Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

ako zo stredného Slovenska

Autor mdr 
avatar
mdr
ako zo stredného Slovenska
12. 06. 2008 23:25
Zakladám túto tému v nádeji, že je nás tu viac takých, ktorí ideme do HR zo stredného Slovenska a riešime otázku kade.

Ja konkrétne idem zo Žiliny a uvažujem nad trasou cez Rakúsko, ktorú mi ponúkajú všetky plánovače, alebo cez Maďarsko.

Články, ktoré píšu o ceste cez Maďarsko, vždy radia trasu Šahy - Budapešť - diaľnica M7 atď.
Ale vzhľadom na nedokončený obchvat Budapešti a nutnosti prechádzať cez mesto, uvažujem nad trasou Štúrovo - Esztergom, potom po ceste č.10 smer Budapešť, ale v obci Pilisjászfalu by som odbočil na Tinnye, Perbál, Zsámbék a na križovatke Zsámbék / Herceghalom by som nabehol na diaľnicu M1, po 11 km doprava na M0 a po ďalších 3 km doprava na M7. Tým by som sa vyhol prejazdu cez Budapešť. Len neviem, v akom stave je tých 23 km medzi Pilisjászfalu a Herceghalom, podľa mapy je to niečo ako u nás cesta 3. triedy. Má niekto s touto cestou skúsenosť?
Daniel32
Re: ako zo stredného Slovenska
13. 06. 2008 08:26
No ja by som to nekomplikov a zo Ziliny isiel po dialnici do BA a potom uz vybral jednu z ciest opisovanych na tomto fore. Na co sa zo Ziliny trepat do Siach, Budapesti, alebo Sturova???
avatar Re: ako zo stredného Slovenska
13. 06. 2008 08:31
Ja jazdím: Banská Bystrica, Bratislava-Rajka, Csorna, Szombathely, Kormend, Redics, Lendava, Čakovec, Varaždín, Zagreb, Karlovac...
Raz som išiel aj cez Komárno, ale cez Bratislavu to bolo rýchlejšie.
avatar Re: ako zo stredného Slovenska
13. 06. 2008 10:14
mdr: Zo Žiliny by som stopercentne cestoval cez Bratislavu. Je to najrýchlejšie. A odtiaľ buď cez Rakúsko a Slovinsko alebo osobne odporúčam cez Maďarsko. Je tu o tom popísané dosť, takže nebudem sa opakovať.
dedy
Re: ako zo stredného Slovenska
13. 06. 2008 10:34
Mam vyskusane aj Madarsko a Rakusko, keby sa neplatilo 35 UER za znamku cez SLO tak by som isiel aj tento rok cez Rakusko ale pojdem cez Madarsko 35 EUR mas jednu veceru pre 4 osoby v HR
avatar Re: ako zo stredného Slovenska
13. 06. 2008 20:44
Otázka je či najväčší problém s cestou nebude hneď pri Žiline v smere na BA. Prejazd Budapešťou možno bude oproti tomu malina. thumbs up smiley thumbs up smiley thumbs up smiley
Re: ako zo stredného Slovenska
14. 06. 2008 18:12
Chodíme do Chorvátska už roky.Raz ideme cez A a raz cez H.Teraz je to skomplikované tým,že Slovinsko chce 900 Sk za kúsok autostrády.Inak cesta cez Rakúsko je dobrá, ak sa nevyskytne zápcha ,alebo ako minulý rok ,keď stavali autá policajti a náhodne brali na kontrolu.Nešli sme priamo cez Viedeň,takže to šlo fajn.Celkový dojem-rada idem cez Rakusko.V Maďarsku predminulý rok boli samé obmedzenia rýchlosti na 30 a keď sme chceli dodržiavať obmedzenia šlo to parádne na nervya pomaly.Potom k tomu ešte sem tam traktory.....V noci sa ide cez Maďarsko fajn.My tiež stále rozhodujeme kadiaľ ísť,čo bude lepšia varianta.A chodíme do Bratislavy ,nie na Šahy.Z Blavy potom na Berg alebo Jarovce alebo ak do Maďarska tak na Rajku.Mám aj itineráre s našími časmi ,prestávkami,čerpaním benzínu... zo Žiliny do Žuljany na Pelješac a naspäť,rôznymi variantami ciest.Ak máte záujem,napíšte, zoskenujem a pošlem Vám to na mail.Prajem krásnu dovolenku,
Re: ako zo stredného Slovenska
15. 06. 2008 08:54
Cez Sturovo nedoporučujem ovela lepšie je cez Komárno smer Szekesfehérvár a tam sa napojit na M7. Od Komárna je to dobrá cesta prakticky bez ostrých zákrut a stále si na hlavnej. Za M7-ku sa .platí.
avatar
mdr
Re: ako zo stredného Slovenska
06. 07. 2008 16:37
Keďže som si túto tému vymyslel, tak ju aj dokončím.

Ako sa hovorí, někdo má rád vdolky, jiný holky... ja mám radšej menej frekventované, aj keď o niečo dlhšie a pomalšie cesty, preto som si vyskúšal trasu, ktorú popisujem v mojom prvom príspevku tohto vlákna a s mojím výberom som spokojný.

Zo Žiliny vyrážame v piatok 20. júna o 17. hodine smer Martin a vo Vrútkach sa asi 10 minút zdržíme v kolóne, ale ako sa neskôr ukáže, bolo to jediné neplánované zdržanie za celú cestu.

Cesta cez Kremnicu, Žiar nad Hronom, Žarnovicu, Kálnu nad Hronom do Štúrova v pohode, tých 213 km sme zdolali za 3 hodiny 10 min. aj s 10 min. prestávkou v Kremnických Baniach. Táto cesta je frekventovaná len v úseku ZA - MT a ZH - Nová Baňa, kde ide po hlavných ťahoch, inak sa ide po nie frekventovaných cestách 1. triedy. Medzi Žarnovicou a Novou Baňou po rýchlostnej ceste R1 si to fičíme dokonca 130 - 140.

V Štúrove máme do 20:50 prestávku na vyvenčenie psa a nabratie síl na najhorší úsek - prejazd do Ostrihomu a potom po miestnych cestičkách cez Pilisjászfalu, Tinnye, Perbál, Zsámbék na maďarskú diaľnicu M1. Sú to miestne okresky, miestami rozbité, ale Maďarsko je povestné tým, že aj na tých najrozbitejších cestách sú obrovské zelené smerové cedule, takže neblúdime. Akurát kvôli jednej zelenej ceduli skrytej v zeleni prehliadneme odbočku a tak na M1 prichádzame o jednu križovatku bližšie k Budapešti, pri obci Biatorbágy. Tých 52 km zo Štúrova na diaľnicu M1 nám trvalo hodinu, ale po zaplatení poplatku za diaľnicu na pumpe v Biatorbágy už vyrážame na M1, po pár kilometroch to stáčame doprava na M0 a o chvíľu zase doprava na M7 smer Letenye. Trochu nezvyklé je, že v Maďarsku majú smerové tabule opačne farebne rozlíšené - na diaľniciach modré a na ostatných cestách zelené.
Maďarská diaľnica M7 z Budapešti je dosť plná, vyzerá to, že v piatok večer sa Budapešť sťahuje k Balatonu. Ale ide sa bez problémov - v ľavom pruhu 130 - 140, len občas sa niekomu netrpezlivejšiemu uhýbam do pravého.
Na maďarsko - chorvátsku hranicu prichádzame o polnoci, po chvíli strávenej na hranici a polhodinovom odpočinku vyrážame na chorvátsku diaľnicu. Tá je až do Zagrebu takmer prázdna, za Zagrebom sa náš smer spája s prúdom dovolenkárov prichádzajúcich "klasickou" trasou od Slovinska a od tejto chvíle ideme v húfe dovolenkovaniachtivých smer Dalmácia. Cestou predbiehame jeden český autobus za druhým, obávané tunely Mala Kapela a Sveti Rok sú v pohode prejazdné maximálnou povolenou rýchlosťou 80 km/h a za Svetim Rokom na nás okolo štvrtej hodiny rannej zrazu dýchne prímorská horúčava. Pozriem na teplomer - zatiaľčo pred tunelom ukazoval 12 stupňov, za ním ukazuje 24!
Do Zadaru aj s ďalším odpočinkom aa tankovaním prichádzame o piatej ráno, čiže po 12 hodinách a 900 km cesty. Už nás čaká len trajekt na Dugi otok, ktorý odchádza o 7:30 a potom už dovolenka!

Späť sme uvažovali aj nad tým, že pôjdeme klasicky cez Rakúsko, ale mám akúsi nevysvetliteľnú averziu voči tejto ceste, snáď preto, že tak jazdí väčšina, a tak ideme rovnakou cestou, ako sme prišli. Vyrážame v nedeľu 29. júna skoro ráno vzhľadom na to, že trajekt do Zadaru ide o 7:00 a potom až o 16:30.
V Zadare sme teda o 8:30 a pretože je nedeľa, volíme "starú" cestu č.1, aby sme zbytočne nestáli v kolónach pred tunelmi na diaľnici. Podľa dopravných hlásení chorvátskeho rozhlasu (mimochodom aj v angličtine) sa žiadne kolóny nekonajú, ale aj tak neľutujeme. Cesta č.1 je v dobrom stave, s minimálnou premávkou a pre mňa oveľa príjemnejšia než po diaľnici. Časť tejto cesty je dokonca štvorprúdovka, na ktorej sme úplne sami!
V Karlovaci sa okolo poludnia pripájame na diaľnicu A1 a už ideme domov rovnakou cestou, ako sme prišli. Na chorvátsko - maďarských hraniciach takmer bez zdržania, Chorvát len kýve z okienka rukou, nech ideme ďalej, Maďarka sa pozrie na občianky a pošle nás ďalej.
Na hranici sme nevideli, že by sa dalo zaplatiť za diaľnicu, a tak niekoľko kilometrov absolvujeme v obavách, či na nás nevybehnú maďarskí policajti, ale potom vidíme odbočku k motorestu so symbolom "Vignette - Mátrica", tam platíme za diaľnicu a potom si to už frčíme spokojne smerom na Budapešť. Prejazd tých cca 30 nedokončených km mimo diaľnice je bez problémov.
Pred Budapešťou premávka hustne, je vidieť že sa Maďari v nedeľu poobede vracajú od Balatonu zase domov, ale je to v pohode, pretože asi 60 km pred Budapešťou je diaľnica trojpruhová. Len občas sa premávka spomalí asi na 80 km/h, ale ináč sa to valí maximálkou. Potom opäť pred Budapešťou taktický ústup na M0, na M1 a tentoraz na správnom výjazde podľa veľmi dobrého zeleného značenia smer Zsámbék, Perbál, Tinnye a Ostrihom.
V Štúrove si dávame okolo siedmej dobrú večeru s výhľadom na ostrihomskú katedrálu a potom nás čaká už len posledných 200 km a tri hodinky domov.

Nechcem porovnávať túto trasu s inými, ale mne sa páčila - nemám totiž z nejakých nevysvetliteľných dôvodov (futbal? Slovinci?) rád cestu cez Rakúsko a cez Bratislavu a maďarské cesty od Bratislavy smerom na Chorvátsko mimo diaľnice ma tiež veľmi nelákajú. Diaľnice Žilina - Bratislava mám tiež v priebehu roka plné zuby.

Takže ja som so svojím výberom spokojný a ostatným želám rovnako šťastný výber optimálnej trasy.

Dovolenke zdar!
mattway
Re: ako zo stredného Slovenska
07. 07. 2008 11:06
Chcem sa spýtať, kde sa dá najskôr kúpiť diaľničná známka cestou späť cez Goričan na Budapešť.
Minulý rok som si na hraniciach nevšimol, že by sa dalo , a tak presne ako píše mdr "
Citaci

"Na hranici sme nevideli, že by sa dalo zaplatiť za diaľnicu, a tak niekoľko kilometrov absolvujeme v obavách, či na nás nevybehnú maďarskí policajti, ale potom vidíme odbočku k motorestu so symbolom "Vignette - Mátrica", tam platíme za diaľnicu"
som známku kupoval až na benzinke keď skončil prvý úsek diaľnice a to bolo dosť km.
avatar
mdr
Doplním presnejšie
07. 07. 2008 17:40
Platil som v motoreste, ktorý je na prvej križovatke M7 s cestou č.7, treba vyjsť z diaľnice doprava po ceste č.7 doprava a je to asi 1 km od križovatky. Potom sme sa na tej istej križovatke vrátili na diaľnicu.

Ale čítal som v nejakom článku, že tento prvý úsek od hranice HR / H nie je spoplatnený, ale nevrím tomu, keď na vjazde na diaľnicu za hraničným priechodom je na smerovej tabuli v bielom poli nápis "Vignette / Mátrica", čo podľa mňa znamená, že JE spoplatnený.
Re: ako zo stredného Slovenska
10. 07. 2008 18:12
Vítajte po dovolenke doma,Ako to vyzeralo s prezeraním jedla na hraniciach v Chorvátsku? Vy ste išli cez povestný Goričan?
bol sme v juni v duce/omis/ bolo pekne ale spat k ceste zilina,prievidza,nitra,komarno,szombathely,kormend,gorican,dialnica do splitu,hranica bez
problemov maly kuk do kufra,otazka alkohol? odpoved jeden liter uklon a hvala celkovy cas 13hod 1040km isli sme v noci pricho do duce rano
o 10-tejhodine najhorsi usek cesty split-duce prijemnu dovolenku .
avatar Re: ako zo stredného Slovenska
12. 07. 2008 20:47
Ahoj Niki,
isli sme cez "povestny" Gorican (tam 1.7. a nazad 11.7.) a podla mna vobec nie je povestny. Ziadna kontrola, ziadne buzeracie. A podobne su pre nas "povestni" aj vyberaci mytneho a pumpari - este nikdy nas neokradli.
Re: ako zo stredného Slovenska
13. 07. 2008 16:02
Ahoj vďaka za príspevky, asi to vyskušam cez Goričan.Ďakujem.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 193
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.