Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Obuté pneu...??

Autor JAVI 
Re: Obuté pneu...??
24. 05. 2015 17:32
...minulý rok pri spiatočnej ceste sa pred Grazom ( tradične ) spustil, ale že fakt hnusný lejak...človek je vtedy rád, že vobec vidí na cestu a nie to aby išiel nejak rýchlo....
...aj napriek tomu tam muselo pár ,,sprepáčením,, dementov ísť nad limit a ešte k tomu tam bolo zúženie a 80 povolená...pchali sa tam a fakt viditeľnosť bola 30m nech nežerem....
...k čomu je to dobré????...asi mali nové Michelinky, Dunlopy, a neviem čo ešte...hm
..tam trošku postrádam zdravý rozum...

..aj keby som mal vzorek 8 mm, tak sa v daždi nepustím do jazdy povolenej rýchlosti...eye rolling smiley

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 05:33
Začíná to asi u všeho - já to auto prosté pod zadkem cejtim, a to jezdim v drtivé většině případu podle pravidel...muže to byt i psychologicky pocit, ale pravda je ta, ze na starých gumach minauto "odskakovalo" i při výjezdu od domu - levotočivá zatáčka cca 120° a kopec nahoru - poslední dobou jsem se rozjížděk s proklouznutim, na nových v pohodě. Ale napsat jsem chtěl to, ze když výjimečně sednu do kolegova auta, nechapu jak muze řídit - sedačka položená jak na spaní, zrcátka tak, jak s nima nekde strejchnul, a žádná voda v ostrikovacich... Pokud na ty sedačce lézi, tak dle myho to auto necejtis- to bylo na polygonu první co nám říkali - správny posaz je základ k tomu, aby se dalo resit to, co přichází... Špatné v autě sedí 75% řidičů.
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 05:40
PS foco, to ale s gúdjírama ani s ničím jiným nemá nic společného - to je spíš o mozkové kapacitě :-)
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 07:50
já se přidám se svým zážitkem cca 4 roky starým. Na dovolenou vždy vyjíždím s dostatečným vzorkem na pneu. Zvykl jsem si totiž na to, že mi pravidelně po cestě pršíangry smiley Jednou jsme takhle jeli v opravdu velikém lijáku, kdy se voda po dálnici valila jak řeka. Jeli jsme cca 100km/hod a otec začal předjíždět - zrychlovat, tak jsem na něj začal blikat, že já předjíždět nebudu. Po chvíli se z levého pruhu vrátil zpět do pravého a když jsme pak zastavili, říkal mi, že zhruba ve 120km/hod cítil, že ztrácí kontrolu na řízením..... No nic, pokračovali jsme dál rychlostí cca 100km/hod a po chvíli kolem nás proletělo auto Poláků, kteří museli jet 130-150km/hod. Říkal jsem si, že to jsou fakt blázni.....no a zhruba po 20ti kilometrech jsme je minuli, když byli mimo dálnici na střeše(všichni byli venku z vozidla a zdálo se, že jsou naštěstí v pořádku)....možná měli špatné pneu, to nevím, ale zcela jistě jeli podle mne příliš riskovali rychlou jízdou....
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 08:24
Ja souhlasím s Jeena thumbs up. Důležité je cítit auto. A aquq můžeš dle intenzity chytit i v 80. Furt je to o těch gumách, tlumičích, stěračích atp. Čím líp máš připravené auto, tím větší komfort pro řidiče při dlouhých, ale i krátkých cestách? Ne?
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 08:37
jeena...ano, ale v koľkých hlavách tých vodičov je pocit ,,mám nové pneu, som nesmrtelný,,....treba používať mozog aj pri ceste s autom zo salónu tzn. fungel grinning smiley

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 09:49
foco:
plný souhlas a pokud změním v Tvém příspěvku jedno slovo, máme zde (díky obrovské mediální masáži) další problém:

ano, ale v koľkých hlavách tých vodičov je pocit ,,mám zimní pneu, som nesmrtelný,,....treba používať mozog aj pri ceste s autom zo salónu tzn. fungel grinning smiley
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 09:49
Za deště mnoho řidičů jede stejně jak na suché silnici, právě z toho důvodu, ža si myslí mám dobré gumy, mám dobré auto, nemůže se nic stát. Ale tito řidiči mají bohužel hodně křížků podél silnic. Vždyť logické je, při změně vozovky za cokoliv jiného, než souchou, zvolnit. A né to rvát furt dál jen proto, že mám dobré gumy?
Pro mě je názor, že kupuji gumy takové a takové proto, abych se cítil na dálnici při 145km na vodě bezpečně, těžkej úlet. Takových se na silnici bojím. A moc se jich bojím. Copak si myslíte, že nehodovost stoupá za deště proto, že mají lidé špatně obuto? Nééééé, v žádném případě. Je to proto, že nesundají nohu z plynu. Vždyť v zákoně o provozu na pozemních komunikacích je věta, že je třeba přizpůsobit rychlost jízdy vozidla stavu a povaze vozovky, nikoliv značce obutí!!!
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 12:13
Pánové to mě máte za vraha? Je to povytrhavane z kontextu. Co třeba Německo?
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 15:51
Guty:
"Jednou jsme takhle jeli v opravdu velikém lijáku, kdy se voda po dálnici valila jak řeka. Jeli jsme cca 100km/hod a otec začal předjíždět - zrychlovat, tak jsem na něj začal blikat, že já předjíždět nebudu. Po chvíli se z levého pruhu vrátil zpět do pravého a když jsme pak zastavili, říkal mi, že zhruba ve 120km/hod cítil, že ztrácí kontrolu na řízením."

A to je přesně ono - jestli se voda valí jako řeka, nepojedu 120km/h a budu se bát i v té stovce. Aniž bych se chtěl dotknout Tvého otce, je to přesně ten případ, kdy řidič zbytečně riskuje. Stačí, aby tam byla jakákoli anomálie/předmět/poryv větru/... a mohl skončit jako ti poláci, kteří jeli rychleji, protože věřili, že jejich auto a jejich gumy drží ještě líp a možná i držely.

To je dobrovolné posunutí rizika směrem k hranici a o tom tady píšu.
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 16:35
pavel72 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Mně by zajímalo, jak poznáváte to "jsou dobrý na
> vodě". To jedete na hranici, až vám to ustřelí?
> Nebo brzdíte nadoraz a čekáte jestli to vyjde?
>
> Rozumím tomu, že v extrémní situaci je mezi pneu
> rozdíl, ale třeba já se do takové extrémní stiuace
> ještě nedostal (klep klep na dřevo). Snažím se jet
> tak, abych nemusel poznat tu hranici.
>
> Myslím to vážně, nedělám si p...l.

Když pominu diskuzi, jaká rychlost v dešti je ještě bezpečná a vrátím se k prvopočátku sporu, musím říct, že do extrémní situace, kdy rozhoduje kvalita a vzorek pneu, se dostanete velice lehce. Já si takhle jedu tuhle sobotu odpoledne z práce, mám to domů 6 km, nikam jsem nechvátal. Celý den lehce pršelo, přesto by se dalo by se ject klidně 120, pokud by se ovšem přes silnici nevalily potoky vody. A do jednoho takovýho potoka jsem asi v 80 vlítnul, navíc v lehký zatáčce. Ačkoliv mám gumy 3 měsíce starý, prdel se mi sevřela fest. Ikdyž to bylo v zatáčce, aspoň na pár metrů jsem srovnal kola na rovno abych se nesklouz a projel jsem to. Ale z toho jak se auto zavlnilo než jsem ty kola srovnal, myslím, že jsem byl dost blízko limitu. Nebýt to v zatáčce, asi bych měl i radost jak se voda pěkně rozstříkla do stran, ale právě ta zatáčka tomu dala náboj. Možná 10 km/h navíc a válel jsem se v poli. Tím chci říct, že do extrémní situace se dostanete i v malé rychlosti, když se sejdou okolnosti. A tady právě může vyvstat otázka vlivu gum. "Dobrý na vodě" nemusí nutně znamenat, že si v dešti můžu dovolit vyšší rychlost. Může to být faktor, který rozhodne, jestli i v jinak bezpečné rychlosti za přispění nepředvídané okolnosti, zůstanu na silnici.
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 16:45
Tak nové gumy teda nemám a nikdy jsem neměl cca 2-10let staré podle situace a je fakt ,že stačí jinej typ asfaltu a auto je hned v příkopě když je mokro . Případ výjezd Praha -Řepy(obchvat od Zličína) směr Karlovy Vary tam to klouže za mokra že mužeš mít nové super gumy a stejně vyletíš při 60km/h každej deštík je tam bouračka .Na suchu tam mužeš jet třeba 130 .
Jednou jsem předjížděl v Rakousku ve městě slejvák jak sviňa a auto ,které jsem předjížděl tak hodilo vodu na okna ,že jsem neviděl kde jsem tak 5 sekund a pak zjistíš ,že ten čas a risk nestojí za to jet jak blb . Ještě ,že jsem nešlápnul na brzdu ,to by byla jistota hodin silnice byla řeka . Ono stačí se kouknout jak kdo jede při prvnim sněhu a většinou má auto samej systém ESP ABS ASR atd . a myslí si ,že je King a ,že zákony fyziky na něj neplatí .Omyl je pravda
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 16:50
... je to řadu let ... známý jel v SRN bavorákem po dálnici u Düsseldorfu ... a spolu s ním to hnal ( oba prý kolem 200 ... možná víc ) Mercedes ...
... vykládal, jak sice viděl z dálky černé mraky, ale nepršelo, takže to oba mazali ...
když se to černo najednou rychle přiblížilo, tak on začal brzdit ... medvěd ho předjel a v tom vjeli do stěny ... do stěny z deště a v ten moment ... plachtili po dálnici oba dva ... on mi říkal, že BMV bylo na vodě buď stabilnější, nebo trefoval svodidla líp jak ten druhý ... protože po několika nárazech zprava zleva se MB najednou vznesl a opustil přes svodidla dálnici ...
on sám po řadě podobných nárazů, hodin a otoček zůstal na dálnici ... sice ve vraku ... ale na dálnici, na kolech a pouze dotlučený ...

... já někdy před 7/8 lety s Passatem Variantem, s boxem a ve 4, tedy plně naložený ... vletěl cestou z Chorvatska před Brnem na R 52 ... někde u benzinky na příjezdu od Rajhradu v levým pruhu, v noci, v dešti ... do vyjetých kolejí, logicky plný vody ...
... tak to mě teda probralo z té 1000 kilometrové letargie ... pár škubnutí, se kterými se takřka nedalo nic dělat, jen držet volant ... ale Passat to zvládl protože při té hmotnosti seděl ... po několika desítkách metrů jsem viděl v pravým pruhu na svodidlech nějaký menší auto ( Clio nebo něco podobnýho ) a to si myslím nezvládlo proto, že bylo podstatně lehčí ... teda si myslím ... eye rolling smiley
smileys with beer
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 17:19
No je to o váze když vidíš kamion a on to valí v hustým dešti kilo louže nelouže, a nic se nestane ono taky zvedni 40t :-)
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 17:26
valeri:

Tak proti tomu ani popel, taky netvrdim, ze se neda dostat do kriticke situace, stejne tak je urcite dobry ten polygon a vse okolo. Stejne tak je jasne, ze ta "lepsi" guma v te NEOCEKAVANE kriticke situaci muze zpusobit zvladnuti problemu, to vsechno beru.

Opravdu jsem se ptal, jak na to kluci vetsinou prijdou, protze ta vyjadreni byla takova, jako, ze se dostavaji do takovych situaci velmi snadno a casto (nemuseli to tak myslet, ale dalo se to tak chapat).
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 19:02
Hoši, chlapi, pánové. Děkuji Valerimu za přízpěvek.
K výše uvedenému souhlasím, ale ne s tím, že na technický dotaz a jedno takříkajíc "popíchnutí" - ať se vyjádří ten, kdo k tomu něco má... se zde "sletí" "tuny" morálních vět jako bych už "seděl za vraždu na přechodu". Navíc tahle vaše debata patří do tématu - "porušování dopravních předpisů", nikoli jaké pneu?

Pokud si někdo myslí, že mám x8 na 21 palcových "kolesách", děti nepřipoutané a jezdím zásadně v lijáku 300km/h.
Nechám ho u toho.

Mám starou astru H, jen jsem změnil kola a se 17tkovýma gumama jsem neměl zkušenost, proto jsem se zeptal. Žádné machrování. Pouze jsem myslel, že mi zde někdo poradí. A dá typ na výrobce.

Nikdy bych si nekoupil starou gumu, nikdy bych si nekoupil sjetou gumu, nikdy bych si nekoupil špatnou gumu....a toto téma se dá také popsat na přednáškový list....
Pokud by se mne někdo zeptal na radu v rozměru např.: 205 / 55 r 16, mám mu co říct ohledně tyupu gum.

Chodím na toto fórum rád, ale z jednoho dotazu (na který mi v podstatě odpověděl jen jeden kolega), se zde nafoukla úplně zbytečná debata. Nevraživost, moralizování, kecy o bezpečnosti. Právě kvůli bezpečnosti jsem se v mém prvním přízpěvku ptal na parametry.
Zcela úmyslně jsem se zeptal na "vodu a rychost". Možná kdybych se zeptal se kterou gumou se dá projet ta, která zatáčka rychleji...byla by debata o to peprnější... sad smiley

Čekal jsem odpovědi. Napřílad "225 je horší oproti 205 v tom a v tom". Nebo typ gumy v rozměru 17" se chová tak a tak a nebo vyšel v testech jinak než např. 16". atp. Toto mi zde nikdo nenabídl. Že je kolo větší a je tam větší zatížení mechanických částí podvozku....Zato jsem se o sobě dozvěděl, že patřím do kolonky....

To mne mrzí. Osobně se já bojím lidí, co berou auto jen jako "spotřební prostředek z bodu A do bodu B" a je jim jedno, jak to jede, jak to drží, jestli dojedou. A jestli někdo "necití" chování vozu v "zádech", "v sedačce", "od kol" a "do volantu". Tak ať se mi prosím na můj dotaz ani nevyjadřuje. Protože se nemůžeme názorově "sladit", když jeden tuší a druhý ne.

Řízení auta není jako sedět za stolem....



Upraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (25. 05. 2015 19:03).
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 19:35
....skúsenosť 205/50 r17 Tigar Syneris...nikdy nebol problém, alebo lepšie povedané : nedostal som sa do žiadnej kritickej situácie...

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 19:48
Protože za to můžu já, ješte se k tomu snad naposledy vyjádřím:

1. Otázka, jak (a hlavně kdy) kdo přijde na to, že guma na mokru sedí, snad není až tak od tématu "Obuté pneu..." - to bývají i větší odchylky.

2. Nepřišlo mi, že by Tě někdo napadal a pokud Ti to tak připadlo a vadí Ti to, nečiň tak jiným, protože závěrem jsi všechny, kdo jezdí relativně bezpečně a vyhýbají se extrémním situacím hodil do jednoho pytle a udělal z nich blbce, kteří neumí jezdit a jsou nebezpeční. Přičemž člověk, který se na silnici extrémně snaží jet předvídavě a opatrně přece není ten, kdo NEUMÍ jezdit. Já sám jsem přiznal, že necítím auto pod zadkem, ale to proto, že mi prostě nikde zadek neustřeluje. V deseti letech jsem dovedl na mírném písečku na asfaltu zastavit minikáru (to už dnes nikdo neví, co to je, jezdil jsem od 7 do 14 let) zastavit rozhozením do smyku s následnýma hodinama na silnici u nás na dědině v rychlosti cca 50 km/h bez šlápnutí na brzdu (těch aut tehdá nejezdilo, tak jsme dělali ptákoviny). Nemyslím, že bych byl tedy až takový prkno, který sedí jako za stolem. Ale na silnici se prostě vyhýbám extrémům a snažím se jet tak, abych auto necítil, nic víc, nic míň. Přijde mi to bezpečnější, než to jednou neucítit včas/dost a něco se podělá.
Když jedu na kole, jedu z kopce pomaleji než po rovině, jsem prostě opatrný.

O nevraživosti nevím, ale jak už jsem napsal, nejvíce nevraživý mi přijde tvůj příspěvek - poslední. Mě to stačí, dál se vyjadřovat nepotřebuju.
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 19:55
Jen trochu OT. Kolikrát je ten, kdo jede pomalu mnohem nebezpečnější než ten, komu to trochu odsejpá. Je tady krásně vidět mediální masáž - pomalu=bezpečně.
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 20:06
Debatu o lidském faktoru a chování šoféra si dovolim vrátit k těm technickým záležitostem a zeptám se couddyho ,který tady přímo nabízí zkušenosti s rozměrem 205 55 16 tak,prosím poraď...co je dle tvého názoru dobrá guma v tomto rozměru....předpokládám že máš jasno.Díky.
Ano dodám že mám zatím vyzkoušeny pneu Continental a jsem spokojen,pravda nemůžu zatím porovnávat.
Uvítám zkušenosti i Vás ostatních motoristů,kteří máte zkušenost tímto rozměrem.

......................................................................................vjerni Adriatic



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Kopera (25. 05. 2015 20:10).
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 20:15
Dobré zkušenosti jsem měl s Michelin Primacy HP, najeto na nich určitě víc jak 50 tisíc km.
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 20:17
Honzo, mám stejnou otázku jako Ty, protože mě to také brzy čeká.
U značek je pak ještě potřeba říct podrobnější označení - není conti jako conti. Co tam máš Ty?

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar
Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 20:51
Tak jsi mě Petře přiměl vztanout z gauče a jít se podívat ven ... zjistil jsem že tam mám Continental Sportcontact 2 94V DOT AFOF N2HK 1210
Pireli mě čekají v kůlně,tak nevim co čekat,ani nevim či jsou to P6 nebo P7.

A teď "babo raď " díky.

......................................................................................vjerni Adriatic



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Kopera (25. 05. 2015 21:24).
avatar Re: Obuté pneu...??
25. 05. 2015 21:14
Měl jsem P6 a je to cca +0,5 litru na 100km... a žádný zázrak sad smiley
Re: Obuté pneu...??
26. 05. 2015 08:01
Díky za vratku k tématu.
Na léto jsem zkoušel jak Dunlop Respons /pocitově se chtěli "zout" do zatáček na suchu/,
Good year UG, bych řekl střed. Micheliny jsem se chystal koupit a nikdy k tomu nedošlo skrz cenu a každý mi tvrdil, že málo vydrží. Pirelli P6 jsem měl, tvrdší hlučnější, ale málo vydrželi kupodivu.
Nokian je hodně dobrý ke spotřebě a k tichosti i voda, ale km proběh má takový, jako zimní nokiany. Je měkší.

Kvůli "vodě" jsem si oblíbil Bridgestone turanza er 300. Fungují za všech okolností velmi velmi dobře. Především v lijáku.
Jen bych si dal pozor na šarži výroby. Mám odzkoušené, že někderé byly abnormálně tvrdší.
Km proběh dobrý. Spotřeba dobrý.
(motor nejdříve 1.7 cdti 74kw, nyní 1.8 103kw).

bavím se o rozměru 205/55 r16.

Moje sympatie má ale i Conti. Ke kterým se chystám na zimu. Jinak zima u mne předurčuje debatu sníh a chování - ano "v kritických situacích" a nic lepšího než Nokian jsem zatím nepoznal. Těším se, ale na continentaly, které určily nové hodnoty v testech.
Re: Obuté pneu...??
26. 05. 2015 10:15
Mám 205/45 R17 Bridgestone Potenza RE050 r.index W hm.88 , na jiném Pirelli PZero (stejný rozměr) .Nepozoruji mezi těma dvěma nejaké zasadní rozdíly .
Re: Obuté pneu...??
26. 05. 2015 13:28
..couddy - tak skús zimné Sava Esmimo S3..u mňa bývajú už štvrtú sezónu...thumbs up

---------------------------------------------------------------------------------------------------
2012-Baška Voda, 2013-Ždrelac, 2014-Drvenik, 2015, 2018 Brist, 2017-Žuljana, 2020-Bibinje, 2022-Gradac, 2023- Sućuraj
Re: Obuté pneu...??
26. 05. 2015 14:24
Ja neodporúčam. Mal som 205/55 R16 SAVA ESKIMO S3+ ale predal som ich po prvej zime. Kúpil som nové. SAV-y som predal ako skoro nové. Žiaľ Goodyear, Michelin, Continental, Dunlop ani Pirelli to nie sú ... Samozrejme k týmto značkám sa dá priradiť ešte ďaľších 10.
avatar Re: Obuté pneu...??
26. 05. 2015 14:36
Kopera
Continental Sportcontact 2 v rozměru 205/55 R16 mám už podruhý za sebou na starý Oll. Je to vzhledově pěkná guma, opticky vypadá širší, spíš na 17" a když se tu tolik řeší chování na vodě, tak bych řekl nadprůměr. Výdrž nic moc, do 30t km, spíš míň. S jízdními vlastnostmi jsem byl spokojenej, proto jsem je před rokem vzal znovu.

couddy
Řekl bych, a i z vlastní zkušenosti, že Micheliny jsou naopak držáci. Zimáky mám na té Oll Continental ContiWinterContact TS850 195/65 R15, ale jaký jsou nepovím. Oni sníh za 2 zimy ještě neviděly smiling smiley))
Re: Obuté pneu...??
26. 05. 2015 14:46
To Foco, já mám na každou zimu nové Nokiany.... měnit nebudu, nemusím používat řetězy, kam jiní ano. Ale Díky za doporučení, vím že ta guma vydrží. Nicměne preferuji trakci. Dokuď dělám na horách, je to nutnost.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 246
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.