Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

A opět přejezd přes BiH

Autor Bob 
Bob
A opět přejezd přes BiH
27. 07. 2005 13:50
Zdravím všechny, kteří se letos rozhodli jet do Chorvatska přes BiH. Tady je několik mých postřehů z cesty. Jel jsem přes Maďary, hr. přechod Barsc, pak chvíli HR a přes hraniční přechod Bosanska Gradiska do BiH. Cesta od přechodu do Banja Luky je pohodová, jste tam za chvíli, od Banja Luky nástup do nádherné soutěsky směr Jajce. Pak dále na Bugojno, Jablanicu a Mostar. Nakonec hraniční přechod Metkovic a jste skoro u moře. Do Gradacu, případně na Makarskou je to už celkem kousek, do Dubrovníku jakbysmet.
Moje rada zní: Jeďte přes BiH, pokud máte dostatek času a nespěcháte. Odměnou vám bude úžasná příroda - hory, čisté řeky,nádherné soutěsky, majestátní přehrady, vodopády. Počítejte ale s tím, že přejezd přes BiH vám zabere cca. 6 hodin.
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ se nevyplatí tady překračovat rychlost. Bosenští policisté jsou lační po každém cizinci, moc dobře ví, že turistická sezóna je krátká, moře u nich není(kromě cca 15 km pobřeží) a jejich prakticky jedinou činností tedy je měření rychlosti. Jsou opravdu VŠUDE, na každém rohu,používájí výhradně laserové pistole a jejich specialitkou je změřit vás hlavně v úsecích, kde je nemáte šanci uvidět dříve, než si vás změří. Silnice od Banja Luky směrem k Mostaru jsou většinou úseky vedené v soutěskách, případně horská stoupání, moře serpentin. Místní dopravní značení je tak "úžasné", že prakticky nikdy nepoznáte, kde končí vesnice, případně dopravní omezení. Oni to velmi dobře vědí a tak si vás "vychutnají" prakticky kdekoli. Mě samotného vybrali hned za Banja Lukou, podotýkám, že bylo bylo půl páté ráno, ještě všude šero, ale oni už poctivě měřili. Stálo mě to deset euro, původně chtěli dvacet, naštěstí jsou ale v tomhle úplatní. Teprve po druhé pokutě jsem pochopil, že nezbývá, než jet přesně podle značek. Místní značení omezení rychlosti je rovněž kapitolou samou pro sebe. Není vyjímkou, že je zde např. omezení na 50km/h, hned následuje zatáčka, v ní značka omezení na 20 km/h, vy, než vůbec stačíte dupnout na brzdu, tak jste značku přejel a už vás mají!! Zkrátka Balkán. Na druhou stranu, cesta je místy skutečně vedena v tak nebezpečných úsecích, že je opravdu hazard jet rychle.
Nenechte se znervóznit houkáním místních, když vedete kolonu aut a oni by chtěli jet rychleji. Radši zastavte a pusťte je před sebe. Tedy samozřejmě, pokud vám není jedno kolik tady necháte euro. Policisté si zkrátka při měření vybírají hlavně cizince.
A ještě jedna rada na závěr. Rozhodně nejeďte přes BiH v noci, je daleko bezpečnější vyrazit odpoledne, v noci dojet na přechod Bosanska Gradiska, tady na chorvatské straně celnice přespat a nad ránem teprve vyrazit.

Přeji všem šťastnou cestu přes BiH, hlavně bez pokut. Ta příroda stojí za to!!

Mirek
Re: A opět přejezd přes BiH
28. 07. 2005 07:13
Aha, takze trva to dyl, za to je to horsi cesta...
A jeste policie na kazdem rohu.
Zajimave grinning smiley
A o prirode z auta mi prosim nemluvte. Pokud bych chtel obdivovat prirodu (jsem ridic), tak by to muselo byt alespon na dva dny at to ma cenu na neco se podivat, neco videt. Jen muj nazor, sorry, ja radeji po dalnici.
Přátelé,

sháním někoho ,kdo se ubytoval za rozumné peníze v BiH, protože souhlasím s tím že příroda je v BiH uchvatná, ale z okénka auta je mi to málo, chce to alespoń 2 - 3 dny. Nezkusil to někdo někde s přenocováním?

Dále slýchám velká varování o minách v přírdě, ale pak vidím fotky z roku 2005 z couráním po okolních horách u Jajce. Tedy jak je to doopravdy?

Kdo zná a zkusil dejte vědět.
HankaD
Re: A opět přejezd přes BiH
24. 12. 2005 14:05
Re: A opět přejezd přes BiH
24. 12. 2005 17:39
Pro HankuD: To je povzbuzující. hot smiley
HankaD
Re: A opět přejezd přes BiH
24. 12. 2005 22:33
Takový je znojmo život.
Re: A opět přejezd přes BiH
25. 12. 2005 17:29
HankoD ...snad byl...tvé info je sice zajímavé, ale poněkud méně čerstvé - LP 2000smiling smiley

To Jan Červinka: v BiH je dost penzionků kolem silnic, i v horách, a místní snad poradí, kam lze dojít na procházku, jsou to normální lidi...aspoň ti, co jsem potkala
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 113
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.