Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Chorvatskem na lodi

Autor 0sarka0 
Re: Chorvatskem na lodi
02. 12. 2020 08:06
Pojištění ti udělá Allianz, nebo to umí některé kapitanáty v HR. Hodně se pojišťuje u jedné, tuším rakouské, pojišťovny zde v ČR přes makléře, dá se dohledat. Je to levnější než ČR Allianz.
Na kapitanátě budeš potřebovat jen doklady od člunu, někdy se juknou i na kapitánský průkaz. Poplatek je, pokud si dobře pamatuji, délka člunu v metrech krát 20 kuna plus výkon motoru v kW krát 2 kuna plus nějaký drobnější poplatek k tomu. Poplatek platí na rok od vystavení. Takže když zaplatíš v červenci a pojedeš další rok v červnu, jezdíš stále na stejný poplatek. Platí v celém HR.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
02. 12. 2020 10:41
Zahajskej - velmi moc Děkuji za odpověď. Jdu hledat pojišťovnu.
Pasy lidí kteří budou se mnou jezdit tedy chtít nebudou?
Re: Chorvatskem na lodi
02. 12. 2020 11:55
Ne. Crew list už se několik let nepožaduje.
Re: Chorvatskem na lodi
03. 12. 2020 01:04
TO: Mio 806
V podstatě je to jedno ale to jinak než to psal Zahajskej (asi ví kulový) poplatek je sice na rok ale kalendářní !!! takže když zaplatíš v dubnu stejně je platný do 31.12 .... stejně tak když bys platil v listopadu poplatek končí posledního prosince....
Zahájskej si to plete s kdysi nalepovací vinětou ta měla skutečně roční platnost a taky byla procvaklá ale to už je JINAK !!!
P,S pojišťovnu německou je to levnější než allianz
Re: Chorvatskem na lodi
03. 12. 2020 06:25
Jo, je to tak, hlavně s tím kulovým....smoking smiley
avatar Re: Chorvatskem na lodi
03. 12. 2020 19:14
Děkuji za obě odpovědi. Jen narovinu o jaké pojišťovny jde? Vůbec nevím kde to hledat. Jak ta Rakouská tak Německá. Děkuji
avatar Re: Chorvatskem na lodi
03. 12. 2020 20:28
... Mio ...
Zemanová Kristýna, tel. 737 252 758 ... makléřka rakouské pojišťovny, sedí v Brně, Okružní 1 (FT makléřská) ... ale vše lze udělat elektronicky ...
… já platím za celoroční pojistku (vůči poškození cizího, tj. modrá karta) 73 Euro … pojištění do 10.000.000 Euro …
za člun o délce 5,80 metru ... 115 Hp ...

smileys with beer



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (03. 12. 2020 20:38).
avatar Re: Chorvatskem na lodi
03. 12. 2020 21:07
Bessy - super moc Děkuji.
Já co našel chtěli 180eur.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
03. 12. 2020 21:21
... Mio ... Ty budeš platit míň jak já ...

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
04. 12. 2020 17:45
Ahoj Mio806 !
Málokdy sem něco píšu ale teď mě vyprovokovalo to, že máš podobné rozměry lodě a motor.
Takže - můj RIB člun má 4,50m a 50HP motor. Už s ním jezdím do Chorvatska 13 let a ze začátku jsem byl taky takový plašan a neustále hledal informace o pojištění a přihlašování lodi. Nyní už to nedělám - podle lokality kam jedu (téměř pokaždé jinam) si najdu příslušný kapitanát (Lučka kapetanija) a tam dojdu 1. den. Vše proběhne rychle a bez problémů. Pokud je to třeba sobota a je tam víc lidí, tak chvilku počkám ale nikdy to nebylo déle než 20 minut.
Mám už z Chorvatska 13 "vinět". To slovo píšu do uvozovek protože viněta už neexistuje - dávno ji zrušili, současně zlevnili poplatek a vše nahradil zápis do registru v počítači a jako doklad, který se vozí s sebou na lodi, je "Potvrda o uplati naknade po prijavi jahte ili brodice".
Na kapitanát se dojede bez lodi, jen s českými papíry.

Pojištění:
Nikdy jsem to předem nesjednával. Vždy to bylo hodně levnější přímo v Chorvatsku. Většinou rovnou na kapitanátu měli zastoupení nějaké místní pojišťovny a dokument přímo sjednali.
No a vloni byla malá změna, čímž mě trochu naštvali. Buď to byla místní úprava v Punatu (že byli líní to udělat) anebo to už platí v celém Chorvatsku a bude to tak i nadále všude. Prostě mě na kapitanátu nepojistili a poslali do nejbližší pojišťovny. Našel jsem Wiener Osiguranje a tam bez problému vše proběhlo za pár minut (mají na to formuláře a vědí o co se jedná). Jinak malé pobočky pojišťoven jsou všude poblíž kapitanátů protože i tyto námořní úřady jsou vždy jen ve větších přístavech.
No a ještě jedna změna byla v Punatu - nechtěli peníze tak jako vždy ale chtěli abych došel vedle do pobočky banky Erste, tam to složil na účet a vrátil se s potvrzením. No - vydržel jsem to...

A teď ještě platby pro RIB 4,50m + Evinrude 50HP:
- poplatek kapitanátu - 209 kn (platí vždy do konce kalendářního roku)
- pojištění(osiguranje od odgovornosti do 3,5mil.kn) - 270 kn (platí na celý rok dopředu = na 365 dní).

Takže - není potřeba nic řešit předem (hlavně ne u nás) - vše na místě hned po příjezdu.
Stačí? Ahoj Lešek.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
04. 12. 2020 18:24
Upřesňuji:
To co jsem psal o složení peněz na účet v Erste nebylo myšleno pro pojišťovnu ale pro kapitanát.
V pojišťovně Wiener Osiguranje se platilo hotově nebo kartou.
Jen úřednice kapitanátu nechtěla brát peníze! Ale třeba jim tam jen nešel platební terminál...nevím.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
04. 12. 2020 19:26
... auto je pojištěné, podvozek pod lodí také ... budu se ale muset zeptat na pojišťovně, zda se pojištění člunu (modrá karta) vztahuje i na přesun lodě k moři ... a hlavně na výši pojištěné částky ... kdyby se člun nedej Bože při jízdě oddělil a způsobil škodní událost s následky pro druhou osobu (druhé osoby) ...

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
05. 12. 2020 18:08
Ahoj Lešek,
velmi mooc Děkuji za podrobný návod. Je to tak že jsem vyplašený a sháním jaké koliv informace. Aby tam potom nebyl problém. Jedu poprvé a ani nevím jak se bude RIB chovat na moři. Snad to bude vše v pořádku. Zápis do registru chci udělat cca v dubnu kdy budu v Chorvatsku. Se člunem až v srpnu.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
05. 12. 2020 22:18
Ahoj!
RIB se bude chovat skvěle. Ale na vyšší vlny je příliš lehký a musíš je přejíždět podélně.
Doufám, že máš na motoru možnost nastavení trimu aby ti to lépe šlo do skluzu (nevím typ lodi a motoru).
Hlavně pozor - do 300m od břehu nesmíš jet ve skluzu. Stejně tak v prostoru přístavních zátok apod. Pokuty jsou vysoké.

Pokud to není tajné, tak ještě napiš kde budeš v dubnu a kde v srpnu. Třeba ti ještě poradím slušný kapitanát...
Pokud to napsat nechceš, tak pošli "Soukromou zprávu" a já ti odepíšu.
Měj se fajn.
Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 01:26
TO. Bessy zeptej se ale pokud máš pojištěno u Němců nebo Rakušanů a máš tam uvedeno Haftpflicht- mělo by to krýt škody způsobené plavidlem při jízdě, kotvení, přepravě po souši... vůči jiné osobě ale tobě by nedali ani "vorla" to kryje Kasko a je dražší.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 11:32
Ahoj Lešek,
Mám Zodiac Cherokee 4,4m. Motor Johnsoh 50hp - 2takt. Trim je el.nastavitelný.
V dubnu budu v Zadaru a v srpnu v Trogiru.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 15:00
V Zadaru jsem to zrovna nikdy nezařizoval protože nebyl důvod s člunem bydlet v tak velkém městě.
Ale kapitanát je na starém městě na konci v cípu poloostrova v přístavu. Je to nová ošklivá budova.
Možná mimo sezónu budou mít omezené úřední hodiny ale to uvidíš na místě.

V Trogiru je to taky na starém městě na ostrově v přístavu kousek před tou středověkou baštou Kamerlengo.
Asi tam v srpnu bude trochu nával protože je to malá kancelář a venku se dost čeká.
Takže raději to zařiď v tom Zadaru.

Jo a kdyby to byla pravda, co jsem psal o tom pojištění a ani v Zadaru by na kapitanátu nepojišťovali (no a na starém městě bys to nenašel), tak jak přejdeš přes přístavní zátoku po tom mostě pro pěší, tak tam je hned několik poboček pojišťoven. Hned je Triglav a kousek dál Generali a Croatia osiguranje.
Ahoj.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 15:26
Super děkuji moc za rady. Právě jsem to chtěl zařídit v dubnu když tam budu bez lodi a bude snad ještě všude klid. Abych potom nemusel v srpnu nikde nic zařizovat. Snad vše dopadne v pořádku.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 15:39
Ještě k tomu Trogiru:
Po přejezdu z města na ostrov Čiovo po starém mostě a pak dál kolem mariny směrem na Okrug Gornji je malý přístav a tam se dalo zdarma sundat loď do moře. Bylo to přímo u cedule Okrug Gornji vpravo.
Pak se to dalo sundat až v přístavu po dalších 2 km ale to už bylo placené.
Další možnost byla od starého mostu na Čiovo doleva ale tam to většinou zablokují zaparkovaná auta.

A jedna zajímavost pro ty co jsou s člunem u Trogiru:
Trogir je na ostrově a před mostem z pevniny je obrovské tržiště, které funguje až do noci. Je tam skvělá zelenina, ovoce ale taky ty cetky a blbosti. Taky jídelny a spousta kaváren. No a na to místo lze připlout lodí kanálem podél starého města. Loď lze uvázat přímo u nějaké kavárny, projít se, nakoupit a pak plné tašky ovoce a zeleniny naložit přímo do lodě. Není potřeba jezdit autem!
Taky je tam přes ulici rybárna ale čerstvé ryby mají jen ráno a maximálně do 10 hodin. Za drobný poplatek je taky vykuchají...
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 15:46
Budeme v Kaštel Stafilič v komplexu hotelu a bungalovů Resnik. Loď se dá sundat přímo tam nebo kousek vedle. Mám již domluvené v Resniku stání u mola. Výlety určitě do Trogiru, Splitu a určitě Čiovo. Jen ještě Lešku dotaz. Jak je to když pojedu do Splitu kde mohu uvázat člun. Abych to nepostavil někomu na místo nebo na soukromé místo.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
06. 12. 2020 21:44
Ano, je tam dobré betonové molo typu L, které chrání před vlnami. Hlavně vás bude chránit ostrov Čiovo a poloostrov Split.
Těch bungalovů je tam moc a je lepší být dole u pobřeží abys mohl kontrolovat uvázání člunu když se třeba v noci rozfouká...
Snad tam budou mooringy, když tak si hoď 20m dozadu větší kotvu (chorvatsky sidro).

To co jsem psal o kanálu u Trogiru, tak bude pro vás přístupný z druhé strany pouze k tomu silničnímu mostu. Ale to nevadí - je tam spoustu místa a dá se zakotvit drze mezi lodě. Pak jen vyjdete nahoru přes silnici.

Split:
- nikdy jsem tam člunem nebyl
- vjel bych do toho vnitřního přístavu a drze se nacpal mezi lodě kde to vypadá, že zrovna nikdo teď nepřipluje ale hlavně úplně vlevo. Někdy se dá odtlačit 2 místní rybářské lodě - oni jen tak nepřijdou - odplouvají velmi brzo ráno nebo ještě v noci.
- nebo pak úplně vpravo (tam je ale méně lodí a taky takové ty důležité, jako Lučka kapetanija - má tam totiž sídlo v té velké budově na konci mola)...
- zajímavé je, že před tím Dioklecijanovým palácem téměř nikdo nekotví - asi to bude za poplatek - zkus to, třeba to moc nebude.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
07. 12. 2020 19:04
Velmi moc Děkuji za radu. Měl jsem obavy abych někde nezakotvil nějakému domorodci na místě a on ve vzteku mi to neodvázal. I když i to se může stát. Jezdí i policie na moři dávat pokuty za špatné kotvení?
Re: Chorvatskem na lodi
07. 12. 2020 20:27
Nesmíš kotvit vysloveně pod cedulí zákaz kotvení.....grinning smiley ale spíš co sem viděl tak za rychlost a chytali v maríně..
Ale že by ti chorvat odvázal tomu nevěřím, já když něco tak sem se zeptal a nebyl nikdy problém



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ttom (07. 12. 2020 20:30).
avatar Re: Chorvatskem na lodi
08. 12. 2020 16:45
Vím že vám přijdu dost vyplašený ale raději se několikrát hloupě zeptat než mít potom problém. Jedu se člunem poprvé tak se raději ptám.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
09. 12. 2020 13:08
Mio ... není vůbec důvod se podceňovat, ba naopak informací a opatrnosti není nikdy dost ... mé krédo je mimo jiné "líná huba, holý neštěstí" ... a pokud jsou zde lidi, kteří Ti mají co poradit ... tak o to líp ...
mimochodem, když jsem jel vybírat náš první člun, tak jsem s sebou vzal i dva poradce z tohoto Fora ... člun jsem po pár letech prodal ještě za víc, než jsem za něj dal ... yawning smiley
... jedna rada za mě ... na noc loď uvazuji na 2 lana ... a pokud parkuješ u pronajaté bojky a máš info o očekávané bouři, tak klidně na 3 (hlavně aby bylo v pořádku hlavní lano a řetěz od zátěže k bojce, pod kterou loď vážeš ...
... kdyby začal zlobit tah motoru, tak se v první řadě podívej, jestli jsi na vrtuli nenatočil plastový sáček ... pokud uvidíš blížící se loď policie nebo kapitanátu, tak musí mít na sobě všichni vesty ... a ne, že budou jen na dně lodě ... obvykle totiž při jízdě na sobě mívají vesty jen děti ...
nezapomenout mít doklad, i na krátké vzdálenosti při plavbě u sebe ... pas, nebo OP, doklad o lodi, průkaz vůdce malého plavidla, zaplacené povolení z Kapitanátu a modrou kartu ... vše ve voděodolném obalu ... a při plavbě na ruce vždy pojistku k zapalování ...

smileys with beer
Re: Chorvatskem na lodi
28. 12. 2020 13:36
Citaci
Bessy
... auto je pojištěné, podvozek pod lodí také ...budu se ale muset zeptat na pojišťovně, zda se pojištění člunu (modrá karta) vztahuje i na přesun lodě k moři a hlavně na výši pojištěné částky ... kdyby se člun nedej Bože při jízdě oddělil a způsobil škodní událost s následky pro druhou osobu (druhé osoby) ...

To snad kryje pojištění auta/přívěsu, při jízdě po silnici je loď náklad jako každý jiný. Když povezeš na vozíku skříň nebo fůru písku, tak ji taky nepojišťuješ zvlášť.
avatar Re: Chorvatskem na lodi
21. 02. 2021 10:36
Článek
Češi jsou momentálně v objednávkách jachet pátým nejaktivnějším národem na světě, tvrdí portál Boataround.com, který působí v 71 zemích. V objednávkách lodí je předstihnou jen Němci, Rakušané, Italové a Britové.
„Zájem o pronájem na léto stoupl několikanásobně, v lednu meziročně o 200 procent. Domácí destinace jako Lipno a Slapy už jsou plné, a máme rezervace dokonce i na únor, což dřív nebývalo,“ říká spoluzakladatel Boataround Pavel Přibiš. Rezervační portál loni vyrostl v obratu o více než sto procent na 258 milionů korun.
Ne náhodou je portál jakousi obdobou Booking.com pro jachty. Zakladatelé úspěšného českého start-upu Pavel Přibiš a Jana Escher projekt v roce 2016 založili právě po odchodu z největšího hotelového rezervačního portálu na světě. Že budoucnost patří lodím, vycítila i skupina Miton v roli strategického investora, který pohání globální expanzi Boataround. Portál se chystá brzy otevřít pobočku v Barceloně, v Bratislavě, v Austrálii a míří do Jižní Ameriky, konkrétně do Peru, Brazílie a Kolumbie.
Češi však sahají po osvědčených klasikách. Rezervují hlavně lodě v Chorvatsku (oblast Střední Dalmácie kolem Splitu nebo na severu u Zadaru), v Řecku (například Kefalonie) nebo na severu Itálie (Janov, ostrov Elba, Cinque Terre).
„Hlavní destinací je Chorvatsko. Češi vědí, že se tam vždycky autem dostanou, a buď Slováci, nebo Maďaři v létě uvolní hranice. Chorvaté říkají, že pandemii zvládají právě díky zájmu Čechů a Němců,“ říká Přibiš. Podle něj je znát, že se zákazníci více drží dovolené na kontinentu, takže například zájem o Karibik, Seychely, Thajsko a jiné exotické oblasti naopak klesá nebo stagnuje.
Zájem je o dražší lodě
Rezervacím lodí nahrává nejistota kolem letecké dopravy a také představa o lodi coby bezpečném místě, kde trávit dovolenou. Právě proto vedou destinace dostupné autem.
„V některých destinacích takový zájem nikdy nebyl,“ podotkl Přibiš s tím, že poptávce šla spousta majitelů jachet naproti vstřícnějšími storno podmínkami nebo snížením záloh. Část rentiérů zálohy přestala vyžadovat úplně.
Češi objednávají dražší lodě než loni. Zatímco loni za týdenní pronájem byli ochotni zaplatit v průměru 2500 eur, letos je to o 500 eur více. Není jasné, čím to je, protože část obyvatel v tuzemsku zchudla. Je však možné, že právě zákazníci s nižší kupní silou už letos tolik lodě nezamlouvají. „Je to pro nás překvapení, čekali jsme spíš, že lidé budou šetřit,“ uvedl Přibiš.
Na dračku nejde jen moře. Lidé mají v době pandemie zájem i o jachty „za lesem u rybníka“. „I malé destinace nám už dávají ohromný význam. Třeba v Holandsku objíždíme kanály a oslovujeme majitele lodí. Přidáváme zastrčená místa, jako jsou přehrady s jachtou,“ popsal podnikatel.
Boataround je největším portálem na rezervaci jachet v Evropě. Působí v 71 zemích světa, kde nabízí 16 tisíc lodí. V nabídce má i jachtu například po Franku Sinatrovi nebo po pašerácích kokainu. Jeho největším konkurentem na starém kontinentu je rakouský portál Zizoo, v tuzemsku pak portál yachting.com a YachtNet.cz.

[www.seznamzpravy.cz]

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
22. 02. 2021 13:35
... odkaz mi přeposlal Dollpa ... (na You Tube je umístěno od včerejška) ...
a mně to nedalo to sem nedát ... yawning smiley
"co se dá najít pod vodou Jadranu ..."

[www.youtube.com]

smileys with beer
avatar Re: Chorvatskem na lodi
23. 02. 2021 09:25
no jo no, válka byla nedávno
Re: Chorvatskem na lodi
23. 02. 2021 10:11
Nějak se mi to nezdá.
Vypadá to jako byto tam někdo hodil včera, už po měsíci, by to muselo být porostlé drobnou řasou.
Vždyť jak vypadá spodek lodě vytažené po dvou měsících v moři, už je na ni usazený povlak.
Nepřinesl si to tam ten potápěč nakonec sám ? spinning smiley sticking its tongue out
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 58
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.