Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 17:49
Malena napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahoj, práve som sa zaregistrovala a dúfam,že mi
> niekto poradíte. Máme 6 m čln (polokabína), motor
> 75 Evinrude,nosnosť 750kg. Chcela by som kúpiť
> manželovi na narodky (ako prekvapenie) vrátok
> alebo elektrický navikák alebo ako sa to volá. On
> sa totiž do tej loďky zbláznil a od leta o tom
> počúvam. Máte niekto skúsenosť? Ja neviem posúdiť,
> aký je v nich rozdiel,niečo som našla v USA, aj v
> ČR, aj Avaryacht niečo má - ale najlepšia je vždy
> osobná skúsenosť. Takže...?


Ahoj vrátek el. navijení kotevního řetězu není až tak úplně jednoduché.Počítej ,že na vaší loď vám bude stačit s motorem 500W řetěz kalibrovaný 6mm alespoň 20m kotva 8kg rolna dopředu na špičku /jestli není již instalováno/.Elektrovrátky se dělají s uložením motoru horizont a vertikal a to už bude muset prohlédnout odborník.Nejlépe by bylo najít stejnou loď co máte a někoho kdo to tam již má instalováno.U někteých lodí se musí dolaminátovat kotevna a pak otvory z boku na odtok vody z kotevny.Uplně jednoduché také není pak připojení na ele.Osadit hlavní relé pro silový rozvod 12V.Ovládání pak lze zvolit spínače na špičce nebo bezdrátové existuje toho mnoho s měřením délky řetězu,ale vše je o penězích.Vše jde doladit za pochodu kromě usazení vrátku velikosti kotevny způsobu uložení motoru. V tomhle když se seknete tak sice budete navijet řetěz elektricky ,ale někdo ho bude muset na špičce rovnat a skládat jinak se to bude kousat a hrnout ven.
Co se týče nákupu tak určitě objednat z katalogu také jsem platil balík za Kč u nás a pak zjistil že to seženu za úplně jinou cenu v zahraničí Standa.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 18:32
Trsečníku,provazový žebřík je sice lepší než nic,ale stejně musíš umět nebo lépe řečeno najít správný styl lezení.Já osobně přes buřty do člunu už ve svém věku nevylezu.Pomocí provazáku jo. Vnuci to vyskočí,ale také jim to dá trochu fušku.Není to jak skákat na pevné zemi hot smiley

MirekŠi
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 19:26
to prt:
tim, ze pujdu zpet do gumaku je mysleno s lamin.kylem 20 mozna 25HP 4T a samozrejme vlek.
proste to same co jsem mel jen jiny motor, ale presto to s tou mou 15HP 4T Yamahou jelo skvele cca 42km/h.

tahl jsem "lehky" laminat a uz nikdy, gumak, ktery jsem popsal...o tom temer nevis

to trosecnik:
ten tvuj burt muze byt i na obtiz...(nekdy a nekde:-))
ja se na clun zatim take dostanu, ale z deseti vylezu me 1x spadnou plavky 2x me uklouzne ruka a nabyju si cunu o burt:-)
mel jsem nerez skladaci, pevne pridelany na zrdcadle

kup si v obchode prah, nerez ho na pruty (stupinky), provrtej, vem lano (udelej uzle) a mas zebrik
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 19:48
to StandaM ...jsi na to kápl.Mám už zhoblobaný ze stavby bukový prkno co mi zbylo a budou schody jedna radost thumbs up smiley tu hubu si možná taky namelu ale co se dá dělat...na konci dovolený už budu určitě na schodech skotačit jak divej hot smiley
Jen kdyby bylo už sakra to léto sad smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:07
Tak vám kuci fandím s tím samodomo žebříkem, a plavání těch stupňů chcete řešit jak? Přilepíte na to olověnou zátěž? Já měl koupený perfektní nerez žebřík kterej kopíroval buřt a měl sem ho ve špici člunu. Když někdo lez do člunu tak si ty schůdky vyklopil a pohodlně nalez do člunu a schůdky zase sklopil. Bylo to pohodlný a fyzicky nenáročný grinning smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:24
Ahoj Trosečníku, keď už tu riešíš schody do nebe predpokladám, že motor už máš pripravený na sezónu aj s novým impellerom.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:34
to LUKY:
neblbni, preci si nebude kupovat skladacku na skladaci gumak
to je tak pro RIB nebo celolaminat

schody, ktere ma uvazane proste hodi na podlahu a pokud bude chtit jit do clunu, tak si je poda (pritahne)
ja mel na prvnim neco podobneho sice levne AL schody, ktere prekazely, tyto lanove budou 100%tni
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:39
Oprava, nebyli to schody ale takovej tvarovanej žebříček co se skládal na dvě půlky a byl super. Měl sem ho na tom žlutým gumáku s lam kýlem. Stál cca 1200kč
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:42
no ten jsem mel i ja na tom malem gumaku prekazel a litoval jsem, ze jsem nevzal jen lanovy, ktery splni potrebu a hlavne je skladny, pak jsem vzal na RIB clun nerez schody
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:45
Stupínky na lanovém žebříku jsem taky viděl udělané z trubek na vodu, průměr myslím 25, silná stěna (na vyšší tlak). Na obou koncích provrtané a uzel uvnitř trubky. Lehké, barva ladila s šedou člunu, vodě odolné. Lezl po něm chlap okolo 100kg a jen se malinko prohnuly.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 20:47
Já ho měl na té špici upevněn na trvalo a nijak nepřekážel. I děcka najednou lozily po žebříku i když to byla menší sranda jak se šplhat z boku
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 21:16
Ozzie motor je už v cajku thumbs up Olej vyměněnej a impeller jsem tam nakonec nechal starej( byl úplně jak novej ) a jen mám od Valúcha novej sebou kdyby něco. Výměna byla nakonec úplná hračka.Jediné u čeho jsem se trochu zapotil bylo spojit zase táhla řazení tou dírou v noze eye rolling smiley Jinak celkově pohodička.

Ty schody je v mém případě spíš otázka místa.Když vezete člun za autem,tak to asi neřešíte,ale nacpat do auta člun,motor a ještě tam někam cpát schody ( teda mimo rodiny ).....to mi připadá už trochu moc.Měla by to být dovolená a né jet někde 1200km a mít hlavu provlíknutou v žebříku abych se vešel do auta thumbs up smiley .Žebříček z lana bude perfekt thumbs up a ty trubky jak píše Zahajskej to stojí sakra za úvahu thumbs up
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 21:22
Myslím že todle zas tak velký není grinning smiley [www.marinesport.cz]
Já skoro ten samý akorát z nerezu
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 21:23
to trosecnik:
nebo si je kup stoji cca 400,-


ja mel:

a

avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 21:41
schůdky jsou zase něco tak jednoduchého ( na gumáka !! ) že by se táta v hrobě otáčel, když bych si to kupoval.smoking smiley Budu mít mnohem větší radost z toho si je udělat sám. yawning smiley Jo ruční práce to je moje thumbs up smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
27. 01. 2011 21:59
jj, nic na tom neni, hlavne dobou jehlu a nit :-)
prt
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 07:42
ozzi: zkoušel jsem ten motor před tím něž jsem ho koupil, aby se mi vlezl do auta. Je to kvicht, ale věřím si. Postup je následující. vyndat člun, nafouknout, dát kolečka a pak s hekáním nasadit motor a jede se k vodě. Na vodu v 99% případů nejezdím sám, tak doufám v určitou pomoc s motorem od spolucestujícího. Každopádně kolečka budou nutnost. Uvažuji o dvou typech a to na zrcadlo zahnuté kvůli prodloužené podlaze, ale spíš asi půjdu do podvozku jako pro kanoe a stažení kurtem přes buřt. bude to na vyzkoušení. kolečka pod člunkolečka
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 08:10
To Prt: ja to rieším nasledovne. Máme autíčko Renault kangoo, špeciálne kúpený za lacný peniaz pre rekreačné účely. Čln (Zodiac Cadet Solid 340) vozím nafúknutý na streche. Čln váží 50 kg dvaja to vyložíme bez problémov. Motor vozím v kufri, zmestí sa tam v pohode krížom. To auto má tú výhodu, že nemusím sklápať sedačky a všetko pohodlne odveziem a má vysokú svetlú výšku podvozku, takže dostanem sa aj k vode po zlých cestách. Pri vode dáme čln do vody a potom nasadíme motor a ide sa. Kolečká nepoužívam.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 08:11
to prt:
ja bez problemu bafnu dva pytle cementu a muzu ti rict, ze jsem mel velky problem dostat 50kg 4T na zrdcadlo (clun na vleku) doma v garazi. Neni ho za co poradne chytnout, tak doporucuji pri manipulaci vzdy vyuzit nekoho dalsiho, minimalizuje se tim pripadne odreni motoru (nohy), u noveho motoru to nastve.
Ta namaha se pak vrati v podobe krasneho skluzu.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 08:46
Na začiatku sa nám stalo že synátor trošku nazdvihol nohu a vytiekol olej aj benzín. Chce to zohranú dvojicu. ten motor ozaj neni za čo chytiť a druhú ruku potrebuješ na nasadenie a skrutkovanie svoriek. Ako som písal chce to cvik a poto pôjde všetko ako po másle.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 09:34
Já jsem se pořádně koukal kam letos jedu a i když budu kolečka dělat,tak je asi můžu nechat doma.Barák je sice asi 20m od moře,ale je to k moři samej schod,takže kolečka na nic.Jediný jak to vidím je nafouknout člun až na plošině u vody ( místa je tam spousta ) a při cestě domů ho tam zase zabalit. eye rolling smiley

Ještě dotaz. Bydlím v paneláku a nemám možnost člun nechávat na zimu nafouknutý.Má někdo nějakou radu jak ho na zimu skládat....myslím jestli ho třeba něčím namazat aby v místě složení netrpěl,nebo něco podobného?? Předpokládám,že nějsem sám kdo nemá místo na uskladnění nafouklého člunu.confused smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 09:41
to trosecnik:
pred sezonou nafouknout a napenetrovat, po sezone poradne omyt (jarova voda, propadne Cif) a napenetrovat, slozit a soupnout pod postel, nechat poradne vyschnout
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 10:36
Stando ještě blbej dotaz...čím penetrovat?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 10:46
tento jsem pouzival

ochrana clunu

nebo jiny, ktery neobsahuje vosk a silikon
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 10:59
dřívávejc bych to asi napajcoval indulonou co jsem fasoval ve fabrice yawning smiley .

I když budu mít člun jen 3m,tak těhle balení musím spotřebovat minimálně dvě na jedno ošetření ne? Blbej dotaz...proč nemá mít vosk a silikon? Jen abych byl v obraze. Podle mne by se pak dobře zaprasil,ale z hlediska meteriálu člunu mi to jasný není confused smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 11:36
jj, toto baleni ti vystaci na nekolik sezon, nebo na dalsi clun :-)
silikon a vosk zanecha povlak a podle mnozstvi je pak viditelny a na gumaku muze tato vrstva popraskat, odloupnout se apod.
mluvim o filmu ne o mm vrstve:-)
tu pak je nutne dalsim pripravkem odstranit a zase dokola

pripravek, ktery jsem ti nabidnul, se vsakne do PVC a zanecha umyvatelny film, ktery je odolny slane vode a UV
po zaspineni se lepe clun cisti
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 11:41
Rôzne tie "sračky" môžu naleptat materiál člnu a potom sa do toho zažere špina a viac už neide očistiť. Preto sa doporučuje použiť výrobok schválený výrobcom člnu. Na ten čln Ti bude stačiť jedno balenie možno aj na viac krát. Ťažkú hlavu si z toho nerob, já som ešte ani raz nepajcoval. Má sa to robiť po extrémných používaniach typu: celé leto na slnku, hasiči, potápači atď. Ja po jazdení umyjem len vodou, keď je to špinavé tak pridám málo saponátu (nemali by sa používať saponáty na umývanie riadu, lebo sú agresívné) ja používam málo autošampónu.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 11:57
při balení u moře to stejně jen opláchnu sladkou vodu a nechám uschnout.Na chalupě to pak znova rozbalím a udělám pořádnou údržbu.( motor to samé ) Určitě nechci používat něco co k tomu není určený ! Když by mi pak člun popraskal,to mi mi doma máma vyprášila kožich thumbs up smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 12:15
to trosecnik:
clun neco snese, ale je dobre to osetrit, clun se jen tak nerozpadne, drive vybledne a az pak:-)

skoda, ze jsi napsal, ze by ti mama doma vyprasila kozich a ne neco jineho :-)
prt
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 01. 2011 12:59
Nandaval jsem motor 10 hp asi 40 kg a šlo docela dobře, v chorvatsku jedu na místa se skluzem tak s kolečky poměrně bez problémů.
Standam: myslíš současné pytle á 25 kg?
jsem si vědom té hmotnosti, ale co by člověk pro skluz neudělal.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 200
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.