Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley

Autor EvaB 
JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 14:47
FAKT SE DOMLUVÍME ČESKY???? I UBYTOVÁNÍ NAJDEME KDYŽ UMÍME JEN ČESKY???? smiling smiley smiling smiley SLOVNÍK NEMÁM, JEN MAPU CHORVATSKA sad smiley
Fil
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 14:49
Domluvite se, a kdyztak treba tusim na chorvatsko.cz je stranka s par zakladnima frazema
avatar Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 15:02
výhodou je vzpomenout si na povinnou Ruštinu, pokud jsi jí zažila, ale jen maličko winking smiley
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 15:08
ruštinu?
ja očeň chorošo gavarju pa russki maturita za 2!!!!smiling smiley smiling smiley němnožko ja něpatěrjaju, pa russki kak pa slovenski smiling smiley smiling smiley smiling smiley rukami i nogami smiling smiley smiling smiley dík všem
Pašák
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 16:09
No tak si dej pozor, ať je tou ruštinou neurazíš. Možná je jim stejně příjemná jako nám. Možná jediný stejný slovo je da - ano. Mrkni se radši aspoň na pár frází na těhle stránkách. Ostatní se domluvíš česko-rusky některý slova jsou podobnější češtině jiný ruštině. Trochu matoucí je, že používají narozdíl od ruštiny písmeno H, což leckdy mate. Chleba ja např. KRUH a já mám furt tendenci říkat KRUG. A pozor ně některá podobná slova, když tě někdo bude chtít na pláži "slikať", tak ať ho manžel hned nemlátí, znamená to fotit. A když vám na cestě řeknou, že máte jet "pravo", tak je to rovně atd.
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 16:50
smiling smiley pravo? -no to bych jela doprava!!! ale vytiskla jsem si minislovník z www.chorvatsko.cz smiling smiley
a ruštinu nerada používám, čeština "MUSÍ" stačit smiling smiley
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 16:54
a ještě dodatek. Je pravda že by člověk nemusel zapomenout pas, kartu, pojištění, peníze a kreditku smiling smiley smiling smiley , děti a možná manžela,žejo! smiling smiley smiling smiley tak všem šťastné cestování!!! Ještě za ty dva týdny než odjedem nějaké info načerpám smiling smiley smileys with beer
prha
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 17:57
než odjedeš, tak si vem nějaké prášky na zklidnění
jsi tak hyperaktivní, až to sere
Hulča
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 18:41
Jo tak to byla síla, souhlasím s tebou prho. Ne vždy, ale tentokrát ano.
Hulča
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 18:44
EvaB:
Opravdu duchaplně založené vlákno. Zase někdo, kdo si nás vychutnává, takže bude asi lepší nereagovat. A pokud se mýlím, tak sorry, ale .........
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 19:32
Hulča: vychutnává? já? ??? promiň jestli se tě moje dotazy dotkly, ale našla jsem www kde se můžu poptat "jak na to" - tak sjem se poptala, poděkovala a zaradovala se že se mi dostalo odpovědí - jestli ti na tom něco vadí.......achjo.Dneska se člověk nemůže ani upřímně zeptat nebo zaradovat sad smiley confused smiley
Ráďa99
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 20:04
To nic,to jen ti,co už BYLI závidí nám,co teprv BUDEM!
avatar Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
29. 07. 2005 20:13
Ve své podstatě mi to je jedno. Radovat se můžeš jak chceš. Mě jen vadí, že se podívám na nové příspěvky a tvá(stejná) radost je napsaná všude. Nedej bože pokud si někdo nechává zasílat nové příspěvky mailem. Jak se říká ména hloupých na všech spoupích. Ale místnímu adminu je to šumaputna tak to vlastně může být jedno i mě že jo. Akorát se víckrát s Evičkou zaraduju.smiling smiley
avatar Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
30. 07. 2005 15:51
Náhodou, nebejt Evičky, nebylo by ani prhy a jeho skvělý hlášky. To jsem se fakt zasmál.
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
04. 08. 2007 08:33
Co mám zkušenost z letošního Mljetu, tak většinou s náma chorvati mluvili anglicky, česky asi rozumí a jen pár lidí se s námi snažilo bavit česky. Taky je asi rozdíl mezi chorvatštinou na severu a na jihu. Na jihu mi připadala tak trochu jako italština.Neví někdo, jestli taky v HR jsou nářečí?
Cloudy
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
04. 08. 2007 14:34
Jistěéé! Sice jen logicky uvažuju, ale takhle roztažená země musí mít nářečí. Například na Istri někdy mluví tak, že melodie či přízvuk zní stejně jako Italština. A taky psali , že ěnkteří přestárlí dodnes mluví jen italsky. A čím víc na jih tím se jazyk bude malinko měnit, nebo se zcela jistě bude měnit přízvuk. Ale ten přízvuk, to je tak to jediný co asi poznám. Chorvatsky umím jen pár slov a někdy(výjmečně) mám dost velký problémy se domluvit.eye rolling smiley
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
04. 08. 2007 19:15
S tými nárečiami je to oveľa výraznejšie než u nás a nielen prízvukom. Celá rada médii pestuje uchovanie napríklad dalmátskeho jazyka. Hrdosť naň sa premieta do tvorby nielen folklórnej hudby ale aj populárnej hudby kde celoštátne najpopulárnejší interpréti používajú výrazové prostriedky ktoré pre Záhrebčana alebo ak chcete " pugera " treba prekladať . Pritom ešte aj jednotlivé ostrovy sa niekedy dosť zásadne líšia jazykom. Na takom ostrove Dugi otok sa nárečie skoro nepodobá chorvátštine. Na Hvare hovoria " farski " atď., ale to by bola samostatná kapitola.
Treba povedať , že jazykový puristi v Hr sa venujú najmä syzifovskej úlohe odlíšiť výrazy "srbské" a "chorvátske" a tak sa jazyk chorvátsky jazyk dynamicky rozvíja dosť voľne najmä u mladých.
avatar Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
04. 08. 2007 22:04
doky1 napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Treba povedať , že jazykový puristi v Hr sa venujú
> najmä syzifovskej úlohe odlíšiť výrazy "srbské" a
> "chorvátske" a tak sa jazyk chorvátsky jazyk
> dynamicky rozvíja dosť voľne najmä u mladých.

Ano, souhlasím se vším, co píšeš a podotýkám, že HR jazykovědátoři jsou v současnosti v podobné úsměvné badatelko-vynálezecké fázi, jako naši národní smrkonosoplenní buditelé v předminulém století . Sranda, to jejich národnostní vyčlenení za každou cenu ! Spravedlivou odměnou těmto "vědcům, placených státem" zpravidla po zásluze bývají takové "objevy", jako že např. Chorvat pochází ze středního Kamerunu a na pobřeží Dalmácie se objevil s posledním táním ledovců v Indonésii !
Přeji těm klukům šikovným opravdové nefalšované národnostní nadšení při jejich dalším bohulibém bádání ! ! ! thumbs up smiley
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
07. 08. 2007 12:02
Pridám svoju skúsenosť, vlani na Pagu sme s domácimi jeden večer posedeli na terase pri rakiji a viac ako dve hodiny sme sa rozprávali. Oni po chorvátsky, my po slovensky a rozumeli sme si na 95% úplne všetko. Tak neviem, niektorí tu píšu zážitky, že majú problém sa dohovoriť ...
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
07. 08. 2007 13:20
To Pyke :
Súhlas ,ale ten úvod zakladá a malé pochybnosti.Myslím to :" posedeli na terase pri rakiji a viac ako dve hodiny ..."
Vieš, pred mnohými rokmi som bol v Tolne v Maďarsku- v ústrednej pivnici tokajskej oblasti. Zážitok . Po dvoch hodinách sa mi naviac zdalo , že vedľa sediacemu Istvanovi dobre rozumiem -hoci maďarsky neviem ...smiling smiley
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
07. 08. 2007 13:25
Doky, viem ako to myslíš. Ale na tom Pagu sme si s domácim dali za tie dve hodiny po dva kalíšky a domáca nepila vôbec, pretože brala nejaké lieky.
Mila_n
Re: JEŠTĚ NOVÁČKOVSKÝ DOTAZ smiling smiley
10. 08. 2007 15:24
Určitě, před týdnem jsem byl na Plitvicích, objednával jsem mejlíkem a na místě v pohodě, domácí pozval na rakiju já na oplátku vytáhl slivovici.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 193
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.