Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Přes Maďarsko (2)

Autor admin 
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
22. 03. 2024 10:50
Bukovec, jelikož jsem cestovatelem a milovníkem alternativních tras, tak pro "dálniční průlety" Maďarskem asi moc konkrétně neporadím.

Snad akorát v Szombathely jsme obvykle navštěvovali restauraci (maďarská kuchyně a hlavně ryby) Kispityer halászcsárda / Pityer (Rumi útca) Mnoho let jsme tam již nebyli, ale hodnocení na Googlu vypadá OK. Ano, musí se sjet z obchvatu a zajet do města...

V podstatě vždy někde sjedu, zapadnu a něco si vyberu. V "turistických" restauracích (těm se my většinou vyhýbáme) se člověk většinou bezproblémově domluví i anglicky či německy, v těch "zapadlejších" místních už to může být zábavnější v maďarštině grinning smiley Mladé servírky většinou mluví slušně anglicky (cca B2). Pokud je tam sám starý hostinský se svou ženou a její kamarádkou v kuchyni, tak to většinou bývá super poctivé maďarské jídlo s domluvou pár maďarskými slovíčky, s Google Translatorem, rukama, nohama... To jsou ty restaurace, co my máme nejraději thumbs up
Hlavně nerezignuj na maďarštinu a neobjednej si guláš, to je vlastně naše gulášová polévka...

Ceny v restauracích v Maďarsku šly výrazně nahoru, již nejsou jak bývaly výrazně nižší než u nás. Prostě populisticko-inflační faktor udělal své...

V případě trochu "poznávacího zájezdu" cestou od Bratislavy doporučuji navštívit Kapuvár, včetně restaurace V podstatě je to taková poznávací alternativa od Blavy přes Kittsee i např. s návštěvou Neziderského jezera přes Kapuvár a pak se s klidem napojit na M86.

Nebo "klasika" z Pamhagenu na Fertőd (tam je pěkný zámek Esterházy a park). Najíst se dá hned vedle nebo máme vyzkoušenou restauraci Polgármester ve vedlejší dědině Fertőszéplak. V další dědině Hegykő jsou další malé pěkné termály, muzeum bavlny (krajek) a hlavně Dům pálenky thumbs up smiley
To už je ale pak na delší zastávku (nebo bez řidiče) nebo to doporučuji jako extra výlet na kolech a trochu si modifikovat Neziderskou cyklotrasu (cca 130km)...

Nicméně, my to opravdu máme tak, že i cesta je cíl...
smileys with beer
avatar
mdr
Re: Přes Maďarsko (2)
22. 03. 2024 12:08
Re: Přes Maďarsko (2)
22. 03. 2024 15:29
Slavkov,
díky za vyčerpávající odpověď ! Přesně něco takového jsem chtěl.
smileys with beer
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
23. 03. 2024 06:24
@Slavkov kdyz takto cestujete stylem "cesta je cil", tj. cesta vam trva dyl, tak to prdpokladem cestou i nekde prespavate. Jak resite ubytovani? mate to uz dopredu naplanovane a ubytovani domluvete (booking?) nebo hledate az cestou (booking v mobilu nebo jak)?

Jinak diky za tipy na kochacky a restaurace!
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
23. 03. 2024 16:36
patrikHR, vše mám naplánované dopředu a pokud to je s plánovaným přespáním někde, tak domluvené dopředu (ať již "naši domácí" nebo přes booking či jiné platformy).
Nicméně, většinou si to plánuji čistě na cestu alá "poznávací zájezd", ale to opravdu není pro každého. Osobně jsem zvyklý chodit spát okolo půl druhé a vstávat v šest, tudíž nějakých 17 - 22 hodin na cestě (za volantem je to méně) mi nedělá problém. Ono i ten "poznávací zájezd" lze tak nějak naplánovat i na "čůr pauzy" / bezpečnostní přestávky, samozřejmě AETR bych nesplnil grinning smiley

Když jsme v tomto vláknu, tak třeba vezmu reálnou cestu z roku 2018 (paradoxně jedna z mála s plánovaným přespáním). Na základě inspirace z tohoto fóra jsem naplánoval návštěvu řeky Zrmanja (výsledek zde). Rozhodl jsem se, že tam vyrazíme ráno a noc předtím někde poblíž přespíme (vybrán AP v Gornji Karin přes Booking, do 22h "check-in" ) a k tomu jsem si tak nějak doplánoval pro rodinu malou poznávačku Maďarska cestou.

Plán byl (primárně vše okolo silnice 84, kterou bych jel i bez "poznávacího zájezdu" ):
- hrad Sümeg (nikoli návštěva, ale přestávka + WC + snídaně pod hradem a výšlap "na protáhnutí" na kopec s rozhledem)
- buhddistická stúpa v Zalaszántó (největší v Evropě)
- Tapolca - jeskyně (Tavasbarlang)
- Badacsony - Kisfaludy kilátó (rozhledna)
- Balatonakali (kouknout na kemp "ČKD", kam jsme jezdili za komančů)
- Tihany (klášter, výhled) + trajekt Tihany - Szántód na druhou stranu Balatonu (čistě zážitek cca 8 minut "lodičky" pro dceru - ze zdravotněpragmatických důvodů jsou nám chorvatské ostrovy zapovězeny)

Pro načasování bylo podstatné ubytko - dorazit tam do 22h (byl jsem domluven, že paní tam přímo bydlí, že "kdyby něco", tak nema problema, akorát jí musím vzbudit)
Dalším kritériem při plánování samozřejmě bylo, aby jsme něco viděli, tak logicky za světla a v Tapolce nebýt dříve, než je otevírací doba. Z toho vyplynulo načasování - na snídani pod hradem Sümeg. Od toho prostým výpočtem odvozen plánovaný čas výjezdu ze Slavkova.

Samozřejmě, děti, balení a vše možné další do toho klasicky "hodí vidle"... thumbs up smiley Zajímavé je, že u letadla to funguje, ale při cestě autem je to pravidelně. Plán byl vyjíždět někdy cca 2:30 a u hradu být v cca 7:00. Jak se posouvalo balení a tím i naložení auta, tak už "dostával na frak" můj plánovaný spánek. Logicky jsem tudíž posunul odjezd, sice zvládám hodně, ale opravdu nejsem stroj ani magor...

Realita se začala logicky lišit od plánu...
- snídaně pod hradem Sümeg nebyla v 7h, ale cca od 8:30 (původní plán byl počítán s rezervou a něco málo jsem ještě zredukoval svižnou jízdou lehce nad limitem v průběhu těch 300+km)




- buhddistická stúpa v Zalaszántó - navštívena (samozřejmě s časovým posunem)

Příjezdová cesta je lesem, ale jde to i s vlekem a i velký obytňák bych tam bez obav poslal... (pokud prostor mezi pedály, sedadlem a volantem vyplňuje řidič)

- Tapolca - jeskyně (Tavasbarlang) - nestihl jsem objednat lístky předem na netu, viděl jsem přeplněné parkoviště, tak to v časovém kontextu ani nezkoušíme a hned jedeme dál

- Badacsony - Kisfaludy kilátó (rozhledna) - rozhledna vynechána, pouze občerstvení v restauraci na kopci pod rozhlednou s výhledem na Balaton

Příjezd je úzkou uličkou plnou turistů a pendlujících taxi UAZ-469...


Kdo se koukne do mapy, tak zjistí, že další zastávky jsou vlastně zbytná zajížďka a šlo by nahnat čas jet přímo na Keszthely a Goričan (a nezajíždět si na Balatonakali, Tihany), kdyby to bylo nutné... (jakýsi záložní "plánB" )
Vyhodnotil jsem časový rozvrh a realitu (vynechanou Tapolcou jsme něco ušetřili) a rozhodl jsem se trochu zredukovat Badacsony (kopec nad vinicemi) pouze na kávu a zmrzlinu v restauraci s výhledem na Balaton, ale již bez procházky na rozhlednu. Ušetřený čas dával reálnou možnost realizovat další zastávky. Ideálně potřebujeme stihnout trajekt 13:40, nejpozději 14:20...

- Balatonakali (kouknout na kemp "ČKD", kam jsme jezdili za komačů) - nyní naturistický kemp Levandula****, v místní csárdě působí mladí z širší rodiny původních majitelů

- Tihány (klášter, výhled) + trajekt Tihany - Szántód na druhou stranu Balatonu - návštěva klášteru vynechána, pouze "kuk zvenku" + výhled na Balaton (dobře si vymyslete předem, kde zaparkovat, opravdu vyšší dívčí) a najíždíme na trajekt přes Balaton. Před trajektem velká fronta, naštěstí opravdu neplují podle jízdního řádu, ale plují "permanentní pendl" dokud jsou auta... Najíždíme na trajekt cca 13:40 dle původního plánu, zpoždění z pozdního výjezdu dorovnáno, teď už jedeme na čas thumbs up



Pak už jen nudná "řidičcká vložka" a s úderem 22. hodiny přijíždíme k ubytku v obci Gornji Karin.
Ještě následuje trochu "infarktová kovbojka" to najít, neboť na dané adrese číslo domu není a majitelka nebere telefon... Po nějakém tom pobíhání a poptávání se okolo (těch co ještě nespali, nebyli namol a jsou místní), zjišťujeme, že je přístup z druhé ulice (jakoby zezadu) než je adresa smoking smiley Majitelka nás čekala, seděla na terase, ale telefon nechala někde vevnitř a neslyšela.

Zasloužený klidný spánek, ráno snídaně a vyrážíme na řeku Zrmanju...


To jsem se rozepsal... hot smiley


Takto to plánuji já, pokud to někoho oslovilo či inspirovalo, tak se toho nebojte. Jezdil jsem takové "poznávačky" i se třemi dětmi a pouze na jednoho řidiče. Pokud to chcete mít "našlápnuté", tak je opravdu potřeba náležitá příprava, aby člověk pak nehledal, netápal, ale aby to tam už "znal" (z internetu), např. mít představu kam až se dá zajet autem, kde zaparkovat apod.
Tyto poznávačky jedu hodně mimo dálnice, tak mám někdy ještě další časovou rezervu v případném použití dálnic, kdyby bylo potřeba. V tomto případě jsem mohl nejet kolem jižního břehu Balatonu "na kochačku", ale po M7 a pak z Karlovace nejet kolem Plitvic, ale po dálnici A1 (získal bych cca 30 minut). Úsek Goričan - Karlovac jsem jel pragmaticky po dálnicích A4, A1, tam toho "na kochačku" moc není.

Hůř, než že vše navíc vypustíte to dopadnout nemůže...
smileys with beer

P.S. Tu vynechanou jeskyni v Tapolce jsme navštívili jindy cestou z termálů.
P.S.2 Pokud vás Maďarsko osloví, tak např. na hradě Sümeg (a v podhradí) se dá s dětmi strávit i celý den, zejména pokud si to načasujete na rytířské turnaje...
Re: Přes Maďarsko (2)
23. 03. 2024 17:05
to Slavkov,
tak na Tebe nemám,jednu dobu jsem si myslel,že já piši moc dlouhé,ale ...
já jezdím pro moře,ale kochám se rád na okreskách než dálnice,nikoliv pro poznávačku
jen by mne zajímalo,jak se tam v "kermideretvár " domlouváš
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
24. 03. 2024 08:19
@Slavkov, takhle dlouhou odpověď jsem jěště nikdy na nijakém fóru nedostal, klobouk dolů a děkuji!

Přes Maďarsko jezdíme, no většinou to profrčíme, abychom "zbytečně neztráceli čas, který můžeme využít u moře". Ale manželka už několikkrát zmiňovala, že by se ráda cestu někde zastavila. Popravdě, když jsme delší dobu u toho moře, tak počáteční nadšení za nějakou dobu opadne, a pak asi nějaký půl den sem tam, prostě asi by to dost spestřilo celou tu dovolenou i samotnou cestu.
Já si postupně vytvířím itinerář, dělám si značky do google map, takže využiju i tyto tvoje poznámky a tipy a snad se časem k nečemu dopracujeme i my :-). Několik těch míst co jsi napsal by se mi fakt líbilo vidět.

Btw: děláte si nějaké větší výlety i v samotném Chorvatsku (něco jako ten výlet v Zrmanji, ale v cílové destinaci)? Kam tam jezdíte? Kdybys to taky někde už popisaloval, tak mi jen hoď prosím tě link na to vlákno, ať to nemusíš kvůli mně psát znova.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil patrikHR (24. 03. 2024 08:26).
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
24. 03. 2024 09:41
Třeba na fóru:

IMOTSKI - modré a červené jezero + Mostar, Blagaj.
Nevím, kam jezdíte, ale z okolí Makarské to je k jezerům kousek a i ten Mostar je cca 100km.
V sezóně se připravte na to, že zejména v Mostaru bude hafo lidí a vedro (samozřejmě se dá osvěžit dole u řeky). U kterého kostela (či v jeho okolí ve stínu) parkovat zdarma najdeš na fóru také...

Pokud jste akčnější - Ferrata, zipka a další... kousek nad Mostarem

Tím začínáš poznávat Bosnu a Hercegovinu. Pokud se zamiluješ, jsi ztracen... thumbs up smiley

Pak tady máš ještě pár tipů i přes tu BiH - mimodálniční trasou AT, HU, HR, BiH, HR, projeď si to vlákno dál, jsou tam fotky, podrobnosti.

Vše je to napohodu, kdy cesta je cíl. Nesmíš spěchat, pokud nespěcháš (je potřeba si na to udělat čas - moře neuteče), tak jak oči, tak žaludek dostanou pořádně nažrat smoking smiley
Rozpočtově budeš cca neutrální, neboť mimodálniční úspory přesuneš na zážitky, investuješ akorát čas... Na druhou stranu, za ten čas, toho dostaneš strašně moc thumbs up

Nicméně, pokud to tak necítíte a jste nastaveni na pouhý dálniční přesun, tak vás to neosloví a nemá smysl to lámat. Nedejbože, pokud někdo má pouze týden celozávodní dovolené, tak to opravdu musí spěchat...
Zkus si třeba na začátek vybrat pouze "jeden bod" - jednu věc, co chceš vidět. Něco, co bude minimální změna trasy, minimální zajížďka a třeba vás to osloví... nebo také ne.
smileys with beer
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
24. 03. 2024 10:53
Citaci
Slavkov napsal(a):
Vše je to napohodu, kdy cesta je cíl. Nesmíš spěchat, pokud nespěcháš (je potřeba si na to udělat čas - moře neuteče), tak jak oči, tak žaludek dostanou pořádně nažrat smoking smiley
...za ten čas, toho dostaneš strašně moc thumbs up
...Zkus si třeba na začátek vybrat pouze "jeden bod" - jednu věc, co chceš vidět. Něco, co bude minimální změna trasy, minimální zajížďka a třeba vás to osloví... nebo také ne.

Moje řeč.
Ještě bych dodal, že z jižní Dalmácie je blízko do Hercegoviny i Černé Hory a nudu z povalování na pláži lze roztrhnout na víc kousků a zajet si do "Zaneumí", na třeba i jen kousek cyklostezky po bývalé úzkokolejce Čiro, která do roku 1968 jezdila z Čapljiny (BiH) přes Hum do Dubrovníku a Zeleniky v Boce Kotorské (MNE), cestou se stavit na pevnosti Hutovo nebo v jeskyni Vjetrenica... Aneb, kdo nespěchá, může najít moc a oči mu hlady nechcípnou.
Re: Přes Maďarsko (2)
24. 03. 2024 11:39
Slavkove ,Hille,lépe to snad vyjádřit či napsat nelze no a mě nezbývá než věřit a doufat,že mi ještě bude dopřáno.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
24. 03. 2024 19:49
My máme malé dítě (8 let), a jenom jedno, tj. bavit cestou ji musíme my (nemá v autě vrstevníka se kterým by se hrála), no a pro ni je cesta jenom nutnost k vyouženému cílli - k moři :-). Tam to má samozřejmě ráda. Jasné, je to i o rodičích, jak to podají, co zajímavého cestou naplánujou, a musím říct, že už v tomto věku se už dá lecos podniknout a už to měníme. Předtím mi ji bylo spíš líto, že musí tolik hodin sedět v autě (kolik krát počas cesty jsem slyšel "kdy tam už budem" grinning smileyDD). Ale jak jsem psal už se to lepší, holka snese víc, tak už musí brát ohled i na to co chtějí rodiče.

Nejčastěji jezíme na Rab, Pag a okolí Zadaru, Hvar, ale už sme několik krát byli i na pevnině v jižní Dalmácii.
Prostuduji ty vlákna, a děkuji za tipy. Bosnou a Hercegovinou jsem zatím nepolíben... tak snad ji někdy "ochutnáme".

Btw: jak ty výtely podnikáte v tom vedru? Přivstanete si nebo to cílíte navečer? Na jak dlouho jezdíte k moři smím-li se zeptat (@Slavkov, @Hill)?
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
24. 03. 2024 22:05
My už pár let jezdíme bez dětí, děti jezdí bez nás, tak to máme jednodušší. Jezdíme obvykle na týden dva, někdy o něco déle, někdy dvakrát v roce. Hlavně ale jezdíme až těsně na konci sezóny nebo po něm. Co vše jsem už navštívili, jsem tu pokaždé vypsal, tak to snad netřeba opakovat. Po ránu nebývá hned takové vedro, tak se to dá, i když některé zajímavosti jsou přístupné třeba až od devíti dopoledne. Jestli můžeš na začátek školního roku dítě omluvit ze školy, je to alternativa. Moře je teplé ještě v říjnu.
Jistě, vylézt na nějakou horu a kochat se výhledem daleko, předaleko, to chce si přivstat a vyrazit třeba už v pět ráno, ale to nebývá zrovna výlet pro osmileté dítě, jestli ho nechceš nést na zádech.
Určitě víš, co by mohlo být pro dítě zajímavé, tak ještě před návštěvou nějakého místa zjisti, co se dá, ať o tom můžeš povyprávět. Určitě se bude ptát a průvodci nejsou zdaleka všude.
A neber to tak, že to musíš zvládnout všechno hned a sám. Když jsme jezdili s dětmi, museli jsme o prázdninách, tak to byly tři rodiny najednou. Každý jsme o něčem věděli něco, tak se vždycky našel někdo, kdo na věčné otázky dětí měl odpověď přinejmenším uspokojivou. Když v tom jsi sám, je to daleko větší makačka, ale věř, že se ti jednou vrátí.
A taky to neber za jednoznačný návod: každý ti poradí, jak (by) to udělal sám, ale ne, jak bys to měl udělat ty. Tu správnou cestu si stejně budeš muset najít sám.
Re: Přes Maďarsko (2)
25. 03. 2024 20:14
Já přes Maďarsko nejezdím, ale tomu, který tudy jezdí, to třeba pomůže.

[www.portalridice.cz]
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
25. 03. 2024 20:56
@Hill děkuji za rady. Dohledám v starších vláknech tipy na výlety podle lokality kam pojedeme. To vyprávění o daném místě kam se jde, to je dobrý tip. To mně nenapadlo, ale musím uznat, že to dítěti ten výlet spestří a hned bude větší motivace někam jet.

Když jěště dcerka nechodila do školy, tak sme taky jezdili mimo sezonu, většinou dvakrát, jednou hned na začátku léta jak to jen šlo (to už se člověk nemohl dočkat po té zimně) a pak na konci léta (začátek září). Loni jsme si to ve škole vybavili už v červenci, takže nepřišla ani o rozdávání vysvědčení. Letos jedeme v sezoně, protože jedeme jěště s jinými rodinami, které musí jít o prázdninách.

Co se týče těch výletů a vedra, já jsem ranní ptáče, nemám problém vstáv v 5h a někam jet, jen ten zbytek rodiny si rád pospí :-D. Ale nějak to vymyslíme. Manželka vstane, dítě přeložíme a může v autě cestou dospat. Je to daleko příjemnější se pak někde procházet když není takové vedro.

Jak se tu o tom bavíme, tak čím více se do doho člověk ponoří, tím radši bych jel už zítra! A to se jěště načekáme!
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
25. 03. 2024 21:15
Aktuální mapa zpoplatněných úseků 2024 přímo od zdroje.

Aktuální legislativa od 1.1.2024:
Annex 1 to Decree 45/2020 (XI. 28.) ITM of the Minister for Innovation and Technology.
(zatím pouze v maďarštině, ale tabulka úseků a cen je snad pochopitelná pro všechny)

Raději zopakuji - internetová adresa pro nákup přímo u zdroje:
ematrica.nemzetiutdij.hu/en/vignette-purchase/vehicle-data-vignette-selection:

Kdo se nechal inspirovat a používá pouze regionální župní známky, tak:
- mapa placených úseků Győr-Moson-Sopron county
- mapa placených úseků Vas county - zatím zachována M80 ZDARMA (AT, Heiligenkreuz im Lafnitztal - Rábafüzes - Körmend)
- mapa placených úseků Zala county

"Překryvy" na první sjezd v sousední župě stále platí, totéž pro (předčasný) nájezd.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
25. 03. 2024 21:29
patrikHR napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jak se tu o tom bavíme, tak čím více se do doho
> člověk ponoří, tím radši bych jel už zítra! A to
> se jěště načekáme!

Velikonoce nejsou špatný termín na výlet.
Natankovat, případně online pojistit (nemáte-li roční) a jedete... grinning smiley
Narozdíl od sezóny, teď by byl super třeba i Dubrovník.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
26. 03. 2024 05:49
@Slavkov já bych jel hned, a dokázal bych si to tam užít už jen samotným pobytem tam, reálně jsem o tom uvažoval i teď.
Jediné co mi v tom brání, že se není dostatečně teplá voda na koupání a je mi líto tahat dcerku tak dlouhou štreku aby "z toho nic neměla" (pro ni je Chortatsko hlavně moře). No a jel bych klidně i sám, vzal bych si kolo, ale zas nechci nechat rodinku doma a já si tam budu užívat.

Pár krát jsem tam už ale takto na otočku kolem svátcích začátkem května už byl (to jsem byl jěště mladý drinking smiley), a bylo to i skoupáním a bylo to super! Říkám si, že jednou tam to Chorvatsko pojedu skontrolovat v zimě, jestli tam to moře skutečně je! spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
26. 03. 2024 05:55
@Slavkov a kde se prosím tě kupuje ta regionální župní známka? Na té stránce kde se kupuje e-vigneta jsem to nenašel... blbě hledám?
avatar
mdr
Re: Přes Maďarsko (2)
26. 03. 2024 09:53
Když zadáš údaje o vozidle (země, RZ, kategorie) a klikneš na to veliké tlačítko "Selecting the e-vignette...", tak se dostaneš na stránku, kde vybereš druh známky "Annual county" (roční župní).
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
26. 03. 2024 17:36
Díky, už rozumím. Matlo mně to "anual", myslel jsem, že župní se dají koupit taky na kratší čas.
avatar
mdr
Re: Přes Maďarsko (2)
26. 03. 2024 19:24
Bohužel nedají, takže kdo jede třeba jen jednou za rok, tak se mu to moc nevyplatí. Je potřeba si to dobře spočítat. Zjevně je to cíleno hlavně na domácí.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
26. 03. 2024 19:48
Přesně, zde na fóru je to zajímavé zejména pro ty, kteří jezdí do HR přes HU 2x, 3x, k tomu občas navštíví v HU nějaké ty termály apod.
smileys with beer
Re: Přes Maďarsko (2)
27. 03. 2024 20:27
Je to tak,v loňském roce jsme využili roční krajské známky opakovaně.
Pokud se nemýlím, jedna krajská vyjde cca 440kč a při zakoupení 2 krajů zaplatím asi 900kč...to jde,pokud jí tŕikrat využiji. V loni 4x
Jen je potřeba počítat s tím že platnost končí 31 ledna,nemá platnost 12 měsíců od data zakoupení.
V loňském roce vyšla o cca 900huf levněji.
[photos.app.goo.gl]

......................................................................................vjerni Adriatic
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
27. 03. 2024 22:49
Jenom tak nějak pro zábavu, pro matematiky grinning smiley:
(osobák - kategorie M1)

CELOSTÁTNÍ:
- týdenní (10dnů) - 6 400 HUF
- měsíční - 10 360 HUF
- roční - 57 260 HUF

ŽUPNÍ:
- (existují pouze) roční - 6 660 HUF / za jednu župu
(POUZE do konce ledna roku následujícího, nikoli 12 měsíců od nákupu!)

P.S. Malá nápověda:

Např. jedeme 1x na 10+ dnů:
- již je výhodnější celostátní měsíční (10 360 HUF) než dvě týdenní/10 dnů (2x 6400 = 12 800 HUF)

Jedeme 2x na 10+ dnů (pokud nestačí měsíční "známka" ani měsíc + týden)
- 2x měsíční (10 360 HUF) = 20 720 HUF

Zde již začínají být zajímavé ty roční župní známky (verze "klasika" po M86):
- pokud stačí 2 župy (např. při M86, bez M70) = 13 320 HUF (na rok = do 31.1.2025!)
- při třech župách = 19 980 HUF

Jedete 3x a víckrát?
- asi není co řešit, ne?

Jedete kolem Budapešti a dále po M6?
- počítejte za domácí úkol podle počtu žup (asi to moc výhodné nebude...)

Jasné, OK?
Re: Přes Maďarsko (2)
28. 03. 2024 08:18
Slavkov

Pochvala pred nastúpenou rotou thumbs upthumbs up smiley
Perfektne vysvetlené...to musí pochopiť každýyawning smiley

Všetkým prajem veselé veľkonočné sviatky smileys with beer
Re: Přes Maďarsko (2)
03. 04. 2024 16:55
Prosím o radu. V neděli jedu do Sárváru, to nebude problém, ALE vracím se ve čtvrtek odpoledne a jak tak koukám na Brno je to hrůza a děs. Na D2 kolona, přes Brno hrůza a do Lipůvky zase kolona. Vzal bych to po D1 na Vysočinu ale ví někdo jak se vyhnout ucpanýmu konci D2. Jestli sjet na Židlochovice nebo kolem Olympie na Modřice.
Re: Přes Maďarsko (2)
03. 04. 2024 19:38
Když jsem se vracel v druhé půlce února z Mederu, nevyplatilo se to objíždět. Apky ukazovaly i na objízdných trasách kolony. Nakonec to nebylo tak hrozné, stále se jelo i když pomalu.
avatar Re: Přes Maďarsko (2)
04. 04. 2024 11:02
To Karel z HK:

Doporučuju podle aktuálního času a situace sjet do Pohořelic a "zkrátiti si trasu mimo Brno" a najet zase až v Ostrovačicích.
Pokusil jsem se to dát do Mapy.cz, tak snad to tu bude vidět.

Mapy.cz
Re: Přes Maďarsko (2)
04. 04. 2024 12:56
Santy, taky to nevypadá špatně. Musíme se zastavit u tety Ve Velkých Pavlovicích na kafe to bude tak ve čtyři kouknu na provoz a když zůstaneme i na večeři tak už bude klidsmileys with beer. Jezdíme tu trasu několikrát za rok ale ptal jsem se zda by to Brno kam všichni chtějí (viz ty kolony) nešlo nějak objet.
Re: Přes Maďarsko (2)
10. 04. 2024 10:59
Ahoj, při návratech ze Slovenska, Maďarska nebo Chorvatska řeším Brno pomocí Waze. Pří poslední cestě na velikonoce mi nabídl trasu městem a vrátil se na D1 ku na sjezdu č. 190 a docela to šlo. Mirek
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 148
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.