Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.

Autor ahriman 
To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
21. 08. 2007 22:37
Ahoj všem.Možná toto téme nepatří sem do "míst v Chorvatsku". A nikde jinde jsem podobné téma nenašel.No a kde ty místa, kde nelépe vaří - a nebo dělají ta nejlepší jídla - hledat jinde, než zde v "místech v Chorvatsku", že ano. Chtěl by jsem se zde pokusit vytvořit takového malého "průvodce" po restauracích v Chorvatsku / počítám do toho samozřejmě ty klasické restauračky na promenádách, ale i ty jejich vyhlášené " konoby". A nemyslím tím jen nějaká vyhlášená jídla a jen jejich vyložené speciality. Ale i úplně obyčejná a normální jídla. Např. kde a v jaké restauraci dělají podle osobní zkušenosti třeba nejlepší pizzu, čevabčiči, rybu, kalamáry, klobásky, těstoviny, ale i kávu, zmrzlinu a pod. A když člověk v těch končinách bude a nebo je jen navšíví výletem, ví hned, kam si jít dát něco dobrého a zaručeně chutného. Rád by jsem začal třeba jen obyčejnou pizzou. Jsem dalo by se říci průměrný milovník tohoto pokrmu, ael vždy celý rok se já i moji kamarádi / kteří pizzu skoro doma vůbec nejí / těšíme na dovču v městečku Baška Voda a jak tam hned ten večer / a pochopitelně i další / ihned vyrazíme do restaurace jménem " VICTORIA " a dáme si tam jejich pizzu, která podle mě - a mojich kamarádů - nemá ve SVĚTĚ ! ! ! obdoby. Obvzláště jedna - pizza Victoria. Tak že doporučuji všem-až budete v Baška Vodě, okuste ji. Budete na ni vzpomínat celý rok. Mi tam raději jezdíme několikrát za sezonu -samozřejmě ně hlavně kvůli pizze:-) . Ale je to zpříjemění pobytu. Tak jestli má někdo podobné zážitky , budu se těšit na rady. Jo a např. jsem slyšel, že Brač je vyhlášen tím, že tam mají údajně nejlepší jehněčí kotletky. Ty jsem ještě nikdy nejedl. Tak kdyby bylo nějaké vaše doporučení, ještě ltos tam vyrazím:-)
Co obsahuje ta pizza VICTORIA a kolik Kun
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
25. 02. 2008 22:59
Ahoj všichni.No už skoro za 3 měsíce začne to - konečně zase období na cestování do našeho milovaného Chorvatska.V srpnu jsem se tu zmínil o tom, zda by jste sem mohli napsat vaše zkušenosti ohledně gastronomie v Chorvatsku - kde a co hodně moc dobrého jste tam v jejich restauracích jedli. Když bude někdo případně v těch místech, kde se případný božský pokrm připravuje, určitě si každý do dané restaurace rád zajde. Tak když si někdo na báječný pokrm vzpomene, budeme se myslím všichni těšit - ono to dobré jídlo ve večerní restauraci, proložené chladivým a oroseným pivkem k té dovolené patří.smileys with beer
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
26. 02. 2008 00:09
---



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ivak (05. 08. 2008 09:39).
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
26. 02. 2008 13:23
Pršut na Pelješacu v Borje



U Zvonka v Rukavci na Visu, vaří i různý bestie který bych nevzal do hubythumbs upgrinning smileythumbs up smiley




Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
26. 02. 2008 15:57
Tak to jsem rád,že sem napsali již první gastronomičtí " fajnšmekři"smiling smiley. Mě dost zaujala ta " Blitva " a " Dalmatinska pastičada". Jezdím do Baška Vody, tak že Brela co by kamenem ..... Tak že si tato jídla určitě letos dám. Jen by jsem potřeboval od tebe vědět, kde se ta kýžená restaurace přímo nachází.Brelu znám jakž takž - prošel jsem ji v r. 2006 po pláži od Bašky až k tomu, jak je tam v moři pár metrů od chodníku ta malá skalka s nějakou tou borovicí - takový ten obrázek, který se najde hodně v prospektech o Brele. Tak že znám i takové to centrum, kde je malé kotviště a krásné restauračky. Tak pokud to je někde v těch končinách a řekneš mi název restaurace, určitě tam zajdu. Brambory s mangoldem jsem jedl poprve v Chorvatsku a musím říci, že báječné. Ale někomu to chutnat nemusí.K tomu si musí člověk najít cestičku. Já si to dávám v Bašce Vodě vždy s grilovanýmy kalamáry, a je to skvost - něco jako smažený sýr.Ale před tím jsem to také nejedl. Jinak jak jsem psal v mém úplně prvním příspěvku, tak já chodím vždy v Bašce Vodě / píšu záměrně celé jméno - aby někdo nezaměnil s Baškou na Krku. Tak že dále jen už Baška / do restaurace Victoria / je to v samotném centru , cca 100 m od takového malého " kulaťáku" směrem na jih. A tam dělají opravdu nejlepší pizzu, kterou jsem kdy v životě jedl. Na to se těšíme s celou partou vždy už od zimy. A ještě tam dělají moc báječné " rybý talíře". Cena sice myslím asi 100 kn, ale stojí to za to. A pak ještě tzv " talíř - masový mix" - klobásky,pleskavica,telecí játra,vepřové maso a ještě něco, ale teď si fakt nevzpomenumoody smiley - myslím za 80kn. A je fajn, když se člověk během dne vykoupe, udělá nějaký výlet a pak si jde večer sednout právě na nějakou tu báječnou večeři - při které se bude moci letos ještě koukat na EURO ve fotbale / televize a projekční plátna jsou u každá restaurace. Zažil jsem tam již 2x MS a 1x EURO. A je to tam jako kdyby jsme byli doma - plno vlajek Češi pomalovaní, o přestávkách lítání s vlajkama po silnici a pod. - pokud ovšem náš tým je součástí toho mistrovství.Tak já si zase nechám něco napříště - napíšu o báječném " bistru " ve Splitu. No a nevím jak vy ostatní, ale já už vyrážím do Baška Vody 6. června - z Litvínova - s tím, že tam samozřejmě přijedeme někdy ráno a večer už budeme sedět v té " naší" restauraci , budeme si dávat něco dobrého a koukat na zahajovací zápas ve fotbale na ČR - Švýcarskohot smileysmileys with beersmoking smiley
Tak to já se těším na dagnje s česnekovobazalkovou zálivkou. Celé to voní po olivovém oleji a já to miluju. Chodili jsme na ně na Murteru do příjemné restaurace, hleděly na moře a cpali se o dušu. Moje mladší dcera si objednala dvojitou porci a číšník celou dobu nevěřícně zíral jak to do ní padalo. Když pak odnášel hromadu prázdných mušlí a dcerunka si objednala 3 kopce zmrzliny, začal se normálně nahlas řechtat. Dcera se jenom na nás udiveně podívala řekla:,, co je, jsem špinavá na pusi? A to podotýkám, že dcera je jak prouteček, ani já nechápu kde ty hromady jídla ukrývá.
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
27. 02. 2008 02:00
---



Upraveno 3krát. Naposledy upravil ivak (05. 08. 2008 09:38).
Zdravím všechny labužníky, je vidět že tu jsou samí gurmáni s dlouholetejma zkušenostma. My jedeme letos do Chorvatska teprve počtvrté, ale co naši rodinu zatím nejvíc oslovilo je zřejmě "obyčejná " pleskavica. Já mám taky moc rád jakékoliv ryby a letos se doufám konečně odhodlám i k mořským příšerám. Tak mi držte palec Pavel
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
28. 02. 2008 08:33
To Pavelsl :
Aj ja mám veľmi rád pljeskavicu, ale mýliš sa v tom označení " obyčejná ". Pravdou je , že málo čo predstavuje tak strážené "rodinné tajomstvo " ako príprava špičkovej pljeskavice. Napriek dostupným mnohým recepetom v našich podmienkach je ťažké ju " vrhunsku " pripraviť . Keď som manželke jeden takýto recept ukázal len sa smiala . Povedala mi , že zohnať tri druhy teľacieho u nás je nezmysel.
Napriek tomu , by som bol trochu v kurze vlákna . Ideš do Stanići . Tam práve som nenašiel osobitnú dobrú pljeskavicu. Robí ju dobrú však jeden podnik v Omiši ( tučím čiernohorský , či albánsky kuchár ), na prekvapenie pri rive( nábreží ) dobrú spravili v Baške Vode a v Makarskej na Kalalegre ( v starom meste vľavo od námestia ) je jeden podnik špecializovaný na mäsové pochúťky a robia výbornú "punjenu pljeskavicu " Plnená je samozrejme kajmakom t.j. osobitným druhom syra .Po ceste osobitnú možno ochutnať tradične v Like ( okolie Plitvických , Otočac atď 1/3 bravčového, teľacieho a ovčieho mäsa) ale aj v Slavónii.Skús tú punjenu .
Len tak pre zaujímavosť , kde robia dobre spoznáš podľa toho , že je tam plno chorvátov ktorí hovoria do prípravy radami typu " više luka " t.j.viac cibule , " mahune " t.j. zelená fazuľa k tomu a podobne.
Já chci letos okusit nějaké jídlo kolem řeky Neretvy, tedy pokud nebudou chtít nekřesťanské peníze. Vaří tam hlavně úhoře a žáby. [www.hotel-villa-neretva.com]
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
28. 02. 2008 15:53
Teda, za některé z těch jídel by mi i museli nekřesťansky platit. Brr. Mně by asi chutnali jen ty moučníky. Ale proti gustu žádný dišputát.
avatar Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
28. 02. 2008 16:18
No, tak to jsi mě tedy dostala - určitě si to tam najdeme. manžel sice asi zůstane u klasického řízku, ale já se budu kochat hot smiley
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
29. 02. 2008 11:13
Kajmak se levně nakoupí v Bosně - u Mostaru je tržiště, kde se pršut, uzeniny, sýry a kajmak dá nakoupit nesrovnatelně levněji než v Chorvatsku. Kajmak mají uložený v kůžích - vypadá to děsně - někoho by to asi odradilo. Nevím, zda je tržiště v provozu každý den. My tam byli v sobotu. Letos máme naplánovanou cestu (kvůli tomuto tržišti opět přes Bosnu). Viděla jsem tam lidi, kteří nakupovali pršut tak, že si přinesli pytel a nechávali si tam házet šrůtky tak po 10 kusech. A ty ceny byly opravdu o něčem jiném než v Chorvatsku.
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
29. 02. 2008 11:19
jóó, pašticádu, tu já můžu. V Chorvatsku jsem ji jedla zatím jen v hotelu na Visu. Zařadila jsem ji ale doma do jídelníčku a vůbec mi nevadí, že ji musím nechat podle předpisu probublávat 10 hodin. Stojí mi to zato. No a už vím, co bude v neděli na oběd. Zítra začnu vařit a v neděli bude co, no přece pašticáda.
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
29. 02. 2008 11:39
---



Upraveno 1krát. Naposledy upravil ivak (05. 08. 2008 15:06).
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
29. 02. 2008 12:33
Předpisy mám dva. Jen v jednom jsou švestky. V omáčce je dusím. Špikuju česnek. Jo a ocet nedávám, jen víno. Kajmaky tam prodávali dva druhy. Podle toho jak dlouho zrály. Ten jeden byl hustotou něco jako hustý jogurt a ten starší se spíš vzhledem podobal tvarohu. No mňam - a když si představíš, že je to uloženo v kůži z ovce (možná to byla koza, nevím), tak to prostě musíš ochutnat. Ha, ha. Pljeskavica bez kajmaku je pro mě cách.
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
29. 02. 2008 20:12
Můj největší kulinářský zážitek v Chorvatsku byl brodet s polentou naší paní domácí na Hvaru. Když jsme pak viděli na vývěsce cenu za porci v restauraci, tak jsme šli do kolen, nevzpomínám si přesně, ale bylo to v přepočtu asi 600,- Kč za porci. Už jsme ho vařili i doma a docela se nám povedl, ale z mražených ryb to není ono, už se těším, jak budeme vařit z čerstvých ryb ráno nakoupených na trhu nebo přímo z lodi.
avatar Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
01. 03. 2008 07:37
RECEPT:
Brudet (též brudeto, brodet)
Jeho příprava není pracná: ryby (nejlépe je použít několik druhů ryb) se nakrájejí na větší kousky, posolí se a dají se dusit na krátce osmaženou, na kostičky nakrájenou cibulku. Přidá se zelená petrželka, bobkový list, na kostičky nakrájený česnek a rajčata (pár rajčat). Dusí se na mírném ohni, přiklopené, do měkka. nemíchá se, místo míchání se s kastrolem potřásá. Na Jadranu se jí s polentou (kaší z kukuřičné mouky), ale výborné je to i s bramborem nebo bílým chlebem.yawning smiley
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
01. 03. 2008 13:47
Receptů na brodet je mnoho, liší se i podle regionu, ale ještě tam určitě patří i trochu dobrého bílého vína, mimo čerstvých rajčat i dobrá rajčatová šťáva a trochu rozmarýnu, nejlépe čerstvého. Česnekem a cibulí nešetřit. Polentu je nejlepší uvařit do nějaké formy (bábovka, srnčí hřbet), nechat vytuhnout a pak krájet jako knedlík. Mňam. Brodet jsme měli minulou neděli. Dnes typicky po česku - česnečka, kynuté knedlíky s borůvkama.
Anonymní návštěvník
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
01. 03. 2008 17:22
V Drveniku je skvělá restaurace Na Molu tak skvělé špagety s mořskými plody jsem ještě nejedl a na nábřeží v přístavu každý večer grilují makrely s rozmarýnem kus tuším 20 kun to je taky mňamka no a pochopitelně nesmí chybět po cestě odojak-sele na rožni viz fotka smejkaliho.Už to vidím před svým zrakem.
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
03. 03. 2008 14:26
Anonymní návštěvník napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já chci letos okusit nějaké jídlo kolem řeky
> Neretvy, tedy pokud nebudou chtít nekřesťanské
> peníze. Vaří tam hlavně úhoře a žáby.
> [www.hotel-villa-neretva.com]
> =gastronomija&meni=gastronomija

Mám pro tento rok podobný nápad, možná se u Neretvy i nějaký den zdržet. Nevím kdy jedete, ale my až koncem srpna na Pelješac. Tak pokud se vrátíte dříve, budu moc ráda když se podělíte o zkušenosti.
Vracíme se na konci června, dám vědět.
avatar Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
03. 03. 2008 17:22
Vlnka a Anna:
My odjíždíme na Pelješac až 10. 9. , tak se také budu těšit na vaše zkušenosti. Když jsem ty fotky ukázala manželovi, tak řekl, že mě tam doveze, ale najíst se půjde raději jinam ...... to tedy opravdu, ale opravdu nechápu proč? spinning smiley sticking its tongue out
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
03. 03. 2008 17:38
Rosmarine napsal(a):
-------------------------------------------------------
> ... Když jsem ty fotky
> ukázala manželovi, tak řekl, že mě tam doveze, ale
> najíst se půjde raději jinam ...... to tedy
> opravdu, ale opravdu nechápu proč? spinning smiley sticking its tongue out

Já to nechápu taky (vážně). Kousek za Ploče směrem k Neretvě je po pravé straně restaurace Teta Olga. Tam mají taky žáby (mimo jiné) a jsou vynikající. Nejsou obalované, jen stažené z kůže, vykuchané a zakleslé nožky dozadu. Na první pohled se zdá, že z toho talíře vyskočí. Po prvním kousnutí zapomenete na příkoří a cpete se a cpete. thumbs up smiley
Když má ale někdo slabej žaludek, musí si vozit z domova vepřo-knedlo-zelo. tongue sticking out smiley

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Náhodou to může být dobré, jen abych pak nekvákala. spinning smiley sticking its tongue out
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
03. 03. 2008 18:23
Žáby i šneci se v Čechách kdysi běžně konzumovali. V 2006 jsem nazbíral asi 150 šneků, podle receptů na webu připravil - neskutečná dobrota. Bohužel, všichni už jsou dávno prič.

smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
05. 03. 2008 16:40
Ahoj všichni.Tak to jsem ani nečekal, že si budeme tak hodně předávat naše zkušenosti s báječnou chorvatskou gastronomií. Je to fajn. A nevím jak vy. ale já jsem už zařadil do svých výletů i místa, kde si nějakou tu vaší doporučenou dobrotu můžu dát. Jelikož jezdím do Baška Vody, tak musím na báječné hovězí do Brely, a pak se cestou na výlet do Dubrovníka zastavím někde v těch místech v údolí řeky Neretvy a dám nějakou tu " žabku či úhoře".Jelikož se chystám i navýlety na ostrovy Hvar a Brač, tak by mě zajímalo, jestli někdo nemá zkušenosti s jídlem na ostrově Brač. Jeden známý mi říkal, že někdy před lety jedl na Brači báječné jehněčí kotletky - že je tím prý Brač vyhlášený. Ale již si nepamatuje, kde to vlastně přímo byl. Jinak mám ještě jednu dobrou zkušenost s jedním takovým úžasným " Bistrem " ve Splitu. Je to na začátku " pěší zony " směrem k přístavu / na začátku je rest. Mc Donalds. Tek hned asi 10-15 m od něho je bistro, kde dělají takové ty bagetky, plněné arabské chleby a pod. + různé sladké chorvatské pečiva. A ty bagetky a chleby jsou plněné pršutem, několika druhy sýrů a pod. a v kontaktním grilu na počkání zapečené. Tak že pokaždé, když tam jsem, tak pochopitelně a sampzřejmě Mc Donalda míjím a svůj zrak a nos směruji k tomuto bistru.Dokonce jsem jeden čas uvažoval, že by jsem něco podobného udělal i v mém městě, ale už jsem si takových věcí v podnikání užil dosti, a tak si to raději dám v tom Splitusmiling smiley. Jo a taky se určitě zastavím - jak někdo psal - v Drveníku a dám si tam rybku přímo z grilu. No už to vše bude za 3 měsíce. Myslím že se už všichni zde těšíme až vyrazíme na cestu do Chorvatska a sebou na cestu tu správnou " českou svačinu" - on ten řízek má několik chutí. Jinak chutná normálně, jinak na Vánoce a pak snad úplně nejlépe někde na dálnici na dpočívadle. Ta cesta do Chorvatska je přeci jen úžasná,co?hot smiley
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
05. 03. 2008 18:33
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (19. 12. 2012 19:58).
Re: To nejlepší z nejlepšího z gastronomie - kde hledat.
05. 03. 2008 20:16
Máš pravdu. Na to kouzlo "cesty na dovču " se těšíme už několik měsíců předem. Cestou tím pádem hodně stavíme - každé tak 2 hodky - a řízek, chleba s máslem a uherákem / pocho že maďarským / a vajíčka na tvrdo nikdy nechybíthumbs up smiley. Káva a cígo na závěrsmoking smiley . A báječné zastávky jsou pak v Mariboru v raních hodinách na pumpě OMV / min. rok nove rekonstruovaná - myslím / , pak několik během dálnice v Chorvatsku a závěrečná jako ty - vedle mostu nad řekou Krka. To už je moc fajn . Jak píšeš - kafčo a jede se. Cíl už nadosah.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 247
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.