Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

elektromobil

Autor m-i- 
avatar Re: elektromobil
07. 01. 2024 15:36
Re: elektromobil
14. 01. 2024 08:44
Že by se konečně začalo vyjasňovat?
[www.garaz.cz]
Re: elektromobil
14. 01. 2024 10:14
Tak to u nás nebude ,teda dokud nebude na silnicích alespoň 30% EV ,protože když ptáčka lapají pěkně mu zpívají.Zatím je jednodušší zvýšit spotřební daně u paliv.
Re: elektromobil
14. 01. 2024 11:00
Jenže proč bychom my fosiláci měli sponzorovat elektrohobby? Nejspíše proto, že bez toho by EV už dávno umřelo na úbytě.
I jinde přišli na to, že šlápli vedle. Hertz, půjčovna aut, prodává třetinu EV a bude je nahrazovat fosilem.
avatar Re: elektromobil
14. 01. 2024 11:30
Hmm, tak zvýší spotřební daň u paliv...Pominu-li do čeho všeho se to promítne do cen kvůli ceně dopravy.
Rostlinný olej je už zase v akcích pod 30CZK. Pořád se smaží a frituje, tudíž i "vyfritu" je dost smoking smiley
Pak opět nastane "lekce klasické literatury" v podání klasických TDI - Chvála rotačky (S.K.Neumann) thumbs up smiley

Když pořád mluví o těch alternativních zdrojích...
smileys with beer
avatar Re: elektromobil
14. 01. 2024 12:00
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jenže proč bychom my fosiláci měli sponzorovat
> elektrohobby?

Protože je to nejjednodušší cesta, jak ty peníze z řidičů klasických aut vytáhnout. Sponzorujeme je celou dobu, co se tu ta "ekologická" pitomost násilně protlačuje.

Nabíjení zdarma, přímé dotace na nákup, nepřímé dotace na výrobu (uměle se zdražují normální auta, aby ty pitomosti mohly automobilky nabízet zrovna levněji, než by to normálně stály, aby na tom vydělávali), nelogické úlevy na všem možném (např. dálniční známky) a tak by se dalo pokračovat dál.

A hlavně je to k vůli tomu, že se vůbec nejdená o ekologii (že to není ekologické se ví už delší dobu, ale to se nehodí "do krámu"winking smiley, ale o to, aby si určité skupiny "nadlidí" opět namastily kapsu.
Re: elektromobil
14. 01. 2024 14:18
Peťas

Posledná veta za mňa 100 bodov thumbs up

smileys with beer
Re: elektromobil
14. 01. 2024 16:26
Re: elektromobil
15. 01. 2024 06:13
Mě v tom videjku zaujal ten plot z FV panelů.
avatar Re: elektromobil
15. 01. 2024 08:01
Jeden borec to tak má také, koupil použité levné panely z Itálie (samozřejmě již mají o něco nižší účinnost, ale za ty prachy...). Říkal, že byl mile překvapen, kolik to dává i při takovém umístění...
Re: elektromobil
15. 01. 2024 21:46
Nebojte, my fosiláci se také brzy dočkáme. Elektromobilisti dnes platí v ceně elektřiny emisní povolenky. My je zatím máme odpuštěny, ale již brzy...
Re: elektromobil
23. 02. 2024 16:42
Již jsem psal, máme vedle práce nově postavené chargery. Již jsou v provozu, ale už je stihli 2x odmontovat, odvézt, překopat to tu a zase namontovat.
Co je nejzajímavější, každý druhý, co nabíjí, tu sedí v autě a čeká. Jen dotaz ze zvědavosti, komu z fosiláků by selíbilo stát minimálně půl hodiny u stojanu a čekat, až mu to tam nateče? Asi nikomu. Snad jen masochistovi. Ale elektromotoristé jsou jiná rasa, ti ještě řeknou, jak je to skvělésmiling smiley
Hmmm, zářná budoucnost!!!
avatar Re: elektromobil
23. 02. 2024 20:04
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Ale elektromotoristé jsou
> jiná rasa, ti ještě řeknou, jak je to skvělésmiling smiley
> Hmmm, zářná budoucnost!!!

Ty asi netušíš, jak skvělé je si zahrát nějakou tu hru v autě, v klidu si vyřídíš emaily, sociální sítě, pokecáš s kamarády. Kdy to všechno chceš stihnout, když jedeš v normálním autě? Nemáš šanci to udělat. Všechno to musíš řešit, až přijedeš do cíle cesty a to stojí přece tolik drahocenného času, který jso mohl využít nějak jinak.

grinning smiley grinning smiley grinning smiley
avatar Re: elektromobil
23. 02. 2024 20:34
Ale jo, zahrát si hry a sociální sítě. To je opravdu zářná budoucnost jiné rasy... thumbs up smiley

Kecat s kamarády mohu celou cestu i v TDI, dokonce bez porušování předpisů smoking smiley
Emaily mi přečte kdekterý voice assistant a stejným způsobem mohu i odpovědět...

I pokud bych to chtěl řešit až po jízdě, tak ten rozdíl v průměrných/obvyklých dálničních rychlostech EV vs. spalováků na trase Brno-Praha, mi na to ve výsledném času stačí
smileys with beer
Re: elektromobil
23. 02. 2024 21:45
A jsme zase u toho. Všichni jezdí Praha - Brno. Schválně, kolik z nás jezdí několikrát za týden 200km?

Já mám drtivou většinu jízd do 50km. Delší štreku jedu několikrát za rok. Několikrát za rok bych vydržel i tu půlhodinu na nabíječce. Jinak bych si EV nabíjel pohodlně doma klidně každý den jen pár kWh. Nejlépe z fotovoltaiky, místo abych proud prodával za 2Kč/kWh do sítě.

PS: Naštěstí si umím zorganizovat život tak, abych nemusel trávit dlouhé hodiny řízením auta. Řízení je pro mne svátek a užívám si to. Nechtěl bych to ale dělat každý den.
Re: elektromobil
23. 02. 2024 22:10
Nabíjet z fotovoltaiky, jsme zase u toho. Jak z ní můžu doma nabíjet, když tam nemám auto? A pokud budu nabíjet z bateríí, které jsem pomocí FVE nabil, můžu jezdit do práce tankem. Vyjde to levněji. Protože pořídit FVE s akku jen kvůli autu....
Ztráty FVE - akku - wallbox či jak se to jmenuje - akku v autě - z akku do el.motoru, to je fakt ekologické....v součtu ztráta určitě více jak 30%, spíše více, blíže k 50%. A to se vyplatí?
U EV chybí to zásadní, kdykoli jet kamkoli.
Re: elektromobil
23. 02. 2024 22:50
Snadno. Do práce chodím pěšky. Auto je v poledne doma a používám ho až pozdě odpoledne a o víkendu.
V roce 2023 jsem měl 4000kWh přetoku. To je čistě matematicky 20 000km. Jasně, přetok je velmi nerovnoměrně rozložený. V létě velký, jaro a pozdzim malý, v zimě žádný. Při mém ročním nájezdu 5-7 tisíc kilometrů, který je obdobně rozložený jako svit slunce, by to asi docela vycházelo. Myslím že bych toho hodně najezdil zadarmo a uhlíkově neutrálně.
avatar Re: elektromobil
23. 02. 2024 23:04
Franto, každý den 2x Slavkov - Vyškov a zpět. Minimálně jednou týdně Praha (případně až Jablonec n.N.) a zpět.
Od dob Covidu už nejezdím každý týden Slavkov - Meckenheim (Bonn). Mönchengladbach, to bývalo běžně 3500km týdně smoking smiley

Úvaha to není úplně blbá na těch cca 100km denně, respektive cca 17kWh, zejména v kontextu (aktuálně neprodejných) přebytečných EV v Německu za výrazně snížené ceny. K tomu česká dotace, byť trochu krkolomně podmíněná způsobem financování (alespoň je jasné odkud pan ministr Slovák Sikela "pochází" ), samozřejmě k tomu "odmaz" DPH atd.

Nicméně pojďme zpět k těm reálným cca 100km, cca 17kWh na den. Dejme tomu 10kW "peak" FVE na střeše a už to jaksi aktuálně (únor) moc nevycházi (kolega to má v Pozořicích na střeše a data jdou průběžně ke mně na server).
Jasně, být to pouze EV-cabrio na léto, tak je to asi OK grinning smiley

A jsme opět u toho pragmatického hodnocení FVE (+ EV). V době, kdy člověk potřebuje nejvíce energie = topení v zimě, tak je výroba EE z FVE nic moc (10-20%). V létě je to OK, nicméně člověk nesmí být "pracující solvína", kdy v nejlepší době pro přímé nabíjení z FVE je v práci. Tak to pak maximálně lze se ztrátami "přelívat" z aku do aku thumbs up smiley

O výhodnosti FVE "za půl míče", s vyřízenou dotací pak za 300TCZK, když je to vlastně v reálné ceně za 250TCZK, raději nemluvě. O "kvalitě" provedení, kdy to montuje každý, kdo má do ř*ti díru a revizák to orazi a ani to nevidí, už vůbec ne...

P.S. Mimochodem, co vám to (FVE + AKU) udělalo s pojistkou na barák?
Re: elektromobil
24. 02. 2024 00:18
Ja myslím že ty EV nebudou tak špatný ,u nabíječky si můžem dát rande s milenkou a tu půlhoďku strávit divokou rychlovkou, a ti co už nemůžou nebo je to nebaví si nechají třeba namasírovat záda nebo namazat kolena Opodeldokem thumbs up smiley thumbs up smiley
Re: elektromobil
24. 02. 2024 07:17
Půlhodina rychlovkou? Dobře jsem se nasmál.
Já ráno vyjedu, večer se vracím. Roční nájezd 20+k km. Už jenom. Bývalo to i 50. Takže FVE na nabíjení auta ne. Také nemám FVE přes den co živit, max bojler. Víkendy to nedoženu. U mě návratnost FVE desítky let, což je nenávratnost. Ale to i u většiny majitelů FVE, jen to ještě nevísmiling smiley
Roční nájezd 5-7k km? To je zmařená investice. To snad vyjde ježdění taxíkem levněji.
Re: elektromobil
24. 02. 2024 09:43
S FVE to tu nebudu plevelit, na to si můžeme založit jiné vlákno.

Tvrdím že technicky a uživatelsky by pro mne bylo elektroauto ideální. Teď na to koukneme ekonomicky. To bude asi katastrofa.

1. Auto koupeno jako zánovní ojetina v roce 2002 za 175 000Kč. Používáno 13 let, najeto 80 000km. Zůstatková cena 50 000. Náhradní díly, spotřební materiál a pneumatiky cca 30 000Kč (auta si opravuji sám, platím pouze materiál). STK a pojištění cca 43 000Kč.
Náklady celkem 198 000Kč. To znamená 15 231Kč ročně a 2,54Kč na kilometr. K tomu můžeme přihodit 2,50Kč za palivo a jsme velimi racionálně spočítáno na 5Kč za kilometr.

2. Auto koupeno nové v roce 2015 za 310 000Kč (tehdy za to ještě bylo normální rodinné auto). Plánováno používat 20 let a nájezd bude 140 000km. Náklady na údržbu zatím jenom olej a filtry (1500Kč ročně). Nevyměnil jsem ani jedinou žárovku a jsou na tom původní pneu. Ale ono to začne, baterka, rozvody, pneumatiky... Řekněme za těch dvacet let to bude 70 000. Pojištění a STK to je šílených 96 000Kč (započítáno i havarijní pojištění).
Náklady celkem 476 000Kč. To znamená 23 800Kč ročně a 3,40Kč za kilometr. K tomu palivo 2Kč a vychází to na 5,40 kilometr.

3. EV vhodné pro mé potřeby ještě neexistuje, ale hodíme si ho cenově někam mezi Dachnu a Škodovku s pořizovací cenou 800 000Kč. Životnost EV 15 let, za tu dobu najede 105 000km. Za tu dobu náklady na olověnou baterii, pneumatiky, stěrače 25 000Kč. Pojištění prvních šest let havarijní, potom pouze povinné ručení + STK (ušetří se za emise) 108 000Kč.
Nabíjení 50% z FVE 40% doma ze sítě a 10% veřejné nabíječky.
FVE 2Kč/kWh, za které bych ten proud jinak prodal a cca tolik mne ten proud stojí když rozpočítám investici do FVE
ze sítě 8Kč/kWh, ano tolik opravdu dnes stojí kilowata
z veřejné nabíječky 15Kč/kWh
vážený průměr 5,70Kč/kWh
Při spotřebě 16kWh/100km je to 3,20 za kilometr

Náklady celkem 933Kč. To znamená 62 200Kč ročně a 8,89Kč za kilometr. K tomu elektrřina 3,20Kč a vychází to na 12,10Kč za kilometr.

Závěr: Pro nás s malým nájezdem je EV nevhodné ekonomicky. Pro ty s velkým nájezdem je EV nevhodné uživatelsky. Nevím proč si to takto nehodí na flipchart v automobilce. Pořád produkují elektro SUV a limuzíny, místo aby udělali levné příměstské auto, které by dávalo smysl uživatelsky i ekonomicky.
avatar Re: elektromobil
24. 02. 2024 11:09
Však je tu např. Dachna Spring (jako příměstské auto), která se dá aktuálně koupit v Německu (v "akci" vyvolané koncem dotací) za 12 500€, respektive necelých cca 320 TCZK eye rolling smiley
Pro tebe s nájezdem 5-7 tisíc km ročně třeba ideální vůz a asi by člověk při těch km ani moc netrpěl nějakým diskomfortem.
Akorát na tu dovču do HR je to totálně nepoužitelné, tudíž buď živit druhé auto thumbs up smiley nebo si vždy něco půjčit...
avatar
mdr
Re: elektromobil
25. 02. 2024 12:13
Re: elektromobil
25. 02. 2024 15:34
Pobavil mě konec článku...tisíckrát vyvrácené bludy o elektromobilech.....
Právě že minimálně jeden z nich nevyvrátil.
A opět, dokáží si fosiláci představit, že kdyby potřebovali natankovat, koumali by apky ve founu, kam vůbec zajet a pak u stojanu zase prohánět další apku, aby vůbuc do nádrže něco nalili? Nebo že by čerpačka měla otevřeno a proto, že nemají správnou registraci, tak by nemohli natankovat?
EV nám vnucují nové návyky, zvyky, pravidla. Proč?
avatar
mdr
Re: elektromobil
25. 02. 2024 15:38
Anebo by museli zkoumat, jak rychle ze kterého stojanu teče palivo? A za jakou cenu?

To mi v tom článku chybí, srovnání cen u různých provozovatelů a při různých rychlostech nabíjení. Pokud vím, ty rozdíly jsou nezanedbatelné.
avatar Re: elektromobil
25. 02. 2024 15:45
Mazec, chudákovi pomatenému již přijde normální, že si to neověřil v "miliónu" dalších aplikací... Že to vlastně byla jeho chyba hot smiley

Spíš z toho celého mám dojem, že člověk může udělat jakoukoli blbost, ale musí si jí umět rozumově zdůvodnit... thumbs up smiley
Re: elektromobil
25. 02. 2024 15:52
A tak je to správně ,co má co slídit někde do Polska a ještě sebou tahat rodiče bůh ví odkud když žije v Praze ? Už by mohl vědět že nemá autem jezdit jen tak z plezíru protože zbytečně produkuje CO2 , a jako správnej občan EU má jezdit městskou dopravou a né jen tak někde zbůhdarma trajdat jenom proto že má nové auto, které mu stejně zimobilizujeme nebo ho donutíme k sdílení .
Vy co se smějete ná Vás taky dojde řada ,do Chorvatska jedině pěšky nebo vlakem ,zapomeňte na koně ten vypouští skleníkové plyny.No a já si jdu poslat přihlášku k Zeleným ekoteroristům nebo Pirátům a jdu kandidovat do EU parlamentu teda až se trochu prolétnu soukromym tryskáčem na Bali, kde trávi zaslouženou dovolenou všichni ti správní aktivisté . hot smiley thumbs up smiley thumbs up smiley
Re: elektromobil
25. 02. 2024 19:18
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Anebo by museli zkoumat, jak rychle ze kterého
> stojanu teče palivo? A za jakou cenu?
>
> To mi v tom článku chybí, srovnání cen u různých
> provozovatelů a při různých rychlostech nabíjení.
> Pokud vím, ty rozdíly jsou nezanedbatelné.

Za jakou cenu, to opravdu řeším. Jak rychle ne, ale najdou se jedinci co řeší jaké palivo teče, myšleno jeho kvalita. Přidávají do něj různá vylepšovadla...
Re: elektromobil
25. 02. 2024 19:32
Pokud obchodník u zboží nemá uvedenou cenu, stáhne z něj ČOI-ka kůži. Přijet ke stojanu a nevědět, za kolik natankuji, v tomto případě za kolik budu dobíjet, by měla tato instituce řešit. A ještě ke všemu, když mi to teče rychleji, platím více? Pokud to jde a mám tankovat více jak půlku nádrže, jedu ke stojanu TIR. Pistole se mi do hrdla vejde, holt fancouzské auto. Natankováno během pár desítek vteřin a světe div se, za litr platím stejně, jako u klasického stojanu!
avatar Re: elektromobil
25. 02. 2024 20:41
Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... jedu ke stojanu TIR. Pistole se mi do hrdla vejde,
> holt fancouzské auto.

Ale no tak, to dá i kdekterý můj "panzerwagen" v TDI smoking smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 206
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.