Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Mezinárodní řidičský průkaz

Autor Radek Hradec 
avatar Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 18:00
Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda potřebuji při cestě do Dubrovníku (Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Her.) mezinárodní řidičský průkaz. Děkuji.
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 18:12
to by ho musely ty statisíce našich řidičů, co jedou letos na dovču do HR, mít také.....
ovšem jestli tam chceš jet s 15 tunovým návěsem, tak odpověď nevím...smoking smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil jeliman (19. 06. 2012 18:14).
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 18:32
S návěsem nejedu :-), ale z informací na úamk
jsem zmaten...
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 18:48
4 Radek Hradec

Neřeš to! Vezmi si národní řidičský průkaz, který máš, sedni za volant a vyraz do Chorvatska! Národní řidičský průkaz platí ve všech státech EU a Chorvatsko přistoupilo už nějaký pátek nazpět k uznávaní evropských dokladů.

Sretan put i dobrodošli. grinning smiley
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 18:54
Chorvatsko bych tolik neřešil, ale ta Bosna mi leží v hlavě :-(

Registrace/SPZ, mezinárodní označení

Národní SPZ jsou akceptovány, vyžaduje se mezinárodní označení CZ a Zelená karta.

To si musím koupit samolepku s označemím CZ - tomu se mi nechce věřit...mám novou SPZ, kde je znak CZ...
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 18:56
Bílou s černým písmem. Ofiko rozměry.
Dej si ji buď "na prdel auta" rovnou, nebo na sklo, odtud jde lépe dolů.
Netřeba si lámat hlavu s označením spz. Stejně se dá jet dolů s ním i s nálepkou, záleží na ješitnosti a unuděnosti celníka.
Spíš si vem pas smiling smiley
ps já to nevozím, max mám někde v kastlíku omv nálepku cz, kerou bych v případě nutnosti nalepil. Vím i o případech pokut. Je to různé... normálně to už skoro nikdo nemá ani nepamatuje smiling smiley
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
19. 06. 2012 19:11
4 Radek Hradec

Myslím si, že Bosňáci jsou snad při přejezdu jejich území na jih Chorvatska tolerantní. Zelenou kartu vozíš i doma, jiná už asi dva roky není. No a CZ si vezmi někde reklamní na pumpě ( nebo si ji vytisní na komplu doma) a dej si ji do kastlíku. Když jí bude polda chtít vidět, tak ji vrazíš za zadní sklo. grinning smiley
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 06. 2012 09:02
CZ na našich RZ je pro EU. Ve státech mimo EU je stále povinnost mít mezinárodní označení auta. Ale pozor,musí mít předepsaný rozměr, velikost písma a font a dále na ní nic nesmí být. Tzn. od OMV s jejich logem, ... nemusí uznat. Pravda je, že bez ní jezdím i mimo EU asi 4 roky co mám RZ s CZ v modrém pruhu a nikdo to po mně nechtěl. Všem to stačilo vidět označení na RZ. A tak mne napadá, až narazím na hranicích na kontrolora, který bude mít blbou náladu a bude chtít prudit dle předpisů nevím co budu dělat, protože v autě v kaslíku ji stejně nemám a netuším, kde např. mezi Bosnou a Montenegrem bych ji sháněl. PS: Bosna, Montenegro ani Albánie to u mne alespoň nikdy neřešila.
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 06. 2012 09:12
Zdravím,já bych to neřešil.Víš kolik rakušáků,němců atd. by to muselo mít? Je pravda co píšeš,ale skutečnost je jiná.
Já vozím CZ už 8 let v šuplíku a nic.
Hzký den všem.
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 06. 2012 09:57
Dle mých zkušeností při průjezdu přes hraniční přechod HR-BiH (3krát) celníky zajímala jen zelená karta.Když jsem jel ze Živogošče do Bosny na vodopády Kravica, tak jsem zapomněl doklady na apartmánu (techničák + zelenou kartu) no a celník samozřejmě chtěl tu zelenou kartu.Já, že se omolouvám, že ji mám na apartmánu no a on, že sorry,ale že si ji můžu v hospodě hned za celnicí zakoupit(stála tam fronta zájemcůsmiling smiley)- prostě kšeft jako blázen.Jsem se na něj vyprdl a vrátil se na apartmán.Druhý den jsem jel opět již se zelenou kartou a opět ten samý scénář - zajímá je jen zelená karta nic jiného a tu já měl již připravenou.Zkontroloval a já se jel kochat na vodopády - i přes to, že jsem jel 2krát toho nelituji...vodopády Kravica jsou parádní.
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 06. 2012 10:10
To Oplik: Když jsem jel jednou domů z hokny, tak jsem potkal na Crvenim Grmu nějaké české turisty, kteří se mě na Kravicu ptali. Bylo to asi v roce 2010. Nebyl jsi to ty?
Jinak já a všichni mí kolegové jezdíme bez samolepky. Nikdy nikdo neměl problém. Hlavní je ta zelená karta a občas kontrolují VIN z osvědčení.
Tož tak
Srečan i siguran put
Mike
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 06. 2012 10:25
Ahoj Mike,
my jsme jeli tuším přes Mali Prolog(Crveni Grm je asi na straně Bosny,že?), ale v roce 2011 a na trasu jsme se neptali.Měli jsme trasu nastudovanou z toho fóra - je tu zde parádní návod i s fotografiemi - pokud někdo hledá návod, tak vřele doporučuji.Tímto zpětně děkuji.
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 06. 2012 19:49
Dnes jsem si samolepku pro jistotu koupil. Cena 20,- Kč...není co řešit :-) Při mé smůle by jí při kontrole jistě chtěli...



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Radek Hradec (20. 06. 2012 19:50).
avatar
mdr
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 03. 2013 16:12
Já teď řeším takovýto problém: k autu jsem dostal povinné ručení na 3 roky zdarma a tak na zelené kartě není moje jméno a adresa, ale lízinkovka, která pojištění za mně uzavírala. V osvědčení k autu jsem já jako držitel. Mohl by s tím být nějaký problém?

Neměl bych si pro jistotu od lízinkovky vyžádat souhlas s cestou do HR, BiH, MNE, SRB, případně i AL? Všechny tyto země chceme letos navštívit.



Upraveno 1krát. Naposledy upravil mdr (20. 03. 2013 16:14).
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 03. 2013 17:08
Pokud je v povinném ručení aktuální spz., tak je to v pořádku, pokud jsi v osvědčení jako majitel, také v pořádku. Dohromady z toho plyne, že se nemusíš bát cestovat a nemusíš mít ani plnou moc atd.......
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
20. 03. 2013 17:41
My jsme vloni jeli na vodopády Kravica a chtěli po nás pasy,zelenou kartu a kontrolovali nálepku CZ.
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
21. 03. 2013 09:36
Když jsme měli auto na leasing museli jsme mít od nich povolení, že můžeme vycestovat za hranice. Ale to už je 6 let zpátky.
avatar
mdr
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
21. 03. 2013 10:02
No, my jsme s tím autem už byli v HR i BiH, doposud jsem to neřešil a kupodivu na hranici žádné doklady od auta nekontrolovali confused smiley ale jak tak čtu, tak v MNE to asi kontrolují častěji. Tady u nás na Slovensku se v techničáku rozlišuje majitel, to je v mém případě lízingová společnost a držitel, to jsem já. Až auto splatím, tak budu zapsán i jako majitel. V osvědčení [www.minv.sk] jsem zapsán jen já, ale je tam věta "Držiteľ osvedčenia nie je vlastníkom vozidla". Takže si myslím, že pokud této větě, která je tam jen slovensky, budou rozumět, tak budou vyžadovat povolení od majitele vozidla. Případně by mě mohli překvapit tím, že by si přečetli data z čipu a tam zjistili, kdo je majitel eye rolling smiley na tom čipu je totiž všechno, co ve velkém techničáku
Anonymní uživatel
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
22. 03. 2013 20:07
MDr, to Ti nezbyde, než sebou vozit leasingovou smlouvu...
avatar
mdr
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
24. 03. 2013 22:04
Děláte, jako kdyby ještě nikdo z vás nejel na dovolenou s autem na leasing sad smiley
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
29. 03. 2014 07:58
Včera jsem navštívil lékařskou vědu za účelem předání zdravotní dokumentace. Zeptal jsem se kdy si mám přijít pro povolení opět po měsíci řídit motorové vozidlo. Osmnáctého Vám to končí tak si klidně osmnáctého přijďte. Já Vám to vystavím. Hned ale upozornil, že je poplatek 350,- kč za vystavení dokladu. Jen jsem chabě pronesl, že za 350,- kč již od něj jeden doklad mám vystaven pro osoby starší 65 let.
Prý to je něco jiného.
Tak takto se vydělávají peníze. Na ten doklad pro důchodce jsem potvrzení příjmu peněz nedostal. Myslíte si, že nyní ho dostanu ?

Tak toto jsem dostal emailem.

22. 3. 2014

Výměna řidičských průkazů

Po přečtení článku pana Jana Slámy bych se se čtenáři BL rád podělil o zkušenost, jak se výměna řidičských průkazů řeší v sousedním Rakousku. Při svém mnohaletém pracovním působení v této zemi jsem byl nucen si opatřit v r. 1991 řidičský průkaz této země, neboť podle nějakých předpisů byl nutný k možnosti používat tamní firemní auto při mých služebních cestách, píše Petr Dvořák.


Jeho vydání trvalo asi týden na základě předložení českého průkazu, místopřísežného prohlášení o praxi v řízení a kolku v hodnotě cca 500,- Kč. Průkaz je podobný našemu tehdejšímu růžovému. S koncem minulého roku, kdy vrcholila u nás hysterie s nucenou výměnou ŘP, jsem se zastavil na okresním úřadě v jednom městečku Rakouska v blízkosti našich hranic, abych se poptal, jak provést onu výměnu, jelikož mi to prý podle našich úředníků EU nařizuje.


Přijal mě velmi ochotný a zdvořilý úředník (mimochodem jeden úředník vyřizuje pod hlavičkou „Občanský servis“ vše, co běžně potřebujete, tedy např. i stavební povolení, pas, žádost o sociální dávky atd.). Po mém dotazu, co s ŘP se na mě udiveně podíval a odvětil: „Co byste s ním dělal, jezděte dál, platí vám až do r. 2035“.


Když jsem mu odpověděl, že za tu dobu, co vlastím rakouský, jsem u nás nuceně vyměnil už čtyři, se jenom usmál a pravil: “My jsme právní stát a u nás jednou vydaný dokument má trvalou platnost.“ Pro jistotu jsem se ještě milého úředníka otázal, jestli musím jako senior absolvovat pravidelnou lékařskou prohlídku po uplynutí 2 let. Bylo mi vysvětleno, že by se to u nich považovalo za šikanu a jelikož v Rakousku každý ve svém zájmu chodí na preventivní prohlídky, má ošetřující lékař ze zákona za povinnost nahlásit na příslušný úřad, pakliže je pacient k řízení nezpůsobilý.


Odcházel jsem z tamního úřadu se studem v duši, že žiji v zemi, kde je zvůle politiků a úředníků nade vše a s lítostí, že jsem kdysi, po mnohaletém působení v Rakousku, odmítl jejich občanství, které mi bylo nabízeno.
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
16. 06. 2014 13:19
Dnes v poledních zprávách v televizi na 24 říkali, že se v Chorvatsku policie bude kontrolovat, jestli máme mezinárodní řidičský průkaz. Je to pravda, nebo si reportéři zase vymýšlejí (jako obyčejně). Pokud budete odpovídat, prosím jen ty, kteří vědí, ne kteří si myslí, že vědí. Děkuji
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
16. 06. 2014 13:59
Ten novej plastovej s logem CZ je platnej v celý EU
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
16. 06. 2014 14:04
Polední zprávy ČT 24 - od 17:27 minut.

Čerstvá informace přímo z ÚAMK: stačí národní řidičský průkaz vydaný v ČR, pouze pokud si chcete v Chorvatsku nebo jinde půjčit auto v půjčovně, budou na vás pravděpodobně mezinárodní řidičský průkaz vyžadovat.
Takže buďme v klidu, nic se nemění. yawning smiley



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Rosmarine (16. 06. 2014 14:12).
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
16. 06. 2014 14:15
No já nevim ale chorvatsko je v unii ne?
ridicak
avatar Re: Mezinárodní řidičský průkaz
16. 06. 2014 14:19
Ttom: samozřejmě.thumbs up
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
16. 06. 2014 19:48
Mezinárodní řidičák v Chorvatsku nepotřebujete, ani když si jdete půjčit auto do půjčovny.
Mezinárodní ŘP jsou dva druhy dle konkrétní úmluvy tzv. " Vídeň 1968 " nebo Ženeva 1949 ".
Mezinárodní řidičák se vydává dle toho, jakou úmluvu máme. S Chorvatskem nemáme ani Ženevu ani Vídeň, to znamená, že tam by byl mezinárodní řidičák neplatný, ten má platnost jen na území toho státu, který ho uznává. Dokonce se nemůžete s mezinárodní řidičákem třeba podle Ženevské úmluvy prokazovat v Čechách.
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
17. 06. 2014 06:44
Pres Bosnu sem jel na CZ řidičák a s autem bez CZ a nebyl problem spinning smiley sticking its tongue out
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
17. 06. 2014 08:03
Mimochodem, mezinárodní řidičák jsem si pořizoval do Jižní Ameriky a je to takovej sranda papír, že bych na to nikomu nepůjčil ani tříkolku.
avatar
mdr
Re: Mezinárodní řidičský průkaz
17. 06. 2014 11:15
Já jsem taky projel HR, BiH, MNE, SRB na národní (SK) řidičák, ale nikdo mi ho nekontroloval grinning smiley jen na hranici BiH / MNE chtěli zelenou kartu a na hranici MNE / SRB i doklad od auta, tak jsem předložil osvědčení (u nás na SK je to teď taková plastová kartička s čipem) a bylo to OK.
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 242
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.