Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Do Střední Dalmácie přes Bosnu?

Autor Prof.Klaus 
avatar Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 09:06
V druhé polovině srpna jedu do Omiš-Duče. Přesun proběhne v noci z pátku na sobotu. Vím že to není zrovna nejlepší čas, ale ubytování mám dojednáno jak dojednáno mám a pochopitelně taky nepojedu sám…. Abych pravdu řekl, jezdíme v tento nejméně příznivý čas střídavě HR a Itálie a vždy jsme to přežili. Přesto ale chci možné problémy minimalizovat a proto jsem se již rozhodl pro cestu přes Maďarsko (poprvé), tím odstraním známé problémy Slovinska. Obávám se však, a myslím, že oprávněně, kolon kolem tunelů. Vím, řešení je jet po staré (je to taky jedna z variant o kterých uvažuji), ale vymyslel jsem si i variantu přes Bosnu a Hercegovinu. Mám představu, že v Praze zřídím Canaris skupinu (švagra), který v sobotu ráno na www.hak.hr zjistí situaci a dá nám vědět. Tou dobou budeme zhruba před Zábřehem a budu se tedy moct rozhodnout…..

Ještě před účinným „vyčištěním webu“ jsem v daném fóru Doprava prostudoval všech 5 vláken týkajících se cesty přes Bosnu. Dokonce jsem si jedno vybral a tento příspěvek tam přilepil. Hodný admin se však rozhodl, jak se rozhodl, ještě jednou díky a všechny vlákna týkající se Bosny nejsou, tedy zakládám nové.

Ale k problému, v těch vláknech prakticky všichni popisovali cestu více na jih, konkrétně přes Mostar. Já díky tomu, že jedu do Omiše bych danou trasu využil zhruba z 1/3 a dále jinak. Konkrétně:
hranice HR - Banja Luka – Podbrdo (obvyklá trasa na Mostar), ale za tím Podbrdem se odbočuje na:
Livno – Podgradina (kolem nějakého jezera) – Katuni – Gata – Omiš

V podstatě celá cesta je po silnicích, které jsou označeny M-*/E***, tedy domnívám se, že jde o mezinárodní silnice.
Na navigaci i-GO jsem si s tím hrál a zjistil jsem, že daná trasa ve variantě přes HU by měřila z Prahy 1111 km, plánovaný čistý čas 14,22 hod. Klasika, tedy tunely, ale opět přes HU by měřila 1134 km, čas 12,45 hod. Rozdíl je tedy necelé 2 hodiny. Kolika kilometrová fronta u tunelů to je? Já tipuji něco mezi 5 a 10 km. No a cesta v hezkém prostředí je podle mého názoru příjemnější než poskakování v koloně na rozpálené dálnici.
Znáte někdo danou trasu? Myslíte, že je to schůdné bez následného nákladného servisu auta rovnajícího se téměř GO? Nebo si myslíte, že máte rodinku natolik rádi, že ani náhodou?
Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 09:50
Išiel som to ,mnoho rokov dozadu pár krát. Tie údaje plánovačov trasy pre túto cestu sú časove nezmyselné. Aj keby sa stálo 2 hodiny pred tunelom vždy je diaľnica , alebo stará cesta rýchlejšia.
Chápal by som takúto cestu cez deň . Užijem si kľukatú cestú údolím rieky Vrbas, zastavím sa v Banja Luke v mešite , v terasovitom Jajce.. Túto časť však pôjdete v noci . Od Podbrda ide cesta síce bez ľudských sídiel ( teda podľa plánovačov rýchlo ), ale neuveriteľnou mesačnou krajinou, kde okolie pred Kninom po straej vyzerá ako zelená záhrada. Nad ránom cesta bude stúpať stúpa až do výšky 1000 metrov v pustatine kde hrozí "sunčani udar " t.j. oslepenie slnkom v krajine sivobielych skál bez vegetácie proti horizontu. Záver od priehrady sa stále krúti po úzkych cestách krásnou krajinou ktorú však s vyťahanými očami je ťažké užiť. V noci táto cesta snáď len so svokrou ak chcete dediťsmiling smiley
avatar
XXX
Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 09:58
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 06:29).
avatar Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 10:05
to doky1:
no právě, že BIH bych přejížděj už ve dne. Cestu přes HU neznám, pojedu poprvé, ale předpokládám, že u Zábřehu budu mezi 8 a 9 hodinou. No a řidiči, v případě problémů, budeme dva. Sice ten náhradní řidič je dcera, ale má mou školu... Když to přeženu, napráská i italovi v Římě...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Prof.Klaus (18. 05. 2007 10:13).
Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 10:19
f



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Fido (19. 12. 2012 22:09).
Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 12:11
To pán prof. Klaus :
Musíme si rozumieť. Predpokladám , že medzi 8-9 hod. u " Zábřehu " sa rozumie Záhreb ináč nehovorme o nočnej jazde. To by samozrejme šlo, ale aj tak sa to nedá podľa mňa urobiť skôr ako dojazd podvečer. Obdivuje sa krajina lepšie pri jazde ktorá nenasleduje po ceste v noci- netýka sa to len vodiča , ale aj posádky.
Okrem toho ak ide o čas jazdy ,v prípade ,ak je voz o 8-9 hod. pri Záhrebe kolóna nočných jazdcov je dávno pred tebou a naviac napríklad to , že tunel sv. Rok bude cez sezónu otvorený v oboch tubusoch riziko kolón výrazne znižuje .
Podľa mojich skúseností krútiť sa v teréne pri výlete do 100 km je pasia - po mnohohodinovej jazde už otrava . Takže sa rozhoduj.
avatar Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 13:17
to doky1:
no, abychom si rozuměli, vyjíždíme pravidelně o půlnoci (před cestou ty 2, či 3 hodiny spánku mě plně vyhovují). Na Rajce budu přibližně před 4, svítat bude zhruba o půl šesté, to budu hluboko v Maďarsku (a protože danou cestu v HU pojedu poprvé nebudu, alespoň za tmy, moct moc „tlačit na pilu“) a domnívám se tedy, že odhad být u Záhrebu mezi 8 a 9 hodinou je reálný.
No a zkušenosti mám takové, že právě ty opravdové „noční jezdce“, kteří např. z Prahy vyjíždějí večer pak potkávám na různých odpočívadlech polomrtvé a spící, v lepším případě tvoří (spolu s místními, kteří se v klidu vyspinkali a vyjeli k moři) kolony, které právě dojedu. No, a jak jsem psal, v Praze budu mít výzvědnou skupinu sledující na webu situaci a pokud bude příznivá, je dálnice a tunely jasná volba. Jenom se připravuji na situaci, kdy to bude naopak. Ono totiž prožít po x hodinové cestě dalších x hodin v poskakující koloně je taky krajně nepříznivé a i pro posádku asi mnohem otravnější než jízda zajímavou a neznámou krajinou.

EDIT:
např. v současné době podle jejich webu je kvůli velkému větru dočasně uzavřena část A1 mezi tunelem Sveti Rok a Posedarje + další úseky. No, a pokud např. nastane totéž v sobotu a v sezoně, bude tam takový zmatek, a to asi i na staré (spekulace), že BIH za určitých podmínek může být osvobozením



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Prof.Klaus (18. 05. 2007 13:55).
Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 14:22
To prof.Klaus :
Myslel som to len dobre ak som spomenul svoje skúsenosti. Pokiaľ si rozhodnutý vyskúšať niečo nové tak budeš v pohode.Naviac sa strategicky pripravuješ ako na inváziuu aj so štábom doma smiling smiley
Ak pôjdeš v tomto časovom slede skôr by som sa v sobotu obával "čepu" t.j. zátky pre Omišom.Spliťania sa chodia kúpať až do 13,oo Možno by stálo za úvahu, či už v Splite v Mravinciach, alebo neskôr v Strožanaci odbočiť cestou cez Srinjine -je to o 6 km viac, ale ak ideš do Omiš Duče tak na rozdiel od Omišu ešte pred mostom sa vrátiš a neuviazneš.
PS. Ak je nepohoda v počasíiná ako "bura" za sv. Rokom potom je ešte nebezpečnejšia v horských zjazdoch.Prvý dážď vytvára z prachu také mazľavé mydlo , že kto to nezažil- neuverí.V čase keď ideš ty, bura nie je taká frekventovaná resp. v takej sile, ako teraz a počiatko 6 mesiaca pod Obrovacom.
avatar Re: Do Střední Dalmácie přes Bosnu?
18. 05. 2007 14:57
to doky1:
jj, mýdlo jsem už zažil, poprvé při první dovolené v HR v roce 93, z rukou mám vánočku ještě teď. Taky jsem zažil, někdy před 6-ti lety, bouřku s průtrží cestou do Zadaru při přejezdu hor (už ani nevím jak se jmenovaly a mapu nyní při ruce nemám, ale do cíle už mnoho nezbývalo a byla tam tuším přečerpávací elektrárna). Půl hodiny jsem stál na nějakém parkovišti a vyjel až to skoro ustalo. Stejně se na silnici z hor valilo tolik vody, že jsem měl ty vánočky znova….
Že bych přijel do Duče z nevhodné strany vím, ale vyřešil bych to na místě.
K té invazi, to víš, štěstí přeje jen připraveným…… Ale taky dovolenou chci prožít v pohodě a za to mě nějaká drobná příprava stojí. No a hlavně mě jde o to, zda v případě, že tam pojedu, jsou mé předpoklady správné. Mám na mysli časové (rozdíl v čase jednotlivých tras), další předpoklad, že nedojedu s autem na šrot, že mě tam s největší pravděpodobností neoloupí banda lupičů (je jedno, zda klasických, či uniformovaných) apod.
Ale opakuji, pokud zprávy budou takové, že tunely jsou průjezdné bez většího zdržení, je volba jasná. Vždyť do té Bosny si můžu udělat výlet během pobytu. I když Dubrovník by asi byla lepší volba, naposledy jsem tam byl, to už je pěkně dlouho. Každopádně za Tvé informace a názory dík.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 211
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.