Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 03. 2010 19:09
Ahoj, tak je vše vyřešenéthumbs up. Telefonicky na SPS Praha ověřeno, že mi omylem bylo vydáno Lodní osvědčení plavidla vnitrozemské plavby, prý že byly nějaké zmatky s vydáváním osvědčení. S tím, kdy bych měl čas dostavit se na SPS na výměnu za mezinárodní, že mi bude okamžitě vydáno z ruky do ruky. Dnes se mi to hodilo a chtěl jsem to mít vyřešené, tak jsem šel dřív z práce a dojel na SPS (100km jedna cesta), mezinárodní osvědčení rekreačního plavidla bylo i s omluvou již připraveno, odevzdal jsem Lodní osvědčení plavidla vnitrozemské plavby. Takže, kdo žádá o mezinárodní osvědčení má průkaz pouze jen jeden a platností na 4 roky.
LiborT
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 03. 2010 15:30
LiborT Takže, kdo žádá o mezinárodní osvědčení má průkaz pouze jen jeden a platností na 4 roky.

Ahoj docela omezení,protože normálně byl na 4.roky a pak tě ho bezplatně pouze poštovné prodloužili podle národního o rok.Takže technická + poplatky,revize a podobně 1x za 5.let.Dnes když vydaj jednotný na 4.roky tak se vše o rok zkracuje a platí dříve Standa.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 03. 2010 23:26
JO, ted je to tak poze jeden



Upraveno 1krát. Naposledy upravil lada (21. 04. 2010 23:45).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
16. 04. 2010 12:10
ahoj,tak jsem se už chtěla ptát a koukám poslední příspěvky jsou právě o tom,že je už jen jeden průkaz.

posílala jsem na sps do prahy vše minulý týden a dnes mi dorazil průkaz zpět (jednalo se o změnu vlastníka).

jěště dotaz,kolik stojí technická,poplatky kolem ní ? čeká nás to příští rok,tak abych věděla.

ted máme lodičku na předsezoním servisu,příští týden si ji vyzvedneme a bude-li počasí,hned projedeme.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
16. 04. 2010 13:31
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 04. 2010 10:37
Díky za odkaz.
Už jsem se informovala i ústně u stánku SPS na výstavě Lodě na Vodě.
prt
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 04. 2010 18:46
letos jsem vybaven novýma lanama a kotvícím blokem, tak se už těším. neznáte někdo pracovní dobu kapitanátu ston a orebic?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 04. 2010 06:58
tak jako loni davam nejake to prislusenstvi do placu, kdyby mel nekdo zajem vse dohodnem pres SZ.

4xnerez karabinu 10mm x 10cm
3xnerez karabinu 8mm x 8cm
1x vodotesne pouzdro (na doklady apod. lze snim fotit i pod vodou)
2x vestu velikost S do 50kg
1x nafukovaci valec na sednuti fi. Zodiac
1x nepromokavou kabelu do fi. Zodiac
1x BoatLife (cisteni laminatu od oxidace, rzi apod.) - nepouzite jen otevrene a zase zavrene. Je to takova pasta na cisteni z USA.

material je bud nepouzity nebo jen malo a vse jako nove.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 04. 2010 14:20
Ahoj lidi, tak jsme letos poprvé vypluli na naší lodi. Strávili jsme víkend na Slapech a bylo to super. Jako začátečníci to byl někdy boj,ale moc jsme si to užili.
Za necelých 14dní se chystáme do HR a manžel by chtěl od někoho zkušeného udělat takový malý kurz jízdy,vyvazování atd.

Není tu někdo,kdo by poradil?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 04. 2010 20:42
mrkni na odkaz vystacis si s jednim uzlem:
jinak nejdulezitejsi je aby uzel drzel, takze klidne obyc dvojity uzel, ale pujde tezko rozvazat, proto jsou specialni uzly viz. odkaz
uzly
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 04. 2010 23:13
Stando díky, uzly už jsme studovali v knížkách a docela v pohodě. Ale prostě ta praxe chybí,tak jsme opravdu jak prvňáčci. Vím,že je to jen o zkušenostech,ale ty budeme sbírat dlouho.
Jsem zvědavá,jak si poradíme v tom HR.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 00:29
sslunicko napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahoj lidi, tak jsme letos poprvé vypluli na naší
> lodi. Strávili jsme víkend na Slapech a bylo to
> super. Jako začátečníci to byl někdy boj,ale moc
> jsme si to užili.
> Za necelých 14dní se chystáme do HR a manžel by
> chtěl od někoho zkušeného udělat takový malý kurz
> jízdy,vyvazování atd.
>
> Není tu někdo,kdo by poradil?

O jak velkou lodičku jde?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 07:14
to sslunicko:
jinak ja jsem to nekdy resil nerez karabinou 8-10mm. Mel jsem ji uvazanou na lanu a jen pricvakl.
Kdyz se hodne jezdi a porad parkuje a uchytu na clunu neni moc je karabina dobrym sluzebnikem.
Napr.
prijedu na odlehlou plaz hodim kotvicku lana uvazu na dva vazaky (i gumak je ma) a druhy konec pres nerez kolik strcim(trochu) zamlatim do mezery ve skale ci prehu a pricvaknu lano. Zaparkovano za kratkou dobu a bezpecne od brehu.
napr.
ukazka
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 08:55
Lado,jedná se o Sea ray 175,tedy cca 5,3m dlouhou lod.

Stando,to je dobrý,díky za radu,určitě využijeme. Jen nám ve výbavě chybí ten kolík.
Jěště poraď. Kam dáváš při jízdě fendry? a jak silná lana používáš? Fendry uvazuješ nebo máš také karabiny?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 09:09
Ja mel na gumaku ulozne prostory tak tam jsem fendry soupnul, ale jinak byly chycene pres malou karabinu.
Je to od lodi...ty mas vetsi a jiny parnik, tak se daji ulozit jinam.
Pouzil bych dva druhy lan, na kotveni(neplovouci) a vyvazovaci 10mm. Karabinu 10mm x10cm a 8mm x 8cm.
Jinak kdyby bylo potreba mam nerez karabiny a i ten nerez kolik(teda doufam), ktere davam pryc z duvodu prodeje clunu. Letos nic a dalsi sezonu mam v planu zase zautocit na vodu a veskere prislusenstvi zase vybrat podle parniku.
Dokonce v loni se kolega zde s fora za mnou v HR zastavil pri ceste na Hvar nebo kam to jel a take si vzal kolik:-) mel jsem jeden do foroty.

nebo si ho muzes nechat udelat (koupi nejde-nedela se) viz. foto




Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (28. 04. 2010 09:15).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 09:31
Karabiny máme,ale 12mm. Ty malé karabinky (máme 3 plastové) na fendry,ty se koupí kde?
Měl jsi příďový fendr? My ho koupily,ale jěště nenadali.
Místo na loďi je jen relativně. Ono tam pak hodíš pár věcí a už není,tak je mám na podlaze a docela překáží.
Ten kolík je fakt dobrý,ty sis ho nechal dělat?
Ten bych brala.
A ty letos nebudeš jezdit? A příští rok jdeš jěště do většího? Ty jsi měl letos ten gumák či něco většího?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 10:01
prislusenstvi beru:
marinesport
imramovsky
avaryacht
je toho hodne staci si vybrat a hlavne porovnavat ceny, nekde jsou hooodne nadsazene.

Kolik koupil jsem nerez kulatinu, nerez oko a v praci nechal osoustruzit a privarit oko, a bylo hotovo.

V loni jsem mel gumak s lamin kylem a 15HP motorem, po sezone jsem ho prodal a koupil celolaminat BlueStar a z duvodu vysky pri parkovani do garaze jsem ho take prodal:-) Ale po zjisteni jak se chova a choval gumak za autem jsem se rozhodl, ze pujdu zpet do gumaku s lamin kylem a 20-25HP 4takt motorem. Mel jsem vzdy vse nove, gumaky a motory a v tom budu pokracovat teda aspon v novem motoru, tak az pristi sezonu a zase gumak kolem 3,6 - 4m me vystacuje a hlavne se lepe prevazi tu jednu sezonu to vydrzim :-)
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 20:27
Ahoj
Kam dáváš při jízdě fendry? a jak silná lana používáš? Fendry uvazuješ nebo máš také karabiny?
kam dát fendry ?? mám na ně nerezové koše,ale poslední dobou je nacpu za zábradlí.Jaká lana ??? na vyvázání okolo 10mm jinak jedu li do ČR tak je to snad 20 s gumovým tlumičem.Fendry uvazování ??? určitě uvazovat je rozdíl když stojíš u mola bokem nebo u jiné lodě měníš pak délku uvazu a to u karabiny která tě pak klouže je k ničemu Standa*.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 21:54
Standa* napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahoj
> Kam dáváš při jízdě fendry? a jak silná lana
> používáš? Fendry uvazuješ nebo máš také karabiny?
>
> kam dát fendry ?? mám na ně nerezové koše,ale
> poslední dobou je nacpu za zábradlí.Jaká lana ???
> na vyvázání okolo 10mm jinak jedu li do ČR tak je
> to snad 20 s gumovým tlumičem.Fendry uvazování ???
> určitě uvazovat je rozdíl když stojíš u mola bokem
> nebo u jiné lodě měníš pak délku uvazu a to u
> karabiny která tě pak klouže je k ničemu Standa*.


Stando ty nerezové koše máš na smileys with beer ?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 22:05
Chlapy,díky moc za odpovědi.
Stando,ty máš ale větší koráb,tak ty koše jsou ok. Já kdybych dala koše na naší lodičku,tak by to byl děs.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 04. 2010 22:26
sslunicko napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Lado,jedná se o Sea ray 175,tedy cca 5,3m dlouhou
> lod.
>
> Stando,to je dobrý,díky za radu,určitě využijeme.
> Jen nám ve výbavě chybí ten kolík.
> Jěště poraď. Kam dáváš při jízdě fendry? a jak
> silná lana používáš? Fendry uvazuješ nebo máš také
> karabiny?
Fendry používáš pouze v kontaktu s lodí či molem .Pokud parkujete na volné vodě stačí 3 ks/boční/ v kajutě pro případné kotvení.
Lana není nikdy dost ,při kotvení použij minim 5x tolik co je hloubka pod lodí. Kotva -pokud ji nemáš osvědčená na Jadraně je Danford/ pro vaši lod stačí 6 kg/. Nekotvit zádí proti větru a vlnám. Při parkování v marině pamatuj ,že tě pozoruje hodně očí a není hanbou zaparkovat až na 5 pokus.Horší je pokud odřeš svoje, nedej bože sousední plavidlo,to mužeš dostat pádlem po hlavě.Do všeho se dostanete ,přeji Vám klidnou vodu a super zážitky.
PS: na vodě smileys with beer,2 x přemýšlej než vykonáš.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil lada (28. 04. 2010 23:25).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 06:12
Já používám místo kolíku smyčku ze starého popruhu (nastříhaná stará gurtna), kterou přehodím přes kámen - v Chorvatsku je jich víc jak pískuspinning smiley sticking its tongue out, nic nemusím zatloukat a o něj uvážu lano, když odjíždím, tak i když to tam musím nechat,(někdy při vlnách se to může stát) nic se neděje, většinou jsem to tam na druhý den našel, chorvati hodně pužívají i kotvičku, (spíše to vypadá jako velký rybářský trojháček)ale je to do malé lodi ostrá a nebezpečná věc.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil sunrider (29. 04. 2010 06:14).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 06:21
ja ten kolik nemlatim palici:-) vetsinou mas sparu mezi sutrama tak jen zastrcim maximalne ho lehce doladim nejakym sutrem.
Drive jsem pouzival 3,5kg kotvu na strane vody, ale casem jsem zjistil, ze na takove parkovani zajisteni clunu bohate staci nejmensi kotva co se prodava tusim, ze 0,75kg je to takovy privesek:-) ale 100% vyhovuje a je jedno jestli mas 2m nebo 4m, protoze je to jen z duvodu aby clun necestoval, kdyz nechces.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 06:28
Ahoj

to StandaM, jen bych dodal že ssluníčko má tunovou lod a tvoje byla cca dvoumetráková....
v tom je rozdíl, Standa ma cca třitunovou...jestli se nemílím, a k tomu se musí přihlížet.

bob
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 06:44
Já jsem tady tento postup popisoval na lod 4.90 m a cca 900 kg i s posádkou, (sám nebo dva), používám to tak, že když kotvím u ostrova, tak předek na kotvě k vodě (cca 4-5 kg a 3 m řetěz), zadek ke břehu na laně a zmiňované smyčce, před vyplutím si lano uvážu na smyčku tak, abych to mohl potažením z lodě rozvázat, nastartuji, nahřeji motor, odvázat zadek a přiáhnout se ke kotvě, vytáhnut, odplout..Vítr někdy fouká i v 18 večer, nic lepšího jsem nevymyslel..



Upraveno 1krát. Naposledy upravil sunrider (29. 04. 2010 06:46).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 07:56
to bioubi:
ma byla skoro 4m cca 200kg, myslim si, ze na prilezitostne parkovani na osamocenych plazi bude kolik i ta mala kotvicka stacit.Ten muj kolik to zvladne s prehledem nerez je nezmar a v te tlousce zvladne i nekol tun:-) zaleci na pripevneni na brehu.
A ta mala kotvicka pouze drzi smer lodi.
Napr u nas prehrade prijedu ke brehu vytahnu lano zapichnu kolik a muzu se natahnout nebo zajit na pivco (no spis na limcu)
Ale jako trvale kotveni nevhodne s tim souhlasim ...na to jsem pouzival neco jineho.

Jen pro upreseni pridavam foto:





Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (29. 04. 2010 08:11).
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 18:06
ahoj

to sun : ano jasně tak podobně to děláme i my, jen ode břehu, pokud mám přivázáno, odvazuji hned a jdu na lod
to standaM : ano psal jsem dvoumetráková (200kg) a spíše jsem napadal tu kotvičku, jasně nerez kulatina zvladne hodně
a i na přehradě muže začít foukat, ale když tak ji najdeš na druhé straně spinning smiley sticking its tongue out
ono se to kolikrat ani nezdá , řekneš si na chvilku a najednou je to hodka dvě a příjde mistral a ledka je fuč.
nechci malovat čerta na zed, ale moře je jak na horach, každa hodina muže být rozdílná

bob
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 19:50
jj, mas pravdu rychle jsem cetl:-)vTakove parkovani jak jsem uvedl samozrejme jen pod dohledem i na prehrade. Ja to takto pouzivam na klidne vode a hlavne je to rychle. Kdybych mel parnik zaparkovany na vode na dve kotvy nebo kolik a kotvu asi bych spatne spal.
Jinak na molu proto me staci i ta mala kotva, ale casteji uvazuji i zadek, vetsinou uz je to nachystane a staci najit oko a spice na dve lana.
Dale jsem sebou 4 roky tahal 4kg kotvu a retez a nikdy jsem to nepouzil, proto jsem presel na malou kotvu a kolik.
Samozrejme jiny clun jiny postup jine metody a potreby.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (29. 04. 2010 20:13).
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 04. 2010 22:34
Ahoj jo pravda je váha lodě myslel jsem také 3t než mne jí na jeřábu zvážil 3520kg bez krámů v lodi + trailer a jsem na 4t.Když jedu přes Rakousko a někde kontrolovali tak jsem se pyšnil jak mám vše vymáknuto a letos bude ouvej.Loď ná v dokladech 2,6t ale ta moje vylepšení jí tak nějak zatížila.
Zpět ke kotvení kotvím vždy zádí k pobřeží na 2 kotvy.Hlavní velká 10kg na řetěru a zadní 4,5kg na slabém cca5mm laně.Zajištění jen pro otáčení lodě vlivem větru a vlnám moře.
To Lada ty nerezové koše - už jsem 2. sundal a nepoužívám je fendry nechám navázané a zastrčím je za zábradlí je to specialita mojí ženy aby nemusela pořád přivazovat a odvazovat a dávat do košů.


Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
30. 04. 2010 23:26
Stando kolik váží ta pasarela?
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 178
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.