Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
26. 04. 2011 22:54
Zahajskej - trosecnik

dik za info, uz abych mel zase parnik a brazdil more:-)
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 04. 2011 07:36
já myslel že ty brázdíš pořád a jen občas seš zakotvenej. Kde máš plovadlo?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 04. 2011 10:11
Ten muj krasny :-) gumak s lamin. kylem s vlekem jsem prodal nekam do Prahy, tu Yamahu 15HP take timto smerem.
Ten otevreny celolaminat BlueStar sel take pryc :-) dokonce si ho koupil navstevnik tohoto yacht fora.

Delam velkou rekonstrukci baraku a tim padem i nakladnou a ani by na to ted nebyl cas. Jakmile budu hotov a hlavne polozim v garazi novou dlazbu, soupnu tam hned parnik :-), ted tam mam stavebni material

Tak, tak se to ted ma
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 04. 2011 14:55
tak hlavně udělej garáž patrovou, ať nemusíš sklápět komín. Jinak barák je barák, tam je priorita jasná. thumbs up
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
14. 05. 2011 17:37
Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli je nějaké omezení na stáří motoru, který může na moře a jestli to někdo kontroluje. Motor je 4,5 HP



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Pavka (14. 05. 2011 17:38).
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
14. 05. 2011 18:18
na motor bys neměla nic potřebovat. Podle mejch vědomostí je stáří motoru důležité pouze u silnějších motorů, které podléhají registraci ( nad 5kW ). Tam je to pak jestli se nemýlím od r.2003. Kontrolovat tě samozřejmě můžou, ale jak uvidí že máš tohohle prcka, tak zas odfrčí jinam.Teda jestli nemáš velkej člun ( nad 3m), ale to asi podle motoru nemáš.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
14. 05. 2011 19:16
Díky za rychlou odpověď. Motor mám "dědečka" r.v.1985,dvoutakt, ale je funkční a zachovalý. Pán, který motor servisoval tvrdil, že snad pokud je starší 25 let, tak nesmí na vodu. Gumák 2,65 m. Takže potřebuji asi jen řidičák. Na ten se chystám na SPS v Přerově.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
14. 05. 2011 19:37
tak s tím dědečkem nevím, ale možná by mu pomohl nějaký lifting yawning smiley . Řidičák potřebuješ určitě a to i na slanou vodu.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
15. 05. 2011 00:31
Na moře je ti to jedno, Chorvati nemají takové stupidní omezení jako my. Když se podíváš v přístavech tak tam uvidíš i historické kousky od Mercuryho atd. U nás je to už horší, u nás nesmí motor starší 25let na vodu jinak je to flastr.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
19. 05. 2011 00:58
Zdravím všechny v tomto fóru, mám za sebou 4 dovolené na Visu se Zodiacem FR Activ 310, 1. rok s 5Hp Tohatsu 4takt, po prvním roce pak 9,8Hp Tohatsu taky 4t. Chtěl bych se zeptat zdali je možné či vhodné vázání se s laminátovým člunem 1250kg na bójku byť připevněnou řetězem a dostatečně dimenzovaným lanem např. ke skále pod vodou anebo kotvení anebo obojí. Žádné betonové molo s úvazy v letovisku kam jezdíme není. Pokud o tom v tomto fóru už někdo psal, sorry ale přesto že jsem se snažil nenašel jsem to. Díky za každou radu či námět.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 09:12
Zdravím, kapitáni. Můj dotaz se týká přídavné nádrže k motoru. Pokud to nechám vyvázaný na bójce, zda nechat otevřenej odvzdušňovák na nádrži či ho zavřít. Pokud ho zavřu a smaží do toho sluníčko, asi vzniknou vevnitř docela slušný tlaky, protože benzín v teple hodně nabývá. Když nechám otevříno, zase bude velkej odpar a o smradu ani nemluvím. Odpojovat nádrž a dávat ji někam do stínu se mi nechce už z důvodu veslování tam a zpět mezi úvazem a břehem.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 09:29
Nazdárek, já teda nosím přídavnou nádrž z vody do apartmánu - jak říkáš když to necháš na sluníčku, tak za 2 hodiny je z toho koule. Nevím proč ale i ostatní majitelé gumáků si nosí nádrže ssebou. Už i proto že pokaždé dolévám abych měl stále plnou. Pokud to vezmu natvrdo tak kdyby s tím chtěl někdo ujet tak na zbytek v karbecu toho moc neujede. V našem případě stejně musíme veslovat kvůli koupajícím se lidem.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 13:15
Já mám nádrž plechovou, ta se snad nenafoukne, ale aby to nestrhlo hadici, nebo balónek. I když koukal jsem na víčko z druhé strany a je tam jakási tlaková pojistka. Co se týče krádeže, kdo bude chtít ukrást, ukradne, takže to neřeším i když by to samozřejmě nas...
prt
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 13:56
Nechávám ve člunu a otevřeno a přehodím přes to ručník, aby to nádrže nepralo slunko naplno.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 18:46
Nech to mírně přiotevřené a o smrad se celkem starat nemusíš. Myslíš snad že ti co mají laminátové lodě a vestavěné nádrže s nonstop odvětráváním v boku lodi to řeší nějakým ucpáváním? Neřeší, já mám také vestavěnou nádrž a nonstop odvětrávání v boku lodě a něco jako smrad z výparů mě nikdy ani nenapadlo grinning smiley
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 19:01
já svoje výpary taky neřeším, ale manželka někdy říká abych si ten ventilek ucpal thumbs up smiley
Hele zahájo zrovna mi tu včera kluci říkali, že jim tam někdo " vyvětral " celou loď i s motorem, tak neřeš nádrž.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
20. 05. 2011 19:15
Pánové, díky za rady, holt jsem zelenáč....
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 05. 2011 09:21
Já za dob gumídka jsem na přídavnou nádrž dával mokrý hadr,ručník by moje nerozdejchala a já potom asi taky nee.No a samozřejmě otevřený ventilek a nic nesmrdělo.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 05. 2011 12:59
Kucí, včera se utopil v Napajedlích rybář když se nakláněl nad pruty. Je to na řece kde jezdím s lodí a teď je mi z toho trošku na nic sad smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 05. 2011 13:35
To se bojíš tý velký ryby, co ho stáhla do vody?
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 05. 2011 15:40
Luky se bojí toho, že se provalí že ho tam stáhnul on.
Luky 20. 05. 2011 napsal ....Dneska sem nechtěně kousek za Otrokovicema utrhl rybářovi vlasec......
Tak jak to bylo hochu. Byly to Otrokovice, nebo Napajedla.Vyval to.yawning smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
22. 05. 2011 23:00
Ha ha ha chlopáci, jen budu mít takovej blbej pocit pokaždé když pojedu přes Napajedla, že tam plavala mrtvola jednoho chudáka co asi neuměl plavat moody smiley
Prvej raz ve mě taky hrklo že to nebyl jen vlasec ale pak sem si přečet datum a naštěstí se to stalo o den později UF.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 05. 2011 08:05
jo tááák, tak ty se bojíš že budeš dělat taran.
S tím datumem bych to zas tak nebral. Oni ho jen našli až druhý den, než jste si hráli na vodní lyžování.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
01. 06. 2011 16:34
Zdravím všechny námořníky. Mám dotaz: jak velikou(malou) kotvu bych si měl přídit pro člun délky 2,6m s ´motorem 5hp? Loni jsem to řešil uvázaným šutrem na laně, ale nebylo to úplně onosmoking smiley
Jedná se mi jen o krátkodobé kotvení při vyjížďkách. Na noc mám od domácího kvalitní bóji. Díky za Vaše tipy.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
01. 06. 2011 16:40
já osobně mám na 3m člun skládací kotvu 2,5kg, ale k tomu 2 metry řetězu.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
02. 06. 2011 08:29
Někde jsem četl, že by mělo být na 1m gumáku 1kg kotvy, na 3m jsem si teda pořídil 3,2kg kotvu.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
02. 06. 2011 11:54
to guttenberg:
mel jsem kotvu cca 3-4kg + retez, retez jsem nikdy nepouzil a kotva jen prekazela
poridil jsem si pak tu nejmensi + kotevni kolik
proste kotvu hodis do vody zatahnes provleces pres clun a kolikem zajistis aby ti parnik necestoval
pro prilezitosne parkovani a zastavky na koupani 100%


Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
02. 06. 2011 14:07
Pridám svoju skúsenosť s kotvením na mori:
Niekolko krát sme navštívili malú zátoku s Kapelicou Sv. Nikole na Veli Drveniku. Kotvenie vždy bolo bezproblémové, len to chcelo opatrnosť pri vplávání a vyplávání za vln.

Predposledný deň nášho pobytu môj syn s kamarátmi navštívili túto zátoku. Čln (Zodiac 340 Cadet Solid + Suzuki 15 DF)ukotvili a odišli skákať zo skál. Medzitým prešla veľká loď a tie vlny zlomili kotvu!!! (mali sme len 1,5 kg, zlomilo sa jedno rameno) a vyhodili čln na breh. Výsledok odreniny na zádi laveho šlauchu. Jedna diera 1,5 cm v podlahe a poškodený šlauch zo spodu. Šlauch neni deravý, ale dám tam záplatu pre istotu. Nejakým zázrakom motoru sa nič nestalo, ani len škrabanec. Bol vytrimovaný.
Ponaučenie: používať adekvátnu kotvu a na takých nebezpečných miestach nenechať loď bez dozoru.
Kľudne môžem teraz vyhlásiť, že som sa stal doživotným majiteľom Zodiacu, lebu polepený čln sa nedá predať a pre mňa na istú dobu skončili špekulácie typu: čo kúpiť o rok?
Kotva 1,5 kg je vhodná len na krátkodobé kotvenie napr. na pláži, alebo pri kúpacej zastávke. Na nebezpečných miestach treba mať väčšiu. Na velkosť do 350 cm by mohla stačiť 2,5 - 3 kg. Pri kotvení cez noc použiť ešte reťaz navyše.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
02. 06. 2011 19:03
jj, tak jak jsem to popsal a pouzival bylo jen pro kotveni s dozorem, jinak po spatne zkusenosti pro trvalejsi ci nocni kotveni clun z vody nebo molo a poradne vyvazat

ma spatna zkusenost..... podcenil jsem kvadr na dne a rano byl clun fuc :-), ale nakonec to dopadlo dobre

Ozzie co jsi mel za kotvu, ze prdla, klasika triramena litina?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
02. 06. 2011 20:28
Mal som lacnú štvorramennú liatinovú z decathlonu. Zlomilo sa jedno rameno pri diere na kolík. Teraz som si kúpil 2,5 kilovú a na tejto novej ramená nie sú vyvrtané, dúfam, že bude držať.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 143
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.