Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Karta první pomoci - Slovensko

Autor Rosmarine 
Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 14:31
a dívali jste se na televizní noviny, že ji chtějí dát i do našich lékárniček? a tuto slovenskou tam dávali jako za příklad, že je dobrá a čitelná a možná se podle ní dá i někdo zachránit...
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 14:54
ano, samozřejmě, stará garnitura ministerstva dopravy má furt nějaké nápady, jak se naposled zviditelnit...
ale, až to bude, tak to holt to bude, tak nám nic jiného nezbude....

jinak tě, děvče, vidím, jak zastavíš u někoho nedýchajícího vypadlého z auta, hezky si nejdřív přečteš návod z lékárničky (s rozčilením, kde ta lekárnička vlastně vůbec je, napřed vyházíš bágly z kufru atdi smiling smiley a pak teprve 30x zmáčneš hrudník, nebo ho budeš líbat po přečtení z úst do úst ...

bez legrace, tyto věci by měl přiměřeně znát každý, kdo dostal papíry na auto v autoškole...jsou na to testy...smiling smileysmiling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (30. 04. 2009 15:04).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 15:48
já vím, že jo... já dělala autoškolu takouvou samoukovou, takže jsme to nebrali, ale ze školy si to pamatuju, tam jsme měli předmět první pomoci. a to nejsem ze školy tak dlouho, takže v hlavě ještě něco mám... třeba moje mamina, ta by se složila vedle toho raněného, pže se jí dělá zle z krve... :-)
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
30. 04. 2009 16:17
----> princezna
mám Tě rád, jako X děvčat, co vozí babičky....
prostě v případě maléru (když už se tam ocitneš sama) volej okamžitě mobilem 112, (raději trochu hystericky) a s telefonem na uchu poslouchej jejich pokyny o pomoc, snaž se je dodržet, než někdo přijede další...nic neprohloupíš, a NIC nezkazíš....smiling smileysmiling smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
02. 05. 2009 14:59
A kde tu kartu koupím? V mototechně, lékárně, drogerii, u pumpy? spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
02. 05. 2009 15:04
pak333 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> A kde tu kartu koupím? V mototechně, lékárně,
> drogerii, u pumpy? spinning smiley sticking its tongue out


Vytisknout z netu, a jeden výtisk v čínštině,pro zvídavé slovenské policisty ./nebo mají v zákoně,že to musí být po slovensky??"/yawning smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
02. 05. 2009 15:44
pak333 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> A kde tu kartu koupím? V mototechně, lékárně,
> drogerii, u pumpy? spinning smiley sticking its tongue out
kup si rovnou toto :

zabal to k lékárničcě, pokud pojedeš na Slovač, každý poliš padne na zadek...má to asi tisíc stránek...smiling smileysmiling smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
02. 05. 2009 19:48
ha, tak nasi milovany policajti to uz skusaju,vcera ma uz testovali, kedze mam uplne novu 2dnovu lekarnicku v igelite zabalenu a na vrchu napis ze zodpoveda vyhlaske.bla,bla,bla...a ze karta prvej pomoci sa nachadza vo vnutri pysne som ju vytiahol a natlacil mu ju pred nos, a mileny policajt na mna..."a karticku mate?" kedze som sa ho nechcel dotknu,tak som mu to precital s toho obalu ja,nakolko som sa obaval ze zrejme mu citanie asi robi problem :-), ale to mu nestacilo eye popping smiley vraj ju chce vidiet, no kedze som akurat mal vytlacene a cerstvo zalaminovane este 3ks do firemnych aut tak som z priehradky vytiahol tie a ukazal som mu ich s otazkou.." ci nahodou netreba mat v aute tolko karticiek kolko je miest ,teda 5 ks?? zjavne to nepochopil, no nastastie jeho kolega ano, ten sa zacal smiat ,a poslal ma dalej, s poprianim stastnej cesty ....hold ako sa hovori , ..mame hory,mame doly, mame lidi a mame voly
Re: Karta první pomoci - Slovensko
03. 05. 2009 21:07
V sobotu tam jedu, mám to vytisknuté barevně, no ale kurňa mám to zmenšené na rozměr 10 krát 17 cm. Nevíte, jak je to originál velké? Slovensky rozumím. Např. prekry je překryj, prikry je přikryj. hot smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 09:04
Já to mám na A5 oboustranně a zalaminované. Uvidíme
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 09:27
V Polsku je také v povinné výbavě vozidla hasící přístroj a platí to také jen pro vozidla registrované na území Polska,tak souhlasím s tím,že kartu musí mít vozidla registrované na Slovensku.Myslím,že je velká většina občanů naší republiky,kteří toto fórum neznají a ani o těchto věcech nemají tušení.Nedovedu si představit ani to,že by někdo měl třeba nějaký výmysl třeba v Maďarštině nebo i v jiném jazyce,který nezná.Podle mne je to blbost.Základní výbava je jedna věc a národní doplňky asi věc jiná.

MirekŠi
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 09:41
jusil napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ...povinna vybava vozidla sa
> vztahuje iba na vozidlo zaregistrovane v danom
> state

Takže pokud je auto zaregistrované v České republice, nemusí mít při cestě přes Rakousko s sebou reflexní vestu ... confused smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil tomik3 (04. 05. 2009 09:44).
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 12:32
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 12:35
Rosmarine napsal(a):
-------------------------------------------------------
> [www.novinky.cz]
> a-slovensko-autem-bez-karty-prvni-pomoci-vam-hrozi
> -pokuta.html

A je to tu, no čekal jsem kdo s tím první vyleze a ano, vyhrál to internetový Blesk Novinky CZ. Děs, toto. Je to absolutní krávovina a prosím, nešiřte paniku. Novináři jsou jen individua prahnoucí po senzaci a toto je další příklad.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 12:40
„Podle platné legislativy musí mít řidič povinnou výbavu země původu, tedy českou, a tak se domnívám, že mu pokuta nehrozí,“ uklidňoval situaci pracovník ÚAMK v Praze Karel Pospíšil.
To, že slovenskou kartu zahraniční řidiči mít nemusejí, tvrdí i slovenské úřady. Ale tamní policie naproti tomu sdělila, že bude kontrolovat všechny řidiče.
Proto je rozhodně jistější, když si i český řidič slovenskou kartu do vozidla přibalí. Což radí i Pospíšil z ÚAMK. Jak říká, určitě se tím čeští řidiči mohou vyhnout případným diskusím se slovenskými policisty při silničních kontrolách."


To je důvod, proč jsem to stáhla.
mm
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 12:44
Rosmarine napsal(a):
-------------------------------------------------------
> „Podle platné legislativy musí mít řidič povinnou
> výbavu země původu, tedy českou, a tak se
> domnívám, že mu pokuta nehrozí,“ uklidňoval
> situaci pracovník ÚAMK v Praze Karel Pospíšil.
> To, že slovenskou kartu zahraniční řidiči mít
> nemusejí, tvrdí i slovenské úřady. Ale tamní
> policie naproti tomu sdělila, že bude kontrolovat
> všechny řidiče.
> Proto je rozhodně jistější, když si i český řidič
> slovenskou kartu do vozidla přibalí. Což radí i
> Pospíšil z ÚAMK. Jak říká, určitě se tím čeští
> řidiči mohou vyhnout případným diskusím se
> slovenskými policisty při silničních kontrolách."
>
>
> To je důvod, proč jsem to stáhla.

To je sice pěkný, ale jak už tu psal Tomik3 jak to že po nás Rakušani chtěli reflexní vesty?
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 13:18
>
> To je sice pěkný, ale jak už tu psal Tomik3 jak to
> že po nás Rakušani chtěli reflexní vesty?

Tady to máš jasně vysvětleno. Dovolil jsem si převzít příspěvek zde píšícího přispěvovatele.

"hm, kedze podla europskeho dohovoru ,"povinna vybava"vozidla sa vztahuje iba na vozidla zaevidovane v danej krajine ,to znamena ze cesky motorista sa nemusi dovybavovaat slovenskou povinnou vybavou a naopak, a to plati pre celu EU , ale nakolko nasi policajti nemaju na autach to co cesky,teda "pomahat a chranit" nasim by skor pasovalo "dodrbat a osklbat"o posledy cent, urcite to budu skusat ktory chudak sa necha nachytat a naplni im vrecka , ako to robia rakusky a taliansky za pocet reflexnych viest ci polsky policajti za hasicaky. netreba si pliest pojmy"povinna vybava" a "zakon o premavke na cestnych komunikaciach"ktory sa dodrziavat musi vsade. "


To znamená, Rakušani, prostě všichni policajti to na ty lidi zkouší, resp. žijí v tom, že jsou nedotknutelní a že jsou přece POLICIE a snaží se okrást zmateného a vystrašeného cizince. Pokud by byl člověk ochoten se hádat a klidně se odvolat na soudy, tak spor vyhraje. Pokud to ale např. Rakousko či jiné země nemají zavedeno přímo v zákoně o provozu na poz. komunikacích a né jako povinnou výbavu vozidla. Jenže to už ti zde český tupý novinář nenapíše, protože to ani nezjistí. Nicméně vesta jako taková je velice dobrá věc a mít ji v autě mě absolutně nevadí, nehledě na to, že i u nás již bude brzy povinná.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Alien (04. 05. 2009 13:20).
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 13:48
---->mm
o povinnostech mít reflexní vestu asi v deseti státech Evropy se jistě se dočte ten, kdo jezdí po Evropě a bylo by špatné, aby to to nevěděl...mají to v silničních předpisech...

na tom humbuku s kartou v lékárníčce je nejhezčí to, že všechna média papouškují nějakého blbce z Liberce -
cit : potvrdil Právu mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer...proč zrovna on? jak to ví ? protože je Liberec skoro nejdál od Slovenska smiling smiley

další zprávy, doufám od někoho, kdo by to měl vědět lépe....
-Odpověď tento týden ještě neznali ani pracovníci slovenského konzulárního oddělení v Praze....
-Zástupci ÚAMK v Praze se ale domnívají, že českým řidičům při absenci karty nic nehrozí...

a nejhezčí na konec:
To, že slovenskou kartu zahraniční řidiči mít nemusejí, tvrdí i slovenské úřady. Ale tamní policie naproti tomu sdělila, že bude kontrolovat všechny řidiče.

bože, kde to žijeme confused smileyconfused smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 13:53
celý článek z 4.5.09 na novinkách.cz i s návodem odkud kartu stáhnout:
[www.novinky.cz]

P.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
04. 05. 2009 14:08
Pavel_1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> celý článek z 4.5.09 na novinkách.cz i s návodem
> odkud kartu stáhnout:
> [www.novinky.cz]
> a-slovensko-autem-bez-karty-prvni-pomoci-vam-hrozi
> -pokuta.html
>
> P.

Probůh smaž to po sobě ! Už to tu 1x bylo a myslím, že to úplně stačí. Co chceš tisknout jako? A to chceš také zavařit do folie? A nebo si tady koupit rovnou novou lékárničku schválenou v SR?
Re: Karta první pomoci - Slovensko
05. 05. 2009 06:48
Když člověk narazí na blba, je jedno, kde to je, jestli na Slovensku, v Rakousku nebo u nás. V každém případě jsou některé záležitosti, nad kterými zůstává rozum stát. Viz karrta a barva lékárničky. Důležité je, abych měl v autě prostředky první pomoci a v základě ji ovládal. Nějaká pitomá karta nikomu život nezachrání. Než prostuduji co tam je, dotyčný exne. yslím si, že prevence je důležitější a občasné proškolení řidičů amatérů by neškodilo. Třeba jednou za pět let. Já chodím každý rok, takže se občas nějaké ty novinky dozvím.

Vestu beru jako dobrý nápad a měl by být ujednocen v celé Unii. Stačí když za snížené viditelnosti nějaký blb pobíhá bez vesty okolo auta a neštěstí je hotovo. A když vidím šofca c povolání měnit u kamionu gumu na straně přivrácené do vozovkly a bez vesty - lepší nekomentovat. Dvě sady žárovek?! - nesmysl a blbost. A slovenskou lékárničku? Pojedu tranzitem přes všechny státy Evropy a v každém bude jiná karta a jiná barva lékárničky. Kam se to dostáváme. To budeme vozit plný kufr ....................... "píp"?. Nejjednodušší by bylo sjednotit minimální povinnou výbavu a předpisy v Unii celkově, nebo alespoň to základní

Plně souhlasím minimální povinnou výbavou dle státu registrace vozidla. Vznesl jsme dotaz přímo na ÚAMK a bylo mi odpovězeno takto:
"Pro velký zájem veřejnosti zveřejňujeme informaci na našich stránkách [www.uamk.cz] .
Ing Preclík, UAMK"
Ale tam jsem nic podstatného nenašel, jen konstatování. Je fakt, že kartu má u sebe ale při první kontrole policajta se budu určitě cukat.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
05. 05. 2009 07:07
Vážení přátelé, ve svém příspěvku ze dne 24.4. jsem vyvěsil v tomto fóru vyňatek článku ze slovenských novin SME. Viz text v závorce.

(Lekárničky, ktoré sú vyrobené, ale nie sú predané možno predávať tak ako sú, len do 01.05.2009.
Lekárničky, ktoré sú vyrobené, ale nie sú predané, ak k nim výrobca dodá kartu prvej pomoci, môžu sa predávať ešte o 2 mesiace dlhšie a to do 31.07.2009..
Potešujúca sprava pre vodičov, existujúce lekárničky vo vozidlách sa môžu naďalej používať, a to aj bez karty prvej pomoci do dátumu exspirácie V prípade, že nie všetky prvky v lekárničke exspirujú odrazu, tak do dátumu exspirácie prvého z nich)
.
To samé vyhlásení měl v televizi i policejní ředitel.slovenského policejního sboru. Je tedy zbytečné o tom diskutovat. navíc občany jiného státu než je Slovensko.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
05. 05. 2009 07:41
pepasv

Diskutovat budu, pokud se mě záležitost bude týkat a bude mi, jako občanovi jiného státu vyhrožováno pokutou. Mj. jeden z našich zaměstnanců řeší problém pokuty - 30 euro! Do dneška nikdo nedal jasné stanovisko k problému. Slovenští policajti tvrdí, že budou karty vyžadovat i po cizincích! Takže už jde o princip a mohou si s klidem načmárat na svá auta "Buzerovat a pokutovat"
Anonymní uživatel
Re: Karta první pomoci - Slovensko
06. 05. 2009 16:12
Vážený pane prof. Klausi,
já ji dneska dostal mailem od kamarádů a tak jsem si ji hned vytiskl a pro klid v duši si ji dám do lekárničky. Ale upřimně řečeno : je nás asi málo kdo by šel pomáhat při nehodě. Bez urážky - čumilů je více a navíc ještě radějí : ...já bych to udělal takto atd.
A ten kdo by šel pomoci, jistě by si věděl rady. Na to nemusí mít nějaké direkce.

Třeba je tam poranenie chrbtice : s raneným nehýbať. Udržuj ho v polohe v akej si ho našiel.
No jo, jak ale zjistím že má poraněnou páteř když je v bezvědomí. Na příklad .
Re: Karta první pomoci - Slovensko
06. 05. 2009 17:01
Mám krásnou kartu první pomoci, barevnou, zalaminovanou, velikost tak akorát. Kamarád, když ji viděl, tak mu vylezly oči z důlků. Už mám kšeft. Chce ji hned dvakrát. Kdybych podnikal, začal bych je prodávat. My, co máme Slovensko za humny, ji využijeme. smiling bouncing smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
06. 05. 2009 17:18
pak333
v jaké řeči je máš ?
já bych je potřeboval pro pár Rakušáků, co chtějí do Tater, ale jaksi je sere se učit slovensky kvůli lékárničce...yawning smiley

ještě, že napsal Šatava, že je tam psáno, že při poranění chrbtice se nesmí hejbat...já bloud myslel, že chrbtice je kostrč a ona je to páteř !!! confused smiley



Upraveno 2krát. Naposledy upravil mack (06. 05. 2009 17:30).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
06. 05. 2009 17:32
Je to ve slovenštině. Myslíš, že policajti tam umí německy?
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
06. 05. 2009 18:06
tak, tak, Rakušákovi ve slovenštině bude kartička drek platná, slovenský poliš zase na ní v němčině bude koukat jako na zjevení...
tak proč zrovna nás by měli kontrolovat? protože si trochu rozumíme a měli jsme federáciu ?

někdo to napsal už nahoře :
Lide český, vzpamatuj se !
Re: Karta první pomoci - Slovensko
06. 05. 2009 22:41
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
07. 05. 2009 08:30
---->deni
díky, po tvém odkazu snad už toto vlákno zajde na úbytě thumbs up
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 200
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.