Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Mostar

Autor pedro111 
mdr
Re: Mostar
13. 08. 2021 13:58
13. 08. 2021 19:14
raschi napsal(a):
-------------------------------------------------------
> V Mostaru jsme se stavovali 9.8 pri ceste ze
> Sarajeva dale do Dubrovniku. V pohode zdarma
> zaparkovano vedle Frantiskanskeho klastera, ve
> starem meste mraky lidi. Na hranicich BiH zadny
> problem, chteji to same co Chorvati (OP a covid
> pasy).

Byli jsme tam také 9.8. a divil jsem se, že tam skoro nikdo není... Až budu doma vložím fotky... Téměř prázdný Mostar (cca 15:00).

Mdr, ano, tam se dá parkovat, akorát je to moc na slunci... Obvykle parkují o pár desítek metrů dál, pěkně ve stínu pod stromy smoking smiley

Michale, tak projeto.... a rychleji, než zmiňovaný výlet Drašnice - Omiš thumbs up smiley
14. 08. 2021 07:26
Pánové nechci se s tím chlubit ani polemizovat,ale já na tom parkovišti byl už trochu dříve,viz můj příspěvek o trochu výše a to právě ten kostel opravovali asi kvůli tomu bezplatné a hlavně stín pod stromy.
14. 08. 2021 08:23
Pavle, o pár desítek metrů dále pod stromy je myšleno parkoviště severně za kostelem, nebo západně u těch paneláků, či co to je?
14. 08. 2021 22:05
My jsme parkovali tady, pod stromy pred vjezdem na to placene.
29. 08. 2021 12:08
Včera probíhal v Mostaru mezinárodní závod ve skocích z mostu. Je to asi fakt zážitek. Nebyl někdo?

[www.redbull.com]
04. 10. 2021 15:18
Cestou do Mostaru i zpět jsem si všiml následující věci: na Bosenské straně jsou na směrových ukazatelích škrtnuty nápisy azbukou, zůstali jen napsané latinkou. To vše v blízkosti hranic s HR. Cestou zpět jsem vstupoval do HR jinudy (Vinjani Donji, tam přechod Mali Prolog), zde bylo krom toho na sloupech výzdobeno HR vlajkami, v mnoha obcích. Více ve vnitrozemí nic takového není. Že by to byl nějaký nesouhlas s tím, že je tato část území v BiH? Nebo to má nějaké jiné vysvětlení?
04. 10. 2021 17:06
Nejvíc si v BiH na "azbuku" (cyrilici) potrpí v Republice srbské (nezaměňovat se Srbskou republikou, to je jiný samostatný stát), ve Federaci Bosny a Hercegoviny to již není oblíbené...
To jsou ty dvě největší součásti... a pak k tomu ještě atypické Brčko (letos jsme u Branka bydleli s Bosňákama z Brčka).
Mostar leží ve Federaci cca 20km od "hranice" s Republikou Srbskou... rovněž Jajce leží ve Federaci kousek od této "hranice".
04. 10. 2021 17:50
Pavle dobrý, ale teď v tom mám guláš tuplem. Bylo by možné to přeložit do řeči mého kmene?
Brčko, Republika srbská x Srbská republika....
04. 10. 2021 20:18
Michale, tady máš něco o Brčku, Republika srbská je na území Bosny a Hercegoviny, zatímco Srbská republika tvoří federaci s Černou Horou.
Jestli je na tom něco k nepochopení, tak snad jen to, proč se tam po tolika historických změnách územní příslušnosti a prakticky stejném jazyku dávno nevyignorovali na nějaké hranice, hlavně na ty vnitrostátní.
04. 10. 2021 22:38
Možná to ještě zjednoduším pro snažší pochopení, (stát) Bosna a Hercegovina ("Bosna" ) se skládá ze "tří částí", z Federace Bosny a Hercegoviny (Michale, na Google mapách, při vhodném přiblížení, tu "hranici" kousek od Mostaru či Jajců snadno najdeš), Republiky srbské a regionu (distrikt) Brčko. graficky
Federace Bosny a Hercegoviny (ta jedna část ze tří) je ještě další "složenina" z 10 kantonů, respektive federálních jednotek. Republika srbská ze 7 žup(?) se svoji vládou atd.
Jednoduché, ne? thumbs up smiley

Srbská republika je jiný suverénní stát.
(Jardo, federace s Černou horou, opět? Něco mi uniklo?)

Jak psal již Jarda, pochopit historický vývoj (včetně novodobého) je pro mne těžký oříšek (spíš nepochopitelný ořech)... ostatně i pro domácí smoking smiley
05. 10. 2021 05:50
Nene, to něco uniklo mně, nějak jsem zapomněl, že to Srbové a Černohorci před 15 lety taky rozpustili.
A pak se v tom vyznej...
05. 10. 2021 10:16
Pánové díky, ač pokus o vnesené světlo jen přidalo stínysmiling smiley
Vím, že je v tomto mnoho nelogického. A tak nechám mnoho HR vlajek vlajících na sloupech v BiH i škrtnuté nápisy v azbuce raději u ledu.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 16
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.