Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

fotky po válce

Autor karmilek 
Re: fotky po válce
13. 12. 2006 08:11
Tak jo Globíku máš pravdu podle Chorvatů je to uměle vytvořený jazyk.thumbs up smiley
[encyklopedie.seznam.cz]
JIRKA Z RI
Re: fotky po válce
13. 12. 2006 13:49
VSTAN!= USTANI!
POVSTALEC = USTANIK, USTAŠA
POVSTALCI = USTAŠ(E) - OVCI
Re: fotky po válce
13. 12. 2006 21:05
Frantíku,

spisovná slovenština je také uměle vytvořený jazyk, vzniklý ze západoslovenského dialektu. Alespoň takhle nás to učili ve škole. A co tak novořečtina, novohebrejština?
Srbochorvatsky tak, jak je ve slovníku, nikdy předtím nikdo nemluvil a nepsal. Psal a mluvil srbsky, chorvatsky,... (názor Chorvatů), resp.psal a mluvil různými variantami srbochorvatštiny, která jako normovaná spisovná neexistovala (názor Srbů). To je věc názoru.
Podle Tvého názoru by se dalo říci, že Chorvati přejmenovali svoji chorvatskou variantu srbochorvatštiny na chorvatštinu a provedli její normu jako spisovný jazyk. Co je na tom divného?
A co by bylo divného, kdyby dnes USA vyhlásily, že přejmenovali americkou angličtinu na američtinu? Co je na tom špatného?
A že jsme převzali československou vlajku a přejmenovali jí na českou, přejmenovali Československé aerolinie na České se shodnou zkratkou ČSA, co Ty na to? To je v pohodě, že? A je to skutečně v pohodě yawning smiley
Re: fotky po válce
14. 12. 2006 10:56
Ja zasnu ze je Jarda tak v "obraze" ohledne situace v byv. Jugosce...
Re: fotky po válce
14. 12. 2006 12:01
V roce 2005 jsem v Černé Hoře mluvil s jedním mladým Černohorcem, který nám dělal průvodce a řidiče na jednom výletu. Opatrně jsem se ptal i na různé otázky, které se i zde probíraly, protože se o země bývalé Jugoslávie zajímám. Jeho názor byl, že rozpad federace byl špatný, že za federace se měli třeba v Černé Hoře lépe. Tady mě napadlo, ale samozřejmně jsem nic neříkal, že to bylo asi proto, že federace dotovala poměrně chudou Černou Horu. Dále říkal, že Srbové si rozpad Jugoslávie nepřáli i proto, že na pobřeží současného Chorvatska se poměrně dost investovalo do cestovního ruchu (hotely) z federálních peněz a po rozpadu by to všechno připadlo Chorvatsku. Šlo prostě i o peníze. Dále neměl dobrý názor na Slovince, kteří prý zhrábli prachy z federálních půjček a splácení zůstalo na Bělehradu. Je to jistě složité, každá strana má svoji pravdu. Napsal jsem jen to co jsem slyšel.
Re: fotky po válce
14. 12. 2006 12:18
Že se opakuji - ty Dva hráče na střídačce (viz výše) fakt nikdo neviděl?
MarianSk
Re: fotky po válce
14. 12. 2006 16:20
Pre Globika tak ako sa zacali vnasat pravidla do slovenskeho jazyka ktory sa konstituoval povedzme v 17 a 18 storoci v dobach narodneho obrodenia z viacerych sebe pribuznych sebe nareci tak presne rovnaky priebeh mal vo vyvoji cesky jazyk len vyrazne o niekolko storoci skor. Spolocny zaklad mame v starosloviencine, mozno skoda ze sme si ho nevedeli udrzat ako napriklad Litovci ktori hovoria starolitovskym jazykom mozno 2 tisirocia. Hlavne sa nad nikoho nepovysujme ze kto tu bol skor a koho jazyk je dolezitejsismiling smiley.
JItka2
Re: fotky po válce
14. 12. 2006 17:30
Marian dobre postrehl, ze i v teto valce slo take o penize. Nejvetsi zisk byl z turismu, ktery byl na pobrezi a velky kolac sel do Belehradu . Vzdyt i prvni dalnice v byvale Jugoslavii byla jen Zagreb-Belehrad a penize z rozpoctu, ktere se meli davat tam odkud jich slo nejvic nesly. Proto se rozdeleni i z tohoto duvodu nelibilo srbum , vedeli o co prichazeji. A ted je to videt, ze i na novou dalnici najednou je.Myslim, ze Cerna hora na tom byla a bude vzdy nejhur.
nemáte jakékoli staré černobíle fotky z počátky, nebo poloviny min.století. Chci udělat www.stránky s těmato fotkama.Prosím pošlete nascenované,nebo originály-dííík
Re: fotky po válce
15. 12. 2006 17:20
Neni tozase takova pravda. V Chorvatsku jsem pracoval za totače a treba ohledne platu. Kdyz tady nekdo ma treba 20 tis. hrubeho, tak je to treba 15 tis. cisteho. V Chorvatsku to bylo 10 tis. cisteho. Ano vazeni, 50 % srazekze mzdy. Ja a kazdy jiny mel na vyplatni pasce treba 15 % na Srbsko, Cernu Horu, Bosnu. A kolik se investovalo v Chorvatsku do roku 1990 , svedci i fakt ze nektera strediska na Jadranu nemela ani kanalizaci a pritom vydelavala na cest. ruchu miliony. Veskere valuty od turizmu sli do Belehradu a to se pak rozdelilo na 8 socialistickych republik kolik mela Jugoska. To same bylo i s Chorvatskou ropou... Cernohorci tolik toho popalili a povrazdili kolem Dubrovniku v roce 1991. V Dubrovniku byl Napoleon, Musolini, Hitler a kyzdy z tech grazlu ho obdivovali ale nasi do vcerejska sousede nas bombardovali a to jen kvuli tomu ze jsme se chteli odtrhnout a osamostatnit. Okupovana uzemi oni i Srbove nicili treba na Plitvicich tezily stalete stromy a odvazeli do Srbska, chytali v tech jezerech v narodnim parku pstruhy dinamitem...
A ohledne penez, veskere byli v centralni bance v Belehradu ( Srbsku ) a my obycejni lide jsme sve vyluty uz nikdy nevideli. S temi penezi pakvalcili proti Chorvatsku a Bosne. To je paradox - valcili proti nam s nasimi penezi.
Benedikt
Re: fotky po válce
20. 12. 2006 10:29
Myslím, že se tady mele páté přes deváté. Každý má svým způsobem pravdu. Je jisté, že během války, ale i před a po ní, se děly prasárny všude na území bývalé Jugoslávie a každý, dnes již nezávislý stát, má máslo na hlavě.
Chtěl bych jenom podotknout něco málo k té lingvistické disputaci. Pokuď mě paměť neklame, tak Srbochorvatština byla skutečně "uměle" vytvořený jazyk, který se snažil formalizovat dialekty na území bývalé SFRJ s vyjímkou slovinštiny a makedonštiny (tyto jazyky stojí opravdu dál než dialekty ostatních svazových republik). Nicméně regulerně existovaly 2 její formy západní a východní. Lišily se formou písma - latinkou a cyrilicí (ne azbukou) a důvod k tomu byl rozšíření katolictví, resp. pravoslaví na různých územích. Snaha dnešních chorvatských filologů je trošku legrační zvláště ve vytváření novoslov, které známe i my z dávnější historie jako čistonosoplena atd. Dodnes se na území dnešního Chorvatska mluví různými formami, které mají vlastní slova, ale i vlastní gramatiku - štokavština, kajkavština a čakavština - termíny jsou odvozeny od formy slova "co".
Myslím si, že Chorvatština, ale i Srbština a Bosenština se budou nadále vyvýjet opravdu hodně samostatně. Co považuji za velikou škodu pro příští generace, je ztráta vzájemné kompaktibility těchto jazyků. Dnes opravdu není problém, když se někde sejde Chorvat, Srb a Bosňák aby se pohádali o dobách nedávno minulých, ale za 50 let už si možná tak rozumět nebudou a za 100? Kdo ví.

Benedikt
Re: fotky po válce
20. 12. 2006 14:10
Pokud tvrdite ze ja jako Chorvat melu pate pres devate ohledne situace, tak je to Vas nazor a ja ho respektuji. Formulaci kterou jste zvolil vice mluvi o Vas nez li o mne.
Tvrzeni ze pravda je nekde uprostred mezi agresorem a obeti je smesna. To jako kdy by i ja tvrdil nesmysly ze treba obyvatele Lidic maji maslo na hlave a ze neni jednoznacne urcit vinika teto katastrofalni udalosti.
Ovsem, vsichni vime co jse stalo v Lidicich a ze tento hnusni cin spachali Nemci a ze jedinimi obetmi Lidic jsou nevinny lide. To same se stalo V Chorvatsku. Vzdyt Chorvate nebojovali mimo uzemi, treba v Srbsku nebo treba Cerne Hore.
avatar Re: fotky po válce
20. 12. 2006 16:10
Vzdyt Chorvate nebojovali mimo uzemi, treba v Srbsku nebo treba Cerne Hore.
co třeba Bosna, ty nacionalistickej zaslepenče..
btw...co sem taháš Lidice před 64 lety...vždyť v té době Chorvati, jako nejbližší spojenec nacistů na Balkáně pod Ustašou udělali těch "Lidic" stovky...
Už sem raději nechoď troulo..Upraveno 1krát. Naposledy upravil jeliman (20. 12. 2006 18:17).
avatar Re: fotky po válce
21. 12. 2006 08:48
Jasně že jsou v Chorvatsku nacionalisti, ale když je nedráždíš tak jsou to docela milí lidé. Tomislav má svůj názor, jako chorvat ví kdo byl agresor a kdo oběť. Já jsem čech a tak mám jiný úhel pohledu a mě se to tak jednoznačné nezdá. (Tím nechci tvrdit, že chorvaté napadli Srbsko nebo něco podobného.) Ono to nebylo tak strašně černobílé jak tvrdí Tomislav, (argument, že jsem tam nebyl neobstojí). Já už opravdu dlouho sbírám informace o tomto konfliktu a zjišťuji, že všechny strany totoho konfliktu manipulovali s informacemi takovým způsobem, že to nemá ve zpravodajství obdoby. Oficiální světové organizace OSN, NATO, EU sami uvádějí rozporuplné informace a neplní sliby. Jasně je to vidět na konfliktu v Kosovu, který stále ještě pokračuje a při soudních jednáních v Hagu. Velkou úlohu zde sehrálo např. Německo, které mělo a má zájem na tomto regionu. Chorvatskou armádu cvičili američtí "pozorovatelé". (Poč asi takhle nepomáhají Baskům nebo separatistům v severním Irsku? nebo v Osetii, Abcházii? Proč pomáhali ve snaze osamostatnit se zrovna Chovartsku?). Proč trvalo ICTY tak dlouho odsoudit Miloševiče a proč byla nakonec některá obvinění na něj stažena? Těch otázek je mnoho a odpovědi jsou opravdu zajímavé.
Názory typu "Nemohl jsem se svobodně vyjádřit.","Kdybych byl uvedl jinou národnost tak jsem na tom lépe." bude bohužel stále dost a nacionalismus jěště v evropě neřekl poslední slovo. Buhužel.Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jarda Cimrman (21. 12. 2006 08:50).
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 11:22
Mrzi mne ze jsou na foru itakovy lide jako je Jeliman, ktery nemaji zadny jiny argument ale jen urazi. Z tebe je citit zlost ale snad i urcita zakomplexovanost. Jinak si nedokazu vysvetlit proc mne tak urazis. Forum je aby lide psali sve nazory a ne aby se urazeli. Svoji spatnou naladu ktera je zapricinena kdo vi cim si vybijej na sve zene a detech a ne na mne ktereho ani neznas.
V Bosne do roku 1991 bylo 25 % Chorvatu, 40 % Srbu a 35 % Muslimu. Chorvate v Bosne se nemeli cim branit a je logicke ze jim pomahali Chorvate z Chorvatska, stejne jako pomahali i Muslimum proti spolecnemu nepriteli Srbum.
Ustašovci byli regulerni armada na strane Nemcu. Svoji armadu mela i Francie, Bulharsko, Madarsko , proste kazdaokupovana zeme. Cesko take bojovalo. Kam asi nariukovali kluci ve veku 19-20 let ? Narukovali snad partizanum na Valassku ?
Proste kazda okupovana zeme musela davat vojaky Wermachtu. Jen ze srpska propaganda od 1945-1990 porad tvrdila ze Chorvate zavrazdili miliony Srbu a podobne nesmysly. Pak neni divu ze tomu spousta lidi uverila vcetne tebe.
Ja take pisi jen to co vim a nemontuji se do vseho.

Pokud si myslis ze znas dejiny Chorvatska lepe nez li nejaky Chorvat, tak klobouk dolu, a mel bys spise psat knizky a prednaset na akademii a sve vedomosti dat vice lidem nez urazet nejakeho Chorvata ktery si dovolil jen mit svuj nazor.
fotky po válce
21. 12. 2006 11:50
Na dobre minene dotazy rad odpovim. Ne vim co presne myslis pod slovem nacionalisti ? Pokud je nacionalizmus to ze jsou vsude mozne videt chorvatske vlajky, jak na domech tak i na hlucnich svadbach, tak ano, jsme nacionaliste.
Chorvatska vlajka se nesmela prezentovat az do roku 1990, tak by se nikdo nemel divit proc jsou vude te vlajky. Do roku 1990 se kvuli takove vlajce i zaviralo.
Pokud ja budu tvrdit ze jsou nacionaliste vsichni Cesi ktery mavaji vlajkama na Staromaku kdyz zvitezitreba hokejiste, jak by kazdy tvrdil ze jsem se zblaznil, ale to je to same. Ceska vlajka se nemusela schovavat a proto lidem neni tak "vzacna" jako nam ta nase.
Srbove vrazdili v Chorvatsku od roku 1991-1995 a nikdo nam nepomahal. Byli u nas mirove sily OSN vcetne ceskeho praporu, ale oni byli jen mezi nami a Srbama a nedovolili nam osvobodit pres 20000 km ctverecnych. At uz byli duvody Nemecka takove ci makove, tim ze jako prvni uznali Chorvatsko nam hodne pomohli.
O to vic mne mrzilo ze Cesi demonstrovali na Vaclavaku kdyz NATO bombardovalo Srbsko na konci 90-tych let a kdyz Srbove vrazdili v Chorvatsku, nikdo se neozval, vsem to bylo jedno. Chorvatsku nikdo nikdy nepomahal, od dobTurku, samy jsme bojovali,panovnici Evropy nas placali po ramenou a rikaliat vydrzime ale nepomahali nam. Rikali nam BRANA KRESTANSTVI. Nebyt Chorvatska, ktere nekolik stovek let delali "trable" Turkum pri jejich invazi v Evrope, i tady kde my dneska jsme, by jsme dnes museli chodit do mesity a meli by jsme tady Sarii. Chorvatsko melo spoustu starych kostelu a hrydu a zamku ale Turci je znicili. Proto si Cesi vazte toho co mate. Vzdyt castecne je to i kvuli nam, Chorvatum, jiznim Slovanum. Mame podobny jazyk a meli by jsme mit vice pochopeni na vzajem pro sebe a ne se urazet a hazet na sebe spinu.

Tak ze pokud jsme nacionaliste ze mame radi svou Vlast, tak se k tomu hlasim a nestydim se za to. Stejne jako by i kazdy Cech mel mit rad svou vlajku a svou Vlast a nemel by se stidet za to.
avatar Re: fotky po válce
21. 12. 2006 12:37
Tomislave ten kdo má rád svoji zem a vlajku je vlastenec (alespoň u nás), nacionalista je zastánce politického směru a ideologie vycházející z přesvědčení o výjimečnosti a zpravidla i nadřazenosti vlastního národa. (viz německý nacionalizmus) Takovýto lidé jsou ale všude. Pokud jsi přesvědčen, že jako Chorvat jsi něco víc než Srb - tak jsi nacionalista a je nutné si na tebe dát pozor. Pokd milujěš svoji zem a jsi ochoten ji BRÁNIT i za cenu života - tak jsi vlastenec a je nutné tě obdivovat.
Jetště otázka - Víš kdo byl Ante Trumbić ? Vaše dějiny jsou velmi zajímavé ale taky velmi komplikované.
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 12:51
Koukám že je docela klika že jsou mezi námi rakušáci a madˇaři, jinak už válčíme takygrinning smileygrinning smileythumbs up smiley
avatar Re: fotky po válce
21. 12. 2006 15:27
Benedikt
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 15:29
To Tomislav

1) V této diskuzi se mele páté přes deváte, o Vás Tomislave a vašich či jiných názorech jsem se vůbec nezmínil.

2) Ve svém příspěvku jsem nikde neřekl že je pravda někde mezi! Pravda se bude hledat ještě hodně dlouho.

3) Věřím, že Vás uklidní, když přiznám, že i my Češi máme máslo na hlavě za spoustu věcí.

4) Z Vašich následných reakcí se domnívám, že jste více než vlastenec.

5) Připadáte mi jak někteří naši novináři, dokážete naprosto překroutit to, co někdo řekne, či napíše. Nebo že by jazyková bariéra?


Benedikt
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 17:34
Tomo,

proti bombardování Srbska demonstovali hlavně komunisti, anarchisti a pacifisti. Tím neříkám, že s bombardováním bez výhrady souhlasím.


J.Cimrman:

V ústavě Španělska není, že si každá oblast apod.může vyhlásit samostatnost. V jugoslávské ústavě tato možnost od 70.let díky Titovi byla. Tedy vyhlášení samostatnosti Chorvatské republiky bylo zcela ústavní. Ale např.vyhlášení Republiky Srbská krajina již ústavní nebylo. Stejně tak Severní Irsko. Tam bylo ústavním krokem - referendem rozhodnuto, že zůstane pod Spojeným královstvím. Srovnávej srovnatelné.
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 18:12
Jezdím každým rokem do HR k příbuzným k Metkoviči a určitě se necpali federální peníze k pobřeží.Ba naopak....Většina vídělku z turistického ruchu šla na zvelebení Bělěhradu,výstavbu silnic v Srbsku apod.Je jasné,že se toho srbové nechtěli do konce války vzdát...... kdyby šli peníze opačně,tak by už např. dálnice dávno k moři byla a nejezdilo by se léta po okresce (jadranské magistrále...).
Jitka2
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 22:00
abych po pravde rekla, nechtelo se me do teto debaty uz zapojovat, je to porad dokola, ale to co pise tonyalmeida jsem tady uz take psala, jsem ceska zijici v hr a tudiz jsem nezavisla, ale zcela jednoznacne a bez komplikovanych diskuzi a bez zaujeti tvrdim, ze agresor byli jednoznacne srbi. Ozbrojovani srbu v jejich domacnostech bylo uz rok pred valkou, kdy se znacili na zvoncich srbska jmena cervenou barvou a pak vam nekdo donesl balicek v kterem byla zbran. Neni to vymysl, ale vypraveni zname, ketera to zazila. Jsou pred nami vanoce a tak myslete na neco jineho, je to uz za nami, nikomu mrtvemu s tim nepomuzete a ten, kdo ve valce byl a zazil ji se vam muze jenom smat.
Takze myslete na darecky, cukrovi a hlavne klid. Pekne vanoce
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 22:26
Konecne nekdo kdo strizlive premysli. Aspon ja nevapadam zaujate kdyz podobny nebo stejny nazor ma i Cech
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 22:33
Nikdy jsem nerekl ze Chorvate jsou neco vice nez li Srbove. Jsme stejny, jsme Slovane. V Chorvatsku je dokonce i muzske jmeno Slaven ( Slovan ).
Jen chci rict ze je absurdni ze Srbove, ktery s nami zili 50 let ve spolecnem state Jugoslavie nam dokazali zpusobit tolik zla, povrazdit pres 20 000 lidi.
Vzdyt se podivejte at uz chceme to pripustit nebo ne, oni zacali 1. sv. valku kdyz Srb Princip zabil Fr. Ferdinanda, pak valcili v Bosne , Chorvatsku, Kosovu. Vsude kde se na Balkane neco deje jsou na jedne strane Srbove. To take o necem svedci.

Radsi mysleme na Vanoce, to jsou svatky klidu a miru.
Proto preji vsem forumarum vice tolerance a lasky a mene zlosti a urazek.
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 23:52
Re: fotky po válce
21. 12. 2006 23:55
pro Tomislava

[hr.wikipedia.org]

[hr.wikipedia.org]Upraveno 1krát. Naposledy upravil smejkali (21. 12. 2006 23:59).
Re: fotky po válce
22. 12. 2006 09:31
Tito odkazy na ruzne encyklopedie jen potvrzuji ma slova o kterych jsem mluvil v minulych prispevcich.
Re: fotky po válce
22. 12. 2006 12:01
To je jedna encyklopedie v různých řečech( můžeš si to samé přečíst třeba v japonštině) a potvrzuje jedině že by válka vznikla i bez srbskýho bosňáka Principa kterej atentát plánoval se svejma chorvatskejma a muslimskejma kámošemathumbs up. Atentát už byla jenom poslední záminka asi tak jako zbraně hromadnýho ničení v Iráku.Upraveno 1krát. Naposledy upravil smejkali (22. 12. 2006 12:02).
avatar Re: fotky po válce
22. 12. 2006 14:26
tomislav je znalec, napsal:
V Bosne do roku 1991 bylo 25 % Chorvatu, 40 % Srbu a 35 % Muslimu. Chorvate v Bosne se nemeli cim branit a je logicke ze jim pomahali Chorvate z Chorvatska, stejne jako pomahali i Muslimum proti spolecnemu nepriteli Srbum.

Pořád nerozumím tomu, proč chrabrý chorvatský tankista obbouchl muslimům v Mostaru starou tureckou památku, památku UNESCO - most přes Neretvu...a proč Chorvaté muslimskou část Mostaru zcela pobořili...

tomo, vysvětli, prosím ...
Promiňte, ale nemůžete přidávat odpovědi na toto téma. Toto téma bylo již uzavřeno.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 230
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.