Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu

Autor vigen 
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
04. 09. 2019 09:59
Jani, Tvou otázku na vodopád Kočuša nechávám otevřenou, tam jsme ještě nebyli.

Zato jsme byli konečně ve Vjetrenici, a to do letoška pro nás neprůjezdným přechodem Slano (HR) - Orahov Do (BiH). Už jsem ho doplnil do vlákna s fakty.
Cesta to je pohledná, ale pomalá, vejde se na ni jedno a půl auta na šířku, takže se musí využívat často dobrodiní mnoha výhyben. Kontrola na chorvatské straně odmávnutím, na hercegovinské veškeré papíry, tedy i malý techničák a zelenou kartu. Všechno šlo do počítače. Při zpáteční cestě už nechtěl nikdo nic.
Takže je možnost pro ty, kdo míříte na Dubrovník od Ljubinje na Trebinje po M-6, odbočit na Ravno a Zavalu, navštívit Vjetrenicu a klášter v Zavale a odtud se pak přes Ravno už na M-6 nevracet, (tím i ušetřit skoro půl hodiny a nejméně 30 km cesty) a pokračovat ze Zavaly buď
- souběžně s M-6 druhým okrajem údolí Popova Polje po R-426, v Ljubovu se pak napojit na M-20 na Dubrovník, nebo
- rovnou ze Zavaly přejet přes Orahov Do na Jadranskou magistrálu ve Slanu.
V obou těchto případech to je zhruba hodina cesty do Dubrovníku.
avatar Cestování přes Bosnu a Hercegovinu ...
11. 01. 2021 11:45
... dobrý den,
jak navrhnul Marabu, tak bude vhodné psát příspěvky o cestování přes BiH sem ...
... zároveň prosím moderátory o přesun příspěvků k tomuto tématu z vlákna o Pelješaci ...
děkuji

smileys with beer
avatar Re: Cestování přes Bosnu a Hercegovinu ...
11. 01. 2021 12:09
Petře, také jsem nad tím přemýšlel... eye rolling smiley

Je to slovo do pranice, neboť třeba při cestě přes BiH na Makarskou se budeme bavit pravděpodobně o trase přes Banja Luku.
Což je třeba zde: Trasa Blava-Barcs-Daruvar-Banja Luka-Livno-Makarska

To, co jsme řešili by se spíš hodilo na fórum sem: Trasa Praha-Budapest-Sarajevo-Mostar-Dubrovnik ( Pelješac)

Obecné téma tu už také je: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu

... a milión dalších vláken primárně o cestě do Albánie či MNE grinning smiley

Nechal bych to na Jirkovi či jiném moderátorovi, ať to někde sloučí, případně lehce upraví název vlákna tak, aby reflektoval aktuální realitu...
smileys with beer
Re: Cestování přes Bosnu a Hercegovinu ...
11. 01. 2021 12:15
Spíše mělo být toto vlákno v dopravě....
avatar Re: Cestování přes Bosnu a Hercegovinu ...
11. 01. 2021 13:24
... Michale, aby to mělo vazbu na předešlé příspěvky, dal jsem to sem ... ale kam to vlákno dají moderátoři, je vcelku věc jejich posouzení ... důležitá je myšlenka od Marabu, o níž nás pravda přemýšlelo asi víc ... pač už se toho do Pelješace namotalo docela dost ...

smileys with beer
avatar
mdr
Re: Cestování přes Bosnu a Hercegovinu ...
11. 01. 2021 13:53
Také most na Pelješac by si zasloužil samostatné vlákno ;-)
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 06. 2021 09:33
Nechci zakládat nové vlákno, tak se zkusím zeptat i tady...

Máte někdo zkušenost s nějakou tamější SIM kartou - "turistickou předplacenkou" v Bosně a Hercegovině?
Jako roamingová zóna je to totální past thumbs up smiley
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 06. 2021 13:04
Zkušenost osobní nemám ale mužou si vybrat sám. [prepaid-data-sim-card.fandom.com]
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 06. 2021 13:47
Jj, díky, něco podobného jsem si už prošel, ale problém jsou i otevírací doby prodejních míst...
Spíš, zda někdo nemá vyzkoušené "něco", co mají "na každé pumpě" u každé "nonstop trafiky" apod. nebo, zda raději volí nějaké ty roamingové balíčky našich operátorů?
Případně jsou dobrou volbou některé "koncernové" španělské, polské či jiné karty?
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 06. 2021 14:29
Tak zaleží na jak dlouho tam jedes a kolik tech dat vlastne potrebuješ?
Jinak hned nahoře na te wiki je napsano preklad" SIM karty nevyžadují v Bosně a Hercegovině registraci a zůstávají anonymní. Koupíte je v mnoha kioscích, trafikách nebo nákupních centrech za zhruba 4-5 KM plus nějaký nabitý kredit.

Takze pokud nepojedes zrovna v nedeli kdy bude vetšina zavrena neviděl bych problem to koupit .Jinak BH Telekom [web.bhtelecom.ba] to nabízí koupi online mužeš to zkusit třeba to pošlou do ČR.
Pokud tam jedeš na otočku třeba na den a stáčí ti par dat tak třeba u Vodafonu roaming na den

Neomezené volání do ČR a na čísla v zemi, kde se nacházíte
Příchozí hovory zdarma
Neomezené SMS do ČR a na čísla v zemi, kde se nacházíte
MMS 11,50 Kč
500 MB dat
199 Kč za 24 hodin



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Tielk (20. 06. 2021 14:49).
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 06. 2021 19:13
Možná pouze "tranzit", možná i přespání, možná tam i zpět... dle nálady, epi. podmínek pro ubytko atd. Jedeme až v srpnu.
Nechci to na filmy atd., pouze pro normální online (navi, Google, email...), ale hlavně pro "strýčka příhodu"...

Prodejní místa bhtelecom jsou bohužel pouze "klasické prodejní doby" a u HP (Gradiška, Slavonski Brod, Šamac) nic není sad smiley
Do BiH obvykle vjíždím ve všední den, ale někdy kolem 0 - 4h ráno...

Objednávka chce přihlášení/registraci, tak pokud se nikdo s reálnou zkušeností neozve, tak to zkusím, zda to půjde i do ČR grinning smiley
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
20. 06. 2021 20:58
Připínám se pro informace. Letos strávíme v BiH cca 6 dnů, tak si určitě simku s internetem chci pořídit. Dívala jsem se na týdenní Ultra.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
21. 06. 2021 04:01
Slavkov napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... Jako roamingová zóna je to totální past thumbs up smiley

JJ bohužel, vše co je mimo EU je roamingová totální past. Jestli můžu svojí zkušenost, tak před 3mi roky jsme projížděli Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Černou Horu a až nakonec jsme zakotvili samořejmě v Žuljaně. V každé z těch třech zemí, než jsme přijeli do Chorvatska, jsme strávili vždy jednu až dvě noci, tedy zhruba 2 až 3 dny.
Vyřešil jsem to tak, že jsem si do mobilu stáhnul mapy.cz, abych je měl offline. GPS mě ukázala kde jsem a ta je samozřejmě zadarmo. Měl jsem sebou i noťas, chtěl jsem si každý večer oživit naplánovanou trasu na další den a podobně, podívat se co je nového, stáhnout si e-maily a podobně. Ubytováni jsme byli v Bosně, Srbsku i Černé Hoře v různých APP a úplně všude byla k dispozici WiFi. Takže na tyto věci jsem využil právě vždy připojení WiFi v ubytování, přes den jsem to nepotřeboval. Přes den jsem maximálně potřeboval juknout do mapy v mobilu, a ty jsem měl offline. A mobilní data na mobilu jsem pro jistotu vypnul, abych nějakým nedopatřením nebyl potom u faktury od operátora překvapen.

Volání jsem neřešil, prostě jsem žádné hovory nebral a kdybych potřeboval v nějaké mimořádné situaci kamkoliv zavolat, tak bych to holt zaplatil. Naštěstí jsem to nepotřeboval. Akorát jsem poslal pár SMS, což jsem přežil. Finančním zabijákem jsou hlavně data, což jsem vyřešil jak jsem napsal yawning smiley

** Petr **
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
21. 06. 2021 09:31
Petře, doposud jsem to řešil naprosto stejně jako ty... thumbs up


... akorát offline navigací používám standardně více thumbs up smiley

Nicméně jsem si říkal, že kdyby byla (běžně, nonstop na pumpách apod.) dostupná nějaká "turistická SIM" za 10-20€, tak bych jí koupil.
V roce 2017 mi cestou zpět, na kruháči v Banja Luce nedal borec přednost, tak jsem tu "roamingovou limitaci" celkem vnímal hot smiley
Naštěstí jsem hodně dobrzdil a strhnul to ke středu, tak mi nevyvrátil kolo... a dojel jsem do ČR.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
17. 08. 2021 19:40
Tak jsem si pročetl vlákno a raději stáhnul mapy do mobilu, abych mohl být offline... V pátek odjezd, jeden den v maďarských termálech a hurá dolů přes Banja Luku, Jajce, Sarajevo s dojezdem do Bristu.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
17. 08. 2021 21:50
3.8. jsem projížděl BiH, Gradiška (cca 2:00) - Neum do Žuljany, což bylo v pohodě, na HP pouze pár minut...
9.8. přejezd z Žuljany do Pisaku přes Mostar... Neum cca 20 minut.
Cestou zpět 15.8. (neděle, cca 18h) na BiH / HR hranicích katastrofa, Gradiška se vůbec nehýbala, tak jsem zkusil vedle Jasenovac... cca kilometr fronta... cca 2,5 hodiny hot smiley Letos nebývale moc Němců... ostatně i v cca 11h byla na Aržánu ve směru na vjezdu do HR dost dlouhá fronta...

Dobře si to načasuj... smoking smiley

Z bosenských silnic:
- R411 pohodový "průlet" vhodných pasáží ("zapomenutý" vlak opět o něco rezavější lokomotiva a více rozpadlé vagóny, restaurace letos netestována)
- postavené části silnice Neum - Stolac - Mostar také super...
- bacha, Konzum v Livnu má v neděli zavřeno, Super Konzum v Banja Luce v neděli otevřený...

Nafta 2,10 - 2,26 BAM (KM)

... šanci koupit v Mostaru (všední den, pracovní doba) nějakou vhodnou SIM... jsem jaksi "protentoval" sad smiley
Cestou zpět, v Daruvaru otestována další restaurace - Little Italy thumbs up
avatar
mdr
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2021 10:34
Kde přesně je ten vlak? Můžeš to ukázat na mapě?
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2021 11:07
Tady ho vidíš - kousek od restaurace Mali raj (Mliništa / Mlinište), je to u silnice M15 mezi Glamoč a Podbrdo.
Cedule u silnice lákající předem na restauraci nepřehlédneš...

EDIT:
Tady to je z mé palubní kamery (2017):




Upraveno 1krát. Naposledy upravil Slavkov (18. 08. 2021 11:48).
avatar
mdr
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2021 18:00
Děkuji, o tom jsem nevěděl. To ho tam nechali při ukončení provozu železnice, nebo je to pozůstatek balkánské války?
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2021 19:46
Provoz budu kontrolovat, jak to vypadá. Lokomotivu neuvidím. Pojedu nejspíše jinudy.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2021 20:08
mdr... nebo pouze "dekorace"? grinning smiley
Slyšel jsem mnoho všelijakých "verzí", "teorií" až "legend". Osobně mi to nikdy nestálo za nějaké pátrání... pouze dobrý "bod na trase" pro děti smoking smiley
Možná Jarda (Hill), který nejednou prokázal znalosti nejedné železnice na Balkáně... k tomu něco řekne.

filhou, v Banja Luce je na výjezdu na jih na M16 objížďka - po dtuhé straně Vrbasu, tak s tím počítej (ignoruj offline navigaci a drž se cedulí).
Nevím, z kterých HU termálů pojedeš, ale z Jajců do Bristu přes Sarajevo? Pokud to nemáš jako "poznávací zájezd", tak mi to moc smysl nedává...
smileys with beer
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
18. 08. 2021 22:18
Provoz na 107 km odbočky soukromé Steinbeissovy úzkokolejky s rozchodem 30" (760-762 mm) Jajce - Šipovo - Mlinište - Srnetica otevřené 10.1.1916 byl zastavený 1.1.1967 a trať byla snesena, asi tam ten "čiro rezaví už od té doby. Na překopání na normální rozchod patrně nikdy nedošlo.
Rozchodem se Steinbeiss - Šipadovské trati tedy lišily od ostatních lesních železnic "čiro", které jezdily na rozchodu 660 mm.
Trať byla odbočkou dráhy Srnetica - Knin, dlouhé 230 km. Na druhém konci, v Jajcích, nenavazovala na c.k. dráhu, měla tam vlastní koncové nádraží Šipad.
Jestli nestačí, další je třeba tady.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
21. 08. 2021 14:02
Děkuji za info o objizďce, stejně jsem tam tudy chtěl jet a podívat se na ty teplé prameny, co tam jsou. Prolezl už jsem kde co, ale Sarajevo ještě ne, proto ta zkratka smiling smiley
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
21. 08. 2021 15:41
Tak to je super thumbs up

Pokud jsi tam ještě nebyl a pojedeš na Jajce po M16, tak hezké vodopádky s mlíničkami jsou cca 20km pod BL - Krupa na Vrbasu.
Tady zaparkuješ a cestou dolů k nim dojdeš.
V Jajcích doporučuji navštívit i přírodní koupaliště Brana (bacha, bývalo to bez záchodů, dva roky jsem tam nebyl) na silnicí směrem na Jezero. Cestou na Branu je celkem fajn restaurace u vodopádků... a kousek dál za Branou jsou podobné mlíničky jako v té Krupě.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
21. 08. 2021 16:23
V Sarajevu doporučuji se stavit na jídlo v Inat kuća a dát si nějakou z jejich specialit, já měl punjene paprike a byly výborné
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
21. 08. 2021 21:01
O té Krupě vím. Dík za tip na baštu, máme ubytování 3 minuty od toho thumbs up
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
22. 08. 2021 19:07
Vím, že jsem trochu OT, ale zeptám se vás tady - máme si vybrat v bankomatu KM nebo můžeme všude platit eury nebo kartou?
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
22. 08. 2021 19:41
Na základě letošní dvoudenní zkušenosti: kartou se dá platit u pump a v normálních obchodech; malé obchůdky, pekárny, zmrzliny apod. karty obvykle neberou. Většinou se dá platit eury, ale je v tom případě potřeba mít dost drobných, protože jinak pravděpodobně dostanete zpět KM v nějakém neurčitém kurzu. Ale třeba vstupné na prohlídku Husrev-Begovy mešity chtěli výhradně v KM. Vyměnili jsme tedy v první směnárně 50eur za 96.8KM, bylo to jednodušší než hledat bankomat (který si taky dost pravděpodobně bude účtovat poplatek za výběr).
Zbylé KM nám na požádání docela ochotně vyměnil zpět za eura číšník v restauraci ve Stolaci, kde jsme si dali večeři před odjezdem do HR.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
22. 08. 2021 19:46
Vyberte si nějaké KM / BAM...
Velké obchody (např. Konzum apod.) samozřejmě bezproblémově berou karty, rovněž hodně restaurací... ale zdaleka ne všechny. Samozřejmě Mostar a turistická města jsou na tom výrazně lépe, než venkov...
Kolikrát na pumpě lze tankování zaplatit kartou, ale přilehlá kavárna pouze hotově... i letos jsem na to narazil např. na Perisic v Grude. Na pumpách většinou berou bezproblémově i Eura.
Osobně vozím cca 20 - 50 KM někde "na kafe", WC... prostě na nějaké drobnosti smoking smiley
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
22. 08. 2021 20:44
Díky za odpověď, chlapci smiling smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 54
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.