Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vysílačky - zkušenosti, rady a názory

Autor HOHA 
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
10. 06. 2007 12:13
souhrnné povídaní a odkazy na prodejce atd. je tady
a povídání k tématu, zejména, co je potřeba a co to přináší je tady
Mám na svým autě již skoro rok a je to v době a místěch, kde jezdí kamioňáci perfektní. Občas však až na ten slovník... spinning smiley sticking its tongue out
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
25. 06. 2007 18:18
Vysílačka je na cestu perfektní věc. Skvěle se pokecá mezi auty, kreré jedou spolu - nemusíte se hlavně v noci tolik hlídat a předem se dají zjistit komplikace na cestě před vámi. Bohužel první problém nastal na chorvatské hranici, kde když viděli magnetku na střeše, tak chtěli certifikát k vysílačce. Naštěstí asi po dvouminutovém dohadování celník mávnul rukou a pustil nás.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
25. 06. 2007 21:02
Taky se mě vloni celník chorvat ptal " CB" ???? já mu říkám že jo - kamarád - kontakt - asi pochopil a mávl rukou. A to jsem měl magnetku 120 cm dlouhou. Letos jedem ve 3 s magnetkami do 35 cm, tak uvidíme, co na to kluci z celnice. Nicméně tu svou si vezu v kufru a za čárou to měním,delší dosah i poslech. daleko lepší než mobily a kámošů co dají info je už docela dosti.Navíc kluci TIR znají místa na odpočinek, dobré jídlo i bezpečný odpočinek - a to je k nezaplacení ! Takže kdo to zná, tak 73 a 88 a hezkou dovču !!!!!!!!!!!!!
Já měl letos na autě anténu 180cm,což je docela prut,a nikdo si mě ani nevšimnul!CB-čko je super věc,po Čechách a po Slovensku ví člověk každou dopravní situaci dopředu,Maďarskem jezdí taky dost "našich" kamioňáků,jen v Chorvatsku to bylo dost hluchý,asi ještě nebyl ten správnej provoz.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
29. 06. 2007 12:02
Ahoj všichni.Mám dotaz.Nerozumím tomu,tak se možná nekomu bude zdát hloupej,ale protože jezdím ročně cca 70000 tis. km tak uvažuju o CB.Kamarád s kterým letos jedu ma PMR -jdou tyto dva typy naladit na stejnej kanál.Dík.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
29. 06. 2007 12:22
hpomnibook1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahoj všichni.Mám dotaz.Nerozumím tomu,tak se možná
> nekomu bude zdát hloupej,ale protože jezdím ročně
> cca 70000 tis. km tak uvažuju o CB.Kamarád s
> kterým letos jedu ma PMR -jdou tyto dva typy
> naladit na stejnej kanál.Dík.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ nejde vyloučeno !
CB pracuje na 27 MHz
PMR pracuje na 446 MHz

každé pásmo má něco pro i pro ti - doporučuji CB i když slušné vybavení výjde
podstatně dráže než PMR. Jako doplněk k CB si pořidˇ PMR sadu 2ks za pár korun asi kolem 600kč
.[www.cbradio.cz]
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
01. 07. 2007 20:32
Jaký dosah má "CB" na magnetku pls.?vyplatí se brát CB s magnetkou?Díky za info
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
01. 07. 2007 21:31
jirkatoledo napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jaký dosah má "CB" na magnetku pls.?vyplatí se
> brát CB s magnetkou?Díky za info
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

to se nedá přesně říci - já používám magnetku 180 cm pužitelnost noooo ? 5 - 25 km ? to ti nikdo přesně neřekne záleží na terénu pokud budou dvě stanice v autě + magnetka - slušná !!!! na dvou kopcích muže to býti o hodně více jak 25 km - musíš mít dobrou vysílačku ze slušnou modulací jo taky dobré atmosférické podmínky - ono je to taková malá věda ------ tady si počti
[www.cbradio.cz]
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
02. 07. 2007 20:22
Ještě se zeptám :-)
Není používání vysílačky za jízdy kvalifikováno jako volání z mob. telefonu??Unás i v zahraničí??Díky za info
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
02. 07. 2007 22:07
To víš že jo, ve dne do toho může hulákat spolujezdec a v noci si pokecáš jak Ti bude libo.Jinak CB v autě jedině s magnetkou, pokud si nechceš vrtat do střechy díru. A s dosahem si nedělej starosti, pokud jedete ve dvojku(dvě auta), tak na těch rovinách se domluvíte bez problému a v horách před mořem holt musíte jet tkz. na dohled.Doporučuji na první auto na zadní stěrač ( nebo nosič) připevnit reflexní vlající pásku,perfektní poznávací prvek - vyzkoušeno !!
rekord na PMR446 je u nás přes 300 km (tuším Přema Olomouc)
pavel56 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Údajný rekord ve spojení s PMR v ČR je 172Km,
> voláno ze Sněžky někam na Hradec Králové. Vzhledem
> k tomu, že mají všechny stejný výkon 0,5W tak je
> to slušný. Tzn., že by z Makrské neměl být problém
> volat na Hvar. Je o přímé viditelnosti. Toliko
> jsem pobral od odborníků.Z auta mám mám rekord na
> dálnici v Chorvatsku cca 7km, bez vnější antény. U
> PMR se nesmí anténa upravovat, proto ne
> nedomontovatelná. Ale jsou už kutilové co
> prodloužením antény dosáhnou podstatně lepších
> výsledků a dokonce se už u některých typů podařilo
> zvednout výkon nad 0,5W. Pavel


Čtu tady o Motorolách a Cobrách (a nejsou špatné), tak přidám taky svou trošku do mlýna:
Na PMR-446 používám rdst Alinco DJ-S45 CQL. Je to stanice pro PMR (8 kanálů, 0,5 W) a LPD (u nás tuším nepovoleno) s pružnou čtvrtvlnnou anténou (cca 16 cm). Chvilku jsem váhal, zda "vyhodit" za PMRku 2800 Kč, ale po počáteční "seznamce" obavy zmizely.
Zkusím pár výhod: Někdo tu zmiňoval použití CTCSS subtónů. To má význam, pokud nenarazíte na pásmu na "dítě", co se baví skenováním pásma a permanentním rušením hovoru (vč. subtónů). Alinco to řeší tak, že stanice má k dispozici kromě 38 subtónů ještě 39., což většina jiných PMR stanic nezná (tudíž na CTCSS 39 vás může rušit zase jen Alinco a to je vzhledem k jeho ceně málo pravděpodobné). Další výhodou je napájení, buď 2x AA alkaliku nebo aku, nebo stabilizovaných 3-6 V= externě (adaptér, měnič v autě, 6V Pb aku apod.). I na 2x AA aku má stanice výkon pouze mírně pod 0,5 W (některé levné stanice nejedou ani na 0,3 W). Já používám při provozu v autě univerzální měnič Hama z 12 na 6 V a (jako prevenci problémů s PČR) handsfree pro stanice Cobra za cca 300 Kč (Alinco má stejný konektor). Výhodou (alespoň pro mě) je i 20krokový manuální squelch (nastavení šumové brány).
Nevýhody: Zarazilo mě, že Alinco nemá VOX (aktivace hlasem). Pokud bych jej chtěl použít, musel bych dokoupit originál VOX handsfree sadu, která stojí skoro tolik, co stanice. Ale to mě tak netrápí (kdo chce chůvičku, nechť si pořídí chůvičku).
Dále - čtvrtková anténa překáží při nošení rádia v kapse, batohu atd. a musíte si ji "hlídat" (pokřivená a ohnutá toho už moc nevyzáří...). Ale vydrží toho dost a dá se narovnat; myslím, že je z ocelového 3 mm lanka. A těch 16 cm je na dosahu poznat (kvůli tomu jsem to vlastně kupoval).
Na závěr ještě něco k dosahu: je to o stanovišti a o anténě. Já mám zatím rekord 141 km (od Brna 360 m.n.m. na Martinské hole Slovensku 1400 m.n.m.). Zvýšení výkonu je ale stejně jako úprava antény krok proti předpisům ČTÚ, navíc rozdíl 0,5 W a 2 W se projeví pouze mírným snížením šumu na příjmu, a to ještě až při spojení nad cca 30 km. Nicméně u S45 lze poměrně jednoduchým zákrokem nejen zvýšit výkon na 2 W (lze pak přepínat z 0,5 W), ale zároveň se zvětší frekvenční rozsah na 420 - 474 MHz, což vám umožní využívat např. i sdílené kmitočty na 448 MHz, kde je povolen výkon až 5 W. Takže úprava výkonu (a jiných parametrů) u PMR stanic není nic zas tak neobvyklého, i když čím levnější vysílačka, tím složitější úprava... Pod 1000 Kč/ks nečekejte zázraky. Vybíral bych mezi Alinco, ICOM, Vertex, Intek, Kenwood (s tím, že strop je někde kolem 6000 Kč).
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
06. 07. 2007 10:37
Přednáška vhodná na seminář o CB provozu. Tady Ti asi moc lidí rozumět nebude.Ale znáš a víš !!!thumbs upthumbs upthumbs up
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
06. 07. 2007 11:00
Mildouš napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Přednáška vhodná na seminář o CB provozu. Tady Ti
> asi moc lidí rozumět nebude.Ale znáš a víš
> !!!thumbs upthumbs upthumbs up

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Mildouši - jseš mimo Ladman měl fundovanou přednášku né o CB --- ale o PMR 446 MHz -- CB pracuje na 27 MHz (4w povolené-popřípadě nepovolené topení)
zde najdeš potřebné informace

[www.cbradio.cz]
Mildouš napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Přednáška vhodná na seminář o CB provozu. Tady Ti
> asi moc lidí rozumět nebude.Ale znáš a víš
> !!!thumbs upthumbs upthumbs up


Já jsem se snažil "polopaticky", ale pro jistotu jsem tam nechal e-mail, kdyby někdo potřeboval... Psal jsem to spíš proto, že lidi bez zkušeností s rádiem čekají od PMR něco jako "mobil zdarma". A mezi PMRkama jsou fakt dost velký rozdíly a "levně + laicky = zklamání". Mám ještě z dřívějška 4x TOPCOM (300,-/ks) a s Alincem to prakticky nejde srovnat.
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
07. 07. 2007 06:47
Drží pevně magnetka na střeše i při vyšších rychlostech na dálnici??
Neexistuje nějaká nalepovací anténa?



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jirkatoledo (07. 07. 2007 07:47).
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
07. 07. 2007 11:28
jirkatoledo napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Drží pevně magnetka na střeše i při vyšších
> rychlostech na dálnici??
> Neexistuje nějaká nalepovací anténa?


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
já 180 cm jezdím do 150 km/h


[www.allamat.cz]
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
08. 07. 2007 12:01
Stále se nemohu rozhodnout,doporučíte mi nějaký dobrý tip CB stanice tak do 4000 Kč.Moc díky,chci dát nalepovací anténu asi 65 cm,bude to funkční??
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
08. 07. 2007 12:39
jirkatoledo napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Stále se nemohu rozhodnout,doporučíte mi nějaký
> dobrý tip CB stanice tak do 4000 Kč.Moc díky,chci
> dát nalepovací anténu asi 65 cm,bude to funkční??

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

já používám ručku + magnetku stejný výkon jako velká vozidlová radiostanice u té je problém kam jí umístit - když dojedu do cíle ručku odšroubuju dám do kufru a jdu - nemusím míti obyvy že nějakej poberta rozbije okno a bude loupit,
k ručce je penderek - anténa mužeš jí použít i mimo auta bez magnetky, čím delší anténa tím lepší dosah


[www.allamat.cz]
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
08. 07. 2007 13:45
Máte někdo zkušenost s touto anténou?
[www.conrad.cz]
Díky

Neví někdo kde bych sehnal přez net držák antény na kufr??



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jirkatoledo (08. 07. 2007 20:47).
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
08. 07. 2007 19:41
Ladman, jsem totál amatér, ale přivítal bych u Cobra 725 zvýšení výkonu. Ne to možné? Zkus se ozvat. Dík Pavel 56
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
09. 07. 2007 19:46
Tak ve čtvrtek mi příjde President Harry II :-)
Anténu připevním na klemu na kufr
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
09. 07. 2007 22:44
jirkatoledo napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tak ve čtvrtek mi příjde President Harry II :-)
> Anténu připevním na klemu na kufr

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
anténa na klému na hranu - CHYBA !!!!!!!!!!!!
anténa musí míti protiváhu a to je střecha auta na to je anténa + délka kabelu spočítána - vyladěna - zásadně do prosdředka střechy. anténa ti bude vysílat špatně bude-ly krátká tak přímo mizerně
na klému se dává na zrcátko na kamion protože jsou kamiony vysoké a urazili by jí - nebo na střechu taky ale hodně krátkou -- tuto nevýhodu dohánějí zesilovačem (topením)
pavel56 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ladman, jsem totál amatér, ale přivítal bych u
> Cobra 725 zvýšení výkonu. Ne to možné? Zkus se
> ozvat. Dík Pavel 56


Pavle56, jsem taky "totál amatér", ale aspoň zkusím nastínit situaci:

Řekl bych, že stanice PMR pro 446 MHz se vyrábějí dvojím stylem

- některý společnosti (i Cobra) dělají stanice pro Evropu na základě stanic pro pásmo FRS (462 MHz - povoleno v USA). Neznám způsob, jak zásahem do elektroniky těchto stanic zvýšit jejich výkon. Zručný radiotechnik by to ale snad zvládl (a nechal si zaplatit). Navíc - někde jsem četl, že zvýšením výkonu z 0,5 W na 2 W (tedy 4x) se zvětší dosah asi jen o 5%... Zkoušel jsem u TOPCOMu TT-1300 zvýšit dosah vyšším napájecím napětím (nadrátoval jsem tam NiCd aku 7,2 V), ale mělo to minimální účinek a málem jsem to spálil. Mně (i tobě) dostupnou cestou by bylo amputovat původní anténu a experimentovat s jinou. Např. u Alinca DJ-S45 vyzařuje verze CQL (s delší anténkou) 8x víc než CQS (s krátkou).

- pak se PMRky dělají tak, že se vyrobí stanice pro širší použití a pro pásmo PMR se její funkčnost omezí, aby vyhovovala místním předpisům. Když pak stanici "odblokuješ" (např. jen odpájením určité součástky nebo propojky...), lze zvýšit její výkon, frekvenční rozsah a další parametry. To se dá čekat u společností Alinco, Intek, Kenwood, VERTEX (Yaesu), snad i Icom - prostě klasických výrobců radiostanic. Tyto jsou sice dražší, ale řekl bych, že cena odpovídá - lepší elektrické parametry, více funkcí (užitečných), odolnější materiál pouzdra, kvalitnější zpracování kontaktů, atd.

Takže shrnuto, pro Cobru bych to viděl na pokusy s jinou anténou, i když se to nemá a při kontrole ČTÚ by byl asi problém a pokuta. Mrkni na fórum na www.cbradio.cz.
A rád bych tě povzbudil - i bez zvýšení výkonu a s origo anténou patří Cobra k nejsrozumitelnějším rádiím do 1500,-, co jsem zatím po kopcích poslouchal. A když jsem slyšel TOPCOM TT-1300 přes 90 km daleko, myslím, že Cobra v pohodě udělá stovku i víc, protože má asi o třetinu silnější signál.
Já tu píšu o zvyšování výkonu, ale rád bych dodal tohle:

schválená (legální) stanice PMR =
vysílací výkon max. 0,5 W
8 továrně nastavených kmitočtů schválených pro pásmo PMR-446
neodnímatelná anténa (tzn. pevně spojená se stanicí, ne konektor)
;-)
A do třetice:
[www.dusoft.cz]
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
10. 07. 2007 04:16
Míra11 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> jirkatoledo napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Tak ve čtvrtek mi příjde President Harry II :-)
> > Anténu připevním na klemu na kufr
>
> ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
> ++++++++++++++++++++++++++++++
> anténa na klému na hranu - CHYBA !!!!!!!!!!!!
> anténa musí míti protiváhu a to je střecha auta
> na to je anténa + délka kabelu spočítána -
> vyladěna - zásadně do prosdředka střechy. anténa
> ti bude vysílat špatně bude-ly krátká tak přímo
> mizerně
> na klému se dává na zrcátko na kamion protože
> jsou kamiony vysoké a urazili by jí - nebo na
> střechu taky ale hodně krátkou -- tuto nevýhodu
> dohánějí zesilovačem (topením)

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ta anténa bude mít 1,5 m konzultoval jsem to s člověkem ,kterej to dělá.Jasně že mi říkal do střechy ,ale vrtat nechci.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
10. 07. 2007 16:34
ted se taky jednou zeptam ja. Hoffer SP3380, co je to zac ? Jen pro decka na hrani ?
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
10. 07. 2007 18:23
Klasická levná PMR stanice
david napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ted se taky jednou zeptam ja. Hoffer SP3380, co je
> to zac ? Jen pro decka na hrani ?


dj.DEKL to řekl přesně. Já jen doplním odpověď na druhou Davidovu otázku. Předem upozorňuju - nic proti Davidovi!

Pro děcka na hraní se tuším prodávají dvojice rádií na pevné frekvenci a s dosahem pár desítek metrů. Žádná radiostanice (byť nekvalitní) pro veřejný bezlicenční pásmo (CB, PMR) není hračka a její využití určuje telekomunikační úřad (vyhláška je ke stažení na webu ČTÚ).

Kdybych to dal bez poučení děckám na hraní, bylo by to stejný jako svěřit auto někomu, kdo rád sráží na přechodu chodce...

Doufám, že jsem nikoho nepohoršil... Jde mi jen o to, aby se PMR využívalo, ne zneužívalo.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 225
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.