Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

odpočinek během cesty

Autor sazex 
odpočinek během cesty
15. 06. 2007 09:57
Chtěl jsem se zaptat jak často a dlouho během cesty odpočíváte (nemyslím přespání do rána). Už vás někdy někdo buzeroval, že jste si někde na hodinku schrupli?
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 10:10
Kdysi to tak bylo na Plitvicích před cca 10 roky, ale pak Chorvati rozumně pochopili, že tak lidi na ubytování nadotlačí a že je lepší odpočatý řidič než někde havarující únavou.
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 10:14
Podle me to je indi vindy na kazdem ridicovi. Ja osobne na strece 1200km 5x20min. Spojeno s tankovanim curanim apod. Minimalne jednou za 3,5 hodky by ses ale protahnout mel, jinak si to ani neuvedomis a muzem si o tobe precist v jinem vlakne. Machry co rikaji ze udelaji 1200km bezpecne s 1-2 zastavkama neberu, doufam ze fsichni takovi pojedou jindy nez ja.
Ja jedu na dovolenou ne na grand prix. Tech 5 zastavek delam a to i presto ze se citim v pohode a ridim rad a mohl bzch jet daleko vic. Radsi ztratim v zivote minutu nez v minute zivot. smoking smiley

--
TomKa
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 10:42
V loni Štětí-Pelješac

Jíloviště benzínka - WC cca 0,5h
Strakonice - nákup toho co jsme zapoměli cca 1h
Schärding - koupě dálniční známky + WC cca0,5h
Na A9 někde u Liezenu - odpočinek, svačina, WC cca 1h
Sentijl - benzin,WC cca 0,5h
2x na A1 po půl hodině
Neum - benzín
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 11:00
zalezi na unave, muzu jet 1000km po dalnici s minimalnim provozem v dobrem pocasi (rozumej prijemna teplota, sucho a dobra viditelnost) a necitim nijak extra unavu, protoze nedelam nic jinyho, nez ze kecam, vocumuju co se deje okolo, tempomat si drzi svych 130km/h takze se akorat drzim volantu

naopak muzu jet 500km v silnem provozu, za spatneho pocasi a byt uplne vyfluslej

je to individuelni a primo zavisle na odolnosti ridice (zkusenosti+praxe), na kvalite vozu a momentalnich provoznich podminkach

pokud nekdo obvykle jezdi autem akorat do prace a z prace 25km, jednou za vikend 100km a pak chce jet 1200km v kuse je blazen, naopak nekdo jezdi denne 500km i vice tak pro nej by to nemel byt vyrazny problem, ale i tehdy je potreba se na delsi trasu pripravit vhodne zvolenym odpocinkem - ne tedy jit rano do prace, makat, pak balit s rodinkou a vyrazit na noc

obvykle vyjizdim v podvecer okolo 20.00, balim den predem, rano nalozim a du spat, spim cca 8+hodin, pak jen nasednem a jedem
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 11:13
tiboon napsal(a):
-------------------------------------------------------
> obvykle vyjizdim v podvecer okolo 20.00, balim den
> predem, rano nalozim a du spat, spim cca 8+hodin,
> pak jen nasednem a jedem

To by bylo ideální, ale to mě řekni, jak se přinutíš jít spát přes den.sad smiley Mě se to teda nedaří spát na povel. Jedině, když si předtím dám pár piv. A říká se, že hodina spánku před půlnocí je jak 2 hodiny spánku po půlnoci, takže pak stačí takový čtyřhodinový šlofík.smiling smiley
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 12:38
bezne chodim spat kazdy den mezi 01:30-02:30 takze den pred odjezdem to trochu natahnu do cca 05:00-06:00 pak chvile nutneho spanku, zena me vzbudi ja malatne nalozim auto, posnidam, poresim nejake nezbytnosti a prijemne udyndan odkracim do postele, pak uz jen spanek a cerstve vyspany a odpocaty vstavam (sprcha atd.) a jedeme...
Re: odpočinek během cesty
15. 06. 2007 14:54
Tak to pak jo. Takže to udělám vlastně podobně, ale místo sezení u pc budu lítat s taškama do auta.grinning smiley
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 01:41
Vzhledem k tomu, že mě čeká trasa asi 1250 km ze Zlína do Černé Hory tak vyjedu ráno kolem osmé, Bratislava -Rajka cca 11.00, Karlovac 17.00, pak po staré cestě, v obci RAKOVICA (v oblíbeném motorestu)večeře cca 19.00, nájezd na dálnici u UDBINY,z dálnice vyjedu u Šestanovace( pokud bude dokončena do 30.6.2007),pak následuje krásný sjezd serpentinami dolů k moři,BAŠKA VODA- odpočinek-procházka kolem liduprázdných pláží cca kolem půlnoci, pokračování dále směr Makarská, Gradac( odpočinek do cca 4.00hodin),Dubrovník, trajekt přes kotorský záliv, Budva cca 8.00. Rekapitulace:doporučuji vyjet odpočatý, přes den lépe "zatáhnout" , jen nezbytné přestávky, večer a po setmění jet na "údržbu" -častější pauzy, spánek alespoň 2 hodiny. S nutnými přestávkami jsem se dostal nejdále asi do vzdálenosti 1000km(GRADAC). Přesto,že jsem zvyklý denně jezdit a mám skoro 30 let řidičák,po těchto kilometrech toho mám dost a měl by následovat delší odpočinek na spánek( mě stačí kolem dvou hodin). Dále doporučuji během jízdy popíjet nějaký energetický nápoj-třeba RED BULL,stačí 2 plechovky. Přeji všem pěknou dovolenou bez nehod. P.S.vyjíždím za 14 dnů.
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 10:33
Na RED Bully a podobne pozor, pri jejich konzumaci sice dochazi k nabuzeni organizmu ale cca o 2 hodiny pozdeji, prijde podstane vetsi utlum a prichazi zakerne a nepozorovane. eye popping smiley Lepsi a bezpecnejsi nez se timto dopovat mi prijdou castejsi a delsi prestavky. RedBulla si davam po dojezdu na misto, at muzu v klidu s detma k vode, a kdyz to pak nahodou zalomim na plazi, tak uz nikoho neohrozuju, krome vlastni kuze thumbs up smiley

--
TomKa
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 11:32
Tomka, přesně jak píšeš s těmi redbuly, už to nechci. Vzpomínám si, že někde u Mariboru jsem ho polknul a u Záhřebu krize jak sviňa z ničehož nic. Ale stačí zastavit alespoň na chviličku a častěji. Třeba jen na 5 min., vystoupit, projít se kolem auta, podívat se jestli na některém ze stojících aut není "fórácká nálepka"grinning smiley (a je-li, posádku auta vzbudit na kus řečigrinning smileygrinning smileygrinning smiley)a pak zase pokračovat.Stejně nic neuspěcháme a ani to nemá žádný význam. A jestli do apartmánu dorazím v 8.30, v 9.00, nebo v 11.00 je mi v podstatě fuk.hot smileyhot smileyhot smiley
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 11:49
Nevím, ale mě REDBully subjektivně pomohly, možná je to psychická záležitost. Samozřejmě, že je nutné dělat přestávky, o tom také v příspěvku píši.
Při cestě na dovolenou se mě jede o poznání lépe, jsem odpočatý. O poznání hůře je to při cestě zpět. Pravidelně po přejetí hranice v Bratislavě přijde krize(bývá to kolem čtvrté ráno, když se rozednívá), takže musím na dálnici u Bratislavy na odpočivadle zastavit a chvíli zadřímnout. Zkoušel jsem se projít, zdálo se, že je to již dobré, avšak měl jsem problém dojet k dalšímu odpočivadlu.Nevyplatí se spěchat, přestože vidina domova je nablízku.
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 12:42
Jen poznatek kolem " povzbuzujících prostředků"
každý rok když odjíždíme do HR tak se stavujeme u rodičů (máme to po cestě na Vídeň). jednou jsem si koupil tyto prostředky a u nich si jeden vrazil na mražák a další do mobilní ledničky v autě. Samozřejmě jsme pak nedočkavě vyrazili a povzbuzovák zapoměli na mražáku. Já si ten svůj v autě dal někde u Zagrebu a v poho dojel až do Kninu a tam se pěkně prospal. Táta si ten můj zapomenutej dal doma a do 10 minut spal jak batole. Takže já je beru na vzpružení a táta místo prášků na spaní smiling smiley

Mirek
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 13:35
Už 2 roky používám tohle [www.speed8.cz]
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 13:43
My si na cestu vymačkáme šťávu asi z deseti citronů, trochu osladíme, zředíme vodou a nalijeme do bandasky a po cestě popíjíme po trošce. V druhé bandasce máme černou kávu a jinak různé vody. Když je nejhůř, sáhneme po citronu. Za týden vyrážíme. Dobro došli!!!
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 13:52
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (20. 12. 2012 11:00).
Petulda
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 17:05
Pripojim sve zkusenosti s dlouhymi trasami. Vzdy ridim sam celou cestu (zena neridi), pokud je to mozne, snazim se vyhybat jizdam v dobe zacp (napr. patecni a nedelni odpoledne v okoli aglomeraci). Pokud jsem jezdil bez navigace, predem jsem si vzdy pripravil trasu vcetne dalnicnich sjezdu a tranzitnich mest. S navigaci jen kroutim volantem podle toho, co mi elektronicka pani porouci winking smiley.

Z delsich cest (vic nez 600km najednou) mam za sebou zatim Chorvatsko (Praha<->Makarska, cca 1000 km), Nizozemi (Praha<->Amsterdam, cca 900 km) a Francii (Praha->Gap, cca 1300 km a Saint-Tropez->Praha, cca 1400 km, navrat vcera winking smiley ).

Obecne preferuju dalnice i za cenu poplatku nebo kilometrove delsi (casove ale vetsinou kratsi) cesty.

Obe cesty do/z Chorvatska a cestu do NL jsem jel pres noc. Vyhodou je pro mne minimalni provoz, nevyhodou unava kolem 5-6 hodiny ranni, kdy se u mne setkava unava z rizeni s ospalosti a je to vazne moc neprijemne. Tma mi nevadi.
Cestu z NL a obe cesty z/do FR jsem absolvoval pres den a uz vim, ze je to pro mne 100x lepsi i za cenu pripadne mensi plynulosti provozu. Moje unava po ve dne ujetych 1400 km s dojezdem o pulnoci (navic celou cestu v desti) byla mensi nez po 900 km ujetych v noci s dojezdem v 7 hod. rano.

Co se tyka povzbuzovadel, tak piju RedBully a/nebo kavu, davkovani podle unavy winking smiley, vetsinou ale prvni RedBull tak po 600 km, pak po 200-300 km. Blbe se pak ale doma usina.

Prestavky delam curaci po cca 300 km (hlavne kvuli zene :-) ), vzdy se kratce protahnu, vetsinou kazdou druhou spojim s tankovanim. Napr. pri vcerejsi ceste z Francie delaly vsechny prestavky v uhrnu asi 50 minut. O nejakem schrupnuti v mem pripade nemuze byt rec, byl bych pak unavenejsi nez pred tim.

Dulezita je pro mne i pohoda v aute: teplota tak akorat (me vyhovuje 20°C, bez klimy bych letni cestu nechtel zkouset...), zadny pruvan nebo fuceni (zavrena okna, vetrak na 1. ze ctyr stupnu, proud vzduchu nasmerovany mimo hlavu a telo), pohodlne mekke obleceni (kratsy, triko), ridim bez bot, v ponozkach. Radio nebo CD na dlouhych cestach vetsinou neposloucham, je to pro mne dalsi hluk, ktery unavuje - mozna kdybych mel auto, kde by pri 130 km/h bylo ticho a hudba by jen tise dokreslovala atmosferu... V soucasnem aute mi na tehle dlouhych cestach HODNE chybi tempomat. Jizda po dalnici s nim je o rad prijemnejsi.


Hodne stesti vsem cestovatelum a (SNAD!!!) brzke uzdraveni krajankum z oktavky, ktera vcera v noci lezela na strese v prikopu u dalnice pred Regensburgem v Nemecku... :-(.
Re: odpočinek během cesty
16. 06. 2007 20:33
Karel M. napsal(a):
-------------------------------------------------------
v obci RAKOVICA (v oblíbeném motorestu)večeře cca 19.00

Nemyslíš Korenica. Tento:







[www.macola.hr]

Na chorvatské poměry tam mají relativně dobré ceny (v bufetu - hotovky, samoobsluha), restaurace dražší. Pro děcka je to tam tak fajn, viz. foto.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil residents (16. 06. 2007 20:42).
Re: odpočinek během cesty
17. 06. 2007 06:23
Tak tento to není.Při jízdě k moři je po levé straně ještě před Rakovicou, je to její spádová obec,tzn. název - RAKOVICA. Další obec je již samotná RAKOVICA. Ten název si bohužel nepamatuji, na účtence je napsaná RAKOVICA.Je tam posezení venku i uvnitř, slušně vybavené s příjemnou obsluhou za normální ceny.
Asi z nostalgie se tam pravidelně ročně zastavujeme, pokud nepoužijeme dálnici.
Re: odpočinek během cesty
17. 06. 2007 09:18
Minulej rok mě přibila nová zkušenost. To, že Redbully a kafe si mám dávat až v druhý půli cesty, to už jsem vysledoval a je fakt, že se to o asi 50% zlepšilo. Minule jsem byl ale nucenej jet následující noc po noční směně, a protože vím, že ve dne ten spánek nestojí za nic, tak jsem se docela bál. Po dvou nočních, že to bude docela náročný. Ale opak byl pravdoucool smiley, organismus si asi stačil za ty dvě noční posunout hodiny a mě se jelo v poho. Dokonce jsem dělal i míň přestávek, protože zbytek rodiny spaleye rolling smiley. Ospalost se nedostavila vůbecthumbs up smiley
Hulča napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tomka, přesně jak píšeš s těmi redbuly, už to
> nechci. Vzpomínám si, že někde u Mariboru jsem ho
> polknul a u Záhřebu krize jak sviňa z ničehož nic.
> Ale stačí zastavit alespoň na chviličku a častěji.
> Třeba jen na 5 min., vystoupit, projít se kolem
> auta, podívat se jestli na některém ze stojících
> aut není "fórácká nálepka"grinning smiley (a je-li, posádku
> auta vzbudit na kus řečigrinning smileygrinning smileygrinning smiley)a pak zase
> pokračovat.Stejně nic neuspěcháme a ani to nemá
> žádný význam. A jestli do apartmánu dorazím v
> 8.30, v 9.00, nebo v 11.00 je mi v podstatě
> fuk.hot smileyhot smileyhot smiley
PS:"fórácká nálepka"- prosím,kde ji seženu? děkuji moc za info smileys with beer
Re: odpočinek během cesty
17. 06. 2007 15:14
Napiš si Podgoraninovi. Rád Ti jí zašle na mail. Alespoň to doposud dělal....thumbs up
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 07:46
Střídáme se s manželem zhruba po 2 hodinách jízdy. Je to tak akorát, že se člověk zbytečně neunaví přes čáru a rychleji se obnoví. Taky hodně záleží na počasí. Pokud jedeme za deště/což je bohužel většinou/ tak jsou ty dvě hoďky maximum. Taky u Záhřebu pravidelně potkáme mlhu. No a hlavně kdo absolvuje cestu po D1 tak má hned na začátku cesty půlku sil pryčangry smiley
Energetické nápoje manžel používal a dnes si raději schrupne, když řídím já. No a pro mě jsou nejlepší obyčejné mentolové bombony. V klidu si pocucávám když rodinka spinká. Zastavujeme samozřejmě na nějaké kafčo, jídlo a protažení kostí.
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 11:53
Naplánoval jsem si cestu mimo špičky - doufám, Příjezd v neděli , odjezd v pátek.

Po předloňské noční cestě již nechci noční jízdu opakovat. Tak 1/3 jsem prospal a to jsem řídil.

Chtěl jsem původně vyjet někdy kolem 2-3 ráno v neděli. Jedu na Pelješac. Jsem si říkal , že bych tam mohl večer být.

Ale napadlo nás s manželkou , vyjet v sobotu ráno ( 6-7 ) ,pohodovou jízdou bych mohl být večer někde na dálnici třeba u Zadaru. Rodina by přespala v autě ( 2 děti + žena) a já abych se vyspal , venku na karimatce ve spacáku pod širákem. Někde na odpočívadle. Ne opuštěném.
Ráno poklidně dojezd třeba 300 - 400 km na Pelješac.

Je vůbec takové přespání možné ? V Rakousku to je prý zakázané. Ale pro Chorvaty je prý lepší odpočinutý řidič než havárky .

Díky moc za vaše názory... Jirka
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 12:31
astor - jezdíme takhle už pár let, odjezd v poledne, či lehce po poledni, kolem 24 h. jsme v Drveniku, tam to odstavíme vzadu za přístavem, projdeme noční Drvenik, dáme točené pivko ( mají Plzeň), do rána pak 4 hodinky chrupec - my s juniorem a psem v autě, muž s kamošem venku na lavečce (nepadá na něj ranní rosa, chytnou ji stromy, jinak budeš ráno mokrej i se spacákem), no a pak jedeme dál na Pelješac. A pak se můžeš rozhodnout, zda v Ploce na trajekt, či po pevnině, jsi odpočatej. Těch aut tam takhle stojí víc a zatím nám nikdo neřekl ani slovo.
avatar Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 12:44
astor - to by som neradil prespávať niekde na parkoviskách alebo na verejných priestranstvách. Za prvé je to v Chorvátsku zakázané, je vraj za to mastná pokuta a za druhé asi aj dosť nebezpečné (najmä na tých parkoviskách). Veď je toľko možností si po ceste nájsť nejaké ubytko alebo kemp, či nie?
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 12:56
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (20. 12. 2012 10:59).
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 13:42
Macola je v Korenici, tam si davam pokazde COBANAC, super.
V Rakovici by to mozna mohl byt restoran-pansion DEGENIJA, je to uz pri vyjezde z ni po prave strane a jsou tam velice slusni i noclech na prespani neni drahy.Je jich tam ale vic.
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 14:26
Fido napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já používám Semtex (tak dva během cesty) a pak
> bonbony pro řidiče. Když jsem se vloni vracel, tak
> jsme jeli na jeden zátah a po návratu o půlnoci
> jsem nemohl do tří do rána usnout. Takže něco
> muselo zafungovat. Osobně víc sázím na ty bonbony
> pro tiráky.

Bombony pro tiráky jsem měl loni a cesta byla super. Přípravky typu Redbull apod. obsahují obrovské množství cukru, při jehož zpracovávání dochází k obdobnému útlumu, jako po vydatném obědě. Cukr vlastně ruší účinky ostatních "dobrých" složek. Tyto nápoje se doporučují spíše při těžké fizické zátěži, kde není potřeba zvýšené psychické koncentrace. BACHA NA REKLAMY !!!thumbs up smiley
Re: odpočinek během cesty
18. 06. 2007 14:29
mas aj redbull bez cukru, ak Ti nechuti s cukromyawning smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 202
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.