Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Advent v Záhřebu

Autor RadekK 
avatar Advent v Záhřebu
29. 12. 2019 19:51
Někde jsem četl, že v minulosti 3x vyhlášené nejlepší adventní město v Evropě bylo vždy vyhlášené na základě nějaké podplacené statistiky, nebo něco podobně nefér.
Nicméně jsem se letos rozhodl, že se tam s manželkou podíváme a posoudíme a letos tedy vynecháme každoroční adventní města jako jsou Praha, Drážďany, Norimberk, Regensburg, Pasov, Krakov, Vídeň.
Do Záhřebu jsme tedy vyrazili 5.12.2019 na prodloužený víkend, přesto, že se nám nepodařilo díky nemoci se tam setkat s Pelješackými známými (Záhřeb je na 1/2 cesty z Plzně na Pelješac).
Vybaveni informacemi ze serveru [www.adventzagreb.hr] jsme tedy v sobotu dopoledne okolo 10:00 hodin vyrazily z apartmánu zajištěného přes Booking na okraji města Záhřebu do samého centra.
Vzhledem k tomu, že součástí adventní návštěvy města je nutná konzumace svařeného vína (kuhano vino), tak jsme zvolili dopravu z okrajové části Záhřebu městskou dopravou (nejprve autobus, poté přestup na tramvajovou linku).
Zde hodnotím jako velice pravdivé informace od různých cestovatelů, které jsem získal, že chorvatský Záhřeb má jednu z nejlepších veřejných doprav v celém Evropě. Po zkušenosti z různých měst nejen u nás v ČR a Evropě musím uznat, že ČR i další Evropská města jsou stále v "dopravním" pravěku. Vše začíná vstřícností zaměstnanců společnosti ZET (provozovatel MHD v Záhřebu), přes detaily jako jsou že linky na sebe navzájem čekají, i když jezdí v intervalu okolo 5-ti minut až po celoplošný digitální informační systém, který v moc Evropských městech nevidíte a v našich městech se zavádí pouze někde na hlavních linkách a v Záhřebu se s tím setkáte naprosto všude.
A adventní město? Do dneška nechápu to co jsem viděl. Naprosto famózní výzdoba celého města, na každém náměstí nějaký program, který je tematicky zaměřený a navazuje na okolní programovou nabídku. Každá Evropská města mají ledové plochy, ale ta ledová plocha co je v Záhřebu je naprosto ojedinělá a unikátní (udělejte kluziště na cestičkách v barokním parku o rozloze vetší než je fotbalové hřiště). Kuhano víno na trzích je různé kvaity, ale to svoje si určitě vyberete. Jediné, co mne vadilo, že klobásy dělají ohřívané ve vodě - ale nechají se.
Celkově shrnuto. Dnes víme, kde co příští rok najdeme, ale přesto na návštěvu adventu v Záhřebu si udělejte minimálně 2 odpoledne a večery. Za jeden to fakticky nejde zvládnou a tak v roce 2020 se tam určitě vrátíme a minimálně na 3 dny, abychom to všechno stihli.
Moje hodnocení je 1* a plně souhlasím s několikaletým titulem Nejlepší Adventní město v Evropě. Myslím, že toto opravdu není podplacené, ale skutečné. Takže doporučuji a poznejte i další plusy, které jsem zde nenapsal.
Hodně zdraví do nového roku.
Re: Advent v Záhřebu
29. 12. 2019 21:43
Až na tu chválu MHD naprosto souhlasím. Asi jsem zhýčkaný z MHD u nás v Ostravě, kde se dá přímo ve vozidle platit platební kartou. Vozový park ZET je trochu starší, ale funkční.
Nás bohužel poslední adventní víkend zastihl vytrvalý déšť, ale jinak super. Můžu srovnávat jen s Olomoucí a Krakovem. Zagreb prostě nemá obdoby.
avatar Re: Advent v Záhřebu
30. 12. 2019 19:02
no dobrá to je vlastně pravda, i u nás v PM se dá platit MHD kartou a v ZG ne, i když používají naprosto stejné terminály. Ale stejně pozitiva převládají nad negativa a příští rok jak jsem psal opět ZG a na déle.
Re: Advent v Záhřebu
31. 01. 2020 12:35
ja moc MHD nejazdím, teda vôbec ale pokial viem v roku 2018 počas adventu bola doprava v ZET zdarma aj na lanovku na hrad, proste všade...
...tento rok ideme aj my do ZG na advent a tiež už aspoň na 4 dni, boli sme 2 noci ale to je málo....
advent v Zagrebu...
02. 10. 2017 12:47
ahoj, má niekto prosím poznatky????
dostal som totiž tip na vraj najkrajšie trhy EU....?
Re: advent v Zagrebu...
02. 10. 2017 23:12
Advent v Zagrebu je vyhlášený a dostávají neustále nějaká ocenění.
[www.adventzagreb.com]
Re: advent v Zagrebu...
07. 10. 2017 01:55
Vrele doporucuji, byla jsem uz 2x, sice az po Vanocich , vzdy jsme stravili jeden den v Zagrebu pri ceste do Brna a stalo to za to. Nezapomenutelne pulnocni brusleni po 3 svaracich a po x letech, takze se druzi pobavili, jelikoz k pujceni meli jen panske brusle a to bylo neco, ale prezila jsem. Atmosfera vynikajici , me to nadchlo.Urcite je to jeste lepsi pred Vanocemi ,ale me se to moc libilo i tak.Myslim, ze si to letos opet zopakujeme. Schazi me na Hvaru ta predvanocni atmosfera se stanky a vsim co k tomu patri. Vloni jsem byla ve Splite a tam uz se zacali taky snazit, ale ta vanocni atmosfera s palmama neni takova jako v Zagrebu, kde i ten snih doda to pravou naladu.
Proste stoji to za to :-)
avatar Re: advent v Zagrebu...
21. 10. 2017 12:28
... jak je známo, tak Advent v Zagrebu byvá v pohodě a klidu ... nepochybuju, že to tak bude i letos ... thumbs up

[www.youtube.com]

smileys with beerUpraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (22. 10. 2017 08:51).
Re: advent v Zagrebu...
22. 10. 2017 16:49
tákže nakoniec tento rok Budapešť a Zagreb už je naplánovaný na rok 2018 minimálne 2-3 dni, ako som všetko preštudoval, za deň sa to stihnúť nedá....
okrem toho dostupnosť jednoznačne autom a uznajte sami, nedať si punč? ako by to vypadalo.....
avatar Re: Advent v Záhřebu
16. 11. 2021 12:26
... vím, že se situace poněkud komplikuje ... ale když to půjde ... pokusí se letos někdo na Advent do Zagrebu ... ?
[www.stream.cz]

smileys with beer
avatar Re: Advent v Záhřebu
19. 11. 2021 21:30
V létě se nám v Zagrebu tak líbilo, že jsme se rozhodli ho vyzkoušet i po Vánocích...Máme rezervaci od 27.12. na tři noci přímo v centru, hned u spodní stanice lanovky. Tak snad mám bude přáno a v Zagrebu si i zabruslíme..Protože kdo si může říci, že bral do Chorvatska brusle...
Re: Advent v Záhřebu
19. 11. 2021 21:39
Michale, držím palce, aby to vyšlo !

Já osobně bych si vzal hokejku, ať se mám o co opírat a taky proto, že lidí kteří si berou do Chorvatska brusle znám čtyři, ale s hokejkou neznám nikoho !!! spinning smiley sticking its tongue outsmileys with beer
Re: Advent v Záhřebu
20. 11. 2021 21:04
Nerad kazím radost, ale letos kluziště nebude....
[www.total-croatia-news.com]
Taky jsme chtěli jet, ale počkáme si....snad za rok.
avatar Re: Advent v Záhřebu
21. 11. 2021 23:26
Jj, už jsem to také včera zjistil, co se dá dělat...Budeme to sledovat a pokud to jen trochu půjde, stejně jedeme...
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 66
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.