Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
avatar
FAT
Re: Dopravní předpisy
30. 04. 2011 00:57
Myslím, že okolo MPZ (CZ, SK) už toho bolo popísaného dosť a stále sa okolo toho aj dosť diskutuje. Podľa mňa to je trochu zamotanejšie. To označenie nevyplýva zo žiadnych dopravných predpisov ani vyhlášky, nezáleží to ani od toho, či ste v EU, alebo niekde inde. Naše dopravné predpisy len píšu o tom, ako to má vypadať. História vzniku a súčasnosť je ale trochu iná. Označenie vzniklo niekedy okolo roku 1950 a bolo to v Medzinárodnom dohovore o vzniku a uznávaní zelenej karty, alebo tak nejak sa to menovalo. ČSR k tomu dohovoru pristúpila trocha neskôr. Dohovor vznikol preto, aby sa zjednotili otázky okolo zodpovednosti za škody pri nehodách. PZP tak ako ho poznáme dnes bolo iné. Zelená karta a ani medzinárodná platnosť poistenia neboli automaticky vystavené po zaplatení PZP. ŠPZ boli v každej zemi iné a bolo ťažko na prvý pohľad určiť odkiaľ to auto pochádza aj preto, že stretnúť auto z cudziny sa nepodarilo denne. Členské štáty sa teda dohodli, že zabezpečia, aby pri opustení domovskej krajiny bolo auto vybavené PZP a označené MPZ. Práve tá MPZ bola akousi vtedajšou zelenou kartou ako ju poznáme dnes. Svet sa začal zmenšovať a my dnes bežne cestujeme po svete. Dopravné predpisy sa menia ako na páse. Národné dopravné predpisy sa zjednocujú, dnes už aj škôlkár rozozná odkiaľ auto prišlo. Zelenú kartu každý dostane od poisťovne. Nikoho nezaujíma, že aj u nás funguje kancelária zelenej karty. Ten medzinárodný dohovor je platný furt, aj keď sa všetko rieši cez nové predpisy a zákony. Tak nejak to funguje aj v USA, kde často počuť o vtipných zákonoch z roku 1800, ktoré sú platné, ale nikto ich nezrušil. No a stačí jeden iniciatívny úradník čo vyčíta nejaký nezmysel a celý svet má zábavu. Je jasné, že tú mizernú MPZ dnes už nikto nepotrebuje, ale nikto ju ani nezrušil. Možno, že už ani nemá kto. Jednostranne možno môžu krajiny vyhlásiť, že už sa necítia byť viazané týmto ustanovením, ale to by asi nič neriešilo. Tak ja osobne to označenie vozím a nič neriešim.
avatar Re: Dopravní předpisy
04. 05. 2011 11:35
Nikda jsem neměl vylepené "CZ" i když jsem měl starou značku a nevadilo to při cestě do Chorvatska nikomu, loni jsem se vracel přes Lenti a ejhlé, Maďarský celník na mne že proč to nemám, já mu ukazují na novou spz vč.EU+CZ a anglický, že pokud vím tak Hungarioland že je také v EU, tak na oplátku na mne ať odemknu kufr....tak jsem mu musel ukázat špinavé prádlo a jeli jsme dál, tak že je to doslova a do písmene o tom kdy potkáš vola.
avatar Re: Dopravní předpisy
04. 05. 2011 11:59
Citaci
Bukowski napsal
... tak, že je to doslova a do písmene o tom, kdy potkáš vola....
...kterému uniforma rozšiřuje ramena, dodám já.
eMPéZetka je zkrátka dnes dobrá jen k buzeraci, když si nějaká uniforma chce zchladit žáhu. Jednomu vadí, že chybí, druhému se nelíbí, že má podtisk vlajkou, třetí se ohání nedostatečnou výškou písmen a čtvrtý má pindy, že na ní nemá co dělat jméno, natož logo pojišťovny, a chce ho odstranit... to je výběr z zhruba každé třetí cesty jižním směrem (na západ ani na sever od nás ani policejní kontrola neměla o nějakou CZku zájem, a to nemám ještě modrý pruh: na zdržovací držkování, i když bez následků, bylo bohaté převážně Rakousko a Slovinsko, jednou na švýcarsko-italské hranici, jen už nepamatuji, na které straně. V Chorvatsku, Bosně a Hercegovině to nikoho nezajímalo. Na výjezdu z Černé Hory, jen začali, zaměstnal je tam kdosi jinou užitečnou činností, tak jsem ani nečekal, až tu závoru zase spustí, a mazal zpět do Chorvatska....
avatar Re: Dopravní předpisy
04. 05. 2011 12:43
To Hill: Svatá pravda, ale to je tak asi vše co můžeme dělat s tím syndromem nadřazeností, že se podělíme o své z cest, neboť nevíme data ani času kdy se opět subjekt vynoří přímo před námi a nám nezbude než s úžasem zírat nad tím kam až lidská hloupost může zajít...
Re: Dopravní předpisy
05. 05. 2011 13:10
[www.hak.hr]

Néní tam uvedeno , jestli to mají v nějakém současném.zákoně . Pouze se odvolávají na mezinárodní úmluvu z r.1968 .
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 12:55
Nevím, jestli se to tady někde už řešilo, ale víte, že ve Slovinsku je na kruhových objezdech přednost zprava - neplatí tedy absolutní přednost vozidel jedoucích po kruhovém objezdu !?

____________________________________________________
Metajna (Pag), 3x Tučepi, Slatine (Čiovo), Zaostrog, 7x Hvar
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:04
Já myslím, že je to stejné i u nás. Tam, kde nejsou před kruhovým objezdem značky platí přednost zprava.
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:11
To myslíš,že u nás v ČR,není-li před kruháčem dej přednost v jízdě,a na kruháči před každým výjezdem DZ hlavní silnice(což už dnes není takřka nikde),tak je přednost z prava?To už přeci řadu let neplatí!Jedu-li po kruháči,jsem přeci na hlavní,to už platí snad 7-8 let.(V ČR!)
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:17
Mě ale zajímá,a našel jsem jen dohady,jak to je se zrušení platnosti DZ(např.omezení rychlosti) po průjezdu křižovatkou,v HR,SLO?Nemáte někdo odkaz kde je to napsáno?Plno dohadů jsem nalezl zde a na vedlejším fóru,ale nikde to není oficiálně popsáno jako třeba www.uamk.cz?
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:19
A podle čeho poznáš, že jedeš po hlavní??
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:23
fUpraveno 1krát. Naposledy upravil L.K. (14. 01. 2013 21:10).
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:26
L.K. napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Jurajs, odkud jsi, abych věděl, kde si mám dávat
> na kruháči na Tebe bacha? yawning smiley
> Na kruháči má už několik let přednost ten, kdo po
> něm jede. Pokud to není značkama upraveno jinak.
> To máš dobrého anděla strážného, že jsi se na
> kruháči za ta léta s nikým nepotkal thumbs up


Zákon 361
Ridic vjíždející na kruhový objezd oznacený dopravními znackami "Kruhový objezd"
spolecne se znackou "Dej prednost v jízde!" nebo "Kruhový objezd" spolecne se znackou "Stuj, dej
prednost v jízde" musí dát prednost v jízde vozidlum a jezdcum na zvíratech jedoucím po kruhovém
objezdu a organizovanému útvaru chodcu a pruvodci vedených a hnaných zvírat se zvíraty jdoucími
po kruhovém objezdu.
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:34
fUpraveno 1krát. Naposledy upravil L.K. (14. 01. 2013 21:10).
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:37
To by ale znamenalo, že jestli tam je značka nebo není je úplně jedno. Vždy by měl přednost ten na kruháči. A to se mi nezdá. Zjistím u policie a budu referovat. spinning smiley sticking its tongue out
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 13:47
Takže by to mělo být asi takto:
Hlavní silnice vždy končí křižovatkou, tedy i vjezdem na kruhový objezd bez značek.
Kde u kruhového objezdu nejsou značky, jedná se o klasickou křižovatku bez značek, kde je přednost zprava. Na druhou stranu musím dodat, že kruhových objezdů bez značek je velmi málo.
Toto jsem našel v zákonu 361.

Pokud se pletu, opravte mě. Ale prosím citací ze zákona kde to bude popsáno, ať vím kde dělám chybu.Upraveno 2krát. Naposledy upravil Jurajs (08. 05. 2011 13:53).
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 15:22
Jurajs, máš to správně. A také to platí v celé Evropě (i když nebylo jednoduché převědčit navrhovatele zákona o tom, že je nejvyšší čas vyhradit kruhovému objezdu vlastní paragraf - předtím byl schovaný v ustanovení o křižovatkách a výklad tvůrce zákona zcela nesmyslně vyžadoval blinkr i při vjíždění a průjezdu, protože se na něm přece třikrát měnil směr jízdy... Prošlo to až s argumentem, že je blbost na něm ukazovat jindy, než při jeho opouštění, ať nemusíme přemýšlet o tom, zde jsme na jedné nebo druhé straně Šumavy, kde je zakázáno ukazovat jindy, než při opouštění kruháku (D, B, NL, CH) nebo se neukazuje vůbec a při opouštění se v zájmu plynulosti provozu ukazovat doporučuje (A), nota bene, když mají brzy být hranice brzy jen papírově) a je to jednoduché:
- není-li na kruhovém objezdu přednost upravená dopravními značkami, platí přednost zprava, tedy mají přednost vozidla na kruhový objezd vjíždějící
- je-li přednost upravena dopravním značením, platí toto dopravní značení.
Protože při současné hustotě provozu by první varianta příliš zdržovala (na ni jsou málokde kruháky dost velké), používá se změna přednosti v jízdě pomocí dopravních značek tak, že mají přednost vozidla po kruhovém objezdu jedoucí.
To ale znamená, že kdekoli v Evropě lze narazit na kruhák bez značek, tak bacha na to!!!Upraveno 2krát. Naposledy upravil Hill (08. 05. 2011 17:52).
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 17:48
----->Hill thumbs up,
to "bacha na to" jsi měl podtrhnout....
jinak také TADY
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 18:02
--->Mack: Podtrženo a zvýrazněno.
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 19:47
s těmi kruháči to můžu potvrdit.Na Ukrajině jsou kruháče ošetřeny dopravními značkami.Avšak na těch velkých,které přetínají čtyřproudovku,či silnici s hustým provozem,platí přednost zprava,na ostatních je to řešeno klasicky "dej přednost v jízdě" ,anebo stopkou. V Chorvatsku jsem se taky s tímto setkal,ale už si nepamatuji kde.Fakt se dívejte na značky !
avatar Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 20:47
... nechtěl jsem ... ale ( jak říká Mack ) nedalo mi to navézt se i do tohoto vlákna ... když je to o dopravních předpisech ... yawning smiley
... v pátek mě v serpentinách za Černou Horou ( E461 ) ... předjel tento rychlík, v plně obsazené Octávce ... ještě jsem ho viděl, jak znovu podobně předjížděl za Lipůvkou ... před Kuřimí ...
tentokrát do Brna dojel ... confused smiley


Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 20:55
neboj,nějaký kamion je mu souzen...
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 21:38
fUpraveno 1krát. Naposledy upravil L.K. (14. 01. 2013 21:09).
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 22:16
L.K. napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Že ale ta "chrochtávka " šlape, co "Frantíci"?
> yawning smileythumbs up


Frantíci už byli dávno doma.thumbs up smiley
Re: Dopravní předpisy
08. 05. 2011 23:54
Já mám frantíkovské nové Picasso, motor v něm nechrochtá, zato si v kabině chrochtám já tichem a měkkostí jako v kočáru. Ale fakt je ten, že mám jen 150 koníků a tak se nemohu s tvrdou chrochtající Oktávkou rovnat.
avatar Re: Dopravní předpisy
09. 05. 2011 07:51
avatar Re: Dopravní předpisy
18. 05. 2011 21:25
Dopravní zpravodajství i obrazem
[www.hak.hr]
Re: Dopravní předpisy
03. 06. 2011 10:48
Info z dnešnej tlače... dopravné +iné informácie

Šťastnú cestu thumbs up (mňa to čaká žiaľ až budúci rok...)

[cestovanie.pravda.sk]Upraveno 1krát. Naposledy upravil viktor294 (03. 06. 2011 10:48).
avatar Re: Dopravní předpisy
03. 06. 2011 22:16
viktor294 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Info z dnešnej tlače... dopravné +iné informácie
>
> Šťastnú cestu thumbs up (mňa to čaká žiaľ až budúci
> rok...)
>
> [cestovanie.pravda.sk]
> horvatska-dni-/sk-kcestovanie.asp?c=A110603_091831
> _sk-kcestovanie_p12


Vyhnúť sa úplne plateniu slovinských diaľničných poplatkov pri ceste k Jadranu sa dá iba priamou cestou cez Maďarsko a hraničný priechod Goričan.

Tato věta svědčí o tom, že hodnota celého článku se rovná nule.
avatar Re: Dopravní předpisy
03. 06. 2011 22:30
Inu, Jana Véghová nečte toto fórum a uzávěrka vydání se nebezpečně přiblížila...
Re: Dopravní předpisy
04. 06. 2011 11:47
> Tato věta svědčí o tom, že hodnota celého článku
> se rovná nule.

Nikoli, hodnota je záporná smiling smiley
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 45
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.