Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vysílačky - zkušenosti, rady a názory

Autor HOHA 
Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
02. 12. 2005 09:47
V jednom z příspěvků se objevila poznámka o vysílačkách. Domnívám se, že by tento námět zasloužil nové samostatné téma. Já sám jsem před letošní dovolenou zakoupil radiostanice SIGMA PMR700Twin a odpoledne před odjezdem jsem zjistil, že mají technickou závadu, takže jsem je bohužel(?) nemohl použít, stále si však myslím, že jejich použití může být pro nás přínosem a pro novou sezonu bych chtěl nějaké zakoupit. Můžete mi poradit s jakými radiostanicemi máte dobré zkušenosti a jak vlastně na dálnici, silnici či ve městě fungují.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
02. 12. 2005 18:33
Já jezdím s vysílačkou již několik let, na dovolenou jezdíme 2 auta. Jestli Ti můžu poradit, kup vysílačku do auta, stojí cca 2.000,- Kč, je menší než autorádio, má 40 kanálů. Anténa stačí magnetická na střechu nebo pevná, cca od 1.000Kč. Pokud jezdíš např. po dálnici v ČR a nastavíš si kanál "10", jsou na něm řidiči, převážně kamioňáci, víš dopředu, kde je nějaká nehoda, radar, hlídka, zácpa apod. Nebo se s někým třeba když jedeš na dovolenou domluvíš na jiném kanálu aby jsi neblokoval "10". Výhodou je podstatně větší dosah než u těch malých do ruky z obchoďáku a možnost využití i jinak v roce. Další výhodou je provoz na autobaterii. Pokud není mezi auty nějaký velký kopec domluvíš se 10 - 20 km, někdy i dál. záleží hodně na anténě. Zesilovač je zbytečný, všichni by Tě slyšeli daleko, ale ty je ne, protože by ho museli jinak mít taky. Já to mám v náklaďáku a v Octávce, tam je přímo u rádia v palubovce místo, kam jde vysílačka bez problému přidělat, v kufru mám magnetku, kterou při cestě na dovolenou nebo po dálnici dávám na střechu. V kufru mám anténu pod odhrnutým krajem koberce na plechové podlaze, ale tam je špatný signál, jen do 1 km,ale pokud jedu za někým známým tak se s ním domluvím. Hlavně když jedou 2 a víc aut, dá se pokecat, v noci se tak nechce spát, nemusíš hlídat toho za sebou, každý si jede jak chce, vždy si hlásíme polohu udáním km dálnice, takže víš, kde ten druhý je. Je to podstatně lepší něž různá signalizace blikáním a neustálé sledování v zrcátku, jestli za Tebou někdo jede nebo je to někdo úplně jiný. Vysílačku koupíš c každém větším městě, zeptej se třeba kamioňáků z okolí, poradí Ti kde. A dávej si pozor ve městech, tam kamioňáci moc nejezdí, tak ať Te tam nezměří radar, protože na dálnici to víš daleko dopředu, ale ve městě a hlavně v malým to většinou ani nezjistích. Jinak je to dobrej "antiradar".



Upraveno 1krát. Naposledy upravil xxxx (02. 12. 2005 18:37).
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
02. 12. 2005 18:46
www.allamat.cz
www.elix.cz
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
03. 12. 2005 10:26
Jojo,CB stanice jsou dobrý na silnici,škoda že není větší dosah v zástavbě...
zakoupil jsem PMR stanice COBRA 725, absolutně spokojený, dosah na dálnicích podle terénu až 8-10km, jinak do 3-5km bez problémů. Jsou malý, lehký, používám je všude možně, s dobíječkou, dvě stanice, 8x AAA aku, 2300,-Kč. Na netu jsou recenze. V této cenové relaci jsou to asi nejlepčí PMR. Každá 8 kanalů a každý kanál dalších jakoby 38 podkanálů, paráda.
Kdysi dávno jsem už o vlastní výborné zkušenosti s vysílačkami- průměr z Datartu( momentálně je má syn- nevím zpaměti značku,Made in China-cena do 2 000.-Kč.).Chci upozornit ještě na nezanedbatelnou finanční stránku - rozhodně jsou levnější,než komunikace mobilem v zahraničí.Za jednu cestu do Chorvatska jsou peníze doma- opět vlastní zkušenost.Navíc- v každé rodině jde často o komunikaci mezi dvěma účastníky v minimální vzdálenosti (úsměvné scény v marketech-"Hele, mají tady zlevněnej italskej volej- mám ho vzít ?" Osobně vyzkoušeno- fungují cca do 3 km - na dobíjející baterky úspora jako hrom.
Jo, kontrolní otázka : Kolik stupňů Celsia bylo dnes ve 12.00 ve Splitu ?
Kouknete se na www.izor.hr/webcameng.htm a jste hned ve Splitu u moře.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
26. 12. 2005 21:48
Jen drobný detail, který ne každý ví: V Chorvatsku je používání občanských radiostanic (tedy kapesních vysílaček, vysílaček zabudovaných v autě...) ilegální, je to trestný čin / přestupek (?) "nedovolené vysílání". Tedy používání vysílačky před policajtem, zapnutá vysílačka v autě při policejní kontrole apod. je činnost velmi nezodpovědná smiling smiley
používání v Evropě (A-ano, N-ne)
Radiostanice kategorie PMR446 je možné používat
v následujících zemích Evropy:
Belgie A
Bulharsko A
Česká republika A
Dánsko A
Estonsko A
Finsko A
Francie A
Holandsko A
Chorvatsko A
Irsko A
Island A
Itálie A
Kypr ?
Lichtenštejnsko A
Litva A
Lotyšsko A
Lucembursko A
Maďarsko A
Monako N
Německo A
Norsko A
Polsko A
Portugalsko A
Rakousko A
Rumunsko ?
Rusko ?
Řecko A
Slovensko A
Slovinsko A
Španělsko A
Švédsko A
Švýcarsko A
Turecko A
Velká Británie

Myslím si, že Francie má vyjímku na 3kanál. Sám jsem v Chorvatsku chytal na 2 a 4 kanálu rybáře. Takže používám 1.10 nebo 3.03
Ahoj
Ještě doplňuji o vyjádření htz : "... v Chorvatsku lze používat
radiostanice bez výjimky typu, pouze použivatel nesmí vstupovat na zakázané
frekvence (vojenské a pod.) a nesmí vysílat nepravdivé a chybné signály nebo
zprávy o nebezpečí, naléhavosti, bezpečnosti nebo identifikaci...." Ahojte
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
27. 12. 2005 21:23
V tom případě se omlouvám za zastaralé informace.
Jezdím do Chorvatska zásadně s Formelkou a magnetkou na střeše, i když jedu sám. Po cestě si vždy najdu někoho na kanále, kdo jede stejným směrem. Pokecáme,kdo je v předu, dává info, cesta rychleji ubíhá a na místě ( u moře ) pak dost často uslyším někoho z lodiček, které projíždí kolem. Navíc mám " Ručku " a tak mám kontakt s kuchyňským studiem při nákupech atd.( grátis )
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
17. 05. 2006 14:54
To je hezky, chci si vzit sebou firemniho Kenwooda F7, ale nevim frekvence lodicek a jaky pasma pouzivas na silnici(CB?) abys nekoho nasel na pokec? Diky za info.
Na kanále č. 10 jsou stabilně kamiony a Ti, co je chtějí slyšet. Takže stačí sem tam dát výzvu, jestli někdo nejede stejným směrem jako Ty a určitě se Ti někdo ozve. Jinak je vyvolávací kanál č. 1, kde můžeš dát tu samou výzvu a pokud se někdo ozve, tak se domluvíš na čísle jiného kanálu a přeladíš se, aby byla "jednička" volná. Pokud jsi u moře, sem tam přejedeš 40 (80) kanálu a posloucháš. Pak stačí se jen ozvat a kecáš a kecáš atd.
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
05. 06. 2006 15:23
Vozim CB, antenu lehce pres 150cm, nyni magnetku, A, HR, SLO, I, D zadnej problem, snad by se nemelo pouzivat topeni.
Jake máte zkušenosti s vysílačkami typu PMR. npř. dosah signálu mezi dvoumi auty a pod.
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
10. 06. 2006 23:34
Jako komunikační prvek mezi auty tak do 300 m to jde-nemusíš mít domluveny signály-blikání atd. pokud se jedná o větší vzdálenost,tak to je horší.Pokud není amatérsky vyvedená vnější anténa,tak z klece auta se dovoláš dál jen vyjímečně,ikdyž párkrát se to povedlo.Pořád je to ale lepší,než používat mobil.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
11. 06. 2006 00:11
Mám v autě také starou dobrou formelku s anténou 1,2m a kolegovi jsem do auta strčil ručku alamatku. Na dálnici jsme neměli problém do
2Km, pouze ve městech se dosah trochu zhoršil do 1Km.
Pro zajímavost, během dovolené se mi ve volných chvílích podařilo v Šibeniku dvakrát navázat velmi slušné spojení s několika stabilkama v ČR. Sice se zapnutým zesilovačem(150w), ale i tak mě to překvapilo. Zřejmě odraz od ionosféry.
Já PMR používám často. Je to nesrovnatelné s CB(CB jsou lepší, ale co licence?), ale 300m?, to se mi nezdá. Po dálnici v Chorvatsko nebyl problém na 5km a i dál. U pmr je to reliefu terénu. Používám COBRA 725 a naprostá spokojenost. Ahoj Pa vel
Koukám,že toto vlákno je pouze pro odborníky,co již mají radiostanice koupené,popř.zabudované v autě.
Ale co my, co jim vaše odborné termíny jako PMR,CB,formelka,alamatka skoro nic neříkají.
Kde sehnat nějaké opravdu vhodné radiostanice pro dopravu do HR?
Mohli by jste doporučit typ a napsat v jaké cenové relaci lze radiostanice pořídit?
to ergo: PMR stanice pořídíš od 700,-Kč výš, za pár. Já ty svoje COBRY 725 pořídil za 2100,-Kč včetně akumulátorů, a nabíječky. CB stanice jsou nepoměrně dražší. PMR stanice jsou malé lehké, CB jsou větší, těžší a myslím si, že na cesty je ideální PMR. Jsou jednoduché, není potřeba žádné licence na provoz, vyblbnou se s tím i děti a na běžnou čínnost, jako je domluva mezi auty, apod. jsou ideální.Cena je dána kvalitou. Asi ty za 700,-bych si nekupoval. Mezi v poměru cena/výbava patří mezi nejlepší Motoroly a Cobry. pořídíš do Cobry do 2200,- a Motoroly do 3000,-Kč. Dále je to o zdroji. Cobry mají 4x mikrotužky (4x800mA) a Motoroly většinou 3x tužkový (3x2700mA). Jinak bych asi nezkoumal a vybral bych si mezi těmito dvěmi značkami. Hodně se dočteš na netu, zadej stanice PMR a uvidíš sám. Ahoj Pavel
avatar Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 06. 2006 10:55
Já mám PMR " Hoffer "- Ve volném terénu není problém se dovolat PMR z Makarské na ostrov Hvar-odzkoušeno,v terénu v ČR měl kluk spojeníčko 25km , ale z auta do auta bez venkovní antény max.0,5-1 km více se nepodařilo,ale stačí i tato vzdálenost.
Údajný rekord ve spojení s PMR v ČR je 172Km, voláno ze Sněžky někam na Hradec Králové. Vzhledem k tomu, že mají všechny stejný výkon 0,5W tak je to slušný. Tzn., že by z Makrské neměl být problém volat na Hvar. Je o přímé viditelnosti. Toliko jsem pobral od odborníků.Z auta mám mám rekord na dálnici v Chorvatsku cca 7km, bez vnější antény. U PMR se nesmí anténa upravovat, proto ne nedomontovatelná. Ale jsou už kutilové co prodloužením antény dosáhnou podstatně lepších výsledků a dokonce se už u některých typů podařilo zvednout výkon nad 0,5W. Pavel
Mildouš
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
12. 06. 2006 13:08
V obchodňácích najdeš soupravu 2 x PMR ( vejde se do dlaně ) i s bateriemi a dobíječkou v cen. relaci i od 300 Kč výš ( 800,- atd. ) Na spojení během cesty ideální, 8 kanálů atd. Dosah 3 - 5 km ! Jinak kamiony mají vesměs zabudovány rádiostanice ( CB ) v autech - 40 - 80 kanálů.( dosah 10 -15 km, i víc dle terénu ) Na 10 kanále si předávají info o policajtech, bouračkách, zácpách, objížďkách atd. No a kdo má takovou Formelku ( rádiostanice)v osobním autě, tak se ozve a diskutuje. Takovou staničku na rádioburzách koupíš i za 500,- + magnetka anténa na střechu cca 500-600 a máš to zaplaceno z případné pokuty, které se díky informacím vyhneš.
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 06. 2006 18:45
Sněžka - HK cca 70km grinning smiley
PP
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 06. 2006 18:47
třeba to šlo obloukem...smoking smiley
já věděl, že se najdou chytrý. Dobrá poznámka nad zlato. Zřejmě diskuse o kouřových signálech by Vám šla k duhu. To co jsem dal kdobru bylo z netu od radioamaterů. Zřejmě jsou za Váma opožděný. Ale i tak dík . Jste dobrý. Ahoj Pavel
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
13. 06. 2006 22:11
nebo naokolo kolem zeměkoule...spinning smiley sticking its tongue out
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
09. 06. 2007 15:55
Poradí někdo, jak zlepšit signál mezi dvěma auty u vysílaček PMR ???
díky, ahoj
Re: Vysílačky - zkušenosti, rady a názory
10. 06. 2007 01:31
Pokud ti jde jen o rušení jinými, tak používej subkanály.
Pokud ti jde o sílu signálu a máš známé CB-čkáře, tak se jich poptej po úpravě vysílačky na vyšší výkon (nelegální).
Pokud chceš ideální spojení, tak se vykašli na PMR a pořiď CB.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 108
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.