Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Vítejte v Černé Hoře

Autor jar2004 
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
19. 04. 2010 23:11
Tak jsem si tohle vlákno dnes v klidu znovu celé pročetl a souhlasím s Rosemary, že by se měl dotyčný Pepík Chorvatů, co mě cca před 5 roky nasral, urazil, pokořil, pošlapal mou národní hrdost atd.eye rolling smileygrinning smiley pojmenovat, takže Milý deníčku, píšu ti tento smutný příběh . . .
A vezmu to zeširoka !
Jako dorostenec jsem se s rodiči dostal poprvé na devizový příslib do Jugoslávie v roce 1981 a velmi dobře si vzpomínám na to, jak jsem před touhle v té době exkluzivní dovolenou prováděl osobní přípravu tím, že jsem přečetl a nastudoval o téhle zemi téměř vše, co bylo k mání a navíc jsem byl velmi motivován téměř samizdatovým dílem K.Maye a hlavně těmi 16 filmy, točenými v těchto nádherných lokalitách, které skutečně mnohdy připomínají Středozápad USA.
Takto znalostmi vybaven a značně motivován jsem absolvoval svou první cestu naší novoučkou Š 120L, ze které otec prozřetelně před cestou vymontoval termostat v očekávání veder a stalo se to, co se stát prostě muselo - byl jsem v naprostém a totálním šoku nejen z ohromující krajiny cestou při řece Neretvě, ale i ze zboží, které bylo v Jugoslávii běžně k mání . Takže jsem celou cestu od Sarajeva po Mostar kaňonem Neretvy nestále vykřikoval : "To je paráda, to je nádhera !", v robnej kuče v Metkoviči jsem si koupil 4 balení západních žvýkaček (i když Pedro bylo Pedro, že . . . ) a to všechno vyvrcholilo pohledem na moře a ubytováním v kempu Baniči, které tehdy provozoval bývalý armádní důstojník Luka Jelič, místní osadník z nedaleké vesničky, který se celé naší rodině stal na dlouhých 10 let v podstatě rodinným přítelem. Všichni, které jsme potkávali, byli naprosto skvělí lidé, kteří nás považovali za bratry a já si z této doby nepamatuji, že by na nás koukali, jako na druhořadou rasu, ba právě naopak ! Tohle celé jsem absolvoval ještě 4x vždy ve třítýdenním turnusu, než jsem usoudil, že s rodiči to přece jen není úplně ono.
Následovala dlouhá pauza, kdy jsem si díky studiu, vojně a prvnímu zaměstnání nemohl Jugoslávii dovolit a když to najednou šlo, rozhodli se statečné národy bývalé Jugoslávie rozsekat všechno to, co je nad nás povyšovalo, snížit počet obyvatel jednotlivých republik jiným způsobem, než vystěhováním na západ a do Ameriky a zároveň etnicky vyčistit některé zbytečně mnohonárodnostní lokality . . . A upřímně řečeno - tehdy mě to, co se tam děje sice zajímalo, ale díky rodině a pracovnímu vytížení jsem informace o situaci na Balkáně nijak cíleně nevyhledával, jen jsem věděl, že tam ještě nemůžu jet a to byla informace, se kterou jsem si vystačil !
Nevím proč, ale přesto, že jsem v 90-tých letech procestoval značnou část Středomoří + pár vzdálenějších lokalit, pořád mě to lákalo, podívat se tam, kde jsem se cítíl být doma, znovu si povídat s někým, kdo rozumí i česky . . .
Psal se rok 1998 a já sbalil rodinu, auto a přes četná varování vyrazil. Vybral jsem Orebič přes cestovku a byl ubytován v soukromí u velmi srdečné a zemité paní domácí, pocházející z Kninu, přivdána do Orebiče, paní Marici Mateljak.
Jezdil jsem tam každý rok, někdy i 2x, apartmán přímo u moře, zahrnoval paní Maricu upřímným přátelstvým a západní Markou, leč situace se od roku 2002-2003 začala postupně měnit a to tak, že nám bylo jednoho krásného dne zcela otevřeně řečeno, že další rok už zřejmě nebude místo, protože pronajímá celou apartmánovou kuču Anglánům, což byl samozřejmě nesmysl ! Ono sdělení opakovala i dalším dvěma českým rodinám v apartmánech. Nedalo mi a otevřeně jsem se zeptal, v čem je problém a bylo mi otevřeně odpovězeno, že když bude mít samé Čechy celé léto, nevydělá dost peněz. Na mou námitku, že účtuje Němcům, Polákům a Angličanům stejně, jako nám mi odpověděla, že jde i o její pověst v Orebiči a když bude neustále podstrojovat jen Čechům, ztratí u místních její kuča reputaci jako dobrá kuča a zařadí se do řady s těmi, kdo ubytovávají Bosňáky a to si ona a její rodina přece nemůže dovolit . To mne dojalo natolik, že jsem se okamžitě sbalil a jel pryč ! Upřímně řečeno, nebyla první Chorvat, u kterého jsem cítil, že jako Čech jsem něco míň, než jiní hosté z "rozvinutějších krajin" - zajímavé je, že tam patří i Slovinci a Poláci. Skutečně netuším, proč . . .
Jasně, teď mi zde někdo napíše, že jsem naivní snílek, já jsem ale pamatoval ty užasné časy v Jugoslávii 80-tých let a tohle pro mne bylo víc, než studená sprcha a je to podobné, jako když vám někdo předčasně vysvětlí, že Ježíšek je taťka s mamkou, tzn. nezabije vás to, ale vezme to iluze a kus mládí !
Takže jezdím teď raději o něco více na jih a možná pořád hledám něco, co už se stejně nevrátí . . .

Abych nezapoměl - v roce 2000 jsem slíbil rodičům, že vyhledám našeho "kempíru" Luku Jeliče. Našel jsem ho ! Za války jako major v záloze
vylezl na první kopec nad Baniči a koupil to hned první den do kebule, takže byl na invalidním důchodu jako válečný veterán, u baráku starý obrovský karavan - prý deputát od Chorvatské republiky za utrpěné zranění . Luka sám byl naprosto nepoužitelný, jazyk se mu pletl a celkově byl mimo (nepoznával ani své blízké, natož mě), takže další smutná story . . . Ani nevím jestli ještě žije . . .
Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 07:45
Tak tomu říkám parádní článek. Kdybych se pokusil o něco podobného, asi bych napsal totožný článek se stkoro stejnou pointou, /nikoliv kvalitou/ jenom s tím rozdílem, že MOJE paní domácí v HR bydlí přes léto v garáži a pronajímá celou vilu Italům a jiným. V HR se mi líbí. Opravdu. Ale hrozně nerad komunikuji s někým, kdo svoji nadřazenost dáva okatě najevo. To zatím v ČH není. Doufejme, že ještě dlouho nebude.
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 08:27
... pevně věřím, že je to snad ojedinělý problém ... většina chorvatských domácích je rozumná ... dobře si uvědomuje, že 50 E od Čecha má stejnou hodnotu jako 50E od Němce nebo Itala ...
... ale samozřejmě věřím, že se najdou takoví, kteří se stydí za to, že ubytovávají "jenom" Čechy ... stejně jako u nás se najdou lidé, kteří by se styděli jezdit Fábií a myslí si, že když mají např. Alfu Romeo, tak jsou něco víc ... yawning smiley

... příjemnou dovolenou všem ... ať už v Chorvatsku nebo Černé Hoře ...
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 08:46
Klobouk dolů, Modeno, krásně napsáno. Je mi to líto a zároveň přiznávám, že bych to po takovém vyjádření paní domácí taky zabalila. Však se nám podobně nepříjemný zážitek stal naopak v Kruče v ČH (pan domácí Slavko byl skvělý člověk a moc milý, ale když jsme zjistili, že se udusíme cementem ze stavby 3 m od apartmánu a když nás Rusáci vyháněli z jediné slušné pláže, to jsme už nevydýchali) a druhý den jsme přejeli k báječným domácím do HR.
Pravdu má učitelka - všude se najdou hlupáci - v ČH, v HR, ale i u nás. yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rosmarine (20. 04. 2010 13:58).
Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 11:24
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (18. 12. 2012 15:17).
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 11:24
... Modeno ... není co dodat ... thumbs up
... paní učitelko ... máte pravdu, že jsou vyjímky, určitě by nějakou našel i Modena, ale srdce je srdce ... yawning smiley
... ale jak jste nás učila ... všechno v globále běží po spirále ... postupně se hotely a apartmány přelívají do jiných rukou a ... lidi zase začnou být skromní ... a pak zase zbohatnou ... a pak zase ... yawning smiley
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 13:11
Bessy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... paní učitelko ...
> ... ale jak jste nás učila ... všechno v globále
> běží po spirále ...

... Bessy ... moc si ve škole nedával pozor ... o spirále se za Tvých časů nic neučilo ... spíše to bylo o tom ... že vše má svůj zákonitý vývoj ... a nelze otočit kolo dějin zpět ... smiling smiley
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
20. 04. 2010 16:35
... Paní učitelko ... to se hluboce mýlíte, já se to učil ...zřejmě Vaši učitelé nebyli dost zralí ... yawning smiley
... nic to ale nemění na tom, že lidé začnou být skromnější až po té, co o všechno přijdou ... první generace vybuduje či získá , druhá udrží a třetí ztratí ...a tak pomalu po spirále ... však víte ... yawning smiley
... a tak jak na Jadranu před 20 lety získali ... druhá generace se snažila udržet a za chvíli budou mít Němci, Rusové , Číňani ...a tak pomalu ... yawning smiley
... P.S. 1) nejsu sice učitel, ale historie mě baví ... můžeme probrat ... jak se získává a přichází o majetek ... yawning smiley
... P.S. 2) dotaz ... proč se objevil ve Vaší reakci na Modenův příspěvek Váš tento ... níže uvedený ... dovětek o značce Alfa Romeo ... ?
" stejně jako u nás se najdou lidé, kteří by se styděli jezdit Fábií a myslí si, že když mají např. Alfu Romeo, tak jsou něco víc ... "



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (20. 04. 2010 16:51).
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
21. 04. 2010 08:36
Bessy … nemůžeš měnit meritum diskuse jako ponožky … nebo jak se Ti zrovna hodí … tak se chovají naši politici …
… nereagovala jsem na Tvoje vysvětlování … jak jednotlivé generace ve skutečnosti získávají a ztrácejí majetek … v tom s Tebou v podstatě souhlasím …
… reagovala jsem pouze na Tvoji poznámku … „ale jak jste nás učila“ … protože v 60-tých a 70-tých letech se to učilo opravdu trochu jinak … a kromě toho kola dějin, kterým nelze otočit zpět … tam bylo něco i o světlých zítřcích jedné třídy … které může získat vše … a ztratit jen své okovy …
… pokud si měl tak zralé učitele … kteří Tě učili něco ... co nebylo v tehdejších oficiálních osnovách … tak mají moje sympatie a můj obdiv … thumbs up

ad P.S. 2) … v abecedním seznamu aut … který jsem měla k dispozici … byla Alfa Romeo první slušné zahraniční auto …

P.S. 1) … proč se na to ptáš … eye popping smiley
P.S. 2) … jsme úplně mimo téma … a jestliže Tobě je dovoleno debatovat kdekoliv o čemkoliv … tak na mě se snese za chvíli vlna kritiky … takže končím … yawning smiley
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
21. 04. 2010 09:23
... můj názor je , že se Modenovi po jeho zážitcích nedivím, a pokud jde o mě ... já jezdím na Jadran s těmi, se kterými jedu ... kvůli krásnému moři, za pár přáteli, které tam mám(e) ...nebo tam i přijedou z Moravy, Slezska, Čech ...
...tečka ... ( z mé strany )



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (24. 04. 2010 21:43).
Re: Vítejte v Černé Hoře
21. 04. 2010 09:40
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (18. 12. 2012 15:16).
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
21. 04. 2010 09:57
... Milá paní učitelko ...

ad 1) Urazila jste nepřímo mě i ostatní alfisty a skutečně nevím, co Vás vede k tomu, aby jste považovala Alfu Romeo za něco exkluzivního a dávala tuto značku do souvislosti s Fábií jako příklad jakéhosi snobství a povyšování nad "běžnou" populaci

ad2) Je vidět, že na VUMLu ve vašem případě soudruzi nelenili

ad3) ... na vytečkovaný písemný projev ... se skutečně nedá ... ve Vašem podání ... ani koukat, natož to číst ... vypadá to ... jak blbá ... morseovka ... kromě toho ... na toto zde ... má copyright ... Bessy ... otázka ? ... proč se po něm opičíte ? ... chybí Vám ... vlastní nápad? ...

ad4) Proč Bessymu tykáte, když on vám ne ? Považujete se snad za něco lepšího, než on ?eye rolling smiley
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
21. 04. 2010 14:31
zrušeno ...yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (24. 04. 2010 21:44).
Re: Vítejte v Černé Hoře
21. 04. 2010 21:13
Jsem škodovák, nezávidím alfákům nic, spíš naopak, mám svůj názor na tyto stroje,zvláště italské ( nejen automobilového původu) viz názor v jiných vláknech / reportTÜV/.Pokud se týká Chorvatů versus Černohorců, cítím se doma u obou, mám"záchytné" body v obou zemích, nepřipadám si méněcenným, ani mi to není nijak naznačováno.Letos mám v plánu do Č.H., na zpáteční cestě pár dnů v Chorvatsku. Žádný problém, slušní lidé se vždy domluví.Mám asi štěstí, ale tento typ lidí jsem potkal.
Re: Vítejte v Černé Hoře
22. 04. 2010 13:45
Přátelé Jadranu, zkuste prosím tento druh diskuze přesunout na mailovou formu. Toto vlákno je založeno s úmyslem vyměňovat si informace, nikoliv invektiva. Takže s chutí do psaní, které pomůže potencionálním zájemcům v hledání informací. A s chutí ODCHOD, chce li se tu někdo hádat. Hezký den všem jar2004



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jar2004 (22. 04. 2010 23:11).
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
22. 04. 2010 20:55
Tak to je můj "vabank". Buď budu z fóra vyhozena za plenění, nebo to možná nějak ustojím.. Ale musím to říct - protože nad tím přemýšlím - no jo, vždycky mě ten Modena takhle myšlenkově popostrčí.
Pořád jsem myslela a četla, že muže nejvíce ovlivní jejich maminka, pak manželka, možná trochu nějaká milenka...ale že by nějaká Marica Mateljak provdána do Orebiče? Třeba touto písničkou to nějak srovnám, a třeba se i uvidíme mimo Černou Horu/kde je opravdu krásně/ i někde "na chviličku" v Chorvatsku.....Zdraví R.
Pro Modenu:

PS. Vím, že tento problém Tebou popisovaný má širší rozměry, ale někdy je dobré na to všechno pohlédnout z nadhledu - skoro až od sopečného mraku....
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
23. 04. 2010 20:44
Rero, ten obrázek je originál obálka?
Pak by muselo jít o ukázku prolínání československého, černohorského, chorvatského a... a vůbec: vypadá totiž příliš česky - to gramofonové raménko patří na gramošasi Supraphon H20 nebo H21, říkalo se mu "hadí hlava", navrhl ho profesor Zdeněk Kovář v roce 1956 a používalo se pěkných pár let... [www.oldradio.cz]



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Hill (23. 04. 2010 20:46).
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
23. 04. 2010 23:15
Ahojte. Teda, já vůbec nevím,odkud je ta obálka, jen musím konstatovat Hill, že jsi fakt znalec. Já jsem jen chtěla, aby Modena už udělal tlustou čáru za tou "babkou Maricou".A místo, abych jeho navedla na Chorvatsko, tak jsem si začala prohlížet apartmány v Montenegru já - na případný výjezd v 2011/letos už je léto naplánováno/. Nechci kde je moc lidí a hlučno. Jen tam budu muset navnadit rodinku. A našla jsem asi své místo. Koukněte na tu krásu.... Zdraví R.
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
24. 04. 2010 07:54
Rero, díky, ale běhají mezi námi skuteční znalci, já jsem jen lehce zapomínjící pamětník a trochu do toho dělám.
Zpět k tématu: do Černé Hory jsme se zatím vypravovali jen na den dva, ani ne tak za vodou, jako vidět další kousek světa. Ale ten Tvůj objev vůbec nevypadá špatně.
Re: Vítejte v Černé Hoře
24. 04. 2010 08:53
Rero napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ahojte. Teda, já vůbec nevím,odkud je ta obálka,
> jen musím konstatovat Hill, že jsi fakt znalec. Já
> jsem jen chtěla, aby Modena už udělal tlustou čáru
> za tou "babkou Maricou".A místo, abych jeho
> navedla na Chorvatsko, tak jsem si začala
> prohlížet apartmány v Montenegru já - na případný
> výjezd v 2011/letos už je léto naplánováno/.
> Nechci kde je moc lidí a hlučno. Jen tam budu
> muset navnadit rodinku. A našla jsem asi své
> místo. Koukněte na tu
> krásu....[www.kazanegra.com]
> es/fotografije_36_06.jpghttp://www.kazanegra.com/f
> otografije/IMAGES/fotografije_28_06.jpghttp://www.
> kazanegra.com/fotografije/IMAGES/fotografije_24_06
> .jpgZdraví R.

Ano, krása to je. Za lesíkem je Miločer nebo Kraljičina plaža /již mi to vypadlo z paměti/.

Je to šikovně nafoceno, není vidět okolí. Pokud přijedete autem, není kde zaparkovat-zejména v sezoně - budete-li bydlet v nafoceném domku nad mořem. Když už bych tam musel být, tak pouze tam, kde mají vlastní parkovací místo pro hosty.
Co se týče např. nákupu potravin, nemám tušení kde je tam nejbližší prodejna.

Je tam poměrně úzká slepá ulice lemovaná vjezdy k domkům a zákazy zastavení. Nad mořem vede chodník kde jsou restaurace, jedna vedle druhé. Pod chodníkem miniaturní oblázkové plážičky. Na podívání hezké, bydlet bych tam nechtěl. Ale proti gustu žádný "dišputát"...
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
25. 04. 2010 09:52
...Rero,to,co jsi nasla se jmenuje Przno,je tam krasne,ale taky plno lidi,jako vsude jinde....na tak malou zatoku je tam velky hotel a par mensich...ta plaz je v sezonu preplnena...tam klidek nenajdes...






Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fanky (25. 04. 2010 10:16).
avatar Re: Vítejte v Černé Hoře
25. 04. 2010 11:32
Fanky a ostatní, díky. Mám Montenegro dost projeté, tak vím...i že je to Pržno, ale naposledy jsem byla v ČH před 5ti léty. Nevím ještě, kam se příští rok vydám, záleží taky - vždycky jeden díl dovči s rodinou - jiné požadavky, a pak my s manželem sami - zase jiné. Ale ubytko chci vždy v obou případech rovnou u břehu moře. Pak mi je tak trochu jedno kolik lidí/ ale čím méně, tím lépe/, protože se jen okoupu, a jsem na své terase, zahrádce - ve svém soukromí / taky podmínka ubytka/. A v Montenegru je třeba počítat v sezónu s větším množstvím lidí - na plážích skoro všude. Jen dole u Ady Bojany bylo volněji a super, ale zase bydlet bych tam asi týden nechtěla /pořádně jsem si to tam okoukla i vevnitř - v tom komplexu Ada/ - byli tam v těch ubytcích všude nějací brouci... . Mám své priority, a těm podřídím více či méně to ostatní. To už bych pak raději do té Albánie. Četla jsem, že do roku 2014 mají velký plán turistický, a pláže a komlexy a bazény tam budou něco jak v Dominikánské republice. Vypadá ten projekt nádherně a úžasně - a začali ho už realizovat /2009-2014 - ano, mají pětiletku/, ale už to ztratí asi ten prvek volnosti a divokosti, a taky to bude asi dražší. Tak bych to chtěla stihnout ještě tak trochu v té původní podobě. Myslím ale, že se právě v této lokalitě rýsuje budoucnost dovolených. Je tam zaručenější teplo, je tam nádherná příroda, teplejší moře, a možnost dojetí i autem.[albanie.balkan.cz] Zdraví R.
Re: Vítejte v Černé Hoře
28. 05. 2010 13:28
Tak co? Kdy kdo jede? Tady zima jak v Rusku, v MN se to vyčasuje a snad tam bude jako vždy koncem června OK.
Re: Vítejte v Černé Hoře
28. 05. 2010 14:03
To jar.Ahoj no my pojedem zase začátkem září.To je podle mě nejlepší termín.Moře teplé, prázdné dálnice a priváty lacinější.
Re: Vítejte v Černé Hoře
28. 05. 2010 14:32
No u mě to vypadá také až na září , respektivě přelom srpna a září. Chtěl jsem jet teď v červnu, to tam bývá super počasí. Ale asi letos jen jednou a to v září. Dá li Bůh. Ahoj
Re: Vítejte v Černé Hoře
28. 05. 2010 21:59
Sakra, to nas tam bude, my chcem taky letos zkusit MN, ale vyrazime az v pulce zari.
Re: Vítejte v Černé Hoře
28. 05. 2010 22:23
A navíc jsem tak trochu hodně konzervativní, tak pojedu opět na stejné místo - Baošiči. I ceny díky tomu že tam jezdím už léta se mi zdají být VELMI přijatelné. Neopomenu navštívit pláž - zátoku Miriště, a chtěl bych konečně navštívit i něco víc než Tivat a Herzeg.
Re: Vítejte v Černé Hoře
29. 05. 2010 12:43
To Jar2004.My taky pojedeme na stejné místo.Opět Budva,plánuji pokud bude nějáký den horší počasí vyrazit do Cetinje nebo někam jinam do vnitrozemí a objevit ostatní krásy této malé,ale překrásné země.To Jozka v půlce září tam bude pořád počasí o.k.My odjíždíme z Čech na týden pravidelně kolem 8-10 září a loni bylo asi nejhorší počasí za ty 3 roky co tam jezdíme ,bylo pod mrakem nebo pršelo den a půl.Akorát je problém ,že se tam dříve stmívá.Ale jinak ten termin má samé plusy.
Re: Vítejte v Černé Hoře
29. 05. 2010 14:46
Ahoj, my taky letos pojdeme na stejné místo a to také do Budvy. Jen tam pojedeme už v půlce července.
Re: Vítejte v Černé Hoře
29. 05. 2010 22:03
vinklar:

My tak jezdime, protoze driv nemame cas, dvakrat jsem byl CRO a BiH, ted chci zkusit MN. Loni jsme meli vselijak, V HU par stupnu nad nulou (v noci), na Braci petatricet, na istrii patnact a neskutecny slejvak a bourku... Od jiznejsi MN si slibuju stalejsi pocasi, uvidime.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 304
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.