Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vysílačky - zkušenosti, rady a názory

Autor HOHA 
To Ladman,

prosím Tě o radu, zítra mi budou montovat vysílačku TTI 770 + magnet. prut ML 145.
Je to dostačující mašinka? Popř. ještě jeden dotaz, na kterém kanále jsou povětšinou nějací česky hovořící lidé, jde mi o to, abych neustále neladil mezi 40 kanály.
Jirka009
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 07. 2007 15:43
leiter napsal(a):
-------------------------------------------------------
> To Ladman,
>
> prosím Tě o radu, zítra mi budou montovat
> vysílačku TTI 770 + magnet. prut ML 145.
> Je to dostačující mašinka? Popř. ještě jeden
> dotaz, na kterém kanále jsou povětšinou nějací
> česky hovořící lidé, jde mi o to, abych neustále
> neladil mezi 40 kanály.


Mašinku neznám, jezdím ale s CB už mnoho let.Většinou se drž na 10 kanálu (kamiony a dopravní info+ ten kdo se chce na něco zeptat). Potom už musíš lovit...
Počítej s dosahem podle terénu, Určitě 10-15 km, na rovině i 25.
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 07. 2007 16:51
to leiter:
tady je odkaz na povídání k používání CB stanic [www.volny.cz]. Najdeš tam i doporučené kanály. Povídají tam cosi i o kanále 19, ale češtinu bych tam nehledal. Já se svým CB jsem zatím byl maximálně na Slovensku kde se užívá shodně jako u nás kanál 10, tedy jsem to neřešil, ale na cestu do HR nastavím poslech dvou kanálů, a to právě 10 a 19. Zkus zjistit, jak je na tom Tvá mašinka, neznám ji, mám jinou, každopádně dopravní info bych na jiných kanálech nehledal ani náhodou.spinning smiley sticking its tongue out
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 07. 2007 21:30
Ladman dík, pochopil a zařídím se podle toho. Ahoj Pavel
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 07. 2007 23:32
to Ladman : já to myslel tak, že je to jako obyčejné a žádná kvalita včetně dosahu. Proto jsem použil výraz "pro děcka" a ne profesionály. Je tam napsáno dosah 5km, ale tomu moc nevěřím. Nicméně vysílačky stály 300Kč se zárukou 2 roky "no nekup to" .
Na úvod se omlouvám za "nedochvilnost", inu léto :-)

To leiter:
kromě užitečné "desítky" ještě platí, že kanál 1 je svolávací (po domluvě s protistanicí se pak na pokec přeladíte jinam). Kanál 9 by měl fungovat jako nouzový, dřív ho monitorovala policie, hasiči a rychlá zdrav. pomoc - snad to ještě funguje. Ale myslím, že už to tu někdo psal.

To david:
jj, taky jsem je koupil. Ale pak mě to "chytlo", tak nezbývalo než připlatit :-)

To all:
do 5.8. budu offline, takže do té doby 73! ;-)
pgp
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
23. 07. 2007 09:19
Má někdo zkušenost s touto PMR radiostanicí (SENCOR SMR 500). Oproti jiným PMR píšou že má dosah až 10 km. Jaký máte názor?
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
28. 07. 2007 23:10
Prosím o radu:
mám jen cb ručku,
1) má smysl ji brát sebou?(vzhledem k dosahu)
2) je možné pro zvětšení dosahu připojit magnetku původně určenou pro mobil?
Díky za vaše názory.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
28. 07. 2007 23:54
Ručka Ti postačí na komunikaci zejména s protijedoucím kamionem (CZ,SK) se kterým se domluvíš zda se něco neděje ve Tvém směru jízdy. To ti stačí i ten pendrek, který je na ručce. S magnetkou na mobil nemám zkušenost, ale na ručku Ti asi nebude ku prospěchu.Dostaneš koupit magnetku už i za 300 Kč, nebo si na dovču někde půjč !
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
29. 07. 2007 08:31
to: Vojta309

Ručka bude stačit. Vzhledem k teoretickému výkonu 4 W je použitelná úplně v pohodě. Ovšem dosah vysílání i citlivost příjmu "dělá" vždy anténa. Magnetkou si pomůžeš významě. Nicméně použít magnetku na mobil je nejlepší způsob jak si "odpravit" koncový stupeň ve vysílačce. Doporučuji magnetku cca 1,3 m - nejlépe s protiváhami, kterou "vyladíš pomocí psw-metru tak aby se zpět vracel max. 1W ! Napájení ručky nejlépe stabilizovaným zdrojem z baterky auta sraženým na 9 V. Cena tohoto řešení bude někde olem 1700,- CZK. Přiblížíš še tím významně k výkonu vozidlové staničky. Toto řešení mám vyzkoušeno. Nicméně pokud nejsi radioamatér a chceš ručku používat pouze o dovolených a nechceš investovat , tak bych ti doporučil magnetku od fy Ellix délka 35 cm a cena 59o,- CZK. Vyladění antény přes PSW metr je ale nutné. Jedině tak využiješ optimálně výkon ručky. Provedou ti to přímo v prodejně, nebo každý radioamatér. MAGNETKA na použití k CB radiostanici MUSÍ být kontstruována na CB pásmo. Proto NEPOUŽÍVAT magnetku na mobil. Předpokládám, že chceš použít ručku na komunikaci mezi společně jedoucími auty. Pak by mohl penrek stačit. Problém bude , že při vzdálených hovorech více jak 500 m bude tebe slyšet , ale vzhledem k malé citlivosti ručky ty nebudeš přijímat druhé spolujedoucí auto. Doporučil bych tedy použít tu magnetku. A pokud ti nevadí inveastovat cca 1200 - 1700,- CZK ,tak bych doporučil rozhodně kvalitní magnetku dlouhou 1,2 - 1,5 m.

Ahoj
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
29. 07. 2007 08:35
To Vojta309:

PS: Ještě dodatek. Nyní mám v autě ELLIX 77S se zvýšenýmvýkonemna 15W. To se potom při vysílání "žhaví" konec antény grinning smiley
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
29. 07. 2007 14:33
Díky za vyčerpávající odpověď!
To PGP:

SENCOR SMR 500 dosáhne ve volném prostoru bez problému na 10 km. Totéž ale platí o jakékoli (funkční :-)) stanici pro PMR. Takže nic extra, normální stanička. Psaný dosah je vcelku nicneříkající údaj...
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 13:50
Pozeram, ze tema je od r.2007 nedotknuta. Mozno je tema CB vysielaciek trocha retro, ale ako cerstvy majitel CB stanice President Harry III ASC + magnetka Sirio ML-145 MAG zhanam akekolvek info k teme CB vysielaciek a ich pouzitia na ceste. Najde sa este niekto s kym sa da cestou pokecat?
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 14:55
Jezdím do HR přes HU po okreskách a pokud potřebuji nějaké info na trase (Rendőrség = "hungárošfízloš" ) s ohledem na rychlý "průlet", tak polských, estonských a dalších kamioňáků je na trase dost smoking smiley ... samozřejmě na obvyklém CH10. Můžeš kecat celou cestu thumbs up smiley Pokud je nějaký problém, tak CH9 je monitorován záchrannými jednotkami...v HU vyzkoušeno - hlásil jsem jim volné stádo krav na silnici (bez problémů v angličtině).. Na CH10 není problém se domluvit, vesměs jsou na něm profíci, kteří akceptují BREAK apod. Ostatní kanály jsou celkem jungle... zejména Poláci s osobáky... to je nářez hot smiley
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 16:49
Myslim že je to DOST retro.grinning smiley CB sice ještě mám a na baráku 5/8 anténu ale použitelný to bylo tak před 10-15-ti lety dnes je pásmo strašně zarušený měl jsem jednu stanici doma druhou v autě. Dneska to uvidíš akorát u poláků tam je asi cool.eye popping smiley Jo když pojedete dva za sebou 2km a zatažený squelch tak si asi i něco řeknete. ale vozit kvůli tomu anténu na autě.,... jo a na tu magnetku bacha aby ti ve 130km neřekla pápá...
ale je to můj názor, vyzkoušej a uvidíš.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 17:31
Dakujem. Uvitam kazdy nazor / skusenost. Kupil som to len tak zo srandy. Ked vidim tie polske "jednohubky" tak som si povedal preco nie. Ved ma to nezruinuje. Poliaci to doma pouzivaj hojne - nemaju dost dialnic, takze to vyuzivaju na okreskach...

O tej magnetke som cital rozne spravy. Niekto tvrdi, ze do 150 km/h je to bez problemov, jeden manik dokonca pisal, ze mu vydrzala aj 170-180 km/h. Mate nejaky tip na nejake dodatocne uchytenie, resp. "poistku" aby mi to na to kabli potom "nebimbalo"?
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 17:59
Hele já jsem pod magnetku dával samolepu aby mi to nepoškrábalo auto, /dával jsem to na služební tam jsem vrtat nemohl / a nevím tedy jestli nekecám ale testovaný prý jsou do 130km a když jsem viděl jak je ve 130 ohnutá a kmitá... chce to najít co nejvíc rovnou část aby anténa seděla plochou zas tedy na drhou stranu by to chtělo vyladit abys nekecal na CH10 a proljezal na CH 30....
dej to doma na parapet /nesmí být plastovej/ yawning smiley a zkus to jestli někoho chytneš sad smiley

jinak se i prodávaj držáky na 5. dveře ( mai to hodně u aut taxi) to asi drží víc.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Ttom (12. 04. 2015 18:13).
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 18:38
Uz som to skusal "naostro", takze kovovy parapet nepotrebujem. A klemu na 5.dvere tiez nie. Preto som volil magnet. Skor rozmyslam, ze magnetku uchytim nejako primitivne spagatom na baliky - pretiahol by som ho cez interier a ked zidem z dialnice, tak ho len cvaknem... Bude to mozno vyzerat komicky, ale ucel to splni. Skor to vsak moze pri tej rychlosti "bzucat"...
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 04. 2015 20:45
Cestou do HR s jinou posádkou je CB skvělá věc, hlavně v noci. Dá se kecat a tím pádem nespat za volantem. Občas se poptám na desítce před nějakým kritickým místem, třeba tam kde jsou opravy na D1, jak to tam vypadá, abych mě možnost zavčasu sjet. Anténa magnetka mi na autě vydržela i ve 150-ti tachometových a drnčení jsem nijak nepociťoval. On ten magnet drží fest, alespoň u té mojí, kolikrát mám problém jí ze střechy sundat. Jen mě občas vyděsí cvrnknutí antény o větev stromu u silnice, vozím jí totiž převážně na MPV.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 04. 2015 14:24
Markox
To s tím špagátem jsem nepochopil magnetku bys měl dát na střechu auta a ten magnet tam nechat musí to mít protiváhu.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 04. 2015 15:26
Doporučuji stránky rádioklubu Česka Lípa ....do vyhledávače CBDX . Tam najdete vše od A do Z
Jinak taky nedám na CB dopustit , co už mi to zachránilo penízků ....stačí jen v autě poslouchat ,kluci z kamionu ihned hlásí , když někde vidí policajty . Na dovolenou ve dvou či třech i více ideální , nemusíte čekat za křižovatkou na ostatní , stačí jen do toho houknout . Levnější než mobily, zvláště v zahraničí !! A jak píše Zahajda, máš si s kým pokecat....
Jinak doby, kdy běžely v éteru různá kolečka a kolotoče jsou už minulostí. Ale z obyváku jsem měl spojeníčko s expedicí z České Lípy až z Istanbulu....potěšilo mně to.
Nejsou špatné i PMR-ky z Lídlu za 800, rozdám vnoučatům na dovolené a mám přehled.A když
mám žízeň.....levné taxi.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 04. 2015 16:06
Já to CB nechci hanit jen říkám že před 15-ti lety to bylo úplně jiný V Praze dávala report Ditta dnes možná někdy ještě Petr na kopci (netuším) ale jak říkám pásmo je strašně zarušený, kamionáci dobrý - řeknou ti, ale taky se na to nemůžeš spolehnout když pojedou cajti za tebou tak je ti na ho... navíc po Praze máš dost stabilních kamer to mi to nikdo nemusí troubit do CB
když tě policat uvidí s majkem v ruce tak to může ještě patřičně ohodnotit....
Takže ve finále jsem to sundal sad smiley
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 04. 2015 18:02
Když už jsme u toho CB, tak od 15. února 2015 je platné nové všeobecné oprávnění: VO-R 07-01 2015-01 ... pokud jste to již nezaregistrovali smoking smiley
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 04. 2015 23:57
Ttom napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Markox
> To s tím špagátem jsem nepochopil magnetku bys měl dát na střechu auta a ten magnet tam nechat musí to mít protiváhu.

S magnetom nehodlam nic robit. Antena SIRIO ML-145 MAG ho ma masivny, ale predsa len by to na dialnici chcelo nejaku poistku. Asi si ma s tym spagatom dobre nepochopil. predstav si to tak ako ked mas na hlave silvestrovsku capicu (kuzel) chyteny gumou pod bradou. Urobil by som nieco podobne. Spagat by som omotal okolo zakladne anteny a zviazal vo vnutri (v interieri). Vyzeralo by to asi hrozne, ale ak by sa aj magnetka pri vysokej rychlosti odlepila, tak sa maximalne "polozi" na strechu a nebude mi bimbat vedla auta na kabli.....
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
14. 04. 2015 01:28
Aha už je mi to jasný budeš to mít jako pojistku kdyby něco... O.K
Dneska jsem schválně zapnul CB na stabilu na CH 2 kluci kecali jinak nic rušení za 5 "esíček" mám tedy jen 40 kanálů tak 40-80 nevím ale bude to podobný.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
14. 04. 2015 20:44
Je to přesně jak říkáš , prázdno, jen na CH 10 se ozývají kamioňáci . Na stránkách Č.Lípy jsou avizovány expedičky a to se hodí vyjet někam na kopec a zapojit se. Samozřejmě s pořádnou anténou , 1/2 nebo 5/8 . To pak lítá......73 .
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
14. 04. 2015 20:55
Jo... a trochu "zatopit v kamnech" grinning smiley
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
15. 04. 2015 17:01
Je to skoda, ze tie CB takto vymieraju. Doma, kde mate neobmedzeny datovy pausal, tak clovek nema problem pouzit mobil resp. mobilu aplikaciu (napr. Waze), to sa nedivim, ale vonku? V kazdom pripade si CB v lete vezmem so sebou grinning smiley
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
15. 04. 2015 20:36
Někde jsem slyšel , že dokonce na překážky na dálnici bude upozorňovat na Ch 10 nějaký vysílač zabudovaný v blízkosti překážky. Aspoň prý to v Německu funguje......a v češtině.Není to špatný nápad !
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 161
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.