avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
25. 07. 2023 09:45
Ano je waze posílá po staré,ale na mapě již silnice je a je funkční vyzkoušeno

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice už ani nevím ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 2x
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
25. 07. 2023 10:26
Marťasi, jezdíš tudy tak často, že i poslepu bys trefil, každou navigaci strčíš do kapsy s přehledem, takže tě nějaký obchvat nemůže rozhodit, jen potěšit.
avatar
mdr
Re: Rady na cestu k Jadranu.
25. 07. 2023 10:49
Na mapy.cz ještě není, na google maps už je.
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 10:09
... vzhledem k tomu, že už řadu let nejezdím ve vláčku s jinými auty ... zeptám se zkušenějších ...

letos mám doprovázet rodinu ze Slovenska, která jede na Jadran po prvé ... takže chtějí jet "v závěsu" (v dohledu) ... trasu jsem jim pro sichr vypsal, předpokládané zastávky taky ... ale všechno může být jinak a i když máme mobily (vysílačku kupovat nebudu)
... tak se ptám ... jak je obvyklé držet závěs, resp. jak se cestou kontrolujete ( např. vidimace ... v tomto případě se nejedná o notářský termín grinning smiley )
... předpokládám, že zejména v rakouských dopravních zúženích se nebudeme kontrolovat očima ...

... druhý pan řidič je inteligentní člověk, ale v dodržování dopravních předpisů je vzorový ... což pro mě nebude snadný ... a byť má navigaci, tak chce jet pro sichr stále za mnou ...

... takže naprosto zásadní asi bude rada ...
doporučení (v Mikulově, kde máme sraz) ... jasnačka směr Vídeň a pak jen ... Graz, Graz a zase jen Graz ... na 81 km A2, na Zobernu další rady ... s tím, že před Grazem ho budu muset nechat dojet na viditelnost, aby to správně trefil na A9 ... a před Slovinskem je nejlépe sledovat jízdní vozovku, kde je značení pruhů na asfaltu lepší než na plechových cedulích ... tzn. SLO, HR ...
... Slovinsko je sice úzký stát ... ale dálnice je přehledná ... Chorvatsko, tam opět přibrzdím zejména před sjezdy na Lučko a pak hlavně směr Split a jen Split ... no a po A1 ... pro mě tentokrát langsám se zastávkami na WC a tankování podle potřeby ... doufám, že se za mnou v noci před Splitem udrží ... aby ve městě nezazmatkoval na kruháči (směr Dubrovnik, centar, Solin) ... a na kopci už jen na cedulích značky s lodičkou, trajekt ... několik kilometrů furt rovnou dolů až do přístavu ...

... na co jsem zapomněl ?

smileys with beer
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 11:41
Není to vždy ideální jet ve vláčku, protože ty ve předu budeš stále hledět do zpětného zrcátka, kde svůj "vlek" máš a je to hodně vyčerpávající. Sám to řeším tak, že toho předpisovějšího (obvykle otec) posílám dopředu a dáme si pevné body, kde na sebe čekáme. On si jede svým tempem, já taky. Obvykle mě čeká v Szombathely u Tesca, pak spolu zbytek Maďarska, kolem Zagrebu taky a pak si dáme odpočívadlo, kde je delší přestávka v noci. Vzhledem k jeho věku, to bylo ideální. Historicky zpětně ten vláček nebyl z mého pohledu vůbec ideální, to ale nebyly mobily, navigace apod. a tak jsem museli jezdit pospolu.
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 11:43
Jeli jsme teď s manželkou dvěma auty přez celou republiku.Jela za mnou a nestratila se.Oba dva navigaci a párkrát jela na oranžovou.Vic musí uvažovat ten první.Raději postit někoho co se dostal mezi před sebe a ne předjíždět pokud na to nemají obě auta.Dohodnout se když se ztratíte tak sraz za městem na čerpačce.Pro toho prvního víc náročné.Pěknou cestu👍
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 12:15
Psal se rok 1999 - druhou " fúru " do Medulinu přes A po dálnici,Jinak dálnice byla jen kousek před Ljublanou...
Za mnou jel tehdy mladý od známých.Manželka a matka mladého jela se mnou a mladý s mým synem v druhém autě.Netušil jsem,že internetoví mlaďoši si nevytiskli trasu vč. map.První zážitek byl ještě na jižní Moravě,při zastávce u silničních prodejců ovoce.Koukám,jak mu drží kola na střeše a on na mne kouká hasák,který zvládnul cca 150km.
Cestou již v noci mi známá řekla,že vůbec nic k cestě nemají.Nechával jsem ho dojíždět po křižovatkách nebo odbočeních,ale ne vždy se to dařilo.
Upozornil bych,že v noci jsou vidět jen světla a jen někdy kola,ale kdo se kdy a kolik dostane mezi nás byla lotérie.Nakonec jsme po noclehu v autech před hranici A / SLO dojeli až cca 15 km před cílem a mladý už byl zase kaput a to se občas se synem střídali.
Jeden rok jel se mnou známý - divočák.Scuka jsme měli mít u Grazu,ale ve Vídní mi už dýchal na krk.Auto měl silnější i rychlejší,míval jsem ho nalepeného na kufru.Sice byl taky profík,ale pokud bych musel na to někde dupnout,netuším.Od zrcátka po jeho světlech jsem byl i opálený.
Možná by na rozpoznání pomohly nějaké reflexky i u zadního vozidla...
Jednou taky vláček přes HU - 5 aut SK.Na rozbité cestě tak na padesátku jeli všichni více jak devadesát a málem mě shodili do příkopu za jejich houkání...
Dnes už je samá dálnice a přes rakousy by to mělo být jednodušší - Viděň,Graz
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 12:28
Jeli jsme takto 2x, za námi v závěsu auto známých. Celkem to šlo, většina cesty pořád za sebou. Na nějaké zásadní komplikace si nevzpomínám. Ale nejraději jedeme sami. I kvůli ENC, tu druhé auto nemělo.
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 13:43
Vláček by se měl držet za nejslabším, resp. nejpomalejším, autem. Kdo jste jezdili v dobách přednavigačních, víte, o čem mluvím. Jak jsme tehdy dokázali dojet bez navigace napoprvé v pěti autech a neztratit ani jedno, asi šmatlafounová generace už nepochopí...
Samozřejmě v autě vpředu by měl řidič znát cestu dobře (říkáme tomu "vůdčí mravenec" ). Nebo mít s sebou dobrého navigátora, a třeba i spolehlivou navigaci.

To tolik nevysiluje řidiče za ním snahou neztratit ho z dohledu, nanejvýš to trochu znechucuje řidiče, který by jinak místy mazal rychleji, kdyby to tam ovšem znal. Neškodí mu připomenout, že ten čas se mu zaplatí ve spotřebě.

Je lepší udělat častěji zastávku a dohodnout si například, že
- příští zastávka bude na odpočivadle km 98, ale, jestli bude parkoviště zavřené, což se na rakouských dálnicích občas stane, tak na pumpě na km 105
- a další zastávka bude na parkovišti Laßnitzhöhe asi na km 170, odkud se budeme držet pohromadě přes AB-Kreuz Graz West na km 179 (a zdůraznit, že všichni ve stejném pruhu značeném SLO - a radši zopakovat) a
- další pauzu/sraz si dát třeba na Shellce Gralla, km 211A9.

Prostě radši jet přískoky, podle okolností po 70 - 100 km, podle potřeby i podstatně kratšími, a jet to o hodinu dvě déle.
V hustém provozu na dálnici, nebo i při průtahu městem na kruhákách a semaforech, se vláček snadno roztrhne a zakufrování pak stojí často daleko víc času.
Ideální je, když vůdčí mravenec ta parkoviště a pumpy zná, a může říct, že za pumpou je parkoviště s restaurací, a že počká na nejbližším prvním volném místě u ní, nebo tak něco.
A sám sebe může utěšovat, že příště ho k vedení kolony třeba už nikdo potřebovat nebude, ono je to místy náročnější, než s kamionem...
Naštěstí cesta k Jadranu není nijak záludná.
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 14:08
Petře, jen taková maličkost.
V roce 2017 v září jsme jeli z Brna na Hvar přes noc a ve druhém autě jel syn s přitelkyní, dcerou a maminkou. Jekož pracoval rok ve Švédsku a asi tři roky v Německu a hodně tam všude jezdil, neměli jsme obavy, že by zabloudil. Vždy jsme měli domluvené místa na tankování a WC takže pohoda. Přesto je dobré mít aspoň trochu přehled, kde se ten druhý nachází.
Nakonec se v noci pro jeho identifikaci mého auta (jel jsem vpředu) ukázala malá drobnost .
Z mého (pevného) tažného mi několikrát v myčce ulítla krytka Klobouček) a pokud jsem se po výjezdu nepodíval, byla v pr..li a musel jsem koupit novou.
Nahoře jsem ji provrtal a malým šroubkem přichytil delší ztahovačkou k tažnému.
Pro vylepšení jsem na vlastní krytku lepidlem přidlepil reflexní pásku která se používá na ruku, nohu,kabelku apod.
Takže po 5 létech od montáže se velmi osvědčila a byla vidět kus na dálku a syn si to pochvaloval .
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 14:41
Taky jsme jeli v roce 1999 tři auta za sebou. Je pravda, že poslední by mělo jet to nejsilnější a nejrychlejší auto. Nejhorší to bylo přes města přes semafory / Vídeň se jezdila městem, Maribor, Ljubljana atd /. Tehdy nebyly navigace a ani mobily neměli všichni. Takže pořád se snažit být na dohled. Občas se stalo, že dva projeli křižovatku a já ne. Měl jsem pořád mapu po ruce a kluci se snažili mezi křižovatkami zpomalit. No ale zvládli jsme to. Zpátky už jsme jeli raději sólo. Dnes má každý chytrý mobil s navigací a to je brnkačka. Stanoví se odpočívky a tam se vždy počkají kdyby někdo nestíhal. Kdyby Rakušáci tehdy hlídali rychlost jak dnes, dojel bych chudý jak kostelní myš. Ono když jede první okolo 120, tak ten třetí to občas musí hodně zrychlit a dohánět. Kdo byl na vojně a jezdil v kolonách tak ví o čem je řeč.
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 15:25
Taky letos pojedu v tandemu. Druhy auto bude ridit dcera. Protože pojedem trasu v A Linz-Graz, pridal jsem její RZ do svého uctu u Asfinagu, kde mam Flex, aby jsme se na mytnicich u tunelů neoddelili. V A se asi v noci neztratime z dohledu vzhledem ke slabému provozu, SLO je v pohode a v HR jsme si stanovili rychlost na tempomat na 150. Tankovani je dany na Croduxu za Luckem a kdyz holt nekdo bude chtít zastavit mimo plan, mame mobily
avatar
mdr
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 15:55
Ta rychlost - není to málo, Antone Pavloviči?
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 16:08
Jedna technická k těm rodinným "vláčkům", podívejte se do podmínek, respektive výluk pojištění vč. "povinného ručení".
Kdo to nezná, tak se bude asi hodně divit... thumbs up smiley Totéž auta psaná na jednu firmu apod.
Rovněž vlastněný přívěs může být v tomto kontextu problém...

Někdo tady psal, že ho to zezadu z vláčku oslňovalo. Není nic jednoduššího, než když si "vagónky" sklopí světla smoking smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Slavkov (02. 07. 2024 16:09).
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 17:44
Vidím,že se to vlákno rozbujelo.S HR jsem začínal v 1998,někdy cesta na Istrii - cca 980km - trvala i 24hod a v podstatě v kuse.Byl jsem zvyklý jezdit celé noci.Později novější vůz,dálnice - dnes pod Makarskou - a přes BM by to bylo nějakých přes 1 100km,ale taky mě baví " zkratky " / okresky - žádné kolony,klídek a super spotřeba." Zkratkou jsem to měl 1 036km a 18 hod jízdy - v 02 00 už parking na magistrále,chrupka tak do sedmi,sníďo a volný dojezd na místo.Manželka obvykle ještě zvládla tankování před Plitvicemi a ve 23 hod měla půlnoc a jak se probrala,tak vždycky ZASTAV ! a pak zase upadla do bezvědomí,že s ní nehnul ani rodel Gračac.
Jen ta Makarska je maras.Už předloni šly semafory i v noci i když nikde nikdo.Nějak se mi nedaří omládnout i když beru ty emerický pilulky - možná,že jsem je zaměnil za ty proti dešti,tak dávám ubytko - Karlovac a letos i zpátky.A po dálnici.Snad zpět dám Plitvice,protože na ubytko máme dost času.
Taky bacha,jak já říkám - na "kufěrkáře ".Nejlepší byli bosňáci s kamióny jak jsem v noci jezdíval před Plitvice.Typoval bych 2 - 3 m za mým kufrem,předjíždění přes plnou,kde jsou samé serpentíny.Často jsem uhýbal na možných místech,jenže hned tam byl další.
Oslnění ze zpětného zrcátka - dnes už jsou takové.že se dají sklopit,ale pokud někoho musíte neustále sledovat,je problémek.
WC zdarma - my rádi - vloni jsem jel jednou s vnučkou 8let,tak jsem stál co chvíli - pamatuji zmíněný Crodux a Jasemice - v pumpě bylo zadara,ale kousek dál byla haj..bába a vybírala.Kde se už vybíralo,dícko - zdarma - protáhlo se pod bránou a my nepořebovali.Na rozdíl od někoho jak psal,léta vždy čisté.Ještě zpět tuším Vukova Gorica - těsně před Karlovacem - taky super.Dnes jsem zaskočil na chvíli domů.ale sapriš porte - POŘÁD JEŠTĚ za 31 !
Takže nedivočit ať je zase co počíst.
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 18:57
Zákon kolony....první jede 70, druhý už musí alespoň 85, pátý minimálně 130. Na okreskách trochu problém.
Potencionální švára by taky rád jel autem k moři, že prý pojede za mnou. Vzhledem k tomu, že je schopen zabloudit s autem cestou z garáže ven na ulici, řekl jsem mu, ať si najde jiného vola. Nejraději jedu sám, svým tempem. Několikrát jsem do HR ve vláčku jel, je to o hodně náročnější. Ještě s ručkama, protože volání bylo v zahraničí za raketu.
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 20:21
mdr napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ta rychlost - není to málo, Antone Pavloviči?

Akorát. Po odečtu nepresnosti tachometru a pripadne tolerance radaru, jedu 140. Za to nechytaji.
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 21:46
Po jistých zkušenostech jsem zjistil že dvě auta v závěsu jsou moc. Kdy se ještě jezdilo podle mapy beru, Hlavně Mirusova objízdná trasa Vídně byla super.Dnes kdy má každý navigaci bud v aute nebo telefonu si myslím že dojet do Chorvatska není problém.Jenom at se novácci učí.thumbs up smiley
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 22:05
Průjezd Vídně byl podle Midaxe, pokud si vzpomínám. Taky jsem podle toho jezdil.
Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 22:14
Já jsem dával kompletní objízdnou trasu SLO dálnice (včetně fotek od Fanky thumbs up) přes Mureck, Lenárt a Ptuj.

[forum.ihvar.cz]

Od Midaxe miluju video Gonja Brela a hlavně čas 4:40 ! thumbs upthumbs upthumbs up

[www.youtube.com]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Mirus (02. 07. 2024 22:20).
avatar Re: Rady na cestu k Jadranu.
02. 07. 2024 23:51
Mimochodem, téma "vláčku" zde na fóru již historicky máme třeba zde: spoločna cesta - dve auta

P.S. Koukám, že jsem názorově konzistentní vč. toho upozornění na výluku z pojištění... grinning smiley
Re: Rady na cestu k Jadranu.
03. 07. 2024 06:37
valeri napsal(a):
-------------------------------------------------------
> mdr napsal(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > Ta rychlost - není to málo, Antone Pavloviči?
>
> Akorát. Po odečtu nepresnosti tachometru a
> pripadne tolerance radaru, jedu 140. Za to
> nechytaji.

Octavia 4, rychlost na tachometru zcela shodná s rychlosti GPS. Teď mi přišla pokuta z Kopřivnice, přestupek minuly týden, pokuta 600,- Kč, naměřena rychlost 59 km/hod, po odečtení tolerance radaru 56 km/h.
Re: Rady na cestu k Jadranu.
03. 07. 2024 08:38
Ještě vzpomenu od 1998,kdy se v HR jezdívalo jen přes Plitvice,hlavně noční přejezd,kdy byl " vedoucí kolony " a nedej bože,že pán předpisový - obvykle místňák,zřejmě pod vlivem a dědina nedědina,jel celý had osmdesátkou a poliši jen tak okouněli.Kdyby totiž vystrčili jen pazouru,tak by o ní přišli.Jen někdy se stalo,že prvního zastavili.Ostatní pak zase jak barani předpisově,než se objevil další fitipaldi a ostatním rozproudil krev...
Taky záleží na situaci - předloni zpět po dálnici jsem předjel " loudu " a nebylo se kde zařadit zpět a tak hodně km v levým a už pomalu nestačilo 145 a ještě mi žduchali do kuférku za blikání a hlasitého troubení.Obvykle jezdím dle možností 110 - 120 - pak už motor začíná cvrlikat a hlučnit zejména vírem v nádrži.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

mdr
Hosté: 85
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.