Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

JAK SVÍTIT ?

Autor prha 
prha
JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 08:10
v jiném fóru Veronika cituje pasáž z letáčku "Jezděte bezpečně", který je rozdáván na hranicích HR při příjezdu. Já ten leták dostal už dvakrát. Je zde uvedeno :
Při jízdě ve dne, musejí být na motorových vozidlech rozsvícena potkávací, nebo parkovací světla. Pokuta 300KN.

Myslím, že to tak nemá být, ale v Zakonu o sigurnosti prometa je:
Članak 102.
(1) Na motornim vozilima za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.
Dálková světla se v Zakonu nazývají duga svjetla.
Co jsou to dnevna nebo kratka svjetla?

JIRKO Z RIEKY, jak je to prosím?


Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 11:18
tipnul bych: "denni, neboli potkavaci" winking smiley
avatar Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 11:31
Co jsou to denní světla ?
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 11:43
Denníma světlama svítíme přes den, nočníma v noci, potkávacíma když se s někým potkáme, dálkovýma do dálky. Co na tom kurňa hoši není jasné???

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 11:54
predpokladam, ze denni svetla jsou pouze sysnonymem k potkavacim smiling smiley
...doufam, ze nam to JIRKA Z RI brzy objasni....

P.
prha
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 12:02
jardo
eště mi přelož co jsou chorvatsky kratka svietla a sem spokojenej, když ili je dle slovníku NEBO
chodac
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 14:51
Denní světla jsou speciální světla, má je např. BMW (myslím, že jsou to ty kroužky u 5xx řady), jsou určena pro denní svícení, tzn.jsou dobře vidět, ale neoslňují. Jedná se tedy o další světla na voze parkovací (ty malinkatý), potkávací (používají se za snížené viditelnosti), dálková a světla pro denní svícení
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 16:14
Prha:
No přece logicky - krátka světla jsou na svícení na "krátko = malá vzdálenost". Kdyby si mněl ještě nějakou nejasnost, s důvěrou se dotaž!!! grinning smiley

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
prha
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 16:20
jardo
ty polyglote, tak to by mne ani ve snu nenapadlo
kolika hvězdičkového bavoráka máš?
asi tě takové ptákoviny nezajímají, kdo umí, tak umí
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 17:25
Prha: Bingo!!! Zlatá Oktávka, nemá probléma jak a čím svítit. Ale vážně - pakovací světla jsou opravdu, ale opravdu, jen na pakování !!!

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
prha
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 18:18
tak jsme se pobavili
snad jen jediné
když Nacionalny program sigurnosti cestovnog prometa v HR vydá v destitisícových nákladech letáčky (možno víc), které jsou určeny pro naše CZ cestovky a turisty na hranicích a je tam zřejmá a dost zavádějící chyba o svícení ve dne, tak naše plky pro příští snad rok někoho trknou.
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 19:18
kde je ta Veronika, rozpoutala diskuzi o svícení, brání se, že má tu blbost z chorvatskýho letáčku a pak napíše, že "jel manžel schválně s parkovacíma a žádnej policajt ho nezastavil". To, že by měli svítit kvůli vlastní bezpečnosti a ne kvůli policajtům je pro ní, jak je vidět, přeci jen asi až na druhý koleji.
JIRKA Z RI
Re: JAK SVÍTIT ?
31. 08. 2005 23:31
...MOJE JIŽ DOST STARA TEMPRA (SW 2000 AUTOMATIC, 1994) MA JEN SVETLA NA NOC, TEDY DALKOVA ("DUGA"winking smiley, PAK POTKAVACI ("KRATKA" DRIVE "OBORENA"=STLUMENA), SVETLA NA MLHU A PAK JEŠTE TA MALA "POZICIONA" - V ČEŠTINE SNAD PARKOVACI...TA NOVA "DNEVNA"=DENNI ( VIZ VYSVETLENI PRHY) SE TEHDY JEŠTE DO AUT SERIOVE NEMONTOVALA...ASI JEN VE ŠVEDSKU...TI SVITI SNAD JIŽ 15 LET CELY DEN...NEJSEM V TOMHLE MOC DOMA...AHOJ!
prha
Re: JAK SVÍTIT ?
01. 09. 2005 17:45
jirko z ri
díky
k nám ty "denní" světla ještě nedorazila
ale bude to asi dost brzo- jako reflexní vesty v Austrii.
Peťas
Re: JAK SVÍTIT ?
01. 09. 2005 21:40
chodac napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Denní světla jsou speciální světla, má je např.
> BMW (myslím, že jsou to ty kroužky u 5xx řady),
> jsou určena pro denní svícení, tzn.jsou dobře
> vidět, ale neoslňují. Jedná se tedy o další světla
> na voze parkovací (ty malinkatý), potkávací
> (používají se za snížené viditelnosti), dálková a
> světla pro denní svícení


S tím BMW to myslíš špatně. Jsou to jenom parkovačky....
chodac
Re: JAK SVÍTIT ?
02. 09. 2005 14:34
Děkuji za vysvětlení.

Onehdá probíhal podobný dotaz, co je to denní světla ve Světě motorů, a tam to ten člověk (redaktor) popisoval tak, jak já. Já bohužel BMW nemám, ale na nich prý někde ty světla jsou. Omlouvám se tedy za mystifikaci. Jinak u nás se prý denní světla mohou též používat, i když to zákon nikterak neupravuje. Opět vycházím z článku ve Světět motorů. Rozhodně bych ale nechtěl o té problematice diskutovat s dopravním policistou jak u nás, tak v Chorvatsku.
Karel z HK
Re: JAK SVÍTIT ?
02. 09. 2005 19:14
No samozřejmě, že ty opravdu lepší auta mají denní světla za čas je budou mít určitě všechny. A diskuze o tom co blbě přeložili je snad jen pro blba, normální lidi za jízdy svítí tlumenejma a to nejlépe po celý rok. To abych byl vidět a ne protože to někdo nařídí!!!!!!!!!!!
Re: JAK SVÍTIT ?
02. 09. 2005 20:28
jo, přesný
avatar Re: JAK SVÍTIT ?
02. 09. 2005 23:55
Karel z HK + Jirka

samozřejmě že i u nás jsou motoristé se svícením papežštější než papež

v Německu se svítit nemusí

ve Francii, když svítiš ve dne, tak se na tebe dívají jako na autoškoláka

a mají tam v D i F malinko lepší auťáky než naše pekáče

v Řecku nesmíš !!! svítit ve dne ve městech





Upraveno 1krát. Naposledy upravil mack (03. 09. 2005 08:14).
Re: JAK SVÍTIT ?
04. 09. 2005 16:37
máš pravdu a Němci to taky striktně dodržujou. Ty si nerozsvítěj ani kdyby padaly hovna s hákama.
Re: JAK SVÍTIT ?
07. 09. 2005 04:13
V Chorvatsku i Slovinsku (stejně jako v Itálii) platí při DENNÍM svícení povinnost rozsvítit obrysová nebo potkávací světla (při souvislém osvětlení vozovky jiným zdrojem ,ble ,ble ,ble se ponechává na vůli řidiče volba světel.-To je přesně případ svícení ve dne). Totéž platí pži osvětlené vozovce VE MESTECH A OBCÍCH ,nikoliv mimo ně ,za tmy.
Zákony o provozu na pozemních komunikacích jsou jednou z podmínek přístupových jednání k EU - bodový systém stačili např.zavést dříve než my , nicméně každá země má právo upravit si jednotlivosti podle svých podmínek (známý nesoulad jízdy a přednosti v jízdě v kruhovém objezdu,nebo různé maximální tychlosti,povolené Zákonem v té které zemi).
prha
Re: JAK SVÍTIT ?
07. 09. 2005 08:18
hm, tak diskuz může začít znovu od začátku
tak Veronika měla dle shapeta pravdu
avatar Re: JAK SVÍTIT ?
07. 09. 2005 19:10
prha napsal(a):
-------------------------------------------------------
> hm, tak diskuz může začít znovu od začátku
> tak Veronika měla dle shapeta pravdu

No ale shapet píše Totéž platí pži osvětlené vozovce VE MESTECH A OBCÍCH ,nikoliv mimo ně ,za tmy. a to se mě teda nějak nezdá. To by znamenalo že pokud funguje pouliční osvětlení tak můžu jet v noci ve městě na parkovací světla jestli to dobře chápu. No uznej prho sám jestli jsi někoho takového někdy potkal (nemyslím výjimky, například zrovna včera večer jsem za úplné tmy potkal auto které nesvítilo vůbec což je samozřejmě výjimka).

V prvním příspěvku jsi citoval jejich zákon a Jirka z RI to vysvětlil, takže já myslím že asi není už nad čím bádat...






** Petr **
Re: JAK SVÍTIT ?
08. 09. 2005 11:48
"Denní" světla má dnes téměř každa Nova Octavia II - díky speciálnímu přepínači nastaví řidič toto osvětleni do doby,kdy se mu bude chtít - auto zapíná světla okamžitě a vypíná několik sec.po vypnutí motoru - hlavní je,že svítí s menší intenzitou,kterou si vyhodnocuje čidlo.
To,že večer téměř nikdo nejezdí na obrysovky je snad konečně konec takovému hloupému předpisu - naopak se podívejte na italské ulice ve městech,kde je toto používání(v souladu se zákonem) stále neskonale bohatě využíváno.V Chorvatsku jsem to neviděl nikdy,a to tam jezdím od r.1975 ! :-).
FiL
Re: JAK SVÍTIT ?
08. 09. 2005 11:59
Nechápu proč to vůbec řešíte. Světla mám zapnutá pokaždé, když sednu do auta i u nás a nemám to kvůli nějakým předpisům, ale aby mě každý viděl. Nejhorší je, když jede auto , které nesvítí a ještě je tmavé barvy, za slunečného dne silnicí obklopené lesem, popřípadě, když je pod mrakem po dálnici 160 km/h. Vždiť ta žárovka stojí pár korun....



Upraveno 2krát. Naposledy upravil (08. 09. 2005 12:01).
avatar
XXX
Re: JAK SVÍTIT ?
08. 09. 2005 14:06
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 07:22).
FiL
Re: JAK SVÍTIT ?
08. 09. 2005 14:45
To XXX
Jsem rád, že nejsem sám smiling smiley Jinak já nic řešit nemusím, protože mám Fiata a ten po vypnití klíčku sám zhasíná světla smiling smiley
prha
Re: JAK SVÍTIT ?
08. 09. 2005 21:06
Já to beru selsky, proč mám svítit v poledním ostrém slunci, třeba na dálnici?
Benzin pomalu už stojí dost přes tři pětky. Svícení ve dne zvyšuje spotřebu benzinu o cca o deci na 100 km (samozřejmě zanedbatelné, ale...)











Upraveno 1krát. Naposledy upravil (09. 09. 2005 06:26).
avatar
XXX
Re: JAK SVÍTIT ?
09. 09. 2005 14:05
...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil XXX (03. 04. 2008 07:21).
FiL
Re: JAK SVÍTIT ?
12. 09. 2005 10:06
Přesně tak, ta deci je i tak přehnaná, to bys musel svítit se všemi světli na autě najednou, včetně dálkových a mlhovek smiling smiley Když si vezmu že klima mi stojí 0,5l / 100 km a ta má údajně odběr 7-11kW, tak co si potom vezmou 2 žárovky po 55W a dvě po 21W? Řekl bych že 0,0nic smiling smiley A i kdyby to byla ta jedna deci, tak si myslím, že 3,3 kč na 100 km je dobrá jistota a každý mě vidí.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

ajax , Hill , Mi
Hosté: 219
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.