Vítejte! Přihlásit se Vytvořit nový profil

Rozšířené vyhledávání

Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley

Autor StandaM 
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 07. 2017 23:47
Tak při výletu na Hvar cestou zpět byl motor najednou malinko přidušený. Další výlet už začal zlobit, po chvíli ve vyšších otáčkách padal až někdy chcípnul. Jízda ve výtlaku nekonečná. Vzal jsem motor na app a kuchačka. Aby člověk vyndal karboš, odstrojení půlky motoru. Karburátor rozebrán a v jehlovém ventilu smítko, takže nestíhal dotékat benzín do plovákovky. Zborka a dnes vyzkoušeno. Z radosti, že to opět vrčí jak má, jsem to trochu natáhl, až z toho byl výlet. Doklady samozřejmě zůstali na app.
Ještě jedna perlička, na kapitanátu v Makarské jsem v pondělí zaplatil poplatek, ale techničák od člunu jsem do Drašnice nedovezl. Ruplé desky, v kterých všechno mám a vyklepal jsem ho někde mezi kapitanátem a autem. Takže po návratu domů budu muset na SPS vyřídit nový.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
30. 07. 2017 08:38
... no tak to je pech ... jednak ten techničák a pak demontáž motoru ...
mně stačilo, když se mi mezi Hvarem a Ščedrem na vrtuli namotal igelitový sáček plovoucí v moři ... pak se pohyb člunu jevil podobně ...
P.S. ... kolik byla největší vzdálenost co jsi byl od pevniny resp. mezi pevninou a ostrovem ( kvůli té povolené n. míli ) ... resp. jak daleko bys musel dopádlovat ?
... opr. kvůli Fousovi, který je na terminologii unapetitlich ... správně řečeno ... doveslovat ...

smileys with beer
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
30. 07. 2017 10:08
No, jaksi se s tím nepářu, Hvar je odsud asi 8,5 km, takže děleno dvouma,..... Více jak 4 bych musel pomocí jedné volské síly zmáknout.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
05. 08. 2017 12:55
To Zahája počítá ,že ta druhá volská síla budu já grinning smiley jinak potom to lítalo jak nové .

Automechanik,Baška voda 5x ,Drašnice 9x ,Rastoke5x? ,Pula2x,Čiovo Okrug Gornji 1x
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
05. 08. 2017 15:04
... Michale, předpokládám, že bylo bezvětří .... pač 4 km od břehu už nějaké vlnky yawning smiley bývají ...
mně to stačilo vloni, když jsme frčeli podél Hvaru na jih ... byla pohoda ... od Zavaly jsme se pak pustili k jižnímu cípu Ščedra, který jsem chtěl objet ...
... na otevřeným moři ( od jihu po levé ruce byl v dáli Pelješac, nějakých 8 km přede mnou Korčula ) to chytlo vlny, že jsem si chvílemi myslel ...
... jestli vynechává motor ... to se ale jen vrtule na hřebenu vlny dostala nad vodu ... tak jsem ubral, ale to se mi zase zdálo vleklé, tak jsem opět přešel na skoky ... sice to pěkně bouchalo a trochu adrenalin, ale valilo to pěkně ... drinking smiley

Martine, Michale na vláknu sport ... paddleboard ... dalo by se to s pasažérem táhnout za člunem ... ?

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (05. 08. 2017 18:14).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
06. 08. 2017 09:25
To nevím, Marťasovo prkno má vyvazovací oko nahoře, takže by z toho byla spíše podvodní plavba.
Ale k tématu, včera jsem již vše odsolil, motor se v sudu asi půl hoďky proběhnul a gumák dostal jarovou koupel. Vysušeno a uskladněno.
A ještě k těm vlnám. Mezi pevninou a Hvarem běhá hodně bludných vln. Prostě loď nikde žádná a najednou je napříč pět šest vln. Pokud zrovna člověk kouká okolo, je to nečekané poskakování. Asi jsou to vlny, které běhají v tom kanále sem tam i když velká loď proplula třeba před hodinou. Nebo zná někdo jiný důvod, kde se berou?
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
06. 08. 2017 14:25
Já již mám také odsoleno a umyto. Motor hned po dojezdu napochodoval do sudu a několikrát byl protažen. tak hoďku si pobrblal. člun dostal sladkovodní lázeň, vysušen a zavěšen v garáži. Motůrek na stojanu tamtéž. Kdy jej zase spustím na vodu, fakt nevím. Nějak se mi přestává chtít neustále skládat, nafukovat, vyfukovat, nakládat. Začíná vsouvat myšlenka na transportní vlek, alespoň pro tuzemsko....Nemám sice TZ, ale omladina ano. Za příslib svezení by se nějak pořešilo.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 12. 2017 18:34
Fousi, jestli tě nebaví rozbalovat, nafukovat, skládat a pak zase vypouštět, umývat a odsolovat a pod., tak se domluvte pár lidí a můžete si v HR půjčit loď (dle gusta motorovku nebo plachetnici), já tak jezdím od r. 2001 najdřív na malou 6 m plachetku s přívěsným motorem a od r. 2009 na 12 m plachetnici (obvykle Bavaria 36). Na první pohled to není sranda, ale když zvážíš, že na Bavarii se vejde pohodlně 6, z fin. důvodů ekonomicky 8 lidí, máš to místo ubytování na souši (na plachetnici se v SO po převzetí nastěhuješ, zaparkuješ někam auto a za týden ji zase vrátíš, věci si dáš do auta a jedeš domů), tak proti dovolené na souši někde v apartmá to zase není takový finanční rozdíl. Samozřejmě můžeš jezdit na noc do přístavů a marín, kde budeš platit za vyvázání, vodu a elektriku, chodit na večeře, což cenově asi znáš, nebo si vezmeš na loď vše potřebné na týden, občas dokoupíš pečivo a zeleninu, dočerpáš vodu a budeš kotvit v zátokách a bude tě to stát jen ten pronájem lodě + nějaké poplatky. Nemluvím o cestě, stejně tam musíš dojet, ať jsi v apartmá, kempu nebo jedeš na loď. Samozřejmě jestli jezdíš k moři třeba na 3 týdny, tak je to trochu jinde, protože pak pronájem lodě na 3 týdny je někde jinde, než náklady na vlastní malý motorák (nafukovací).
Na druhou stranu dovolená na plachetnici, kdy denně pluješ, každý den kotvíš jinde a vidíš kus pobřeží a ostrovů, je o něčem jiném, než dovolená na souši s malým člunem a akčním radiusem řekněme 10 km. A to nemluvím o bezpečnosti, kdy v případě nepříznivého počasí ti ani nemusí vynechat motor, ale když se rozfouká během 10-ti minut 30 knt, tak mám obavu, že to na gumáku nedáš, zatímco na větší lodi se to dá.

Pavel (opět po letech tady ...)
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
31. 01. 2018 17:08
bioubi
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další rady
09. 11. 2008 12:40
... měl jsem pujčený 430, ale pevný kýl, řízení , sedačka a myslím 40ks motor Tohatsu 2tk,
jen ruční startování, ale pro chlapa není problém ...
... kurva ja bych jel k moři..................
bob


... prosím moderátory nemazat ...
jde o citaci jen části příspěvku ... a navíc jednoho z nejvěrohodnějších ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Bessy (31. 01. 2018 20:26).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
08. 04. 2018 22:19
Ahoj. Prosím o radu. Vozíte na gumáku záchranné vesty? A pokud ano, jaké.
Děkuji.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 04. 2018 05:33
Vest musíš mít tolik, kolik máš lidí v člunu. Já používám límce, jsou skladnější. Pro dítě ale vestu, má totiž přes rozkrok popruh a tak z ní nemúže vypadnout. Dítko vždy vestu na sobě, límce se mi povaluji po člunu, většinou na nich někdo sedí. Pozor, záchraný prostředek musí být certifikován, někdy to ty levnější nemají.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 04. 2018 08:45
Vesty jsem nikdy nevozil
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 04. 2018 14:20
HonzaD
Smazaná citace posledního příspěvku

... pokud máš v lodi jiné záchranné prostředky, tak se nic neděje ...

smileys with beer



Upraveno 1krát. Naposledy upravil Jiri.velmez (09. 04. 2018 14:24).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 04. 2018 18:05
Mám takový dotaz do pléna. Když jsem si pročítal toto vlákno, tak jsem nabyl pocitu, že bych se svým 6 hp motorem do ID neměl ani jezdit. To nestačí ani na přejezd na Šcedro? hot smiley
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 04. 2018 18:45
Stačí, pokud máš rád adrenalin. Je třeba sledovat vodu. Obvykle ráno bývá moře klidné. Po obědě už začínají vlny. Začne to foukat od Korčuly, někdy od Visu. Ráno může být voda jak olej, odpoledne už zle. Pokud bys musel jet proti vlnám, budeš stát skoro na místě. Už jsem si tam takhle několikrát naběhnul, v době když jsem měl ještě o kobylku méně, než máš ty. Pak jedeš to, co jsi ráno jel 20 minut, hodinu a půl. I s 15hp jsem se jednou vracel ze Ščedra a byl rád, že jsem dojel. Ona se voda mění i v průběhu cesty, chvíli máš vlny z jedné, pak z druhé strany, chvilku jedeš po rybníku. Raději se motej podle pobřeží, v okolí je v dosahu dost pěkných pláží. Jen je třeba v sezóně vyrazit dříve, abys měl možnost výběru a né jet tam, kde je ještě volno.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 04. 2018 19:34
Tak to jsi mně uklidnil. Copak já a adrenalin, ale druhá polovička už ho zas tak moc nemusí. Myslím, že si ho už se mnou zažila dost. Loni nás na člun navnadili noví známí v Pisaku. Když nás viděli jak bojujeme v nafukovacím člunu s umělými pádly. Musím přiznat, že se mi začala dost spravovat muskulatura. Zažil jsem i couvání , asi nějaký protiproud. No tak uvidíme. Nechtěl jsem zatím jít do silnějších motorů, než se přesvědčím, že bez člunu ani ťuk. Jako mladej jsem začínal na škodě 1000 MB a teď vlastně začínám taky na takové škodovce. Jak jsem tak vyčetl, je to asi přirozený vývoj. Tři roky musím stejně jezdit max 20hp a pak se uvidí.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 04. 2018 13:07
Také jsem to absolvoval s 5 k motorem a člunem 310 cm, v trochu větších vlnách,důsledek byl motor 20 k a člun 3.5 metru- z důvodu místa a váhy. Je dobré ze Ščedra odjet buď jak jedou ostatní čluny- odhadem do zhruba 15 hodiny, nebo pak počkat po zhruba 18.- 19. hodině se moře uklidní. Pozor na předpověď počasí, je hodně aplikací a na jeden den jsou poměrně přesné, já jsem raději ještě používal hodinky s barometrem a alarmem poklesu atmosf. tlaku.S 5k se na Ščedro jistě dojet dá, slunce hodně pálí,tak dopor. dobrý opalovací krém nebo klobouk a něco na záda. Bez velkých vln je to příjemná projížďka.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
17. 04. 2018 13:33
Já jezdím zásadně v bílém tričku. Dříve kšiltovka, je dobré na ní zezadu našít kus hadru na zakrytí krku, tak jak to měli legie. Teď klobouk z nějakého rákosu, či z čeho to je. Jsou v něm drobné dirky, takže větrá, ale hlavně hodně stíní.. Přes kolena osušku, to je velmi důležité. Člověk by nevěřil, jak si je dokáže za chvilku spálit. Na vodě to opaluje několikanásobně více, paprsky se odrážejí od vodní hladiny, takže dávat na to bacha.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
23. 05. 2018 21:21
Zdravím všechny mořské vlky. Po dlouhém váhání a studiu (nejen) zdejšího fóra jsem se stal hrdým držitelem nejprve průkazu VMP (M20, S20 a C) a pak i majitelem 4m Bushe Crabu s motorem Honda 20HP. Vzhledem k délce registrační doby na plavební správě (3 týdny) však musím dát stále ještě přednost suché teorii před mokrou praxí. Tímto bych chtěl poděkovat všem přispěvovatelům fóra, z jejichž rad jsem čerpal.
Přestože zde bylo řešeno mnohé, na něco jsem odpověď přece jen nenašel. Pokud tedy mohu poprosit...
A začnu hned prvním dotazem: Kde na gumáku kotvíte (upevňujete) žebřík na výlez z vody? Do podlážky? Pokud ano, jak je úchyt připevněn. Lepením? Šrouby?
Další dotazy určitě přibudou, takže předem děkuji.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 05. 2018 10:31
Gumáky mají vpředu 3 oka, já uvazuji na střed původní lano které bylo u člunu při koupi( asi 5 m), na boční oka navážu lano 5 m a na něj - ve tvaru Y lano 10 m. Tedy uvazuji člun k bójce 2 lany. Delší lano pak používám k uvazování člunu k břehu. Kotevní lano 20 m ( je pružné) s kotvou uvazuji na očka zrcadla. Na očko zrcadla uvazuji i lano na kterém mám 3 smyčky,které používám k nalodění do člunu z vody. natáhnu se do člunu, vyndám lano se smyčkami - strčím nohu, chytnu se za madlo a vylezu do člunu. Nemusím brát žebřík, mám sice udělaný provazový z dubových prahů, ale zabírá v kufru moc místa.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 05. 2018 11:54
Na gumáku jsem měl taky žebřík chycený na oko v zrcadle.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
24. 05. 2018 12:32
Já už se na zrcadlo se žebříkem nevejdu kvůli kolečkům. Žebřík jsem si dělal sám, kus šňůry, plastové trubky na rozvod vody. Trubky nastříhané na cca 20 cm, na konci provrtané skrz, navlečené na šňůru a zajištěné uzlem. Vyrobeno z toho, co jsem našel doma, skladné a plave to. Osvědčilo se mi, pokud mám člun na bójce, doplout k němu na něčem nafukovacím a jen se překulit z jednoho na druhé. Nafukovačku pak nechám uvázanou u bóje.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 05. 2018 15:03
Já měl skládací třístupňový hliníkový žebřík uzpůsobený na gumáky a byl uvázán karabinou na obvodové lano. Po doplavání ke člunu jsem se pro něj natáhl a spustil na hladinu. Výstup byl dílem okamžiku, pak jsem složil pod lavičku. Tehdy koupeno v Czech Marine za 1271 peněz.
Výhodou bylo, že se opřel o buřty a nezajížděl pod trup. Jinak konstrukčně velmi lehký a skladný.

Druga domovina Hvar - Zavala.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 07. 2018 08:27
Zdravím a chci se zeptat, čím ošetřujete gumák před / po sezóně. Vím že jsou speciální drahé přípravky na mytí pak na konzervaci povrchu.
Jednak se mi je nechce kupovat, jednak ani poblíž nemám kde.
Mě se na mytí nejvíce osvědčil přípravek RUTO na ruce. Je to taková modrá voda s abrazivní složkou a kartáčem tím umyju 99% nečistot. Na konzervaci mám z lodního obchodu v Holešovicích (právě že už jen zbytek) takového mléčného krému v ploché lahvičce se žlutým uzávěrem. Udělá to hladký klouzavý povrch - čím toto nahradit z dostupných zdrojů?
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
09. 07. 2018 09:52
Člun vždy omyji jarovou vodou, na větší zašpinění použiji Cif - vyčistí a nepoškrábesmiling smiley Přípravky s abrazivní složkou používat velice opatrně. To, co používáš, bych se bál, může to obsahovat agresivní rozpouštědla, co nezůstanou jen u špíny. Důležité je umýt od opalovacích krémů, způsobují rychlejší stárnutí. Poté vše pořádně opláchnout vodou. Dále již neošetřuji ničím.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
10. 07. 2018 09:13
Po usilovném pátrání jsem zjistil, že na člun umytý jarovou vodou je nejlepší glycerínový olej, nebo olej Silkal. Tak jsem si objednal přípravek přímo určený na čluny s nímž mám dobré zkušenosti. Vkládám sem odkaz ne jako reklamu, ale proto, že nalézt to na tomto e-shopu je naprosto nemožné. Já jsem se tam dostal díky odkazu z jiné diskuse.
Je to toto: prostředek na údržbu nafukovacích člunů



Upraveno 1krát. Naposledy upravil HonzaD (11. 07. 2018 13:57).
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
06. 02. 2019 09:40
Kdo se dostanete k průmyslovým tlakoměrům, které mají vevnitř tekutou náplň a na plášti gumovou zátku, tak obvykle je tam rovněž glycerinový olej, úspěšně ho používám např. i na ošetření gumových těsnění dveří auta před zimou (aby nepřimrzly).
Tlakoměry se po výměně obvykle vyhazují, tak není problém z něj glycerin získat.

Pavel.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
04. 08. 2019 14:32
Letošní Jadránek s gumákem. První kiks, po opravě spoje ve špici, kdy mi loni u moře bouchnul, mi povolil šev na boku člunu. Naštestí to podržela ta otloukací guma okolo, ale musel jsem snížit tlak. Gumák pak na vlnách vlnil, podlaha více vrzala. Druhý kiks, málem jsem o gumák při bouři přišel. Gumák uvázán v Drašnici na bójce od Damira, je umístěna v "koupací" zóně. Večer jsem dostal po návratu z výletu od Vlčice hlášku, že je člun nějak o kus vedle. Vzal jsem baterku a šel se juknout. Člun byl opravdu vedle, ale i té koupací zóny. Bójka byla chycená na laně s bílejma koulema. Vlny jako kráva a tma, do vody se mi nechtělo. Druhý den už to šlo, tak jsem zajel na lehátku na kontrolu. Vzal jsem lano pod bójkou do ruky a tahal, až vytáhl druhý konec lana. Bóje byla utržená od závaží. Tak šel gumák na pláž, urvanou bóji nahlásil Damirovi, ten jen pokrčil rameny, bylo mu to fuk. Kdyby se bóje nezachytila o to lano, byl by člun rozprsklej na mole, nebo možná v Itálii.
Gumák jsem dnes prohlédl při odsolování. Půjde z baráku. Po deseti letech se začíná rozpadat. Na lepší značku člunu je to trochu brzo. Našel jsem narušené ještě spoje mezi buřtem a zrcadlem, muselo by se též přelepit. Tak půjdu do nového gumáku. Pokud by se chtěl někdo vyřádit při lepení, můžeme se domluvit.
Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
28. 08. 2019 12:05
No já vždycky bral brejle, šnorchl a kontroloval lano od bójky, jak je uvázané a v jakém je stavu. Teď to už nedělám, protože domácí mají úvazy pro mnohem těžší čluny, člun je uvázán na bójce i břehu, kvůli snadnému naloďování. Během dovolené ale stejně nakonec na ty úvazy kouknu.
avatar Re: Kotvení,vyvazovaní nejen malých gumových člunů a další radysmoking smiley
29. 01. 2020 15:32
… na to, jak se upravují pláže, točna, betonový plata a vjezd do moře za FKK atd. … by by bylo dobrý … neco udělat se splavem "pod Slávinkou" v Ivan Dolaci …
… takový gumáček, nebo RIB, pokud je klidný moře, to je malina … ale trefit tam se člunem co má přes tunu a nechytit za ten balvan co je ve splavu, resp. tam sám nezahučet do děr, když musí člověk asistovat z vody, aby to s lodí nebřinklo o molo …
… pokud jsou trochu vlny, tak si tam netroufne ani Pero, a ten má za ta léta zkušenosti …
… pak nezbývá, než do splavu u Jureho, ale odsud se někdy při provozu a různých zaparkovaných dodávkách hůř vyjíždí, natoř sjiždí se soupravou, co má 12 metrů …
… to pak nezbude, než jet do Zavaly … tam je splav, jak jistě potvrdí Fous ... slušný

[www.youtube.com]

smileys with beer
Promiňte, ale pouze registrovaní uživatelé smí přispívat do tohoto diskusního fóra.

Přihlašte se zde.

Přihlášení uživatelé

Hosté: 59
Zaznamenaný počet hostů: 1075 během dne 01. 11. 2018
Nevkládejte prosím nabídky zprostředkování ubytování a odkazy na komerčně zaměřené stránky. Všechny tyto příspěvky budou smazány. Pokud chcete někoho upozornit na výhodné ubytování, můžete použít e-mail. Provozovatel fóra neodpovídá za obsah příspěvků a nenese za ně žádnou odpovědnost.