Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem

Autor Míra1 
Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
01. 02. 2008 16:34
Toto téma jsem založil pro nás, "kapitány" menších člunů s oprávněním do 0,75 NM od břehu (a pro námořníky pidičlunů do 5 kW úplně bez oprávnění), abychom si mohli sdělovat své zkušenosti z míst, kde jsme s člunem byli a bylo to tam dobré nebo naopak špatné. Předpokládám, že malý člun je spíš pro zábavu a pro menší výlety a pokud někam jedu třeba na 14 dní s člunem, tak chci mít aspoň nějakou jistotu, že ho vůbec vybalím a že bude kam jet. Pevně věřím, že toto téma bude plné zajímavých a důležitých informací a neskončí haldou plků třeba jako téma o Hvaru ... smiling smiley Nemá cenu tu dublovat popisy uvedených měst, to je v jiné sekci, ale postupně budu doplňovat detaily jako zajímavá místa, kam se dá člunem dojet apod. Když se někdo přidá, super.

smiling smileyOblast Biograd - Pakoštane - Drage - Murter - Vrgada
Pobřeží se spoustou míst, kam se dá ujet před davy na klasických plážích. Spousty ostrůvků, u kterých je ovšem dost obtížné přistát kvůli ostrým kamenům, ale dá se. Dobrá, podle mě romantická, i když ne nejlevnější restaurace je na ostrůvku u Murteru zde: S 43°50'25.637'', V 15°34'39.934'' (nevím, jak to jinak popsat). Relativně blízko jsou Kornati a znám frajery, co na gumáku dojeli z Murteru až tam, ale mezi ně se nepočítám, na to se mám moc rád. Kapetanija je v Biogradu a v Murteru. Velká marina se vším servisem je v Biogradu a Murteru, malé mariny jsou v Pakoštane, Drage, Vrgadě.

sad smileyOblast Makarská riviéra
Byl jsem v Brele a v Bristu, ostatní místa na Makarské riviéře jsem viděl aspoň z auta a osobně si neumím představit, co bych tam s člunem dělal (máte-li jiné zkušenosti, svěřte se). Všude mraky lidí, pláže přechází z jedné do druhé (to samozřejmě trochu přeháním), takže skoro není kam odjet, ostrůvky žádné, snad jedině vyjet na volné moře.

smiling smileyOblast Jižní strana Hvaru a dost možná i severní
Snad celá jižní strana Hvaru je pro průzkumy člunem velmi dobrá. Určitě nevynechte restauraci na Ščedru (S 43°5'3.828'', V 16°41'58.053'') a dejte si oradu na grilu. Od chvíle, co jsme si tam dali oradu si už jinou rybu v restauracích neobjednáváme ... Kapetanija je v Hvaru a v Jelse, ale ani na 5 pokusů jsem žádnou neviděl otevřenou, kapitán totiž obvykle běhá po přístavu a nebo sedí v kavárně ... Velká marina je v Hvaru, malé jsou ve Sv. Nedelji a Zavale. Kdyby byla i v Ivan Dolci, nemusela mi vloni bouře rozstřískat člun ...

smiling smiley Oblast Vis
Popsáno na straně 4.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Míra1 (07. 07. 2008 12:14).
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
01. 02. 2008 20:35
Míra 1-rok 2006-
Zavala -projeli jsme pobřeží Dubovica až Ravni Dolac a samozřejmě Ščedro -10dnů.Při klidném počasí to nemá chybu . Basina-projeto od Rudiny po Poljicu-14dnů.Od Basiny směr Rudina málo možností na zakotvení ,ale na šnorchlování 1. Ostrov Zečevo stojí za návštěvu.Pozor na pravidelné větrné počasí mezi Bračem a Hvarem.Na serfování 1.,ale když tě to tam chytne na tom malém a jenom s 5konikama-- -adrenalinový zážitek který se nedá zapomenout.
Další lokalitu pro malý člun bych mohl doporučit -Rab-Supetarská Draga ,Gonar ,Kampor a ostrůvky Mamon.Potom Potom taky Suha Punta ,Gožinka a další zátokyod Kamporu směr Suha Punta.
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
01. 02. 2008 22:42
Krásné projížďky člunem jsou od Biogradu směrem k sv.Filip i Jakov a Turanj.Bez problémů až na na ostrov Pašman,Uglanj.Poněvadž je to možné skoro i doplavat,tak na velikosti člunu v této"ostrovnaté" oblasti nezáleží.Ostrovy jsou obležené čluny a naháči.

MirekŠi
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
01. 02. 2008 22:55
Ještě jsem si vzpomněl na Molunat.Dá se krásně projíždět s malým člunem v zátoce,která je kryta dvěma ostrovy.Jeden miniaturní a ten druhý je větší,dá se u něho i zakotvit.Problém nastává při vyjetí na volné moře za ostrovy,tam to pak krásně háže jak ze špuntem,ale i s naším "pidi" člunem jsme byly až pod majákem/nebo co to tam na hoře je?/ a objeli celý ostrov.Vlnky byly určitě přes metr a v zátoce klidná hladina.Také tam proto zajíždí kotvit různé lodě na noc.Líbilo se mi možnost kotvení,kdekoliv a bez poplatku a ještě mi radili jak se člun váže!!!

MirekŠi
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
02. 02. 2008 11:13
V Molunatu jsme byli ještě bez člunu. Určitě je to tam pěkný třeba na výlet na den - dva, ale nevím, co bych tam dělal s člunem třeba 14 dní, pokud chci pořád něco nového objevovat, i když je fakt, že od Molunatu směrem na jihovýchod už nejsou žádné obce, tak to tam může být zajímavé. A to pobřeží je tam samá skála (teď nemyslím tu zátoku, kde leží Molunat), na koukání skvělé, přistání skoro nemožné.

Fioma: jo, vlny jsou prima, my jsem přejížděli ve slušných vlnách ty 3 km ze Ščedra na Hvar s 3,3koňovým motorem a bylo to dost drsný. Teď už se nám to stádo rozrostlo aspoň na 15 kobyl a člun se o metr a půl prodloužil, to už je o něco lepší, ale respekt vůči moři chovám stále.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
03. 02. 2008 08:02
Míra 1-respekt a sledování počasí je na 1.místě."Příroda "si s náma vždycky nějak poradí,aby jsme z ní měli respekt.Kolik vás tam ze Ščedra v tom jelo?Těch 3,3 je tak pro jednoho.My jezdíme ve 2,a je to při klidné hladině min.Ve 3 už to jenom hrne vodu.Taky uvažujem o vykrmení stádečka.Co máš teď za sestavu?
tvsat-S poplatkama v HR to je "věc".My loni zkusili po dlouhé době zase GR a je to úplně o něčem jiném ( i s tím malým člunem).
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
03. 02. 2008 13:41
Oblast Makarská riviéra (Živogošče):

projel jsem to směrem k Igrane i k Drveniku a lze zde nálést pěkná místa
Hvar je cca 7km vzdálený to už, ale není pro malé čluny

kolem 15 hod. téměř pravidelně přichází vlny!! jízda po vlnách je dobrá,ale proti vlnám bude člun plný vody a všichni mokřísmiling smiley

mám 5HP ; 2,5m a zatím mě stačí.Na obrázku ten parník s oranžovou bojkousmiling smiley



pohled ze člunu:




Upraveno 1krát. Naposledy upravil StandaM (03. 02. 2008 13:43).
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 00:05
Díky za foto,to jsou živé vzpomínky.I projížďka kolem pobřeží a sledování těch kopců stojí za ty prachy.Že mám pravdu "kapitáni" hot smiley

MirekŠi
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 08:58
Mám 3m/10HP. Baška na Krku je se člunem super - spousta malých pláží. Nepovedlo se mi vypozorovat, co tam vytváří vlny - byly např. i když nefoukalo. To se pak blbě odplouvá - tak jsem o oblázky dost poničil šroub - než se mi povedlo nasednout, zařadit a vzít za plyn, už mě vlna zase hodila na mělčinu. Když je ale klidná hladina, je tam opravdu kam na člunu vyrazit.
Taky pravidelně jezdíme na Pelješac. Na malém moři je dost ostrůvků, na jižní straně se dá vyrazit do jiných vesniček. My jezdíme z Potočine např. do Podobuče, Borje, Boraku, Trsteníku. Vyrazit na Korčulu mám strach.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 12:05
Tak toto je dobrý počin... toto fórum se mi líbí. Míro 1, blahopřeju k dobrému nápadu. Tom
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 13:12
Šíf nemám, ale zajímavé info, jako je tady, si rád přečtu. Mirus.thumbs upsmileys with beer
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 14:01
Jezdím s gumákem tři metry čtyřicet a patnáct koní pátou sezonu a zatím mi to přišlo nejlepší mezi Korčulou a Pelješacem. Je tam spousta ostrůvků a dá se plout i kolem Korčuly kde jsou krásný zátoky.Byl jsem u Rogoznice kde to bylo moc pěkný ale na člun to ideální nebylo ostrůvků málo daleko od sebe od jednoho nás vyhnali že je prý soukromej.Loni jsme byli na jižní straně Hvaru taky nádherný místo ale asi jsem měl smůlu hrozně foukalo takže plavba proti vlnám žádná sláva.Jste celí zalitý vodou i když gumáky jsou samovylévací je to nepříjemný nedá se jet ve skluzu a v tu chvíli přemýšlíte jestli jste nic nezanedbali při údržbě motoru aby vám to nechcíplo protože u těch skal co jsou vpravo od vás se v těchhle vlnách nedá přistát. Počasí se sice dá sledovat ale jak známo situace se mění každým okamžikem a ve chvíli kdy jste dál od pobřeží to nemusí být žádná legrace.Takže vyrazit buď brzo ráno kdy moře bývá poměrně klidný a nebo jak časem zjistíte to chce větší loď nebo alespoň s pevným kýlem který si s vlnami líp poradí ale to už je něco úplně jiného co se týče dopravy atd.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 15:41
Máte někdo zkušenosti s malým, resp. pidičlunem ve vodách okolo ostrova Rab? Podělte se prosím...
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 18:16
HonzoD, taky jsem se dostal do problému, jak odrazit ve větších vlnách od břehu. Po několika marných pokusech jsem přišel na nápad. Vzal jsem kotvu, hodil jsem ji proti vlnám co nejdál to šlo, naskočil do člunu, v klidu se přitáhl ke kotvě, motor dolů a start.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
04. 02. 2008 20:20
ragu,Honza-přesně tak to dělám i já .Mám kotvu na 25 m a pokud nechci" člunek "vytáhnout na břeh,tak ji nechávám na celou délku a potom tak jak píše ragů se dá v pohodě vyplout.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
05. 02. 2008 07:39
Dost dobrý nápad! Musím vyzkoušet. Mám ale pochybnosti: když budou větší vlny, tak by kotva musela docela dost držet, abych se k ní mohl přitahovat. Když bude dobře držet, jak ji pak vytáhnu? Je na to taky nějaká finta? Mám skládací kotvu s takovým tím zajišťovacím kroužkem, co to drží otevřený / zavřený.
Ještě dotaz: mám lana co ve vodě plavou. Říkali mi, že je to výhoda, ale spíš mi to vadí. Například když v maríně přivážu člun, tak lano na hladině překáží. Jak jste na tom vy?
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
05. 02. 2008 09:28
Honza- mám tu samou kotvu a zatím se mě nestalo ,že bych ji nevytáhl.Lanko na ní mám 6mm,normál,potápí se.Plovoucí mám taky ,ale jenom na nějaký vlečení atp.,abys je nemusel ve vodě hledat.Akorát první rok se mě stalo ,že jsem kotvu "vyhodil" a protože byla špatně navázaná ,tak jsem musel do 5m hloubky pro ni ,ale našel jsem ji.Dobrá zkušenost.Na vyvazování mám lana normální(potápí se).
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
05. 02. 2008 17:40
Honza - mám stejnou kotvu, když se zasekne (napřed zkus pořádně zatahat) tak je to bez problémů. Pro jistotu mám na kotvě zespodu vyvedeno 3mm lanko a na konci plováček, který nechám volně na vodě (pro vyvléknutí kotvy ze spáry). Ale stalo se mi, že při krásném a klidném podvečeru u nábřeží v Primoštenu povídám ženě : nebudu tady před těma lidma na nábřeží šaškovat s nějákým plováčkem. Co čert nechtěl, při odjezdu nešla kotva ven. Jedu na jednu stranu, na druhou stranu atd., zkouším to vší silou, ale nic. Ti co sedí před hospodama na nábřeží samozřejmě nemají nic na práci, než v klidu pozorovat co se děje na vodě. Protože se už začalo stmívat, tak se nedalo nic dělat, než jít pod vodu. Nejsem žádný mladík, tak se mi moc nechtělo. Naštěstí to bylo jen asi 4 m. Potvora zalezla mezi dva velké ploché kameny. Kdybych v tu chvíli měl připnuto to lanko, tak bych ji určitě vytáhl. Už párkrát jsem to musel udělat a je OK.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
06. 02. 2008 08:00
Díky pánové, za vaše rady. Zkusím přivázat i nělaký provázek ke špičce kotvy. Obvykle jsem ale měl opačný problém - že nechtěla pořádně držet. Takže když jsem ji chystal na kotvení během 14ti denní dovolené, tak jsem ji raději osobně narval do škvíry mezi velkýma šutrama. Jo a přesně při tomhle mi vadilo nejvíc, že ty lana plavou. Dělám to totiž tak, že lano jen provléknu očkem na kotvě a přivážu na zrcadlo. Druhé lano je přivázané vepředu - a tak si můžu člun přitáhnout ke břehu / od břehu. A právě když je člun zaparkovaný nad kotvou, tak lana ke břehu plavou na hladině a překáží ostatním.
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
06. 02. 2008 12:59
je to s podivem,ale zatim jsem kotvu nepotreboval bud jsem clun uvazal na dno k oku nebo k oku na molo atd., ale vzdy
jsem pouzival lana neplovouci, jak pise HonzaD prekazi
plovouci lano bych pouzil pri vleceni nejake hracky,lyzare atd. to u me take nehrozi mam 2,5 m clun

chystam se, ale kotvu poridit
mam v planu kotvu s pojistkou a okem na vycuknuti, ale nevim jakou vahu
co doporucujete pro 2,5m clun?
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
06. 02. 2008 16:04
Já mám cca 4 kg těžkou. Asi je to skoro jedno, hlavně aby klesla ke dnu a neplavala smiling smiley
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
06. 02. 2008 18:22
Honza-no,kotvu ,která plave ,to si snad pleteš s harpunou,já mám 2,85m a kotvu 3,2kg.Chce to ,aby kotva byla víc na ležato,aby se mohla zaseknout špicema do dna.Pokud mám kotvu v místě ,kde došáhnu na dno,tak ji do dna zašlápnu(pokud je tam měko),jinde se zasekne o kámen.Kurňa,chlapi ,nemáte někdy dojem,že by při těch zkouškách VMP měli spíš rozšířit znalosti o takových běžných věcech ,jako je vyvázání lodě,zakotvení ,jízda ve vlnách a vůbec některý praktický věci pro první použití lodě,aby se člověk pak nestresoval a neučil se pokus -omyl.Nemá někdo něco podobnýho někde už sepsaný?Něco jako desatero.Myslim,že by to hodně lidem pomohlo.Já se na vodě nebo u vody pohybuju už nějaký pátek,ale pořád se mám co učit a u moře to platí 5x.Lidi ,co jsou na vodě doma z nás musej mít" zábavu".yawning smiley
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
06. 02. 2008 18:29
To StandaM určitě pod 4kg nechoď s váhou kotvy jinak tě bude v HR k ničemu lano k ní kup co se potápí klesá ke dnu jinak hrozí že se tě do něj někdo v zátoce zamotá délka lana 3-5ti násobek hloubky v místě kotvení,ale záleží na složení dna,kolikrát zakotvím vypustím tak 12m řetězu a loď drží jen na tom řetězu.



Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 07:23
Fioma - to byl pokus o humor - proto je tam xichtík.
A máš pravdu - taky už nějaký ten rok jezdím se člunem, ale furt se toho bojím a nic neumím. (Předloni např. jsem věděl, že bude blbý počasí a vlny, tak jsem pro jistotu člun přivázal na 2 lana - k řetězu na dně a k bójce + jedno vzadu - a stejně se to nějak uvolnilo a omlátilo mi to motor o skály.)
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 07:37
dik mrknu na net a objednam

jinak od lonska mam nove lano co se potapi 10 nebo 12mm cca 25m a pak 6mm na vycuknuti kotvy jen jsem se jeste nedostal ke koupy kotvy
vzdy jsem to uvazal bez ni, ale letos jdu do tohosmiling smiley
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 07:58
tak si asi objednam tuto kotvicku:

dale tam nabizi kotevni spojku, ktera by mela zachranit kotvu pri uviznuti:

Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 09:07
Honza -to jsem pochopil,že to nemyslíš vážně.Mě jednou při špatném počasí zůstal člun viset pouze na dvou pramíncích z 12mm lana,který bylo uvázaný za oko bojky.Asi jak se kolíbala ve vlnách tak se lano prodřelo.Měl jsem to ještě na kotvě,ale nevím jestli by to udržela.
StandaM-Ať na to koukám jak chci,tak jsem nepochopil funkci.Jak se mě uvolní ten pojišťovací kroužek,aby se kotva složila?Nechybí na tom nákresu ještě jedno lano?To by tu kotvu mohlo za přední část uvolnit,ale neodjistí mě ten kroužek,aby se složila.Nepochopil jsem kde je co uvázaný.
avatar Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 11:55
zdravim, taky se pripojim k teto diskuzi. Mam projetou celou jizni cast Hvaru a peljesacky kanal mezi Peljesacem a Korculou. Je zde plno peknych zatok a ostruvku, ktere stoji zato navstivit. Doporucuji take vylet na ostrov s majakem Plocica (nachazi se na ceste ze Scedra smerem na Peljesac) je zde krasne potapeni. Muj clun viz: www.arimarseapioneer430.atlasweb.cz
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 12:11
Asi by to mohlo fungovat tak, že je lano primárně přivázaný na špičku kotvy a ten čudlík to nějak drží tam, co bývá obvykle uvázaná. A při větším tahu povolí a pak už je lano jenom na špičce. Jestli je to tak jak myslím, tak právě při odplouvání při větších vlnách by se to nemuselo vyplatit - vlna vrazí do člunu, když se budu přitahovat = větší tah za kotvu = ta se uvolní úplně !?
Re: Místa, která (ne)navštívit s malým motorovým člunem
07. 02. 2008 12:36
Honza-To by šlo,že se ten "čudlík "rozpojí.Ale to je obdoba toho co tam má ragu,akorát čudlík má nahrazen druhým lanem a bojkou(má alespoň označené místo ,kde je umístěná kotva,pro míjející lodě).Ale stejně ta kotva zůstává otevřená,jistící kroužek ji nepovolí.I za cenu toho ,že pro tu kotvu denně polezu do vody bych tam chtěl už být.Co vy ostatní ??smoking smiley
LukasVlk-Jaký jsou poplatky na dálnicích za takovýho" drobka".Loni jsem se o to nezajímal protože ten náš v pohodě vleze do auta i s motorem,ale když to vidím za čím se to dá táhnout(nevím co máš za motor),stálo by to za úvahu.Já nejraděj nacpu co jde tak do auta,nebo nahoru.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 166
Zaznamenaný počet uživatelů: 62 během dne 19. 01. 2012
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.