Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley Fr. a It. 2014 smiling smileyPraha 2015smiling smiley Chorvatsko 2015

Autor Rero 
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
15. 10. 2014 22:49
Pokr.

Vzhledem k očekávanému počasí jsem se vybavila velmi teple. Nakonec počasí bylo takové "všelijaké". Asi polovina sluníčko, 1/4 polojasno a 1/4 zamračeno hodně - ale naštěstí bez deště. V zamračených dnech bylo sice celkem teplo - ale velmi větrno. Prostě takové letošní "chorvatské" počasí . Na zvídání ale bezva.

Francouzi jsou taky takový specifický národ. Nemají se rádi s Němci, nemusí Angličany, a se Španělskem mají i různou rozteč kolejí - aby se odlišili. Ne nadarmo se říká - že nejlepší soused - je objeden soused. Tak tady to fakt platí. Ale mi je na poslech příjemná francouzština - a tak jsem se tam rychle asimilovala - byť má znalost tohoto jazyka je pouze minimální. Chtěla jsem hlavně vnímat tu atmosféru.

Všude jsem četla o programu environmentální výchovy...čili péči o životní prostředí. A fakt - nikde ani papírek. Co mě taky zaujalo - každý kruhový objezd byl naprosto originálně vysázen. Květiny, stromy, zeleň... Taky mě zaujaly ve velkém množství prodejny stromů...vždy byl i nový dům okamžitě osázen hodně vzrostlými stromy - palmy atd.

V oblasti Grimaud a St. Tropez pak i na září - hodně až moc - aut. Dál už to bylo lepší.
Dálnice krásná - ale velmi drahá. Rovněž všude za parkování se platilo.

Možná vás bude zajímat - kolik jsme zaplatili za ubytování. Bylo to přes francouzkou cestovku - v mimo sezónu - asi 40 - 43E na den/byli jsme 2 - ale bylo to ubytování pro 4 osoby - mohly tam ještě 2 osoby v ceně bydlet /. Nebylo to hned u moře - ale to už jsem v tomto období ani nechtěla - chtěla jsem zvídat. Ale zvlášť se platilo za úklid - 70E - nebo sami uklidit. No, my jsme si uklidili samismiling smiley. A taky se platila 300E kauce - a tu vám dali zpět až po kontrole uklízeného apartmánu. Ale v létě bych tam nejela - ceny za takové ubytování jsou 3-4x dražší - a těch lidí asi tam bude hrozně moc v sezónu - když i teď jich bylo celkem dost.




Naše první ubytování... byl Grimaud.

Další den jsme odpočívali - jednak po cestě, a jednak proto - že pak další 2 dny mělo být zamračeno hodně - tak budem zvídat. A fakt to tak i bylo.

A moje první videosmiling smileysmiling smileysmiling smiley - krátké, nekvalitní - ale moje - z koupání - 2. den po příjezdu


[www.youtube.com]

Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
16. 10. 2014 09:43
Rero koukám jak jsi se cestovatelsky pěkně rozšoupla thumbs up. Video je OK, jen příliš kratke yawning smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
16. 10. 2014 16:59
Pokr.

Milošhr - děkujismiling smiley...jo, rozšoupla - ale co předcházelo. Dostali jsme s manželem společný dáreček - pobyt letecký... od dětí, no a pak jsem musela posečkat - a pak jim říct šetrně, že nechci do hotelu s all, ale raději budem třeba o hladu cestovat autemsmiling smiley a poznávat. Tak se trochu měnilo...ale stálo to za to. Pro někoho nepochopitelné, pro nás super...


St.Tropez

Tak toto známé městečko bylo od našeho dočasného bydliště asi 10 km. Jeli jsme tam poprvé...bylo krásně a sluníčko - ale nedojeli. Plno aut, a když jsme se tam doploužili autem - nebylo kde zaparkovat. Všechna parkoviště plná - i podzemní. A tak jsme to trochu znechuceni otočili...a jeli na pláž. Další den bylo značně pod mrakem - tak jsme hned po snídani vyrazili...zaparkovali a... Neříkám, pláže jsou opravdu velmi pěkné - skoro výhradně písčité. Ale samotné městečko mi připadalo příliš komerční...

Dalo se nakupovat...ale to nejsou "naše" cenové relace...holky mohou pokoukat...

Do krámků s obrazy jsem ráda nakoukla...
Vínko na ochutnání jsme koupili...
Pobrouzdali...
Tak tady mě manžel nepozval...
Dokonce ani mezi ty chudší vrstvy mě rovněž - nepozval...máme prý ještě dlouhou cestu před sebou...

Ale popravdě jsem ani nechtěla...koupili jsme si vše v obchodě - a šli si sednout do parčíku mezi pár západních turistů - a taky tam seděli 2 asi bezdomovci. Jejich fotku mám - ale nedávám. Nazvala jsem to lesk a bída St. Tropez. Ale řeknu vám...ani jsem nevěděla, jak mi je fajn - mezi takovou vrstvou. A teď to většina nečtěte...čili nekuřáci - dala jsem si cigaretku v parčíku - a bylo mi tak nějak nejlíp na světě - v tom St. Tropezsmiling smiley.

No, a ještě nakouknout na tu slavnou budovu... už je dost omšelá...

A nakonec do přístavu...tam se mi to líbilo... mé 2. video:
[www.youtube.com]

Pokr.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (16. 10. 2014 17:30).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
17. 10. 2014 05:34
Rero a pak jim říct šetrně, že nechci do hotelu s all, ale raději budem třeba o hladu cestovat a poznávat. Tak se trochu měnilo...ale stálo to za to. Pro někoho nepochopitelné, pro nás super.
Tak tohle naprosto chápu thumbs up
Ale nevím proč jsem se nenašel na té fotce ve VIP plakátu, asi že do St.Tropez nejezdím tak často yawning smiley
Jinak moc hezké fotky a postřehy z cest
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
18. 10. 2014 17:11
Pokr.

Máš pravdu - Milošhr...smiling smileysmiling smileysmiling smiley
My jsme pak poslední den v této lokalitě navštívili St.Tropez ještě jednou v pozdním odpoledni...ale lodí z Port Grimaud. Plavba byla krásná - a taky to bylo lepší a pohodlnější...


Ještě pár slov o St. Tropez: Kdysi to byl tichý a zapomenutý přístav, který se ale pomalu začal měnit ve světově proslulé letovisko. Jeho skrytý šarm obdivoval už Maupassant, zvláštní světlo zachytil Paul Signac, který tu zakotvil r. 1892 a po něm další malíři: Matisse, Bonnard atd.
Před vypuknutím I. světové války se už město těšilo pověsti oblíbeného útočiště bohémů. 30. léta přilákala další umělce, vedle malířů i spisovatele. V roce 1956 tu Roger Vadim natočil film „A Bůh stvořil ženu“ s Brigitte Bardot, a odstartoval tak zájem o toto město u světové smetánky. A taky město udělal populární - Četník ze St. Tropez. [www.youtube.com] Co se týká pláží...nespočet písečných, občas skalky. Vlastně skoro celá jižní Francie je o nekonečných písečných plážích. Tato oblast okolo St. Tropez - je trošku vidět na tomto leteckém videu: [www.youtube.com]



Port Grimaud
Hezký malý Port Grimaud byl postaven až v 60. letech 20. století. Tyto „Benátky Provence“ jsou obehnány vysokou zdí, za níž podél kanálů s kotvícími jachtami stojí osobité domky. Alsaský architekt François Spoerry (1912-99), který si tento vodní svět vysnil, bojoval s úřady/tvrdili mu, že se domy postupně zboří - ale kupodivu se vše usadilo, jak mělo/, aby je donutil souhlasit se svým návrhem. Nyní se na jeho dílo s 12 km hrází, 7 km kanálů a kotvištěm pro 3000 luxusních jachet přijíždí ročně podívat kolem 400 000 návštěvníků. Port Grimaud je naproti St. Tropez, vlastně obě místa jsou v jedné větší zátoce.




Pokr.

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
20. 10. 2014 21:43
Pokr.

A když už jsme byli v tom Port Grimaud ...stavili jsme se i nakouknout do toho kempu - který je kousek od Port Griamaud - a nabízí ho i česká nebo slovenská cestovka. Asi by se mi líbily ty domečky v první řadě - s pohledem na St.Tropez...jenže jsou asi dost drahé - zvláště v sezónu. A lidí tam pak asi taky musí být dost.


Koukněte: minivideosmiling smiley:

[www.youtube.com]





Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
21. 10. 2014 07:43
Rero jestli dobře rozumím tak pro táborníka/y 1-2 osoby v "balíčku se vším všudy" jsou ceny Tarif camping v tom nejdražším termínu 12/7 - 23/8 = 65 €. K tomu + děti 6 - 13 let = 4 € a nad 13 let = 6 € a těch 5 € bude asi vzdušné ???..no levně to pro našince zrovna nevypadá eye rolling smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
21. 10. 2014 21:53
Pokr.

Milošhr...tak v těch kempech jsi určitě lepší "zvídač" - než já. Nikdy nevím pořádně jak je to počítáno ani v chorvatských...jestli je to třeba s elektřinou nebo ne... atd.smiling smiley



Moc se mi líbilo v městečkách na vrcholech hor - kopců. Vlastně nás překvapilo, že v celém okolí bylo pohoří...možná jen o málo nižší než Beskydy. Zajímavé. A vlastně z toho pohoří každým směrem dolů pláže...písek, písek, písek...asi vždy ve vzdálenosti z těch vrcholků - takových jak kdy ... 1 - 3 - 5 Km k moři.

Jedním z těch městeček byl Gassin, dále pak Ramatuelle a Grimaud - docela bych se v těchto městečkách "zabydlela" - na chvilku...

Gassin:

Městečko na skalnatém výběžku vévodícím vinicím a rozlehlým lesům zátoky St-Tropez je oázou klidu pro turisty přijíždějící právě z tohoto města. Úzké uličky, staré domy, rozhled, blízkost pláží... městečko je rovněž významné křesťanské centrum.




Ramatuelle:

Klidná vesnička na Azurovém pobřeží v blízkosti známé pláže Pampelonne, která se táhne v délce asi 5 km k Saint Tropez. Jméno městečka pochází z arabštiny Rahmatullah, což znamená: díky Bohu. Vesnice s malebnými uličkami je známá hlavně tím, že na místním hřbitově je pochován francouzský herec Gérard Philippe s manželkou. Pod vesnicí se táhnou dlouhé písečné pláže.

Dole je taky známý kemp: /video propagační/: [www.youtube.com]




Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
28. 10. 2014 08:16
Pokr.

Na pěkné ráno písnička Happy z pláže v oblasti St.Tropez, kde jsme se taky slunili a koupali... [www.youtube.com]


Tak takové pláže byly zhruba všude v okolí této oblasti okolo St. Tropez ... Příště, kdybych v létě jela do této oblasti, tak se usídlím v oblasti Le Lavandou a okolí směrem k St. Tropez...což je asi 30 - 35 km od St. Tropez a Port Grimaud, ...a je to tam takové romantické, výborné pláže se táhnou podél pobřeží - a na zvídání všeho v dané oblasti to není daleko.
[www.ot-lelavandou.fr]




Krásné místo - je taky námi navštívený - Grand Canyon Du Verdon - který je největší v Evropě. [magazin.aktualne.cz] Taky jsem tam fotila, ale ty mé fotky nevyjadřují krásu tohoto místa - možná tak tento film od Videoturysta: [www.youtube.com]





A poslední fota z městečka Grimaud - které je rovněž umístěno na vrcholku hory - a pod tímto městečkem jsme bydleli...


Poblíž - asi 3 km - je městečko Cogolin - tam jsme nakupovali...


Pokr. Přesouváme se do oblasti La Ciotat...
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
28. 10. 2014 10:16
Z fotek nezaměnitelně dejchne Francie, neprohlížím si je letmo jen i študujusmoking smileytaké ta pohlednicová-nápaditá s četníky je apartníthumbs up



Upraveno 1krát. Naposledy upravil milošhr (28. 10. 2014 10:41).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
29. 10. 2014 11:14
Pokr.

Po 6 dnech v oblast St.Tropez... vyjíždíme do oblasti La Ciotat. Tady budem jen 3 noci...ale moc se těším. Byli jsme tam před více jak 20ti léty...a chceme mimo jiné najít místo, kde jsme tehdy kempovali se 3 dětmi. Jak jsme to tehdy všechno zvládli - to cestování celou Evropou - je mi záhadou. Skoro bez finančních prostředků, bez možnosti si něco koupit, bez klímy, se stanováním na divoko...smiling smileysmiling smileysmiling smiley. Jak je vidět - když se chce - všechno jde. A děti i my jsme naučili cestami to, že každá situace jde vyřešit - ačkoliv často v daném okamžiku to vypadá beznadějně. Taková "malá škola životem" - která se čím dál více hodí.



La Ciotat:

La Ciotat - městečko známé už od dob zdejší řecké kolonie svými loděnicemi. Je to pobřežní městečko vzdálené asi 40 km od Marseille směrem ke Španělsku. Zde začínají překrásné zátoky – calangues – tvarované větrem a vlnami a zařezávající se hluboko do pevniny podobně jako norské fjordy. Zvláště pak mezi La Ciotat a Cassis. Skály mají okrové zabarvení... Na konci La Ciotat - směrem k městu Cassis je taky park du Mugel...
Můj "mini výpotek"smiling smiley z tohoto parku du Mugel: [www.youtube.com]

Pár foto:
Cestou z Grimaud do La Ciotat...
Momentky - La Ciotat...
Parc du Mugel...
Jediná kamínková pláž za přístavem v La Ciotat...kterou jsme po dlouhé době ve Francii viděli...
Ostatní pláže zase písečné...
Naše staré místečko jsme hledali...ale vlastně nenašli...nebo možná ano - ale nepoznali...

Zvláštního osvětlení sluncem městečka La Ciotat využili bratři Lumierové k natočení svého prvního filmu v r. 1895, a proto se mu také říká město světla. Byl taky pak uveden v kině Eden v La Ciotat - které je nejstarší na světě.
Říká se, že když diváci, kteří přišli na pohyblivé obrázky bratří Lumierových, spatřili jeden z nejslavnějších filmů sourozenecké dvojice: "Příjezd do stanice La Ciotat", dali se v panice na zběsilý úprk a zděšeně křičeli. Něco takového nikdy předtím neviděli a měli strach, že vlak vjede do hlediště... [kultura.idnes.cz]

První film - Příjezd do stanice La Ciotat... [www.youtube.com]


A není to jediný primát - nejstarší kino, kterým se může La Ciotat pochlubit - právě tady byl totiž v roce 1907 vynalezen pétanque, který se dnes hraje po celé Francii - a nejen ve Francii.

Pokr.

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
01. 11. 2014 09:25
Pokr.

Na dobré ráno...smiling smiley [www.youtube.com]


Usídleni jsme mezi La Ciotat a městečkem Bandol...v Saint-Cyr-sur-Mer... [provence.ikn.cz] a vidíme z pláže typickou siluetu La Ciotat...



Ale na La Ciotat vidíme třeba i takhle...

nebo takhle zastřeně a obrysověsmiling smiley... [www.youtube.com]

Jedna z plážových restaurací u naší pláže...
a pohled na místo našeho ubytka a pláže/ v dálce.../...




Ale dnes se taky kouknem do městečka Bandol. [www.provence.cz]

Městečko vína. Nejsem znalec vína...ale z každého místa, kde jsme byli - jsme si přivezli víno - které jsme vždy okusili na místě samém... A nejvíce mi chutnalo víno - právě Bandol. [www.provence.cz]
Hodně je tam víno - růžové...

A taky zmrzlina tam byla móóóc dobrá... ...
A byla tam i socha...chlapa... a neodpustím si to... ten dodateček - však mě znáte... Přemýšlím, že v 99% jsou sochaři muži - a tak vždycky vytvoří ženskou sochu takovou sexy - a mužskou většinou takovou - aby sami nemuseli být zakomplexovaní...smiling smiley

A v Bandolu byl na nábřeží takový ten starobylý typicky francouzský kolotoč...

Pokr.




Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (01. 11. 2014 09:28).
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
01. 11. 2014 13:30
Rero-fantastické,co dodat? Díky
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
01. 11. 2014 20:01
Rero
Má to chybu a velkou



že jsme tam s tebu nebyly



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (02. 11. 2014 21:41).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFrancie a Itálie 2014smiling smiley
02. 11. 2014 21:27
Pokr.

Vašek a Jiri.velmez - díkysmiling smileysmiling smileysmiling smiley

Tak tady tato oblast od Bandolu po Marseille - byla snad nejkrásnější část Francie - a velkou chybou bylo, že tam v této oblasti jsme měli čas nejkratší. A navíc - bylo celou dobu slunečno - a až vedro - tak jsme se i hodně koupali...a uniklo nám pak tolik krásných míst probádat a prožít. Do této oblasti se budu muset vypravit asi znovu....

Koukněte na ty pláže na mapce...skoro od Bandolu až po La Ciotat...


A nádherná cesta z La Ciotat do Cassis...
Mé fotky nevyjadřují tu krásu pohledu...proto koukněte na profesionálnější malé filmy:

1. Tady to místečko je v další zátoce La Ciotat...la Figuerolles - kde jsme se koupali ....všimněte si, jak jsou zbarveny skály... [www.youtube.com]


2. Cesta pokračuje až do Cassis... [www.youtube.com] Hodně tam jezdí taky horolezci...


3. Dále mezi Cassis a Marseille jsou útesy vystupující z moře naopak bílé ... Calanques [www.youtube.com] ...do těchto zátok se pořádají lodní výlety, nebo na kajacích - což je manželova touha - která se z časových důvodů nezrealizovala...měli jsme jen krátký 45
minutový výlet lodí...


Cassis: [francie.svetadily.cz]



A zase taky kolotoč...
A koupání...

A moje minivideo: [www.youtube.com] A tady je přístav...kde vyplouvají i ty loďky na prohlídky a koupání do těch útesů... [www.youtube.com]

Pokr. Cap d´Agde.../ale asi až za 2 týdny.../
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
11. 11. 2014 18:34
Milá Rero, moc si tuto reportáž užívám ač jsem tu dlouho nepsala. Jen nakukuji. JIž delší dobu seskupuji materiály o místech, která bych ve Francii někdy ráda viděla. Jenže mám problém a to je jazyk. Jak jste to řešili ? Oni moc angličtinu nemusí. Ne že bych ji ovládala a je nepravděpodobné že dám někdy frantinu. To jedině pokud bych byla nezaměstnaná a to bych si nepřála.
A co Francouzi jak jste to s nimi měli? Jsem tak trochu zvyklá že s Chorvaty vedeme takové skoro domácí řeči a poměrně často navazujeme nějaké kontakty. Jsou víc uzavření nebo jaké máte zkušenosti z jejich vztahu k cizincům jako turistům?
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
12. 11. 2014 17:05
Vranko, děkuji.
Angličtinou se na místech ubytka atd. domluvíš. V zóně blíže Německa i němčinou. Ale pokud máš zajištěno ubytko, tak není žádný problém. A myslím, že mimo sezónu se dá najít ubytko i na místě samém - jen si dopředu trošku vytypovat pár možností. Francouzsky známe jen pár základních frází...tak s domorodci si moc "státotvorně nepokecáme". Cesty jsou dobře a přehledně značeny. V obchodech jak u nás - dáš do košíku - a platíš. My už jsme projeli Korsiku/doporučuji/,Bretaň a Normandii. Ale už je to asi 9 - 10 let zpátky/ - a nebyl problém. Samozřejmě mimo sezónu - tedy jednou v červnu - a jednou v září. Ale vy jste zkušení cestovatelé...tak by neměl být žádný problém. Je to o samostatnosti. Francouzi byli milí - když dodržuješ jejich pravidla. Tak to se třeba smějí na mě...ať je vyfotím...smiling smiley Mají smysl pro humor... Trošku jsem se bála jídla v restauraci/byli jsme jen 2x/ - tedy na vínko častěji, ale myslím jídlo - bála jsem se, ať nedopadnu jak Mr. Beansmiling smileysmiling smileysmiling smiley...já totiž mořské potvůrky nejím - jen ryby.

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
12. 11. 2014 18:11
Pokr.

Přesouváme se do Cap d´Agde... je už to jen 200 km od španělských hranic. [www.capdagde.com]


Zde to není nic pro klasické chorvatské romantiky - mezi něž se taky řadím. Ale protože člověk má vyzkoušet více možností - rozhodla jsem se poznat i toto místo. Cap d’Agde je moderní prázdninové středisko, kterému mnozí vyčítají právě ty vlastnosti, které jiní vyhledávají. Jsou zde podmínky téměř pro všechny druhy sportů včetně špičkového golfového greenu přímo ve středisku, tenis a vodní sporty jsou samozřejmostí. Děti, ale i dospělí jistě ocení jeden z nejlepších akvaparků jižní Francie. Místní pláže svojí rozlohou, vybavením a v neposlední řadě čistotou překvapí řadu hostů. Pro skutečné nadšence se nabízí i dojíždění na snad nejkrásnější pláž Lví zátoky – 18 km dlouhý pruh bílého písku, který se táhne až k městu Séte. Starobylé Agde leží jen 5 km od přímořského resortu. Cap d´Agde je místem, které je taky gay friendly a také se zde nachází 3 km dlouhá nudistická pláž. [www.turisimo.cz]
Ale i další pláže jsou neskutečně velké...moře velmi teploučké....


Ale my bydlíme v té oblečené části Cap d´Agde...tady: [www.youtube.com] Všimněte si bazénu...ve Francii musí být bazény z bezpečnostních důvodů oploceny - a taky se koukněte na branku - musí mít bezpečnostní zavírání vrátek/nahoře.../
Ubytko máme u přístavu...

Hodně se tam rybaří...v kanálech... nemyslete sismiling smiley - oni taky rybaří...
Plujeme kanálem... Canal du Midi je kanál dvou moří spojující Středozemní moře s Atlantským oceánem...


Pláž nejblíže našemu ubytku... asi 350 m ... [www.youtube.com]




Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
15. 11. 2014 07:00
Na dobré ráno...smiling smiley [www.youtube.com]



Pokr.

Je to zvláštní...je to v této zóně Francie zase úplně jiné...V dalším pak pokračování vám popovídám, čeho jsem si všimla u stylu domů ve starší a nové výstavbě.



Ale nyní se nakouknem na náměstíčko starého města Agde...které je asi 5 km od pobřeží...Jak jsem se dočetla, i zde kdysi sídlili Řekové... Zdá se, že toho ti Řekové - toho území - měli opravdu hodně. Když člověk čte o Chorvatsku...taky vše dříve řecké...Agde: [cs.wikipedia.org]

Takovým krátkým pohledem mi připadalo, že ve starém městě Agde bydlí spíše umělci, volnomyšlenkáři, starousedlíci...a místy i chudobnější vrstva obyvatelstva tohoto regiónu okolo Agde...ale ve velkém poklidnu a pohodě. A vůbec se mi zdálo, že ve Francii prostě lidé se nestresují. A když už se asi fakt naštvou - tak je prostě revolucesmiling smiley.
Když jsem tak nyní přemýšlela - jak jsou u nás bezdomovci a občas žebráci...tak něco takového jsem tam nikde ve Francii neviděla. Když se v nějakém městečku někdo takový vyskytl...spíše mi připomínal naše dřívější "somráky"...jakože bydlí...ale je asociál...

Taky takový "bleší trh" jsem jinde neviděla...až tady. Trochu mě zarazilo, když jsem viděla třeba v krabici vysypané věci bez ladu a skladu na prodej - asi po nějakém zemřelém... Prostě tam člověk viděl - jak málo znamená...dnes jsi tady - a zítra tvé věci které jsi měl rád - naházené v krabici - a cizí lidé se k tom prohrabují...ale asi je to tak...Život dal - život vzal.

Ale něco jsem si tam přece jenom koupila...Jak pak uvidíte na videu - tak za tou fontánou se prodávaly staré knihy - a tam jsem si koupila šansony v notovém vydání z roku 1920. Tak až budu mít čas - budu zkoušetsmiling smiley [cs.wikipedia.org]

Koukněte na trh a okolí v Agde ... [www.youtube.com]





A když už jsme u těch klaunů... dočetla jsem se nedávno toto: [zpravy.aktualne.cz]


Pokr.

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
16. 11. 2014 12:09
Na krásnou neděli... [www.youtube.com]


Pokr.


Nádherné koupání i pohledy byly tady u tohoto výběžku v Cap d´Agde...


Na samotném vrcholu jsou pomníky na padlé v 2. světové válce... Myslím, že se o postavení těchto pomníků zasloužila organizace Rotary International: [cs.wikipedia.org] [www.clubrunner.ca]

Video - pomníky: [www.youtube.com]



Pláž z jedné "Mysu"... a rozhled: [www.youtube.com]







Restaurace vyhlídková - a pláž z druhé strany "Mysu"... [www.youtube.com]





Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
17. 11. 2014 11:23
Pokr.

Dnes jen trošku podvečerního "sexu" na pláži...Nazvala bych to: "On by chtěl - ale ona fakt nechce....smiling smiley"
[www.youtube.com]

Ještě bych chtěla dodat, že v tomto regionu Francie se stmívalo koncem září teprve kolem 20,00 hod. večer...a ráno bylo o něco déle tma...


Pokr.
rj
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
17. 11. 2014 14:57
Rero, nebylo to tak, že on fakt nechtěl?
Jinak díky za reportáže, pěkné čtení i fotky.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
17. 11. 2014 20:47
RJ - děkuji. No jo, asi máš fakt pravdusmiling smileysmiling smileysmiling smiley - při kouknutí na detailsmiling smiley. Tak to tedy byla odmítnuta Ona - asi nějaká "plažokopka"smiling smiley ? R.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
19. 11. 2014 09:49
Pokr.

[cs.wikipedia.org]

Dalším místem je Le Grau d´Agde. Le Grau d'Agde je rovněž v sousedství Agde a nachází se u moře, na levém břehu u ústí řeky Hérault.
Le Grau d'Agde je známý v celém křesťanském světě od středověku - podle kaple Panny Marie Agenouillade. Tak byla kaple pojmenovaná - protože se tam stal údajně zázrak. Během strašlivé bouře moře proniklo kilometr do vnitrozemí, a když už se vše zdálo ztraceno, Panna Marie se objevila v modlitbě na skále, a u jejích nohou se pak voda zastavila - bouře polevila - a voda začala ustupovat. Zanechala tam ve skále otisk kolena.

My jsme se tam byli kouknout v jediný den, kdy bylo pošmourno. Byla jsem i ráda, že se zatáhlo a občas spadlo pár krůpějí deště - protože jsem se den před tím trošku "připália" - a to i přes to, že už jsem byla značně opálená. Zrádný větřík, který den předtím profukoval - vykonal své.

Majáky v Le Grau d´Agde: [www.youtube.com]






Odpoledne jsme se pak ještě byli podívat na obrovskou - skoro 20kilometrovou písečnou pláž - mezi Cap d´ Agde a Seté...

Část obrovské pláže: [www.youtube.com]


Seté:

Pokr.




Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (19. 11. 2014 09:56).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
22. 11. 2014 09:37
Pokr.

Tak nejdříve vám písnu, jak probíhá to ubytování...přinejmenším my jsme to tak měli ma dvou místech ve Francii. Zvláště v Cap d´Agde to tak bylo.
Ubytování je zaplaceno předem. Po příjezdu...pokud někdo na recepci je - dostanete pokyny a klíč k ubytování. V Grimaud jsme to měli pouze ve schránce...přijeli jsme později. Spolu s pokyny jsme zaplatili na místě 300 Euro kauci. A taky jsme obdrželi invetarizační soupis všech věcí na místě ubytka. Na tom posledním místě byl ten soupis tak hustý a malým písmem - že jsme to skoro ani přes brýle neviděli. Podotkla jsem na recepci - že to ani za celý pobyt neprostuduji...jen se paní recepční zasmála a kývla rukou - měla smysl pro humor. Dostali jsme na recepci taky povlečení...a to bylo ubytko 4 hvězdičky. Za úklid se buď zaplatilo 70 Euro - nebo uklízíš sám - jak už jsem psala. U toho posledního ubytka bylo v soupisu úklidu i umytí okensmiling smiley.Tak když mi pak volala rodina - co zrovna děláme - a já jsem řekla - že myju okna - bylo dlouho ticho - a pak smích. Věděla jsem, že musím okna umýt krásně - protože reprezentuji v této oblasti celé Česko - tak aby si neřekli, že české hospodyňky jsou nějaké nepořádné...smiling smiley Asi se jim to líbilo, protože jsme celou kauci dostali zpátkysmiling smiley. Ale popravdě - byli jsme sami dva - a tak nám celkový úklid trval asi 1 hodinu. Použité povlečení se opět zaneslo na recepci. A pak přišel "někdo z Ústředíˇsmiling smiley - a úklid a inventář zkontroloval. Ale zase výhodou bylo, že se nám tam nikdo nemotal okolo apartmánu. Prostě - pokud dodržíš pravidla - máš naprostou volnost.



Ale jedeme dnes do městečka Sauvian [en.wikipedia.org] ...a pak na Valras pláže. [fr.wikipedia.org]
Počasí bylo opět krásné - jen větřík pofukoval. V průvodcích je poznamenáno, že pokud je mírný větřík ve vnitrozemí, může být vítr na plážích až 10 x silnější. A taky že jo. Byl tam velmi teplý vítr - který ale zvedal písek velmi jemný, takže to bylo jak na poušti v Africe...a okolí v tomto místě mi trochu připomínalo taky Floridu.


Městečko Sauvian:






Valras pláže: [www.youtube.com]




Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
25. 11. 2014 11:09
Pokr.

Songsmiling smiley - na úterý... [www.youtube.com]



Dnes pár slovíček o autech... Každý pátek a sobotu se vždy konala v Cap d´Agde nějaká akce...Doprovázena byla do dlouhých nočních hodin hudbou - někdy trochu "A la Petr PV"smiling smiley. Ale atmosféra akcí se mi moc líbila... Když jsme tam byli my - byla zrovna akce "Vytuněná auta" - obrázky jsem již dala tady: [forum.ihvar.cz]

A když jsme odjížděli - byla akce "Stará auta". To jsme už bohužel celé nezažili...jen páteční podvečer - kdy auta nebyla ještě kompletní...


Video: [www.youtube.com]



Pár obrázků...


Co se týká dopravy na francouzských cestách v oblastech kde jsme pobývali. Na cestách se pohybovalo dost [www.peugeot.cz],
a taky čas od času byl k vidění/o dost častěji než u nás/ [www.dacia.cz]. Na dálnicích byla většinou rychlost 120 km/hod, ale taky 110 nebo 100 - na dálnicích. Jelo se tak pohodlně a pohodově - nikdo se nijak nepředbíhal - ani nebrzdil. Zdálo se mi, že tam panuje pravidlo - dostat se z bodu A do bodu B - bezpečně. Taky jsme za celou dobu neviděli u cesty policii - a to ani u dálnic - ani u vedleších cest. Myslím, že to měli zabezpečeno nějak jinak...protože všichni řidiči opravdu dodržovali předpisy. Asi se tam více soustředí na prevenci - možná jsou důslednější už v autoškolách. Taky se mi zdálo, že už tam tolik neřeší značky aut - řekla bych - že vozový park byl celkově skromnější - než u nás - snad mimo oblast Monaka. Skoro bych řekla, že ty priority mají už posunuty někam jinam - dál... Líbilo se mi to.

Pokr.

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
27. 11. 2014 21:21
Pokr.

Končí nám pobyt v Cap d´Agde. Zajímavé, každá oblast Francie na jihu byla jiná, ale vždy něčím krásná a přitažlivá. Na větší prozkoumání bylo málo času...ale tak je to vždy. Vždycky si říkám - ještě to, ještě to...ale tak to prostě je, pokud člověk poznává vždy nová místa. Bylo fakt super, a navíc jsem se necítila vůbec unavená - naopak. Jsem ráda, že jsem to všechno mohla vidět a zažít.

Ještě k těm domům, jak jsem říkala. Zaujalo mě - že rodinné domky měly vesměs vysoké ploty. Ale když říkám vysoké - znamená fakt obrovské. I kolem méně honosných rodinných domků byl vždy plot zděný asi 2 m vysoký - a nad tím ještě neprodyšná zeleň - stromy, křoviny. Takže do zahrad nebylo vůbec vidět. Pocit soukromí? Obava před vnějším světem? Zvyk? Nevím, asi ode všeho trochu. Pak byly staré domy a uličky - kde jsem se cítila nejlépe. A nakonec zcela nově vystavěny domy v Cap d´Agde a okolí... Ale byla to taková výstavba - jako kompletní - se vším všudy - myšleno s veškerým zázemím. Ty nové budovy jsou moc pěkné, a asi se tam i dobře bydlí. Nevím proč - ale vybavil se mi náš Havířov - i když styl je budov jiný - ale taky město kdysi dávno vystavěné se vším všudy - na zelené louce.

Malý kousíček promenády v Cap d´Agde: [www.youtube.com]

Jediná vyšší budova...

A tady v tom obchůdku jsme si koupili takovou maličkost - dva hrníčky s plastickou větvičkou oliv/někdy dám foto/... a když hrníček vezmete - a chcete se napít - tak chvilku se ozývá cvrkání cikád [cs.wikipedia.org] . Strašná blbůstka - ale potěšila. Navíc jsme zjistili, že v noci prostě necvrkají...prostě jako doopravdy smiling smiley

Promo - video Cap d´ Agde: [www.youtube.com]
Akvárium Agde: [www.aquarium-agde.com]


Pokr. - ale ještě nejedem rovnou domů...ještě 2 dny - Lago di Garda.

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
28. 11. 2014 05:52
Rero thumbs updva hrníčky s plastickou větvičkou oliv/někdy dám foto/... a když hrníček vezmete - a chcete se napít - tak chvilku se ozývá cvrkání cikád.. Vím i o této podobě

..ovšem cikády ?! To by byl dárek pod stomeček a vůbec..zelenám závistí, snad se tam kvůli hrnkům rozjedu smoking smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
28. 11. 2014 15:01
Tak tady jsou ty hrníčky. Ale nejde tam žádná náplň vyměnit...snad tedy vydrží alespoň do příštího léta, kdy je snad ty cikády - budou li přát okolnosti - uslyším opět někde naživo...smiling smileyR.



Hrníčky se zvukem cikád: [www.youtube.com]
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smileyFr. a It. 2014 smiling smiley
30. 11. 2014 21:02
Dneska ještě nebude pokračování... Jen vám ještě jednou představím mou oblíbenou francouzskou zpěvačku Zaz... která velmi úspěšně už 2x vystoupila na Colours Ostrava... [www.denik.cz] a po koncertu v Praze bude mít zítra 1.12.2014 vystoupení v Brně: [nejkoncerty.cz]

Zpěvačka, která obdivuje Boba Marleyho, Ellu Fitzgerald, Richarda Bonu a Bobbyho McFerrina - tudíž i mně blízké zpěváky. A taky svým zpěvem mě často provázela v autě po Francii...

Poslechněte ještě jednou....Zaz [www.youtube.com]



Pokr. zítra
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 178
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.