Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině

Autor MartinR 
Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
27. 04. 2020 13:59
V souvislosti se současnou situací s koronavirem, současné nemožnosti cestování, nejistého výhledu a možných rizik mě napadá oslovit pamětníky - jaké bylo cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině? Cestovalo se? Jaké byly komplikace? Jaká byla rizika? Zvažovali jste důkladně tato rizika?
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 04. 2020 16:50
Tak já tedy něco napíši, hlavně moje vzpomínky. V roce 1992 a 1994 jsem tedy ještě jako dítě školou povinné byl s rodiči v Novi Vinodolski, tedy nějakých 40 km pod Rijekou. V tom roce 92 to bylo myslím naprosto bez problémů a bez zvláštních zážitků, tedy aspoň si na nic nepamatuji, i když mi bylo již 11 let, ale více mě zaujal rok 94. Táta chtěl jet na Plitvická jezera, což bylo asi 100 km daleko a stále je asi stejně smiling smiley, ale jak jsme od domácích zjistili, tak tam se vůbec nepouštělo a celkově se cestovat do vnitrozemí moc nedalo. Ale hlavně mám vzpomínky na bombardéry nad hlavou. Při ležení na pláži nám nad hlavou létaly potvory myslím že z letecké základy Aviano NATO v severní Itálii a byly hlavně i slyšet a někdy byly vidět i když se vraceli zpět, ale to bylo těžší zjistit, protože to již klesaly a byly asi prázdný, takže nebyly moc slyšet. Nějaké nebezpečí jsem já ani myslím rodiče necítili, Pamatuji si ještě, že ten první týden v červenci roku 1994 bylo i slabé zemětřesení, ale v noci, takže jsem ho prospal, ale prý se nám houpal i lustr v apartmánu. Jinak cestou tam i zpět přes Rijeku, Ljubljanu a přes Klagenfurt a Trieben, naprosto bez problémů a to vozem Škoda 120 L. Možná mi někdo konečně upřesní či opraví to s těmi bombardéry, jestli opravdu létaly z Aviana a kam třeba létaly. yawning smiley
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
20. 05. 2020 11:37
KaJe, domnívám se, že to bylo Aviano.Pokud vím, na severu Itálie to je jediná velká základna letectva NATO. Ale je to slovo do pranice, možná nevíme vše...
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
20. 05. 2020 12:04
Nevím, co to bylo za "humanitární bombardování" v červenci, ale v květnu 1994 bombardovali americké B2 čínské velvyslanectví v Bělehradu, že prý omyl, že to měla být agentura pro vyzbrojování thumbs up smiley Ano, létalo se ze základny Aviano...
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
28. 05. 2020 22:49
do teto valky jsem si myslel, ze svet je tak nejak normalni a nase zapadni civilizace je na te spravne strane dobra. Ale dodnes jsem nerozdejchal zabery na ktere jsem koukal tenkrat v televizi, jak sundali ten most i s tim rychlikem, jakoby ten hajzl v letadle nemohl udelat otocku a minutu pockat nez vlak prejede. Mam strasne rad more a dalmatince, ale taky si umim vygooglit Jasenovac...
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
28. 05. 2020 22:55
A loni jsem letecky (dnes scifi) jsem stravil prodlouzeny vikend v Belehradu, uzasny. Fandim Srbum...
Ale doufam, ze se snad i tento rok podivam do Dalmacie, svet je divnej... Nastesti uz tu dlouho strasit nebudu
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 05. 2020 09:47
vrgada … nezmizelo (2:05) … [www.youtube.com]

smileys with beer
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 05. 2020 12:16
vrgada ...No řekl bych, že ten hajzl v letadle "jen" plnil rozkaz , rychlík mohl mít zpoždění, takže ani ten, co to nařizoval o něm nemusel mít ponětí ... a co za války znamená nespnění rozkazu snad víš sám , nehledě na to , že i díky té minutě by nemusel doletět zpět na základnu a plácnout s letadlem za stovky mil. do moře .. blbost byla celá ta válka, ne jednotlivci

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 05. 2020 19:23
… podle sdělení pilota (vypovídal po té, co se o to masakr začalo zajímat veřejné mínění) …
o vlaku věděl, ale prý "myslel", že v okamžiku, kdy vystřelil, je už vlak za mostem … proto do mostu přesně poslal i druhou raketu … vzhledem k tomu, že měl situaci jako na dlani a vlak jedoucí přes most viděl, je vina jasná … což samozřejmě platí o civilních obětech na jakékoliv straně konfliktu … nejhorší je, že 55 let před tím tohle spojenečtí piloti, včetně Rusů (hloubkaři) dělali zcela běžně ...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (29. 05. 2020 19:32).
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
01. 06. 2020 14:48
Za ww2 slusni kotlari varovali posadku lokomotivy, nez ji rozstrileli na hadry, pilot dostal rozkaz znicit most a nikoliv si zahrat pocitacovou bojovku a znicit civilni vlak a pak ho pro jistotu dorazit, aby pak vedeni operace melo co vysvetlovat novinarum. A jestli minuta letu navic, znamena, ze letadlo zblunkne do more, protoze mu dojde palivo...ten argument asi nebyl vazne, ze ne?
...
nevyresime to, balkanskym valkam nerozumim, ale ta posledni operace byla nicemnost a stydim se, ze se na tom nase republika podilela
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
15. 07. 2020 17:20
V létě 1994 s cestovkou Jaren tour busem s manželkou a její devítiletou dcerou na Rab, hotel Suha Punta. Na shromaždiště u stanice metra Skala přišla delegátka cestovky, "urobila prezenčku", za chvíli přijel bus - Karosa Lux s prachatickou spz a dvěma řidiči v šusťácích. Ten bus už měl mnohé za sebou, patřil nějakému zemědělskému podniku a ti dva jej měli v pronájmu. V té chvíli jsem nevěřil, že dojedeme v pořádku do cíle. Delegátka nás svěřila do jejich péče a - oni byli sqělí.Celou cestu o nás pečovali, o zastávkách nám na lpg vařiči vařili kafe, v kufru pod podlahou měli dvě malé chladničky a v nich lahváče pro ty, kdo by snd nevydrželi a nějakou tu slivovičku na spravení žaludku. Byť ten bus budil podezření, že z něj každou chvíli něco upadne, okolo půl čtvrté už jsme stáli v serpentýnách nad Jablanacem a čekali v dlouhé frontě na trajekt( tehdy se na Rab jezdilo z Jablanacu). No, já si vzal z batohu plavky, k všeobecnému údivu účastníků a účastnic zájezdu, a než došlo k nalodění, měl jsem něco naplaváno.(O sedm let později týž trik, jen jsem tam by s kýmsi jiným a autem)
Pobyt v hotelu EVA o.k. cesta zpět jakbysmet.
L.P. 1995 cesta do Rovinje, bez problému a bez zvláštních událostí.
L.P. 1996Donji Seger, bungalovy MEDENA.
Já jezdím přes Salzburg, Obertauern,Villach, Wurzenpass, Kranjskou Goru se zastávkou na noc v oblasti Bledu.
Druhou noc jsme strávili v Novi Vinodolski a pak už jsme jen dojížděli na místo. Maslinický most... ležel tam povalený v skalách a jelo se po pontonu. V jídelně hotelu Medena se stravovali vojáci Bundeswehru, ale v pohodě. Jeden den jsme si udělali výlet do Tučep, já tam byl L.P.1986 cs Čedokem v hotelu Neptun. Tehdy byl vybydlený, okna vymlácená,smutno.
L.P.1997 opětRab a s výjezdem na KIamenjak, vrchol Rabu a pi zpadu slunce panoramatický výhled. N8dhera....
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
15. 07. 2020 21:04
hezky :-)
...
muj nejvetsi adrenalin byl prujezd rozstrilenou Bosnou tesne po valce, jednotky KFOR, zebracky u cesty...
...
kurva, nic nam nechybi a mame se az nezaslouzene dobre...
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
16. 07. 2020 09:11
Máme, a přesto je spousta těch, komu se stýská po starých pořádcích. I zde na foru.
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
16. 07. 2020 09:23
a mám pocit, že začínají vylézat čím dále víc a víc. Bohužel situace jim k tomu nahrává.
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
16. 07. 2020 15:39
vrgada napsal(a):
-------------------------------------------------------
> hezky :-)
> ...
> muj nejvetsi adrenalin byl prujezd rozstrilenou
> Bosnou tesne po valce, jednotky KFOR, zebracky u
> cesty...
> ...
> kurva, nic nam nechybi a mame se az nezaslouzene
> dobre...

To mi povídej...
... v průběhu let jsem logisticky zabezpečoval IFOR, SFOR i KFOR.
Občas, když jedu přes BiH, tak mám takové nutkání / smíšené pocity si zajet na některá místa, kde působili naši kluci...

Jj, také občas s nadsázkou říkám: " Prd ti chybí, nikdo na tebe nestřílí, máš co do huby a ještě si můžeš vybírat..."
Ono zase není tak daleko do míst, kde tomu tak není...

Když člověk projíždí BiH a HR, tak se ani nechce věřit, co se tam dělo před pár lety smoking smiley
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
16. 07. 2020 20:17
kdyz nebyla dalnice, uvizli jsme v zacpe pred Plitvickami cestou zpet, ja, ze na to nemam nervy a ze to nejak objedem. Cesta, co vypadala podle mapy jako hlavni se menila temer na sotolinu. Krajina nadherna, ale vsechno rozstrileny. Nakonec jsme se ptali mistnich kam dal. Cesi? Cesi-dobry vojak, asi tam nekde byly i nase jednotky a ostudu nam neudelaly. Ja planovane bloudim dodnes a uz to neni tak, ze by se mohly mimo hlavni trasy natacet katastroficke filmy o konci civilizace, baraky sice zustavaji v troskach, ale ty vypaleny kostely pomalu davaji dohromady a zniceno jich bylo skoro 300



Upraveno 1krát. Naposledy upravil vrgada (16. 07. 2020 20:19).
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
16. 07. 2020 20:25
stavovali jsme se cestou sem v Kninu nahore v pevnosti, meli tam i vystavu Oluja 95, vitezna operace na zaver valky, desny. Jsem stastny, ze nas nic takoveho nepotkalo. Balkan je opravdu sud se strelnym prachem, desny
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
01. 04. 2024 08:14
Ahoj, nenašiel som vhodnejšie vlákno, tak to napíšem sem: Zaujímalo by ma akými trasami sa jazdilo do "Juhoslávie" za socíku. Počul som takú teóriu, prečo je Makarská (a blízke okolie) tak veľmi obľúbená (vnímam to hlavne u Slovákov, ale možno je obľubená aj Čechmi, to neviem posúdit). Vraj je to z toho dôvodu, že to takto nejako vychádzalo kôli trase, ktorou sa jazdilo. Vzhľadom k tomu, že sa cez Rakúsko nesmelo (resp. drvivá väčšina ľudí nesmela), tak sa jazdilo cez Maďarsko. Ďalej už len predpokladám: neviem kde presne končila chorvatská dialnica smerujúca na juh, ale viem, že bol postavený zlomok dialničnej siete oproti dnešku. Preto predpokladám, že asi (špeciálne pre Slovákov zo stredného a východného Slovenska) asi nedávalo úplne zmysel, to ťahať na Zagreb a potom ďalej na juh cez Plitvice. Preto predpokladám, že niektorý jazdili cez HU-HR hraničný prechod Barcs a potom to ťahali nejako asi rovno dolu, čo skutočne vychádza, že by sa k moru dostali niekde pri Makarskej.

Poznáte niekdo ako to skutočne bolo? Vopred vďaka za info.
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
01. 04. 2024 08:31
Třeba ti toto vlákno napoví?
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
01. 04. 2024 09:00
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
01. 04. 2024 19:03
Já děkuji tobě. Letos máme nástup v neděli, takže co budu dělat od pátku?Asi cestovat Bosnou. Viz odkaz, co jsem dal. Již jsem ho začal studovat.
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
10. 04. 2024 12:53
Zahájo, tak vyjeď v sobotu , někde cestou schrupni v nějakém AP a v neděli dojedeš , nebo vyjeď v neděli brzy ráno ...yawning smiley

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
10. 04. 2024 20:16
To už jsem dělal. Pokud to bylo jen v rámci přepravy, nechtělo se mi pak druhý den do auta. Když je to spojeno s couráním, čumendou, tak mi to nevadí, spíše naopak. A taky už to mám cestou dolů nějak "ojeté". Přestal s náma jezdit mladej, tak vymýšlím kuďma a cestu si vylepšit. Nevadí mi i přespat v autě zrovna tam, kde mě to přepadne.
Taky jsem zjistil, že Balkán není jenom moře a spousta hezkých míst je ve vnitrozemí.
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
12. 04. 2024 23:00
Myslíte v 90. nebo v devadesátých?

čížek
5x Ada Bojana (2014,2015,2017, 2018,2019), 3x Rabac (2013,2014,2015), 4x Valalta (2020, 2021,2022,2023), 1x Mali Lošinj (2012)
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
13. 04. 2024 09:39
Neřeš formu, prosím. Ligvistou nemůže být každý, nemáme už nadbytek ani dostatečně kvalifikovaných uživatelů rodného jazyka.
Tady je podstatný obsah sdělení a jeho srozumitelnost.
Jestli příspěvek poskytne nějakou osobní zkušenost, informaci o novinkách či srovnání s minulým, vítám ho i s nějakou tou chybkou či překlepem.
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
13. 04. 2024 10:11
Hill

... tlieskam thumbs up

smileys with beer
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
14. 04. 2024 09:11
V roce 1980 zájezd autobusem ROH do tehdejší Jugoslavie na Pelješac do Trpanje, cesta tehdy trvala 26 hodin, ale i tak jsme byli šťastni, že jsme se tam vůbec dostali. A zpět nás jelo míň.....
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
14. 04. 2024 12:30
Približne v tom roku sme boli na Pelješaci, Trpanj ubytovaní hotel Faraón. Výlety trajektom do Ploče. Tiež dobrá akcia ROH z baní.

O pár rokov zasa výberovka do MNE, Pržno. Doteraz túto dovolenku považujem za naj - lepšiu,- peknejšiu čo chodíme k Jadranu. Lietadlom z Prahy do Čilipi a potom autobusmi Mercedes okolo Boky Kotorskej až na miesto. Prostredie ako zo sna. Nad hotelom krásné lesy, za nimi zasnežená hora. Pláž z kamiekov, niečo ako ryža. Radosť po nich chodiť. Bolo to v máji, domáci chodili v teplákoch a my sme sa čvachtali v krásnej vodičke. Tam by som sa chcel, ešte v tomto živote, pozrieť ....
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
14. 04. 2024 21:21
V roce 89 autobusem do Portorože (dnes Slovinsko). Muselo se přes Maďarsko. Na Istrii trochu oklika.
Už tehdy to byla docela luxusní destinace, samý němec a ital. Zírali jsme jako telata. Obchody s cenama v západních markách, luxusní hotely, parádní auta.
Pamatuji si na jejich tehdejší hyperinflaci. Když jsme přijeli, zmzlina stála 2000, při odjezdu už 4000.

Byl jsem se tam nedávno podívat a to co tehdy bylo krásné nové je dnes už docela zanedbané. Nové hotely to dost zahustily a ztratilo to půvab.
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
15. 04. 2024 14:42
Někdy zkraje osmdesátých let jsme byli v hotelu Plavi Horizont na pláži Pržno u Tivatu.Jugoslávská společnost Aviogenex, ero TU134 do Tivatu, tehdy tam smělo létat jen 5 společností, byl tam třeba spec. výcvik.
Nádhená písčitá pláž, po stranách zátoky skály, FKK.Hotel měl v nájmu ROH, údajně na 30 let.Plná penze, několik zájezdů autobusy Mercedes
po zajímavých místech MNE, včetně Lovčenu, české delegátky které měly opravdu přehled..Seznámil jsem se tam s Gojkem Mitičem, jezdil tam každý rok do kempu, potkal jsem jej tam za pár let zase.Dnes je celý hotelový komplex zbourán, zůstalo jen několik parkovišť, zajíždějí tam
ubytovaní z nového komplexu u Radoviči Novo Naselje.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 75
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.