Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Mostar

Autor pedro111 
avatar
mdr
Re: Mostar
13. 08. 2021 13:58
avatar Re: Mostar
13. 08. 2021 19:14
raschi napsal(a):
-------------------------------------------------------
> V Mostaru jsme se stavovali 9.8 pri ceste ze
> Sarajeva dale do Dubrovniku. V pohode zdarma
> zaparkovano vedle Frantiskanskeho klastera, ve
> starem meste mraky lidi. Na hranicich BiH zadny
> problem, chteji to same co Chorvati (OP a covid
> pasy).

Byli jsme tam také 9.8. a divil jsem se, že tam skoro nikdo není... Až budu doma vložím fotky... Téměř prázdný Mostar (cca 15:00).

Mdr, ano, tam se dá parkovat, akorát je to moc na slunci... Obvykle parkují o pár desítek metrů dál, pěkně ve stínu pod stromy smoking smiley

Michale, tak projeto.... a rychleji, než zmiňovaný výlet Drašnice - Omiš thumbs up smiley
Re: Mostar
14. 08. 2021 07:26
Pánové nechci se s tím chlubit ani polemizovat,ale já na tom parkovišti byl už trochu dříve,viz můj příspěvek o trochu výše a to právě ten kostel opravovali asi kvůli tomu bezplatné a hlavně stín pod stromy.
Re: Mostar
14. 08. 2021 08:23
Pavle, o pár desítek metrů dále pod stromy je myšleno parkoviště severně za kostelem, nebo západně u těch paneláků, či co to je?
Re: Mostar
14. 08. 2021 22:05
My jsme parkovali tady, pod stromy pred vjezdem na to placene.
avatar Re: Mostar
29. 08. 2021 12:08
Včera probíhal v Mostaru mezinárodní závod ve skocích z mostu. Je to asi fakt zážitek. Nebyl někdo?

[www.redbull.com]
Re: Mostar
04. 10. 2021 15:18
Cestou do Mostaru i zpět jsem si všiml následující věci: na Bosenské straně jsou na směrových ukazatelích škrtnuty nápisy azbukou, zůstali jen napsané latinkou. To vše v blízkosti hranic s HR. Cestou zpět jsem vstupoval do HR jinudy (Vinjani Donji, tam přechod Mali Prolog), zde bylo krom toho na sloupech výzdobeno HR vlajkami, v mnoha obcích. Více ve vnitrozemí nic takového není. Že by to byl nějaký nesouhlas s tím, že je tato část území v BiH? Nebo to má nějaké jiné vysvětlení?
avatar Re: Mostar
04. 10. 2021 17:06
Nejvíc si v BiH na "azbuku" (cyrilici) potrpí v Republice srbské (nezaměňovat se Srbskou republikou, to je jiný samostatný stát), ve Federaci Bosny a Hercegoviny to již není oblíbené...
To jsou ty dvě největší součásti... a pak k tomu ještě atypické Brčko (letos jsme u Branka bydleli s Bosňákama z Brčka).
Mostar leží ve Federaci cca 20km od "hranice" s Republikou Srbskou... rovněž Jajce leží ve Federaci kousek od této "hranice".
Re: Mostar
04. 10. 2021 17:50
Pavle dobrý, ale teď v tom mám guláš tuplem. Bylo by možné to přeložit do řeči mého kmene?
Brčko, Republika srbská x Srbská republika....
avatar Re: Mostar
04. 10. 2021 20:18
Michale, tady máš něco o Brčku, Republika srbská je na území Bosny a Hercegoviny, zatímco Srbská republika tvoří federaci s Černou Horou.
Jestli je na tom něco k nepochopení, tak snad jen to, proč se tam po tolika historických změnách územní příslušnosti a prakticky stejném jazyku dávno nevyignorovali na nějaké hranice, hlavně na ty vnitrostátní.
avatar Re: Mostar
04. 10. 2021 22:38
Možná to ještě zjednoduším pro snažší pochopení, (stát) Bosna a Hercegovina ("Bosna" ) se skládá ze "tří částí", z Federace Bosny a Hercegoviny (Michale, na Google mapách, při vhodném přiblížení, tu "hranici" kousek od Mostaru či Jajců snadno najdeš), Republiky srbské a regionu (distrikt) Brčko. graficky
Federace Bosny a Hercegoviny (ta jedna část ze tří) je ještě další "složenina" z 10 kantonů, respektive federálních jednotek. Republika srbská ze 7 žup(?) se svoji vládou atd.
Jednoduché, ne? thumbs up smiley


Srbská republika je jiný suverénní stát.
(Jardo, federace s Černou horou, opět? Něco mi uniklo?)

Jak psal již Jarda, pochopit historický vývoj (včetně novodobého) je pro mne těžký oříšek (spíš nepochopitelný ořech)... ostatně i pro domácí smoking smiley
avatar Re: Mostar
05. 10. 2021 05:50
Nene, to něco uniklo mně, nějak jsem zapomněl, že to Srbové a Černohorci před 15 lety taky rozpustili.
A pak se v tom vyznej...
Re: Mostar
05. 10. 2021 10:16
Pánové díky, ač pokus o vnesené světlo jen přidalo stínysmiling smiley
Vím, že je v tomto mnoho nelogického. A tak nechám mnoho HR vlajek vlajících na sloupech v BiH i škrtnuté nápisy v azbuce raději u ledu.
Re: Mostar
08. 07. 2022 07:59
Mohu se zeptat na parkování v Mostaru? Byl někdo letos, aktuální info? díky
Re: Mostar
08. 07. 2022 10:34
V sobotu se od 15 00 neplatí.
Nám se povedlo přijet z prava města od směru Metkovic, kolem McDonald a parkovat přímo v ulici u schodů na muslimskou část mostu.
Automat chce jen jejich, tak to nám vyšlo.
Jinak stoupnout si asi nějak bezpečně i pro auto. Oni se s tím tam nemazou. Borec predemnou mi prohl SPZ. Dvě místa za mnou si q7 stouplo šikmo že stál na chodníku až u zdi na schodech. Asi si toho auta moc navazil, protože ten rypák měl fakt "orypany".

Lidi tak akorát, ale to byl červen.

Můj druhý osobní tip je ulička za rozbitou knihovnou nebo co to je za budovu. Hned na tečku doleva a doleva. Je tam jednosměrka, ve které bylo vždycky nějaké místo a pak to bylo na druhou část mostu také pár set metrů.
Re: Mostar
08. 07. 2022 10:34
Loni v záři jsem byl, parkoval jsem tam, jak již o kousek výše uvedl raschi, ale jen o jeden panelák blíže k hlavní. Pěkně ve stínu pod stromy. Alespoň nebylo auto rozpálené, jako by bylo o pár metrů dříve na parkovišti vedle kostela, které bylo bezplatné. Místo jsem našel bez problémů.
Re: Mostar
08. 07. 2022 22:00
Loni jsem parkoval koncem srpna u tohoto kostela, parkoviště velké, volně přístupné a co jsem koukal, tak řetěz se zámkem hodně orezlý, tak to snad ani nezamykají. Bylo ve všední den a stál jsem tam cca 12,00-15,00.

43.337641,17.809281
Franjevačka 1, Mostar 88000, Bosna a Hercegovina
Re: Mostar
09. 07. 2022 09:19
Ano, to je to, o čem jsem psal. Kousek dál u těch paneláků (číslo 16) se dá parkovat pod stromy.
Re: Mostar
09. 07. 2022 14:02
Ulice Maršala Tita.
V půlce jsou schody ke zlatnictví.
Je tam šance že tam bude místo.
A jste blízko mostu.
Ale je to samozřejmě jednoprujezdova akce typu, díra, narvu to tam.
Re: Mostar
04. 08. 2022 16:08
Parkování v Mostaru předevčírem kolem poledne opět bez problému pod stromy vedle Františkánů. Lidí bych řekl stejně jako loni.
Re: Mostar
10. 05. 2023 17:13
Je to samozřejmě haluz, podle dnů a hodin.
Mohu se zeptat, kolik tam bylo stupňů?
avatar Re: Mostar
10. 05. 2023 17:50
Tady se někdo nemůže dočkat spinning smiley sticking its tongue out
Mrkni na Meteoblue.com,
jsou tam i online kamery.

"MILUJI CESTOVÁNÍ, ALE NESNÁŠÍM NÁVRATY."
Re: Mostar
11. 05. 2023 15:38
Opačně to je, já už tam byl mnohokrát. Ale zajímá mne, když se tu pisatel rozepsal, kolik stupňů bylo teď v době, kdy jezdí jen Ti skalní. Já byl ještě na ledovci.
avatar Re: Mostar
11. 05. 2023 16:25
Myslím, že my všichni jsme tam byli již mnohokrát, ale je fakt, že nejlepší je tam Silvestr spinning smiley sticking its tongue out

"MILUJI CESTOVÁNÍ, ALE NESNÁŠÍM NÁVRATY."
Re: Mostar
13. 05. 2023 09:02
Žena mě letos ukecala, že přenocujeme v Mostaru. Bydlíme v hotelu Hercegovina. Máte někdo s tímto místem zkušenost? Díky.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 56
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.