Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Karta první pomoci - Slovensko

Autor Rosmarine 
Re: Karta první pomoci - Slovensko
09. 05. 2009 09:18
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (18. 12. 2012 17:19).
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
09. 05. 2009 13:37
---->Fido
cit...
Ani slovenské úřady však zatím nemají jasno, zda Kartu první pomoci (s návodem ve slovenštině) budou muset mít také zahraniční řidiči. Zatímco podle ministerských úředníků se detailní popis náležitostí lékárničky týká jen slovenských prodejců a povinné výbavy aut registrovaných na Slovensku, tak podle mluvčího policejního prezídia se vyhláška vztahuje na všechny, i když zemí jen projíždějí.

Hurá, policajný štát, poliši mají své předpisy... Na Stráž !!! yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (09. 05. 2009 17:02).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
09. 05. 2009 16:57
V tomto týdnu jsme měli 4 výjezdy firemní dodávkou, respektive nákladním autem (Žilina, Nováky, Bratislava, Kočovce), z toho 3x kontrola lékarničky a v jednom případě navíc záznamu tachografu, vždy do 10 km od "hranic". Připomíná mi to rumunskou žebrotu nebo ukrajinskou ostrahu ...
Re: Karta první pomoci - Slovensko
10. 05. 2009 09:29
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (18. 12. 2012 17:19).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
10. 05. 2009 12:08
Karta je povinnou součástí lékarničky, samozřejmě chtěli vidět i ji. Tiskl jsem jich a laminoval asi 30 eye rolling smiley , přímo z legislativy překopírováním obrázku a textu do tabulky ve Wordu (pomocí Adobe Reader 9.0 CZ)
Má velké plus ve dvou ohledech:
1. Každý může zazmatkovat a mít "výpadek paměti" na tísňová telefonní čísla
2. Správně zakreslená stabilizovaná poloha na levém boku, na to si taky málokdo vzpomene

Kdyby ji Slovenští policisté při kontrole zahraničním řidičům přidávali, bylo by to k dobru věci. Přístup je zatím bohužel opačný.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
10. 05. 2009 12:37
a ten Tvůj vozový park má české RZ a české lékaničky?
to opravdu, ale opravdu prohrabávali české lékárničky, zda mají slovenské zalaminované kartičky?

že je to dobrá věc Ti nikdo nebere a žes to dal českým šoférům v českých autech je dobře....
ale jde o princip, o těch kontrolách asi kecáš...yawning smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
10. 05. 2009 15:51
Musím být sprostý, ale proč si u každé hovadiny musíme hřbet ohýbat, to nechápu. Už z principu si tu kartičku nikdy do auta nedám, pokud ji nebudu mít povinnou tady u nás. To že to je dobrá věc s tím sice souhlasím, ale už kvůli buzeraci to neudělám.
Jestli mě někdy slovák zastaví, prostě má smůlu, konec. Zazdím se a hotovo. Klidně si nechám zavolat ambasádu, klidně se nechám zavřít, ale prostě ne, nic. A ani korunu jim nedám. Jezdím na Slovensko utrácet peníze a né málo, jezdím tam každý rok a Slovensko mám sjeté úplně celé, hrad od hradu, město od města, jeskyni od jeskyně a to téměř doslova. Buzerovat se ale nenechám.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
11. 05. 2009 06:27
ivo1339

Rád bych viděl, jak v případě průseru budeš studovat kartičku se stabilizovanou polohou a jak do ní dotyčného uložit.

Zazmatkovat v případě volání?! Tak si vyrob pro služební auta ještě cedulky do Rakouska - německy, do Maďarska - maďarsky atd. Kdybys náhodou a řidiči Tvých služebních aut zazmatkovali i tam.
Blbost, blbost a ještě jednou blbost. Když už nic jiného, tak 112 si zapamatovat musíš. A platí to v celé Evropě. A to i při zazmatkování! Mj. ten kdo má zamčenou klávesnici u mobilu stejně jiné číslo nevytočí. Přes zamčenou klávesnici vytoučíš pouze 112. A při zazmatkování ani klávesnici neodemčeš a možná budeš i hledat mobil.
Až bude karta povinná v České republice, budu ji mít v lékárničce, do té doby NE. Už jsem ji ze služebníhio i soukromého auta vyndal.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
11. 05. 2009 07:35
Já to vidím asi tak - kdo bude v případě nehody pořádně zmatkovat, tak zcela jistě nikomu nepomůže ani s kartičkou první pomoci vyrytou v platině. Ovšem najdou se (bohužel asi jen občas) i tací jedinci, co si zachovají alespoň trochu chladnou hlavu. Např. pokud budu schopen dát v případě potřeby někomu umělé dýchání, tak si vezmu k tomu určenou roušku z lékárničky. Při vyndavání mi jaksi bude "překážet" ta hnusná karta první pomoci, ale při zběžném pohledu si všimnu, jak často alespoň přibližně do zraněného dýchat a jak často mu "drtit hrudník". Autoškolu s hodinami první pomoci jsem dělal před více než dvaceti lety, takže nějaké počty vdechů a stisky hrudníku jsou uloženy v paměti dost hluboko. V tom vidím pozitivum karty první pomoci.
Jinak naprosto souhlasím např. se Sally, že je blbost ji vyžadovat po řidičích aut registrovaných v jiných státech. To by to opravdu vypadalo tak, že když pojedu do HR přes A, H, (možná kousek SLO), tak budu mít v autě celkem 5 lékárniček. Pokud by mělo být více takových "případů", jako je slovenská policie, tak bych byl spíše pro to, aby se povinná výbava dopravních prostředků stanovila jednotně pro celou EU s tím, že by si mohly jednotlivé státy stanovit doporučenou doplňkovou výbavu.
Tak dost politických keců... Chystáme se přece na Jadran, takže spíše pohodička... smileys with beer drinking smiley smoking smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
11. 05. 2009 10:10
S těma lékarničkama je to taky ptákovina.Krabici mám už roky a měním v ní jen věci podle doby použití.Jednou to a jednou zas ono.Nebudu snad kupovat každé dva roky komplet novou lékarničku.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
11. 05. 2009 13:19
Nechapem, ako vam mohli policajti kontrolovat karty prvej pomoci.
Ved v §3 odsek (2) Vyhlasky 143/2009 platnej od 1.5.2009 sa vyslovene pise, ze "Lekarnicky vyrobene podla doterajsich predpisov mozno pouzivat najdlhsie do datumu ich spotreby."
Takze policajt moze maximalne kontrolovat, ci nie je preexpirovana. Policajti nech si najprv tuto vyhlasku poriadne precitaju.
Re: Karta první pomoci - Slovensko
12. 05. 2009 17:34
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (18. 12. 2012 17:18).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
12. 05. 2009 19:06
Kdyby člověk napsal eurokomisaři ... že by bylo vhodné mít v lékárničce "Brožuru" složenou z takových kartiček v jazycích všech zemí EU tak se toho ta "Unie" chytí a vozili bychom knížku...
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
12. 05. 2009 19:16
...když narazíte na Slovensku na policistu, který bude požadovat Kartu prvej pomoci ...případ citovaný šéfem našeho ÚAMK...viz příspěvek Fida ...máte několik možností....1) ukecat ... 2) nezaplatit ... 3) zaplatit ... 4) ujet ... 5) nemít starost protože kartu máte... yawning smiley
Re: Karta první pomoci - Slovensko
12. 05. 2009 19:23
Šéf ÚAMK poradil blbost - když se ho moderátor zeptal, jak se bránit, podal radu "Mějte kartu". Buď je hluchej nabo pako. Na Slovensko pojedu v červnu, kartu mít nebudu a jestli mně zastaví, rád podám zprávu, jak se bránit (nezaplatím, pudu do správního řízení, pudu třeba i k soudu).

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
12. 05. 2009 20:38
.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Eifel (13. 05. 2009 00:30).
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
13. 05. 2009 11:20
to HOPKIRK
a vyhrajes

samozrejme to doporucuji vsem nenechte se od policajta natahnou

a dukaz je tady:
http://auto.idnes.cz/slovenskou-kartu-prvni-pomoci-v-autolekarnickach-cizinci-mit-nemusi-12k-/automoto.asp?c=A090512_181140_automoto_fdv
Re: Karta první pomoci - Slovensko
13. 05. 2009 14:37
kartu prvej pomoci musia obsahovať lekárničky, ktoré idú na trh. karta prvej pomoci má byť súčasťou novej lekárničky.
od 1.8.2009 musia byť lekárničky nové oranžové !!!
pôvodné lekárničky, ktoré ešte neexpirovali sa môžu používať naďalej do dátumu expirácie napr. moja do roku 2011

podľa mňa je to tiež blbosť. mám sa teraz v stresovej situácii rozhodovať (ak budem sám), či budem volať 112, alebo budem študovať kartu prvej pomoci, alebo radšej pôjdem pomôcť?
Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 17:54
Bratři ze Slovenska. Napište mi prosím ještě, jestli skutečně platí u vás povinnost mít oranžovou vestu pro každého v autě ( 5 lidí - 5 vest).
Znám konkrétní případ pokuty českého auta u Žiliny a nezdá se mi to možné.
Díky. J.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 18:22
Ak je pravda co pises ze niekto zaplatil pokutu za to ze nemal 5ks ale iba jednu vestu a to pri ziline(ja som s toho mesta) tak to je uz vrchol drzosti nasich policajtov.
jeden s bodov vyhlasky je mat vo vozidle:
- bezpečnostný odev (vesta, overal, bunda, pláštenka)

- Bezpečnostná reflexná vesta by mala byť umiestnená v interiéri vozidla tak, aby na ňu vodič dosiahol priamo zo sedadla a mal ju čo najskôr oblečenú, najlepšie už pri vystupovaní z vozidla.

....... nikde sa nespomina ani pocet a ani to ze by mala byt vesta dostupna aj spolujazdcom, myslim ze viac k tomu nie je co dodat....
Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 18:45
hurá, už je to tady ! [aktualne.centrum.cz]
Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 20:01
jusil napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ak je pravda co pises ze niekto zaplatil pokutu za
> to ze nemal 5ks ale iba jednu vestu a to pri
> ziline(ja som s toho mesta) tak to je uz vrchol
> drzosti nasich policajtov.
> jeden s bodov vyhlasky je mat vo vozidle:
> - bezpečnostný odev (vesta, overal, bunda,
> pláštenka)
>
> - Bezpečnostná reflexná vesta by mala byť
> umiestnená v interiéri vozidla tak, aby na ňu
> vodič dosiahol priamo zo sedadla a mal ju čo
> najskôr oblečenú, najlepšie už pri vystupovaní z
> vozidla.
>
> ....... nikde sa nespomina ani pocet a ani to ze
> by mala byt vesta dostupna aj spolujazdcom, myslim
> ze viac k tomu nie je co dodat....


Tak možná neměli ani bezpečnostní oděv, ale co to znamená? Když pojedu v létě v kraťasech a tílku něco vyřídit do SR, budu muset mít v autě i bundu nebo pláštěnku? Zjistím co přesně po nich chtěli. Vím jen, že pokuta byla tučná.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 20:16
...Jíro...doufejme, že z auta při té citované příhodě...nevystoupilo všech 5 lidí...zrovna...když byla kontrola, přičemž vestu měl jen řidič...
takové případy jsou známy z Rakouska ...kdy ve zmatku např. při defektu občas vystoupí všichni a motají se kolem auta bez vest...yawning smiley
...o vestách ale raději...jinde...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (14. 05. 2009 20:17).
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 20:20
bezpecnostny odev = vesta, ale pre zlepsenie viditelnosti mozes mat aj napr. reflexny overal to je len + ,aj ked si neviem dost dobre predstavit ako sa don navliekas posediacky za volantom :-)
a ked sme pri tom, uz neviem kolko u nas plati ze musime mat vestu vo vybave,ale este ani pri jednej kontrole ju odomna policajt nepytal, ci to fakt skusaju len na zudzincoch???? aj ked sa mi to volaako divne pise, ja stale zijem v ceskoslovensku :-)
Re: Karta první pomoci - Slovensko
14. 05. 2009 21:57
Tak to už nechme. Jen pro upřesnění jsem to zjišťoval a dostali skutečně pokutu za to, že měli v autě jen jednu vestu a ne každý v autě. Kromě řidiče nikdo nevysedal. Ale možná je prostě odrbali, to se může stát i u nás. Jen mě to zajímalo, protože na Slovensko jezdím. A jezdím tam rád.
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
15. 05. 2009 16:31
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
15. 05. 2009 17:29
Dneska mi přišla do mailu česká verze




Upraveno 2krát. Naposledy upravil Kudu (15. 05. 2009 17:30).
Re: Karta první pomoci - Slovensko
15. 05. 2009 17:57
pre Kopkirk: pozor ak pojdeš v tom červnu na slovensko a budeš sa brániť tým, že nezaplatíš môžu ti policajti podla našich zákonov zadržať vodičský preukaz až na 2 týždne po doby splatnosti pokuty !!!
Re: Karta první pomoci - Slovensko
15. 05. 2009 18:02
pre: ivo1339 možno ti kontrolovali lekárničku a možno sa aj pýtali na kartu, ale lekárnička sa kontroluje uplne bežne či je v expiráciíé, a pochybujem na 100 %, že ak by si kartu nemal tak ti daju za nu pokutu. Vsetci policajti vedia, že ak máš staršiu lekárnicku v trvalnivosti karta tam byť nemusí a nesmie sa za to dávať pokuta. Dokonca v pondelok či utorok vyšlo usmernenie prezídia PZ o tom, že sa toto nemá ešte kontrolovať !!!
avatar Re: Karta první pomoci - Slovensko
15. 05. 2009 18:42
OT
vybírám z odkazu od stamara :
Praha - Před odjezdem na Slovensko si nemusíte do lékárničky v autě kupovat „kartu první pomoci“. To, že Čechům bez ní hrozí pokuta, se ukázalo jako fáma.

Ano, zajisté, ale nedávno jak se to tu rozjelo, tu fámu pustil do svěla jakýsi mluvčí Libereckého kraje a komplet všechna média tu senzaci bez výjimky papouškovala. Takže, kde on tu moudrost vzal? Vymyslel si to vedoucí dopravního odboru Libereckého kraje, jinak před vstupem na úřad policajt...
v tomhle žijeme...eye rolling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (15. 05. 2009 18:53).
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 211
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.