Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem

Autor Míra1 
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
14. 02. 2008 20:16
Výstava lodí a příslušenství v Tullnu u Vídně je 6.3.2008.J e to čtvrtek až neděle.Přeji dobrý výběr ,pokud tam někdo pojedete.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
14. 02. 2008 21:07
To zní dobře, asi tam zajedeme (kdyby se chtěl někdo z Prahy přidat, 3 místa v autě budou asi volná, pokud se nám povede někomu vrazit naše děti ...). Ale jak se ta výstava jmenuje? Hledal jsem "schiff Tulln" na rakouském Googlu, ale nic jsem nenašel.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 08:09
Je to asi "Boat Tulln" -13.3.-16.3.je Boat show Bratislava---Praha -lodě -karavany.
Dík z ná¨zory a sdělení o Parsunu. Rozhoidně to budu brát( a výrazně) v úvahu při rozhodování. Fakt- díky moc... Tomm
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 08:54
Stránky výstavy v Tullnu jsou zde.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Míra1 (15. 02. 2008 08:55).
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 13:51
Když jsme u těch nákupů lodí - už delší dobu přemýšlím, že bych koupil nějaký lepší člun s někým napůl nebo maximálně ve třech, ale sám jsem se ještě nerozhodl, jestli je to dobrý nápad nebo ne. Uvažuji o cca 5metrovém nafukovacím člunu s pevným "V" kýlem a cca 50HP motorem, protože s tím už se dají podnikat hodně dlouhé výlety, poradí si i s vlnami, dá se za tím lyžovat, vcelku ještě dobře se vozí za jakýmkoli rozumným autem a hlavně je pohodlný.

Výhody společného vlastnictví jsou jasné:
- nižší pořizovací i provozní náklady na jednoho
- větší využití během sezóny

Nevýhody jsou taky jasné:
- je třeba se dohodnout, kdy ho bude kdo mít
- jak řešit případná poškození (sám se o své věci starám, že mi vydrží 2x déle než ostatním a i přesto se mi stalo, že mi bouře, co přišla přes noc, vyhodila člun na skálu)

Je tady někdo, kdo uvažuje o něčem podobném? Třeba je to pitomost, ale možná se potkám s někým, s kým si budeme důvěřovat a půjde to zrealizovat. Kdyby bylo možné si takový člun někde půjčit, tak to neřeším, ale zatím to možné není. Když tak mi napište na mail.
Míro, rád bych Ti položil tyto otázky:

1 odkud jsi, míníl Tvé bydliště- přibližně
2. jaké plánješ využití- jen dovolená či i tuzemské vody?
3. Jakou máš představu o metodě výpočtu nákladů( údržba opravy a p.).
Tvůj návrh není k zahození, třeba by se dalo o něm uvažovat.
Tomm
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 14:42
1. 10 min. od Prahy u dálnice na Teplice
2. Rád bych oboje, ale jsem realista z důvodu nedostatku vlastního volného času - vloni jsme se na tuzemské vody dostali 2x
3. Nejspravedlivější se mi jeví vše půl na půl (nebo na třetiny podle počtu majitelů) kromě škod, které zaviním sám, ty hradím sám. Tento bodík je asi nejcitlivější ze všech, dát se dohromady s někým, kdo něco rozbije a pak se to bude snažit zamaskovat, fakt nehodlám. Mít motorový člun je docela drahý koníček a že jsou s tím spojené náklady je jasné.

Parkování člunu bych zajistil, kvalifikovaný servis mám 5 km od baráku. Na dovolenou jezdíme už několik let v druhé půlce června s mírným přesahem do července, nemáme rádi sezónní návaly. Tyto čluny se nové prodávají za cca 500 000 Kč (to mi přijde zbytečné, leda že by v Tullnu dávali nějaké mimořádně dobré slevy), 3letý se dá pořídit okolo 300 000. Životnost člunu při dobré údržbě a citlivém zacházení odhaduji na 10 let, motor by měl snad vydržet déle.

Pojďme to když tak řešit po mailu, ať tady nezaplácáme téma.
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 16:37
Ahoj už se okolo motorových lodí /ne plachetnic/ motám celkem pár let mám dost kamarádů kteří již takových pár transakcí spoluvlastnictví nebo podílnictví měli, ale nikdy to nevydrželo vždy byly okolo toho rozepře sice se jednalo o větší lodě než píšeš ale nikdy bych do toho nešel nechci nikoho odrazovat zatím jsem nic takového sám nezkusil ,ale od těch co to měli tak každý říkal už nikdy?????
Každá loď má jen jednoho KAPITÁNA i když náklady jsou značné ahoj Standa.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 18:50
Standa: jo, přesně o tom přemýšlím a nevím, co je menší zlo: mít tu loď a občas se s někým dohadovat (pravidla se musí domluvit předem a pak se musí dodržovat) a nebo jí nemít vůbec?
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
15. 02. 2008 21:05
...



Upraveno 2krát. Naposledy upravil Bessy (08. 03. 2008 21:49).
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
16. 02. 2008 13:24
To Míra1 moje rada neměj ji vůbec,ale půjč si ji.Dnes když to vidím tak už bych do toho nešel.U nás problém jezdit to nebudu rozebírat a HR je moc daleko na prodloužený víkend.
A pravidla která se domluví ???? je to moc peněz na domluvu a pak jsou malichernosti předmětem neshod zatím to nikomu nefungovalo u motorových lodí u malých plachetnic celkem ano co vím.
Loď se vyplatí když je využitá. Při pořízení nové lodi jde po roce cena dolu pak zhruba po 5 letech ještě klesne, ale pak už je cena celkem stabilní a odvijí se podle stavu ne jako u auta kdy klesá pořád.
Při půjčení třeba na týden je to sice balík peněz,ale odpadá ten druhý balík který třeba někomu nevadí co se týče starostí tak těch je moc.

Půjčená loď:
nemusíš - jí mít u nás přihlášenou - technická lodě každé 4r
nemusíš - chodit na technickou trailer každé 2r
nemusíš - platit zákonnou povinnou havarijní pojistku dle výkonu motoru 4-9tis
nemusíš - hledat uskladnění - zazimování cca 3-5 tis
nemusíš - údržba na konci roku - oleje oprava antifoulingu atd 3tis
nemusíš - auto které jí múže tahat - zvýšená spotřeba do HR
nemusíš - podle váhy lodě /přívěsu/ řidičák B-E
nemusíš - platit za plavbu v moři HR PRIJAVI / po 4letech už platím jen 578kn/
nemusíš - platit za kotvení v domovském přístavu
nemusíš - vyplňovat list o počtu osobách na palubě kterých smí byt jen o 120% více za rok než je počet osob povolených na lodi

Je to jen pár věcí které mne napadly když si vzpomenu jinak jsem nezahrnul ostatní možné náklady poruchy atd. Před 2 lety jsem najel na vlasec který se namotal na propeller to normálně nepoznáš vůbec, poškodilo to simering a dostala se voda do Z nohy loď jezdila nebylo nic znát.
Při návratu /odtažení lodě/ do ČR jsem hned neměl čas na lodi dělat údržbu,až tak za 2 měsíce.Při vypuštění údajného ojeje ze Z nohy vytekla pouze mořská voda a oprava Z nohy stála 180tis. Stát se to na lodi kde jezdíte 2 a závada se projeví po 3 měsících společného užívání tak se nedohodnete.
Druhá věc svoji loď mužeš říci že máš loď a nejsi nijak omezován ovšem pak chce s lodí jezdit i u nás aby se využila a náklady se eliminovaly což u mne není a za tři měsíce v HR je to opravdu drahý koníček.
Moje rada najdi si někoho kdo má nebo vlastní takový druh myslím velikost lodě co tě zaujala okoukni to u něj ne všechno vypadá tak jak vypadá.Většinou majitelé takových lodí nejsou fouňové a rádi se pochlubí co a jak ahoj Standa.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
16. 02. 2008 21:01
Míro1 - až si ho koupíš, tak si ho od tebe budu půjčovat. To by šlo ošetřit smlouvou. My jezdíme v srpnu a v září.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
16. 02. 2008 23:19
cau Miro:
podnet zamer je dobry,ale praxe bude asi jina a troufam si rict, ze casem dojde k neschodam
ja osobne jsem na sve veci hodne haklivy a hlavne na ty co nestaly malo
nerad je pujcuji..ne ze bych byl hamoun, ale kvuli opatrnosti a nedovedu si predstavit ze bych se s nekym delit
pujcoval jsem dost a hodne a vzdy jsem byl nezpokojen v jakem stavu se medana vec vratila
pokud se neco pos... ,tak vam bude smlouva na prd je to jenom kus papiru

pouze muj nazor
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
17. 02. 2008 12:01
Oba Standové: díky za názory, zkušenosti a seznam nákladů, to se určitě hodí, písněte mi na mail, odkud jste, pozvu vás někdy na oběd a pokecáme. Je fakt, že pokud bych někde v Ch. našel půjčovnu takových člunů, tak bych spolu-nákup neřešil, ale viděl jsem tam jen poměrně malé čluny za velké peníze:
- člun s motorem 5 koní 400 kun za den
- dtto 15 koní 700 kun, je v tom i 25 litrů paliva zdarma
- dtto 75 koní 160 eur - výkon by byl fajn, ale ten typ lodi se mi vůbec nelíbil, mám prostě rád nafukovací čluny, nějak mi připadá, že jsem blíž vodě, když si lehnu na tubus, válím se a moře mi šumí 20 cm od hlavy. Když jsem bylo dítě, měli jsme člun Pluto s motorem Wartburg, prima, ale pevné čluny mě prostě neberou. Zase nafukovací člun je náchylnější na poškození.
Jediné místo, kde půjčují velký nafukovací člun se silným motorem bylo na Korsice někde u Porto Vecchio, ale cena byla dost dramatická.

HonzaD: no to je právě ten problém, kterému se chci vyhnout: když si něco půjčíš, tak k tomu máš úplně jiný vztah než když je to tvoje, byť napůl. Všichni víme, jak vypadají auta z půjčoven po 50 000 km, proč si myslet, že u člunů to bude jiné. Ale uvažuji i o této variantě, koupit ten člun sám a půjčovat ho, včera jsem to ovšem zběžně kalkuloval a vyšlo mi dost šílené půjčovné - kdybych pořídil člun Zodiac Pro 9 s Yamahou 60, tak abych byl aspoň na nule (jako svůj zisk beru, že ho 2-3 týdny budu používat sám), muselo by být půjčovné okolo 20 000 na týden, spíš o něco víc, a muselo by to jezdit skoro celé léto.

A ještě z trochu jiného soudku: jediné, co mě trápí na mém 380 člunu je, že má jen nafukovací kýl, což ve větších vlnách moc nepomůže. Je to na 95% pitomost, ale neexistuje možnost, jak k takovému člunu přidělat laminátové dno s "V"? Když může mít RIB Zodiac odmímatelné tubusy, tak musí být nějaká cesta, jak to udělat.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
17. 02. 2008 13:35
Míra1-jde o to ,jestli se taková "předělávka " ještě vyplatí a aby to bylo OK.Zvážit ,jestli není už výhodnější koupit člun s "V" čkem.Což znamená taky vozík- větší náklady na cesty atd.Ten laminát funguje protože je to pevný,což u gumáku není,i když zkusíš nějaké výztuhy ,tak je to pořád pružný(dno),Je to daň za to ,že to pskládáš do auta a jedeš.
Jak jsi zatím spokojený s tou 380 co máš?Potřeboval bych poradit,protože o něčem takovém uvažujem,je to asi maximum co se vleze ještě do auta i se slušným motorem.Pokud můžeš( ale nechci obtěžovat), ozvi se mě na emila. Díky.
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
17. 02. 2008 14:31
Ahoj Míra1 to půjčování tvého člunu půjde jen u nás v HR narazíš rekreační loď nemůže vyplout bez majitele nebo jeho rodinného příslušníka na moře.
V případě že budete v TP lodě zapsáni 2 spolumajitelé tak jeden z vás nebo z rodiny musí být v době plavení na palubě zapsán v tom jejich přiblblém seznamu.Loď o které uvažuješ bude mít třeba max. počet cestujících 10. tak do seznamu ti potvrdí 22 osob které se mohou během roku na lodi v HR plavit.
Docela síla ale u větších lodí to kontrolují ahoj Standa
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
17. 02. 2008 14:32
Já bych taky takhle drahou věc nechtěl půjčovat. A jak Mírovi1 podle výpočtu vyšlo - za ty peníze by si to stejně nikdo nepůjčil. V Czechmarine mi nabízel gumák s motorem na přívěsu za cca něco přes 1000 na den. Jen jsem se tak orientačně ptal, tak nevím, jak by to bylo s dalšími poplatky - vinětou a tak.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
17. 02. 2008 22:34
Takže postupně:
Fioma: složit 380 do auta už není taková legrace (dřív jsem měl člun 240 a 3,3 motor, to šlo vcelku snadno dát na střechu, do rakve a do kufru), vycházím z toho, že mám rodinu s 2 malými dětmi, takže sklopit zadní sedačky nelze. Zkrátka do VW Passat kombi se mi to s dětmi nevešlo a šlo to do vozíku, teď mám Ford Galaxy, ale ani tam to nebude taková legrace složit i s dalšími věcmi na dovolenou. Vem v úvahu, že kromě sbaleného člunu s sebou vezeš ještě
- motor (můj 15 HP váží tak 40 kg, to ještě jde)
- nádrž (docela smrdí benzínem, nutno zabalit do nějakého igelitového pytle) a kanystr
- 4 podlážky o rozměru cca 80 x 70 cm
- a spoustu drobnějších ptákovin jako vesla, kotvu - řetěz - kotevní lano, 2 vyvazovací lana, kolečka na člun, lodní háček ...
To všechno zabírá místo. Jinak spokojenost s ním je dobrá (i když platí pravidlo, že vždycky potřebuješ o metr větší loď, než zrovna máš ...), s 15HP motorem uhání tak 30 km/hod., což stačí. Jen ten nafukovací kýl málo řeže vlny, takže to skáče. Na klidné vodě super.

Jasně, že mě napadla varianta koupit si samotný V člun, ale přeci jen ten s nafukovacím kýlem už mám, takže kdyby se našla varianta za rozumné peníze, jak to "upgradovat", tak by to bylo lepší.

Standa: hmm, čekal jsem, že bude nějaký zádrhel tohoto typu. Nevíš, jak to chodí, když je člun napsaný na firmu - když majitelem není fyzická osoba, ale česká firma?

HonzaD: nějaké půjčovny v ČR jsem taky našel, ale všechny půjčují jen 5HP motor a malý člun, aby na to nebylo potřeba oprávnění, jen jedna nabízela větší člun, ale zrušila to, protože o to prý nebyl zájem. Jinak já bych 20 litrů za člun, který jsem kalkuloval, klidně dal, to už je zase úplně jiná kategorie a úplně jiné svezení, jenže nikdo to nepůjčuje, sakra ...

DISKUZE O ČLUNECH APOD. DÁLE POKRAČUJE ZDE, TOTO TÉMA SE VRACÍ K DEBATĚ O ZAJÍMAVÝCH ČLUNOVÝCH REVÍRECH. Tedy jestli ještě někdo přispěje ...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Míra1 (18. 02. 2008 19:24).
Souhlasím s Tebou, ten kajak je nádhernej...
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
19. 02. 2008 13:36
Chlapi - neblbněte mě hlavu-já už projel forum skoro dvakrát dokola ,jenom tak zběžně a hledám tu " nádhernou loď",než mě TO došlo .Už jsem myslel,že někdo sebou vozí třeba kajak ,jako záchranný člun(i když záchrana by to byla ,ale jak pro koho.)
Promiň, já Tě nehctěl zmást... ale pohled to byl hezkej, ne?
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
19. 02. 2008 14:42
Tomm-dostal jsi mě-k tomu kotvení u mola-viděl jsem ,že domácí mají na zadním úvazným laně zátěž,když vystoupí a uváže loď k molu,tak to zadní lano s tím závažím stáhne loď zpět.A druhý způsob co jsem taky viděl,že mají nekonečnou smyčku ke kotvící bojce nebo oku a na ní tahají loď od břehu ,ke břehu.Na smyčce jsou úvazky ke kterým je uvázaná loď.
fioma napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Tomm-dostal jsi mě-k tomu kotvení u mola-viděl
> jsem ,že domácí mají na zadním úvazným laně
> zátěž,když vystoupí a uváže loď k molu,tak to
> zadní lano s tím závažím stáhne loď zpět.A druhý
> způsob co jsem taky viděl,že mají nekonečnou
> smyčku ke kotvící bojce nebo oku a na ní tahají
> loď od břehu ,ke břehu.Na smyčce jsou úvazky ke
> kterým je uvázaná loď.



A teď jsi dostal Ty mne, fiomo. Popsal jsi to vyčerpávajícím způsobem, ale selhala má představivost. Asi si budu muset pohrát ve vaně.Ovšm- dík, já to nějak vyzkouším
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
27. 02. 2008 18:05
Tady je jedna mapka k tématu [www.galerie-jadran.net][/img][/url]
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
28. 02. 2008 07:18
Tak mě napadá, že mám v tif formátu "námořní" mapy pobřeží celého Chorvatska (30 map). Jsou tam vyznačené hloubky a kotviště atd. Je to jako z té ukrutně drahé knížky, co se dá i u nás koupit. Tak kdyby měl někdo zájem, můžu poskytnout.
Miro, několikrát jsem byl s člunem v Pisaku, je to na kraji Makarské směrem k Omiši. Ostrůvky tam sice nejsou, jenom 6 km vzdálený Brač, no pohled na Biokovo z moře stojí za to a když okolo tebe dovádějí delfíni není to též k zahození. Mimochodem, ty potkám jedině tam. Pak je tam vrulja, vytéká tam snad Cetina či co a ta je též dostupná pouze člunem. Jednou toto místo navštívit s člunem rozhodně stojí za to.
Na tu "kotevní spojku" pozor! To může fungovat jen na klidném moři. Jakmile bude kotevní lano víc namáháno, spojka povolí a kotva se uvolní. Což je sice fajn pro odjezd ale ne pro bezpečné zakotvení lodi.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
18. 03. 2008 11:33
jj, to jsem tušil a proto zůstavám u pomocného lanka
Dnes odpoledne jsem si v půjčovně ve Starých splavech půjčil čtyřmetrovou loďku s elektromotorem, nalodil sebe a pudla a za 140,- Kč na hodinu vyrazil na plavbu okolo Máchova jezera.Myslím, že ta loď byla na mmotůrek příliš velká, v podstatě jak fouknul vítr, loď skoro stála. Nu, za 420,- korun jsm objel s pudlem celé jezero. Nemůžu napsat, že by se mi to nelíbilo, ale i ten Mácháč byl na elektrokvedlačku příliš velký a vánek příliš silný. Ale- byl to úplně jiný pohled na jezero a nelituji. Bylo to hezké letní odpoledne lehce stárnoucího chlapa se starým psem( ten seděl na přídi a do čuchometru nasával tisíce nových vůní).
Bylo to fajn, už se těším na svůj "křižník" a zatím tedy sním,jak příští rok vyrazím, na \labe, na Jadran, ale s benzíňákem na zádi...
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 259
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.