Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině

Autor MartinR 
Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
27. 04. 2020 13:59
V souvislosti se současnou situací s koronavirem, současné nemožnosti cestování, nejistého výhledu a možných rizik mě napadá oslovit pamětníky - jaké bylo cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině? Cestovalo se? Jaké byly komplikace? Jaká byla rizika? Zvažovali jste důkladně tato rizika?
Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 04. 2020 16:50
Tak já tedy něco napíši, hlavně moje vzpomínky. V roce 1992 a 1994 jsem tedy ještě jako dítě školou povinné byl s rodiči v Novi Vinodolski, tedy nějakých 40 km pod Rijekou. V tom roce 92 to bylo myslím naprosto bez problémů a bez zvláštních zážitků, tedy aspoň si na nic nepamatuji, i když mi bylo již 11 let, ale více mě zaujal rok 94. Táta chtěl jet na Plitvická jezera, což bylo asi 100 km daleko a stále je asi stejně smiling smiley, ale jak jsme od domácích zjistili, tak tam se vůbec nepouštělo a celkově se cestovat do vnitrozemí moc nedalo. Ale hlavně mám vzpomínky na bombardéry nad hlavou. Při ležení na pláži nám nad hlavou létaly potvory myslím že z letecké základy Aviano NATO v severní Itálii a byly hlavně i slyšet a někdy byly vidět i když se vraceli zpět, ale to bylo těžší zjistit, protože to již klesaly a byly asi prázdný, takže nebyly moc slyšet. Nějaké nebezpečí jsem já ani myslím rodiče necítili, Pamatuji si ještě, že ten první týden v červenci roku 1994 bylo i slabé zemětřesení, ale v noci, takže jsem ho prospal, ale prý se nám houpal i lustr v apartmánu. Jinak cestou tam i zpět přes Rijeku, Ljubljanu a přes Klagenfurt a Trieben, naprosto bez problémů a to vozem Škoda 120 L. Možná mi někdo konečně upřesní či opraví to s těmi bombardéry, jestli opravdu létaly z Aviana a kam třeba létaly. yawning smiley
20. 05. 2020 11:37
KaJe, domnívám se, že to bylo Aviano.Pokud vím, na severu Itálie to je jediná velká základna letectva NATO. Ale je to slovo do pranice, možná nevíme vše...
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
20. 05. 2020 12:04
Nevím, co to bylo za "humanitární bombardování" v červenci, ale v květnu 1994 bombardovali americké B2 čínské velvyslanectví v Bělehradu, že prý omyl, že to měla být agentura pro vyzbrojování thumbs up smiley Ano, létalo se ze základny Aviano...
28. 05. 2020 22:49
do teto valky jsem si myslel, ze svet je tak nejak normalni a nase zapadni civilizace je na te spravne strane dobra. Ale dodnes jsem nerozdejchal zabery na ktere jsem koukal tenkrat v televizi, jak sundali ten most i s tim rychlikem, jakoby ten hajzl v letadle nemohl udelat otocku a minutu pockat nez vlak prejede. Mam strasne rad more a dalmatince, ale taky si umim vygooglit Jasenovac...
28. 05. 2020 22:55
A loni jsem letecky (dnes scifi) jsem stravil prodlouzeny vikend v Belehradu, uzasny. Fandim Srbum...
Ale doufam, ze se snad i tento rok podivam do Dalmacie, svet je divnej... Nastesti uz tu dlouho strasit nebudu
avatar Re: Cestování do Chorvatska v 90-tých letech, zejména v jejich první polovině
29. 05. 2020 09:47
vrgada … nezmizelo (2:05) … [www.youtube.com]

smileys with beer
29. 05. 2020 12:16
vrgada ...No řekl bych, že ten hajzl v letadle "jen" plnil rozkaz , rychlík mohl mít zpoždění, takže ani ten, co to nařizoval o něm nemusel mít ponětí ... a co za války znamená nespnění rozkazu snad víš sám , nehledě na to , že i díky té minutě by nemusel doletět zpět na základnu a plácnout s letadlem za stovky mil. do moře .. blbost byla celá ta válka, ne jednotlivci

Vodice , Martinsicuro, Podgora, Gradac, San Benedetto del Tronto, Drašnice, Podgora, Živogoš?e Blato, Brist
29. 05. 2020 19:23
… podle sdělení pilota (vypovídal po té, co se o to masakr začalo zajímat veřejné mínění) …
o vlaku věděl, ale prý "myslel", že v okamžiku, kdy vystřelil, je už vlak za mostem … proto do mostu přesně poslal i druhou raketu … vzhledem k tomu, že měl situaci jako na dlani a vlak jedoucí přes most viděl, je vina jasná … což samozřejmě platí o civilních obětech na jakékoliv straně konfliktu … nejhorší je, že 55 let před tím tohle spojenečtí piloti, včetně Rusů (hloubkaři) dělali zcela běžně ...

Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (29. 05. 2020 19:32).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 100
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.