Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině

Autor MartinR 
Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
27. 04. 2020 13:59
V souvislosti se současnou situací s koronavirem, současné nemožnosti cestování, nejistého výhledu a možných rizik mě napadá oslovit pamětníky - jaké bylo cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině? Cestovalo se? Jaké byly komplikace? Jaká byla rizika? Zvažovali jste důkladně tato rizika?
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 04. 2020 16:50
Tak já tedy něco napíši, hlavně moje vzpomínky. V roce 1992 a 1994 jsem tedy ještě jako dítě školou povinné byl s rodiči v Novi Vinodolski, tedy nějakých 40 km pod Rijekou. V tom roce 92 to bylo myslím naprosto bez problémů a bez zvláštních zážitků, tedy aspoň si na nic nepamatuji, i když mi bylo již 11 let, ale více mě zaujal rok 94. Táta chtěl jet na Plitvická jezera, což bylo asi 100 km daleko a stále je asi stejně smiling smiley, ale jak jsme od domácích zjistili, tak tam se vůbec nepouštělo a celkově se cestovat do vnitrozemí moc nedalo. Ale hlavně mám vzpomínky na bombardéry nad hlavou. Při ležení na pláži nám nad hlavou létaly potvory myslím že z letecké základy Aviano NATO v severní Itálii a byly hlavně i slyšet a někdy byly vidět i když se vraceli zpět, ale to bylo těžší zjistit, protože to již klesaly a byly asi prázdný, takže nebyly moc slyšet. Nějaké nebezpečí jsem já ani myslím rodiče necítili, Pamatuji si ještě, že ten první týden v červenci roku 1994 bylo i slabé zemětřesení, ale v noci, takže jsem ho prospal, ale prý se nám houpal i lustr v apartmánu. Jinak cestou tam i zpět přes Rijeku, Ljubljanu a přes Klagenfurt a Trieben, naprosto bez problémů a to vozem Škoda 120 L. Možná mi někdo konečně upřesní či opraví to s těmi bombardéry, jestli opravdu létaly z Aviana a kam třeba létaly. yawning smiley
20. 05. 2020 11:37
KaJe, domnívám se, že to bylo Aviano.Pokud vím, na severu Itálie to je jediná velká základna letectva NATO. Ale je to slovo do pranice, možná nevíme vše...
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
20. 05. 2020 12:04
Nevím, co to bylo za "humanitární bombardování" v červenci, ale v květnu 1994 bombardovali americké B2 čínské velvyslanectví v Bělehradu, že prý omyl, že to měla být agentura pro vyzbrojování thumbs up smiley Ano, létalo se ze základny Aviano...
28. 05. 2020 22:49
do teto valky jsem si myslel, ze svet je tak nejak normalni a nase zapadni civilizace je na te spravne strane dobra. Ale dodnes jsem nerozdejchal zabery na ktere jsem koukal tenkrat v televizi, jak sundali ten most i s tim rychlikem, jakoby ten hajzl v letadle nemohl udelat otocku a minutu pockat nez vlak prejede. Mam strasne rad more a dalmatince, ale taky si umim vygooglit Jasenovac...
28. 05. 2020 22:55
A loni jsem letecky (dnes scifi) jsem stravil prodlouzeny vikend v Belehradu, uzasny. Fandim Srbum...
Ale doufam, ze se snad i tento rok podivam do Dalmacie, svet je divnej... Nastesti uz tu dlouho strasit nebudu
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 05. 2020 09:47
vrgada … nezmizelo (2:05) … [www.youtube.com]

smileys with beer
29. 05. 2020 12:16
vrgada ...No řekl bych, že ten hajzl v letadle "jen" plnil rozkaz , rychlík mohl mít zpoždění, takže ani ten, co to nařizoval o něm nemusel mít ponětí ... a co za války znamená nespnění rozkazu snad víš sám , nehledě na to , že i díky té minutě by nemusel doletět zpět na základnu a plácnout s letadlem za stovky mil. do moře .. blbost byla celá ta válka, ne jednotlivci

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
29. 05. 2020 19:23
… podle sdělení pilota (vypovídal po té, co se o to masakr začalo zajímat veřejné mínění) …
o vlaku věděl, ale prý "myslel", že v okamžiku, kdy vystřelil, je už vlak za mostem … proto do mostu přesně poslal i druhou raketu … vzhledem k tomu, že měl situaci jako na dlani a vlak jedoucí přes most viděl, je vina jasná … což samozřejmě platí o civilních obětech na jakékoliv straně konfliktu … nejhorší je, že 55 let před tím tohle spojenečtí piloti, včetně Rusů (hloubkaři) dělali zcela běžně ...

Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (29. 05. 2020 19:32).
01. 06. 2020 14:48
Za ww2 slusni kotlari varovali posadku lokomotivy, nez ji rozstrileli na hadry, pilot dostal rozkaz znicit most a nikoliv si zahrat pocitacovou bojovku a znicit civilni vlak a pak ho pro jistotu dorazit, aby pak vedeni operace melo co vysvetlovat novinarum. A jestli minuta letu navic, znamena, ze letadlo zblunkne do more, protoze mu dojde palivo...ten argument asi nebyl vazne, ze ne?
...
nevyresime to, balkanskym valkam nerozumim, ale ta posledni operace byla nicemnost a stydim se, ze se na tom nase republika podilela
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 148
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.