Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley Fr. a It. 2014 smiling smileyPraha 2015smiling smiley Chorvatsko 2015

Autor Rero 
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 06:56
Ne že by návod..ale mám už ve foťáku v nastavení určenu velikost obrázku, běžné dovolenkové do 1Mb a na kterých mi více záleží třeba 3 Mb, ale to co "jde" na web, tam ještě dále zmenšuji - používám jednoduchý prográmek Jpeg Resamlper a zmenšuji i třeba pod 150 Kb smoking smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 09:39
Pokr.

Miloš - zkusím do příštího roku nastudovat...ale nedělám si o sobě v tom směru moc iluzí...smiling smiley
Zatím jsem se uchýlila pouze k logice, což má silná stránka je, a usuzuji, že na jedné stránce nezáleží na délce příspěvku, ale na počtu příspěvků. A tak se to pokusím vkládat do více příspěvků...smiling smiley


Dominikanski samostan [www.dominikanci.hr] je na opačném konci Bolu - než je Zlatni Rat. Rozmezí je asi 3 km-mezi tím je městečko Bol.
Ani se nedivím, že tam jezdí odpočívat a rozjímatsmiling smiley... [www.christnet.cz] ...taky bych si dala říct, a kdo ví, na co bych při rozjímání přišla...smiling smiley
U Dominkánského kláštera je nádherná zahrada, v části je restaurace - tam jsme si dali ve stínu borovic pozdní oběd. Když je venku vedro - jako že bylo - bylo tam super posezení.


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 09:50
Pokr.

Pláže v okolí kláštera se mi opravdu moc líbily, a moře teplé a čisťounké...

Pláže před klášterem:


Místo před klášterem...a průchod - za klášter...
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 09:59
Pokr.

Pláž za klášterem...



Konec Bolu s FKK plážičkami/na tom výběžku/

Příště městečko Bol
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 10:30
Rero napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Zatím jsem se uchýlila pouze k logice, což má silná stránka je, a usuzuji, že na jedné stránce
> nezáleží na délce příspěvku, ale na počtu příspěvků. A tak se to pokusím vkládat do více příspěvků...

Nejde ani tak o stránku s náhledy obrázků tady na fóru, ale o otevírání velkých fotek po rozkliknutí, tam to může být na pomalejším připojení problém. Ale jestli si s nějakým sw na úpravu fotek moc nerozumíš, tak to raději nech jak to je smiling smiley , lepší než fotky kazit nějakou nepovedenou kompresí.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 19:09
Výlety z Bolu...

PS. Tak jsem to zkusila/děkuji za radu/ - ten obrázek - na jpeg - změnit. Ale je to hrozně asi pracné...protože musím pak nahrát každý obrázek zvlášť - při změně pixelů...tak tedy nevím, jestli bych měla tolik času si s tím hrát. A je to vůbec jiné? Jak to poznám? R.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 19:16
Rero, jsi šikovná, ani to nic nestálo.
Poznáš to v tom, že fotka už nejde až tak moc zvětšit, protože je tzv. malá, má méně kb, pixelů a tudíž není tak náročná pro rychlost internetu při zobrazení.Klikni na ni pravým (když ji budeš mít zobrazenou, ne do náhledu), dej zobrazit vlastnosti obrázku a můžeš srovnávat upravenou a neupravenou velikost.

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 12x Hvar



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bomiňo (30. 07. 2014 19:17).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 20:13
Rero, pro hromadnou změnu velikosti fotek (a nejen to) můžeš vyzkoušet freewarový program Google Picasa...
Připojíš složku s fotkama, vybereš a exportuješ (s nastavením velikost)... případně můžeš ořezávat, rovnat, dostřovat atd. Zdrojové fotky zůstanou zachovány... upravené vyexportuješ... smiling smiley
Samozřejmě lze v rámci "social networks" vystavovat alba ne netu atd.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 21:01
Rero Ale je to hrozně asi pracné...protože musím pak nahrát každý obrázek zvlášť. K obrázku tohoto malého, ale šikovného prográmku:

Libovolné množství fotek po "zamodření" lze hromadně přetáhnout s podrženým levým.tl.myši do okénka ZDROJ..potom samozřejmě můžeš přidávat další. Doporučuji v nastavení Filtru asi tak jako v červ. rámečku a ještě zvolit Formát výstupu..potom už jen Start



Upraveno 1krát. Naposledy upravil milošhr (31. 07. 2014 05:41).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 21:32
Kluci, jste moc hodní...ale nepadá to na úrodnou půdu. Koukám na to...a vím, že nic nevím...Například Miloši...kdes vzal na jpeg takovou tabulku...já to mám úplně jiné...a jak to dostaneš vedle sebesmiling smiley...ale slibuji, za dlouhých zimních večerů...se to budu učit...a otravovat na SZ.
Teď jsem to vyzkoušela hromadně podle Bomiňa...tam totiž kliknu jen na jeden obdélníček...a písnu 1250. Což je na mou úroveň tak akorát.
Tak mi to můžete posoudit, jestli mají fota méně pixelů...


Na Brači jsme byli skoro 2 týdny...a tak jsme vždy co druhý den jezdili na výlety. Bol nám zabral 2 dny/ne za sebou/...1 den koupání Murvica [jalbum.net] Zlatni Rat a Vidova Gora...další jeden den Bol a lokalita u kláštera...Celkově mohu hodnotit Bol jako příjemné městečko, lidí bylo docela málo...což bylo pro nás fajn...ale pro místní asi pokles návštěvnosti.
Dnes ještě procházka po Bolu... a příště Pučišče...



avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 21:50
Procházka Bolem...


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
30. 07. 2014 21:55

avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
31. 07. 2014 05:39
Rero Například Miloši...kdes vzal na jpeg takovou tabulku..tu jsem vyrobil pro názornost nastavení-ovládání. Tento malý, ale šikovný prográmek ani ne 2 Mb si můžeš stánout např.ZDE
Přeji mnoho dalších krásných foteček smileys with beer
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
31. 07. 2014 15:24

Pučišča.


Hlavními středisky těžby kamene se stala obec Pučišća se svými třemi velkými kamenolomy - Veselje, Punta a Kupinova.

Z bračského kamene je vystavěn splitský Diokleciánův palác, bračský kámen byl použit i na stavbu většiny domů v Salonách (dnešní Solin), na amfiteátr a další veřejné stavby. Z bračského kamene jsou i raně křesťanské baziliky.

Kámen z bračských lomů je snadno opracovatelný, vhodný i pro nejjemnější práce, přitažlivá je i jeho čistě bílá barva. Není divu, že po něm byla poptávka všude ve světě: z bračského kamene jsou např. katedrály v Šibeniku a Trogiru, téměř všechny veřejné budovy ve Splitu, parlament ve Vídni, parlament v Budapešti, Bílý dům ve Washingtonu, mnoho státních a veřejných budov v Bělehradě, hotely na černohorském pobřeží i v Soči na pobřeží Černého moře, a též hotel Panorama v Praze.

V Pučišča je střední odborná kamenická škola (Klesarska škola), jediná svého druhu v Chorvatsku. Její absolventi mohou po maturitě studovat na vysokých školách příslušného typu, mnozí pak podnikají samostatně v oboru zpracování kamene. Mnoho rodin v Pučišćích proslulo kamenickou tradicí. Pocházel odtud například významný chorvatský sochař první poloviny minulého století Branko Dešković.






Večer fota z Pučišča...
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
31. 07. 2014 22:21
Tak nevím, jestli to bylo úbytkem turistů...ale městečka na Brači byla krásná, útulná a naprosto klidná - úplný balzám...mimo Bol a Supetar - a snad Postira - ale ani tam nebylo moc lidí...Koupání všude klidné, restaurace čisté s příjemnou obsluhou...

Z Pučišča jsme si na památku přivezli hodiny z bračského kamene a přívěšky.


Celkový pohled na Pučišča a okolí:


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
31. 07. 2014 22:24
Místo, kde se kámen těží...a pohled na moře z tohoto místa...


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
31. 07. 2014 22:32
Klesarska škola...a některé výrobky ...



A takový východ ze školy nebo vyběhnutí se o přestávce jen tak chvilku "smočit"...to by chtěl asi každýsmiling smiley
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
31. 07. 2014 22:39
Malinká procházka městečkem Pučišča...


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
07. 08. 2014 21:53
Pokr.

Povlja.

Městečko Povlja se nachází mezi Pučišča a Sumartinem - rovněž na severní straně ostrova Brač. Jméno Povlja pochází z latinského přídavného jména Paulia (vallis) nebo taky z vlastnictví římana Paulianusa. Povlju obklopují četné zátoky (Travna, Smokvica, Tičja luka, Tatinja, Luke) s rozmanitými druhy pláží, a v samém zálivu se nachází bezpečný přístav.

My jsme se jeli cíleně koupat do zátoky Tičja Luka - česky „Ptačí přístav“. Nedotčená příroda, křišťálově modré moře, uklidňující prostředí bez dopravního hluku, krásný výhled na Jaderské moře - to jsou atributy tohoto místa. Pláže jsou sice kamenité...ale co taky chtít v místě, kde se v okolí těží bračský kámen. Voda byla v této zátoce mimořádně teplá, takový bezva mořský bazén.

Toto místo jsem si již vyhlédla na podzim 2011 - na základě relace na PF. Ostatně všechna místa navštěvuji na základě těchto relací z různých míst - kde mají podrobné popisky míst, hospůdek - prostě všechno - a taky nádherná fota. Proto nepotřebuji žádné prospekty...vše mám dopředu nastudováno...a i tak čekají ještě různá překvapení. Na Brači to byla jen příjemná překvapení. Všude byl klídek a pohoda, málo lidí, úslužnost a čistota moře i okolí, dobré jídlo, s láskou pečlivě připravený apartmán ve Splitske.

Povlja - celkový pohled, přístav - a restaurace, kde jsme obědvali...
Tam, kde mám ten žlutý znak - je zhruba ta Tičja luka.


avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
07. 08. 2014 22:10
Pokr.

Tičja luka - a moře okolo...



avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
09. 08. 2014 12:59
Pokr.

Sumartin [www.chorvatsko.cz]

Tak tam jsme moc neměli v úmyslu koukat...ale když už jsme byli v Povlji - bylo to do Sumartinu už asi jen 8 km. Tak jsme si říkali, že kouknem, jak tam jezdí ten trajekt Sumartin - Makarska. Trošku jsme uvažovali, že bychom se přelodili zpět na pevninu tam, jenže tam to pluje jen 3x denně, a na trajekt se vejde jen 25 aut. Tak jsme si říkali - co když se nevejdem...tak jsme z toho úmyslu zrezignovali - ale moc by se mi to líbilo - ten trajekt Sumartin - Makarska.

Když se kouknete na mapku Brače - vidíte, že do Povlji i Sumartinu se jede středem ostrova - cesta dobrá, do Pučišča jsme ze Spliské mohli jet skoro podél moře - a byla to krása...Ale pak už z Povlji do Sumartinu byly taky krásné a zajímavé pohledy na pevninu...


Pohledy cestou z Povlji do Sumartinu...


Sumartin poblíž přístavu...



Začátek Sumartin - Puntinak...s pohledem na pevninu...


A jak asi vypadá ten trajekt Sumartin - Makarska? Našla jsem ukázku tady...je to krása... určitě chci někdy plout...



Pokr.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rero (09. 08. 2014 13:24).
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
09. 08. 2014 14:42
Citaci
Rero napsal(a):
...A takový východ ze školy nebo vyběhnutí se o přestávce jen tak chvilku "smočit"...to by chtěl asi každý...

trochu OT: my tu máme také takovou školu. Mimochodem - velmi dobrou, a nejen proto, že je široko daleko jediná. Některé absolventy netřeba představovat, jiné třeba...
Ze školy se dá vyběhnout, jak je u nás obvyklé, jen do rušné ulice a nanejvýše pokračovat za ní do zdi...
Pardon.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
09. 08. 2014 18:58
Hille, tak to je super - ráda jsem se poučila.
PS. Ale dostala jsem u toho studia docela přízemní choutky - na Hořické trubičky - taková divná asociace.smiling smileyR.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
10. 08. 2014 09:37
Pokr.

Uvala Lovrečina

Zátoka Lovrečina se nachází asi 3 km východně od Postiry - čili asi 6 km od naší Splitskesmiling smiley. U této písečné zátoky leží i ruiny rozlehlé raně křesťanské baziliky z 5. a 6. stol. Lovrečina patří i mezi světově známé a oceněné pláže.
Trošku mi tam vadilo, že byla písečná pláž, pak byly asi 1 m nějaké kamínky, a pak zase dál super písečné... ale koupání a čachtání, hry v moři s pohledem na pobřežní hory - nádherné

Virtuální pohled na Lovrečinu:
: [www.virtualtravel.cz]

Rádio z Brače a portál o Brači: [www.braconline.com.hr]

Celkový pohled na Lovrečinu a ruiny baziliky:


Plocha pro sport u zátoky Lovrečina, restaurace:


Pohled vpravo...z těch betonových ploch se dá vstupovat hned na písčité dno...a pohled vlevo:


Rodiny s dětmi si mohou hrát v pískusmiling smiley:


Ještě pár foto z Lovrečiny:


Jak jsem zjistila, někdy je v zátoce Lovrečina i veselo s hudbou - to jsem tam už ale nebyla...




Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
10. 08. 2014 11:38
Citaci
Rero napsal(a):
...dostala jsem u toho studia docela přízemní choutky - na Hořické trubičky - taková divná asociace...

Taková přirozená asociace...
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
10. 08. 2014 12:08
jj, pan Milan Hovorka z Hořic je dělá opravdu excelentní thumbs up ... a bez palmového tuku smoking smiley
Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
10. 08. 2014 12:40
Z modré krabičky jsou jako od babičky... smiling smiley Vždy je vezeme na Jadran jako prezent... Sorry za OT
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
12. 08. 2014 09:03
Pokr.

Tak chroupajíc ty Hořické trubičky si dovolím uprostřed relace zde dát takovou historickou vsuvku o Brači.
Mimochodem, v té modré krabičce u nás ty trubičky nemáme. Budu si je muset objednat...díky za odkaz.


Brač a historie.
Přečetla jsem si, že v létech 1899 - 1975 emigrovalo až 60% obyvatelstva Brače. Hlavními důvody byly...naprostý nedostatek vody na ostrově/až nyní je protaženo potrubí se sladkou vodou z pevniny z Cetinje/, s tím spojený nedostatek potravin a taky žádná infrastruktůra cest.

A kam se tedy vypravovali? Od Jižní Ameriky až po USA, Kanadu, SAD až po Nový Zéland.
Je zvláštní, že nejvíce se jich usadilo právě v Chile.
Vznikl i slogan - Nepotřebujeme republiku Brač, máme republiku Brač v Chile. Odkaz: [www.braconline.com.hr]

Odkazy taky tady: [www.geografija.hr] A takové povšechnější a více do hloubky: [educoland.muni.cz]

Není bez zajímavosti, že nejbohatší Chorvat žil právě Chile... Cituji: Zemřel nejbohatší Chorvat, miliardář Andronko Lukšič. Rodák z Brače jako malý emigroval s rodinou do Chile, kde během 78ti let života zbohatnul, z těžby rudy, výroby a prodeje vína a ve finančnictví. Lukšič investoval i na pobřeží Jadranu - v Chorvatsku koupil řetezec hotelů čítající 24 tisíc lůžek. Jeho majetek je odhadován na 4 a půl miliardy amerických dolarů. Ten nyní budou spravovat jeho tři synové.

Například v té mé Splitske to vypadalo kdysi takhle:



Chile má v současné době asi jen 5% původního obyvatelstva. [cs.wikipedia.org] Jinak jsou to vlastně potomci přistěhovalců z celého světa. V současné době se brání dalšímu přívalu přistěhovalců...hlavně z Afriky, a třeba z Haiti...to znamená hlavně těch, kterým se nechce moc pracovat...

Jedno z měst Chile, kde jsou taky Chorvaté usazeni:



V mnoha místech mají i své rodácké spolky - například v Punta Arenos v Chile:



Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
13. 08. 2014 10:51
Pokr.

Tak dnes se vydáme na opačnou stranu Brače. Na pokoukáníčko a koupáníčko. Jeli jsme tam celkem 2x. Jednou poprvé jsme jeli se okoupat do Osibové...ale až na apartmánu jsme zjistili, že jsme se koupali vlastně ve Smrčevu. Tak byl celodenní výlet zopakován ještě poslední den na Brači, a to už jsme tedy správně zacílili na Osibovou.

Cesta vedla přes vesničku Lozišče...a tu jsem si doslova zamilovala. Koukala jsem na ty staré domy, a říkala si, co tam asi všichni ti lidé prožili. Taky jsem si tam koupila med a olej.


Lozišča: [www.chorvatsko.cz]


Dominantou Lozišče je kostelíček...






A to je foto z roku 1910:


Pokr.
avatar Re: Ztráty a nálezy - aneb mini Expedice "Jugoslávie" 2013 smiling smileyBRAČ 2014smiling smiley
14. 08. 2014 07:45
Pokr.

Pár pohledů na Splitska vrata...cestou do Milne na Brači. Je vidět taky Bobovišče na moru...dále pak taky kousek Šolty... po otočení vlevo Hvar a Vis...
Mimochodem - v roce 1991 - 1992 tam probíhaly jedny z nejtěžších bojů. Prostě je to strategické místo - jako spojka mezi Visem/byla vojenská základna/ a Splitem...




Pokr.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 200
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.