni jsem najel za dovolenou celkem 2900km, tankoval jsem celkem 164l a stálo mě to přesně 5620Kč jenom za PHM - naftu. (bohužel průměr cca 34Kč/l, takové byly loni v červnu ceny)
Auto Felicia combi 1.9D, spotřeba kolem 6l/100km takže žádný čtyřlitr se člunem... yawning smiley

No a když to vezmu včetně poplatků tak to taky hezky naroste. Za poplatky (tunely a známka v Rakousku + poplatky dálnice Chorvatsko) jsem dal přesně 2500Kč, celkem mě tedy cesta autem vyšla na 8120Kč včetně poplatků. Slovinská známka v červnu ještě nebyla, jinak by to bylo o dalších cca 900Kč víc.

** Petr **
Re: auto
28. 03. 2009 19:53
To PetrK:

No jo, to se omlouvám, já jsem tak nějak zafixovaný na ten Zadar, ještě jsme byli v Pule. Obojí je zhruba stejně daleko. Pokud jedeš dál na jih, tak je to opravdu o pár set km dál. To mi nedošlo. A taky to holt něco stojí. A samozřejmě pokud jedeš dál, pojedeš převážně po dálnici, abys to stihl v rozumném čase. A to jsou další peníze. Je tam na jihu aspoň teplejší voda?
Pavel.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Pavel63 (29. 03. 2009 14:38).
avatar Re: auto
29. 03. 2009 00:50
Pavel63 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> To PetrK:
> .............................Je tam na jihu aspoň teplejší voda?
> Pavel.
Abych se přiznal tak to nějak neumím posoudit Pavle. Jednou jsem byl u Zadaru, jednou na M.Lošinju a jinak vždy až na jihu. Jezdím téměř pokaždé v červnu a voda byla teplá zatím vždycky ať jsem byl kdekoliv smiling smiley

** Petr **
Re: auto
29. 03. 2009 11:20
Jezdím dolu na Pelješac,tam a zpět cca 2200km a když jedu normální cestovní rychlostí(cca 140-150) a mám na střeše věci na windsurfing(loni 3prkna,4plachty,4stěžně atd) není problém se dostat na spotřebu 10ltr(Octavia RS) a potom mě cesta vyjde s poplatkama kolem 8tis.tak co na tom nechápeš?
Re: auto
29. 03. 2009 12:21
Foline, už to trochu přeháníte.
Re: auto
29. 03. 2009 13:22
Fiat Marea Weekend 1.6 16V a loňská pomalá cesta (červen 08) Valašské Meziříčí - Basko Polje (SR po dálnici, ostatní mimo) 2x 1000km.
Čerpání plné doma - Shell V Pover (35,-Kč/l) pro výpočet bráno aktivních 56 litrů,
pak Keszthely Tesco - za 8000 maďarlosů 23,5 litrů (340 Ft/l) - kafe a "biopauza"
pak za Banja Lukou Petrol za 20 éček 17,8 litrů, bez dokladu, bonus dalších 5 litrů (takže za nějakých 21,-Kč/l) - kafe po 1 ečku a to samé....
V místě pobytu naježděno při výletech po okolí 230 km
Zpět Aržano Papič za necelých 50 éček plná (dobíráno 47 litrů) - ,
pak Pakrac za zbytek drobných cca 200 kun a nějakých 23 litrů.
Dojeto po "hladové oko" cestováním do práce a provedena kalkulace z cesty - spotřeba 128 litrů (6,4 l/100km) za 4000,-Kč.

Rychlost podle značek, jen v Bosně na zpáteční cestě mi to trochu ujelo a za 110 na jejich obvyklé 80 za to byl vztyčený ukazováček místního trafikanta. No a naše mamina zkoušela na dálnici, jakou rychlostí to moje vozítko jede na 5 při určitých otáčkách motoru, zkusila i 5 kilo winking smiley , další testování jsem jí zarazil, to mám vyzkoušeno v Bavorákově.
Re: auto
29. 03. 2009 14:11
palko napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Foline, už to trochu přeháníte.

Nechápu,co jako přeháním? To je realita.
Re: auto
29. 03. 2009 14:22
Foline, Foline, cestovní rychlost 140-150 km znamená, že tvá minimální rychlost by nesměla klesnout pod hranici 150 km/hod. Nechceš tvrdit, že plně naložený vypálíš z garáže rychlostí 150 km/h, ani nezavřeš vrata a touto rychlostí stále uháníš, že se nezastavíš pro benzín, na mýtnici a ani si na 1100 km dlouhé trase neuděláš pauzu třeba jen na WC. Cestovní rychlost je vzdálenost/celkový čas strávený na cestě, tedy od garážových vrat až po kliku apartmánu.
Re: auto
29. 03. 2009 15:00
To Palko:
Frolin uvedl "cestovní rychlost", což asi většina správně chápe, že prostě kde to jde, jede těch 140 - 150. Samozřejmě to není průměrná rychlost, na které se projeví zastávky na hranicích, mýtnicích, zdravotní zastávky a zastávky na jídlo. Nevím o tom, že by "cestovní rychlost" = "průměrná rychlost".

To Frolin:

Z uvedeného jasně vyplývá, že ta spotřeba musí být "někde jinde", než je uvedený průměr v techničáku. Pokud hodíš na auto zahrádku a něco na ni, jde aerodynamika někam do kytek. A jakmile ještě navíc jedeš zmíněných 140 - 150 (kdo by jel optimálních 80 - 90 kvůli spotřebě?), tak se to projeví násobně, protože čelní odpor roste se čtvercem rychlosti. Takže pokud jedeš proti jakš-takš optimální rychlosti (na spotřebu) 90 - 100 zhruba o polovinu rychleji (140 - 150), čelní odpor se zhruba zdvojnásobí. Při dobré aerodynamice auta má na spotřebu čelní odpor samozřejmě pouze částečný vliv (dále odpor pneumatik a dalších pohybujících se částí auta), pokud dáš zahrádku s nákladem, jeho vliv značně naroste. poznáš to např. když něco povezeš na zahrádce, nebo totéž dáš do nákladního přívěsu za auto. Při stejné cestovní rychlosti kolem 90 km/h bude spotřeba s přívěsem mnohem menší, než se zavazadlem na zahrádce, i když potáhneš "mrtvou váhu" přívěsu navíc. Samozřejmě výhodou zahrádky je, že cestou zpět ji hodíš do kufru, což s přívěsem uděláš asi těžko (tento příklad myslím při dopravě nákladu např. na chatu).

Nicméně při cestě na dovolenou asi těžko necháš prkna doma jen proto, abys měl menší spotřebu ...
Já jsem jeden rok vezl na zahrádce do HR starší skoro 4m prkno, pak pro změnu kajak. Ale tak rychle jsem si s tím netroufl.

Přeji další krásné dovolené strávené při aktivním odpočinku na vodě.
Pavel.
Re: auto
29. 03. 2009 15:02
palko napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Foline, Foline, cestovní rychlost 140-150 km
> znamená, že tvá minimální rychlost by nesměla
> klesnout pod hranici 150 km/hod. Nechceš tvrdit,
> že plně naložený vypálíš z garáže rychlostí 150
> km/h, ani nezavřeš vrata a touto rychlostí stále
> uháníš, že se nezastavíš pro benzín, na mýtnici a
> ani si na 1100 km dlouhé trase neuděláš pauzu
> třeba jen na WC. Cestovní rychlost je
> vzdálenost/celkový čas strávený na cestě, tedy od
> garážových vrat až po kliku apartmánu.

Počkej,počkej zabrzdi,já nemluvil o průměrný rychlosti,mluvil jsem o cestovní rychlosti na dálnici,která je tam co jezdím na 90% trasy,samozřejmě jsou úseky,kde jedeš míň,když už mě chceš školit,tak to byl průměr cca 100km/h,mluvím o čistým času dle PP,přestávky do toho nepočítám.Neměl jsem v úmyslu se nějak chlubit,šlo jen o to,že ne všichni jezdí za 6ltr.mě prostě nebaví jezdit kilem po dálnici toť vše. Pleteš si pojmy,cestovní rychlost není průměrná,tak buď v klidu. 150průměr nezajedeš ani v Německu,když valíš 180+,o tom si můžeme povyprávět,jestli chceš,najezdil jsem tam pěkných pár tisíc km měsíčně.

Pavel63: souhlas,dobře jsi mě pochopil smiling smiley Díky za přání,tobě taky hezkou dovolenou



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Folin (29. 03. 2009 15:05).
Re: auto
29. 03. 2009 15:08
Definice pojmu cestovní rychlost:Měrná jednotka rychlosti dopravy různými dopravními prostředky udávaná v délce překonané vzdálenosti za určitou dobu.
Re: auto
29. 03. 2009 15:33
palko napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Definice pojmu cestovní rychlost:Měrná jednotka
> rychlosti dopravy různými dopravními prostředky
> udávaná v délce překonané vzdálenosti za určitou
> dobu.

A to jsi vzal kde? Pleteš hrušky s jablkama a díky tobě jsme OT. Stále si nepochopil,jak to bylo myšleno a o co šlo.
Re: auto
29. 03. 2009 16:49
To Palko a Frolin:

U letadel, lodí a dalších dopr. prostředků se uvádí běžně max. rychlost a cestovní rychlost (u letadel ještě minimální rychlost). To je rychlost optimální pro poměr spotřeby a potřebného času pro překonání dané vzdálenosti. Není to vždy rychlost s nejnižší spotřebou. A samozřejmě existují i další definice, ale přestaňme se hádat. Já myslím, že to každý pochopil a není potřeba se tady vzájemně školit.

Pavel.
Re: auto
29. 03. 2009 16:52
Pavel63 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> To Palko a Frolin:
>
> U letadel, lodí a dalších dopr. prostředků se
> uvádí běžně max. rychlost a cestovní rychlost (u
> letadel ještě minimální rychlost). To je rychlost
> optimální pro poměr spotřeby a potřebného času pro
> překonání dané vzdálenosti. Není to vždy rychlost
> s nejnižší spotřebou. A samozřejmě existují i
> další definice, ale přestaňme se hádat. Já myslím,
> že to každý pochopil a není potřeba se tady
> vzájemně školit.
>
> Pavel.


Souhlas.thumbs up
Re: auto
29. 03. 2009 17:18
Foline,nemá cenu se dohadovat. Reaguji na to, co jsi na¨psal a ne na to co jsi myslel. Jen možná používáš špatné výrazy. A ještě k těm rychlostem. Cestovní a průměrná může být shodná, pokud jedeš nonstop. To co jsi měl zřejmě na mysli byla maximální nebo úseková rychlost. Tak ahoj u Jadranu. ...
Re: auto
29. 03. 2009 19:02
Ne nemá,nikdy jsem totiž neslyšel,že by někdo používal výraz cestovní rychlost jako průměrnou,ale to je jedno.Pěknou dovolenou..
avatar Re: auto
29. 03. 2009 20:01
Folin napsal(a):
-------------------------------------------------------
> 150průměr nezajedeš ani
> v Německu,když valíš 180+,o tom si můžeme
> povyprávět,jestli chceš,najezdil jsem tam pěkných
> pár tisíc km měsíčně.

Je to sice OT, ale nebude jediné.... ;-)

Ten průměr 150 jde udělat i u nás, dokonce s 1.6, ale tady to rozebírat nebudeme. grinning smiley
Promiňte, ale nemůžete přidávat odpovědi na toto téma. Toto téma bylo již uzavřeno.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 226
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.