Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

kdo se chystá na PELJEŠAC???

Autor Pavel 
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 18:42
Tahle trasa přes Bosnu je moc pěkná - kochací a hodně pomalá. Chce si to rozdělit na dva dny. Takhle jsme jeli minulý rok zpět:
Cesta Drvenik - dolů k Ploče - Ljubuški - vodopády Kravica - Mostar - Jajce - Banja Luka - Daruvar- Barcs - silnice 68, 71 kolem Balatonu, 84 - Soproň - Vídeň- Mikulov.
Drvenik 0 km, 4.8.2013, 7.00 h.......Kravica 57 km, 1 h........Mostar 101 km, 1.40h.....Jajce 261 km, 4.30 km....nocleh...druhý den přechod Gradiška 387 km, 6.30 h......přechod Barcs 512 km, 8.30 h.....přechod Soproň 772 km, 12 h......Mikulov 912 km, 13.40 h.
Až do Jablanice se jelo celkem svižně, pak skoro k Banja Luce kopečky, omezení rychlosti, občas měření. Z Banja Luky zatím bezplatná dálnice, ale už tam mají připravený budky. V Chorvatsku až do Virovitice samá vesnice a rychlostní omezení, pak v pohodě. V Maďarsku silnice 68 trochu zvlněná, koleje, ale samé rovinky, dalo se jet rychle. Kolem Balatonu větší provoz, dál silnice 84 většinou kvalitní, zase několika kilometrové rovinky, jelo se dobře.
Vodopády Kravice nádhera, při našem odjezdu kolem desáté začali najíždět autobusy turistů, tak pak asi už docela tlačenice. My jsme tam ráno byli skoro sami. Mostar dobrý, ale není to tam na dlouho. Jajce - stojí se podívat na malé vodní mlýny a vodopád. Cesta skrz hory v Bosně - pomalá, ale moc zajímavá. Nocleh v motelu u Plivského jezera pro tři lidi se snídaní 104 BM.
Tato trasa je vhodná pro nás, pro které začíná dovolená nastoupením do auta a končí vystoupením z auta doma před barákem. Pro koho je cesta nutné zlo je absolutně nevhodná. Do Žuljany si ještě tak hodinu připočítej.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Romans (21. 03. 2014 16:22).
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 18:43
avatar
Fous 57 [ Soukromá zpráva ]
Re: Co mě dnes potěšilo, rozesmálo, nazlobilo nebo rozhodilo....
20. 12. 2013 12:20 Datum registrace: 10 měsíců nazpět
Příspěvků: 619
Potěšilo, i když tudy nejezdíme, že dnes otevřeli 11 km A1 mezi Vrgorac a Ploče + nějaká další místní připojení, konkrétně Ploče - Karamitiči.. Pro kamarády jedoucí jižněji asi potěšující zpráva. Neušetří Kn, ale časově zajímavější.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 19:46
Zdarec Lukáš!
Jelikož řídíš sám, asi bych neváhal a maximálně využil chorvatskou dálnici.
Já sám se letos těším na nově dostavěný úsek do Ploče, jelikož Pelješac je naše každoroční záležitost.
Jenom mám tu výhodu, že na dálnici za Zagrebem předávám řízení manželce. Tam už není co zkazitthumbs up smiley
Jinak Slovinsko objíždím (klasika Mureck-Lenárt-Ptuj) a trajekt Ploče-Trpanj nevyužívám(časově i finančně nevýhodné).
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 20:42
Citaci
Fous 57 napsal(a):
....otevřeli 11 km A1 mezi Vrgorac a Ploče + nějaká další místní připojení, konkrétně Ploče - Karamitiči...

To je (jak je v HR s místními názvy obvyklé) poněkud nepřesná a zavádějící informace. Zvlášť, když to jedeš poprvé, opustíš dálnici A1 na čvoru Ploče a jedeš a jedeš, cestou tě skasírují a Ploče pořád nikde...

Dálnice A1 je skutečně prodloužená přes čvor Ploče a kousek za ním je společná s A10, která pokračuje na hraniční přechod s BiH, zatímco A1 od této odbočky dál zatím nepokračuje.
Na čvoru Ploče, který se nachází poblíž Malého Prologu, se odbočí na D425, což je jakási zhruba 10 km dlouhá polodálnice do Pločí (část čtyřproudová, zbytek obousměrný provoz, má se stát součástí D10 Ploče - Sarajevo), kde na mimoúrovňovém "rotoru" Čeveljuša u Rogotina navazuje na Jadranskou magistrálu D8.
Na čtyřproudovém úseku je mýtnice Karamatiči, dál je cesta (zatím) neplacená.
Konečně - dálniční čvory Metković i Kula Norinska jsou od stejnojmenných míst ještě dál, když už jsme u těch jmen dálničních uzlů...
Když to jde dobře na jedněch i druhých hranicích s BiH u Neumu, je těch 80 km z Rogotina do Žuljany po silnici asi na slabou hodinu a půl.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 21:29
Ahoj Romans,díky za tipy,do konce srpna daleko,tak uvidíme ,jestli to vyhraje dálnice....smileys with beer
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 21:30
Zdar Véno ,děkuji ti ,potvrdil jsi moje zkušenosti i úvahy.
Lukášsmileys with beer
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
20. 03. 2014 21:33
Ahoj Hille,díky za upřesňující informace a podrobné info.smileys with beer

Lukáš
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 07:49
Taky pravidelne jezdime na Peljesac a uz delsi dobu se chystame navstivit vodopady Kravica. Letos by mela byt cesta jeste jednoduzsi. Podle google map to vypada, ze dalnice pokracuje i kousek do Bosny a od jejiho konce je to uz jen cca 6km k vodopadum. Kdyz jsem se dival na mapu, tak me napadlo, jestli by nebylo rychlejsi (i pro cestu bez zastavky u vodopadu) nesjizdet na cvoru Ploce u Maleho Prologu (dale po D425), ale pokracovat dal po A1 a sjet az tesne pred Bosenskymi hranicemi a na magistralu se napojit pouzitim silnice 62 az primo v Metkovici a tim se vyhnout prujezdu Plocema. Jen by me zajimalo, jestli google mapy nepredbehly realnou situaci a zda vsechna napojeni existuji tak jak jsou na mape.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 10:48
jednoznačně za mne po dálnici co to jde až do Ploče. Z Ploče, pokud nejedete v blbé dny (sobota) je to do Potomje na Pelješaci něco málo přes hodinu jízdy autem i s dodržováním rychlostních limitů. Přechodu mezi HR a BiH se netřeba bát, protože celníci se na cizince minimálně zaměřují. Jednou se mi dokonce stalo, že v pruhu tranzit EU bylo volno, nějak jsem za volantem diskutoval s ostatními členy posádky a ani jsem si nevšiml, že jsem projel přes hranici. Nikdo nic neřešil
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 11:30
Zdravím Plavče... Ve kterém termínu jedete na P. letos a do kterého místa směřujete???? Info o cestě si dnes prostuduje manžel....:-)
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 12:03
Ahoj Jani,
jeste presne nevim. Jezdime vetsinou cevene nebo zari (nekdy oboji). Mozna letos zkusime zacatek kvetna, jak budou ty svatky. Uvidime podle pocasi.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 13:43
Tak uvidíte, jak to vyjde, každopádně pak podej info... a skvěle si to tam užijte.... hezký víkend yawning smiley
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 13:58
Já bych to tak jednoznačně neviděl. Pokud budete mít čas a chuť se někam podívat, tak bych jednu cestu vzal přes tu Bosnu s přespáním. Kravica, Počitejl, Mostar, Jajce atd. za to stojí...
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 14:57
Po dvaašedesátce od Prologu přes Kulu Norinskou do Metkoviče a pak zase zpět po devítce podél Neretvy (opět s výhledem na Kulu Norinskou) je sice cesta s několika hezkými výhledy, přesto zrovna to objíždění po jednom břehu tam a po druhém zpět není z nejrychlejších a je poněkud otravné.
Jestli si ale chceš zaskočit na archeologické naleziště a muzeum Narona - Vid, tak to je vlastně nejvhodnější cesta.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 18:26
Ahoj Hille,právě proto ,že se mi nechce jezdit podle břehů Neretvy sem a tam ,ani se mi nelíbí motání z konce HR dálnice do Ploče a přes Neretvu na druhý břeh a točit se okolo její delty se mi líbí cesta od Metkoviče ,přes Mostar,Jablanica,Bugojno,Jajce ,Banja Luka,Lipik,Daruvar,Bjelovar,Koprivnica,Varaždin,Čakovec,Lendava,Murska Sobota,Bad Radkesburg,Feldbach,Ilz,Vídeň, Mikulov ....
Co ty na to???
Lukáš
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
21. 03. 2014 20:30
Z konce HR dálnice už se nemotá, na něj se teď už nedá dojet, pokud nechceš jet právě přes Metković. Dnes u Prologu na čvoru Ploče plynule odbočíš a pofrčíš po polodálnici až dolů k Pločím. A na té (na CP Karamatići) zaplatíš za A1 i A10 dohromady.
Jak už ti tu napsali ostatní, vybral sis hezkou cestu, na které je hodně k vidění, ale chce to čas. Zejména přes území BiH nepočítej s rychlostními rekordy, na průměr 60 km/h se tudy budeš dostávat dost těžko, počítej radši jen málo přes padesát - tam, kde by se dalo jet, je často rychlostní omezení a některý den i průměrně jeden policajt s radarem na 20 km, v úseku Metković - Mostar bývají dokonce po 10 km. Jsou dny, kdy je nepotkáš vůbec, ale na to se spoléhat nedá. Proto není na škodu dodržovat rychlostní limity a cestou si najít nějaký nocleh.
Průjezd Chorvatskem kolem Varaždinu je normální HR silniční sítí, tedy bych nečekal žádný problém, tudy jsem sice už také jel, ale ne jako řidič.
Ani přes Murskou Sobotu jsem ještě nejel, zato tu B66 přes Riegersburg a Ilz ti chválím, ostatně sám už jezdím jen tudy, mám tu cestu rád.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 03. 2014 06:53
Aha uz to vidim, prehledl jsem se. Mel jsem hodne zvetsenou mapu a zamenil tu devitku s magistralou, takze jsem uz nepocital s tim vracenim se kolem Neretvy.
A to sjeti z rakouske dalnice v Ilzu a vyhnuti se Grazu je jen z duvodu usetreni paliva a mozna hezci cesty, ale casove to lip nevyjde, nebo ano? Pripada mi, ze 35km dalnice navic kolem Grazu (15-20 min. navic) je vyhodnejsi nez se zdrzovat po Rakouskych okreskach, kde bude prumer kolem 50km/h. Takze bych to tipoval ze po dalnici je to tak zhruba o 20 min. rychlejsi, ale je to jen teorie podle mapy. Nikdy jsem to tudy nezkusil.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 03. 2014 09:41
Sice jsem to řešili už ve vláknu o objíždění slovinského kousku dálnice, ale zopakuji to: B66 a B69 z náměstí v Ilzu na pohraniční most přes Muru v Radkersburgu jezdím za 52 - 57 minut, je to 59 km, takže s průměrem 62 - 68 km/h, podle toho, jaký je provoz. Přece jen je znát, že mají mimo obce stovku, několik obcí má obchvat a v některých z těch, které zatím obchvat nemají, povolili sedmdesátku nebo osmdesátku v celém průjezdu nebo aspoň většině délky. Ale už tu v sekci "Doprava" vystavuji po několik let vždy nový odkaz na tabulky se záznamem jízdy, z nich si to můžeš ověřit.
Samozřejmě, je to věc názoru každého řidiče, jestli mu vadí těch pár zatáček zejména na začátku u Ilzu, proto pořád zdůrazňuji "jeďte si, kudy chcete!", nicméně nám ale tato trasa vyhovuje, ať už ji jezdíme v litrovém Swiftu 39 nebo 40 kW, ve Felicii na LPG nebo v čipované oktávce 1,9TDi. Letos koncem srpna se na ni chystám opět se Swiftem, tentokrát se třetím (69 kW) a opět se chystám podat zprávu.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 03. 2014 14:39
Pánové, co takhle se přestěhovat do patřičného vlákna o dopravě? Děkuji.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
22. 03. 2014 15:22
Máš pravdu, Michale, dostali jsme se poněkud mimo téma, jenže tu chybí tlačítko "přesunout".
V sekci Doprava už to vlastně taky je, a dost podrobně rozebrané, jen je třeba se prokousávat spoustou příspěvků taky často mimo téma....
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 03. 2014 10:55
Ahoj Hille ,díky za odpověď.
Jdu hledat do dopravy.
Lukáš
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
23. 03. 2014 12:33
Tak tedy poslední příspěvek mimo téma - mě to loni vycházelo z exitu dálnice Ilz po nájezd na dálnici u Varaždinu 142 km a 2:10 h. Asi by to bylo rychlejší, ale ke konci jsem dojel nějaký auta, byla už tma, tak jsem neriskoval je na neznámém úseku předjet...
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 11:07
Poprosím o radu. Chystáme sa po prvý krát na Pelješac a rád by som využil trajekt na Korčulu (Dominče). Ako sa dostanem do mesta Korčula , pripadá mi to peši ďaleko! Ďakujem
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 11:45
Jsou na výběr celkem dvě varianty:
1 - použít výše zmiňovaný trajekt z Orebiče do Dominče a do města Korčula dojet a zaparkovat tam + když už budete autem na ostrově tak si projet i celý ostrov až po Vela Luku
2 - autem zajet pouze do Orebiče, tam zaparkovat a nechat se do města Korčula dovézt lodí, která za cenu 16KN / osoba - jezdí každou hodinu a zpět

Varianta č.2 je zajímavá v tom, že pokud mi stačí pouze návštěva města Korčula, tak nemusím platit za auto na trajektu
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 15:26
Tak hurá konečně jsem se dostal na forum !!!!!
O trase už mám přibližně rozhodnuto,tak teď zjistit další potřebné info.
Prozradíte mi kde poblíž Žuljany nakoupím potraviny, a kde naftu????
Kam na pizzu,kam na víno kam na Karlovčko?
Kde nejblíž je obchoďák ,nejlépe Spar ,Lidl??????
Dík Lukáš od Jany.
avatar Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 17:42
V Žuljaně je prodejna potravin, smíšeného zboží a jiných lahůdek otevřená denně od rána do večera, v sezóně i o víkendech, kousek od ní je prodejna pečiva, pokud zrovna nepotřebuješ i něco jiného.
Každý den po ránu místní před více domy prodávají převážně zeleninu, vyplatí se projít od pošty ke korzu, okouknout a cestou zpět nakoupit.
Podobné je to i v ostatních vesnicích po celém Pelješcu.
Obchoďáky Konzum a Tommy jsou ve Stonu (cca 25 km), další jsou v Orebići, před Orebićem je i maxiKonzum.
Studenac má prodejny ve Stonu, Kuně Pelješské, Trpanji, Kučišti, Lovišti, a několik prodejen v Orebići.
Za jinými musíš kousek dál, ale místní jezdí nakupovat rádi také do Neumu (45 km), protože tam lze platit jak KM, tak HRK nebo EUR, v obchoďácích berou karty.
Za Lídlem a jinými obchodními řetězci je nejblíže do Pločí, Metkoviće (asi 80 km, ale musí se buď z Trpanje trajektem nebo přes BiH) nebo do Dubrovníku, což je přibližně stejně daleko.

Naftu lze natankovat v Zatonu na D8 u odbočky na Pelješac, v Potomje, dopoledne a odpoledne v Drače, taky ve Stankovići u Orebiće, ale tam počítej s cenou tak o kunu na litru vyšší. Na BP Jazine nad Neumem (BiH) ve směru na Dubrovník se dá zase tankovat na karty i za několik výše uvedených měn a obvykle pak nějaký čas není třeba kolem Žuljany další pumpu hledat.

Na pizzu i Karlovačko můžeš v Žuljaně do Rivy (a dělají tam velmi slušnou), případně do Ankory (tam zase mají větší výběr jiných jídel), ale jen tak na pivo můžeš přímo na molo nebo třeba zase bude otevřená konoba Tamaris...
Žuljana není zase takový konec světa, jak se ti možná někdo snažil namluvit. A za tvé rozhodnutí tě chválím.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 20:12
Lukáši, natankuj si při příjezdu v Bosně (jen předem zkontroluj, jestli berou karty) a nemyslím,že bys během pobytu vyjezdil celou nádrž.
A na čerstvé rybí pochoutky (ale i pizzu) určitě zajdi ve Stonu do Bistra Stagnum. Ceny dobré, obsluha luxusní.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 20:39
Myslím, že je Studenac taky v Janjině. Jinak během pobytu na Pelješacu jsem vyjezdil celou nádrž. Tankoval jsem při cestě tam v Bosně, pak trochu v Potomje a zpět zase v Bosně.
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 21:04
Ahoj Hille,mooc díky za vyčerpávající info.
Vše co jsme potřeboval vědět jsem se od Tebe dozvěděl díky mooc!!!!!
Vloni jsem byl s rodinou na Pagu ve Vlašiči,2x jsem byl v Intersparu v Zadaru na větším nákupu,a měli tam výýýýbornou klobásu,sýr a olivy jak černé tak zelené.
Proto se ptám na obchoďáky.
jinak co jsme byl v Drage ,ve Vlašiči, ve Rtině, v Drveniku,tak mi vůbec nevadí že je tam jeden obchůdek 1-2 konoby a 1-2 pizerie jsou úplně super.
Já žena i děti jí v chorvatsku milujeme, a každý rok když jedeme z dovolené tak už se na ní zase těšíme!!!
No a já samozřejmě na Karlovačko,či Ožujsko.
Žena na víno ,či Martini.
Už se nemůžeme dočkat konce srpna.
Díky Lukáš
Re: kdo se chystá na PELJEŠAC???
24. 03. 2014 21:10
Ahoj Véno , i Tobě děkuji za info.
Vždy se nejdříve dojdu s kartou, kterou jim ukážu zeptat jestli jí berou ,teprve potom jdu tankovat.
Jezdíme autem proto,protože nás nebaví ležet celé dny na pláži,tak chodíme a jezdíme po okolí po výletech.
Chtěl bych dát sv.Ivana ten je myslím hned u Žuljany ,a pak zkusit i sv Ilju.
Ale nevím jestli půjdou děti ,znáš to!!!!!
Holka10 a kluk13 let a už to s nima mlátí:-))))
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 51
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.