Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

trajekty

Autor brumi 
avatar Re: trajekty
05. 06. 2012 20:03
Ahojte. Tak ten článek, který jsem tady dala, není o tom, jestli to vadí mi, nebo několika dalším turistům. Já se totiž můžu rozhodnout, zda tam pojedu za tu cenu, nebo ne...na ty jižní ostrovy. Týkalo se to ostrovních domorodců a podnikatelů s turismem, kteří mají obavy z úbytku turistů oproti severu, a taky chtějí, aby se mladí nestěhovali pryč z těchto ostrovů, ale nacházeli na těchto ostrovech zázemí a práci.....Něco asi ve stručnosti - doteď jste podporovali a rozvíjeli sever Chorvatska a Zagreb, a nyní chceme, ať se taky zajímáte - třeba i dotačními programy na turismus a dotacemi na trajekty - o dosud tak trochu opomíjený jih Chorvatska....aby se i na vzdálenějších ostrovech/Vis, Lastovo, Korčula,,,atd./ mohl rozvíjet turismus. Tak jsem to alespoň pochopila....R.

Něco málo k trajektu na Rab:
[www.rapska-plovidba.hr] [www.chorvatsko-24.cz]


Re: trajekty
05. 06. 2012 21:08
To Rero: Můžu je jen politovat... Nejsem chorvat, takže prioritně mě zajímá dění v ČR, kde žiju. Problém rozvoje turismu v Chorvatsku, dotace na trajekty a jiné věci mě osobně nezajímají. Stejně tak například nezajímá Chorvata, že máme zácpy na D1, která se teď začala opravovat... Mým zájmem je, jestli najdu fajn ubytování za rozumnou cenu - to si můžu ovlivnit. Ostatní tzn. cenu trajektů či mýtné nikoliv, zde se můžu jen "politovat" kolik navíc zaplatím od loňského roku.

Každý z nás, kteří jezdíme do Chorvatska zde utratí nemalé peníze. Je jen na Chorvatech jak s tímto příjmem naloží. Dají-li se na špatnou cestu (většinou to souvisí s tím jakou politiku si zvolí) a začnou ceny za veškeré služby obnormálně narůstat bude následovat odliv turistů. Nevím přesně jaký je příjem státní kasy z cestovního ruchu, ale tuším že by to mohla být více jak polovina z celého rozpočtu. V cestovním ruchu se hazardovat zkrátka nevyplácí...
Re: trajekty
05. 06. 2012 21:38
Cestovní ruch přináší 16% HDP. Těžko tedy očekávat, že se z toho na DPH, dani z příjmu a dalších daních a na zisku státních firem odvede více, než 50% z celkových daní celého hospodářství. Cestovní ruch a útratu turistů v HR nelze přeceňovat.
[www.stuh.hr]
Re: trajekty
05. 06. 2012 22:19
To Globík: děkuji za upřesnění a zároveň se omlouvám za nepřesné a zavádějící informace... Nicméně pokud je to tak jak bylo uvedeno, tak se není třeba obávat. Případný propad cestovního ruchu nebude žádné drama smiling smiley.

Otázka je co je všechno do uvedených 16% započteno. Je cestovní ruch restaurace, či obchodník s textilem, potraviny apod.? Určitě není, ale kdyby toho nebylo tak některé obchody neexistují, jsou přímo navázané na cestovní ruch. A tak se dá pokračovat např. o servisech pro auta, doktorech, lékárnách, loděnice (stavba trajektů)...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Martin_77 (05. 06. 2012 22:30).
Re: trajekty
05. 06. 2012 23:08
Martin_77 napsal(a):
>
> Otázka je co je všechno do uvedených 16%
> započteno. Je cestovní ruch restaurace, či
> obchodník s textilem, potraviny apod.? Určitě
> není, ale kdyby toho nebylo tak některé obchody
> neexistují, jsou přímo navázané na cestovní ruch.
> A tak se dá pokračovat např. o servisech pro auta,
> doktorech, lékárnách, loděnice (stavba
> trajektů)...
Velice správná úvaha. Ale jaký dopad má výpadek cestovního ruchu na celkové hospodářství přímořských regionů, by asi byl schopen dát rozumný odhad jen ekonomický expert. Tak jen amatérský příklad: V roce 2010 byl příjem (nikoli zisk nebo daně) z cestovního ruchu 6,24 miliard eur. Ale co se zase do toho počítá? Pokud všechno, tak na jednoho chorvata připadá cca 1300 € příjmů. Když si vezmeme, kolik se toho do Chorvatska dováží, kolik z toho zůstalo v Chorvatsku? 4 miliardy? Tedy 1000 € na 1 Chorvata? Nic moc... Další ukazatel: Město Záhřeb v r.2009 vytvořilo HDP ve výši 31,4% celkového HDP Chorvatska. Cestovní ruch je tam velmi nízký. Ono kdyby v Chorvatsku bylo po celý rok turistů jako na přelomu července a srpna, výsledky by byly jiné smiling smiley
Re: trajekty
06. 06. 2012 07:44
Trajekt na Rab
Ahojte. Rero dala odkaz na trajekt a ceny na Rab. Na stránkách samostatné družstevní plavební splečnosti - rapska-plovidba.hr, jsou aktualní ceny pro sezonu 2012. Krátce - osoba 16,- Kn, za auto do 5m 94,-Kn. O novém přístavišti Sitnica a jeho zprovoznění nikde ani zmínka, ani na stránkách města (údajně nevyjasněné vztahy k pozemkům). Osobně bych to neřešil, uvidí se na místě. A když už..... Nové přístaviště jistě vše ulehčí, ale příjdeme o krásný ranní kolorit městečka Jablanac a pohled na manévrování v přístavišti.
Anonymní uživatel
Re: trajekty
06. 06. 2012 08:42
Petrcl, s Tvou poslední větou naprosto souhlasím.
Má to jedno ALE: bez trajektového přístavu bude Jablanac opalým městečkem v zátoce, jak stvořeným pro opravdu klidný pobyt, v optimální poloze. Sem zamířila má úvaha.
avatar Re: trajekty
06. 06. 2012 20:29
Ano. Letos je to všechno takové nejasné....Ale virtuální pohled do přístavu a zátoky Jablanac je nádherný....klidně bych se tam taky na chvilku usídlila...pokud už nebude hrozit najetí trajektu na poklidně plavající turistysmiling smiley [www.virtualtravel.cz] Zdraví R.
Re: trajekty
08. 06. 2012 12:33
To Rero: narážíš na toto: trajekt? Sranda je, že se tímto trajektem pár týdnů před nehodou plavili rodiče... Vyprávěli mi, jak s nimi kapitán dramaticky manévroval v přístavu, říkali si jak by tohle dopadlo kdyby mu vynechal motor, nebo se mu nepodařilo zařadit reverz... A prásk, ani né za měsíc se to stalo... yawning smiley
avatar Re: trajekty
15. 06. 2012 20:57
Prosím, poradí mi někdo, kde najít ceny trajektu z Benátek na Istrii?
Re: trajekty
15. 06. 2012 21:29
pádˇa napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Prosím, poradí mi někdo, kde najít ceny trajektu z
> Benátek na Istrii?
Trajekty na této trase nejezdí. Jen linkový osobní katamaran (s možností přepravy jízdních kol)
[www.venezialines.com]
Anonymní uživatel
Trajekt Rab
21. 06. 2012 09:45
Zjara se Chorvaté holedbali, že v sezóně už bude v provozu trajektový přístav tinica namísto nevyhovujícího Jablanacu. Je 21. červen a na stránkách Rapske plovidby ani zmínka o změně. Není tu někdo, kdo by měl nějajakou bližší povědomost, jak to opravdu je?
Re: Trajekt Rab
21. 06. 2012 18:27
Tomm napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Zjara se Chorvaté holedbali, že v sezóně už bude
> v provozu trajektový přístav tinica namísto
> nevyhovujícího Jablanacu. Je 21. červen a na
> stránkách Rapske plovidby ani zmínka o změně. Není
> tu někdo, kdo by měl nějajakou bližší povědomost,
> jak to opravdu je?

Přístav je postaven, silnice k němu stále však chybí. 25.6, 7.7. a 14.7. dám vědět aktuální stav přímo z místa.
Re: trajekty
21. 06. 2012 18:54
maju tam problem s odkupenim pozemkov pod cesty, uz tu niekto daval link na clanok v HR novinach
Anonymní uživatel
Re: trajekty
21. 06. 2012 22:04
Právě v onom článku, na ktzerý bylo odkazováno, se holedbali, že do sezpny to bude vyřešeno a postaveno... Proto byl můj dotaz. Jinak děkuji

jurovi za upozornění a těším se na zprávy od APiK1.
Re: trajekty
25. 06. 2012 19:56
Dnes 25.6.2012 - jezdí se stále vesele z Jablanacu.
Anonymní uživatel
Re: trajekty
26. 06. 2012 07:25
Děkuji, APik1. Vypadá to, že i já v srpnu pojedu na Rab z Jablanacu.
Re: trajekty
26. 06. 2012 07:56
7.7. a 14.7. (nebo 15.7) bych měl dát vědět opět.
Re: trajekty
30. 06. 2012 06:51
Ahoj,

takže počítám s tím, že pojedu do Jablanacu. Asi je to tam v pohodě značené nebo?
Re: trajekty
02. 07. 2012 08:00
Stinica: [m.novilist.hr]
[hr-hr.facebook.com]




Upraveno 2krát. Naposledy upravil APiK1 (02. 07. 2012 08:09).
Re: trajekty
02. 07. 2012 14:24
Takže zítra slavnostě otevřeno:
[www.pomorac.net]
avatar
mdr
Re: trajekty
02. 07. 2012 15:26
My jsme se plavili na Rab 23.6. odpoledne z Jablanacu a 30.6. dopoledne zase do Jablanacu. Před odbočkou do Jablanacu už byly nachystané nové směrové tabule do Stinice přeškrtané. Ale jinak pohoda, v provozu byly čtyři lodě, čakání směrem tam tak do půl hodiny, zpět provoz plynulý - to spíše těch plavidel by se tam už víc nevešlo, cestou zpět jsme nejdřív chvíli čekali v Mišnjaku na připlouvající loď a pak před Jablanacem jsme čekali na uvolnění přístaviště - zkrátka zácpa na moři ;-)
Re: trajekty
02. 07. 2012 18:27
No a právě Stinica by měla "pojmout" dva a později dokonce tři trajekty najednou. Tzn. ideálně jeden vykládá, druhý nakládá.
Re: trajekty
12. 07. 2012 20:06
Mám dotaz ohledně trajektů Z ostrova Hvar. A to:
- dostanu se na Bol? resp. na brač (s autem)?
- nebo má někdo zkušenost i s cestou na korčulu?

Vím těžkej dotaz, ale rád bych jakoukoli radu. Díky moc.
Re: trajekty
12. 07. 2012 21:19
to couddy:

kompletní přehled trajektů najdete na www(dot)chorvatsko(dot)cz v sekci doprava-lodní.

Spojení mezi ostrovy zajišťují rychlé pobřežní trajekt. linky: [www.chorvatsko.cz]

Nejsou zrovna levné a nejezdí zdaleka tak často, jako trajekty Split-ostrovy, ale nemám s nimi žádnou zkušenost.
Re: trajekty
12. 07. 2012 21:33
Děkuji. Nyvltond. thumbs up
Re: trajekty
05. 08. 2012 13:02
Nedá mi to abych zde nenapsal svůj zážitek z 31.7. 2012. Chtěli jsme se podívat na Korčulu, našel jsem si trajekt z Drveniku, který jede přímo na Korčulu, ráno výplouvá v 7.30. Přijeli jsme z Mimic do Drveníku (auto jsme nechali v Drveniku a šli na trajekt) asi v 7.10 vše v pohodě trajekt vyplul na čas, ale poslední cestu měl z Drveníku v 16.30, takže už od 16.00 jsme byli přichystaní, co mě zarazilo, že ta budka kde se měli prodávat lístky na trajekt byla zavřená, když jsem na ni zabouchal, přiběhla číšnice od vedle, že trajekt nepojede, protože jsou na moři velké vlny, no mě se nezdálo. asi za 5 minut vidím připlouvat trajekt z Drveníku, vyložil auta a lidi a zavřel rampu a konec. Tak jsem se šel zeptat těch "námořníků" z Trajektu proč nejedou, tak říkal že až ráno v 4.30, tak jsem se ptal a proč?, když má v jízdním řádu napsané, že má jet. Chvíli přemýšlel a říkal že má technickou závadu. Mezitím se tam už začali scházet lidi (Češi, Poláci, Němci...) a začali se píďit proč trajekt nejede. "Námořník" řekl že musíme počkat do rána, sbalil se a odešel. Nakonec jsme usoudili, že neodpluli proto, že tam nebylo žádné auto, prostě by to nebyl pro ně kšeft. Nebyla to totiž Jadrolinia, ale nějaká soukromá společnost LNP (Linijska Nacionalna Plovidla d.d), ta totiž jezdí tuto trasu Drvenik - Korčula. Zachovat se takto nějaká společnost u nás tak ji snad seberou licenci. Takže co teď? Přeci nebudeme nocovat na Korčule. Nakonec se tam objevilo několik aut (dodávek), které nám nabídli že nás odvezou. Existuje náhradní trasa (o které jsme nevěděli) Korčula - Orebič (Pelješač) trajektem, s Orebiče přes hory do Trpjaně (Pelješač) a trajektem do Ploče, naštěstí toto jezdí už Jadrolinia. Takže jsme se naskládali do dodávek, zaplatili 200 kun na osobu a do Drveníku jsme se dostali kolem 21.00 Tam jsem pochopil,............ my (Chorvati) Vám způsobíme problém...................., ale pomůžeme Vám ho vyřešit, jen to bude několika násobně dražší. No pořád lepší než nocovat, někde na Korčule pod borovicí, ale našli se i tací, kteří tam byli s dvouma dětma (asi 2 a 6 let) a řekli že si radši koupí šaty než aby dali 200 kun na osobu, takže tam nocovali, no............ je to otázka priorit.
avatar Re: trajekty
06. 08. 2012 10:59
no nedalo se tam...na Korčule sehnat ubytování na jednu noc?Myslím,že by vyšlo levněji než 200 Kn,nebo se mýlím?A pokud by se domluvilo více lidí dal se sehnat apartman a tam v pohodě přespat.eye popping smiley

Lignano 9/03,
Turanj 9/05,
Trpanj 8/08, 7/09, 7/10, 6/11, 6/12, 6/14, 6/15, 6/16, 9/16, 6/17
Radomír
Re: trajekty
06. 08. 2012 17:53
Já nevím, mě se stát totéž, tak by mě hořely saze tak, že bych byl schopen s tím trajektem dojet do Drveniku sám. A tam bych ho zaparkoval co nejvejš na souši. Vždyť i to objevení se dodávek asi nebylo náhodné.
Re: trajekty
07. 08. 2012 12:29
To Radomír: asi by se tam dalo sehnat ubytování, ale ráno brzy vstávat na 4.30 hod., kdy odplouvá trajekt.......... a odpluje ráno? Navíc jsem měl v Drveníku zaparkované auto, od Mimic cca 50 km kde jsme byli ubytováni, nechtěl jsem ho tam nechat jen tak bez dozoru přes noc. Hlavně jsem chtěl co nejdřív pryč z ostrova.
To Zahajskej: přesně tak, ty dodávky se tam neobjevily náhodou, už je někdo z okolí, asi nějcí číšníci, nebo klidně samotní zaměstnanci LNP informovali, že trajekt nejede, že budou mít kšeft. Oni si myslím takto vycházejí vstříc, protože za dva, tři měsíce jim skončí sezóna a i kšefty.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

mdr
Hosté: 157
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.