Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Stará cestayawning smiley

Autor Lenka 
Stavební úpravy sinice u Gračace
24. 06. 2013 15:33
thumbs down



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Midax (20. 04. 2015 22:36).
Re: Stará cestayawning smiley
24. 06. 2013 20:11
Několik slov,několik vzpomínek pro pamětníky,ostatní prosím o toleranci pána středního věku.
Je 31.8.1996,dálnice je v plánech,nebo někde započatá ,nevím.Ve 3.20 hod.nad ránem,zastavuji na Plitvicích u zcela ztichlého,opuštěného hotelu.
Klid,nikde živáčka,zato na kraji lesa kol dokola výstražné tabule-Achtung minen.V malebném tichu občas někde v dáli výstřely.Mě to v odpočinku
na sedačce při ztichlém motoru,nevadí.To nelze říci o dalším členu posádky v podobě mého tchána.Probuzení se do slunečného rána a v 9 hodin
nás už vítá Pakoštane a jeho kemp Kozarica.

23.8.1997 o dálnici jsem jen slyšel,takže nás vítají opět Plitvice,parkování na stejném místě,čas 21.30.Hotel v provozu,přibyly značky zákaz parkování, no v noci se asi připouští jistá míra tolerance.Noc je ještě mladá,co takhle nocleh v hotelu?Na to,že hotel není moc obsazen,nám připadalo 100 DM za osobu, poněkud z říše snů.Takže pozdní večeře v autě,snídaně v trávě a ve slunném ránu po staré,známé Gračac a v 9 nás vítá Zadar-Zaton
Máte pravdu,jízda po staré,dobré,je i ve dne dost náročná,kdo tudy jezdí ví a zná.Ale i noc má svůj půvab,tu musí nastoupit funkce mozku a pak
teprv noha na plynovém pedálu. Myslím,tak jako nelze ničím nahradit pohled a pocit při výjezdu z dálničních tunelů dolů na pobřeží,tak nelze ničím
nahradit pocity z té STARÉ známé.Ale je to jen věc názoru každého z nás.

Omlouvám se za poněkud nostalgické vzpomínání.
Re: Stará cestayawning smiley
24. 06. 2013 21:25
Jezdím po staré taky zčásti kvůli nostalgii. Mám ještě v živé paměti svou první cestu po ní, to ještě nebyla dálnice. Rozsvícené hospůdky, které večer lákaly k zastavení a posezení venku, ale třeba i počínající únava z cesty, noční chlad i déšť.Silnice plná zatáček, kde se jen někde těžko předjíždělo a skály, která tuto cestu lemovaly, osvícené v noci kužely světel. To všechno mělo i má pro mě neopakovatelnou atmosféru s blížícím se mořem.
Tyto zážitky ve mě zůstaly a po pravdě si nedovedu představit, že bych byl o ně ochuzen nyní, i když již mohu použít dálnici. Alespoň první polovinu cesty z Karlovacu po Udbinu, za níž většinou zahnu zpět na dálnici.A pravidelně se zastavuji v jednom motorestu ( Marko) před Rakovicí na jídlo. Prostě je to takový můj rituál před tím, než spatřím mořskou hladinu.
Re: Stará cestayawning smiley
25. 06. 2013 15:25
Když po starý tak rovnou od hranic SLO/HR, to byl zážitek,po cestě samá hospoda,parkoviště plné,nedalo se pomalu kde v noci zastavit.Pak otevřeli kus dálnice a po starý cestě zavřený hospody,pumpy nikdo nikde.Bylo mě z toho smutno.
avatar Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 08:21
Smutno určitě bylo. Ale taky chudáci oči řidiče.Neustále přilepené na koncových a brzdových světlech předcházejícího řidiče. A jednoho jsi předjel a hned tam byla další červená světla. Platí pro ty, kteří jezdili v noci. A pro ty ve dne...oči nalepené na narazník předcházejícího auta, to když jsi neviděla za zatáčku, nebo jsi koukal pár desítek metrů před sebe, jestli tam není nějaká "řetězová havarie". Pokud jsi ovšem nejel za náklaďákem, který nešel předjet.
Ale i to mělo něco "do sebe".Je na co vzpomínat.
avatar Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 08:39
Minulý rok jsem se vracel po staré...

PEALPE napsal(a):
-------------------------------------------------------
> a po starý cestě zavřený hospody,pumpy nikdo nikde.Bylo mě z toho smutno.

... jj, to je přesně ono, místy je to teď okolo taková "vybydlená" země sad smiley
Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 11:27
Pokud je stará cesta myšlena z Karlovacu dál směr Split, tak bych řekl, že to vybydlená země ani tak není. Je fakt, že některé hospůdky zkrachovaly, ale jinak je to docela fajn. Raztoke s vodopády, samotná Plitvická jezera mají stále co nabídnout.Dokonce si myslím, že ta cesta prožívá jakousi renesanci, když se po zprovoznění dálnice zprvu dost vylidnila.Jak mě přibývají léta, odmítám jezdit na noc a zde jsou ideální možnosti stravování i ubytování.
avatar Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 12:04
Viděl bych to na starou silnici už od Slovinska, tedy Maclju, co se vlní pod AZM: před otevřením úseku Krapina - Macelj jen na tomto kousku bylo v provozu nejméně 6 hospůdek. Dnes u této silnice není ani jediná, musí se dál do vesnic a trefit otevírací dobu.
Podobně to dopadlo se stánkovými prodejci zeleniny a sýrů.
Tom
Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 12:44
Jak píše Hill to je pravda, ale pro mě je stará vzpomínková ,,mlžná cesta" od Karlovacu... tam dolu k Trogiru jsem snědl nějaké to ,,mrtvé zvíře"...na Plitvicích se ještě na Kozjaku koupal...a na Krkáčích nějaké to jezírko zdolal bez pískání na píšťalku...
Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 20:48
Hill napsal(a):
-------------------------------------------------------
> .........Podobně to dopadlo se stánkovými prodejci zeleniny a sýrů.

To také potvrzuji, loni jsem si zpět domů sýr nepřivezl, neboť jsem navečer již neviděl ani nenašel žádného prodavače u silnice a to před pár lety jich mezi Udbinou a Slunji bylo habakuk. Zmizeli i ty prosklené budky v kterých to prodávají u silnice
avatar Re: Stará cestayawning smiley
26. 06. 2013 22:18
Tip na koupi sýrů - kopíruji svůj loňský příspěvek:
My už letos potřetí (pokud vyjedeme do HR) budeme kupovat sýry tady: [www.opg-novkovic.com]
Je to v obci Točak na staré cestě mezi Karlovacem a Slunj. Sýr vám naporcují a zavakuují podle vašeho přání i v manších kouscích od každého druhu.
Kromě sýra tam kupujeme i skvělý med - kaštanový, luční a akátový. Lahůdka a "antibiotikum" na celou zimu. V nabídce mají i marmelády, likéry atd.
Co nejvíc oceňujeme je to, že to máme čerstvé přímo od výrobce z chladničky a hlavně si vše na cestě na dovolenou objednáme a na zpáteční cestě vyzvedneme. A cena trošku nižší než u silnice. Jen a jen chvála.


Prodej sýrů a dalších chorvatských lahůdek v Točaku :-)
avatar Re: Stará cestayawning smiley
27. 06. 2013 07:33
Sýry kupujeme na "staré" každý rok. Ještě se nám nestalo, že by během cesty stánky nebyly. Nejčastěji kupujeme u stánku na konci Grabovace vpravo.
Re: Stará cestayawning smiley
27. 06. 2013 08:51
Kudu napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Sýry kupujeme na "staré" každý rok. Ještě se nám
> nestalo, že by během cesty stánky nebyly.
> Nejčastěji kupujeme u stánku na konci Grabovace
> vpravo.


Tam jsem kupoval předloni, jinak vždy jsem kupoval od "dědy", který stává buď v zastávce nebo okolí u Pećane u odbočky na Debelo Brdo.
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 09:11
Co Vás vede k tomu jezdit po staré? Projížděl jsem to 13.6. (kvůli cestě na Plitvice) a pohoda skončila hned sjezdem v Karlovaci z dálnice. Karlovac rozkopaný (semafor, jízda jen jedním směrem na střídačku), pak hustý provoz skoro bez možnosti předjíždění, samá obec a omezení rychlosti. Co mi vadilo nejvíc, tak že cedule označující obec snad v HR označují katastrální území, protože byly i několik kilometrů před/za obydleným územím. Vzhledem k tomu, že za překročení rychlosti o 30km/h už hrozí kriminál, tak je to jen o libovůli policie, kam si stoupne a koho si zastaví. Protože jezdit 50km/h v polích se prostě v tom provozu nedá (značky jsou jen pro cizince, Chorvati je ignorují). Když jsme jeli po dálnici 21.6. zpět, tak rádio jen hlásilo ucpanou komunikaci kvůli pomalu jedoucím karavanům k moři. Za úsporu pár kun na mýtném to rozhodně nestojí.
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 09:21
Asi jsi nečetl předchozí příspěvky, o úsporu nákladů za dálnici nejde.
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 09:31
No četl jsem něco o výhledech apod, ale to mne moc nebere. Navíc jádro diskuse je 5 let staré a od té doby se dálnice docela posunuly. Pokud se jako řidič mám soustředit na cestu, tak z toho nic nemám a spíše naopak mne tento hustý provoz, nalepenej náklaďák na prdeli, předjíždění chorvatů na plné, v zatáčkách, před horizontem a možnost pokut spíše stresuje. Co se sýrů a jiných pochutin týče, prodejci jsou i na každém odpočívadle na dálnici buď se stánkem, nebo tím chadícím vozem. Jinak pěkná krajina a "otevření se výhlednu na moře" už je na jihu i kolem dálnice, super hory a tunely, navíc zastávka ve Skradinu (Krka) apod jsou taky hezké.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil miki (28. 06. 2013 09:35).
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 09:52
miki napsal(a):
-------------------------------------------------------
> No četl jsem něco o výhledech apod, ale to mne moc
> nebere. Navíc jádro diskuse je 5 let staré a od té
> doby se dálnice docela posunuly. Pokud se jako
> řidič mám soustředit na cestu, tak z toho nic
> nemám a spíše naopak mne tento hustý provoz,
> nalepenej náklaďák na prdeli, předjíždění chorvatů
> na plné, v zatáčkách, před horizontem a možnost
> pokut spíše stresuje.

Do roku 2008 jsem absolvoval cesty (7xOrebič) vždy po staré, od sezóny 2009 už vždy autoput a můžu Ti říci, že se mi po staré fakt stýská ... Ale bohužel (bohudík) už HR pouze projíždíme na MNE a ALB, takže nemáme většinou čas se "kochat". Stará cesta měla prostě své neoddiskutovatelné kouzlo i s těmi všemi problémy, co zde mnozí popisujete !
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 09:59
miki ... pokud jedeš po staré, tak si vypni mód spěchám... pak je to naprosto v pohodě smileys with beer
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 10:05
Jednou za pět až 10 let je třeba zajet starou cestou,aby člověk posoudil co a jak.
Já letos asi pojedu přes BiH,nejel jsem tam už 20 let a jsem připravený i na couračky.
Jadranu zdar
thumbs up
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 10:05
Pozor - MIKI není miki, aby nedošlo k omylu !
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 10:51
Slavkov napsal(a):
-------------------------------------------------------
> miki ... pokud jedeš po staré, tak si vypni
> mód spěchám... pak je to naprosto v pohodě smileys with beer

Právě že já měl tento mód vypnutý. Jel jsem to odpoledne, ve všední den a ten den pouze na Plitvice (2x nocleh v Grabovaci),teprve později pak na jih. No a připadal jsem si +/- dodržováním předpisů jako největší brzda provozu. Kamiony tu mají asi objížďku dálnice jako u nás. Ale cesty pod Plitvicemi, pak kolem Drniše a Kninu už byly lepší a tam se kochat dalo.
(ad velký MIKI a malý miki - škoda, že je povolen stejný nick je jinými písmeny, nevšimnul jsem si existence, sorry).
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 12:32
Já po ní jezdím od Karlovace, asi zvyk, nostalgie. Ono na té staré není moc míst, kde jsem před otevřením dálnice nestál v kolonách, nebo jel na jedničku. Teď se tam už jede slušně a tak vzpomínám a pozoruji co kde přibylo, nebo zmizelo. Co se týká policie, tak měří ve Slunji a v Gospiči.
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 12:36
no, tak se trochu musím přiklonit k mikimu (s malým yawning smiley)
prvně se mi tam podařilo jet někdy kol roku 85, tehdy po cestě kolem políčka, sečené louky, pasoucí se dobytek , průjezdy několika vesničkami dnes už neexistujícími, úrodná pláň Lička obdělávána. Po válce jsem tudy jezdil každý rok než byla postavena dálnice, oblast nyní zdevastována a každý rok je to stejné. Tam kde byl úhor, tak je ještě horší. Koukat desítky kilometrů vedle cest zarostlé vysokými nálezovými dřevinami je úmorné,. plazit se za vláčkem obytných přívěsů obyčejně bývalých dederáků, náklaďáků apod totéž. Tu cestu samozřejmě drží a budou držet Plitvice. Mne někdy ty nostalgie na starou cestu připadají jako by někdo psal jak bylo hezké kdysi, když nebyla dálnice z Phy na Brno, jezdit po staré přes Jihlavu.
Ale to je můj názor, ať to každý pleská jak umí.smiling smiley
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 13:51
Vždy tu budou dva tábory - kochači a rychlíci smiling smiley a tak je to dobře. Vždyť právo na to, jet a užít si cestu na dovolenou podle svého, má každý z nás.
Však kdybychom za sebou na sedačkách měli dětičky, které se každých 5 minut ptají: Kdy tam budem?, tak bychom i my pelášili k moři, až by se nám od kol kouřilo thumbs up smiley
Protože však jezdíme sami a je nám jedno, kdy na jih dojedeme, couráme se padesátkou po staré jako svatba (za námi kolona), díváme se, co kde přibylo - nebo ubylo, sem tam zastavíme na kafíčko a oběd .... a je nám tak krásně, že už jedeme opět známými místy, že se to ani vypovědět nedá. smiling smiley
A to se takto "couráme" i cestou zpět yawning smiley
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 14:05
thumbs upmoje řeč Majko yawning smiley
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 14:19
Rosmarine
Možná jsem vyjímka potvrzující pravidlo... vozím tři děti grinning smiley
U nás trochu hraje roli, že zvládání možných zdravotních problémů na palubě je pro nás snažší někde odstavením na staré, než na krajnici na dálnici angry smiley
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 14:26
slavkov: to je taky pravda, na slova: Já už zase musím! se dá reagovat téměř okamžitě. thumbs upyawning smiley
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 14:36
... u nás je to u malé bohužel mnohem vážnější sad smiley
avatar Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 20:37
A kolik těch policajtů jste v posledních pár letech potkali na staré cestě?
Už jsem zažil i jízdu s policajtama za zády v obci (90km/h).
V noci jsem je neviděl měřit, ale 1x kontrolovali zákaz předjíždění.
V sezonu z pátka na sobotu je stará cesta luxus - příjemně prázdná.
Za +30km/h není kriminál.
Pokud někoho předjíží chorvaté a má nalepené náklaďáky na prdeli a nemůže se plně soustředit na cestu, tak by měl fakt jet po dálnici smiling smiley ....a nebo přidat...a nebo si odpočinout smiling smiley

Jako já nevím, ale dělat ze staré cesty nějakou démonickou trasu pro "kochače"??? nevím no


a ještě mě napadlo: ti policajti jsou tam úplatní jak prase
Re: Stará cestayawning smiley
28. 06. 2013 22:00
Přiznejme si, že uhlídat všechny cedule je problém. Před každou zatáčkou je omezení rychlostí, konec nikde. Značení obcí to je taky kapitola sama pro sebe. Přes to všechno mám tu silnici rád.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 241
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.