Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Dopravní předpisy

Autor Karel M. 
avatar Re: Dopravní předpisy
05. 07. 2017 19:57
couddy úplný souhlas thumbs up

** Petr **Upraveno 1krát. Naposledy upravil PetrK (05. 07. 2017 19:57).
Re: Dopravní předpisy
05. 07. 2017 21:16
Děkuji za souhlas.
Párkrát jsem "musel" projet kolem škaredého "masakru" na silnici a už to tam řešili záchranné složky.
Jedinkrát jsem směrem na Pastviny zažil to, že ve stromě byla avia uplně nasračky kabina. Nejsem po předešlých zkušenostech na to, raději dokážu zavolat a rychle něco řešit. Ale vrátil jsem se a osobně se šel přesvědčit, že v tom autě nikdo není. Po bezmála 20ti letech za volantem se mi něco podobného stalo letos. Auto ve škarpě, u dveří čepice. Ještě svítilo. Kousek od "domova". Je to nepřijemný pocit, jdeš pomoct, ale nevíš, co tam najdeš...
Vytažených aut ze škarpy, nasazených řetězů, nebo "otočení" aut v kopci na plnej rejd na sněhu mám na kontě desítky. 17 let na horách je dlouhá doba. Spoustu zážitků.
Více než milion km na kontě a to nejsem ani kamioňák a ani obchoďák, jen OSVČ.
Strašně si vážím Hillových přízpěvků a je vidět, že ten chlap mám najeto.. Proto můj příspěvěk výše.

ps: možná je to celé o nepochopení, možná. Taky jsem zažil "průlet slovinskem za kamionem" cca 100km/hod. dědina nedědina (předjel mne na přechodu, tak jsem se ho chytl, metr za nárazníkem..smiling smiley, ale taky jsem "brzdil" kolonu 20ti aut kousek před Bristem, protože jsem si prostě nebyl jistý koncem 70tky a chvíli před tím v Tučepech měřili. Platil jsem u Ploče policistům za "nic", měrili mě něčím, co vypadalo jako "kalkulačka", km si vymyslel. Přišel jsem o všechny kuny nachystané na výlet do Dubrovníku. Věřím, že vy co to zde máte rádi máte stejné zkušenosti.... smiling smiley

Pro autenticitu už neopravuji, ale omlouvám se za chyby - psal jsem to z mobilu...Děkuji smiling smileyUpraveno 1krát. Naposledy upravil couddy (06. 07. 2017 15:20).
avatar Re: Dopravní předpisy
05. 07. 2017 23:35
couddy souhlas.
Jen bych dodal je takové pořekadlo pospíchej pomalu.
Ono kolikrát není tak velký rozdíl v dojezdovém čase když se jede rychleji. Taky záleží hodně na hustotě provozu.
A co je nejdůležitější bezpečně dojet do cíle.

.
.

_________________________Jirka_________________________
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 00:56
Jojo, je to až nepříjemně často, ale většinou jedu kolem, když už se u toho snaží záchranné složky, naposledy jsem byl přímým svědkem střetu předloni. Řidičku jsem dostat ven nemohl, medvěd má tuhé dveře, zvlášť, když na ně šla ta pecka, nepovolují. Viditelně se jí nestalo nic víc, než zlomenina nohy, mluvila s námi, ale, jen jsem odpojil baterku, byli tam hasiči a ti už si s dveřmi poradili. Pak už jsem jim nepřekážel.
Odbočovala ve vesnici vlevo, jenže se v tu chvíli zezadu přiřítil jeden netrpělivý a rovnou nás předjížděl. Odhodil odbočujícího MB A160 a skončil v protisměru dost daleko v zahradě, ale nestalo se mu vůbec nic... odměněn byl až později, spočítali mu to na sto až stopět v obci.
Že jsem jedno své auto našel na parkovišti s rozpáraným a vyskleným bokem odzadu až po střední sloupek, pak mi na nové auto nacouval jeden doktor a o necelý rok později jsem totéž auto našel na parkovišti s kapotou o 6 cm sraženou dozadu, i o tom, že v prvním i posledním případě se viník nenašel, jen v druhém na mě počkal, protože ani jednou jsem nejen, že nejel, ale ani v tom autě nebyl, jsem tu už kdysi psal.
Jak odhadl Couddy, mám něco naježděno - trochu jsem to posčítal a docela mě překvapilo, kolik je toho přes milion km. Většinou řídím sám, často i sám jezdím. Ale hlavně se přitom seznamuji s předpisy a dopravním značením v různých zemích. Proto si taky dovolím komentovat příslušná národní specifika v zákonech a průběžně to aktualizovat.
Víte například, že pomalu jedoucí stavební stroj se v Rakousku, Německu i v Beneluxu nepokládá za překážku silničního provozu, dokud je v pohybu? Bez ohledu na to, jak moc pomalu jede, předjet ho přes plnou čáru nebo v úseku se zákazem předjíždění je přestupek a hotovo. Když vás chytí zrovna policajti, neomlouvá nic. Proto se za ním všichni sunou až tam, kde se předjíždět smí....
.
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 11:36
Hill napsal(a):
-------------------------------------------------------

> Víte například, že pomalu jedoucí stavební stroj................

Jardo,díky za tvůj další postřeh. Za sebe Ti musím také vyjádřit dík, protože z tvých příspěvků jsem se už dozvěděl spousty velmi užitečných informací, z nichž mnohé nám můžou zachránit třeba i nějakou tu nepříjemnost a několik zbytečně vyhozených € při cestách v zahraničí... Jsou některé odlišnosti v předpiseh, o kterých člověk nemá ani tušení a běžně se je nedozví, pokud nechce studovat dopravní předpisy všech států thumbs up yawning smiley .

** Petr **
Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 11:38
couddy napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Ono bude rozdíl, když je někdo vyjezdenej a
> zkusenej. Když je někdo vyjezdenej a už si umí
> přiznat chyby. Vyjezdenej, ale chyby neprizna.
> Zbytečnej machr nebo totální blb plnej ega.
> Češi (a moravaci) si strašně rychle prisvojili
> pojem "spěcham" za legitimní. Ohleduplnosti málo.
> Osobně jsem kdysi taky vyvadel psi kusy, ale
> morálně jsem čistej, protože umím na cestě pomoci,
> počkám nebo zastavím. Myslím že všichni bychom si
> měli vážit umění Ohleduplnosti!
> PS ono se dá i ohleduplně předjet....

Ano. Sám jsem lidem už mnohokrát pomohl (od parkování, po tahání ze závějí, dokonce jsem jednou tahal lidi i z bouračky ještě před příjezdem hasičů a sanitky), umím poděkovat atd. Jenže, jezdím teda rychleji, než nám zákon káže a díky tomu jsem pro hodně lidí prase, pirát, vrah malejch dětí atd...sad smiley Svatej nejsem, udělal jsem kolikrát prasárnu (ruku na srdce, kdo z Vás ne), ale to škatulkování lidí díky mediální masáži mě štve.Upraveno 1krát. Naposledy upravil agent007 (06. 07. 2017 11:41).
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 12:20
Hill napsal(a):

> Víte například, že pomalu jedoucí stavební stroj
> se v Rakousku, Německu i v Beneluxu nepokládá za
> překážku silničního provozu, dokud je v pohybu?


Víte například, že totéž platí i u nás a pravděpodobně i spoustě dalších zemí? Nevidím v tom odlišnost proti CZ pravidlům.
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 13:03
Jenže u nás to už právníci vykládají, že do nějakých 15 km/h jde o překážku na komunikaci, a nejde o předjíždění, ale o objíždění překážky. A někteří ke stejnému výkladu nikdy právníky nepotřebovali, přesto s tím ve správním řízení uspěli i bez toho, aby u zákazu předjíždění byla dodatková tabulka "předjíždění traktorů povoleno". On totiž i oficiální výklad zákona připouští jakýsi "zájem plynulosti provozu". Pak záleží na tom, jak ty okolnosti policista dal do záznamu, takže ten úředník může rozhodnout tak i tak. Proto u nás policajti málokdy někoho zastaví jen kvůli předjíždění cyklisty nebo traktoru provázené přejetím plné čáry, když odnaproti nikdo nejel. Rozhodně jsem tak viděl předjíždět i policejní auto, ačkoli nemělo zapnuté ani majáky, tedy posádka zřejmě nikam nespěchala.
Prostě to u nás se to praktikuje stále, poměrně často to prochází. v zahraničí ne, a to ani když si můžu myslet, že žádný policajt v dohledu. Ale jen v Rakousku jako důkaz nesmí posloužit záznam z neregistrované palubní kamery, dokud se nic nestalo a nepovolil to soud. Ale policejních kamer mají i tak daleko víc, než ty, co vidíme na internetu, ty totiž nejsou jejich. Ale mají tam také dost výhyben a ti pomalí do nich skutečně uhnou, když se za nimi začne tvořit kolona rychlejších. To u nás také chybí. Jak výhybny, tak vůle uhnout.
Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 13:08
Pomalé vozidlo, např.cyklistu, u nás můžeš předjet na plné čáře, ale nesmíš při tom tu plnou čáru přejet a předjížděné vozidlo ohrozit. Takže asi totéž, jako v Dojč.
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 13:13
Nemluvím o tom, jak to kdo na úřadě ukecal, nebo že se to běžně nedodržuje (nejsem výjimka), mluvím o tom co je v předpisech a to je stejné jako v Německu a dalších zemích.
Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 15:28
Agente007 - z Tvého příspěvku je vidno, že jsi "rozumný vrah" smiling smiley. Z jiných příspěvků to tak úplně nevypadá. Tvůj jízdní styl nebudu hodnotit tak, jako někteří "odsuzovači spěchačů". Dovolím si jen jeden bonmot, co jsem slyšel od "sanyťáků": "Když někdo jezdí jako prase smiling smiley, nebo dobytek může být někdy i kompliment smileys with beer"
avatar Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 15:58
Citaci
Zahajskej napsal(a):
...Takže asi totéž, jako v Dojč.

Až na to, že tam jsem ještě neměl příležitost to vyzkoušet - vždycky jsem dojel kolonu za cyklistou nebo traktorem, v níž nikdo nepředjížděl, a nezbylo, než v ní vydržet.
To jsou mi sympatičtější ti, kdo umí bezpečně předjet, šlápnout na to a být v prachu, prostě nepřekážet. Pustím je, jde-li to, a nebudu je odsuzovat za porušování předpisů, když nikoho nehrozili, ba dokonce neomezili. Od toho tu máme jiné, já je nenabonzuji ani dodatečně, však ani kameru nemám. A poněvadž hlavně koukám nepřekážet (kdosi tu psal něco o ruce na srdci), taky se přiznám, že průměrně jednou denně nějaký ten předpis zrovna úzkostlivě nedodržím, jako většina ostatních. Nejčastěji právě proto, že v daném místě a v danou chvíli by to předpisově ani nešlo. No a v zahraničí, zejména v Německu a Švýcarsku, jezdím tak, jak tam jezdí ostatní.
Re: Dopravní předpisy
06. 07. 2017 16:48
Bohužel je to pravda a blbost legislativců. I když překážka je vše co narušuje bezpečnost a plynulost] - tudíž dle některých výkladů i pomalu jedoucí vozidlo může tvořit překážku, ale není to výslovně dané a je to sporné confused smiley
Re: Dopravní předpisy
07. 07. 2017 07:40
strašně rychle prisvojili pojem "spěcham" za legitimní.

Hlavne si rychle osvojili "pravo na neprerusovanou jizdu". Minuly mesic jsem byl na chalupe v horach. A co cert nechtel zjistil jsem, ze s novym autem nezajedu vlekem na zahradu, protoze ma kouli niz a je tam terenni zlom a ostruha a tak... a cele je to na vyjezdu ze vsi, v kopci a hned za tim je neprehledna zatacka, zespoda, ve smeru jizdy to prehledne je. Jak odjet? Nejschudnejsi moznost byla nechat lepsi polovcku vyjet autem, naklusat za ni s vlekem, zacvaknout, zapojit elektriku, zandat vratka, naskocit a ujet. 30 - 40 vterin. Samozrejme... prijel parecek na mopedech (ve strednim veku, uz by mohli mit rozum) a za patricneho slovniho komentare mne zacali objizdet (pred tou neprehlednou zatackou. Adrenalin ve mne pumpoval uz jenom s tim rychlym litanim, abych neprekazel. Odjel jsem a o kilometr vys, stali na krizovatce... zastavil jsem a sel jsem si pokecat, jestli by mi neporadili co mam delat, kdyz jsou tak chytri. Pry tam nesmim zastavit, kdyz je tam plna cara... moznost, ze by na tech deset vterin zastavili a nechali mne odjet je vubec nenapadla... to neexistuje... a vdim to tam pokazde, kdyz tam jedu. I****i (Tady je slovo, ktere by popudilo admina), kterym nedochazi, ze ten obrovsky zluty autobus potrebuje k vytoceni CELOU silnici, cyklisti, kteri riznou zatacku a pak se divi, co je proti nim...

Nechapu... mne ucili "kam nevidim, tam nevletim"...
Re: Dopravní předpisy
07. 07. 2017 09:47
Poslední věty Hilla a a poslední věta Jozka by se měly tepat do kamene smiling smiley
avatar Re: Dopravní předpisy
20. 10. 2017 19:00
... nic se nesmí přehánět ... ani s těmi předpisy ... ... yawning smiley

[www.rajce.net]

smileys with beer
Re: Dopravní předpisy
21. 10. 2017 07:06
Bessy, určitě nikomu nebudeš dělat reklamu, když napíšeš, kde mají takto zabezpečený vjezd (nevjezd) do ulice.
Re: Dopravní předpisy
21. 10. 2017 07:31
Já bych to vyděl na Jelsu.
avatar Re: Dopravní předpisy
21. 10. 2017 09:36
... přesně tak ... Karel má pravdu, Jelsa ... smiling smiley
ve větším provozu už to tak neprochází ...

[www.rajce.net]

smileys with beer
Re: Dopravní předpisy
03. 12. 2017 19:50
Není rychlost jako rychlost
Jistý řidič byl vyzván odborem dopravy k odevzdání řidičského průkazu, protože dovršil 12 bodů v bodovém systému.
Využil svého práva a podal si námitku proti 3 bodům u přestupku za rychlost v obci, kde mu městská policie naměřila 78 Km / hod.. U přestupku bylo napsáno " řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost o.....". Námitka skončila až na krajském úřadě a řidič vyhrál = body mu byly odečteny. Zákon totiž definuje co je přesně "nejvyšší povolená rychlost " a "nejvyšší dovolená rychlost". Dle zákona pojem nejvyšší povolená rychlost je v podstatě nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, kterou může vozidlo jezdit stanovenou výrobcem vozidla. Naopak nejvyšší dovolená rychlost je maximalní rychlost, kterou se smí jet v daném úseku = například v obci je nejvyšší dovolená rychlost v ČR 50 Km / hod. Pokud tedy policista do záznamu o přestupku napíše, že řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost, tak by musel jet řidič rychleji než kolik má zapsáno v TP vozidla. Jestliže onen řidič měl v TP zapsánu konstrukční rychlost 170 Km/hod a policista naměřil 78 Km/hod.a do záznamu o přestuku uvedl, že řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost, tak takový přestupek řidič nemohl spáchat a námitce se vyhovuje = to je stanovisko krajského úřadu.
Stanovisko krajského úřadu je precedens a pokud každý další řidič podá námitku proti bodům ze stejného důvodu, tak mu musí být automaticky vyhověno.Upraveno 1krát. Naposledy upravil Tomáš539 (03. 12. 2017 19:52).
Re: Dopravní předpisy
03. 12. 2017 20:28
A jaké z toho plyne poučení? Nešetřit na nesprávném místě a na každé podobné řízení sebou vzít právníka. Našinec si podobného detailu nevšimne.
Tím nechci obhajovat průlety vesnicí osmdesátkou, ale když jsou policajti amatéři, mají občané plné právo toho využit.
Re: Dopravní předpisy
04. 12. 2017 09:08
Mě to spíše připadá z kategorie hoaxů....
Re: Dopravní předpisy
04. 12. 2017 19:00
Ale uvedené dva termíny nás právní systém zná.
Re: Dopravní předpisy
05. 12. 2017 10:42
Mrknul jsem se do zákona a je to tak. Chyba na straně Policie. Ale i klasika českého řidiče. Jednou přestupek udělal a hledá, jak se z toho vyvlíknout. Jinak precedens náš právní systém nezná, pokud vím. Tady nejsme v Americe. Každý případ se posuzuje samostatně a o automatice se mluvit nedá už vůbec.
Re: Dopravní předpisy
05. 12. 2017 12:52
Tak takové šmejdy, kteří se díky právníkům můžou vybodovat několikrát chci na silnici potkat co nejméně. Většinou se body odebírají za závažné přestupky, nejvíce za rychlou jízdu apd. Vybodují se většinou ti, kteří si ze zákona dělají ho..o a ještě kopou kolem sebe.
Re: Dopravní předpisy
05. 12. 2017 18:14
Body se většinou odebírají za "rychlou" jízdu na místech s nesmyslným omezením. Ani si nevzpomenu, že bych je kdy viděl měřit na místě kde to má smysl.
Kolik procent nehod způsobilo překročení nejvyšší dovolené rychlosti?
avatar Re: Dopravní předpisy
05. 12. 2017 19:16
Potvrzuji slova výše. U nás bylo cca 20 - 30 roků na jednom úseku cesty omezení 70 km/hod. Jednoho dne tam napadlo nějakého ekologa nebo koho dát 50 km/hodinu, no ale bohužel mnoho řidičů ze setrvačnosti jezdili 70. No a stal se z toho zlatý důl pro policii a mnoho bodů pro řidiče. Ted už všichni jezdí 50, ale na zcela rovném přehledném úseku.
Re: Dopravní předpisy
05. 12. 2017 22:17
atnarfus napsal(a):
> Kolik procent nehod způsobilo překročení nejvyšší dovolené rychlosti?


Těžko říct, kolik. Nejspíše velmi málo, soudě podle toho, že 3/4 českých řidičů stále překračují dovolenou rychlost, a přesto nehodovost klesá:

DFENS

Jinak nepřiměřená rychlost se dle policejních statistik podílí na celkové nehodovosti asi 15 % (což je ovšem něco jiného, než rychlost dovolená).
Re: Dopravní předpisy
05. 12. 2017 22:24
honda napsal(a):
> Vybodují se většinou ti, kteří si ze zákona dělají .....

Vybodovat se můžete jako slušný řidič i tak, že se 4krát zapomenete připoutat bezpečnostním pásem, např. během krátké jízdy v obci, čímž v podstatě nikomu nijak neškodíte, nanejvýš sám sobě. Jsou za to totiž 3 body.
Re: Dopravní předpisy
07. 12. 2017 11:44
Zimní výbava
Značka přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky.
Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

Takže je nutné mít zimní obutí na takto označeném úseku i v létě!!!! Jdu se podívat, zda taková značka není cestou na Dolní Dvořiště, jinak bych musel do HR na zimních.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 56
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.