Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu

Autor vigen 
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
30. 08. 2023 19:06
Slavkov

Na ZIP line bych šel akorát sám, drahá polovička by to nedala. Přemýšlím, ale o mostarském Skywalku. U Visoka jestě kamenné koule u Zavidovići. Jo, a konečně nahlédnout do Međugorje. Případně co nám cestou cvrkne do nosu. yawning smiley
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
31. 08. 2023 09:12
Ten skywalk mi připadá jako dost samoúčelná atrakce, raději si vylezte na Stjepan grad nad Blagajem
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
31. 08. 2023 09:49
raschi

Díky za tip. yawning smiley
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
31. 08. 2023 19:27
Blagaj u Mostaru není žádná hitparáda. Napřed ti ulehčí od pár écek za parking abys zjistil, že nemáš kde zaparkovat. Byl problém se dole u vody otočit bez zbourání stánků. Stánky jeden na druhým, podél vody restaurace jedna vedle druhé, stolky a židle i na šutrech ve vodě. K té díře se nedostaneš jinak, než zaplatit průchod přes klášter.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
31. 08. 2023 19:48
Ale já mluvím o pevnosti nad Blagajem, ne o vývěru Buny (ale i tam se dostaneš po levém břehu i bez placeného průchodu klášterem. Navíc není nutné se cpát autem až úplně na místo, ale zaparkovat tady a těch pár set metrů dojít)
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
31. 08. 2023 21:02
Já jsem taky nereagoval na tebe.
Byl jsem pikolíkem po zaplacení poslán dolů. Takže mu nebudu odporovat, že tam nechci. A nevím, kdy si tam byl naposledy, ale po druhém břehu se až k díře nedostaneš.....plot.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
01. 09. 2023 08:52
U vývěru jsme byli předloni (loni pro změnu nahoře na Stjepan gradu). Takže sem se už normálně dostat nedá a pouští tam jen ty, co si zaplatí loďku do jeskyně?



Upraveno 2krát. Naposledy upravil raschi (01. 09. 2023 08:55).
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
01. 09. 2023 20:10
Nebylo možné jakkoli obejít poslední boudu na tomto břehu, aníž bych něco nepřelezl. Koukal jsem, jak se sem lidičkové dostali, ale jen pramicí z druhého břehu.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 06. 2024 10:28
Janské otoky byl někdo?
Pyramida slunce?

Ještě mě zajímá, přátelé, pokud bych jel podle panaGugela nejrychlejší trasou Maďarskem dálničním koridorem směr Budapešť a na jih na Sarajevo. Na hraničním přechodu nás může čekat nějaké překvápko? V podobě čekání? Nebo nějaká specialita?

Děkuji pěkně.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
10. 06. 2024 13:24
Z HR do BiH jsme projížděli zatím 3x, přes Županja-Orašje, Brčko a Veliku Kladušu. Všude to bylo bez problému, řekněme max do 20 minut. Jak to chodí na tom dálničním Svilaji netuším.

Janjske otoke jsou dost mimo trasu, ne? Sice to tam vypadá pěkně, ale není to zase taková atrakce, aby stálo zato tam zajíždět, pokud se nepojede vyloženě kolem.
Pyramidy ve Visoko jsou sice po cestě, ale je to ezo ptákovina, podle mne tam nic moc zajímavého není.
Mnohem zajímavější je zastavit se na pevnostech, o které se bojovalo při Rakousko-Uherské anexi Bosny a Hercegoviny roku 1878 (Za císaře pána a jeho rodinu museli jsme vybojovat Hercegovinu...). Přímo na trase je Doboj a Maglaj, jen s malou odbočkou ještě Tešanj. Od bitvy u Maglaje pochází v češtině slovo maglajz.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
10. 06. 2024 13:48
To couddy.Dálnice z Budapešti M6 dolů na jih je naprosto bezproblémová,dál potom Osijek stále dálnice,někde ve výstavbě,ze Zenice pak už dále do Sarajeva.Já to beru trochu odbočkou přes Harkány,všude bez problémů,do Sarajeva dá se říci jezdíme každý rok.Všude platba kartou.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
10. 06. 2024 16:27
Díky kluci. A parkování v Sarajevu? Zkusil jsem booking hotel Daimond Rain něco... a už 5 zpráv mi nejsou schopni sdělit, zda je u nich parking. Asi je, ale píšou mi zpět přes automat bookingu jak "hoten toti" smiling smiley

Děkuji za tipy.
Takže pyramidy nebrat?
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
11. 06. 2024 17:22
TO couddy.Mám pocit,že zmíněný hotel je ve staré části Sarajeva a tam je vždy s parkováním problém.Jen dodám,že jezdíme do hotelu Saraj,kde je vše potřebné.Prosím nebrat jako reklamu,pouze rada.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
11. 06. 2024 18:36
To Vašek, no další zpráva přišla, že údajně parking (píšou free parking) pro mě mají. Tak jsem zvědav. Máš pravdu je to kousek cca do půl km od centra.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
13. 06. 2024 12:43
Dám sem příspěvek z léta 2022, aby případní cestovatelé k Jadranu přes BiH nebyli nemile překvapeni...

CELNÍ KONTROLA HRANIČNÍ PŘECHOD ARŽANO BiH - CHORVATSKO
Dnes jsme se přesouvali z Bosny do Chorvatska. Volil jsem mezi hraničním přechodem Aržano a Kamensko, nikde ani jedno auto, nakonec jsme teda vybrali Aržano. A to jsme si dali...Proběhly naprosto bezproblémové dvě kontroly od hraniční policie obou zemí. Už jsme odjížděli, když se vyřítila celnice a mávala, ať zastavíme. Došla k nám, prý jestli něco k proclení?? Říkám dvě lahve vína. Prý jestli nějaké cigarety, já, že vůbec nic. Pak dotaz na jídlo a tím to všechno začalo...Měli jsme pár věcí v cestovní ledničce, co jsme si koupili v Sarajevu. Takže dvě kila čevapčiči, nějaké sýry a salám a klobásy, udělali jsme si menší zásobu před zítřejším vyplutím na jeden malý ostrov, kde toho moc ke koupi není. Velký nákup stejně budeme dělat zítra v Zadru, kde dnes spíme. Celnice začala šílet, že to se vozit nesmí, že velké pokuty atd...Čuměla téměř do všech tašek, dceři i ženě do kabelek. Fakt super pocit, půl auta venku. No, nakonec to dopadlo dobře a pustila nás, ale už jsem se viděl, jak tam všechny ty dobroty házím do kontejneru... Takže jsem hned začal za hranicemi koukat na jejich předpisy a zjistil jsem, že z BiH do Chorvatska je zakázán dovoz masa a mléčných výrobků, alkohol a další je omezen. Vůbec jsme to netušili, což nás samozřejmě neomlouvá. Nestěžuji si, hlavně tohle všechno píšu pro ostatní, kteří do Chorvatska jezdí přes Bosnu jako případnou možnost komplikace na cestě
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
13. 06. 2024 15:49
Tak já jsem tu roky nazad psal problém po cestě z Pejlešace do Gradacu. Na čáře mi objevili právě nakoupenou zásobu víno z pejleška domů a krabici bohémky pro známe na další týdenní pobyt. A to jsem jim ještě cpal becherovku do ruky smiling smiley. Špinavé ponožky a plavky nahoře kabelí a kufru vše zachránili. Psal se rok nevím...2008? 2009? smiling bouncing smiley

Loni mě překvapila jiná věc směr z EU do BiH mi vezli dítě známí v autě před námi. Nikomu na celnici nebyl divný jiný cestovní doklad a jméno, než posádky v autě... to mě trošku zarazilo.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
16. 06. 2024 14:30
Zdravím,

máme naplánovány odjezd 28.6.2024 4:30 ze Bzence. Cíl Nin 10 rok po sobě.Cesta přes Břeclav, Reintal, Vídeň, A3, S31, Kőszeg, Szombathely, 86, Lendava(tankování Petrol), Mursko Središće,Čakovec, Varaždin, A4, Záhřeb, Karlovac, směr Slunj, harniční přechod Izačič a cílová stanice Bihač. Příjezd plánováný kolem 14:00 - 15 :00. Odjezd Z Bihače 29.6.2024 v 8:00 ráno směrem Gospič, přes Velebit do Krlobagu po E65 směrem Nin. Moje otázka zní. Máte nějaký tip co navštívit v Bihači? Našel jsem pevnost Sokolac, máte někdo zkušenost? Nebo doporučíte něco jiného? Díky.
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
16. 06. 2024 18:22
Citaci
couddy napsal(a):
...Loni mě překvapila jiná věc směr z EU do BiH mi vezli dítě známí v autě před námi. Nikomu na celnici nebyl divný jiný cestovní doklad a jméno, než posádky v autě... to mě trošku zarazilo...

V tom směru s tím problém obvykle není, taky jsme vezli přes Neum ve dvou autech po jednom dítěti bez papírů (jejich rodiče s papíry byli v Karlovaci v autoservisu). A to tehdy byly před a za Neumem dvě a dvě závory (2002). Teprve ta úplně poslední, chorvatská, závora byla adrenalin, tam se kontrolovalo, jestli se z BiH nevyvážejí děti, tehdy to byl zjevně hojně pašovaný artikl. Nebýt jednoho vyděšeného grilovaného Švéda, který zrovna zaměstnal policajty, jak se smykem snažil zastavit před závorou, těžko bychom to vysvětlovali, projeli jsme bez kontroly. Ale o tom jsem tu už kdysi psal. I o tom, jak jsem tuším 2018 vezl kolegovi papíry jeho vnoučat, která bez jediného dokladu provezl až na Korčulu, aby s nimi nebál přes Neum zpět.
Co otevřeli pelješki most, riziko potíží výrazně kleslo, ale zase se začíná kontrolovat na jiných hranicích, takže nebezpečí trvá.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
16. 06. 2024 20:46
Na jakých hranicích se začíná kontrolovat?
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
16. 06. 2024 21:08
Bih Zpět.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
17. 06. 2024 08:49
Jen trocha minulosti.Při svých toulkách tam dole,jsme nikdy zdůrazňuji nikdy neměli sebemenší prohlémy na hranicích.OP a někde zalená karta,mají to mít.Skenování osobní dokladů,pár zdvořilostních frází a jsme pryč.Snad jen malý zádrhel,kdy paní vyšla ven s fotoaparátem onen
známý přechod HUN-Ščepan Pojle,což asi nebylo vhodné-foťte si všechno včetně mostu,celnici a její obsluhu ne.Jen malá rada,,pokud to nebude nutné vyhýbejte se přechodu dvojměstí Slavoský-Bosansky Brod,je to na dlouhé čekání.Místní a kamiony.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
17. 06. 2024 11:37
Pepa8008: Bihač sám je krásný, večer si projít staré město (Kapetanova kula, ruiny kostela sv.Antonína a Turbe), kolem řeky a přes ostrůvky. Na večeři jsme byli v Mujo Bejzin na nábřeží, můžu doporučit. Jinak v blízkosti buďto na jih Sokolac nebo na sever Ostrožac na Uni. Oboje stojí za to, ale za jedno odpoledne to nestihnete. Takže mrknout na fotky a vybrat si, co vám stylově lépe sedí.
Na tuhle oblast kolem řeky Una to chce více dní - Štrbački buk, Martin brod, Kulen Vakuf...
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
17. 06. 2024 12:59
Pepa8008: Je to pár let, co sem dala příspěvky a fotky k této oblasti vranka, tak si je vyhledej. Také nás inspirovala, ale loni vyhrála Krapina a Muzeum neandrtálců + pramen řeky Cetiny. Tak to máme prozatím v plánech na jindy, ale určitě to stojí za to. yawning smiley
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
08. 07. 2024 22:28
Tak pro Figaro, Zahajského a hlavně Slavkova: smiling smiley
Dám tomu tradičně "trochu chaosu a dramatičnosti".
Jen na úvod, už loni se mělo jet na Sarajevo. (kdyby po letošní zkušenosti věděl, že benzínová astra H, dojede až na kraj světa i s ulomenými zuby v převodovce, zatímco babi audi si jen za údržbu vzala už dvě astry...cenově..) no, ale 6ti válcové svezení v automatu je jiné. Je fakt,že je to dálniční koráb,ale (a k tomu se dostanu).

Tedy ráno cíl večer Sarajevo a mezi tím "ty" pyramidy. Psal jsem jak mě nebaví HU, přechod do Bih byl super, na otázku zda něco vezeme manželka lhala zpoza volantu jak když tiskne... a pak jsme dojeli pod "pyramidy" (pak jsem jich tam viděl několik i ve Vrbosce na Hvaru a přikládám to možnému typu vrásnění a kombinace eroze)... jenže... probíhalo to asi takto:

moje žena řídila ten koráb A6 a když jsme přijeli pod sdružení pyramid, odbočka nahoru celkem kozí stezka. Říkám si, ok, quatrro smiling smiley Ve dvou vracečkách jsme se "lámali" na 3x-4x. Prostě příště jedině Fiat Panda smiling smiley Neboť žena to (A6) dovezla pod pyramidu a povídá, a dolů jedeš Ty.

Děda v budce nad námi s rajčatovým polem přiskočil, že zná Brno a Prahu a že Olomouc tedy bude někde mezi tím. 2E parking a hned nabídka suchých toalet a studeného piva, jen co vyběhneme s průvodcem nebo bez nahoru a dolů...

Tak teď k těm pyramidám.
Dole je fakt kanc a průvodce, nakonec ne kvůli nátuře,ale kvůli dítěti a anglické jazykové bariéře jsme zaplatili jen za vstup, tzn. zaplatíš v eu. A jdeš po schodech lemovaných cedulemi objevitelů, fyziků a dalších důkazů, že se jedná o 235 nejvyšší pyramidu na zemi s frekvencí 28hz či co... no prostě jsme šli.

Tak a teď to přijde. Já jsem celkem nevěřící "Tomáš". První zastávka, odkryté podloží a definice betonu a přírodního betonu a umělého betonu vyrobeného lidstvem a že tohle to není. Jako struktura těch dlouhých desek byla opravdu zvláštní i barevně. Já stále laboroval nad myšlenkou, že pokud z takto krpatého kopce do tvaru trojuhelníku teče voda,,a dole je jakékoli podloží, tak omele ty kameny na valouny a mezi tím se tím splaškovitým mazem nějak spojí a zatuhne a najednou je z toho objev... kdysi jsem měl dobré známky v zeměpise z tektonických desek a vrásnění, tak si říkám "tady to vylezlo do těchto náhodných tvarů"....

Jenže...
cestička vedla kolem dalších a dalších obnažených míst a pak nahoru. Upřímě, jsem horal, lezeme po kopcích, troufám si tvrdit, že ve 43 jako majitel lyžařské školy a lektor akreditovaných kurzů lyžování pro veřejnost i pedagogy mám nějakou fyzičku... hele ten kopec prostě čím více kroků, tím více blbě se lezl. Fakt to jevilo známky (a z dálky to je pyramida), že lezeme po jedné hraně nahoru. čím blíže vrcholu, tím více jsme chcípali. Já moje žena a 9ti letý syn. čím výše, tím více jsem to chtěl vzdát. Tep asi 220, ale viděl jsem v tom zalesněném porostu jakoby oblohu, tak říkám, už tam musíme být. Nakonec jo. Než jsme tam vylezli točila se mi hlava (to popisují i v brožurách a já jsem velmi senzitivná člověk) a až jsme se dostali navrchol fakt něco mezi úlevou, euforií a strašně příjemnýma vibracema. Ale to vám udělá i po domácky postavená pyramida na zahradě. Nahoře super. Výhled tak trochu, dosti porostu. Z druhé strany jakoby suť nějakého hradu a zdí a hned vedle jinej kiosek s pivem. Všichni jsme chtěli jít dolů "druhou stranou" a pak jsem zavelel, že jdeme stejnou cestou, neboť jiná strana by znamenala sejít do jíné části údolí, kde rozhodně nestálo naše auto. Sestup... no nahoře byl jeden zaplacený guide s nějakou cácorou, vypadal, že ho to za 10E nebaví, ale měl scarpi boty a bylo vidět, že ví proč.
Totiž nahoru se nějak vydrápete. Dolů je to peklo, a kdyby tam nebyly patky stromů, stromy a lijány z těch stromů, tak se člověk zabije. Fakt to na suchu klouzalo a rozhodně to nebylo na botasky ale na vysokohorskou kotníkovou obuv.
Při sestupu jsme se sčuchli s jedním slovincem, který chtěl ten den pokořit ještě dvě a zatímco námi navštívená pyramida Slunce má veřejnosti tunely nepřístupné (a prý jsou spojeny s pyramidou měsíce na druhé straně údolí), tak ty druhé pyramidy (na konci údolí tunely zpřístupněné mají). Borec ze slovinska tam jel. My už ne, chtěli jsme už do Sarajevo na hotýlek, neb bylo hodně hodin.

Závěrem: rozhodně z toho kopce nahoře něco tryská. Já jsem se do tunelů moc nehrnul. Moje žena tam příště bezpodmínečně chce (takže zase budu muset absolvovat ma´dary).

I když těch kopců je tam více. A i když každá pyramida vyzařuje. Trošku více se kloním k tomu, že úplná náhoda to být nemusí. bylo to přinejmenším zajímavé. Totiž ten kopec je zelený, ale když po něm jdete fakt klouže a pod 10cm vrstvy nánosu je ten již zmiňovaný "nadpozemský beton". Úplně bych tu teorii nezatracoval...

Ještě přidám vtipnost v podobě, že cesta dolů bylo pro mne, který normálně v dodávce i osobáku golf klase mám auto v oku, ale tou A6 jezdí žena a je to takový tank, že prostě ještě nevím, kde to končí. Tak jsem s tím absolvoval ty vracečky na |3x až 4x dolů, přičemž jednosměrky určily směr do uliček, kde jsem doufal, že nezkončí zdí. Bylo to úzké, schody útočící na práh nebo ploty omezující zrdcátka. Za mě úlet největší smiling smiley Radši bych jel puntem, jugem, nebo minicooperem smiling smiley

Z dálky z cesty je ten kopec symetrický jak AWD od subaru smiling smiley a je to opravdu monumentální.
Sarajevo a jeho plné uličky u Baščaršije a zkolabovaný kloubový autobus je už s naší A6 na další knihu smiling smiley s dodatkem, že máte 9ti leté dítě a všude policie a uzávěry, už tak úzkých uliček až vám recepční řekne, že v Sarajevu je Gay průvod smiling smiley...

udolí Vrbasu TOP.
Zkratka z Vrbasu na Ploče přes "skoro Medžugorje" taky top (tam mi to žralo těch 12 smiling smiley
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 07. 2024 06:57
@couddy Ďakujem za zaujímavý príspevok o pyramídach. Škoda, že si nebol aj v tých tuneloch. To by ma zaujímalo viac. Rád by som si vypočul tvoj názor. Rozhodol som sa, že ešte nenastal ten správny čas a pyramídy si pravdepodobne necháme na ďalšie roky. smiling smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil figaro (09. 07. 2024 06:57).
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 07. 2024 08:19
couddy

thumbs upthumbs upthumbs upsmiling smiley perfektne napísané!! Čítal som to tri krát po sebe.
Predstavivosť zafungovala. Normálne pocit po prečítaní, akoby som dopozeral dokument v TV!
Paráda drinking smiley

smileys with beer
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 07. 2024 08:53
Peťo thumbs upthumbs upthumbs up

Krásné čtení, chtěl jsem to přečíst jedním dechem, až jsem se málem udusil...
Myslím si, že to dokonale vystihl Michal: Zahajskej napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Coudy, baví mě tvé příspěvky číst....taková směs
> chaosu a dramamatičnosti.

Fakt SUPER
smileys with beer

figaro, samozřejmě není nad vlastní názor, ale alespoň prohlídka s průvodcem (ENG) a překladem do češtiny:
Youtube video Prohlídka tunelů v Ravne v Bosně s Janou Pozlovskou
Berte to pouze jako odkaz na video s klasickou prohlídkou s průvodcem, nic víc, nic míň...
avatar Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 07. 2024 10:19
figaro napsal(a):
-------------------------------------------------------
> @couddy Ďakujem za zaujímavý príspevok o
> pyramídach. Škoda, že si nebol aj v tých tuneloch.
> To by ma zaujímalo viac. Rád by som si vypočul
> tvoj názor. Rozhodol som sa, že ešte nenastal ten
> správny čas a pyramídy si pravdepodobne necháme na
> ďalšie roky. smiling smiley

Bratr je s rodinou zrovna tam a tunely určitě navštíví.

.
.

_________________________Jirka_________________________
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 07. 2024 13:10
Děkuji za pochvalu, třeba ještě něco vyplodim smileys with beer
Dal jsem si včera pivko a naladil se na to sdělení, možná i tu pyramidu.spinning smiley sticking its tongue out
Koho to fascinuje ať si něco přečte a jede tam.
Re: K Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu
09. 07. 2024 20:23
Couddy, nezklamal sithumbs up Piš dále, velmi dobře se to čte.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 188
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.