Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Jedno auto alebo viac áut ?

Autor Pyke 
Pyke
Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 12:20
Ahoj,
trúfol som si založiť vlákno, vopred sa ospravedlňujem, ak tu už niečo takéto existuje, avšak tých vláken je tu už toľko, že sa v tom človek nevyzná.

Rád by som poznal vaše názory na cestovanie a zážitky pri samostatnej jazde (jedno auto) alebo pri jazde dvoma a viacerými autami pohromade. Ja chodím už roky samostatne, ale pravdupovediac, vždy mám trochu strach, že sa niečo stane (porucha, nehoda a pod.) a potom budem odkázaný len a len na seba. V tomto prípade je lepšie, keď ide viac áut pohromade. Na druhej strane ale pri jazde dvoma autami sa treba vždy prispôsobovať tomu druhému a takáto viachodinová jazda môže byť doslova utrpením pre rýchlejšie auto alebo zručnejšieho šoféra.
Aj jedno aj druhé má svoje plusy i mínusy, preto uvítam vaše zážitky a skúsenosti z oboch variánt cestovania na dovolenku.
My jsme byli zvyklí jezdit celá léta na dovolenou sami. Ne, že bychom se nesnažili někoho vzít sebou, ale nějak se nikdo nikdy nenašel. Buď neměli peníze nebo dovolenou v jiný termín nebo tak nějak. Letos poprvé se naši známí rozhodli, že vyrazí s námi. Jenže známí nejsou zvyklí cestovat, takže když si udělají během roku výlet, je to max. do 100km. A teď měli najednou jet nějakých 1200 km. Už předem jsme z toho měli hrůzu a ta se bohužel vyplnila. Snad každou hodinu stavěli, po naší dálnici (D1) jeli max. 100km/h, v Maďarsku jeli max. 70-80 km/h a když jsme konečně dorazili na chorvatskou dálnici - bylo to v noci, nikde žádná auta, tak aby konečně uklidnili syna, tak ho rozepli z pasů a dali spát na zadní sedačky, no a protože měli strach, tak jeli max. 80km/h. To jsme vydrželi do Záhřebu, pak už potřebovali "spací" přestávku, takže jsme zastavili u benzínky, my si dali kafčo, trošku se protáhli, odpočinuli a dál pokračovali bez nich, s tím, že se sejdem až na místě. Opravdu se to nedalo vydržet. Musím říct, že cesta z Ústí nad labem nám trvala neuvěřitelných 18 hodin. To bylo na silné nervy. Cestou zpátky jeli naštěstí o dva dny dřív než my, a tak jsme byli doma za 11 hod. V klidu, bez překračování rychlosti s menšími přestávkami na kafčo, toaletu a protáhnout se. Takže závěr: pokud vzít někoho sebou, tak se ujistit, že jezdí aspoň tak jako vy a že je zvyklí jezdit na delší trasy. Jinak jet raději sám.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 13:12
Jednoznacne sam, bol som raz vo dvojici ale nebolo to dobre, siel som druhy z dovodu silnejsieho auta, lenze sledovat stale pred sebou kamosa. To ma mohol rovno tahat na lane bolo by to to iste. Jednak sa pretahuje doba cestovania a bol som viac unaveny.
To, ze ked sa nieco stane ma vyhodu v tom, ze Ta neodtiahne cudzi ale spolucestujuci, pokial nemas nahradne diely a mechanika vo vedlajsom aute tak je to stale na Tebe a na Tvojej penazenke.
Max. by som bol ochotny ist tak, ze by sme si urcili max. 2 body kde by sme sa stretli, ale aj to sa mi zda o nicom.
Moj nazor.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 13:36
eye rolling smiley thumbs down Určitě hodně záleží na tom, s kým jedeš. Většinou jezdíme sami, ale několikrát jsme také s někým jeli, pokud je dobrý řidič a má dobré auto, tak to jde. Někdy je ale dobré auto a přesto nestíhá. Naše zkušenost je, že je prostě lepší jet sám, rozvrhneš si cestu, jak potřebuješ, zastávek není tolik /např. rozdílné tankování, čekání na hranicích/, celkově je to rychlejší. Navíc, když se ti ten druhý pořád ztrácí, tak pokud se ti něco stane /nebo jemu/, těžko si pomůžete. My jsme letos takto jeli s jedním méně zkušeným řidičem, ztratil se nám hned na výjezdu z odpočívadla na dálnici, prostě neumí šlapat plyn a to byla fakt katastrofa. Po dálnici jedeš 100 km/hod., už tě málem předjíždějí kamiony a oni stále nikde. Dálnice pak ztrácí smysl a ty nervy!!! Cestou zpět jsme se už trhli a ať si dělají, co umí, už se to fakt nedalo. Někdy s námi jel také dobrý řidič, držel se nás a fungovaly smluvené signály - např. zablikání, když nás dojede apod. To pak šlo. Ale stejně - pořád někoho sleduješ, nejedeš v pohodě.

Jo, jo....člověk je pak podstatně rychleji unavený, protože sledujete auta před sebou a ještě hlídáte auta za sebou, jestli vás konečně dojeli ty správný světla nebo ne.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 13:58
V dnešní době mobil. telefonů (samozřejmě s roamingem) přece není nutno jezdit "na dohled". Jeli jsme takhle tři auta do Norska, pokut to bylo na dohled, byla to hrůza. Pak někoho napadlo, že každý pojede jak chce (ale stejnou trasu) na spojení mobilem, a ejhle - pohodička.
Někdo tady na jiném vlákně psal (byl asi z HR - Damir?), že Chorvati se nás bojí, protože jezdíme v kolonách se všemi důsledky (hromadné předníždění, nepouštění mezi sebe apod.). Ani se jim nedivím.

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
To se lehce řekne, nejezděte na "dohled", ale když tví "spolucestovatelé" nemají ani mapu Chorvatska, jak mohou jet jinak, než na dohled. A i to "na dohled" nás stálo neskutečné množství provolaných minut a sms, protože jsme je neustále někde hledali. Nasadili jsme na dálnici standardní rychlost 130km/h a jeli...a najednou koukáme....a ejhle, za námi tma a nikde nikde nikdo. No jak říkám, jízda hrůzy. Nikdy více.
pavel56
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 14:11
máte někdo zkušenosti s využitím pmr stanic při společné jízdě více aut?
Nevím, co je pmr, ale mám vynikající zkušenost s jednoduchými vysílačkami (teď si nevzpomínám na značku, Made in China),- nákup DATART, dosah 3 km- skutečnost v nezakrytém terénu- dálnice - do 10 km,po cestě do Splitu i zpět vzájemné spojení bezva,navíc komunikace mobilem " leze do peněz"- zejména v zahraničí.Jediná nevýhoda = žerou baterky,my jsme se na cestě tam " vykecávali"- příště si vezmu dobíjecí.Náklad- nevím přesně,do 2 tis., jdou výborně využít i doma(např. běžné volání v obchodě-"táto, jaký pivo ti mám koupit?- 11, nebo 12?".
Nevím, co je pmr, ale mám vynikající zkušenost s jednoduchými vysílačkami (teď si nevzpomínám na značku, Made in China),- nákup DATART, dosah 3 km- skutečnost v nezakrytém terénu- dálnice - do 10 km,po cestě do Splitu i zpět vzájemné spojení bezva,navíc komunikace mobilem " leze do peněz"- zejména v zahraničí.Jediná nevýhoda = žerou baterky,my jsme se na cestě tam " vykecávali"- příště si vezmu dobíjecí.Náklad- nevím přesně,do 2 tis., jdou výborně využít i doma(např. běžné volání v obchodě-"táto, jaký pivo ti mám koupit?- 11, nebo 12?".
Nevím, co je pmr, ale mám vynikající zkušenost s jednoduchými vysílačkami (teď si nevzpomínám na značku, Made in China),- nákup DATART, dosah 3 km- skutečnost v nezakrytém terénu- dálnice - do 10 km,po cestě do Splitu i zpět vzájemné spojení bezva,navíc komunikace mobilem " leze do peněz"- zejména v zahraničí.Jediná nevýhoda = žerou baterky,my jsme se na cestě tam " vykecávali"- příště si vezmu dobíjecí.Náklad- nevím přesně,do 2 tis., jdou výborně využít i doma(např. běžné volání v obchodě-"táto, jaký pivo ti mám koupit?- 11, nebo 12?".

SORRY, napřed to nešlo poslat, teď koukám, vzalo to všechy pokusy.Trpělivost přináší růže, ale "zasv..í fórum.



Upraveno 2krát. Naposledy upravil (15. 08. 2005 14:46).
jednoznačně je lepší jet sám a když už s někým jedeš,domluvit si předem místa,kde se sejdete.Třeba hranice atd.Jak máš někoho hlídat za sebou,nebo dojíždět před sebou je to vždy na prd.Jinak jestli ten první jede 130 km/h ten další musí jet asi 150 km/h aby ho stačil dojíždět!Ten zadní,musí být lepší řidič s lepším autem a ne naopak.Jezdívali jsme s přáteli na dovolené společně(někdy i kolona 5ti aut),ale bylo to tak únavné,že už raději jezdíme každý sám a sejdeme se až na místě.
Pyke
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 14:51
Išli sme raz s kolegami z prace 2 auta do Hannoveru na vystavu Cebit. Naozaj sa nedá stále sa vidieť. My sme sa vopred dohovorili, kde sa vždy počkáme, a to tak, že sme mali rovnaké mapy a tam sme si vyznačili benzínové pumpy. Musím sa ale priznať, že mám pocit, že keby som šiel sám, tak som v cieli rýchlejšie. Mali sme dve zhruba rovnaké autá, ale stávalo sa, že jeden na druhého niekedy na pumpe čakal aj 3/4 hodiny. Tie vysielačky, o ktorých píše Kadlus sú síce fajn, ale 10 km dosah mi pri jazdách do vzdialených lokalít pripadá dosť malý.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 15:05
Věrča: spolucestovatelé, kteří nemají mapu, nejsou spolucestovatelé, ale paka. A s takovými paky se na dovču jet opravdu nedá. Soudě podle dotazů zde na některých vláknech mám dojem, že takových bezmapých pak, jedoucích dokonce sólo, je tady hodně.
Vzkaz všem podobným: Vážená paka, první co udělám, když někam jedu, tak si koupím mapu !!!

smiling smileysmiling smileysmiling smiley
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 15:30
to Pyke : sám
Pyke
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 15:35
Veď hej, asi nebudem meniť tradíciu a opäť pôjdem sám. Moje auto má iba 1 rok, tak snáď pofrčí ako hodinky tak ako doteraz.
avatar Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 17:55
Já jezdím sám a tak mě to vyhovuje, souhlasím se všemi argumenty které tu byly napsány proti jízdě více auty. Kdybych už byl nucený jet s více auty, tak asi bychom si určili pár bodů kde se sejdem a kdybych viděl že to není to pravé, tak bychom si řekli že se sejdem prostě až na místě.

Pokud jde o strach z nehody, poruchy auta atd., z toho zase takový strach nemám. Všechno o čem vím že není na autě úplně OK nechám před dovolenou opravit, prohlédnout, no a protože na cestě si na autě stejně sám nic neudělám kromě výměny žárovky nebo kola, tak mám k pojištění auta taky nějakou asistenční službu a samozřejmě sebou vezu i mobil a tel.čísla na "žluté anděly" autoklubu příslušné země.

Kdyby nás jelo více aut, stejně si asi moc nepomůžeme protože doby kdy se jezdilo se starými škodovkami či wartburgy a vozily se v kufru náhradní díly protože si to auto člověk opravil sám na silnici už jsou dávno pryč grinning smiley. Navíc každý má dneska mobil takže v případě nějaké opravdové nouze není problém si zavolat a i když už budu někde daleko před těmi známými, tak se pro ně mohu případně vrátit. Já myslím že to jsou takové krajní situace které nejsou důvodem k tomu, abych jel s někým "na dohled". Pokud ale nějaký spolucestovatel nemá ve svém autě mapu, náhradní žárovku nebo pojistku, nebo vyjede na cestu s prázdnou rezervou, to je už potom jeho blbost.

** Petr **
I v a n a
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 19:02
Taky mám zkušenost, že jízda s někým "na dohled" je daleko více únavná a taky delší. Zkusili jsme to jednou s bráchou - a vzdali zhruba po třetině cesty; ani vzájemné čekání na odpočívadlech nebylo to pravé. Na druhou stranu - jezdím v autě sama s třemi dětmi a pocit, že kdyby se něco stalo mně, tak co s nimi, je dost nepříjemný. Takže v mém případě jsem raději, pokud jede stejnou trasu zhruba současně ještě někdo, ale omezujeme se jen na to, že při každé zastávce pošleme druhému SMS "jsme tam a tam". Pro kontrolu, že je vše v pořádku a kdy se dá čekat, že se sejdeme v cíli. Pokud ale jedou jen dospělí, popř. dva dospělí s dětmi, ten můj důvod odpadá.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
15. 08. 2005 19:13
Mám stejný názor jako Petr, Ivana má taky pravdu, ale je fakt, že jako řidič(-ka) -dobrodruh jsem projela kus Evropy sama se synem, v té době ještě neřidičemsmiling smiley
Pokud jde o zkušenost v případě "s někým" (tohle občas musím absolvovat u nás na krátké trasy), tak je to pro mne nepohodlné a omezující.
Shrnuto: na delší trasy maximálně někoho spřízněného na mobilu...
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
16. 08. 2005 13:16
Pro Verču i ostatní:
Přesně to se nám stalo - naši spolucestovatelé na všem možném se předem domlouvali a pak den před odjezdem večer, a to do Řecka /1750 km/, nám oznámí, že nemají atlas ani mapu, chtěli jet prostě za náma jen s vytištěnou trasou z PC, která byla navíc jiná než naše! Byl jsem z nich na infarkt, tak ještě druhý den šli a atlas koupili - a hodil se, občas měl lepší značení než náš. První jet nechtěli ani za nic, jeli poprvé. Takže jsme to odnesli všechno my včetně dvou pokut! A domluva telefonem - byli ztracení skoro hodinu zrovna v Bulharsku, kterého jsme se nejvíc báli a myslíš, že zavolali nebo napsali SMS -??? Ani nápad, psali jsme my!!! Fakt k nasr..í!!! angry smiley angry smiley angry smiley
skier
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
16. 08. 2005 22:23
Máte asi pravdu, že jet sám je pohodlnější a méně únavné. Ale dá se to vcelku dobře i s více auty, pokud jsou aspoň trochu dobří řidiči, jsou domluveni na způsobu jízdy, vzájemné komunikaci a vyhoví si. Pokud není zvlášť silný provoz, dá se vcelku v pohodě ve třech autech jet většinu cesty na dohled (především na dálnici) a pak je i pěkný pohled, když např. všechna tři auta jako na drátku nasadí na předjetí a zase se stejně zařadí, ... Samozřejmě ten první musí koukat dozadu, nechat všude dost místa, počkat na další,..., ten poslední to zase musí umět dotáhnout. Důležité je si vyhovět navzájem a brát samozřejmě ohled na ostatní. A pokud se týče vzájemné pomoci: moc se hodilo, když se kolega s proraženým chladičem ploužil přes SLO a každou chvíli doléval vodu, že jsem s druhým autem mezitím objížděl opraváře a vrakáče až jsem sehnal něco na opravu (spojení vysílačkami v tu chvíli k nezaplacení). Moc se mi jindy hodilo, když mi někdy kolem půlnoci v Gračaci odešel kus elektriky vč.brzdových světel a kolega to dojel až do Splitu za mnou a kryl mi záda, abychom stihli trajekt (místní by mě asi zezadu trefil při prvním brzdění). Ale nic takového nikomu nepřeji, jenom že to není úplně jen ve prospěch sólo jízdy.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
18. 08. 2005 13:52
Taky se přikláním k variantě jet sám. Bohužel letos se nám to nepodařilo a táhli jsme za sebou další dvě auta. V jednom nepříliš "vyježděný" řidič, ve druhém menší dítě, které mělo potřebu čurat asi 2x do hodiny. Už po projetí Maďarska jsem měla infarktové stavy a zařekla se "že nikdy více....". Cesta na Makarskou nám trvala 17 hodin a to jsme nenarazili na žádnou zácpu ani pomalou kolonu. Ale těch zastávek...!angry smiley
Jarda J.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
19. 08. 2005 20:16
dada: podle mě nemáš tak docela pravdu. Když jede více aut je alespoň nějaká jistota když se ti něco stane. Jako mě když jsme se vraceli z dovolené na Pelješacu mě asi 50 km. před Vídní v 00.30 hod. přestal dobíjet alternátor.Musel jsem počkat do rána a s kamaradem jsme z aut přahazovali baterky a tak jsem dojel na hranice. Kdybych jel sám musel bych koupit baterku za 113 euro. v Rakousku u Shellu nebo odtah. Ta cesta na Makarskou za 17 hodin je nádhera my jsme jeli na Pelješac za 23 hodin. Jen přes Slovinsko 3.5 hod. Já vím, že to je hrozná cesta , ale vždyť jedeš na dovolenou a není kam spěchat. Ty co spěchali tak tam už jsou a mají podel cest pomníky. Zdravím Jarda.
Michal_P
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
19. 08. 2005 20:52
Tie skusenosti asi mame vsetci rovnake. Pri jazde viacerych aut to jednoznacne viac vycerpava, aj ked su priblizne rovnako rychli. Samozrejme, ma nieco do seba prehodit so znamymi dojmy z aktualnych kilometrov na pumpe ci "odmoristi", ale sam by som uz dnes urcite nebal ist. Toho roku to bolo opat v pohode. A dnes sa tie auta uz tiez nekazia tak casto.
Bohumil
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
19. 08. 2005 21:54
Více aut může být jistota, že se můžeme na někoho obrátit, anebo další starosti navíc. Jeli jsme jak sami, tak ve skupině (jednou dokonce v pěti), ale sami to bylo asi nejlepší. Letos jsem hromadný výjezd skupiny řešil mikrobusem z půjčovny, což považuji pro cestování cca 8 lidí za optimální řešení. 10 dnů v HR, najeto 3000 km, náklady cca 24.000,- Kč včetně nafty, dálnic, atd. Peugeot Boxer minibus 2.8HDI. Pohodlný, silný jako prase. Plně naložený neměl problém držet na dálnici 140 km/h do 9l/100km. Při více autech je velmi důležité jací se sejdou řidiči. Pokud je ten druhý slabší, tak je třeba se na to připravit a být trpělivý. Koneckonců jedeme na dovolenou a těch pár hodin navíc nás nemůže rozházet.....
Jarda J.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
19. 08. 2005 22:22
Bohumil: Opravdu není kam spěchat jestli přijedeš o 3hod. déle tak se nic nestane. Máš před sebou krásných 14. dní . Jarda
JirkaD
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
22. 08. 2005 21:05
Opakovaně jsem si ověřil, že jízda v koloně dvou - tří aut je ze všech ohledů
z prominutím blbost. Pokud jedu dejme tomu 1200 km na dovolenou vím, že nemohu jet s příliš starým autem. Že se mi něco stane s autem je možné samozřejmě i u nového auta, ale s tím musím prostě počítat a být na to připraven a nemůže mě rozhodit ani
koupě nové baterie. Co já ovšem považuji za nejhorší je to, že tím že jedou dvě a
více aut společně vytvářejí za sebou kolony, protože se příliš hlídají a tím jedou
zbytečně pomalu. To platí samozřejmě jen mimo dálnice, tedy ve Slovinsku a v Chorvatsku po staré silnici.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
23. 08. 2005 09:53
ted jsme přijeli. -jeli jsme poprvé sami autem. Poprvé do Chorvatska, poprvé autem. Tady na foru jsem si přečetla dobré rady (co se kde platí, průjezd Vídní apod.) - a nikde nebyl problém..... URČITĚ POKUD JSTE PRŮMĚRNĚ IQ smiling smiley smiling smiley TAK RADŠI SAMI, nehlídat se s jiným autem (tak jsme kdysi jezdili do Mnichova a byl to děs sad smiley sad smiley
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
23. 08. 2005 14:58
Jardo, těch 17 hodin je vzhledem k tomu, že bydlime téměř na rakouských hranicích opravdu celkem dost. Ale mně ani tak nešlo o tu délku jízdy (skutečně jsme neměli kam spěchat), jako spíš o tu pohodu. Pokud se musíš neustále přizpůsobovat ostatním řidičům, měnit rytmus jízdy, dělat přestávku ve chvíli kdy se ti dobře jede a hlavně hlídat, jest-li máš ty dvě auta pořád za sebou (protože nemají ani mapu a slepě kopírují pouze tvoji jízdu), věř mi, že je to opravdu hodně únavné. Samozřejmě souhlasím s tím, že pokud se vyskytne problém, je vždycky lepší nebýt na to sám. Ale i tak - příště jedem sami!
Jarda J.
Re: Jedno auto alebo viac áut ?
23. 08. 2005 19:52
dada : já bydlím zase pro změnu u polských hranic a do HR to máme o něco dál.Když jsem byl hodně mladý tak jsme s rodiči jezdili do BLR a sami. Naši radši tak jezdili . Já jsem jiného názoru. Záleží na domluvě mezi řidiči, kde se zastaví a podobně. Je pravda, že uhlídat víc jak dvě auta je umění.Hlavně ve městech na semaforech. My jezdíme do Chorvatska vždy minimálně ve dvou autech. Je větší sranda a hlavně není kam spěchat.Já jsem měl štěstí, že všichni řidiči měli něco najeto a nebyli to začátečníci. Jak jsem psal minule měl jsem problém s alternátorem a kamarád mě pomohl. Já jsem pro dva a více aut. Přeji Ti hodně štástných kilometrů když jezdíš sám. Já zase mininálně ve dvou. Měj se a čau. Zase za rok HR.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 51
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.