Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Chorvatskem na lodi

Autor 0sarka0 
Re: Chorvatskem na lodi
05. 02. 2019 09:31
Bessy,

ty jsi mořský vlk, tobě nemusím vysvětlovat, jak se zkomplikuje plavba na gumáku, když se zvedne vítr a vzápětí vlny. Ale chci jen pro méně zkušené poznamenat, že pouštět se na gumáku na delší vzdálenost není problém za stálého a klidného počasí, ale je dobré znát vždy předpověď (námořní). Přeplavba na 20 minut se může protáhnout na několik hodin, když se zvedne neočekávaně vítr na 40 knt, což se v Chorvatsku někdy stává. A plout pak na malém gumáku s motorem bez přebytku výkonu může být hodně zajímavé ...
avatar Re: Chorvatskem na lodi
05. 02. 2019 11:15
Pavle, zas tak velký vlk nejsu … 5,5 metru člun celo laminát se 115 Hp Evinrude už dává předpoklad rychlého přesunu, ale člověk, jak píšeš musí být stále v pozoru a nejde jen o počasí … před 5 lety jsem cestou ze Ščedra do Ivan Dolace necelý kilometr po vyjetí natočil na motor kus igelitu, který blokoval vrtuli a bylo štěstí, že ještě dokulhal zpátky na Ščedro, kde stál Polák s velkým člunem, který by mě (to mi posléze potvrdil) odtáhl do I.D. … tehdy jsem jel s mým prvním člunem (3,5 metru Bushem a 15 koňovou Hondou … igelit jsem sundal až u Ščedra, protoře se mi nechtělo motor kontrolovat v odpoledních vlnách … bylo štěstí, že se nic neporouchalo … takže první pravidlo na moři je … pokora

smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
06. 02. 2019 08:56
Já jsem za gumák vděčný. Když tady čtu o tom tankování. V rámci nějakého výletu autem vemu externí nádrž sebou a doplním. 24 litrů je celkem dost, takže zas tak často netankuji.
Když už je tady zmínka o sledování počasí na moři, doporučíte nějaký web? Zatím jsem počasí sledoval jen na obloze.
Re: Chorvatskem na lodi
06. 02. 2019 11:20
Re: Chorvatskem na lodi
06. 02. 2019 11:54
To Bessy:

Už jsi tady nějaký pátek a jezdíš na moře opakovaně, tak předpokládám, že už máš nějaké zkušenosti (i negativní - viz igelit na vrtuli). Horší je, když někdo přijede poprvé k moři, na hladině olej, a myslí si, že takhle to musí být celý den. A vyrazí na malém gumáku s motorem, ani si nevezme vesla, a ono pak začne foukat ...

To Zahajskej a ostatní:

Jezdím na plachetnicích, kotvím v zátokách. Takže předpověď počasí je dost zásadní - zejména síla a směr větru na noční kotvení.
Dnes je na mobilu s Internetem např. aplikace (nebo jsou to www-stránky) na předpověď větru (tuším windy), ale ne každý má v HR možnost připojení na Internet.
Vzhledem k tomu, že malá plachetnice (6 m), na které jsem dřív jezdil, neměla vestavěnou radiostanici a ne vždy člověk chytil předpověď počasí na běžném rádiu, nehledě na to, že předpověď typu, že bude tolik a tolik stupňů a zataženo mi byla houby platná, když mi neřekli směr a sílu větru. Takže jsem si pořídil ruční námořní VHF. Vzhledem k tomu, že je na ovládání VHF třeba mít Průkaz radiotelegrafisty námořní pohyblivé služby (nebo Omezený průkaz ...) od Českých radiokomunikací, nebo obdobné oprávnění s chorvatskými papíry, navíc ruční VHF by měla být pouze jen jako doplněk k hlavní VHF registrované na loď (jak to mám splnit, když jezdím na chartery???), tak to není legislativně zcela košer, ale pokud mám díky vysílání předpovědí počasí a případných varování důležité informace (nehledě na to, že "ručku" mám u sebe na příjmu i na případném výletě na kopec nebo na večeři), rovněž v případě selhání motoru nebo jiné nehody na gumovém člunu mohu přivolat pomoc, tak je to pro mne pořád rozumné řešení (mám "C" do MDČR a k němu i průkaz na rádio od ČTÚ, takže průkaz mám).
Vysílání počasí je v daných časech a na daných kanálech, které jsou uvedeny např. vzadu v "888" (kdysi "707"winking smiley, vysílají to různé stanice (Rijeka, Zadar, Split, Dubrovnik) v různých časech a na různých kanálech, ale vždy je nejdřív upozornění na kanále 16.

Pavel.
Re: Chorvatskem na lodi
06. 02. 2019 12:53
K předpovědi počasí - ještě jsou samozřejmě další možnosti, např. Navtex, ale to asi na gumáku nikdo mít nebude. Ta vysílačka, která pokryje předpověď a ještě je to i nástroj bezpečnosti na moři, je asi jednodušší a cenově se dá pořídit od cca 2,5 tis. Kč (např. Midland Pacific).
Samozřejmě dnes je již k dispozici spousta aplikací na skoro všude přítomném Internetu, když máme inteligentní mobil, ale pokud budeme mimo pokrytí, je nám houby platný. Tím nechci říct, že vysílačka musí přijímat signál pobřežních stanic všude, ale připadá mi univerzálnější.

Pavel.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 02. 2019 17:40
... asi se mi budete smát, ale pro cesty do 10 km, případně do Hvaru jsem použil ... "meteostanici s vysílačkou a přijímačem a přesnou prognózou ...
... jmenuje se Jure, je mu asi 70 godina a sedí v I.D. na molu a půjčuje lodě, šlapací kola a tak vůbec ... smiling smiley

... no a když jsem se téhle "vysílačky" v devět ráno zeptal, co na to dneska říká, jestli můžu vyjet na moře, jaké bude počasí, či vlny ... tak mi řekl buď ...
nema problema, jeď ... ... nebo ... dnes nechoď, po poledni bude vjetar i vlny ...
... jednou, když jsem mu sdělil, že mi řekli na Slávince (konoba) nějací chytří, že bude bura .... tak jsem se šel zeptat i živé prognózy ... a Jure povídá ... od Itálie něco pride, ale bura to nebude ...
... kuwa, za chvílu zatažený, jak v márnici, pak rychlý větr že nebylo radno vystrkovat nos ( aspoň to tak působilo) pak asi dvě hoďky středně pršelo a finito ... ostatně, když jsem tady dal před časem fotky, tak mi to někdo shodil, že to vypadalo ohromně s těmi větrnými obrazy v mracích, ale že to asi bura nebyla ... no a pak jsem šel odpoledne jen tak jako, to vyhodnotit za Jurem ... a ten se šklíbil a říká ... tak co ... co ta tvá bura ... byl jsem za blbce ... grinning smiley
ale ten se mnou vyšplíchl i dřív, když jsem po prvé vyjel na Štědro s jeho 2,5 metrovou laminátkou, 5 koňovým motorem o kterým prohlašoval, že je nový, tak ať mu ho netůruju ... hlavně, že mi dal do lodě místo bimini slunečník s průměrem 3 metry a že prý si ho mám klidně rozevřít na lodi, když to bude pálit (jestli mě chtěl postrašit, že pojedu ze Štědra dva dny ... nevím ) ... no, byl jsem prostě za hňupa, budiž ... byla to má první jízda, ale to bylo v době, kdy jsem ještě neměl papíry na loď a věděl jsem prd ... no
... a cestou do Ivan Dolace přišly tak asi 0,75 až 1 metrové vlny pro mě tehdy adrenalin jak, nechcu říct co a ta kocábka v tom plandila jak sv..ňa ...
já byl rád, že jsme dojeli ... jak jsem dorazil, tak na dotaz Jureho ... tak co, dobro ? ... mu říkám děs a hrůza. málem jsme se utopili, co to bylo za vlny ... a Jure se ušklíbl a lakonicky přes rameno, přivazujíce tu skořepinu prohodil ... velký strach, tak velké vlny ... grinning smiley

smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
06. 02. 2019 19:47
Bessy, to je svatá pravda, že nejlepší prognózu ti dají místní rybáři nebo lidi od vody. Jsou tam celý život a znají to, kdyby ne, už mají někde pomník.
Pokud jsi na jednom místě, odkud děláš výlety, není to problém a je to asi nejjednodušší. Problém je, pokud máš kajutovku a každý den kotvíš někde jinde, často v neobydlených zátokách. Tam se pak těžko někoho místního zeptáš, jestli máš ráo vyplout nebo ne a na jaký směr větru máš najít zátoku, abys byl chráněný protiu větru a vlnám.

Ohledně těch vln - opravdu taky platí, že strach má velké oči. To si myslíš, jak jsou velké vlny, ale teprve v momentě, kdy sedíš na gumáku a hlavu máš zhruba metr nad vodou, tak teprve když vlny jsou do výšky tvé hlavy, tak mají metr.

Pavel.
Re: Chorvatskem na lodi
14. 02. 2019 10:29
Když není Jure ten je jen v ID a v létě, tak se mi vyplatila kombinace předpovědí Accuw, a Windy, Windy byla loni přesnější, barometr mám na hodinkách s nastaveným bouřkovým alarmem.Bouřkový alarm muže zlobit pokud někdo bydlí hodně vysoko nad mořem, pak může u vody pípat.
Zatím jsem se bouřkám vyhnul.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
14. 02. 2019 11:55
Marabu … co máš prosím za hodinky ?

smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
14. 02. 2019 14:41
Sunto ale myslím že už existují lepší, mám dojem, že Tomtom a Garmin je mají také.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
10. 07. 2019 08:17
… tady je nějaký klid, jako kdyby na Jadranu jezdily jen trajekty … grinning smiley
pokud jel někdo s lodí, kolik dní se dalo jezdit (vlny, vítr) … ?

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (10. 07. 2019 08:29).
avatar Re: Chorvatskem na lodi
10. 07. 2019 14:23
Ale na co další info. Zatím počásko dobré, pofukuje standardně. V pátek jsme měli 7m Mantu 220 Hp. Vydali jsme na Vis, cestou tam jsme 10 min. pluli mezi hejnem delfínů, byli na metr od lodi. Na Visu u ostrůvků bájo koupčo, pak dotankovat diesel, zpět kolem Pakleni otoci, Hvar a podél pobřeží do Piščeny na koupčo a kolem 19 v Zavale. Dotankovat a vrátit. Další půjčení dle možností a nálady, něco zarezervováno.

Druga domovina Hvar - Zavala.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
11. 07. 2019 08:33
... jestli to není tajné, kolik prosím chtějí za Mantu / 1 den ... ?
... a jak velké byly u Visu vlny ?
P.S. ... s těmi 220 kobylkami to asi pěkně šlape ... thumbs up

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
13. 07. 2019 22:48
JJ, hezké stádo ale z vln mezi Visem a Pakleni jsme byli dobře obouchaní, tam to mávalo i se 7 metry. Pak již klidná plavba.
Půjčovné 290 éček/den + phm. V pondělí beru 6 m Mantu 70hp, také na den, pak další rezervace. Dle nálady a počasí, dá se pružně změnit.

Druga domovina Hvar - Zavala.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
31. 07. 2019 19:06
Pak jsme měli ještě člun celkem 3x.
Poprvé Mantu 6m a 70 HP, byli jsme v oblasti Gromin Dolac, Ščero, navečer směr ID a nenadálé námořní setkání s Bessyfamily . Trochu jsme poskakovali kolem sebe, podívali se z hladiny na apartmán a odfrčeli, bylo celkem chladno, bylo to tuším v pondělí 15. Den předtím jsme je potkali v Jelse.
Pak jsme měli zamluvenou 115 hp 6 m Mantu, ale jedna zůstala viset na Visu, druhou i s bójkou uvolnil vítr a tak ji honili směrem na ID, nastěstí nešla na útesy. Tak nám Damian půjčil svou fungl novou 7 m Mantu s 220 hp, byla 10 dní na vodě. To bylo svezení. Zapluli jsme až pod Bogomolje, zhlédli tamní zátoky, parádní koupání v pustých zátokách. Pak Ščedro na zobku v Kod Ive, koupání na východním okraji ostrova.
Druhý den jsme již měli onu objednanou 115 hp a vydali jsme se na Pakleni, celé jsme je obepluli až kolem Vodnjaku. Tam velmi intenzivní provoz plachetek, dost pofukovalo a to byl na ně. Zpátky přes Hvar kolem pobřeží, záměr koupání v Piščeně nerealizován, obsazené molo, tak zase na Ščedro.
Mohu říci, že i když je cena nepatrně vyšší na jednodenní půjčení, více nám vyhovuje letošní model, kdy člověk není celý týden vázán na vyplutí bez ohledu na počasí. Takto jsme si to více užili a příští rok stejně . A to máme jiné cenové podmínky, vylepšené.

Druga domovina Hvar - Zavala.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
05. 12. 2019 13:52
… nikdy jsem si nevšiml toho prťavýho ostrůvku za Štědrem, ve směru ke Korčule … až letos, když jsem si ho od tunelu přitáhl na foťáku ...
byli jste tam někdy někdo a jak se to dá popsat ?

[www.rajce.net]

smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
05. 12. 2019 22:26
Otok Pločica. Je tam robinzonáda, neboli možnost ubytka v majáku.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
07. 12. 2019 14:12
Detailněji je tento ostrůvek možno vidět z vyhlídky nad Humacem. Nebo ještě lépe od dalekohledu se spustit směrem ke Ščedru a tam z vyvýšených kamenů lze dohlédnout hluboko do Korčulanského kanálu. Dobré míti dalekohled s sebou.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
31. 12. 2019 12:45
… rozdíl uklízet tu první … nebo tu druhou …

[www.rajce.net]

smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
04. 01. 2020 23:05
První majitel, druhou plavčík smiling smiley
Re: Chorvatskem na lodi
23. 04. 2020 12:21
Ahoj zejména jachtařům,
máte někdo zkušenost z poslední doby s bójkami v zátoce Soline sever a jih na Pašmanu?
Re: Chorvatskem na lodi
24. 04. 2020 08:36
Ahoj podívej se do 888 přístavů a zátok.Jachtařský průvodce HR SL Černá hora.
Za bojku se platí 10Kn.
Hodně vody pod kýlem
smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
24. 04. 2020 18:38
Do 888 jsem se díval, před několika lety jsem tam byl, ale tehdy nic moc. Proto ten dotaz na aktuální stav.
Re: Chorvatskem na lodi
05. 05. 2020 13:57
Dobré zprávy z Chorvatska. Otevírají se mariny.

[www.sea-help.eu]
Re: Chorvatskem na lodi
05. 05. 2020 20:48
TO: Vlada
dobré zprávy
Re: Chorvatskem na lodi
05. 05. 2020 23:22
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 05. 2020 11:47
... radekh …
což běžnému turistovi s jeho lodí a přepravou osob … zatím nepomůže …

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
12. 10. 2020 18:56
pro Dollpa ... Leošku, co to bylo za plavbu ... jak jsi se zmínil v "dopravě" ?

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
01. 12. 2020 19:28
Zdravím,
Nevím zda dotaz patří právě jsem. Příští rok jedeme poprvé se člunem RIB do Chorvatska. Délka 4,4 motor 50hp.
Procházel jsem 2hoďky forum a nějak už v tom bloudím. Mám několik dotazů.
1)Jaká pojišťovna v čechách mi udělá pojištění? Pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem plavidla -Modrá karta
2)V dubnu budu v Chorvatsku mohu si již zařidit vinětu když se člunem budu až v srpnu. A co po mě budou chtít za dokumenty. I pasy cestujících. A kolik tak viněta bude stát?
3)Když vinětu a registraci udělám v Zadaru mohu potom s člunem být v Trogiru? Zda je to na celé Chorvatsko.
Velmi děkuji za odpověď a omlouvám se pokud to sem nepatří.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 74
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.