Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Autokamera a záznam jízdy.

Autor Mirus 
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 15:19
to víš, nejsem politik
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 15:19
Pánové, na téma kamera v Rakousku je tu výživná diskuse z loňského roku, nevím akorát ve kterém vlákně a pro mne z toho vzešel závěr, že kamera v autě být může a i zapnutá...

je to tady:
[forum.ihvar.cz]
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 17:47
myslím, že se mýlíš. když pominu zprávy z vláken, oficiální místa (ÚMAK) říkají jasné NE. Občas prostě problémy s policajtsma v RAK jsou.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 18:03
Já to nikomu nenutím. V odkazovaném vlákně je toho popsaného dost. Ať si každý udělá svůj závěr. Oficiální místa jsem loni studoval také, jestli se něco změnilo nevím.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 18:14
grinning smiley prostě si počkáme, kdo bude první lapen a za kolik to bude mít thumbs up smileygrinning smiley
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 18:22
pavel72, ta debata probíhala přesněji zde:
debata o kameře v AT
Garantem informací a překladu je Hill.... i na můj dotaz (neboť má němčina není na takové úrovni) a slovíčkaření o přesném významu v jejich zákoně, zda je význam skutečně: " kamera umožňující pořízení a dlouhodobé uchování záznamu" nebo "kamera provádějící..."

Možná nám Jarda doplní nějaký aktuální vývoj situace ohledně kamer v AT... možná i ohledně používání MT jako navigace a jejich ovládání za jízdy (MT se za jízdy používat nesmí...).
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 18:28
Tvůj odkaz vede na starší část, můj na "mladší" loňskou a výsledek je i tam, Hillův.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 19:06
a co tohle? video: [autobild.cas.sk]
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
23. 05. 2016 19:09
Přečti si výše odkazované vlákno, část od Slavkova až po tu "moji". Je zbytečné to psát všechno znova.
Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 08:25
Nechápu, proč tato diskuze. Hlavně odpovědi typu točit se může, ale když tě chytí, tak zaplatíš. Je řečeno, že kamera v A ne, tak to znamená, nepoužívat. Tečka, není nad čím diskutovat a vymýšlet nějaké kličky, že nějaká teta z Prdelákovic kameru použila a nic se nestalo, neobstojí. Holt mentalita našeho národa ojebat kde co.
Jenže si lidičkové neuvědomujete, že tímto házíte všechny do jedoho pytle, protože policajt v A nebude po zkušennostech rozlišovat hodného a zlobivého Čecha, ale když uvidí auto s CZ, hned po něm půjde, protože bude čekat žně.
A teď do mě, jsem na to připraven.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 08:54
Zahajskej, nemá to s mentalitou nic společného - přečti si odkazované vlákno.
Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 09:27
Četl jsem to. Jsou to vše ale jen spekulace bez jednoznačného vyjádření. Samé ale, možná, asi. Toho se nenajím. Nač škádlit hada bosou nohou? Vadí mi na tom nejvíce to, že se hledá klička, jako vždy a snažit se např.podle slůvka možná tvrdit že můžu. To je celé. Nic víc za tím nehledej. Pokud jseš A polišovi schopnej vysvětlit, že nemá pravdu, případně se s nimi soudit, budiž, s kamerou si v A jezdi, pak poreferuj, kolik to stálo.
Dále se k tomu odmítám již vyjadřovat.
eny
Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 10:39
Možná jsem tu diskuzi nějak nepochopil. Mně z toho vyplývá,že kamera být v autě normálně může a cestu si můžu klidně nahrávat. Problém by však mohl nastat jedině v případě když bychom záznam(v případě třeba nehody nebo jen tak) zveřejnili např.na internetu popř.záznam předali policii k dalšímu šetření. moody smiley Navíc,pokud by byly ksichtíky dotyčných rozmazány a další identifikační znaky taky tak už není vůbec žádný problém.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil eny (24. 05. 2016 10:41).
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 10:42
Souhlasím,také mi to podle přečtených článků vyznívá.Pokud to mám pro své vlastní potřeby...No ,mohu se plést.
Děkuji a omlouvám se.
odstraněna zbytečná citace
duboka



Upraveno 2krát. Naposledy upravil jirkatoledo (24. 05. 2016 11:35).
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 10:53
Ano, a jako ukázka "českého odrbávání" je, že i nemálo Rakušanů (odhad je 20 000) je ve svých vozech má (podle Zahajskýho jsou to rakouští Češi).
Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 11:38
Toto málo se píše o autokamerách na stránkách ÚAMK v části turistické informace - Rakousko: "Palubní kamery (umístěné uvnitř vozidla) jsou v Rakousku zakázány".
Mě z toho vychází jednoznačný zákaz, jedině, že bych si ji přilepil na okno zvenku. confused smiley
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 11:47
Ano, tak si přečti ještě jednou to odkazované vlákno. To, že to píše český automotoklub neznamená, že je to 100% pravda.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 17:37
Já souhlasím se ZAHAJSKYM - je zbytečný tady rozebírat kličky a zkušenosti. Ať si každý kameru do auta dá a až ho policajt chytně, uvidíme. V A bejt kamera nesmí, nebo nesmí za určitých i neurčitých podmínek a špekulovat jak to obejít je jaksi risk na úkor klidné dovolené.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 18:01
Podle slavné EU se nesmí fotit a ani točit kamerou,ale dnes má každý ten "chytrý telefon" a fotí a natáčí o sto šest a okamžitě šup s tím na facebook.Kameru nepřilepím na sklo,ale dám manželce do ruk a je to thumbs up smiley

MirekŠi
Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 18:23
Ta EU nám byla čert dlužné samé nesmysly ,myslel jsem že větší hovada než v RVHP být nemůžou ale mýlil jsem se škoda.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 19:10
RVHP sice už není, máme EU. Jenže pořád tam sedí ti samí lidégrinning smiley
Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 20:33
To docela sedí... dva dny tu řešíte malicherný problém a nedokážete se shodnout téměř na ničem, v čem se to liší od jednání v Moskvě nebo Bruselu vážně netuším grinning smiley .
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
24. 05. 2016 20:34
Tohle si přece nevymyslela slavná EU, ale samozvaní ochránci osobnostních práv. A v každé zemi je ten zákon jiný, jeho aplikace se také stát od státu liší. Co udělá rakouský policajt, když kamera v autě nebude překážet řidiči v zorném poli, netuším. Když už můžou překážet dálniční známky a další nálepky na skle, tak asi nic.
Re: Autokamera a záznam jízdy.
25. 05. 2016 10:44
...omlouvám se,že jsem tu rozvířil takové debaty - chtěl jsem jen upozornit na "nebezpečí"...
Oni to mají takové šalamounské - kamery nejsou zakázané,ale nejsou i výslovně povolené..../ právník ÖAMTC/...
Když si člověk bude natáčet cestu,krajinu při přejezdu Rakouska,nemělo by to vadit - nepovolené je natáčení tváří osob,RZ aut /nerozostřených - jak to v on-line dokážu,nevím/ a následné zveřejnění např na netu ...v případě havárií a předání úřadům to dovoleno je /snad/...
ALE - jde tu o to,jak se k tomu postaví rakouský policajt na silnici a schopnost s ním o tom diskutovat... v některých případech jsou nekompromisní a diskuzi nepřipouštějí...a hrozí pokutou i 10000E...
O porušení výhledu z vozu tu není potřeba diskutovat - to mi někdy překáží i zpětné zrcátko - při výhledu např na semafor...
Zorné pole řidiče je dost pevně určeno...
Bavíte se tu o typech kamer - já se zmínil o té,zabudované přímo v zrcátku...bohužel zatím nevyzkoušeno...
Takže vynechme hádky a GL při cestě tam dolů....
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
29. 05. 2016 10:33
Zdravím,nemáte někdo zkušenosti s touto kamerou?
[www.eva.cz]
Re: Autokamera a záznam jízdy.
29. 05. 2016 11:57
Cesta na dovolenou
Včera reportáž ČT o cestě na dovolenou a v čase 1:25 info o kamerách v Rakousku.
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
29. 05. 2016 12:04
Díky,další objasnění cesty ,jen mně zarazilo to o navigaci a víc zmíněno nebylo.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jirkatoledo (29. 05. 2016 12:58).
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
29. 05. 2016 12:42
Jirka 75 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> a v čase 1:25 info o kamerách v Rakousku.

Opět informace, ze kterého není jasné odkud ho čerpali (všeobecně informace od UAMK jsou mnohdy "zajímavé"winking smiley.

Zatím jediná informace o kamerách v Rakousku, kde je zmíněný zdroj odkud ta informace je, je kousek výš, v odkazu na Slovenské stránky, od Grizzlyho:

"V Rakúsku sú kamery povolené

Veľmi podobná situácia je aj v susednom Rakúsku, na rozdiel od Nemecka je tu však právna stránka veci doriešená. Hoci na prvý pohľad to vyzerá ako úplný zákaz, v skutočnosti to nie je tak jednoznačné. Ako povedal právnik rakúskeho klubu ÖAMTC Martin Hoffer, „autokamery síce nie sú zakázané, vyslovene však povolené neboli“. Podľa neho jednoznačne je zakázané zverejňovať záznamy na internete, pokiaľ neboli zakryté evidenčné čísla vozidiel a tváre osôb. Rovnako sa nesmú používať záznamy ani na dôkaz viny alebo neviny iných osôb. Pokiaľ autor záznamu toto pravidlo poruší, hrozí mu pokuta až do 10 000 eur.

Existujú však výnimky, kedy sú kamery prípustné. Podľa Hoffera smie vodič použiť záznam na dokázanie vlastnej neviny, pokiaľ na ňom nie sú viditeľné, napríklad, tváre nezainteresovaných osôb. Naproti tomu je možné mať bez výčitiek svedomia v aute kameru, pokiaľ slúži výlučne na súkromné účely, trebárs na zaznamenanie krásneho okolia alebo jazdy autom či motorkou.

Hofferov názor potvrdzujú aj vyjadrenia šéfa dopravnej polície rakúskej spolkovej krajiny Vorarlbersko Rudolfa Salzgebera. Ako povedal pre portál Vorarlberger Nachrichten, účastník dopravnej nehody, voči ktorému sa vedie vyšetrovanie a disponuje obrazovým materiálom, môže ho predložiť na súde. Avšak za predpokladu, že na ňom nie sú rozpoznateľné nezúčastnené osoby. „Ten, kto si do auta alebo na motocykel nainštaluje kameru, aby zdokumentoval krásnu krajinu alebo výlet, sa pochopiteľne ničím neprevinil,“ skonštatoval policajný šéf."



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Peťas (29. 05. 2016 12:45).
avatar Re: Autokamera a záznam jízdy.
30. 05. 2016 08:27
Výše uvedený Hofferův výklad odpovídá i komentáři Rakouského úřadu pro ochranu dat:
bez omezení smí zaznamenávat (natáčet, fotografovat) pouze oprávněný bezpečnostní orgán a i to jen za podmínek stanovených § 98e dopravního zákona, do kterého to museli doplnit, aby to směla zaznamenávat alespoň policie, ať už dopravní nebo jiné bezpečnostní složky (viz §§27 a 54, odstavce 6 a 7 zákona o bezpečnostní policii).
Tato ustanovení odlišují ve věci pořizování záznamů policejní složky od ostatních tím, že ji k tomu přímo opravňují.
Nám ostatním chybí buď "zákonná příslušnost" nebo "zákonný souhlas", zpravidla však obojí, podle §1, odst. 7 zákona na ochranu dat.

Citaci
Rakouský úřad pro ochranu dat zde mimo jiné uvádí:
Die Datenschutzkommission (als Vorgängerin der Datenschutzbehörde) hat erstmals mit dem Bescheid Zahl K600.319-005/0002-DVR/2012 vom 7. November 2012 den Betrieb einer Dashcam untersagt. Mittlerweile wurde diese Linie durch weitere Entscheidungen der Datenschutzbehörde inhaltlich bestätigt bzw. fortgeführt.
Komise pro ochranu dat, jako předchůdce Úřadu pro ochranu dat zakázala provoz palubních kamer rozhodnutím ze dne 7.12.2012, číslo z citace nebudu opisovat. Od té doby byla tato směrnice dalšími rozhodnutími obsahově potvrzená potažmo rozšířená.

I když jsou rakouské zákony formulované nesrovnatelně jasněji a stručněji, než naše, je jaksi mimo moje časové možnosti překládat soudní nálezy k žalobám na uznání záznamu děje před nehodou, protože zákon (§50 DSG) požaduje mít takovou kameru, která pořizuje záznam kdykoli, registrovanou jako bezpečnostní.
Není-li kamera registrovaná jako bezpečnostní (a k tomu musí splňovat jiný zvláštní předpis), je přípustný pouze záznam vyvolaný ručně tlačítkem SOS, případně aktivovaný automaticky například akcelerometrem či podobným senzorem při nárazu do stojícího vozidla, rozbití skla či prudké změny směru a rychlosti za jízdy. Přitom kamera smí zaznamenávat pouze 60 sekund a záznam musí být ukládán zašifrovaný, aby nikdo bez příslušného hesla nemohl video otevřít, i kdyby se zmocnil karty.

Nějak mi to hlava nebere: spolkový soud dne 18.5.2015 rozhodl ve prospěch Úřadu, nikoli postiženého, mimo jiné i proto, že poslal video mailem (a ne na originálním nosiči) a dodatečně bylo upravené na základě požadavků dříve osloveného Ochránce dat tak, aby na něm nebylo mimo účastníky nehody možné nikoho identifikovat. To znamená, že autora videa sice nikdo nemůže zažalovat za porušení osobnostních práv, ale jako důkaz je upravovaný záznam nepřípustný.
Nenašel jsem, jestli už se dělo něco kolem odvolání, na jehož možnost soud v rozhodnutí upozorňuje, je ale možné, že se postižený už ani neodvolával a vzdal to.

Neumím si také představit, co by dělal soud se zašifrovaným záznamem, byť na kompatibilním médiu, bez algoritmu dekódování a hesel.... no, vlastně nic, i kdyby to nakonec zviditelnili, zase by tam byl někdo k poznání...

Jak to vypadá, lobby SNLVaPZ (Sdružení nezávislých lumpů, viníků a porušovatelů zákonů) je tak silná, že si v Rakousku prosadila daleko rozsáhlejší ochranu svých členů, a to i těch neplatících, než v jiných zemích.

Ale proč se tím vlastně zabývám: stejně žádnou kameru nemám, natož v autě...
Re: Autokamera a záznam jízdy.
30. 05. 2016 08:56
Jardo, opět velice vyčerpávající. Ale stejně, když je někdo na UAMK chuj a píše bludy, je důležité, co píšou SVK stránky. Rakouského poliše to bude určitě zajímat a bude se tím i řídit. A vo tom to jeeye rolling smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 161
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.