Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

fotky po válce

Autor karmilek 
Re: fotky po válce
22. 12. 2006 15:54
Vysvetlim, a nemusis hned ironicky psat ze jsem znalec. Take nerikam ze jeliman je od slova jelito ...
O tom, jake bylo procentu kterych narodnosti v Bosne se muzes dozvedet na internetu, to jsou fakta.

Nikde neni dokazano ze most v Mostaru znicili Chorvate. General Praljak na chorvatske strane rekl ze most Chorvate zaminovali, protoze tudy vedla bojova linie. Ale kdy by mel rozhodovat mezi zdravim a zivotem jednoho svehovojaka a mostem, tak by radsi sam znicil 100 takovych mostu. Ale vzajemna prestrelka a ostrelovani zpusobilo ze dost zniceny a staticky naruseny most spadnul.

Nakonec, at to bylo jak bylo, Chorvatsko dalo nejvice penez na obnovu a novy most. Ne vim kdy jsi byl v Mostaru. Ja tam byl letos.Je to presne jak vychod (daleky ) a zapad. Na vychode Mostaru ziji MUslimove a opraveny jsou jen mesity,protoze oni se 3 x denne modli a to je pro ne vice prioritni nez li treba zprovoznit prumysl. Na zapadni strane je opraveno skoro vse. To jen svedci o pracovitosti.
Toto nejsou jen ma slova, to se na miste presvedcis sam. Obe casty byli stejne znicene. Vedla se valka. Chorvate ostrelovali muslimskou cast, muslimove chorvatskou. Prece nehazelim kytkami na chorvatskou stranu. Jen se nektere opravili a druhe skoro vubec .

Ted uz s postuhovanim dejte pokoj aspon pres Vanoce
avatar Re: fotky po válce
22. 12. 2006 17:13
Byl jsem se podívat v Mostaru,most je krásně postavený a neskutečně krásný.Není vidět,že to není ten původní.Jinak právě ta muslimská část Mostaru má své kouzlo a atmosféru.Navíc právě na této straně je zřejmé proč a za jakým účelem tam turisti jezdí.Právě pro tu atmosféru dálného východu.Tu snad jinde neuvidíte.Jinak ta druhá část je ponechána jako muzeum co dokáže válka.Tak si myslím,že obě části Mostaru mají svou atmosféru.Všem kdo tam nebyli doporučuji se tam podívat a obětovat ten den ze své dovolené a třeba to spojit s výlet do Medzugorje a na vodopády Kravica.
Jinak vše přeji aby nám ta nová sezóna v roce 2007 vyšla a hlavně ať se jí ve zdraví dožijem.
JIRKA Z RI
Re: fotky po válce
22. 12. 2006 22:01
...JELIMANE,(A NEJEN) RADŠI TOHO UŽ NECH(TE)...ABY SEM NAKONEC DO DISKUZE NEVLEZL NEJAKY SUDETAK...JIM TAKE JEJICH PRIJELI NA POMOC...VNEJŠI "POMOC" DOSTALI I CHORVATŠTI SRBOVE...ATD...KDO SE VRACI...KDO NE...BOHUŽEL, "BUDOUCI" GENERACE DOPOSUD DELALY VŽDY STEJNOU CHYBU...NECHTELY BRAT NA VEDOMI CHYBY, KTERYCH SE DOPOUŠTELY GENERACE V MINULOSTI...A TAK SE PORAD KAZDA GENERACE UČI ZNOVA...ALESPON SE ME TO TAK ZDA...A TAKY SE MI ZDA, ŽE JSEM O TOM JIŽ NEKDE NECO ZASLECHL NEBO PREČETL..TAK VESELE A POŽEHNANE VANOCE A BOHATOU NADILKU...A PAK: SRETNU NOVU 2007. GODINU!
avatar Re: fotky po válce
22. 12. 2006 22:54
to JIRKA Z RI
napsal jsi to hezky...

tak krásné a nerušené svátky a pokoj lidem dobré vůle v příštím roce...
Re: fotky po válce
23. 12. 2006 02:10
jeliman napsal(a):
-------------------------------------------------------
> to JIRKA Z RI
> napsal jsi to hezky...
>
> tak krásné a nerušené svátky a pokoj lidem dobré
> vůle v příštím roce...


TAKY SE PŘIPOJUJI K PŘÁNÍ VŠEHO NEJLEPŠÍHO V NOVÉM ROCE-A MOJE SOUKROMÉ PŘÁNÍ,PŘÁTELÉ,NECHTE TOHO HLOUPÉHO POLITIKAŘENÍ,JE TO UŽ VÍC NEŽ TÝDEN,CO JSTE TO TU ZAPLEVELI-NEJDE V TOMHLE FORU O TO,JAK A KDE STRÁVIT DOVČU NA KRÁSNÉM JADRANU?!
Re: fotky po válce
09. 01. 2007 03:00
karmilek napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Zdravím,
> nemáte někdo odkaz na fotky známých míst
> Chorvatska po válce? Zajímalo by mě, z čeho se
> zotavili...
>
> díky


Tady nikdo vlastne neodpovedel karmilkovi... Na YouTube (www.youtube.com) najdes spoustu zajimaveho materialu ze vsech stran... a cast toho je i na www.croforce.com.

Nechapu, ze jste prerusili tohle tema jen se zaminkou, ze se pry mate bavit jen o "jak a kde stravit krasnou dovcu na Jadranu".
Vzdyt je na tomhle foru tolik ruznych jinych temat o straveni dovcy!!

Hlavne, ze se vsichni Cesi, kdyz jedou mezi ZG a ST (a proto je tohle tema opravnene v podforu Doprava!), ptaji, jak a proc ta valka vznikla. A pak kdyz se na to tady zahaji diskuse, hned se musi koncit --> aby se tady psalo jen o "hezkych vecech"...

A mnozi Cesi budou nadale mit pro valku svoje oduvodneni, ze jsme horka krev, kteri jsme se nedokazali normalne rozdelit tak jako oni se Slovaky. A ze oni na rozdil od nas nekoukaji, kdo je jake narodnosti ale kdo je jaky clovek... Ze jsme proste Balkanci a oni Stredoevropane... a dalsi nesmysly.
Re: fotky po válce
10. 01. 2007 09:33
Ja jsem se to jednou pokusil vysvetlit ale nektery samozvani intelektualove se hned do mne pustili ze ne vim o cem pisi a ze pisi same nesmysly. Proto jsem toho nechal. Je to rozsahle tema a kdyz to nekoho bude zajimat, vysvetlim soukromym e-mailem anebo osobne.
Tak jako ja nejsem kompetentni mluvit o Ceske historii, tak by take si to nektery meli uvedomit ze tim ze jednou-dva krat byli v Chorvatsku ze to neznamena ze vedi o Chorvatske historii vice nez li rodily Chorvate.
avatar Re: fotky po válce
10. 01. 2007 22:44
Zajímá mě všechno o dění v bývalé Jugoslávii v 90.letech i pohledy různých stran. Nechci diskutovat ani moralizovat, jenom si chci utvořit vlastní názor. Prosím napište mi Vaše zkušenosti na můj mail. V případě ochoty podělit se zašlu adresu.
Re: fotky po válce
11. 01. 2007 02:30
Kdy se neutralni pozorovatel zepta Chorvatu, kdo muze za valku, ti jednoznacne odpovi: Srbove.
Ale kdy se zepta Srbu, ti odpovi: i Srbove i Chorvate!
A tak se ten pozorovatel (prumerny Cech), jelikoz se i sam domniva ze v kazde valce "pravda je nekde uprostred", prida na stranu Srbu, protoze si mysli, ze jsou oni ti objektivnejsi.

Srbove totiz vedi, ze maji mnohem vic putra na hlave a vedi jak spatne je obecne mineni ve svete o Milosevicovi, tehdejsi JNA (YU-armada) a obecne o roli Srbu v rozpadu SFRJ. A mnozi dnes obvinuji Milosevice ne proto ze zahajil vsechny YU-valky, ale proto ze je nevyhral!! (Tak napr. Vuk Draskovic, vudce cetnickeho SPO a dnesni ministr zahranici Srbska, tehdy prohlasil, ze by jeho vojaci obsadili Vukovar ale ne tak brutalnim zpusobem (nicenim) jak to udelal Milosevic a jeho posrbovana JNA.) Bohuzel i dnes se ukazuje, ze se Srbsko nedemokratizovalo, protoze dalsi procetnicka srbska strana, Seseljevi radikalove, maji nejvic sanci na vitezstvi ve volbach letos 21.1., a ti stale otevrene pozaduji vytvoreni Velkeho Srbska.

Dale, Luisi, co delas kdyz nekdo na tebe fyzicky zautoci? Jestli nemuzes utect, branis se, ze jo?! Kdybyses hral na Svedka Jehovoveho, tak te muze az ubit nebo zotrocit. Chorvate nechteli tak dopadnout a tak se prirozene branili. A nemohli cekat pomoc zvenku, jak to vice-mene mohli delat Cesi za 2. sv.valky.

Aby Cesi jen tak nemavli rukou ("nojo, to je tam dost slozite u vas..."winking smiley a aby teda lip pochopili, o co slo, tak ta nase valka a chovani chorvatskych Srbu se da prirovnat chovani sudetskych Nemcu. Jenze Cesi po r. 1945 doslova vyhnali 2,5 milionu tech nemcu, zatimco Chorvate operaci viteznou zaverecnou vojenskou akci Oluja ("Boure"winking smiley v 8/95 nevyhaneli Srby z uzemi jejich "krajiny". Ti totiz do Srbska odesli sami! I kdyz mi Chorvate jsme chteli, aby odesli a aby uz konecne byl klid; a taky bylo spachano vic povalecnych zlocinu nad srbskymi civily, ze kterych jsou prece mnohy procesuovany i pred HR-soudy.

A nesouhlasim s Tomislavem, ktery napsal, ze ty znicene domy mezi Karlovacem a Kninem patrily vetsinou Chorvatum. Ne, vetsinou patrily Srbum, kteri je opustili a pak chorvatsti vojaci v euforii po bleskovem vitezstvi v operaci Oluja (5.-9.8.95) hodne nich zapalili, aby ukazali Srbum, ze se, i kdyby se chteli vratit, stejne uz nemaji kam. Samozrejme ja to odsuzuji. Ale musite pochopit i ze mistni Srbove se vsim zacali v r. 1991 kdyz spolu s JNA a zoldaky ze Srbska vyhnali nebo zabili "krajinske" Chorvaty (cca 30% obyvatelstva "krajiny"winking smiley a vyrabovali a vypalili jejich domy, neustale ostrelovali i vetsi mesta jako jsou Zadar, Sibenik, Gospic, Karlovac, Sisak, Slavonski Brod, Osijek, Vinkovci a nemluve o Dubovniku a Vukovaru. Mezi obetmi nebyli jen Chorvate ale treba i ceska mensina v okoli mesta Daruvar.
I vlastne teprve ta akce Oluja a hned nasledovne spolecna akce HR- a BiH- (muslimske) armady v zapadni Bosne donutila Milosevice a Karadzice, aby podepsali konecny mir (Daytonska smlouva).
Kdyby nebyla ta Oluja, urcite by neexistovalo ani toto forum, snad ani Vitkovice Tours, protoze by se neotevrely komunikace ze Zahrebu smerem do Dalmacie. "Krajinskym" Srbum jsme pred Olujou nabizeli sirokou autonomii (znamy plan Z4 --> vlastne stat ve state), ale Srbove to nechteli. Chteli si postavit hranicni prechody mezi svoji "Krajinou" (jako budouci casti Srbska) a Chorvatskem. Chteli moc a tak nedostali nic!

Slysely jste nekdy o operaci Maslenica v lednu 1993? Do te doby JEDINA cesta od Zahrebu do Splitu sla pres Karlovac smerem na Josipdol, Brinje a Senj. Pak trajektem(!!) na ostrov Pag, protoze uzemi okolo zniceneho maslenickeho mostu obsadili Srbove, a pak pres napul rozboreny (od JNA-letadel) pagsky most zase na pevninu a pak skrze Zadar se magistralou do Sibeniku vyhybat srbskym ostrelovacum... Predstavte si, mily Cesi, ze vam treba Polaci obsadi uzemi az do Znojma a pak vy z Prahy nebo severnich Cech do Ostravy musite pres Slavonice, Vranovskou prehradu cestama-necestama... A nikdo ve svete nema pochopeni pro vas. Jak byste reagovali?



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Mimozemstan (11. 01. 2007 03:17).
Re: fotky po válce
11. 01. 2007 11:02
V září 1992 si takhle s manželkou sedím v Dubrovníku na tý hlavní ulici před cukrárnou, všude skoro prázdno(byla válka)najednou přišli 3 maníci a 1 ženská v maskáčích a přisedli si k nám (skoro všechny stoly prázdný, to se dneska už nezažije) a začali mít divný otázky asi jsme se jim nelíbyli a když zjistili že jsme češi tak se začali vytahovat jaký že jsou machři a kdo kolik už dostal srbů a ta ženská že je z nich nejlepší že už jich 20 podřízla.
avatar Re: fotky po válce
11. 01. 2007 11:03
Za operace Bljesak a Oluja je dne s Ante Gotovina stíhám Hágským soudem. Asi to nebyl zase tak poklidný odchod Srbských obyvatel Krajiny. No uvidíme jak soud dopadne.
Re: fotky po válce
11. 01. 2007 17:56
A je, je, zase začina boure na tomuto tematu. Hagsky soud rozhodl ze jsou Chorvate ktery branily svoji zem stejni viniky jako i Srbove ktery okupovali Chorvatsko. To je svetovy precedens ze obet a vinik jsou stejne viny.
A asi ta zenska zroku 1992 byla opravdu "vsestrana" kdyz dokazala z temer obkliceneho Dubrovniku zajit za frontovou linii a podrezavat nepratele a v klidu se vratit a chlubit se s tim v hospode....
Re: fotky po válce
11. 01. 2007 20:18
Nevím jak byl Dubrovník obklíčenej když jsme tam dojeli autobusem po magistrále, jenom nás každou chvíli zastavili chorvatští vojáci a s nataženejma samopalama prolejzali autobus a štrachali tak dlouho dokud nedostali pivo pak nás pustili dál. Já jenom že v tý vaší válce jste byli jeden za 18 a druhej bez 2 za dvacet.
Re: fotky po válce
12. 01. 2007 02:46
Ja nechapu, co jste ty a manzelka vubec delali v Dubrovniku v 9/92...eye popping smiley To byste spis meli byt radi, ze vas chorvatsti vojaci nepokutovali za pasovani pastik a konzerv...grinning smiley

Srbska vojska (JNA) se stahla z obkliceni DU koncem 5/92, a nasledovne v rijnu se stahla i z Cavtatu a jeho okoli. Protoze uz vyrabovali vsechny domy, hotely, letiste Cilipi, vsechno co melo jakoukoli hodnotu... a pote co videli, ze Dubrovnicane nechteji pristoupit na nejake obnoveni Dubrovnicke republiky v ramci jejich nove Srboslavie.
A na dubrovnicky okres zautocili 1.10.1991. i kdyz tam podle scitani obyvatelstva na jare 1991 (pravidelne scitani kazdych 10 let) bylo jen 6,70% Srbu a to z drtive vetsiny tech, kteri se kdysi v ramci SFRJ odstehovali tam kvuli priznivemu klima nebo podnikani apd. (stejne jako jsou treba Slovaci v Praze), tam nebyla jedina vesnice ani mesto, kde by bud Srbove nebo Cernohorci nebo i Muslimi meli jakekoliv osidleni po staleti, taky nebyla zadna kasarna JNA jako bohuzel jinde v Chorvatsku a ze by za utok 1.10.91 meli zaminku, ze by udajne chranili tamty vojaky... Nic takoveho a presto zautocili! Z uzemi Cerne Hory a vetsinou Srby obydlene vychodni Hercegoviny. S cilem vytvoreni Velkeho Srbska. A pak melo nasledovat obsazeni Neumu, Ploce, Makarske a dale na zapad... A ani po stazeni neprestal teror, protoze Velikosrbove pokracovali dale a z do konce valky s bombardovanim Dubrovniku a oblasti z uzemi Hercegoviny (BiH). Mezi poslednimi obetmi bylo nekolik mladych lidi na plazi v Zatonu (nekolik kilometru od Dubrovniku na zapad), na ktere takhle spadl granat ze srbskeho minometu prave nekde asi 1-2 dny pred zacatkem "Olujy" v 8/95.
A za tu dobu ty cestujes do slepeho streva Chorvatska (protoze se z Dubrovniku uz nikam dal v 9/92 nemohlo) a divis se, ze te chorvatsi vojaci zastavili na nekolik kontrolnich bodech a koukali co vezes. Fakt, co jste tam vubec delali?confused smiley A ani zadne mirove sily OSN (Unprofor) tam nebyly, tak jsi nemohl ani treba patrit k nim...

A sorry, myslim si i ze kecas, ze jste potkali nekoho, kdo se vam chlubil, ze podrazil 20 Srbu. (Jeste pises ze to byla zena, abys tady udelal dojem ze kdyz zena mohla podriznout 20 lidi, kolik je pak to schopen udelat muz...) A nenahlasili jste ten pripad policii?... Proc ne? A to cestujete do zeme, ve ktere nemate duveru ani v policii... To je ti cela ta konstrukce tak uboha!!..thumbs downthumbs down Takhle bych i ja mohl rict, ze jsem potkal starsiho Cecha, ktery se mi chlubil, ze podrezal 20 Nemcu v r. 1946 ...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Mimozemstan (12. 01. 2007 02:49).
Re: fotky po válce
12. 01. 2007 09:08
Velice dobry prispevek. Ty datumy samozrejmne vim take ale nechtel jsem tady psat nejaka data, myslel jsem si ze stejne zadny Cech o tom nebude vedet protoze ho to ani nezajima.

A pro ty ktery si mysli ze jsme tam v Chorvatsku hrdlorezy, tak at si nekazi tech 7-14 dni vzacne dovolene a at jezdi nekam jinam, treba do C. Hory.
O cernohorcich nikdo nic spatneho nepise a pritom oni byli ty ktery vrazdili, palily a znazilnovali dubrovnicky kraj. Nejhorsi na tom je ze 50-60 % to byli dobrovolnici ktery chteli jen rabovat a krast.....
Re: fotky po válce
12. 01. 2007 09:49
Co to plácáš Byli jsme na Pelješacu s partou potápěčů na dovolený a do Dubrovníku jsme se jeli na 1 den podívat A místní u kterejch jsme bydleli byli spíš rádi že jsme jim tam propašovali nějakou marku aby měli vůbec z čeho žít a vaše války mě celkem vůbec nezajímaj, jenom jsem chtěl ukázat tím co mě tam přihodilo že tam máte máslo na hlavě všichni a jak se ukázalo potrefená husa nejvíc kejhá.
avatar Re: fotky po válce
12. 01. 2007 09:54
Na téhle adrese jsou zase trošku jiné názory [www.balkan.szm.sk]
Snad proto, že admin je Srb. Ale pro toho kde se zajímá o pohled z různých stran zajímavé.

Mám jednu otázku : Čím je pro obyčejného Chorvata operace Oluja"? Názor ICTY znám a tak mě zajímá nároz i Chorvatů. Někdo tu přirovnal tuto operaci k "vyhnání" Němců po skončení 2. sv. války z českoho pohraničí. Onen odsun se týkal obyvatel německé národnosti vyjma antifašistů a provedl se na základě dekretu prezidenta republiky. Nebyla to tudíž vojenská operace, ale politický akt. Zda to bylo správné či ne nechme stranou. Chápe obyčejný Chorvat operaci Oluja také jako politcký akt?, nebo jako vítěznou vojenskou operaci? a nebo jako něco jiného.?? Mohli obyvatelé Srbské národnosti za nějakých určitých podmínek zůstat???



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jarda Cimrman (12. 01. 2007 09:57).
Re: fotky po válce
12. 01. 2007 11:11
Já bych ještě dodal že odsun němců se provedl na základě dohody vítězných mocností.
avatar Re: fotky po válce
12. 01. 2007 11:21


Taky tady někdo psal, že Chorvaté nebojovali mimo území chorvatska. Jak si mám tady vysvětlit tuto mapku?
Re: fotky po válce
12. 01. 2007 17:13
Tuto mapku si vysvetli ze do roku 1991 bylo v Bosne 25 % Chorvatu. Dnes tam neni vice nez 10 %. Tak je videt kdo tou valkou nejvice utrpel. Navic, do roku 1945 Bosna a Hercegovina jako stat vubec neexistovala ale bylo to soucast Chorvatska. Kazdy blbec vidi jak Chorvatsko dnes ma smesny a nelogicky tvar. Vzdyt ze Zagrebu je blize do Vidne pres Slovinsko nez li ze Zagrebu do Dubrovniku.
Ten kdo to chce pochopit, ten to chape a ten kdo chce sirit sve "pravdy" at tak cini dale, je to demokraticky forum ale at nam ne vnucuje svuj nazor. Ja ten svuj take nikomu nevnucuji, jen vysvetluji
Re: fotky po válce
12. 01. 2007 17:17
Pro nas je OLUJA osvobozenecka akce vojenskeho charakteru. EU a Hagsky soud rozhodl ze jsme Srby vyhnali ale kdo chtel zustat v Chorvatsku mohl, a Srbove ktery pachali zlociny meli byt souzeny. Srbove radsi vsichni vzali nohy na ramena a ukradli co se dalo a to nejen drive vyhnanim Chorvatum z okupovanych uzemi.
Dnes nas EU tlaci aby jsme vsem Srbum, i tem co nas vrazdili, postavili baraky a prijali je mezi sebe jako by se nic nestalo. Zlocinci dostali amnestii.
Je to proste ostuda mezinarodniho spolecenstvi... confused smiley
bohuzel neni tady smajlik ktery zvraci, zrovna by se hodil
Re: fotky po válce
13. 01. 2007 12:55
Jarda Cimrman napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Na téhle adrese jsou zase trošku jiné názory
> [www.balkan.szm.sk]
> Snad proto, že admin je Srb. Ale pro toho kde se
> zajímá o pohled z různých stran zajímavé.
>
> Mám jednu otázku : Čím je pro obyčejného Chorvata
> operace Oluja"? Názor ICTY znám a tak mě zajímá
> nároz i Chorvatů. Někdo tu přirovnal tuto operaci
> k "vyhnání" Němců po skončení 2. sv. války z
> českoho pohraničí. Onen odsun se týkal obyvatel
> německé národnosti vyjma antifašistů a provedl se
> na základě dekretu prezidenta republiky. Nebyla to
> tudíž vojenská operace, ale politický akt. Zda to
> bylo správné či ne nechme stranou. Chápe obyčejný
> Chorvat operaci Oluja také jako politcký akt?,
> nebo jako vítěznou vojenskou operaci? a nebo jako
> něco jiného.?? Mohli obyvatelé Srbské národnosti
> za nějakých určitých podmínek zůstat???

Diky za tu stranku. Vubec nevadi, jestli je admin Srb. Treba na snad nejvetsim chorvatskem diskuznim foru www.forum.hr je spousta Srbu (i ze Srbska), kteri normalne prosazuji sve stavy...

Pred valkou a podle scitani v r. 1991 v Chorvatsku bylo etnickych Srbu kolem 620.000 cili necelych 13%. Ale vetsina tech Srbu zili ve velkych mestech jako jsou Zahreb, Split, Rijeka, Osijek atd. Jen cca 250.000 Srbu zili v "Krajine", ktera stejne byla slabe obydlena a nejvetsi mesto bylo Knin (cca 20.000 obyvatel).
Kdyz zacala valka, cast tech "urbanych" Srbu odesla z Chorvatska ale vetsina zustala v Chorvatsku i tam jsou dodnes!! I nikdo je nesikanuje! I v samem centru Zahreba zustal neposkozen srbsky pravoslavny kostel a jejich knezstvo. I vice-mene ani oni problemy nemeli!
I po Oluje cast Srbu (vetsinou starsi lide) zustali v te ex-"krajine". Jenze bohuzel a to ja nepopiram - bylo pak sporadickeho sikanovani a proto vinici byli a jsou souzeni. A dnes tvrdit, ze je Chorvatsko etnicky vycisteny stat je presprilis prehnane. Protoze se hodne tech uprchlych Srbu vratilo. A tak i dnes v Kninu je Srbu minimalne 50% a v nekterych mestech (treba Donji Lapac ci Dvor na Uni) i velka vetsina.

Ale proc vsichni placete jen nad osudem tech Srbu, kteri tenkrat opustili Chorvatsko? Spousta (konkretni cisla neznam a tak radi nepisu ani svuj odhad na rozdil od uvedenych cisel nahore, za ktere jsem si jisty!), takze spousta etnickych Chorvatu take bylo zabito nebo "jen" vyhnano z te "krajiny", mezi nimi i muj stryda a jeho rodina z okoli mesta Drnis. Tam Srbove i kdyz vubec nezili v jednotlivych vesnicich (napr. Oklaj, Puljane, Citluk, Lukar, Otavice - kde se narodil svetoznamy chorv. sochar I.Mestrovic - Trbounje, Ruzic - vse jen v okrese Drnis) zabrali mj. vsechny tyto vesnice a obyvatele bud vyhnali nebo zabili. Treba 18.11. kazdeho roku se Chorvate nevzpominaji jen na pad Vukovaru do cetnickych rukou ale i na masakrovani chorvatskych obyvatel vesnice Skabrnja (pobliz Benkovace) toho dne v r. 1991. A tim masakrem velil prave general JNA Ratko Mladic, ktery s valkami zacal nejdriv v Chorvatsku a mnohem znamejsi se pak stal svoji roli ve valce v BiH, zejmena v Srebrenice...

Uz jsem nahore rikal, co Oluja znamena pro nas Chorvaty. Kdyz mirove sily OSN v unoru 1992 prisly do Chorvatska ("krajiny"winking smiley, meli tam udelat podminky pro umozneni navratu chorvatskych vyhnancu a pak i zacleneni te "krajiny" zpet do Chorvatska. Nic z toho neucinili, jen udrzovaly status quo, tedy cementovaly nalezeny stav. Tedy stejne to, co delaji vojaci OSN na Kypru uz vic jak 30 let: severni cast ostrova je de facto uz casti Turecka. Chorvatsko nechtelo takto dopadnout! Protoze by to znamenalo smrt celeho zbytka Chorvatska. Protoze by Chorvatsko tim padem bylo rozdeleno na nekolik casti. Na rozdil od Kypru, jehoz jizni (recka) cast muze normalne fungovat.
Tak ta "krajina" a jeji severni cast v zapadni Slavonii (u mest Okucani a Pakrac) byly jako rakovina v chorvatskem tele. A na rakovinu, i kdyz to mozna zni velice drsne, je za potrebi operace ve ktere pacient muze i zemrit. Lepsi i to, nez pak s rakovinou umirat pomalu. Proto se Chorvatsko rozhodlo pro operaci cili akci Oluja.
Nezapomente taky, ze jen 2-3 tydny predtim Srbove prorazili (nizozemsti vojaci OSN jen ostudne prihlizeli) a vyvrazdili cca 7.000 obyvatel Srebrenicy v BiH. A taky v te dobe BiH-Srbove zacali svirat obkliceni velke bosensko-muslimske enklavy u mesta Bihac. Jejim eventualnim padem by se vojska a zabrana uzemi chorvatskych a bosenskych Srbu uplne spojila. A tak akce Oluja znamenala i pomoc bosenske (vetsinou muslimske) armade a zachranu obyvatelstva bihacske enklavy proti spolecnemu nepriteli.

Tato akce zacala 4.8.1995 a trvala jen 3 nebo 4 dny (nevim presne); 5.8. byl Knin, stare chorvatske kralovske mesto ale i simbol vzpoury proti Chorvatsku, osvobozen a proto je 5.8. statni svatek v Chorvatsku. Jen co se dopadu akce na turistiku (jako jednu z nedulezitejsich hospodarskych oblasti Chorvatska) tyka: chorvatsti vyhnanci by zustali v hotelich na chorvatskem Jadranu a tak by ani turiste v takovem poctu jako dnes nemohli ani fyzicky kde pobyvat, a stejne by se ani komunikace mezi severem (Zahrebem a stredni Evropou) a jihem (Dalmacii) neotevrely... a tak by konec koncu ani tohle forum neexistovalo.

Uz jsem nahore napsal, ze chovani Srbu v letech 1990-1991 prirovnavam s chovanim Nemcu od Mnichova 1938, a sice jen proto, abyste vy Cesi mohli to lip pochopit. Ale jsem tam zduraznil, ze na rozdil od vaseho oficialniho odsunu ("Benesovy dekrety"winking smiley Chorvatsko ty sve Srby nevyhnalo. A cast Srbu v "krajine" tak dokonce i zustala (lze je dejme tomu prirovnat k tem nemeckym sudetskym antifasistum). A nemluve o Srbech ve vetsich HR-mestech...
A presto ty, Jardo Cimrmane, se opakovane ptas jestli to my Chorvate chapeme jako viteznou vojenskou operaci nebo politicky akt, a jestli vubec nejaky Srb tam mohl zustat... A bohuzel se mi zda, ze se budes ptat a to tvrdit (ze to byl politicky akt a ze je Chorvatsko dnes etnicky ciste...) i nadale.

------------------

A co se tyce mapy, ona je jak vidis z 11/95, kdy v americkem Daytonu byl podepsan konec valky ("Daytonska dohoda"winking smiley. A kdy na ni zatahnes caru mezi mesty Bosanski Novi a Bihac a pak mezi Mrkonjic Grad a Livno dostanes oblast, ktera do pred Olujou patrila povstalym BiH Srbum (mensinu tam cinili BiH-Muslimy a BiH-Chorvate). A pak po osvobozeni "krajiny" cili jejimu znovuzacleneni do Chorvatska mohla chorvatska armada (HV) na zaklade dohody s tehdejsi BiH-vladou vstoupit do BiH a spolecne s BiH (vetsinou muslimskou) armadou osvobodit tu oblast od cetniku (= VelikoSrbu).
Mimochodem, to mesto Bosanski Novi je dnes v Republice Srbske (v ramci BiH) a Srbove ho prejmenovali na Novi Grad. Pred 3 roky jsem tudy jel do Chorvatska a do pasu jsem tak dostal razitko "Novi Grad". Ve vychodni BiH mesto Foca (do valky temer 100% muslimske mesto) tak Srbove prejmenovali na Srbinje. V severni BiH na rece Save na hranicich s Chorvatskem bylo mesto Bosanski Brod (vetsinou zili BiH-Chorvate). Pak ti Chorvate spolu s Muslimy byli vyhnani a dnes se mesto jmenuje Srpski Brod. I jizni casti Sarajeva (Grbavica, Lukavica) - dnes take v Republice Srbske - Srbove prejmenovali na Srpsko Sarajevo.

A zda se, ze ty tady svoji otazkou pod tou mapou bohuzel nechapes ani zakladni vec: pod "Srbum" a "Chorvatum" na te mape se mysli na BiH-Srby a BiH-Chorvaty. Uz ti Tomislav castecne to vysvetlil. Zhruba jako kdyz se rika, ze v italske oblasti Alto Adige (hl. mesto Bolzano/Bozen) ziji Rakusaci, cili rakouska mensina v Italii. Jenze BiH nebyla a neni ani v ramci SFRJ ani dnes materskym (maticnim) statem ani jednoho ze tri narodu, nybrz jsou vsechny ty 3 narody tam konstitutivni, cili zadny z tech 3 narodu neni mensinovy.

A "Bosňák" (Bošnjak) je nazev, ktere si BiH-Muslimi nekde behem valky zavedli pro sebe, aby se tak odlisovali od nabozenske kategorie. Protoze ne kazdy Bosnak je nutne i Muslim. A tak tem dotehdejsim Muslimum nevyhovovalo, ze cely svet sice slysi o nich jako o obetech valky ale je zaroven mozna dostatecne nelituje, protoze je srovnava s klasickymi nabozenskymi Muslimy na Blizkem Vychode a jinde... Takze "Bosnak" neni oznaceni pro kazdeho obyvatele BiH, jak si to zrejme myslis.
Re: fotky po válce
13. 01. 2007 13:13
smejkali napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Co to plácáš Byli jsme na Pelješacu s partou
> potápěčů na dovolený a do Dubrovníku jsme se jeli
> na 1 den podívat A místní u kterejch jsme bydleli
> byli spíš rádi že jsme jim tam propašovali nějakou
> marku aby měli vůbec z čeho žít a vaše války mě
> celkem vůbec nezajímaj, jenom jsem chtěl ukázat
> tím co mě tam přihodilo že tam máte máslo na hlavě
> všichni a jak se ukázalo potrefená husa nejvíc
> kejhá.

Dovolena ve valecne oblasti? To urcite..eye rolling smiley Nejeli na Peljesac a do Dubrovniku na dovolenou ani chorvatsti turiste ale jeli cesti potapece. eye popping smiley .. Mimochodem, meli jste povoleni na potapeni?eye rolling smiley
Jeste nam se tady predvadis jako dobrodinec, ktery chudakum rozdava "nejakou tu marku", aby mistni tam to prezili.
A kdyby te ta valka vubec nezajimala, tak bys ses o ni tady ani nezminoval na tomhle foru...
A nevymyslel bys takove potrefene ne husy ale kachny, cili same kecy a lzi.
Re: fotky po válce
13. 01. 2007 15:59
Ty ma..... nejsem žádnej dobrodinec, to byla jenom reakce na tví bláboly že jsem tam pašoval paštiky tak nekejhej jestli máš zájem tak ti můžu z tý dovolený
poslat video
Anonymní návštěvník
Re: fotky po válce
13. 01. 2007 18:18
Tomislav napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Nikde neni dokazano ze most v Mostaru znicili
> Chorvate. General Praljak na chorvatske strane
> rekl ze most Chorvate zaminovali, protoze tudy
> vedla bojova linie. Ale kdy by mel rozhodovat mezi
> zdravim a zivotem jednoho svehovojaka a mostem,
> tak by radsi sam znicil 100 takovych mostu. Ale
> vzajemna prestrelka a ostrelovani zpusobilo ze
> dost zniceny a staticky naruseny most spadnul.

Koukám, že zde zuří zákopová válka a píšou se nové dějiny. To čekání na léto je fakt děsná pakoška....angry smiley
Mrkněte se na přiložené video. Na konci uvidíte, jak ten krásny most úplně sám, bez cizí pomoci se tak staticky narušil i rozrušil,že se odstřelil.eye popping smiley



Re: fotky po válce
13. 01. 2007 22:43
Stareho mostu je skoda, a nemam radost ani z pravdy, ze ASI to udelali prave Chorvate, i kdyz nejake analizy (mezi nimi tady i jednoho Muslimu), poukazuji ze most nezborili prave Chorvate.

Ale jak uz predtim poukazal Tomislav, na obnove Stareho mostu se hodne podilelo i samotne Chorvatsko.
Behem valky v BiH kazdy den oko 350 tisic muslimskych uprchliku z BiH pobyvalo v Chorvatsku, vetsinou v hotelich na Jadranu, i kdyz zaroven tam bylo jeste cca 300 tisic chorvatskych uprchliku z Chorvatska. Chorvatsko ze sveho rozpoctu vynalozilo oko miliardu $ na BiH-(ve velke vetsine muslimske) uprchliky. A od EU a OSN dostavalo jen simbolickou pomoc. A vsechno to, i kdyz samo zaroven trpelo srbskou agresi. A behem nestastne muslimsko-chorvatske valky v BiH normalne byly situace, ze muslimsti uprchlici poslouchali zpravy (TV, radio) a pak otevrene drazdili mistni chorvatske lidi svym fandenim pro muslimskou armadu. I bez zadneho trestu pro takove chovani.
Zeptej se svych Podgoranu na to kolik Muslimu cela leta zdarma bydleli v podgorskych hotelich a jakou skodu na inventaru tam napachali. A nic za to nezaplatili.
Ale o tom nikdo nikdy nic nenapise. Jen furt dokola ze Chorvate zborili Stary most...
Re: fotky po válce
13. 01. 2007 23:00
smejkali napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ty ma..... nejsem žádnej dobrodinec, to byla jenom
> reakce na tví bláboly že jsem tam pašoval paštiky
> tak nekejhej jestli máš zájem tak ti můžu z tý
> dovolený
> poslat video


To mi radsi posli video na kterem je ta zenska, ktera se ti na dubrovnickem Stradunu chlubila, ze podrezala 20 Srbu.
Jestli ta zenska byla tak "chytra", ze by se nejakemu cizinci s tim chlubila, tak, kdybys aspon ty byl trosicku chytrej, tak bys ji byval poprosil, aby ti to rekla na to tvoje video, co by ona hloupe strevo urcite udelala, dokonce i bez zadne pastiky od tebe. Dyt si sam puvodne rikal, ze ti lide videli ze jste cizinci a tak i proto delali ze sebe machry... A pak bys ten zaznam mohl dobre prodat do Haagu nebo aspon do TV Nova. Protoze se v Haagu soudi lidem i za vrazdeni mnohem mensiho poctu civilnich obeti.
avatar Re: fotky po válce
15. 01. 2007 10:04
O etnicky čistém Chorvatsku jsem nikdy nemluvil a netvrdím to, jen se ptám. Kdo je Bosnák vím.viz [www.bosna.unas.cz]
A k té mapce. Stačilo dříve napsat Chorvaté bránili své území, a když bojovali mimo něj tak jen na žádost a na pomoc vojákům BiH. A nepsat Chorvaté nikdy něbojovali mimo území Chorvatska. To vypadá jak nějaká propaganda, která z nás má udělat tupce. Pozor nejsem američan tak to nebude tak lehké. Jinak ti děkuji za obsáhlé info.
A není nutné se tak čertit. Já netvrdím, že za všechno mohou Chorvaté, to ani náhodou. On základ tomuto konfliktu dal už Tito tím, že umřel. V září 1986 uveřejnila Srbská akademie věd memorandum , ve kterém bylo zúčtováno s
" Titovou protisrbskou politikou ." Srbsko se cítí poškozeno čtyřmi desetiletími Titovy vlády. Autoři memoranda využívají starých srbských existenčních obava traumatických srbských zkušeností z druhé světové války .
A tomu předcházelo zase jiné období. Již za I. války se část chorvatských a slovinských politiků orientovala na vítězství Dohody, potažmo Srbska. Emigranti z těchto zemí pak vytvořili v Paříži Jihoslovanský výbor, jenž se následně přesídlil do Londýna. V čele uskupení stál Chorvat Ante Trumbić, jehož hlavním cílem bylo vytvoření společného státu tvořeného jihoslovanskými národy.
V červenci roku 1917 byla podepsána Korfuská deklarace, jejímž cílem bylo osvobodit a sjednotit všechna jihoslovanská území Rakouska-Uherska se Srbskem a Černou Horou v nový stát s názvem Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. V této době se tedy položil základ k vytvoření budoucího Jugoslávie. Dne 29. října 1918 ale vznikl útvar na jiné bázi - Stát Slovinců, Chorvatů a Srbů, jenž existoval pouhý měsíc, jelikož nenašel mezinárodní podporu vítězných mocností
V oblasti zavládl chaos provázený bojem o moc. Situace se částečně vyřešila až prosincovou deklarací srbského regenta Alexandra, která vyhlásila sjednocení Srbska a Černé Hory se Státem SHS.
Nově vzniklé Království SHS se již od počátku potýkalo s řadou vážných problémů. Tím zásadním bylo potlačení odporu proti novému zřízení. V oblastech jako Chorvatsko a Černá Hořa se totiž zdvihla vlna odporu proti srbské vládnoucí dynastii Karadjordjevićů, jejíž snahou bylo proměnit království v unitární stát, zatímco se zejména v Chorvatsku vytvořila silná skupina přívrženců federace či dokonce samostatnosti. Konec citátu.
No a když přidáte ještě stav v tomto regionu za II. světové války je na průser zaděláno. Ona už prý i CIA na začátku roku 1990 věděla že k rozpadu Jogoslávie dojde a že to bude krvavé. Proč se do tohoto problému nevložili EU, OSN, NATO a podobné organizace dříve je opět jen večí spekulace. Ale z hora uvedeného výtahu je snad jasné, že to co se v letech 1991 - 1995 na Balkáně dělo má mnohem hlubší kořeny a že válka byla zcela nevyhnutelná. Bohužel se ji nikdo nesnažil odvrátit. Naopak všichni se na ni zcela nezakrytě připravovali. Je to škoda.
Re: fotky po válce
15. 01. 2007 17:03
Zalezi kdo natacel to video. Ten kdo ho natacel ho urcite neznicil.
Nema cenu se prit o moste ktery ani neni v Chorvatsku ale v B i H.
Porad je tady to forum o Chorvatsku.
Re: fotky po válce
15. 01. 2007 17:08
Ano, ja se tady snazim psat to co vim a ani nedavat odkaz aby to nekoho ne drazdilo. Ale ty ktery mne furt napadaji porad maji odkaz na sve stranky v adrese.
O tech uprchlicich mas pravdu, o tom nikdo nemluvi.
My jsme v Chorvatsku meli ubytovane Muslimy, davali jim jidlo a ubytovani ( zenam a detem ) a jejich manzele nas vrazdili v Bosne.
Ale aby jsme nebyli uplne neferovy, muslimove se nam odvdecili - tak zdevastovali hotely ze by tam po jejich odchodu ani dobytek nemohl bydlet. HRV Vlada proto musela vlozit hodne prostredku aby tito hotely dali do poradku thumbs down
Promiňte, ale nemůžete přidávat odpovědi na toto téma. Toto téma bylo již uzavřeno.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 253
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.